Regering koos niet de weg van de minste weerstand Wel een ander, maar geen nieuw cijfer hij berekening Rust in Atjeh is nog lang niet weergekeerd Dreigt nieuwe opstand in Oost-Duitsland? Onschuldige hoer of massamoordenaar? Buitenlandse notities - Infiltraties Vrouw sloeg 24 ruiten in Staatssecretaris over de loonsverhoging D' Naar wij vernemen: F.I.F.A.-wedstrijd voor T.V. In het Oostzeegebied rommelt het Becker ontkent moord, maar onthult vreemde handelwijze Vijftien jaar tuchthuisstraf Het is 1 veer October Woensdag 30 September 1953 Pagina 3 •htins 't K.N.M.I. van Woens- Donderdag- ND :ptember net voorna- delijke helft lelijk regen gs de kust in het bin- ïd krachtige wind. Iets en. elloop irive" venals andere de Alkmaarse „Olympus", e Alkmaarse iag 6 October ;rj as-drive, in „Beemster" ne belangstel- het mooie re et bestuur van jaar weer 'n zo attractief zijn er diver- s ingelast, ter ssering, 'n ge- iem toegepast iet mogelijk is r ingeschreven :ans maakt, om irdevolle prii- van 'n ge- avondje kaar sfeer, moeten voorbij laten r wordt deze al gegeven en t onbeperkt. Zij jdig opgeven, itelling! iij Jaap Smit, Alkmaar, Tel. 0,60 per per- rive: 20 uur >enschap eek De clubcom- kampioenschap Zaanstreek is kmaarse Dam- zware concur- i St. Thomas I itartte met een op Wormer klasse compe- ïdsmeer 1 met iental van St. komt DDD te in Edam. e Stand Geboren: van Twuijver ig; Maria Anna, joer en J. van Johannes, z. v. n V. Goedhart, as Schuit en E. e Hoorn; Arie segwater; David luid en Noord tje Timmerman; Sohagen en An te Stand leboren: Adria- l. Dekker en E buis Pablo Kuii- Helder en Maria ppelen, 18 jaar. ïanus Fedde, de Bregitta Meijer: n en Anna Pe- ningtoezicht Wegens om- de heer Rein- en Woningtoe- niet op Woens- iderdag van 2 tot uden. terbes tr ij ding 3e alhier gehou- behoeve van het voor de kanker- opgebracht de ers wensen stelling NSBRUG Al i Gortel met zijn dan toevalliger yezig, toch was ring van de gei- „Klein Begin" lig, wegens de ?an het eerste d is dat nog itenfokvereniginp i zelfs inrundvee- zal men de onliik tevergeefs ris Reus zal er titie van hebben irgadering besloot houder voortaan van f 25,per terwijl bovendien 1 leden op f 2,— len op f 5,wer- ng van het voor- riaal werd beslo- p van een hoog- it met prima pa- eit zal worden iij de heer H. Rens ingezien nog geen m voor de eerst, .keuring kon wor- zullen de leden olijk zodra moge- itvangen. Tijdens verd de suggestie i grote geitenten- stapel te zetten, ed toezegging dit rerweging te ne er voldoende in- getoond, zal deze Hing wellicht n worden gehou- esterhulp 1IZEN Aan- ag 3 October komt in ons dorp. Ook en hunkeren naar jv broeder niet te- millioen vluchte- llioen wanhopigen! uur wordt tevens aat een film ver- (Van onze parlementaire redacteur) Na de beslissing van de regering over de hoogte van de loonrondeblijft de berekeningdie hieraan ten grond slag ligt, het grote strijdpunt, zoals uit de commentaren van de werknemersorganisaties kan blijken. In deze commentaren tvordt gezegd, dat te elfder ure nieuwe gegevens van het C.B.S. zijn gebruikt. De Staatssecretaris van Sociale Zaken, dr van Rhijn, ontkende dit gister morgen echter in een toelichting op de door de regering genomen beslissing. Bij de berekening moest o.m. het restant consumptiebeperking vastgesteld worden. Tot dan toe is men hierbij steeds uitgegaan van het consump tiepakket 1949. Bij de gevoerde besprekingen is getracht om deze gegevens meer bij de huidige verhoudingen te doen aansluiten. De deskundigen zijn echter tenslotte tot de conclusie gekomen, dat dit niet mogelijk was. Zij zijn weer teruggekeerd tot de becijfering