Gezagvoerder Koopen kent elke witte olifant in Siam Kees Broekman in October terug naar Nederland iJ» gsaasFj Hst eten moet Vj smaken 1 NatuurlijkJÈ Bezittingen van Faroek worden gecon Buitenlandse oof* tips De Christchurch-race K.L.M. acht kans geringer dan in dp Melbourne-race 100.000 gulden voor Griekenland Vier doden bij vliegramp 200 doden in Centraal-Vietnam Het gaat om 100 millioen Hjallis Andersen zal dit jaar weer van de partij zijn Oh, die voetballers! Korreltjes Dinsdag 29 September 1953 Pagina 5 ENGELAND EN EGYPTE 's-GRAVENHAGE, 28 Sept. Gezagvoerder Kooper is blij dat bij in de Christchurchrace weer iets van de oude pioniersgeest zal voelen. „Want", zo zegt hij, „bet avon tuur van vroeger is er wel zo ongeveer uit. Het weten schappelijk vliegen van tegenwoordig is zoveel rustiger en eigenlijk zonder emoties. De automatische piloot die het zo veel beter, precieser en gelijkmatiger doet dan de mens, zou niemand van ons graag willen missen en zeker ook niet op de Christehurch-vlucht. Maar juist deze vlucht zal mij als vlieger, naar ik hoop, nog wel iets meer voldoening schen ken dan de gebruikelijke methode om een moderne machine met de hand tot op kruishoogte te vlie gen en dan pas weer in te grij pen wanneer zij tot op 8000 voet voor de volgende landingsplaats is gedaald." Als wij gezagvoerder Kooper vragen hoe zijn ervaringen op de lange afstandsvluchten zijn, gaat hij in zijn herinnering terug tot de tijd. dat hij als piepjong piloot, 20 jaar geleden, met Fok ker F-12's van Amsterdam naar Java vloog. Tenslotte was dat ook een lange afstandsmachine, al had zij dan maar drie motoren (één op de neus) van slechts 450 pk. elk. Daar haalde men dan 100 mijlsnelheid per uur uit, zon der wind en de vol-gas-hoogte had zij reeds op de grond. Hoe hoger men kwam, hoe minder men dps uit die motoren kreeg. „En daarom", aldus Kooper, ..zat je altijd zo laag mogelijk, zo er gens tussen de 100 en 1000 meter. Dat betekende dan volop in de tropische remous, waardoor je passagiers meestal luchtziek wa ren in een gloeiende hitte van 35 graden en zonder ventilatie Het voordeel ervan was, dat je alles zag waar je overheen vloog." De heer Kooper heeft dan ook het gevoel, dat hij de gehele pijp leiding door de Arabische woes- tijn zowat buis voor buis heeft zien aanleggen en dat hij elke witte en zwarte olifant in de jungle van Siam persoonlijk kent. Vijf en twintig tussenlandingen waren er in die tijd tussen Am sterdam en Batavia. Wel een verschil met thans, als men weet, dat de KLM snelle dienst het soms met drie tussenlandingen doet (Cairo - Karachi - Bang kok) en dat de „boemel" onder weg acht keer landt. 'e bijkans practische oplossing van het geschil tussen Engeland en Egypte over de status van de Suezkanaalzone schept de moge lijkheid van het uit de weg ruimen van één der meest ge vreesde twistpunten uit onze tijd. De wereld voorzag in de afge lopen maanden meerdere malen een gewapend conflict tussen beide staten, welke zienswijze hoofdzakelijk een gevolg was van de dreigende taal die de Egyp tische premier Naguib aan het adres van Londen uitte. De ge spannen verhouding eiste van de Britten tact, geduld en voorzich tigheid. die zij. krachtens hun aanleg en traditionele diploma tieke en bestuurservaring. wis ten op te brengen, hoewel met een gevoel van vernedering, want voor de zoveelste maal moest Engeland de bittere ervaring op doen, dat de Verenigde Staten het van de plaats van eerste zeemogendheid hadden verdron gen. Het laatste als een gevplg van het leiderschap van Amerika in de wereldpolitiek na de laatste grote oorlog. Ook in de zaken van het midden-Oosten. Londen heeft van 1914 af pogin gen in het werk gesteld meer invloed te krijgen in de Ara: bische staten en huldigde daarbij