WILLIAM OATIS RADIO ^WRIGLEY Vrouw ernstig gewond bij aanrijding te Oudorp 9D.D. Pater Veeger gehuldigd Het lot uit de N.W.B. bepaalt standpunt in „Vierdaagse conflict" gevangene van een regiem programma *k Courses Groningen Feest in Berger Retraitenliuis UW PUZZLE van vandaag rh/echM „Terugslaan, hard en doeltreffend" Toch weer een eigen' vierdaagse? Weerstandsvermogen gebroken Bestuurder reed door Rozenkrans- kruistocht Scheepsberichten West-Nederlands Symphonie-orkest 9 Maandag 28 September 1953 Pasrina 7 (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 28 Sept. '53 „Te rugslaan, zo hard en doeltreffend mogelijk", dat was de opdracht, welke de heer Visser van de af deling Noord-Holland Zaterdag middag tijdens de buitengewone algemene vergadering van de Nederlandse Wandelsportbond in het gebouw van Kunsten en We tenschappen te Utrecht namens bijna alle aanwezigen aan het bondsbestuur gaf. Het geduld van de N.W.B. ten opzichte van de N.B.V.L.O. is uit geput na een jaar lankmoedig heid, welke echter door de tegen standers niet werd betracht. Men kent de reden van deze reeds jarenlang bestaande contro verse tussen de twee wandel sportorganisaties. De N.B.V.L.O., dié zich aanvankelijk alleen met de organisatie van de Vierdaagse te Nijmegen bemoeide, ging ook avondvierdaagsen organiseren, welke tot het terrein van de N.W.B. behoorden. De N.W.B. als erkende organisatie bij het N.O.C. kreeg echter geen kans om zich maar enigszins te Nijmegen te doen gelden. Vorig jaar September besloot de N.W.B. toen om zelf een vier daagse in Apeldoorn te organi seren. doch door ingrijpen van minister Beel werd een „gods vrede" gesloten voor een bepaal de tijd. „Apeldoorn" ging niet door, maar de N.B.V.L.O. ging rustig door met zelf ook avond vierdaagsen uit te schrijven. On derhandelingspogingen met me dewerking van het N.O.C. leidden tot niets en daarom werd het N.O.C. medegedeeld, dat de N.W.B. het recht, om volgend jaar een eigen vierdaagse te or ganiseren, weer zou bezien. De vergadering bieek hiervan een groot voorstander te zijn, doch de voorzitter. Mr J. W. Korn, bleek alle hoop op een re geling van het geschil nog niet te hebben opgegeven, omdat de regering tegenstander van twee vierdaagsen is. Zijn mening was, dat de N.W.B. door de soepele houding in het verleden veel goodwill had gekweekt en dat men nu met meer recht het been stijf kon houden tegenover aan vallen van andere zijde. Zijn per soonlijke indruk was, dat, indien geen overeenstemming kon wor den verkregen, de regering wel eens een veto zou kunnen uit spreken voor medewerking van militairen en overheidspersoneel aan alle wandeltochten. Het beleid van het bondsbe stuur werd door de vergadering goedgekeurd en dit werd ge machtigd om tot 1 November te wachten, of er van overheidszijde nog iets in deze zal worden ge daan. Daarna zal echter met alle kracht worden aangepakt om in 1954 zelf een vierdaagse te orga niseren, terwijl de voorbereidin gen hiervoor ook vóór 1 Novem ber rustig zullen doorgaan. Als data voor de avondvier daagse in 1954 werden bepaald 2225 Juni, terwijl in het ver volg ook wandelboekjes voor niet-leden van de N.W.B. be schikbaar zullen worden gesteld. Verenigingen, die alleen tegen de administratiekosten voor een tocht hebben ingeschreven, kun nen in het vervolg ook in aan merking komen voor de vereni- gingsprijs. Zondagmorgen omstreeks kwart voor acht reed de 50-jarige heer Walter uit Amsterdam per motor rijwiel over de Nieuwe-Schermer- weg in de richting Omval, met als duorijdster zijn 48-jarige echt genote. Tussen de Uitvalsweg en de brug Omval werd hij inge haald en voorbijgereden door 'n vrachtauto, terwijl terzelfder tijd een Naco-bus uit tegenoverge stelde richting passeerde. Bij het voorbijrijden werd de motor door de vrachtauto aan gereden, waardoor de heer W. en dienst echgenote over de weg werd geslingerd. De heer W. had, behalve enige ontvellingen en schade aan zijn kleren, geen letsel bekomen. Zijn echtgenote werd zwaar aan het hoofd ge wond en is in ernstige toestand door de G.G.D. uit Alkmaar naar (Advertentie) Zuiver en ontsmet 1 uw huid met de hel- j dervloeibareD.