van 1949 op dit punt. Er is dus teel sprake van een ander, maar niet van een nieuw cijfer. De werknemersorganisaties vra gen om de berekening van de deskundigen opnieuw in be schouwing te nemen. De staats secretaris was van mening, dat GEHEIME DIPLOMATIE De Canadese minister van bui tenlandse zaken Lester Pear son, de bekende, graag geziene en gezaghebbende figuur in de Ver enigde Naties, heeft zich onlangs uitgesproken voor een gedeelte lijke terugkeer tot de geheime diplomatie. Op het eerste gezicht iijkt deze stelling een beetje te genstrijdig met de vertrouwde de mocratische begrippen en opvat tingen in onze Westerse samen- eving. De huidige generatie is >r nu eenmaal aan gewend in velerlei opzichten „de vuile was Duiten te hangen". De geheime liplomatie is ongetwijfeld een gevaarlijk wapen, wat het mens- iom in het verleden dikwijls aan :en lijve heeft ondervonden. Voodrow Wilson, de humane pre- ident van de V.S., die een grote ol speelde bij de opstelling van naatregelen tegen het overwon- ïen Duitsland na Wereldoorlog I, ileitte voor eerlijker en openhar- iger betrekkingen tussen de vol leren. Wilson was een verwoed genstander van de geheime di- ilomatie. En ondanks de vele lesillusies die hem ten deel vie- .en, onderging de diplomatie toch en groter mate van democrati- jering vergeleken bij vroegere oestanden en verhoudingen. e openbare diplomatie biedt zonder twijfel voordelen, laar er zijn grenzen en men :omt langzamerhand in onze da- ;en tot de slotsom, dat een te ;rote openbaarheid nu niet steeds mnst behoeft te betekenen. Een lauwkeurige bestudering van het erloop der betrekkingen tussen iet Westen en de Sovjet-Unie leeft in sterke mate aangetoond, lat het van Westerse zijde dan iltijd aan de publieke opinie irijs geven van allerlei facetten Ier voQrbereidingen van confe- enties en besprekingen dikwijls en averechtse uitwerking heeft lehad. Voor men aan de werke- iike punten, die een onderwerp 'an het gesprek behoorden uit te naken, b.v. de wapenstilstand op ierea, of de Oostenrijkse en Duit- e kwesties, toe kwam, ontston- len meningsverschillen over za- er van ondergeschikt belang, de volgorde van de agenda- -nten of de plaats van de con- irentie. Kwesties die wellicht m beslotenheid der kanselarijen -makkelijker tot een oplossing iaden geraken, dan nu vaak het eval is, omdat de onbelangrijke westies tot belangrijke werden erheven. Waar het dan in wezen ft gaat, komt öf op de tweede laats, öf helemaal niet meer aan ad. Hoe vaak is het niet voor tkomen en gebeurt het nog da- ilijks, men lette op het Sov- tantwoord van gisteren, waarin ugano werd verworpen als con- trentieoord dat wanneer het 'esten kwestie ,.a" als eerste iendapunt wenste, de Russen ch uitspraken voor „b", alleen bij het grote publiek op het ereldforum niet de indruk te stigen, dat ze zich door het esten de wet lieten voorschrij ft? Zo zouden er nog tal van lorbeelden zijn aan te wijzen. aan een dergelijk verzoek geen gevolg kan worden gegeven. Als men deskundigen in onderling overleg aanwijst, aldus de staats secretaris, mag ook verwacht worden, dat beide partijen zich bij de uitkomst van hun bereke ning neerleggen. Zou aan het verzoek van de werknemersorga nisaties worden voldaan, dan ligt het voor de hand, dat ook de werkgeversorganisaties weer te rug willen vallen op hun bere kening. En wat dan? Zou men d'an nog eens deskundigen moe ten aanwijzen? De staatssecretaris ontkende dat de regering met 5 pet. de weg van de minste weerstand heeft willen kiezen. Dat het nu op nieuw om het gebruikelijke cijfer van 5 pet. gaat is zuiver toeval lig. De regering heeft