de befaamde politiek van „ver deel en heers". Een brok moder ne geschiedenis op zich. Overziet men dit tijdvak, dan blijkt de Britse invloed in de laatste jaren steeds meer te zijn afgenomen. De belofte van Londen in 1917 aan de Israëliërs een eigen staat te stichten, zonder de Arabische landen daarin te kennen, stuitte op verzet. Toen Engeland in 1941 zich nauwelijks in het midden- Oosten kon handhaven, nam de invloed van de Verenigde Staten in de tweede wereldoorlog toe. Engeland zag zich daarbij ge steld voor de versteviging van de Franse positie in Syrië, terwijl de Britse staatslieden hun standpunt hadden te bepalen in het conflict tussen de Arabische landen en de jonge Joodse staat, die door de Verenigde Staten werd gesteund. Ook de affaire met Perzië liep voor Engeland slecht af. Het ver jagen van Faroek in Egypte maakte het Londen onmogelijk de ene groep in het land van de Nijl tegen de andere uit te spelen. Naguib bleek uit an der hout te zijn gesneden en oefende sterke druk op Engeland uit. De Britten werd te verstaan gegeven, de Suezzone te ver laten. Londen heeft thans de Egyptische voorstellen groten deels aanvaard. Het zou interes sant zijn te weten in hoevere de Verenigde Staten hun invloed hebben laten gelden. Want zowel ten opzichte van de kwesties Is raël en Perzië heeft Washington zich niet onbetuigd gelaten. Waarom in het BritsEgyptische t"'istpunt dan niet? B elangriiker dan de verhouding tussen Londen en Cairo bluft alsnog de strategische betekenis van Suez in geval van oorlog. Suez is niet alleen een beveili ging van de zeeweg voor de Brit ten naar India, wat ,het van oudsher is. maar ook hèt knoop punt van het verdedigingsstelsel van het midden-Oosten met de rijke schat van één-zesde der wereld-olieproductie tegen en Russische aanval. Vooral de Ame rikanen hechten hier betekenis aan, omdat hun eigen bronnen afnemen. Daarom ook maakte Foster Dullles in dit jaar zijn reis naar het midden-Oosten. De Brit ten en Amerikanen hebben in deze gebieden sterke vliegbases. Rusland ligt daardoor onder het bereik van de Westerse lucht macht. Alleen en daarbij komt het nut van de 80.000 man Britse soldaten in de Suezzone op de voorgrond de westelijke lan den beschikken over te weinig grondstrijdkrachten om een uit val van de Russen, via Perzië, Irak en Syrië naar de Middel landse Zee en het Suezkanaal te voorkomen. De Britse generale staf heeft hiervoor meerdere ma len gewaarschuwd. Egypte heeft toegestemd, dat de basis beschikbaar zal blijven voor het Westen in geval van een aanval op de Arabische staten. Engeland had gaarne een zelfde waarborg gezien waar het Griekenland betrof (Griekenland is land van de N.A.V.O.). Intus- sen staat wel vast. dat in geval van nood, de Engelse troepen kunnen terugkomen. Egypte heeft het pleit gewonnen. De Verenigde Staten enEngeland zijn blijkbaar de mening toege daan, dat deze oplossing, hoewel een offer is gebracht, toch verre te verkiezen is boven een blij vend geschil tussen Engeland en Egypte. Ook in de internationale Politiek is het een kwestie van geven en nemen en in dit spe ciale geval hebben èn Wash ington èn Londen wellicht ge dacht „beter één vogel in de hand dan tien in de lucht". Het verschil tussen het vlie gen van toen en nu is bovendien het verschil tussen de stuurstoel en de moderne cabine, tussen sterke handen die de stuurknup- pel omknelden en de automatische piloot. Voorts behouden de mo derne vliegtuigen hun vermogen op grote hoogte en men „zit" daarom gewoonlijk op 15.000 voet, boven het slechte weer uit. Bovendien vliegt men dan met drukcabine en de ongemak ken voor de passagier zijn daar door tot een minimum beperkt. Over de DC-6A Liftmaster is Kooper enthousiast. „Een voor treffelijke machine, die een grote