Scheepsramp legt schaduw over oefening „Mariner Beroep in vergadering V.N. op grote mogendheden Ernst Reuter overleden Dagblad voor Alkmaar en omgeving Regeringscrisis in Denemarken Vragen over C.B.S.-cijfers Moordaanslag op vrouw McCarthy getrouwd **v De loon- beslissing Twee en dertig slachtoffers bij scheepsbotsing Spionnageproces in Oost-Duitsland 10,5 millioen vluchtelingen Hebt U mijn vrouw gevonden? Burgemeester van West-Berlijn was symbool van vrije wereld Laboratorium voor kernonderzoek TE GENEVE Om een einde te maken aan de spanningen in de wereld Overstromingen in Italië Drieling geboren in Delfzijl Komt Eisenhower naar Europa? Aardbeving op Nieuw Zeeland Schaaktournooi Zürich Israëlische aanval? NOORDHOLLANDS i Abonnementaprtyi fIJM per kwartaal, *,07 per maand, 9,48 per week, tnelndef incasso. Advertentie-tarief per editie ld ct per mm, minimum *,90; in alle edities tl ct per mm, mlnlmnm 4, familieberichten 2d et, reap. 80 ct per mm. BiJ contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf - slnge] 89, tel. 4248 en Grote Noord 77, tel. 4302 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 82, tel. 2949 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. K 8889; Behagen, Oed. Gracht 89, tel. 489 K 8849. Buiten God it't nergens veilig (Vondel) Woensdag 30 September 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12895 DE BESLISSING van de Rege ring inzake de lonen heeft niet de gewenste opluchting in de on derlinge verhoudingen tussen werkgevers en werknemers ge bracht. Dit betreurenswaardige feit vinden wij veel belangrijker dan de eigenlijke inhoud van de beslissing, die uit de aard der zaak door de werknemers wordt becritiseerd en door de werkge vers gemakkelijker kan worden aanvaard. Daar komt nog bij dat het z.g. doorhakken van de knoop door de regering, nadat de beide partijen van werkgevers en werk nemers het niet eens konden wor den, onmiddellijk een nieuwe knoop heeft opgeleverd, waar we nu weer voor zitten. Het feit van die nieuwe knoop, die dan nog nader ontward zal moeten worden, belet ons, als dat al ooit mogelijk zou zijn ge weest! een oordeel te geven over de juistheid van de beslis sing van de Regering. Er wordt n.l. beweerd, dat de plotselinge „nieuwe cijfers", waarmede men van de zijde van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek op het laatste ogenblik kwam aandragen, de doorslag hebben gegeven bij de Regering, om te beslissen „ten gunste" van de 5%. Dat zou allemaal niet erg zijn, indien nu niet met kracht mis schien meer met kracht, dan met argumenten beweerd werd, dat die nieuwe cijfers geen na dere bestudering hebben kunnen velen, dat ze niet juist zijn, in elk geval dat ze op hun juistheid nader moeten worden getoetst. Onze aanvankelijke indruk was, dat de kwestie van die „nieuwe" cijfers nogal vreemd aandeed. Het deed het voorkomen, alsof het C.B.S. instede van een zuiver- wetenschappelijk instituut te zijn, dat objectief de cijfers en de eco nomische feiten registreert, thans als een instrument in een bepaald politiek spel werd gebezigd, het geen natuurlijk hoogst-ongewenst zou zijn (om het maar zacht te zeggen). Staatssecretaris van Rhijn heeft echter al enige ophelde ring verschaft door te verklaren, dat er geen sprake is van „nieu we" cijfers, maar van andere cij fers, hetgeen dus in wezen ook wel nieuwe cijfers kunnen zijn, maar ze waren toch blijkbaar niet zó nieuw, als u het volgen kunt Op de eerste plaats hebben wij dus met een nieuwe knoop te maken. Dat komt er van, wan neer men er niet in slaagt, de oude knoop werkelijk te ontwar ren (hetgeen