zich bij haar beslissing uitsluitend laten leiden door de becijfering van de deskundigen. Deze kwamen tot de volgende berekening: gevolgen van huur verhoging 2,1 pet, restant con sumptiebeperking 3,5 pet, teza men 5,6 pet. Hiervan werd afge trokken het effect van de goed kopere suiker, huisbrand en schoeisel, zijnde 0,8 pet, blijft een verhoging van 4,8 pet. De staatssecretaris achtte het niet wenselijk bijvoorbaat uit te gaan van doorberekening in de prijzen. Dit zou de doorbereke ning kunnen stimuleren, die bij vorige gelegenheden toch niet voelbaar is gebleken. Deze daling kan wellicht voor een deel de doorberekening al opvangen. De staatssecretaris wees er in dit verband ook nog op, dat de re gering de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting buiten de berekening heeft gelaten. Hier door treedt een verbetering in van een V2 pet. van het bruto inkomen. Voordelen voor Middenstand. de \e bedoeling van Pearson is, om de uitwassen weg te nemen, e Canadese minister is voldoen- democraat in hart en nieren 1 de openbaarheid in de inter- -tionale politiek op de juiste larde te schatten. Wij menen snwel, dat er nog een andere de aan dit vraagstuk is verbon- n. En wel de zorg van de ver- twoordelijke staatslieden en [eringen kundige en integere lomaten op de verschillende 'en te plaatsen. M.a.w. het is meer belang aandacht te ken aan de vraag „wie de natie bedrijven". Een naar kheid beknotte diplomatie den van mannen die voor iak berekend zijn heeft waarde dan een volkomen -laarheid toe te vertrouwen figuren, die een trapje lager De middenstand heeft, zoals bekend, ernstige bezwaren ge maakt tegen het achterwege blij ven van een compensatie voor de loonsverhoging. De staats secretaris stelde hier tegenover, dat de middenstand het voordeel zal genieten van de aangekondig de belastingverlaging. De loons verhoging Zal ook de consumptie verruimen. En verder is er nog de reeds genoemde daling van de groothandelsprijzen. De grondstoffen kunnen straks wellicht goedkoper worden inge kocht. De staatssecretaris gaf de voorgeschiedenis als volgt weer: Aanvankelijk viel het niet te voorzien, dat de onderhandelin gen zo moeilijk zouden worden. Men was het er immers over eens dat het moest gaan om een com pensatie voor de huurverhoging en om afschaffing van het restant consumptiebeperking. Daarnaast bestond er ook overeenstemming over de wenselijkheid om de af stand tussen geschoolden en on geschoolden groter te maken en om het verschil in het kader van de gemeenteclassificatie te beper ken. De S.E.R. De moeilijkheden ontstonden echter op de eerste plaats naar aanleiding van de vraag of de S.E.R. moest worden ingescha keld. De werkgevers wensten dit om de volgende redenen: in vorige gevallen was de S.E.R. ook geraadpleegd. Het ging om een niet geringe verzwaring van lasten. Een verhoging zou ge makkelijker aanvaard worden, wanneer deze op het advies van de S.E.R. zou steunen. Het zou tenslotte een kleine misstap zijn in de richting van vrijere loons- vorming, omdat de S.E.R. toch ook in dat kader een belangrijke rol zou moeten spelen. De werknemers stelden hier tegenover: er moet nu beslist worden. Zij meenden, dat de werkgevers een beslissing schuw den. Raadpleging van de S.E.R. zou een belangrijk tijdverlies betekenen. De Kamer moest ech ter bij het debat over het com plex van maatregelen ook een inzicht hebben in de loonkwestie. De S.E.R. zou zich ook niet enkel tot de lonen mogen beperken. Het ware dan gewenst ook de reeds ingediende belastingvoor stellen aan dit college voor te leggen. Ten slotte gingen de werknemers er vanuit, dat het beschikbare