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDD& TEGEN HUIDAANDOENINGEN DINSDAG 29 SEPTEMBER HILVERSUM I 402 m. 746 k/cs. 7.00—24.00 K.R.O. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvrouw. 9.35 Gram. 9.40 „Lichtbaken", caus. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 School radio. 10.35 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele luistert", caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuinb.meded.) 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nws. en Katholiek nws. 13.20 Act. 13.25 Amus. muz. 14 00 „Negen heit de klok", gevar. progr. 14.50 Gram. 13.20 „Ben je zestig?" 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. kind. 17.15 Felicitaties v.. d. jeugd. 17.45 Re- geringsuitz.: J. W. Brinck: „Zuid- Suriname". 18.00 Gram. 18.20 Sportpraatje. 18.30 „Dit is leven" caus. 18.45 Gram. 18.52 „Kinder bedevaart naar Lourdes", rep 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 „Uit het Boek der Boeken", caus. 19.30 Gram. 20.25 „Mensen in nood", toespr. 20.35 Radio Philharmonisch ork. 21.35 Altviool en piano. 22.00 „Ouders en kinderen", caus. 22.15 Klein koor. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Radio Philharmonisch ork. en solist. 23.45—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Koor en orgel. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platte land. 12.40 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Pro menade ork. 14.00 Amerikaans muz. kaleidoscoop. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15,15 V. d. vrouw. 15.45 Gram. 16.30 V. d.' jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Pianosp. 18.25 „Paris vous parle". 18.30 R.V.U.: Dr. C. J. Schuurman „Ons dagelijks leven en de wer kelijkheid". 19.00 V. d. kind. 19.05 Fanfare ork. 19.30 Vioolrecital. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Lichte muz. 21.35 „Wie komt er de volgende week?" 21.50 Dans- rauz. 22.30 Buiten'l. overz. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.15 New York Calling. 23.20—24.00 Gram. TELEVISIE DINSDAG 29 SEPTEMBER Gez. programma 20.1522.15 u. 1. „Zonder grenzen", documen taire. 2. Weeroverzicht 3. „De Televisie was er bij.." 4. Pantomime 5. Pauze 6. „Goed bekeken..!?" het Centraal Ziekenhuis ver voerd. De besituurder van de vrachtauto is doorgereden, of schoon hij zeer waarschijnlijk met de aanrijding bekend moet zijn geweest. Naar verluidt zou hij enige honderden meters ver der bij de brug hebben gestopt en toen weer weggereden. In de laadibak van de vracht auto bevonden zich twee per sonen, die bij het aanschouwen van het ongeluk nog riepen; „Frans, Frans, je moet stoppen". De bestuurder remde echter niet af. Men was, zo vernemen wij, afkomstig van een feestje. Nadat de politie te Broek op Langendijk een onderzoek had ingesteld, waarbij getuigen wer den verzocht, zich te melden, heeft men gisteravond de hand kunnen leggen op de bestuurder van de vrachtauto. Hij werd aan de Hulk bij Hoorn aangehouden en ter beschikking van de Rijks politie te Oudorp gesteld. Het bleek te zijn een zekere P. W. uit Hippolytushoef. Hij heeft bekend met de aanrijding op de hoogte te zijn geweest. Voor vrede, welvaart en wereldverbetering HEILOO Met een Plechtig Lof op het Genadeoord van Onze Lieve Vrouw