hoeveelheid benzine kan meenemen (5.000 usgallons) en toch een hoog rendement heeft." Wie weet De inschrijvingen Intussen heeft de Australiër „fligt lieutenant" Whiterrv met een „Mustang" ingeschreven had voor de sneiheidsrace naar Christchurch zich terug getrok ken, zodat er in de snelheidsklas se zijn overgebleven drie „Can berra's" van de Royal Air Force", twee „Canberra's" van de „Royal Australian Air Force", twee Aus tralische „Mosquito's" en de „Valiant" van de „Royal Air Force". In de handicaprace zijn vier deelnemers overgebleven, n.l. de „Liftmaster" van de K.L.M.de „Hastings" van de Royal New Zealand Air Force, de „Vis count" van de British European Airways en de „Lockheed" van de Amerikaanse „Rausch Avia tion. Ingewijden achten de kansen van de drie eerstgenoemden in de handicapklasse vrijwel gelijk en de K.L.M. vreest de concur rentie geducht. Dit is dan ook een van de re denen waarom gezagvoerder Kooper besloten heeft zijn be richten in code naar Schiphol te zenden, om de mededingers zo weinig mogelijk gegevens in handen te spelen. Men acht de kans van de K.L.M. op een eer ste prijs geringer dan destijds in de Melbournerace en van offi ciële zijde zeide men ons het al lerminst onwaarschijnlijk te achten als men op de derde plaats zou eindigen. De belangstelling in het bui tenland voor de race is zo groot, dat de K.L.M. besloten heeft ook op een aantal buitenlandse kan toren de stand van de race bij te houden. De BBC zal tijdens de vlucht twaalf speciale uitzendin gen verzorgen. AMSTERDAM, 28 Sept. Voor de overhandiging van een cheque ten bedrage van honderdduizend gulden (bijna achthonderd mil- lioen drachmen) op naam van Koningin Frederike van het door aardbevingen getroffen Grieken land, was vanmiddag ten kantore van de Hollandse Bankunie te Amsterdam een korte plechtig heid gearrangeerd. De Griekse gezant, de heer N. G. Lely, was daarheen gekomen op uitnodiging van het comité „Hulp aardbeving Griekenland", waarvan burgemeester d'Ailly ook deel uitmaakt en dat voor deze gelegenheid was vertegen woordigd door Jhr H. van Len- nep, directeur van de K.N.S.M., Mr N. E. Rost Onnes, hoofddirec teur van de Hollandse Bank Unie en de heer W. L. Morsink, vice- consul honoraire van Grieken land. Eerstgenoemde deelde in een korte toespraak mede, dat de actie, de na de eerste berichten over de aardbevingen is ingezet, zeventien honderd giften met een totaal van honderdtienduizend gulden heeft opgeleverd. Na 15 October, als de actie ten einde is, zal het restant worden over gemaakt. Zuid-Slavisch—Albanese onderhandelingen afgebroken BELGRADO, 28 Sept. Het officiële persbureau „Tanjoeg" meldt, dat de Zuidslavi' -■he-Alba- nese onderhandelingen over het regelen van grensincidenten, zijn afgebroken. (Advertentie) ■p lp} - Hoe kookt U smakelijk en toch zó, dat U toekomt met Uw huishoudgeld? ABONNEER U OP HET BLAD, DAT REKENING HOUDT MET UW BEURS lever Ik blij» Tees dus beMRUS', MARSEILLE, 28 Sept. Het wrak van het Amerikaanse vlieg tuig van het type DC 47, dat sinds Zaterdag werd vermist, is Maandag nabij Prades in de Franse Pyreneeën gevonden. De vier inzittenden zijn om het leven gekomen. Het toestel was op een hoogte van ongeveer 1250 meter tegen een berghelling ge vlogen. Het vliegtuig was op een oefenvlucht van Engeland naar Barcelona. Bij jongste overstromingen SAIGON, 28 Sept. Volgens een bekendmaking van het Fran se leger hebben de overstromin gen, welke vorige week door een wervelwind rondom Hue in cen traal Vietnam werden veroor zaakt, ten minste aan 200 perso nen het leven gekost. De autoriteiten verstrekken gra tis rijst en geneesmiddelen aan de getroffen bevolking De pre mier van Vietnam, Nguyen van Tam, heeft medegedeeld, dat functionarissen, die pogen deze goederen