meestal een proces van langere duur is, maar meestal beter). Knopen doorhakken is op zijn best een aardige sportieve bezigheid, maarwaar gehakt wordt, vallen spaanders en dat blijkt ook nu het geval te zijn. Thans zal werkelijk nader moe ten blijken, of de beslissing van de Regering op juiste cijfers be rust: het is al erg genoeg, dat dit betwijfeld moet worden. Gaan wij dus nog niet zover, dat wij ons een oordeel aanmati gen over de juistheid van de re geringsbeslissing, nu de cijfers opnieuw in het geding zijn ge bracht, wij gaan evenmin accoord met hen, die er van zijn uit gegaan, dat het standpunt van een der partijen, werkgevers of werknemers, juist zou zijn. Wij kunnen het niet beoordelen. Veel bewondering hebben wij voor de moed van hen, die zich op dit punt zeer resoluut uitla ten, maar verder dan het bewon deren van die moed, gaan wij zsk&r niet. Wij geloven nl. niet, dat het verantwoord is. Voor personen en bladen die min of meer aan een van beide partijen verknocht zijn, mag het uitspreken van zulk een positief oordeel een gemak kelijke bezigheid zijn, dat ver andert niets aan onze twijfel over de verantwoordelijkheid. Voor ons blijft de hoofdzaak intussen, dat de onbevredigende afloop van deze zaak de kansen van een blijvend en verbeterd sociaal klimaat in ons land niet verbeteren. En wij kunnen in dit verband niet nalaten op te merken, wij moesten dat wel opmerken, zoals iedereen het kan doen dat de woordvoerders van de confessio nele vakcentrales blijkbaar rede nen hebben hoger van de toren te blazen dan tot nu toe van de zijde van het N.V.V. is geschied. Of dit ook een factor is in het spel der beoordelingen van het al of niet reële van de onder handelingen, vermogen wij niet te beoordelen. Wel hebben wij de indruk, dat er aan dit reële wederzijds iets heeft ontbroken. En zo blijft de indruk achter, dat er behalve de knoop, ook nog iets anders is dóór- en stukgehakt. Wie in dit verband beweert, dat de werk gevers kunnen juichen, omdat zij „de overwinning hebben behaald" heeft blijkbaar nog nooit van een Pyrrhus-overwinning gehoord.... 104 JAAR EIBERGEN. Mevrouw A. B. Karnebeek-Backs te Eibergen. hoopt Vrijdag 2 October haar 104e verjaardag te vieren. LONDEN, 30 Sept. De Britse kruiser „Swiftsure" is in het Noordelijke deel van de Atlantische Oceaan in botsing gekomen met de Britse torpedobootjager „Dia mond", aldus is Woensdagmorgen te Londen bekend gemaakt. Volgens de eerste berichten zijn er twee en dertig slachtoffers te betreuren. Beide schepen nemen deel aan de oefening „Mariner". De eerste berichten over het aantal slachtoffers werden opge vangen door het voor de duur van de oefening in Northwood gevestigde hoofdkwartier van de marine. Een woordvoerder van de Brit se admiraliteit te Londen zei: „Tot dusver wordt in de berich ten noch van ernstige schade, noch van slachtoffers gesproken". De schepen kwamen ongeveer 80 mijl ten Zuiden van IJsland met eikaar in botsing. De woord voerder verklaarde, dat beide schepen nog zeewaardig blijken te zijn. De torpedobootjager was op dë thuisreis en had koers ge zet naar de Clyde. Beide sche pen waren uit de oefening terug getrokken en zouden voor in spectie in dok moeten. De Swiftsure is een kruiser van BERLIJN, 29 Sent. (Reuter) - Naar het Oostduitse persbureau A.D.N. meldt, is te Karl-Marx- Stadt (het voormalige Chemnitz) een zekere Werner Hoffman ter dood veroordeeld op beschuldi ging van spionnage Voor de Ame rikanen. Drie mannen werden wegens medeplichtigheid tot le venslange en een vrouw. Irene Hoffmann, tot vijftien jaar ge vangenisstraf veroordeeld. F