ter Nood te Heiloo, is de Rozenkranskruistocht in de Kop van Noordholland ingezet. Alle gelovigen verbinden zich .vrijwillig, elke dag het Rozen hoedje te bidden voor de drie grote intenties Vrede, Welvaart en Wereldverbetering; Er was een massale opkomst van gelovigen uit Heiloo en omstreken om te luisteren naar de predicatie van de leider van de Rozenkrans- kruistocht en deel te nemen aan de Sacramentsprocessie door de tuin van het Genade-oord. Pater Lambertus Coopmans O. P. verhaalde in zijn predicatie een en ander van de Verschij ningen van de H. Maagd in Fa- tima, het Zonnewonder en wat Maria via de 3 kleine kindeen tot de wereld heeft gezegd: 'Houd op met zondigen. God is al ge noeg beledigd. Ik kan de kracht van Gods toorn niet meer tegen houden. Bid de Rozenkrans en doe boete. U zult vrede verkrij gen als ge naar Mij luistert. Maar oorlog en kerkvervolgingen zul len over U ko.nen, als gij niet naar Mij luistert. Begrijpen wij deze vermanin gen? In de oorlog hebben wij ze begrepen. En Maria heeft ons verhoord. Wij verkregen vrede op 5 Mei 1945: de eerste Zaterdag van de Maria-maand. En vele gebeur tenissen waarbij onze zaak ten goede keerde vonden plaats op speciale Mariadagen of in Maria maanden. Wij vergeten echter snel. Wat is er terechtgekomen van onze, in en na de oorlog ge dane beloften? Zien we naar de huidige toestand? Algemene ge loofsafval, vooral in de grote steden. Er zijn onder de Katho lieken duizenden non-paschanten; we vragen ons somtijds af, of het Christendom heeft afgedaan. In de toekomst dreigen de' gevolgen van het nieuwe heidendom, de onverschilligheid en lichtzinnig heid. Daar moeten we de boete en het gebed tegenoverstellèn. In het Europa van onze dagen zuch ten millioenen onder de macht van de duivel. Vele martelaren lijden om het geloof in gevange nissen en concentratiekampen. Zij zullen ons heil bewerken, doch wij mogen daarbij niet werke loos blijven toezien Door het Ro zenkransgebed zullen wij de maatschappij moeten terugvoe ren tot God. Maakt propaganda voor dit gebed, dat zo herhaal delijk in Pauselijke Zendbrieven en door Maria Zelf bij Haar ver schijningen aanbevolen, omdat het Rozenkransgebed het gebed bij uitstek is om Gods erbarming te bekomen. Laten de gezinnen bol werken aijn van de Godsdienst door de kinderen te leren het Rozenkransgebed in ere te hou den, opdat door een massale en niet aflatende gebedsactie de mensheid tot God terugkeren zal. R L Elema-prijs 1 Rose Ax worthy G (K. Neef) tijd 3.36.8 km tijd 1.37.7; 2 Q Deter van Zora (M. Vergay). 3 Renaldo (A. Siderius). Tot.: w.: f 8.70, pl.: f 1.90, f 5,50, gek.: f 12.60, cov.: f 6.90. N. Oosting-prijs: 1 O Brewer (J. D. Gorter) tijd 3.00.1 km-tijd 1.32.9. 2 Pretty Boy (A. R. Not- telman). 3 Maaike v. IJmuiden (R. Hamming). Tot.: w.: f 7.50; pl.: f 2.—, f 1.40, f 2.10, gek.: f 11.70: cov.: f 7.40. B. U. de Jong-prijs: 1 Sorento (N. J. Bloemsaat) tijd 2.27.4, km- tijd 1.43.8. 2 Sam Spencer (J. Vergay). 3. Sus v. Vredenhof (N. Oosting). Tot.: w.: f 4.30; pl.: f 1.50, f 4.50, f 2.—: gek.: f 24.20, cov.: f IJ).70. M. Rozema-prijs: le afdeling. 1 Rex v. Eiberhof (J. L. Bolt) tijd 3.38; km-tijd 1.35.6. 2 Otto H (B. U de Jong). 3 Qui Saint (A. Siderius) Tot.: w.: f 3.50: pl.: f 1.70, f 1.90. gek.: f 5.10: cov.: f 3.30. M. Rozema-priis. 2e afdeling. 1 Polly B (P. Dj. Bolt) tijd 3.38; km-tijd 1.34.8. 2 Queronica (N. J Bloemsaat). 3 Putzelinde (A. R. Nottelman). Tot.: w.: f 3.70; pl.: f 2.30, f 2.70, gek. f 15.60: cov.: f 4. K. Kramer-prijs. 1 Maaike v. IJmuiden (R. Hamming) tijd 3.41.8; km-tijd 1.31.6. 2 Nelly Ma- io? (T. Groen). 3 Query Hanover (J. Hof). Tot.: w.: f 9.40; pl.: f 2.90, f 2.80, f 4.10: gek.: f 30.60; cov.: f 6.10. Willem H. Geersen-prijs. 