Het front langs het IJzeren Gordijn Regei van Storm over Stavenisse Een slechte reclame II el een am nieuw cijf AGENDA Teleurgestelde vissers Buitenlandse notities Displaced persons: verlaten van God en van de mensen Film en voordracht over ontstellend lijden Staatsseci I Pagina 2 Woensdag 30 September 1953 In een bunker ergens in West- Duitsland huist een gezin van een moeder, een zoon en een dochter tje. De vader is tijdens de oorlog zoekgeraakt, gedeporteerd. Hij is misschien reeds lang dood.... Misschien werkt hij ergens in de bittere woestenij van Siberië, waar hij zijn leven zo lang moge lijk probeert te rekken. Misschien is hij ergens andersGod weet waar. Toen de wereldbrand was uitgewoed keerde hij niet terug. Zijn vrouw en de twee kinderen leven in een grauwe bunker, waar misschien het daglicht niet binnendringt. Zij leven nog, maar hoe. De vrouw draagt de verbit tering op het gelaat, dat verstard is tot een masker, waaruit het geen dat in haar omgaat niet te lezen valt. De zoon, een onschul dig kind, werd in de oorlog deer lijk gewond, en mist een been. Hij is voor zijn leven lang ongelukkig. Kan deze vrouw, verbitterd door het lijden en mateloos eenzaam, kan deze vrouw, die alle hoop heeft laten varen op een beter leven, kan deze vrouw in haar trieste bestaan nog geloven? Kan zij nog bidden tot God, van wie haar gezegd is, dat Hij niemand van Zijn kinderen zal verlaten. Kan zij nog vertrouwen hebben dat er eens een eind zal komen aan dit uitzichtloze bestaan? Ja, zou zij nog kunnen geloven dat er een God bestaat? Deze vrouw, dit ontredderde ge zin in die bunker, grauw en voch tig, deze drie mensen zijn slechts een paar uit velen. Onnoemelijk velen. Want zestien millioen men sen vluchtten weg uit Oost-Duits- land, of werden uit hun haardste den achter het ijzeren gordijn verdreven. Zij vluchttenVhaar het Westen waar zij veilig waren voor de communistische terreur, maar waar zij zonder dak, zonder kle ding en schoeisel, zonder voedsel waren. Er zijn in geheel Duits land veertien millioen ontheem den, waarvan vier millioen in de Sovjet-zone. Zij zijn onderge bracht in bunkers, in kampen. Onder hen zijn zeer veel Christe nen. En zij zijn zonder geestelijke leiding. Ook dat moeten zij ont beren, en zij zouden er in hun triest bestaan zoveel steun van kunnen ondervinden. Maar er zijn geen geestelijke verzorgers om hen te helpen en om bij hen het geloof van hun vaderen levend te houden en te bewaren. Want dui zenden priesters, die met hen meegekomen waren, die ook wa ren gevlucht, zijn van ontbering omgekomen, samen met duizen den andere vluchtelingen. Zij ver vulden hun onmenselijk zware taak tot hun krachten het bega ven. De materiële nood is ontstel lend groot, maar de geestelijke nood is zo mogelijk nog groter. Van de ontheemden zijn zeer velen nog kinderen. Zij groeien op tussen de ten hemel schreiende nood, ellende en verwarring van een na-oorlogse tijd. Velen van deze kinderen hebben nog nooit een priester gezien. Velen van hen zijn nooit gedoopt. Zij groeien op in verwildering en verwarring. Voor hen zijn de priesters ook zo nodig. Maar er zijn veel te kort priesters om al deze mensen te helpen. Het begin. Het was aan de buitenkant een heel gewone brief, die op een dag als zovele andere dagen van het jaar 1948 in de abdij van Tonger- loo in Vlaanderen in de bus lag. Hat was een brief van Mgr. Hu- bertus van Noots, generaal Abt der Orde van Premonstreit. In die brief gaf hij, op verzoek van Mgr. Kindermann te Königstein aan een onbekend priester de op dracht „iets te doen voor de ver jaagde priesters in Duitsland". Het was deze brief, die de kiem in zich had van de Oostpriester- hulp. Vijf jaren zijn sindsdien voorbij gegaan. Vijf jaren van rus teloze arbeid. En de zegen van God rustte op dit werk, want de bloei was wonderbaarlijk. Hij was het, die liefde en edelmoedigheid wekte in de harten van honderd duizenden. De Oostpriesterhulp werd een waar werk God's. U, die dit leest, heeft ongetwij feld van het werk en het doel van de Oostpriesterhulp reeds eerder vernomen. Want de beweging, in Vlaanderen begonnen, drong ook spoedig door in ons vaderland. Men begon met het zenden van voedselpakketten naar de pries ters in West-Duitsland, daarna volgden kelken en paramenten voor de eredienst, want het is voor de gelovigen van zeer groot gewicht, dat zij zien, dat hun God er niet een is van vaalheid en ar moede. Later gingen vervoermid delen, auto's en motoren naar Duitsland, want de gebieden, die een priester afging, waren ontzag lijk veel te groot. En daarop kwa men de rijdende kapellen, rijden de Godshuizen, die het de pries