materiaal voldoende duidelijk was. Men kende de toe stand van de werkgelegenheid en van de betalingsbalans. Men was het ook eens over de na te stre ven doelen. Bleef slechts over een verschil tussen 4 en 6 pet. Dit was geen zaak voor de S.E.R., maar uitsluitend een kwes tie van onderhandelingen. De re gering heeft het eveneens onge wenst geacht om in dit stadium de S.E.R. te raadplegen, vooral uit een oogpunt van tijdnood. Nu gebleken is, dat de werkgevers zozeer prijs stellen op een raad plegen van de S.E.R., achtte de staatssecretaris het echter wel gewenst om bij volgende gelegen heden dit college tijdig in te schakelen. Toen men op dit punt van de onderhandelingen was aangeko men, heeft de regering nog wel een tussenweg bewandeld. Z11 heeft de partijen kennis laten ne men van de uiteenzettingen van twee deskundigen over de meer algemene economische aspecten van een loonsverhoging. In de tweede periode ging het vooral om de cijfers. Toen bleek, dat men hierover zeer verschillend kon denken. De werkgevers wil den er van uitgaan, dat de ver laging van de suikerprijs ook in met suiker bewerkte artikelen tot uiting zou komen. De werkne mers achten zulks geenszins ze ker. Ook de regering is hiervan uitgegaan. Met betrekking tot de brand- stoffenprijs stelden de werkne mers zich op het standpunt, dat deze verlaging weer door maat regelen van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap ongedaan zou kunnen worden gemaakt. De regering heeft dit standpunt niet gedeeld. De grootste moeilijkhe den in dit kader deden zich ech ter voor bij de berekening van het huidige peil van de lonen. De werkgevers wilden de wachtgeld en werkloosheidsverzekering als nieuw verkregen sociaal goed van het restant consumptiebeper king aftrekken. De werknemers stelden daar tegenover, dat de ar beiders dan toch de premie van deze verzekering zouden betalen. De regering heeft dit element eveneens buiten beschouwing willen laten. In ander verband gingen de werkgevers uit van de werkelijk verdiende lonen. De werknemers achtten dit weer niet juist, omdat, GYMNASTIEKLES PER POSTZEGEL De Chinese P.T.T. heeft een veertigtal postzegels uitgege ven, die tezamen een gymnastiekles vor men. Elke postzegel toont een bepaalde houding of beweging, en vier postzegels van hetzelfde tarief tezamen tonen een gymnastiekoefening. Zo tracht men in dit grote land, met de millioenenbevolking le werken aan gees telijke en lichamelij ke opvoeding. De foto toont de ge hele les, die de Chi nese posterijen, de klanten opgeeft. i X 1 1 •-? f] |y ij v'i', $3 *-1 ■'«V I *v«:* 1 'jB M i;- 1 i-i-S.'-vj fl Vj* i*: hierin ook premies voor sociale verzekeringen etc. verdisconteerd zijn. Zij gingen uit van de z.g. richtlij nlonen, die door het col lege van rijksbemiddelaars bij de vaststelling van de lonen worden gehanteerd. De regering heeft hier de middenweg pogen te be wandelen. De grootste moeilijk heden, die bü de berekening van het consumentenpakket ontston den. zij boven reeds aangeduid. Desgevraagd deelde de staats secretaris nog mede, dat de loon grens voor de sociale verzekerin gen ook met 5 pet. zal worden verhoogd. Over een verhoging van de kinderbijslag en die van de sociale uitkeringen moet nog overleg worden gepleegd met de Stichting van de Arbeid. Nader overleg is eveneens nodig met betrekking tot de ambtenarensa larissen. De staatssecretaris wil de over de verdere samenwerking binnen de Stichting van de Ar beid niet al te somber zijn. Hij er kende. dat dit overleg een deuk heeft gekregen, maar vertrouw de, dat deze niet blijvend zal zijn. Het overleg in de Stichting van de Arbeid is