ormatie-opdrach t voor Hedtoft KOPENHAGEN, 29 Sept. De Deense premier Erik Eriksen heeft vandaag een bezoek aan de koning gebracht in zijn paleis Amalienborg en het ontslag van zijn regering ingediend. Onmiddellijk daarna werden de partijleiders bij de koning geroe pen voor overleg. Na een tweede onderhoud met koning Frederik, dat 20 minuten duurde, heeft de socialist Hans Hedtoft opdracht gekregen een nieuwe regering te vormen. Nader wordt vernomen dat Hedtoft de koning heeft aangebo den te trachten een coalitierege ring met de radicalen te vormen of, indien deze zouden weigeren, een regering van alleen socialis ten. In politieke kringen te Kopen hagen betwijfelt men, of de radi calen met de socialisten willen samengaan. 8.000 ton en heeft een bemanning van 850 koppen. Het schip was een van de „vijanden", die dreig den konvooien in de Atlantische Oceaan aan te vallen. De Diamond is een torpedoboot jager van 't type „Daring Class" De Britse admiraliteit beves tigde later dat er 32 slachtoffers zijn. Geen hunner was echter ernstig gewond, aldus werd hier aan toegevoegd. Zoon van Mossadeq gearresteerd TEHERAN, 30 Sept. (A.F.P.) Dr. Ghoelam Hossein Mossadeq, zoon van de voormalige Perzische premier, is Dinsdag in Tsjemiran, waar hij zich sedert 19 Augustus schuil hield, gearresteerd. Hij werd gezocht wegens deel neming aan de verdediging van het huis van zijn vader tegen aanhangers van de Sjah. Hij zou voorts hebben aangezet tot het omver werpen van standbeelden van de Sjah. 's GRAVENHAGE, 29 Sept. Het lid van de Tweede Kamer, mr. W. A. J. Burger, heeft de volgende vragen schriftelijk ge steld aan de minister van Eco nomische Zaken: 1. Kan de minister mededelen of het juist is, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek bij zijn adviés omtrent de omvang van de bestaande consumptiebeper king aan de door de regering benoemde deskundigen-commissie met betrekking tot de aanhangig zijnde loonsverhoging, een an dere methode van berekening ge volgd heeft, dan waarvan het aanvankelijk bij zijn voorlichting aan de Stichting van de Arbeid uitging? 2. Indien de eerste vraag be vestigend wordt beantwoord, kan de minister dan mededele_n welke overwegingen het C.B.S. ertoe hebben geleid deze wijziging in de berekeningsmethode te bren gen? 3. Indien de eerste vraag be vestigend wordt beantwoord, is de minister dan niet van oordeel dat dit beleid van het Centraal Bureau voor de Statistiek in hoge mate moet worden betreurd, om dat het vertrouwen in de objec tiviteit van het C.B.S. door deze ontwikkeling kan worden onder mijnd? Brik Schotte bij aanrijding gewond De Belgische wegrenner Brik Schotte is Dinsdagmorgen te Doornik, terwijl hij zich samen met Germain Derycke aan het trainen was voor de wedstrijd ParijsTours, aangereden door een auto en vrij ernstig aan het gezicht gewond. MUELHEIM/RUHR Het aan tal vluchtelingen, dat sedert de oorlog uit Oost-Duitsland naar West-Duitsland is uitgeweken, heeft in de afgelopen weken de 21/2millioen overschreden. In 1945 waren er reeds acht millioen vluchtelingen in West- Duitsland. 400.000 vluchtelingen wonen nog in noodkampen. 