ter mogelijk maakten overal waar hij kwam in de diaspora, het H. Misoffer op te dragen en de sa cramenten toe te dienen. Eerst waren het er een paar, thans zijn het er zeventien. Vijftien hiervan zijn in Duitslafld. Twee bleven hier. Door deze kapelwagens kon den de priesters overal komen, waar de gelovigen waren, die hen nodig hadden. Het was dikwijls weer sinds jaren, dat mensen weer de H. Communie konden ontvangen, dat zij konden biech ten, dat zij voor hun geestelijke nood hulp konden vinden. Huwe lijken werden ingezegend. Hoe deze mensen gelukkig wer den door het verschijnen van deze kapelwagens in hün midden, na dat zij soms vele jaren van alle geloofshulp waren verstoken, blijkt misschien wel het beste uit een brief, die bezorgd werd op het seminarie Königstein, gelegen aan de rand van het Taunusge- bergte, waar honderden jongens voor priester studeren om later de zielzorg temidden van hun broeders- en zusters ontheemden te kunnen gaan uitoefenen. In deze brief staat o.a.: „De Katho lieken van de diaspora in Eder- heim en Hürnheim brengen hun hartelijke dank voor de van de 22ste tot de 26ste April hier in Ederheim geweest zijnde Kapel wagen tot uitdrukking". En ver der: „Grote vreugde bereidde het ons allen, na zeven jaren het Al lerheiligste voor vier dagen weer eens in ons midden te hebben Wij konden bij het afscheid slechts zeggen: Een stuk vader land is ons weer voor onze ogen getoverden zij aan alle katho- .lieken in België en Nederland, die voor deze rijdende kerk voor de diaspora hebben bijgedragen, een oprecht: dat God het U vergelde" toegewenst. Onmetelijke nood. Dit spreekt voor zich zelf. En dit werd ook door Uw bijdrage mogelijk gemaakt. Doch de nood is zo onmetelijk groot, dat er steeds meer nodig is. Wij zeiden al, dat twee van de kapelwagens hier waren gebleven. Zij trekken rond door Nederland, en trekken door alle dorpen en steden. Om nogmaals een beroep te doen op Uw milddadigheid. Een van de wa gens trekt op het ogenblik door Noord-Holland. Hij rijdt momen teel door het dekenaat Alkmaar, is al in de dekenaten Hoorn en Schagen geweest, en zal ook nog komen in het dekenaat Purmer- end, Beverwijk en den Helder. Via luidsprekers, welke gemon teerd zijn op deze rijdende ker ken, pastorieën (want de pries ter in Duitsland wóónt er ook in) en voorraadschuren, vraagt men de bevolking van ons vaderland om materiële hulp. Want de nood is groot, en zeer velen moeten worden geholpen, die niets of zo goed als niets meer bezitten. Zorgt de priester met de rijdende kapellen voor de voorziening in de geestelijke nood, door de milde gaven van ons, Nederlanders, kan ook op een bescheiden wijze in de materiële nood worden voor zien. Alles is welkom. Alles is goed, wanneer het de mensen hel pen kan, wanneer het een straal tje hoop kan brengen in hun trieste uitzichtloze bestaan. Gebed. En dan kunnen wij bidden voor hen, wij, die in vergelijking met hen zo ontzettend dankbaar en gelukkig moeten zijn. Laten wij voor onze zusters en broeders in de nood bidden, dat zij, diep in de ellende, niet moedeloos wor den, dat, wanneer de muur van verlatenheid en wanhoop zich steeds hoger rond hen optrekt, niet het contact met God, niet hun visie op het bovennatuurlijk leven verliezen. Laten wij God bidden, dat Hij deze mensen, wanneer ze in een dergelijke ge moedsstemming geraken, niet nog meer laat lijden; laten wij bidden, dat zij door ons gebed voor de Kerk behouden mogen blijven. Wij Christenen van Nederland, laten wij toch helpen zoveel wij kunnen in dit probleem der ont heemden, waarvan wij, die in vergelijking met hen nog bijna niets leden, ons moeilijk een juist beeld kunnen vormen, al weten we via film en radio en krant hoe de toestanden bij deze mensen zijn. Het is altijd nog veel erger. De kapelwagen komt ook in Uw stad en in Uw dorp. Weet wat ge dan te doen hebt. Geeft met milde hand. Gij helpt Uw geloofsgeno ten, en ge helpt ook al Uw an dere naasten, die een mateloos leed hebben te doorstaan. Want al is deze actie van katholieke origine, aan het front der Kerk langs het ijzeren gordijn vraagt men niet welk geloof iemand be lijdt. Men helpt alleen zoveel men kan, hulp is een eerste vereiste: En misschien, wanneer dat ijzeren gordijn nog ooit eens wordt op getrokken, zijn we dan ook in staat om hen die daarachter leven te helpen, mensen die ook gelo ven in het bestaan van God. Zo goed als het van belang is de ont heemden in West-Duitsland te be houden voor Europa en voor de' gehele wereld, zo is het ook van belang hen die in verdrukking leven in de Oostelijke gebieden bij te staan, want ook zij zijn on misbaar bij de opbouw