1 Or de Casindra (G. v.d. Wal) tijd 3.38.5; km-tiid 1.31.8. 2 Niekie B H (A. R. Nottelman). 3 Olga Pluto (A. Siderius). Tot.-: w.: f 3.10; pl.: f 1.40. f 1.30: gek.: f 9.90; cov.: f 3.60. Totale omzet: f 60.405,50. 11. Het eerste gedeelte was een verdraaide vertaling van hetgeen ik had geschreven over de taal cursus. Het tweede was iets nieuws. Het voerde Atwood op als een medestudent uit die tijd en liet mij zeggen, dat hij een spion was en dat ik hem inlich tingen had verstrekt omdat „ik wist dat hij belang stelde in spionnageberichten van allerlei aard". Het was mij zo zonderling te moede, dat ik glimlachte en dacht „Dit ziet er uit alsof het allemaal tegen Atwood gericht is. Als ik het onderteken, zullen ze hem uit wijzen, maar misschien zullen ze mij ook uitwijzen, zonder proces". Ik ondertekende die verklaring en hing mezelf netjes op, want zoals ik later tot mijn ont goocheling bemerkte het was hun er niet om te doen, Atwood uit het land te krijgen, maar het was hun er om te doen mij in de gevangenis te houden. Ik had nu al zoveel papieren ondertekend, dat het een gewoon te was geworden. Ik ging voort ze bijna automatisch van mijn handtekening te voorzien en be streed zelden zelfs de grootste verdraaiing van de feiten. Ik was tot de conclusie gekomen, waartoe tal van gevangenen ik durf wel te zeggen: de meesten in dat oord komen: Je bent in de handen van de geheime po litie, je zult er nooit uitkomen, tenzij je doet wat zij wil. En toen mijn weerstandsvermo gen eenmaal op deze wijze was gebroken, had de rapporteur ge makkelijk werk met mij. Hij her schreef al mijn verklaringen van de eerste af en bracht er wijzi gingen in aan. Tenslotte werd ik in een ver trek van de gevangfenis gebracht, waar een zenuwachtige vrouwe lijke tolk zat met een kaalhoof dige, schele man in hemdsmou wen en met een strikdas om. „Ik ben rechter Novak, voor zitter van de Senaatvan het Staatsgerechtshof te Praag", zei de schele man. „Gij hebt u hier goed gedragen- en als gij u even eens goed gedraagt voor de recht bank, behoeft gij u geen zorgen te maken. Hoe vaak had ik dat praatje al gehoord. De rechter las mij voor wat hij de acte van beschuldiging noem de. Nergens werd daarin op eni- gerleiwijze gewag gemaakt van de wet, krachtens welke in staat van beschuldiging was gesteld. Ik werd formeel aangeklaagd van „spionnage voor de Ameri kaanse regering". Woorden, die de rapporteur mij in de mond had gelegd, door ze in mijn protocol op te nemen werden gebruikt om te bewijzen, dat ik nieuwsberich ten had verzonden over de ar restatie van de voormalige minis ter van buitenlandse zaken, dr. Vlado Clementis en de afgezette communistische leider te Brno, Otto Sling, met het doel dat deze berichten ter kennis zouden ko men van „het Amerikaanse spion- nagenet", dat zijn bolwerken in Tsjechoslowakije had verloren, zo dat het zich kon reorganiseren. Rechter Novak deelde mede, dat mij een advocaat was toegewezen. „De taak van een advocaat", zo voegde hij hieraan toe, „is niet, de beklaagde te helpen om aan een vonnis te ontsnappen, maar hem te helpen een lichtere straf te krijgen". Dit scheen te beteke nen, dat ik reeds schuldig was verklaard alvorens terecht te staan en het was de president van de rechtbank, die mij dat nieuws bracht. Vier dagen laj;er maakte ik ken nis met een man met een effen gezicht, die op een konijn leek en mij door door zijn tolk werd voorgesteld als „Dr. Bartos, uw advocaat". „Ik denk, dat u een goede kans maakt, dit jaar naar huis te gaan", zei Dr. Bartos en hij gaf de raad, me in mijn verklaringen aan het protocol te houden. Verder deelde hij mij mede, dat zijn pleidooi ■zou zijn, dat ik niet opzettelijk was gaan