's-GRAVENHAGE, 29 Sept. Gisteren werd de wacht commandant van de Haagse recherche opgebeld door een motorrijder uit Purmerend, die hem de vraag stelde of zijn vrouw reeds gevonden was en of er misschien een ongeluk was gebeurd? Wat was het geval? de mo torrijder was met zijn vrouw op de tandem naar Den Haag gereden en bij het Wassenaarse viaduct was alles nog in orde en zat de echtgenote rustig achterop. Toen de motorrijder in de Vreeswijkstraat was ge komen en daar bij een slager een hartig hapje wilde kopen, bemerkte hij tot zijn schrik, dat zijn ega verdwenen was. Hij kon de politie niet vertel len, waar hij zijn vrouw was kwijtgeraakt, maar deelde wel mede dat hij bij het bovenge noemde viaduct wegens grote drukte door een agent over de weg was geleid. De wachtcommandant stelde zich in verbinding met de ver keerspolitie. Een uur later belde de motorrijder de politie weer op met de mededeling, dat zijn vrouw terecht was. Bij het oversteken bij het Wassenaarse viaduct was de vrouw even afgestapt en haar man, die dit niet bemerkt had, was daarna in snelle vaart doorgereden. Slachtoffer overleden 's GRAVENHAGE. Gister middag omstreeks vier uur heeft de 46-jarige timmerman K. op de stoep vlak bij de woning van de vrouw van wie hij gescheiden leefde, in de Isingstraat te Den Haag zijn 47-jarige echtgenote met een bijl zodanig verwond, dat zij vrijwel onmiddellijk is overleden. De man. die naar omwonen den verklaarden, eerder in een zenuwinrichting opgenomen was geweest, woonde de laatste iaren niet meer thuis. Toen de vrouw gistermiddag het jongste doch tertje van tien jaar van school was gaan halen, werd zij vlak bii huis opgewacht door haar man. Hii haalde een bijl te voor schijn en gaf haar daarmede enige zware klappen op hals en hoofd. Het slachtoffer viel op de grond en de dader reed op zijn bromfiets snel weg. met ach terlating van de bijl. Hii is voort vluchtig. Voorbijgangers zagen het drama gebeuren, doch alles geschiedde zo snel, dat zij geen gelegenheid hadden tussenbeide te komen. Het echtpaar heeft vier doch ters. waarvan de oudste in Australië woont, terwijl de an dere drie van respectievelijk 10. 13 en 18 jaar nog thuis zijn. 's Avonds heeft K. zich bij de centrale recherche van de ge meentepolitie te 's-Gravenhage aangemeld. De politie heeft hem in bewaring gesteld. Omtrent de motieven die K. tot zijn daad hebben gedreven is op dit ogenblik nog niets bekend. WASHINGTON. 29 Sept. (Reu ter) Senator Joseph McCarthy (43) is vandaag in het huwelijk getreden met de 29-jarige Jean Fraser Kerr, die enige jaren as sistente bij hem is geweest. Er was extra politie op de been om de menigte belangstellenden, die BERLIJN, 29 Sept. Burge meester Ernst Reuter van West- Berlijn is Dinsdag overleden. Onder leiding van prof. Reuter wist het westelijke stadsdeel zich gedurende de blokkade in de periode 1948/'49 staande te hou den. De burgemeester bereikte een leeftijd van 64 jaar. Zijn overlijden kwam geheel onver wachts. Eerst Dinsdagmiddag was be kend geworden, dat de burge meester aan bronchitis leed en op aanraden van zijn arts enige dagen het bed moest houden. Vermoedelijk is de doodsoorzaak hartverlamming geweest. Niet alleen West-Berlijn, doch ook de Westduitse socialistische partij, waarvan de burgemeester een der meest vooraanstaande leden was, heeft door het ver scheiden van prof. Reuter een ge voelig verlies geleden. Burgemeester Ernst Reuter was het symbool van het West-Ber- lijnse verzet tegen Sowjet-Rus- land. Hij is een schakel geworden tussen de stad, die 160 kilometer diep in de Russische zóne ligt, en de vrije republiek die in West Duitsland gesticht is. BERN, 29 Sept. De Zwitserse Nationale Raad (Tweede Kamer) heeft Dinsdag met 102 tegen 5 (communisten) stemmen haar goedkeuring gehecht aan het op richten van een Europees Labo ratorium voor Kernonderzoek te Genève. Het laboratorium zal worden gesteund doof twaalf landen, waaronder Nederland, en Zwit serland. Engeland zal het labo ratorium geen steun verlenen. Het voorstel moet thans nog door de Zwitserse Raad