van een goede christelijke wereld van naastenliefde. In de nood kijkt men niet naar afkomst en reli gieuze richting. Wanneer ge door de luidspre kers hoort: Dit is de Norbertus- wagen, zet dan Uw hart wijd open en help mede deze tocht der naas tenliefde te doen slagen en steeds meer en blijvende hulp mogelijk te maken. Wees zo groot van hart en zo waar Christen als de moe der uit onderstaande brief, trek hieruit een voorbeeld, dat ge ook Uw eigen leed in dienst kunt stel len om het leed van anderen te lenigen. Lees deze brief, en wordt stil van ontroering: „Wij hebben in Februari van dit jaar een kindje gekregen. Lief devol hebben wij het aanvaard, om het met evenveel liefde enige minuten nadat het door het H. Doopsel een Godskindje was ge worden, weer aan zijn Schepper terug te geven. In deze doos be vindt zich veel van het liefste wat me van dit kindje hier overbleef. In de hemel is me veel meer ge geven. Maar dit liefste hier geef ik aan U. En ik bid daarbij dat de moeder, die het zal gebruiken en het kindje dat het zal dragen diep zal geloven in Jezus, die en kel liefde is en die ons onzicht baar samenbindt. Moge God U allen zegenen en bijstaan, en weet dat onze Vader in de hemel ook voor U zorgt en en voor U een plaats bereidt. Uw leed en ontbering is groot, doch U bent niet alleen. Uw Vader zorgt voor U en wij, Uw onbekende broeders en zusters bidden voor U...." Als ge zo kunt geven en zo kunt bidden, kan God niet wei geren. De avonden: Verhalen en film Na dit aiies gelezen te hebben, is het mogelijk, dat men zich af vraagt verplicht te zijn te geven aan de kinderen van het volk, dat ons vijf jaar lang geknecht en verguisd heeft. De Duitsers hebben ons rijke land leeggesto len en uitgezogen en nu, in de moeilijke na-oorlogse tijd, waar in wij nog lang niet zijn toege komen aan de rijkdom die wij voorheen bezaten, wordt het land weer „afgestroopt" naar voedsel, kleding en geld ten dienste van dat Duitse volk, dat thans zucht onder dezelfde ellende, die het jarenlang over Westeuropa heeft gebracht, slachtoffer als het ge worden is van satanische mach ten, die er nu over heersen. Om het „Ja", dat hierop als enig antwoord kan worden ge geven, omdat op andere wijze moeilijk het grootste gebod, dat der Liefde vervuld kan worden, te begrijpen, zou men eens moe ten gaan luisteren naar die vu rige jonge man, één brok gela denheid en vuur voor deze goede zaak, de Limburger Griffioen, die dag aan dag met deze kapel wagen door Nederland rijdt, goederen en geld inzamelt bij tonnen tegelijk; men zou eens een kijkje in de wagen moeten nemen, nadat die de Egmonden en Heiloo is afgegaan, om te zien hoe de laadruimte al bijna vol is van de gaven uit deze kleine dor pen; men zou eens moeten luiste ren naar de gloeiende speech, die de heer Griffioen afsteekt op de avonden die hij voor belangstel lenden organiseert, zoals giste renavond in de aula van de St. Willibrordusstichting, waar hij honderden een uur lang boeide met zijn rede over de naasten liefde, de ontstellende verhalen over de millioenen, over de ge zinnen, die aan de grootste gees telijke en materiële ellende ten prooi zijn gevallen; men zou eens moeten kijken naar de film, die hij vertoont, waarop de rijen yan vluchtelingen zijn te zien, kilo meters lang zoals Rotterdam na- het-bombardement en Zeeland en de Zuidlhollandse eilanden na de Februari-ramp niet gekend heb ben. Men zou de verwrongen ge zichten moeten zien, van radeloze mannen, voor wie er geen toe- kmst meer bestaat, van vrouwen, wier moederliefde en levenstaak een voorwerp van spot worden voor harteloze lieden en niet be grijpende kinderogenvan die kinderen, voor wie geen enkel levensgeheim meer bestaat, voor wie niets mooi en goed meer is en die alleen weten, dat ze hon ger lijden, met blote voeten in de modder kunnen spelen en voor galg en rad dreigen te worden grootgebracht, zo geen hulp wordt geboden. Dan zou men moeten weten, dat door de hogere macht hebbers welbewust nihilisme, anarchie en wanhoop gekweekt wordt, omdat er met zorg naar gestreeft wordt, dat niemand van al die ontheemden komt op een plaats waar hij z'idh veilig en thuis gevoelt. Dan zou men ken- WOENSDAG 30 SEPTEMBER Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: Illusie van het Geluk. 18 jaar. VICTORIA: Limelight, a.l. HARMONIE: Because you are mine. Voorstellingen 8 uur. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1, apothe ker J. v. d. Mark. GULDEN VLIES: Lunch Re ünisten Alkmaarse Cadet tenschool. HARMONIE: leeszaal: 8.15 u.: Genootschap Nederland— Engeland. DONDERDAG 1 OCTOBER BIOSCOPEN zie boven. Behalve Victoria: De on vergetelijke melodie. nis moeten nemen van de statis tieken vam de sterfte onder de vludhtelingen-priesters, van wie er sommigen meer dan 100 vluch- telingendorpen in een onmetelijk gebied moeten bedienen met geen ander vervoermiddel dan een fiets met anti-plofbanden. Dan zou men eerst moeten be grijpen, dat het voor die displa ced persons ganselijk onmogelijk is geworden, om te geloven in het bestaan van een God, die Liefde en Rechtvaardigheid en Barm hartigheid is, omdat zij nergens meer Liefde, rechtvaardigheid en barmhartigheid ondervinden. Dan moet men eerst begrijpen wat het wil zeggen, dat het te'ken van het kruisbeeld in de harten van die millioenen dreigt te wor den vervangen door de hamer en sikkel van het communisme. Maar ook: dat alleen wanneer de hon ger en ellende worden wegge nomen, die verworden geesten pas normaal kunnen function- neren; men kan pas geloven, dat er geen honger bestaat, wanneer er genoeg brood is, men kan pas geloven, dat er een God bestaat die Liefde is, als men Liefde ont vangt. En daarom een volmondig „ja" I op de vraag, of we weeral geven zullen. Door onze geschenken 1 kunnen wij de ledematen van Gods Mystieke Lidhaam die de zes millioen Katholieke ontheem den in Duitsland zijn, ftaar geest en lichaam gezond maken. Al leen door de plioht van de Naas tenliefde te vervullen op deze zeer concrete manier, kan God weer worden teruggebracht in de ze gemeenschap van dode zielen. Zullen zij leven, dan wij ook, door de kracht van dat Mystieke Lichaam. Jarenlang zal er met gulle hand gegeven moeten wor den, want nog dagelijks wordt het aantal vluchtelingen vele dui zenden groter. Urenlang zou de heer Griffioen kunnen verhalen over concrete gevallen, waarin de plicht van het geven want dat het een plicht is, is voor iedere Katho liek duidelijk onnoemelijk veel geluk heeft gebracht, zowel voor hen die geven, als die ontvangen. Een jonge vrouw heeft kortge leden tweeduizend gulden weg gegeven, die zij had opgespaard voor haar pensioen en van een gedeelte van dat geld, kon een vluchtelingenpriester gemotori seerd worden, die door het ein deloos sjouwen en jakkeren op een aftandse fiets aan het einde van zijn krachten was en de win ter niet meer had kunnen door komen, Zo zijn er nog honder derden gevallen. Wanneer de wagen dus in Uw dorp verschijnt, zoek Uw zolders en kelders af. Wij zijn nog rijK genoeg in vergelijking met hen, die niet eens om een eenvoudig altaar te bouwen de materialen bezitten, waar wij onze tuinhek ken en vlaggestokken mee ver sieren. Geeft met gulle hand en brengt de liefde daar waar ge hunkerd wordt naar de Liefde, die de mens tot God zal terug voeren. ALKMAAR. Over de storm ramp. die in het Zuidwesten van ons vaderland zoveel leed en ellende bracht, maakte de bur gervader van Stavenisse, wat de verschrikking en verwoesting in zijn gemeente betrof, een bijzon der interessante documentaire. Alkmaar kreeg als eerste ge meente in Noord-Holland, uit welke provincie men in Stave nisse zoveel hulp en steun mocht ondervinden, de eer en het voor recht, deze film, die door burge meester Verburg, die vergezeld was van ziin echtgenote, per soonlijk werd afgedraaid, te zien. De avond werd ingeleid door Alkmaars burgemeester, die tot zijn teleurstelling moest consta teren, dat er nog verscheidene open plaatsen waren, terwijl deze avond toch zo belangrijk was voor de ingezetenen van Alk maar. Door deze film, aldus bur gemeester Wytema, zijn wij im mers als het ware getuigen van de Februari-ramp, die ook over Stavenisse werd voltrokken. Men is ons in Stavenisse dankbaar voor alle hulp, welke men mocht ondervinden, doch de hoofd reden hier in Noord-Holland voor de hulp die verleend werd, was de dankbaarheid van de Noord- Hollanders, dat zij hier gespaard bleven voor de verschrikkingen, die men in Zeeland meemaakte. Na het zien van de film ziet men nog duidelijker en dieper het leed, dat de mensen in Sta venisse werd toegebracht, en wij die gespaard bleven, kunnen nooit genoeg doen om dit leed te lenigen. Een taak, die nog lang niet ten emde is. Burgemeester Wytema dankte allen, die belangeloos hun mede werking voor deze avond hadden toegezegd bij voorbaat. Het mannenkoor Orpheus zong vervolgens het meerstemmig Wil helmus, dat door allen staande werd aanhoord, en bracht daarna enige liederen ten gehore, die gewijd waren aan de gedachtenis van diegenen, die het leven lie ten. De film zelf gaf een zeer rea listisch en suggestief beeld over de gebeurtenissen in en rond Stavenisse in de rampnacht, toen het water alsmaar bleef stijgen en de dijken het begaven. De verwoestingen, die door het alles vernietigende