spionneren, maar „in de spionnage verzeild was ge raakt". Diezelfde week liet de rappor teur mij bijna elke dag op zijn bureau komen, waar wij het por tocol repeteerden. Hij stelde de vragen en ik gaf de antwoorden, min of meer volgens de geschre ven tekst. Ten laatste kende ik de zaak op mijn duimpje. Het proces Op Maandag 2 Juli 1951 stond ik dan te Praag voor mijn rech ters en bekende, dat ik had ge- spionneerd voor de Amerikaanse ambassade. Ik herhaal het: Ik was geen spion. Ik was een verslaggever van the Associated Press en de drie mannen, die met mij in de bank der beschuldigden stonden, Svoboda, Woydinck en Muntz, waren mijn Tsjechische employe's. En ik zeide niet wat ik gezegd zou hebben voor een rechtbank in mijn eigen land, waar ik met geheel mijn hart er naar zou heb ben gestreefd „de waarheid, de gehele waarheid en niet anders dan de waarheid" te zeggen. Ik sprak, zoals de communis tische politie wilde dat ik sprak, in hoofdzaak en soms woorde lijk volgens dat geschrift, dat zij voor mij had opgesteld en met mij had gerepeteerd, een ge schrift, dat zij „protocol" noemde en dat was klaargemaakt gedu rende de 70 dagen, waarop ik werd verhoord en misschien tien dagen voor ik de getuigenbank betrad was voltooid. Het bestond uit vragen, welke de rechtbank en de openbare aanklager mij moesten stellen en uit antwoor den, welke ik hun moest geven. Die morgen verschenen wij met z'n vieren voor de hoge raad van het Staatsgerechtshof in de Pan- krac gevangenis, welke is gelegen in het Zuidoosten van Praag. Wij werden daar na het ontbijt heengebracht uit de gevangenis, waar wij ondervraagd waren. (Waar die gevangenis was, kwam ik pas na het proces te weten). We maakten de tocht in een groene gevangeniswagen, ieder opgesloten in een hokje zonder raam, terwijl het gangetje tussen deze celletjes was opgevuld met bewakers. Andere bewakers met machinepistolen waren opgesteld op de binnenplaats, toen wij de Pankrac-gevangenis werden bin nengeleid. We gingen door een onderaardse gang en vervolgens een trap op naar een rij afzonderlijk» cellen. Ik wachtte in mijn celj zenuw achtig rokend en onder bewaking van een lange politieman met een groot pistool. Later gingen we door een andere gang en traden door een zijdeur de hoge rechts zaal binnen. (Wordt vervolgd) Aldabi 27 R'dam verw.; Alhena 28 v. Montevedeo/Rio Janeiro; Alnati 5/10 Rio Janeiro verw.; Bloemfontein 15/10 Kaapstad verw.; Bonaire 24 v. Trinidad/ Paramaribo; Boschfontein 27 Mombasa verw.; Boskoop 22 v. Curacao/Plymouth; Cottica 2/10 Amsterdam/Georgetown; Groote Beer 1/10 Montreal verw.; Indra- poera 3/10 Marseille verw.; Joh. v Oldenbarnevelt 10/10 Port Said verw.; Maasdam 1/10 Rotterdam verw.; Nieuw Amsterdam 26 New York verw.; Noordam Rotterdam/ New York alwaar 28 verw.; Oran je 3/10 Colombo verw,; Oranjefon tein 23 v. Teneriffe/Southampton; Oranjestad 26 Cristobal verw.; Ryndam 26 Rotterdam/New York; Sibajak 30 New York verw.; Veendam 29 Rotterdam verw.; Waterman 27 Wellington verw.; Westerdam 28 Rotterdam verw. Willem Ruys 7/10 Rotterdam verw.; Willemstad 1/10 Amster- dam/Pto Limon; Zuiderkruis 29 Rotterdam/Halifax. BERGEN Van hei zilveren Priesterfeest van de Weleerw. Pater Veeger, directeur van het retraitehuis, vormde de plechtige Hoogmis in de intieme en met prachtige chrysanten versierde kapel, het hoogtepunt. De jubila ris zelf droeg de H. Mis met as sistentie op. Het meisjeskoor van de St. Josephstichting zong de 3-stemmige Mis van Lotti. Om 12 uur volgde de receptie iri de aula waar het R.K. Kerk koor St. Cecilia onder leiding van de heer C. Molenaar, opende met het glorievolle „Jubilate Deo" van A. J. Kroon, het „Do- mine Salvum Fac" -van Giesen en tot slot