daarvoor van te grote betekenis gebleken. DJAKARTA, 29 Sept. Ben- dcncentra bij Bireuen werden Vrijdag uit de lucht door vlieg tuigen van het leger beschoten, terwijl boven de stad pamfletten ter voorlichting werden uitgewor pen. Ook boven andere steden in Atjeh werden pamfletten uitge worpen. Welingelichte kringen in Dja karta hebben verklaard, dat de troepenmacht in Atjeh met twee bataljons zou worden versterkt. Het communiqué van het leger vermeldt voorts, dat op 24 Sep tember een vuurgevecht tussen een bende en staatsorganen is ge leverd. Op 23 September is even eens gevochten, waarbij een rebel en een soldaat zijn gedood. Tij dens een gevecht in Tjilate op 23 September werden vijf bende leden gevangen genomen. Ook sneuvelden bij een bittere strijd in Lhokseumawe minstens 100 bendeleden. 103 bendeleden wer den gevangen genomen. De dag tevoren hadden de rebellen drie bruggen op de weg van Kutaradja naar Meulaboh vernield. Die dag werd ook gerapporteerd, dat te Djeuram, Alurrary en Leklek de bevolking gedwongen werd krach ten te leveren voor de benden. Intussen wordt gemeld, dat de laatste dagen in de strijd tegen benden van Kahar Muzakkar 33 ordeverstoorders zijn gedood en dat vier koffers met documenten van Kahar Muzakkar in beslag zijn genomen. Ook in West-Java meldt het leger succes in de strijd tegen benden. In een Dinsdag te Medan door het leger uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat alle tot dusver OP HALMAHEIRA tegengesproken DJAKARTA Een woordvoer der van het militaire commando van het 7e territorium (Oost-In- donesië) heeft op een persconfe rentie de berichten over infiltra ties aan de Kaubaai op Halma heira door infiltranten, afkomstig uit West-Irian, tegengesproken. Hij zeide, dat officieren, die in opdracht van het commando ter plaatse een onderzoek naar de beweerde gebeurtenissen hadden ingesteld, een rapport opstelden, dat hij als volgt samenvatte: 1) het is niet juist, dat er in filtraties op Halmaheira door lie den uit West-Irian voorkwamen. 2) het is niet juist, dat unifor men of de Nederlandse vlag in beslag was genomen en door leger en infiltranten werd geschoten. Evenmin is het juist, dat door in filtranten volkswoningen in brand werden gestoken. Hij zeide, dat onlangs twee verdachte ingeze tenen op Halmaheira waren aan gehouden en bij huiszoeking oude Japanse uniformen en een vlag waren gevonden. Hij achtte het mogelijk, dat dit de bron was van de ontstane geruchten. uitgevoerde troepenbewegingen in Atjeh vooral zijn gericht op ver sterking van de posities van het leger in het kustgebied van Oost en Noord-Atjeh, dat voortdurend door benden en opstandelingen wordt aangevallen. De voorzitter van het parle ment, de heer Sartono, heeft aan gekondigd, dat de regering op 12 October, na het reces van het par lement, een verklaring over de gebeurtenissen in Atjeh zal af leggen. De fanatieke rebellen in Atjeh vluchten naar de bergen, naar mate de regeringscampagne tegen hen aan kracht wint, aldus heeft vandaag de Indonesische minister van Binnenlandse Zaken dr. Ha- zairin meegedeeld. Hij verklaarde, dat de regering de opstand spoedig onder de duim zal hebben. De toestand, aldus de minister, is niet ernstig, daar slechts ongeveer 10.000 van de 500.000 inwoners aan de rebellie deelnemen. Ingelichte woordvoerders heb ben er echter op gewezen, dat de opstand een diep gewortelde ach tergrond heeft. is Maandag te Zaandam op 54- jarige leeftijd plotseling over leden de heer C. Roscher, com missaris van politie aldaar. Voor 1937 was hij in politiedienst te Amsterdam, waar hij Donderdag middag ook begraven wordt vonden vier