water werden aangebracht, kwamen op de film zeer duidelijk naar voren alsook het bergen van de slachtoffers en het opruimen van de cadavers van het verdronken vee, welk laatste bepaald beklemmend was om te zien. Verder zag men het dorp na de storm, en later de opruimings werkzaamheden, die zo energiek worden aangepakt. Collectanten Nationale Reclasseringsdag at .KM A AR Men schrijft ons: H.M. Koningin Juliana schreef reeds enige jaren geleden: „Wil materiële wederopbouw gepaard gaan met moreel eerstel, dan zal de reclasseringsatbe'id gedragen moeten worden door het gehele Nederlandse volk in al haar ge ledingen. Het is daarom dat ik Uw aandacht vraag voor het werk der reclassering". A.s. Zaterdag 3 October is het weer de dag der Nationale Re classering. Tienduizenden guldens zijn no dig om het werk, dat gedaan moet worden te kunnen voort zetten. Wij hebben ieders hulp dringend nodig. Het geld moet er komen. Het comité, waar mensen van alle gezindten in vertegenwoor digd zijn, doet daarom een drin gend beroep op personen boven de 16 jaar om a.s. Zaterdag en kele uren van hun tijd ter be schikking te willen stellen. Meld U aan als collectant(e). a.s. Vrij dag tussen 20 en 21 uur en Za- teredag vanaf 9 uur in het ge bouw Waakt en Bidt, Laat 217 of bij de secretaris van het co mité G. J. N. Reinders, J. v. Sco- relkade 69 te Alkmaar. ALKMAAR Naar aanleiding van het eerste ingezonden stuk over de visactie, die zoveel stof doet opwaaien, in onze editie van Zaterdag j.l. laten wij hier twee anderen aan het woord, een mid denstander die niet meedeed en een middenstander die wel mee deed. De laatste schrijft over de vis- act'ie, die hij „berucht" noemt het volgende: Ik ben zelf midden stander (Dinsdagmiddags vrij) en ben met mijn twee jongens gaan vissen. Maar wat een teleurstel ling, met 71 kaarten in je zak, ter waarde van f 7,10 dus.... er kwam niets van! De volgende morgen waren de jongens van 8 en 10 jaar vrij van school en ik was noodgedwongen verplicht het vissen aan hen over te laten. Om een uur 's middags gingen ze van huis. Om vier uur ben ik even naar hen gaan kijken toen hadden ze ongeveer nog 200 mensen voor zich. Om half zeven kwamen ze thuis met een hand jevol spullen. De waarde van de ze spullen was ongeveer f 1.50 Ik was er dus niet erg over in mijn schik. Die 50 m2 visruimte had ik me anders voorgesteld. Als reclame hadden we er toch tenminste ons eigen geld moeten uithalen, ik voel me nu bedrogen. Dan was er nog de mededeling van de kinderen, dat ze maar zo kort mochten vissen. Dat kon ik niet begrijpen, want de oudste had 36 kaarten en de jongste 35. Naderhand werd dat enigszins opgelost. Ik sprak met een dame. die eveneens in de rij had ger staan en mijn jongens kent. Zij had gezien, dat de jongens niet zelf, nadat ze telkens éénmaal gevist hadden, één kaart af gaven (en zo vervolgens 36 en 35 maal) maar dat die door de organisatoren zelf werden afge houden. In hun emotie prakke- zeerden zij niet meer over die kaarten en ze stonden weer op straat voor ze het zelf wisten. Als je nu bij alle beroerdigheid ook nog zoiets hoort, dan ver zoek ik aan de dertig deelnemers om mij mijn f 7.10 eerlijk terug te betalen, want dit gaat werke lijk te ver. EEN MIDDENSTANDER. De middenstander die niet mee deed reageert als volgt op het ingezonden stuk van „Een uit Velen" in ons blad van Zaterdag: Met het ingezonden stukje be treffende dit onderwerp in het nummer van Zaterdag onderte kend door „Een uit velen" kan ik het in grote trekken eens zijn. Echter maakt inzender een grote fout en wel om „Middenstanders" hiervan de schuld te geven. ,,De Middenstand" heeft hier niets mee te maken. Een particuliere opzet van een z.g. handige knaap (deze blijft voor het grote pu bliek achter de schermen) ge steund door enige winkelbedrij ven welke de gevolgen van de uitvoering van deze reclame-actie niet hebben overzien, zijn hier verantwoordelijk en niet „de Middenstand". Bovendien heeft deze actie met de georganiseer de middenstand niets te maken. Want het grootwinkelbedrijf was hier zeer sterk vertegenwoordigd. Nu kan inzender enkele winke liers niet kwalijk nemen dat zij door „de baas" van het spul zijn overgehaald om mee te doen, doch de verantwoordelijke personen in de deelnemende grootwinkelbe drijven zijn m.i. mede schuldig aan de gang van zaken. Eerlijk heidshalve zal inzender het slot van zijn schrijven moeten corri geren anders zou elke actie wel ke door de georganiseerde mid denstand of contactcommissie in de toekomst zal worden gelan ceerd en welke zeker niet op een dergelijke onverantwoordelijke wij'Ze in elkander zal worden ge zet