het door de acoustiek van de aula goed tot zijn recht komende „Ave Maria" van Fr. Witt. Dr. H. H. W. Poot, voorzitter van het huldigingscomité, paste op' de voor hem nog weinig be kende priester de tekst uit het Evangelie toe: „Aan de boom herkent men de vruchten". Deze vruchten, aldus de heer Poot, zijn in deze 25 jaar rijkelijk af geworpen in Uw retraitewerk. Spreker hoopte dat de jubilaris nog lang in Bergen zijn zegenrijk werk modht voortzetten. Br. Poot vertolkte de dank van de retrai- tanten en Bergenaren en' bood een enveloppe met inhoud aan. Pater Veeger dankte op de eer ste plaats het zangkoor, dat hem in jubelstemming en in blijheid had gebracht, voor wat God hem had willen schenken in de gave van het priesterschap: voor an deren te kunnen werken. Hij gaf voorts te kennen zijn apostolisch werk graag te doen en hij wees op het bijzonder prettige contact tussen het Huis en de Berge naren. Het cadeau zal hij op de meest nuffige en. God-vererende wjjze besteden. Voorts werden geschenken aan geboden w.o. een portret van pa ter Veeger, vervaardigd door de jonge Bergense kunstschilder Sjef Schotten en voor de kapel acihter de beelden van St. Jozef en Ignatius, een geweven kleed, vervaardigd door mevr. Hubers uit Bergen. De receptie werd bij- j gewoond door de parochiegeeste lijken. Rector J. Slijkerman van i de St. Josephstichting, Kap Blom, godsd. leraar aan genoem de stichting, 'alsmede conrector C. Vink, onlangs benoemd aan het St. Joh. de Deo ziekenhuis in den Haag. 's Middags om 5 uur bracht Bergens Harmonie een serenade. Kruiswoordraadsel no. 253 1. voegwoord 3. insect 6. eershalve 9. doelpunt (Eng.) 10. insecteneter 12. ongeluk 14. groot water 15. mannetjesbij 16. bevel 18. soort onderwijs 20. de dato 22. spil 23. zangnoot 24. deel van een schip 25. voorzetsel 26. voorzetsel 27. voorzetsel 29. plaats op de Veluwe 31. groente 33. lidwoord 35. gast 37. waarborg 39. overschot 41. levenslucht 43. titel 44. duivel 45. zijde van een schip VERTICAAL: 1. landbouwwerktuig 2. meisjesnaam 3: luchtvaartonderneming 4. vice versa 5. hert 6. herkauwer 7. inhoudsmaat 9. karakter 11. herkauwer 13. naschrift 14. familielid 15. rangtelwoord 17. hijswerktuig 19. bouwmateriaal 21. in dat geval 22. deel van de wet 26. bijwoord 28. eenmaal 30. vrucht 31. de oudere 32. waterhoogte '34. nobel 36. gravure 38. voorzetsel 39. het Romeinse rijk 40. jongensnaam 42. pers. vnw. Oplossing no. 252 Horizontaal: 1. sg, 3. ski, 6. va, 8. le, 9. kerel, 10. Is, 11. air, 13. tor, 14. mos, 15 os, 17. bij, 18. potjeslatijn, 23. ee, 24. ea, 25. hagelkorrel, 30. as; 31. no, 32. vos, 34 art, 36. kop, 38. ed, 39. vlees, 40. ne, 41. re, 42. aar, 43. Verticaal: 1. slaap, 2. gei, 3. set, 4 kroos, 5. ier, 6. vlo, 7. as sen, 1'2. rot, 14. mijt, 16. sjees, 17. baarn, 19. ora, 20 eel, 21. leo; 22. ijle, 2S haver, 26. gas, 27. korea, 28. rok; 29. loper, 33. ode, 34. ala, 35. ter, 37. ons. (Advertentie) in de Wieringermeer Morgen, Dinsdag, zal onge twijfeld een zeer belangrijke dag zijn in .het culturele leven van de inwoners van Wieringermeer omdat op die dag het West Ne derlandse Symphonie orkest o.l.v. Sam Swaap een tweetal concerten zal geven in de zaal van hotel Smit te Middenmeer. Het jeugd- concert begint 's middags om 3 uur. Het comité van aanbeveling heeft kaarten kunnen plaatsen. Deze uitvoering zal n.l. worden bezocht door de leerlingen van ULO scholen te Schagen, Winkel, Wieringen, Medëmblik, de twee ULO scholen van Wieringermeer, van de landbouwhuishoudscholen van Schagen en Slootdorp en van diverse lagere landbouwscholen. Minstens 660 kinderen zullen dientengevolge dit jeugdconcert bijwonen. Uitgevoerd worden de volgende werken: Sarabande et fugue Badinerie