voor geld van de hand te doen. zware straffen zullen krijgen. CAIRO, 28 Sept. De Egyp tische revolutionnaire raad heeft vanmorgen besloten alle bezittin gen van Faroek in Egypte te con fisqueren. Een woordvoerder van het be heersinstituut van de bezittingen van de vroegere monarch zei later, dat het niet gemakkelijk is om de omvang van het fortuin op te geven. Direct na het vertrek van Fa roek in Juli 1952 zijn onderzoe kers begonnen een overzicht op te stellen van zijn bekende en verborgen bezittingen. Na maanden van onderzoek zijn verscheidene punten nog steeds duister. Faroek erfde bet grootste ge deelte van het fortuin, dat de dynast Tie Mohammed al geduren de een bewind van ruim 140 jaar over Egypte bijeengegaard heeft. Tijdens zijn bewind van 16 jaar zou Faroek dit fortuin door aller lei ondernemingen in sterke mate uitgebreid hebben. Faroek bezat verscheidene pa leizen en andere gebouwen en verder was hij de eigenaar van ongeveer 5000 h.a. van de beste gronden in Egypte. In geheel Egypte had hij „rusthuizen". Hij heeft verder een ongeloof lijk aantal kunstschatten, antiqui teiten en andere waardevolle voorwerpen achtergelaten. Verder was bekend, dat hij een belang rijke aandeelhouder in verschei dene commerciële en industriële maatschappijen was. Bij de Egyp tische banken had hij verscheide ne rekeningen lopen onder aan genomen namen. De waarde van zijn bezittingen wordt geschat tussen vijf en tien millioen pond, maar de belastin gen, douane en andere overheids instanties hebben reeds vorde ringen ingediend tot een bedrag van 3,5 millioen, terwijl parti culiere schuldeisers nog eens twee millioen pond eisen. De woordvoerder verklaarde, dat het mogtfijk was, dat er na betaling van deze vorderingen er niet veel geld over zal blijven, behalve sommige paleizen, die eigendom van de staat zullen worden. Minister Salah Salem heeft te genover journalisten verklaard, dat indien iemand nog vorderin gen op Faroek heeft hij deze nu bij de verbannen koning moet in- dienén. Regeringsfunctionarissen zeiden, dat de nog openstaande vorde ringen op de ex-koning nu „als van nul en generlei waarde" zullen worden beschouwd. Een van de gedeputeerden is een Newyorkse juwelier, die een vordering heeft van ruim een mil lioen dollar voor diamanten, die Faroek gekocht zou hebben en die slechts ten dele betaald zouden zijn; Zijn zaak komt 1 October voor het gerechtshof van Cairo, maar het is waarschijnlijk, dat het hof zichzelf onbevoegd zal verklaren. Antonio Pulli, de voormalige particuliere secretaris en vertrou weling van ex-koning Faroek, is opgeroepen voor een nadere on dervraging met betrekking tot het smokkelen van ongemunt goud en zilver en gelden uit Egypte, waarvan de waarde op ongeveer twintig millioen gulden wordt ge schat. Bij een vorig verhoor gaf Pulli een Italiaan die Egyptisch staatsburger is geworden toe, dat hij op bevel van Faroek met een speciaal vliegtuig geld uit Egypte had gesmokkeld en dat op banken in Italië en Zwitserland had laten zetten. Film over Hitier en Derde Rijk LONDEN, 28 Sept. Volgende maand zal volgens de „Frank- ÖF^^Aï^meine Zeitung" in West-Duitsland een film, getiteld „Bis Funf nach Zwölf" vertoond worden, dié het leven van Hitier en de geschiedenis van het Derde Rijk in beeld brengt. De film wqrdt aangediend als documen taire maar heeft de lengte van een speelfilm. Er zijn tot nog toe niet gepubliceerde filmopnamen van Hitler in verwerkt, destijds opgenomen door Eva Braun, die in de bunker onder de Rijkskan- selerij met Hitier trouwde en door haar zuster Gree Fegelein, aldus meldt de „Times". Weer arbeidsonrust in Frankrijk? PARIJS, 28 Sept. De bij dc communistische en onafhankelij ke vakverenigingen aangesloten werknemers bij de Franse poste rijen hebben