van Sta- op verscheidene duizenden werdten (Eerste Kamer) worden goed- geschat, in bedwang te houden. gekeurd. NEW YORK, 29 Sept. (A.P.) Israël heeft vandaag het debat van de algemene vergadering van de V.N. besloten met zich aan te sluiten bij het toenemend aantal verzoe ken, dat de grote mogendheden bijeenkomen voor recht streekse onderhandelingen om de wereldspanningen te doen verdwijnen. Kort nadat Rusland diplomatie- „Onderhandelingen om de be- ke nota's aan het Westen over-langrijkste oorzaken van interna- handigd had. waarin bijeenkom-tionale spanning weg te nemen sten van de Grote Mogendheden worden nu onder ogen gezien voorgesteld worden, verklaarde door de leiders van de Grote Mo- Abba Eban (Israel) voor de ver- gendheden als een ernstig en tastbaar project." „Al onze regeringen en volke ren zijn geïnspireerd door een vi sioen van een nieuw internatio- naai tijdperk waaruit de tweede helft van deze eeuw te voorschijn zou komen vol vrede en over vloed." Krisjna Menon (India) drong gisteren aan op een conferentie van de Grote Mogendheden om een einde te maken aan de we reldspanning. Hij zei, dat hij de vergadering zou vragen een be. roep te doen op leiders als Chur. chill, Eisenhower en Malenkov om bijeen te komen. gadering: In dit verband zei Eban: „Mijn delegatie hoopt, dat de algemene vergadering de tendenz zal ont wikkelen die hier kort geleden voelbaar werd: de betrokken par tijen in internationale geschillen opvorderen hun plicht te doen in rechtstreekse diplomatieke be sprekingen." Met de Skymaster „Aalsmeer vertrok Dinsdagmorgen van Schiphol voor de 40e maal een groep van ongeveer 25 missionarissen naar missieposten te Juba, Entebbe en Ta- bora (Centraal Afrika). Voor het voeren van besprekingen op de verschillende landings plaatsen vlogen ditmaal enige bestuursleden en leden van de Raad van Beheer van de „Raptim" met het gezelschap mee. Voor het vertrek. Grote schade in gebied van Turijn TURIJN, 29 Sept. (A.P.) Van daag bleven zware regens Noord- Italië teisteren. De Po en een aantal zijrivieren zijn buiten hun oevers getreden. Het water heeft honderden hectaren rijk bouw land beschadigd, bomen ontwor teld en tientallen gezinnen uit hun huizen verdreven Een politiekazerne in Brogone, waarin 200 Italiaanse vluchte lingen uit Joego-Slavië zijn on dergebracht, schijnt op het punt te staan in te storten. Duizenden huizen in Turijn. Novara en andere Noordelijke gemeenten zijn overstroomd. De Sovjet nota Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de nota, (waarvan wij gisteren reeds mel ding maakten), die thans door het ministerie wordt bestudeerd binnenkort onderwerp van dis cussie zal zijn tussen Amerika, Engeland en Frankrijk. In de V.N. wacht men het resultaat met spanning af. Uit welingelichte kringen te Parijs wordt nog vernomen, dat de Sovjet-regering in haar ant woord verklaart aangaande het verdrag met Oostenrijk nog geen antwoord te hebben ontvangen op haar nota van 28 Augustus j.l. De regering voegt hier aan toe bereid te zijn het bestuderen van deze aangelegenheid langs de nor male diplmatieke weg voort te zetten. DELFZIJL In het gehucht Ladysmith bij Delfzijl is Dinsdag morgen in het gezin Lier-Rond- huis een drieling geboren. De kinderen, drie meisjes, Trientje Aaltje; Aaltje Trientje; Aukje Wemeitje en de moeder maken het goed. NEW-YORK, 29 Sept. (Reuter) De Washingtonse journalist Ro bert Allen heeft Maandag in een artikel in de New-York Post ge meld. dat president Eisenhower „ernstig in overweging neemt" de komende winter een reis naar Europa te maken. De assistent perschef van