inwoners van Den Haag Zaterdag in de omgeving van de Rijswijkseweg bankbiljet ten op straat. HeJ; waren er twee van f 10 en een van f 25 en een van f 100. Er zijn nog steeds geen aangiften van verliezers binnengekomen kwam nog 'n collecteopbrengst binnen van een Indonesische kerk in het kader van de Rampen fondsactie. De kleine en arme kerk van Luwukbanggai bracht een bedrag van f 770 bijeen. De collecte werd gehouden op ver zoek van de Ind. Raad van ker ken veroordeelde het Amsterdamse gerechtshof de 59-jarige grond werker J. G. uit Beverwijk con form de eis tot twee maanden gevangenisstraf, wegens 't feit dat hij zijn debiele minderjarige zoon bijna twee jaar voor de po litie verborgen had gehouden kan het vliegveld Haamstede weer als bruikbaar worden be schouwd. Dezer dagen is de noodstartbaan gereed gekomen en 'n voormalig stationsgebouw tje is als wachtruimte ingericht. Tweede helft AMSTERDAM Het FIFA- bestuur heeft na overleg met het K.N.V.B.-bestuur bij uitzondering goed gevonden, dat de tweede helft van de wedstrijd van het FIFA-elftal tegen Barcelona FC per televisie wordt uitgezonden. De Nederlandse Televisie Stich ting had zich, naar nog kan worden medegedeeld, bereid ver klaard een bepaald bedrag voor het recht van deze uitzending te betalen. BERLIJN, 29 Sept. Van communistische zijde wordt toegegeven, dat het in het Oostzeegebied van Oost-Duits land rommelt. De arbeiders in de grote scheepswerven, aan wie ook na de ongeregeldheden van 17 Juni een betere levensstandaard beloofd was, vallen openlijk het communistische regiem en de Sovjet-bezetting in arbei dersbij eenkomsten en in andere openbare vergaderingen aan. Uit verscheidene gebieden langs de kust worden iangzaam-aan- acties gemeld, in weungeiiedte geallieerde kringen vergelijkt men deze ontevredenheid op gro te sahaal met die, welke drie maanden geleden tot een uit barsting en openlijk verzet in de gehele Sovjetzöne leidde. Die „Ostsee Zeitung" een com- DRAGTJIGNAN, (Fr.) 29 Sept. Frankrijk genomen. Jean Baptiste Becker, de man, De vreemde collectie die beschuldigd wordt van moord op de Duitse Alma Lutge-Varney, heeft gisteren tijdens een onder vraging door de rechter van in structie volgehouden, dat de vrouw bij een ongeluk het leven heeft verloren. Volgens de politie zou Beéker voor de ondervraging zijn mis daad hebben bekend. Becker is geboren in Frankfurt-am-Main, doch is genaturaliseerd Fransman. De hoofdpunten uit Becker's getuigenis waren volgens de auto riteiten de volgende: Becker vertelde, dat hij met de Duitse, die hij via een huwelijks advertentie had leren kennen, bij de rivier de Siagne wandelde. Zij wilde zwemmen en hij liet haar alleen. Becker zei, dat hij het overlijden niet bij de politie had aangegeven, omdat hij zich niet in de betrokken streek mocht ophouden. Dit was het ge volg van een vonnis wegens een poging tot diefstal. Becker zei, dat de bagage, de photo's en de ringen, die de po litie in de kelder en op de zolder van zijn boerderij in de omgeving van Draguignan had aangetrof fen, afkomstig waren uit Weimar, waar hij een gevangene van de Gestapo was geweest. Hij had ze, in de verwarring van de Duitse nederlaag, gevonden en mee naar koffers en handtassen had bij de politie het vermoeden gewekt, dat men met een tweede Landru te doen had. Eerder had Becker de rechter meegedeeld, dat hij in verschei dene Duitse en Franse kranten huwelijksadvertenties had ge plaatst. Hij had ongeveer 100 brieven gekregen en was met 20 vrouwen een correspondentie be gonnen. Een van hen was mevrouw Lutge-Varney. Becker, wiens vrouw en drie kinderen op de boerderij bij Draguignan