besloten met ingang van Donderdag a.s. een „actie week" van korte stakingen te beginnen, zo is Maandag te Parijs bekendgemaakt. Dit besluit werd Maandag avond door ongeveer 1000 afge vaardigden van de betrokken vakverenigingen genomen, uit protest tegen de beslissing van de regering geen loon te betalen over de stakingsperiode van Augustus j.l. Verlenging expositie kunstschatten uit het Vaticaan 's-GRAVENHAGE, 28 Sept. Zo juist is uit Rome bericht ont vangen, dat in verband met de gebleken grote belangstelling en de vele desbetreffende verzoeken de tentoonstelling „Kunstschatten uit Vaticaanstad, Italiaanse ker ken en musea" in het Gemeente museum Stadhouderslaan wordt verlengd tot en met 1 November a.s. HAMAR, 28 Sept. In de eerste week van October komt de Europese kiampioen, Kees Broekman, naar Nederland om in het Westland tijdelijk in betrekking te gaan als monteur bij een firma van verwarmingsinstallaties, het beroep, dat hij voor zijn vertrek naar Noorwegen, heeft uitgeoefend. Broekman zal zich op de weekeinden bij de hardrijdersploeg, welke reeds geruime tijd onder leiding van dr. A. G. M. Carlier op het C.I.O.S. te Overveen aan de conditie- en droogtraining voor het aanstaand seizoen bezig is, voegen. Broekman voelt zich op het ogenblik, dank zij zijn sobere levenswijze in de zomermaanden hij heeft van April tot half September in dp Noorse bossen carteringswerk verricht in uit stekende conditie. Hij weegt slechts 80.5 kg, een gewicht, dat nog nimmer zo laag is geweest. Broekman was van oordeel, dat dr. Carlier er misschien nog en kele kilogrammen van af zal krij gen, want reeds door gewichts vermindering zou zijn sprint vooruit kunnen gaan. Maar bij deze ene wens van Broekman blijft het niet, want de Europese titelhouder hoopt, dat de tech nische commissie van de K.N.S.B. toestemming zal geven om Car lier met de kernploeg en Klaas Schenk na 27 December voor enkele weken naar Noorwegen te sturen. Broekman verklaarde, dat dr. Carlier zeer nuttige wen ken bij de iistraining zou kun nen geven, opdat de rijders bij het begin van het wedstrijdsei- zoen niet alleen physiek maar ook technisch zo goed mogelijk zijn voorbereid. Het laatste ge deelte van de training van dr. Carlier zou .echts tien tot veer tien dagen behoeven te duren. Hjallis komt terug Broekman begreep zeer wel, dat de K.N.S.B. geen rijders zal uitzenden naar de wereldkam pioenschappen in Japan. Zeker zou dat, ondanks tegemoetkoming van Japanse zijde, op 5000 tot 6000 gulden per man komen. Hoewel de landen wedstrijd tus sen Noorwegen en Nederland als definitief wordt beschouwd, is het nog niet zeker, dat Noor wegen niet bii de wereldkam pioenschappen vertegenwoordigd zal zijn. Hjallis Andersen wil namelijk graag naar Japan gaan, althans als hij daar de Russen kan ont moeten, maar over dat laatste punt is niets bekend. Hjallis is Vijftienduizend jaar oude tekeningen ontdekt PARIJS, 28 Sept. Er zijn onlangs in een grot dichtbij Pom- merol (Dróme) op de grens van het land van de Diois en de Nyon, zijrivieren van de Rhone, tekeningen van vogels ontdekt, die meer dan vijftien duizend jaar oud zijn. Boekhouder bestal zijn werkgever Door telkens bepaalde posten niet in de boeken op te nemen, heeft in de afgelopen zomer maanden de 32-jarige boekhouder J. B. uit Amsterdam zich een bedrag van ruim 1450.