het Witte Huis. Murray Snyder, ver klaarde naar aanleiding van dit bericht „niets te weten om het te kunnen bevestigen." Reuter heeft tientallen auto- reizen gemaakt om in het Westen Berlijn's zaak te bepleiten. Hij verkreeg veel financiële hulp voor de stad van de regering te Bonn. Reuter was de leider van het gemeentebestuur in de Ameri kaanse, Britse en Franse secto ren van de stad. Het communis tische regime in de Oostelijke sector wordt geleid door Friedrich Ebert. In zijn jeugdjaren heeft Reuter het communisme omarmd en weer afgewezen. In de na-oorlogse ja ren was zelfs het noemen van zijn naam pijnlijk voor de com munistische heersers in Oost- Duitsland. De Russen wilden niets van hem weten toen hij in 1947 voor het eerst tot burgemeester van het bestuur voor alle vier de sec toren van de stad gekozen werd. Een jaar later had de politieke scheuring plaats. Nadat een gemeentebestuur voor de westelijke sectoren geko zen was, werd Reuter tot burge meester geïnstalleerd. AUCKLAND. (Nw. Zeeland), 29 Sept. Op Nieuw Zeeland werden vandaag vrij hevige aard schokken gevoeld. In Wellington sneuvelden verscheidene etalage- ramen en in de muren van de huizen verschenen scheuren. Honderden mensen renden de straat op. Slachtoffers zijn niet gemeld. Het observatorium van Nieuw Zeeland is van mening, dat het centrum van de aardbeving 60 k.m. van Nieuw Zeeland heeft gelegen, doch de richting heeft het niet kunnen vaststellen. De beving, die twee minuten duurde, werd op het gehele Noor delijk eiland en op het Zuidelijke eiland tot Christchurch toe ge voeld. Men kon de huizen zien bewe gen. Binnen vielen flessen en aardewerk aan scherven. ZüRICH, 29 Sept. (ANP) De resterende uitslagen van de ze ventiende ronde van het candi- datentornooi te Zürich luiden: StahlbergKotov afgebroken in gunstige stelling voor Kotov. EuweGelier afgebroken in iets betere stand voor Geiler. SzaboSmyslov VsVs PetrosianReshevsky </t NajdorfBronstein Vi TaimanovGligoric afgebroken in gunstige stelling voor Gligo ric. Boleslavsky was vrij. De stand luidt thans: 1. Smyslov 10Vs punt uit 16 partijen. 2. Reshevsky 9 pnt. plus 2 af gebroken partijen (16). 3. Najdorf 9 pnt. (16). 4. Bronstein 8l/s pnt. plus een afgebr. partij (16). 5. Keres 8Vs pnt. (16). 6. Euwe 8 pnt. plus een afgebr. partij (16). DOODVONNISSEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE WENEN, 29 Sept. „Rovnost" een te Brno (Bruenn) verschij nend communistisch dagblad, meldt dat het Tsjecho-Slowaakse hoge militaire gerechtshof Vrij dag j.l. twee beklaagden in een politiek proces ter dood heeft veroordeeld. Zeven anderen, on der wie een vrouw, kregen lang durige gevangenisstraffen. De beklaagden waren onder meer beschuldigd van samenwer king met de Duitsers in de afge lopen oorlog, het verraden van militaire geheimen en bedrog. De namen der ter dood veroor deelden zijn Babak en Harak. Aan de Egyptische grens CAIRO, 29 Sept. De Egyp tische minister voor voorlichtings zaken, majoor Salah Salem, heeft Dinsdag te Cairo verklaard dat Israëlische strijdkrachten in de nacht van Maandag op Dinsdag een aanval in het gebied van El Audja hebben uitgevoerd en delen van het „Niemandsland" langs de Israelisch-Egyptische bestands linie hebben bezet. „Dit is de ernstigste schending der Palestijnse wapenstilstands overeenkomst, welke tot nu toe is voorgevallen", verklaarde hij op een persconferentie. In antwoord op een vraag of Egypte met geweld weerstand zou bieden aan deze „aanval" ant woordde majoor Salem: „Wij we ten, wat ons teTloen staat".

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1