van Arcangelo Corelli. Morgenstimmung uit de Péer Gynt suite van Edvard Grieg Be entreacte' muziek uit Rosamun- de van Fr. Schubert en de be faamde Kindersymphonie van Jo seph Haydn, bestaande uit de de len Allegro, Menuetto en Finale Allegro. De inspecteur van het onderwijs te Den Helder zal dit concert openen. Vóór elk uit te voeren werk worden niet alleen het karakter van de muziek maar ook de daar bij behorende instrumenten uit voerig besproken. Het concert voor volwassenen beginnende om half 8 precies, omvat het programma: 1. Eine Kleine Nachtmusik van W.A. Mo zart: allegro-romanze-menuetto, rondo allegro. 2. Symphonie no. 13 in G. Dur van Joseph Haydn. De delen zijn: Adagio-allegro, Largo, Menuetto-allegro, finale allegro eonspirito. Na de pauze wordt vervolgd met: 3. Entreacte musik aus Rosamunde van Fr. Schubert, 4. Ouverture aus „Die Fledermaus" van Joh. Strauss, 5. „Wiener Blut," van Joh. Strauss, 6. Ouverture zu „Dichter und Bau er" van Fr. von Suppé. Opbrengst collecte AKERSLOOT. De dezer da gen gehouden collecte t.b.v. de kankerbestrijding heeft in deze gemeente in totaal opgebracht een bedrag van f 67.47. Een detective-verhaal uit het Engels vertaald 5. „Waarom zou ik dit doen, als ik er niet van hoef te leven?" zei hij aan de bittertafel, toen men enige zinspelingen hierop maak te. „De collega's het brood uit de mond némen, terwijl mijn tante ervoor gezorgd heeft, dat ik heel mijn leven in overvloed kan doorbrengen? Ik houd het kan toor aan, om af en toe in de il lusie te leven, dat ik wat om handen heb. En soms krijg ik werkelijk een cliënt. De rest van de tijd amuseer ik mij in het op voeden van Percy tot een model- bediende" Het was dus geen wonder, dat hij zich afvroeg, wat die Joe Per kins helemaal uit Australië bij hem moest zoeken. Toen hij zorgvuldig zijn nagels had bijgeknipt, belde hij. Een paar dikke folianten had hij om zich heen gelegd en toen Percy de heer Perkins aankon digde. keek hij ietwat verwezen op. alsof hij uit een zeer diepe gedachtenconcentratie gewekt was. „Ach zo, ja, komt u binnen, mijnheereh.(hij keek op het kaartje) ach ja, juist, Perkins, mijnheer Perkins, komt u binnen. Was juist met een in teressante kwestie bezig. Gaat u zitten en wat is- er van uw dienst?" Hij zette zich weer achter zijn bureau en bestudeerde zijn cliënt, terwijl deze het doel Van zijn komst uiteenzette. Joe Perkins was tussen de der tig en veertig. Zijn kleren waren ontegenzeglijk niét volgens de laatste snit. maar van zeer dure stof. Echt het type van de rijk geworden farmer. Een. zon-ver- bruind gezicht, stevige, gestalte, ongeveer 1.90 „Mijnheer Lewis, ik ben maar een gewone farmer, maar ik heb geluk gehad in mijn léven. Ik ben rijk, zeer rijk. En nu kom ik uw raad inroepen" „Als u komt om inlichtingen, hoe u het best uw geld kunt be leggen. kunt u zich beter wen den tot Sir Roger Winn, de pre sident van de Bank met diezelf de naam. Het is een van mijn speciale vrienden. Ik za] u graag br hem aanbevelen". „Niks te banken!" zei Perkins beslist". En zeker niet de Roger Winn Bank." Glimlachend keek hij hierbij Lewis aan. „Pardon, ik begrijp u niet", antwoordde deze, terwijl hij met zijn vingers on het bureau trom melde. „Een bank kan beroofd wor den en dan ben ik alles kwijt. En die bank is al een keer be roofd." De hersens van Lewis draai den op volle toeren. Wat wist die boer uit de binnenlanden van Australië van een bankroof in Londen, die notabene al vier jaar geleden gebeurd was? Hij keek op zijn horloge „Het spijt me, mijnheer.... eh.... (weer een blik op het kaartje) Perkins, maar mijn tijd is zeer bezet. Wat kan ik voor u doen?" „Wilt u mijn vermogen zo lang in beheer nemen?" „Eh?" Lewis kan niets» anders