- weten toe te eigenen ten nadele van zijn werkgever Hii was in dienst bii een groothandel in alcohol vrije dranken, gevestigd in de Jordaan te Amsterdam. B. is thans gearresteerd en heeft bekend. in harde training gegaan. Zijn been is weer volkomen in orde en hij heeft meegedaan aan het nationale wielerwegkampioen- schap. Zweden heeft reeds laten we ten, dat Ericsson en Asplund naar Japan zullen gaan. Het zou in de bedoeling liggen, dat de rijders van de kernploeg tussen 27 December en 20 Janu ari op die datum wilde men naar Davos gaan in verband met de voorbereiding voor de Euro pese kampioenschappen aan enkele wedstrijden deelnemen. BRUILOFT GRONINGEN. In een feestelijk versierd EHBO- gebouw aan de Tuinstraat te Groningen werd in de nacht van Zaterdag op Zon dag gewerkt aan de viering van een zilveren bruiloft, die zijn spectaculair hoog tepunt bereikte toen de aanwezigen zich in twee kampen verdeelden en be gonnen te vechten. Het incident ontstond, toen een van de gasten familie van de bruidegom zich schielijk naar de keuken wilde begeven met de bedoeling het beheer over de aanwezige drank voorraad in eigen hand te nemen. Dat zinde de brui degom niet en nadat hij zijn misnoegen over de voorge stelde gang van zaken dui delijk kenbaar had gemaakt ontstond er een handge meen, waaraan niemand der gasten zich wenste te onttrekken. Men verdeelde zich in twee onduidelijke partijen, die zo fris tegen elkaar van leer trokken, dat de nachtploeg van het naburige Academisch Zie kenhuis kort daarop han den vol werk had om alle (licht)gewonden te verbin den. De schare was toen aanzienlijk uitgedund, waar om men besloot de feeste lijke zitting Op te heffen. De boerderij van de Sinneruds, Fjetre, staat na Kerstmis weer open voor de kernploeg. Kees Broekman heeft Zondag j.l. te Oslo het Nederlands elftal zien spelen. Een van de oor zaken van de zware nederlaag tegen Noorwegen is, volgens Broekman, dat de spelers nog steeds hun achterstand ten aan zien van de lichamelijke conditie niet hebben ingehaald. Die van de Noren is beslist veel beter. Dat physieke conditie ook voor de voetballer van enorm belang is. kan hij zelf uit de praktijk bewijzen. Want in de zomer maanden heeft Broekman de spe lers van de plaatselijke voetbal club Ophus (een plaatsje onge veer 100 km van Hamar gelegen) getraind. Hij had carteringswerk in de bussen van Ophus te ver richten en zijn verblijf was voor de voetbalvereniging ter plaatse aanleiding om onze landgenoot een trainingsprogramma voor de voetballers te laten samenstellen, dat onder leiding van Broekman ook is uitgevoerd. Piratenvlag wapperde op Engelse kerktoren LONDEN, 28 Sept. Van de kerktoren van de oude St. Giles- ïn the Fields wapperde vanmor gen een gevreesde vlag: het pira ten dundoek met doodshoofd en gekruiste beenderen. Vlak bij de vlag stond een ladder, welke door werklieden, die herstelwerkzaam heden op het dak van de kerk hadden verricht, was achter ge laten. Niemand wist, hoe de vlag op de kerktoren gekomen was en wat zij daar moest. Kosten levensonderhoud in België weer gestegen BRUSSEL, 28 Sept. Het in dexcijfer der Belgische kleinhan delsprijzen is in September, vol gens „La Libre Belgique", met 2.6 punten gestegen tot 418,5. Sedert Mei van dit jaar betekent dit een stijging van 7 pet. Het hoogste indexcijfer werd geregi streerd in de winter van 1952 met 424 punten. In economische krin gen maakt men zich enigszins ongerust over de snelle stijging van het indexcijfer der kleinhan delsprijzen gedurende de laatste maanden en gevreesd wordt dat dit cijfer deze winter de 420 pet zal overschrijden. Zulks zou een nieuwe loonronde inluiden in vrijwel alle Belgische industrieën. Typhoon eiste 276 doden en 323 vermisten TOKIO, 28 Sept. De typhoon welke Japan Vrijdag getroffen heeft, heeft 276 slachtoffers ge maakt terwijl 323 mensen ver mist en 993 mensen gewond zijn, zo heeft de politie vandaag mee gedeeld. Duizenden huizen wer den vernield en kwamen onder water te staan. Franse actie in delta Rode Rivier SAIGON, 28 Sept. De Franse Unie-strijdkrachten, die pogen de Vietminh-opstandelingen, die uit de dorpen in de moerassen van de Delta van de Rode rivier ten Zuid-Oosten van