reeds bij voorbaat tot een mislukking gedoemd zijn. Dit kan nooit de bedoeling van inzender zijn. Een middenstander die niet meedeed. (Wij merken op, dat blijkbaar vergeten wordt, dat het nooit de bedoeling van de attractie kon zijn, de „vissers" te garanderen dat zij aan prijzen de waarde zouden terugontvangen van het bedrag, besteed aan de aankoop van viskaarten. Men wist te vo ren, dat men, ofwel een grote prijs zou kunnen ophalen, een autoped bijvoorbeeld, ook kon verwachten, dat men slechts een heel klein prijsje of ook niets kon ophalen. Vervolgens rijst bij ons de vraag: Hoe zouden de cri tici het gedaan hebben? - Red. N.H.D.). OPROEP! ALKMAAR Het plaatselijk comité voor de uitvoering van de Nationale Reclasseringsdag te Alkmaar, doet een dringend be roep op sociaal voelende stadge noten van 16 jaar en ouder, zich beschikbaar te stellen voor de collecte, die op Zaterdag 3 Octo ber a.s. zal worden gehouden. Men kan zich aanmelden bij de heer N. Ypma, Langestraat 76, of op Zaterdag a.s bii het gebouw «tVaakt en Bidt aan de Laat. Receptie burgemeester ALKMAAR Burgemeester en mevrouw Wytema zullen weder om te hunnen huize ontvangen Zondag 4 October van half vier tot vijf uur Het filmwerk maakte diepe in druk op alle aanwezigen. Na de film werd een reportage gegeven, waaruit duidelijk de dankbaarheid van de bevolking van Stavenisse sprak over de hulp die zij van diverse zijden, maar vooral uit Noord-Holland, onder vond. De burgemeester inter viewde verscheidene van zijn dorpelingen en deze interviews werden op de geluidsband vast gelegd. Enigszins vermakelijk was het, dat alle huisvrouwen, wier stem op de band werd ge hoord, het hadden over de naai dozen, die zij ontvingen. Dat viel zeker in zeer gcede aarde. Na deze reportage zong „Or pheus" nog een tweetal „negro spirituals" op gevoelige en voor treffelijke wijze, welke een zin vol en passend besluit vormden van de avond. Geslaagd ALKMAAR Voor het Mulo- examen B van de Ned. Ver. van Leraren in de Engelse taal „Brit- tannia" te Den Haag is geslaagd mej. A. M. Jimmink te Alkmaar. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Nico- laas P„ z. v. N. Nooy en J. R. Rits; Oatharina A. H., d. v. W. van Haeren en H Martin; Gual- tlherus S. M., z. v. W. Burgers en J. Stadhouders. Gehuwd: Gerhard Dix en Deuiwke R. C. Wierdsma. „Luctor" sluit het seizoen ALKMAAR Zondag 27 Sept. heeft „Luctor et Emergo" haar hengelseizoen besloten met een wedstrijd in de Speketerspolder; er waren 55 deelnemers. Na 6 x y, uur vissen waren in totaal 396 baarzen gevangen. De kam- pioensprijs werd behaald door de heer P. Mooy met 47 stuks uit 3 wedstrijden. De prijzen werden behaald door de heren: le prijs J. Burgering met 28 st., 2e prijs N. Weel met 21 st., 3e prijs M. Mie- chels met 19 st., 4e prijs W. Cor bie met 18 St., 5e prijs P. Mooy met 16 St., 6e prijs J. Romp met 16 st. 7e prijs L. Mieldijk met 14 stuks, 8e prijs M. Volkers met 13 st., 9e prijs H. v. Dam met 12 stuks. W.B.S.V. versloeg P.S.C.K. BEEMSTER P.S.C.K. moes* 'in een beter spelend W.B.S.V. zijn meerdere erkennen. Direct na de aftrap al trokken de gast heren op het P.-doel af en kre gen ze enkele goede kansen. Van Etten duelleerde verschillende malen met de doelverdediger, maar kon niet tot scoren komen. Daarna verplaatste het spel zich en kwam P.S.C.K. meer in de aanval. De invallerdoelman Ble ker kweet zich echter uitstekend van zijn taak. Een handsbal van de P.-spil werd over het hoofd gezien, maar dit uitstel van exe cutie want kort daarna bracht van Diepen de stand op 10. W.B.S.V. bleef sterker. VlaK voor de rust vergrootte de goed spelende Ootes de voorsprong van zijn club. Na de thee was W.B.S.V. over alle linies sterker. Al spoedig kopte van Etten de bal over de keeper heen en schoot vlak daar na zijn ploeg zelfs naar 40. Voor de tweede maal werd hands gemaakt in het P. doelgebied. Ditmaal ontging het de scheids rechter niet. Uit de toegewezen penalty maakte Spekken 50. Het tempo zakte toen en de wedstrijd had het laatste kwartier nog maar weinig aan trekkelijks. AUTORIJDER „ONDER INVLOED" f 250.boete geëist ALKMAAR De Officier van Justitie heeft gistermorgen tegen de horlogemaker G.L.K. werk zaam te Beverwijk, een boete van f 250,subs. 60 dagen geëist, omdat deze in besohonken toe- stand op de Steenebrug was aan- i getroffen rijdend met een auto. Hij had pas een veroordeling ge kregen wegens vernieling, waar aan ook de drank niet vreemd is geweest. Hij staat bekend als een stevige drinker en daarom vroeg de Officier zulk een zware boete, die hij als ernstige waar schuwing wilde laten dienen. De verdediger mr. W. C. A. Buers