uitbrengen. „Kijkt u eens. mijnheer Lewis, ik ben gelukkig geweest. Ik heb een paar millioen bij elkaar ge kregen. Ik verlangde weer naar het moederland. In banken heb ik geen vertrouwen, zoals ik reeds gezegd heb. Daarom heb ik alles meegenomen op de boot. Maar ik voel me toch niet veilig met zoveel geld in mijn hotelka mer. Daarom had ik graag, dat u het zo lang wilde beheren." „Maar man. wou je beweren, dat ie met een paar millioen dollar op je hotelkamer zit?" „Ja, het is wel een beetje gek, hè?" zei de ander onnozel. Lewis kon het nog steeds niet begrijpen. „En is het uw bedoeling, dat ik dat fortuin in huis neem?" „Ja, als u zo vriendelijk zoudt willen zijn. U zoudt me dan na tuurlijk een bewijs moeten ge ven. dat u die koffers in ont vangst hebt genomen." Lewis bleef zijn bezoeker een ogenblik verstomd aanstaren. Was dit hier nu onnozelheid? Stompzinnigheid? Of meesterlijke sluwheid? „Zeg eens. mijnheer Perkins (hij hoefde nu niet meer op het kaartje te kijken) hoe komt u er eigenlijk toe. u tot mij te wen den? Ik ben helemaal geen be kend notaris. Ik adverteer niet en heb maar heel weinig cliën ten. Waarom komt u dan juist tot mij met dit meer dan vreem de verzoek?" „Ik heb in Sydney iemand ont moet, die mij aanraadde om mij tot u te wenden, als ik in Londen kwam. Kent u een zekere Wal ker?" Als toevallig keek hij Lewis recht aan. Geen spier vertrok zich in diens gezicht. „Nooit van gehoord!" zei hii beslist. „Dan zal uw roem meer ver breid zijn dan u zelf denkt" trachtte Perkins te schertsen. „Hij sprak in ieder geval met veel lof over u en raadde mij aan. mij met u in verbinding te stellen". „Het spijt me wel, mijnheer Perkins, maar ik ken die heer niet" Hij keek weer op zijn horloge. „En wat uw verzoek betreft, ik denk er niet aan. om uw schatten hier in ontvangst te ne men. Waar zei u ook al weer. dat u logeerde?" Perkins had hierover helemaal niets gezegd, maar antwoordde toch: „In het Astoriahotel." „Dat is in ieder geval een ver trouwd adres. Maar als ik u een raad mag geven, breng dan uw fortuin zo gauw mogelijk in vei ligheid bij een of andere bank." Hij was opgestaan en drukte op de bel. Zichtbaar teleurgesteld stond ook zijn bezoeker op en zei ver drietig: „Het spijt me meer. dan ik zeggen kan. Uw vriend Walker zei zo stellig...." „Mijnheer, ik heb u al een keer gezegd: Ik ken geen Walker. Dus is het zeker geen vriend van mij." Plotseling kreeg hii een inge ving. „Wat is dat dan voor iemand, die Walker? Kent u hem al lang? Is het een speciale vriend van U? Is hii op het ogenblik in Sydney?" Maar nu keek de ander op zijn horloge: Och, wat doet het er toe. als u hem toch niet kent?" Hij slaakte een zucht en volg de gedwee de jongste bediende Toen Percy terugkwam, zei Lewis: „Het oude recept, Percy. Ga hem ogenblikkelijk achterna en vis alles uit." Toen zette hij zich voor zijn bureau en dacht intens na. Hij kwam tot de ontdekking, dat hij een fout gemaakt had. Hij had op het aanbod in moeten gaan Wat wist die vent van Walker? Toen Lewis zich die avond aan de bittertafel zette, waren alle stamgasten reeds aanwezig. Roger Winn, Tom Bowel, de hoofdredacteur van De Mega- phoon- Hoofdcommissaris Wrok- kel. Inspecteur Burke, Jim Pen ner, Ted Winchurst, de vice- president van de Bank, Stevins, de directeur van de Verzeke ringsmaatschappij .Fortuna" prof. Tummers en nog enige an dere grootheden. Maar tot zijn verbazing zag Lewis daar ook zijn bezoeker van die middag, de heer Perkins, heel rustig met Winchurst spre ken. Hij kwam bijna recht tegen over hem te zitten. Perkins her kende hem en zei glimlachend, terwijl het juist een ogenblik stil was aan tafel:

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7