Hanoi trach ten te ontkomen, buiten gevecht te stellen, hebben Zondag 177 te genstanders gedood en 104 gevan gen genomen, aldus een medede ling van het Frans opperbevel. Aan Franse zijde zouden de ver liezen slechts gering zijn. Andriessen Het bericht, dat de heer W. J. Andriessen, op medisch ad vies, nu reeds heeft moeten besluiten, het voorzitterschap van de Katholieke Volkspartij neer te leggen, heeft allerwe- ge in en buiten de Partij be roering gewekt. Het is in de eerste plaats een zwaar offer voor de heer Andriessen per soonlijk geweest. Met grote toewijding heeft hij zeven jaar deze functie vervuld, en dat op een wijze die „vriend en vijand" goed deed Het was een heel waagstuk, toen de Partijraad, naar wij menen niettemin met algemene stem men, besloot, deze post toe t( vertrouwen aan deze uit de kringen van de arbeiderslei ding voortgekomen figuur Maar dat vertrouwen heef' Andriessen niet beschaamd Hij kwam op de zetel, waa mannen als Jhr. Ruys de Bee renbrouck, Aalberse, mr Go séling en Mr Verschuur had den gezeten en hij was in meer dan één opzicht een nieuwe man. Maar hij was ook in zijn werk integer en be kwaam, waarvan al enige ja ren in zijn arbeid als lid van de Tweede Kamer was geble ken. Spoedig bleek, dat hij de rechte man op de rechte plaats was, vooral in de bijzon dere omstandigheden, waarin de Partij kort na de bevrijding verkeerde. In die situatie had de partij allermeest behoefte aan een evenwichtig leider en dat bleek Andriessen te zijn en is hij altijd geweest. Het zal dan ook niet gemakkelijk zijn, voor hem een goede ver vanger te vinden. De omstan digheden zijn nu anders dan in 1946, maar zij zijn evenzeer in vele opzichten moeilijk. Moge de Partij er in slagen, weer iemand op de voorzitter- stoel te krijgen, die in vele op zichten een voorbeeld kan nemen aan zijn voorganger: evenwichtig, integerbe kwaam en vol van de grote toewijding, welke de Partij ook thans zeker behoeft! m Vacature Men vraagt ons, hoe de op volging van de voorzitter van de K.V.P. nu precies geregeld wordt. Mede omdat daarover verkeerde mededelingen zijn gedaan, kan het zijn nut heb ben, even op te merken, dat volgens de reglementaire be palingen allereerst door het Partijbestuur een voordracht wordt gemaakt. Eerst daarna komen andere Partijorganen daar aan te pas. Echter niet de Kringen en de afdelingen als zodanig. Er kunnen n.l. wel, in aanvulling op de voor dracht van het Partijbestuur, candidaten worden gesteld, maar slechts door de afge vaardigden van de Partijraad. En wel zo, dat tenminste tien afgevaardigden uit tenminste drie Kringen een candidaat kunnen stellen. Het is te ho pen en te verwachten, dat het Partijbestuur er in zal slagen, aanstonds een goede keuze te doen, en dat aanvullingen uit de afgevaardigden van de Par tijraad niet nodig zullen zijn, Want de keuze van een voor zitter als die van de K.V.P. is een ernstige zaak, die aller eerst vertrouwen vraagt en dat kan men slechts verkrij gen wanneer deze zaak even vertrouwelijk als delicaat be handeld wordt. Dit kan uiter aard het beste, indien het van het Partijbestuur uitgaat waarin de vertrouwensmenser van alle Kringen zitting heb ben en waarin bovendien al lerlei stromingen van maat schappelijke en regionale aard en verschillende deskundigen vertegenwoordigd zijn. Ons dunkt, dat de Partij de keuze voor de voordracht wel met vertrouwen aan haar bestuur kan overlaten. Hoewel ook wij geloven, dat men er wel niet in zal slagen, deze voor dracht nog aan de bijzondere Partijraad van 10 October a.s. voor te leggen, menen wij toch, dat het goed zal zijnah de nodige spoed wordt be tracht in de open gevallen plaats zo snel mogelijk te voorzien. (Copyright by Borre i

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5