te Alkmaar betoogde, dat zijn cliënt door allerlei omstandig heden een beetje uit het lood was geslagen en daarom zijn toe vlucht tot een borrel nam en verzocht de rechtbank de uiter ste clementie. Uitspraak 13 Oc tober. Damkampioenschap van Noord-Holland ALKMAAR. Om 't persoon lijk damkampioenschap hoofd klasse van Noord-Holland werd te Alkmaar een partij gespeeld tussen H. Veenstra (Breezand) en H. Willemse (Heemstede). De partij werd gewonnen door Willemse. De overige uitslagen luiden: Eerste ronde: W. v. d. SluisB. Berk 20 M. Stahlberg—J. Ansems 0—-2 B. DukelH. Laros 11 N. Blom—H. Willemse 1—1 J. BosP. Singer 02 H. VeenstraW. Tesselaar 11 S. BosmanA. Bizot 02 Tweede ronde: B. BerkA. Bizot 11 W. TesselaarS, Bosman 02 P. SingerH. Veenstra 11 H. WillemseJ. Bos 02 H. LarosN. Blom 20 J. AnsemsB. Dukel 11 W. v. d. Sluis—M. Stahlberg 0—2 Derde ronde: M. Stahlberg—B. Berk 2—0 B. DukelW. v .d. Sluis 11 N. BlomJ. Ansems 02 J. BosH. Laros 02 S. Bosman—P. Singer 0—2 A. BizotW. Tesselaar 20 Kajottersnieuws ALKMAAR Vrienden kajot- ters, vanavond komt voor ons spreken luitenant Piet Tuinman over de Franse historie. Voor vele jongens is dit vast een avond die naar hun zin is. De aanvang van deze avond is 8 uur. Tot vanavond dan jongens. II eer s ver irach ting medegedeeld door 't K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdag avond. VEEL WIND DE BILT. 30 September Veel bewolking met voorna melijk in de Noordelijke helft van het land tijdelijk regen of motregen. Langs de kust overwegend harde, in het bin nenland overwegend krachtige Zuid-Westelijke wind. Iets hogere temperaturen. Grote Singelloop „Klaverjas-drive" ALKMAAR Evenals andere jaren, organiseert de Alkmaarse athletiekvereniging „Olympus", t.b.v. de nationale Alkmaarse Singelloop op Dinsdag 6 October a.s. 'n grote Klaverjas-drive, in het clubgebouw „Beemster" Waagplein. Gezien de enorme belangstel ling vorig jaar en het mooie re sultaat, verwacht het bestuur van „Olympus" ook dit jaar weer 'n zeer grote opkomst. Om het geheel zo attractief mogelijk te maken, zijn er diver se nieuwe attracties ingelast, ter wijl bii de eindklassering, 'n ge heel nieuw systeem toegepast wordt, waardoor het mogelijk is geworden, dat ieder ingeschreven koppel, 'n gelijke kans maakt, om een der vele waardevolle prij zen te winnen. Liefhebbers(sters) van 'n ge zellig en sportief avondje kaar ten in 'n prettige sfeer, moeten deze avond niet voorbij laten gaan. Gewoontegetrouw wordt deze avond maar 1 maal gegeven en is de deelname niet onbeperkt. Zii die zich vroegtijdig opgeven, voorkomen teleurstelling! Opgave alleen bij Jaap Smit, Nieuwesloot 131, Alkmaar, Tel. 4813. Inschrijfgeld: f 0,60 per per soon. Aanvang drive: 20 uur precies. Damkampioenschap Zaanstreek ALKMAAR. De clubcom petitie om het kampioenschap van het district Zaanstreek is begonnen. De Alkmaarse Dam club DDD zal een zware concur rent ontmoeten in St. Thomas I (Castricum), dat startte met een 14—6 overwinning op Wormer- veer 2. Voor de tweede klasse compe titie versloeg Landsmeer 1 met 146 het 2e tiental van St. Thomas. Op 12 October komt DDD te Alkmaar uit tegen Edam. Burgerlijke Stand LANGENDIJK Geboren: Jacob Jan, z. v. W van Twuijver en A. G. Jongerling; Maria Anna, d. v. P. J. Kuilboer en J. van Diepen- Gerardus Johannes, z. v. C. A. Veldman en V. Goedhart. Gehuwd: Nicolaas Schuit en E. Th. T. Conijn te Hoorn; Arie Hoogland en E. Leegwater; David P. Knibbe te Zuid en Noord Schermer en Aagtje Timmerman; Klaas Domper te Schagen en An na Marie Visser. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Adria- nus, z. van H. A. Dekker en E A. Groot. Ondertrouwd: Luis Pablo Kuii- ten, 23 jr., Den Helder en Maria Cornelia Van Pappelen, 18 jaar. Gehuwd: Hermanus Fedde de Jong en Sarita Bregitta Meijer: Hendrik Oortwijn en Anna Pe- tronella Willig. Bouw- en woningtoezicht AKERSLOOT Wegens om standigheden zal de heer Rein ders van Bouw- en Woningtoe zicht deze week niet op Woens dag maar op Donderdag van 2 tot 3 uur zitting houden. Collecte kankerbestrijding OUDORP De alhier gehou den collecte ten behoeve van het Wilhelminafonds voor de kanker bestrijding heeft opgebracht de som van f 180, Geitenfokkers wensen tentoonstelling ST. MAARTENSBRUG Al was Lubbert van Gortel met zijn Bietenbouwers dan toevalliger wijze niet aanwezig, toch was de ledenvergadering van de gei- tenfokvereniging „Klein Begin" vermeldenswaardig, wegens de aanwezigheid van het eerste vrouwelijke lid. Zover bekend is dat nog nooit in een geitenfokvereniginp voorgevallen, en zelfs inrundvee- fokverenigingen zal men de vrouwen gewoonlijk tevergeefs zoeken. Secretaris Reus zal er ongetwijfeld notitie van hebben genomen. De vergadering besloot om de bokkenhouder voortaan een vergoeding van f 25,per jaar te geven, terwijl bovendien de kosten voor leden op f 2, en voor niet-leden op f 5,wer den gesteld. Ter verbetering van het voor radige fokmateriaal werd beslo ten tot aankoop van een hoog waardige fokgeit met prima pa pieren. Deze geit zal worden ondergebracht 'bij de heer H. Rens onder Duin. Aangezien nog geen plaats en datum voor de eerst, volgende geitenkeuring kon wor den vastgesteld, zullen de leden hiervan persoonlijk zodra moge lijk bericht ontvangen. Tijdens de rondvraag werd de suggestie gedaan om een grote geitenten toonstelling op stapel te zetten. Het bestuur deed toezegging dit in ernstige overweging te ne. men. Wanneer er voldoende in stemming wordt getoond, zal deze geitententoonstelling wellicht spoedig kunnen worden gehou den. Oostpriesterhulp WARMENHUIZEN Aan staande Zaterdag 3 October komt de kapelwagen in ons dorp. Ook de vluchtelingen hunkeren naar troost. Stelt uw broeder niet te leur. Voor 12 millioen vluchte lingen - 12 millioen wanhopigen! Des avonds 8 uur wordt tevens in het patronaat een film ver toond. (Van onze Na de beslissing van loonronde, blijft de slag ligt, het grote sirijai van de icerknemersorg commentaren wordt gegevens van het C.B van Sociale Zaken, morgen echter in ee\ genomen beslissing, restant consumptiebepe dan toe is men hierbij tiepakket 1949. Bij de om deze gegevens me' doen aansluiten. De tot de conclusie gekome zijn weer teruggekeerd dit punt. Er is dus ivel van een nieuw cijfer De werknemersorganisaties gen om de berekening deskundigen opnieuw schouwing te nemen. De secretaris was van men: GEHEIME DIPLOMA' De Canadese minister van tenlandse zaken Lester son, de bekende, graag ge gezaghebbende figuur in enigde Naties, heeft zich uitgesproken voor een g lijke terugkeer tot de diplomatie. Op het eerste lijkt deze stelling een bee genstrijdig met de vertrouv mocratische begrippen en tingen in onze Westerse leving. De huidige generatie er nu eenmaal aan gewend velerlei opzichten „de vuile buiten te hangen". De diplomatie is ongetwijfeld gevaarlijk wapen, wat het iom in het verleden dikwijl: den lijve heeft ondervo: IVoodrow Wilson, de humane iident van de V.S., die een ol speelde bij de opstelling maatregelen tegen het overi oen Duitsland na Wereldoorli ileitte voor eerlijker en open tiger betrekkingen tussen Teren. Wilson was een verv tegenstander van de geheime plomatie. En ondanks de desillusies die hem ten deel ien, onderging de diplomatie ■en groter mate van democ ering vergeleken bij vroe oestanden en verhoudingen De openbare diplomatie zonder twijfel vooi daar er zijn grenzen en tornt langzamerhand in on: gen tot de slotsom, dat ei ;rote openbaarheid nu niet vinst behoeft te betekenen lauwkeurige bestudering var 'erloop der betrekkingen iet Westen en de Sovjet leeft in sterke mate aangek lat het van Westerse zijde iltijd aan de publieke irijs geven van allerlei fa Ier voorbereidingen van enties en besprekingen dl en averechtse uitwerking ehad. Voor men aan de w like punten, die een onde: Tan het gesprek behoorden naken, b.v. de wapenstilstand Corea, of de Oostenrijkse en D e kwesties, toe kwam, ontsl len meningsverschillen over :en van ondergeschikt bel ls de volgorde van de age: unten of de plaats van de rentie. Kwesties die wellich e beslotenheid der kanselar emakkelijker tot een oplos ouden geraken, dan nu vaak eval is, omdat de onbelangr westies tot belangrijke wer erheven. Waar het dan in Wf m gaat, komt óf op de twe laats, óf helemaal niet meer od. Hoe vaak is het niet komen en gebeurt het nog lijks, men lette op het tantwoord van gisteren, we ugano werd verworpen als •rentieoord dat wanneer '-sten kwestie ,.a" als gendapunt wenste, de E ch uitspraken voor „b", i n bij het grote publiek op ereldforum niet de indruk stigen, dat ze zich door esten de wet lieten voorscl n? Zo zouden er nog tal oorbeelden zijn aan te wijze \e bedoeling van Pearson is de uitwassen weg te nei e Canadese minister is void 3 democraat in hart en ni< T, de openbaarheid in de in •tionale politiek op de ji iarde te schatten. Wij me onwel, dat er nog een an< de aan dit vraagstuk is verl n. En wel de zorg van de 'twoordelijke staatslieden leringen kundige en in te; -lomaten op de verschille 'en te plaatsen. M.a.w. he meer belang aandacht .ken aan de vraag „wie I bedrijven". Een r kheid beknotte diplom den van mannen die iax berekend zijn h waarde dan een volkor uaarheid toe te vertroui figuren, die een trapje ls

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2