wonen, zei, dat hij geen nieuwe echt genote zocht, maar een zaken relatie, die hem geld zou kunnen voorschieten om een bepaald stuk land bij zijn boerderij te kopen. den gesproken kan worden over opvoering van de arbeidsproduc tiviteit. „Er zijn in alle gemeenten van onze streek voorbeelden van an ti-Russische agitatie", aldus het blad. Westelijke autoriteiten hebben meegedeeld, dat zij meldingen hebben ontvangen over een ge- munistiscn blad, aat in Rostockspannen toestand op de soheeps- verschjjnt, heeft in een hoofdar tikel zich gekeerd tegen de „Sa boteurs. Het blad schreef, dat re gelmatig in de gehele streek op grote schaal de oproepen tot langzaam-aan-acties op de mu ren verschijnen. De arbeiders stelten zich op 't standpunt, dat pas na verbete ring van de levensomstandighe- MET EEN KLOMP LEEUWARDEN. Gistermor gen vervoegde zich de 64-jarige gescheiden vrouw P. de J. aan het kantoor van de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken te Leeuwarden, met de eis, dat haar meer steun zou worden ver strekt. Toen men hierop niet kon ingaan, heeft zij aan haar ver langen kracht bijgezet, door met een klomp vier en twintig ruiten van het gebouw in te slaan. Van bevoegde zijde vernamen wü nader, dat de vrouw door Maatschappelijk Hulpbetoon reeds boven de te Leeuwarden gelden de normen wordt gesteund, doch dat zij niettemin een hogere uitkering eiste. Aangenomen kan worden dat zij in een toestand van razernij haar woede op de dienst van Sociale Zaken heeft willen koelen. Zij wordt als niet geheel toerekeningsvatbaar be schouwd. Reeds eerder trachtte zij haar doel te bereiken door van het kantoor van Sociale Za ken enkele ruiten te vernielen. De politie heeft de vrouw een verhoor afgenomen. Voor Held van de Arbeid BERLIJN, 29 Sept. In het proces voor het Hoge Gerechts hof in Oost-Duitsland tegen lei dende vaklieden in de Oostduitse kolen industrie is de technische leider voor de kolenindustrie in geheel Oost-Duitsland, dr. Flei scher, tot vijftien jaar tuchthuis straf veroordeeld. De vroegere directeur van een kolenmijn, Kappler, kreeg dezelfde straf. Vier andere beklaagden werden tot tuchthuisstraffen van vijf tot twaalf jaar veroordeeld. In 1951 is aan dr. Fleischer, toen president van de Oostduitse academie voor mijnbouw te Frei berg, de Nationale Prijs voor de Mijnbouw toegekend. Sedert het begin van het eco nomische vijfjarenplan in 1950 is de Oostduitse kolenindustrie er geen enkele maal in geslaagd aan de door de regering gestelde pro ductienormen te voldoen. werven. Een instantie verklaarv de, dat de Duitse arbeiders in 't bijzonder de reparaties aan Sov- jet-sohepen, welke veel op deze werven verricht moeten worden, saboteren. Morgen begint de October- maand. Dat wil voor ons, Katholie ken, zeggen, dat wij, met meer vurigheid dan anders, dage lijks de Rozenkrans behoren te bidden. De Rozenkrans is het veel geprezen middel, om de Heili ge Maagd en Moeder Gods Maria nog meer te bewegen, onze belangen bij Haar Zoon aan te bevelen. Wij hebben dat dringenden dringend nodig. Meer dan ooit blijkt de laat ste tijden wel weer, hoe de grote leiders van de wereld politiek, ondanks veel gepraat en een flinke dosis goede be doelingen (wier aanwezigheid wij gaarne veronderstellen), er niet in kunnen en niet in zullen slagen, de wereldvrede vast te verankeren. Zij missen het onafwijsbare inzicht in de enig-nodige grondslag. Die grondslag is Gods Wet. De practisch-toege- paste leer van de liefde van Christus. Waarachtig Chris tendom. Rechtvaardigheid en Naastenliefde. En voor en door dat alles: liefde tot God. Die liefde tot God kan en zal en wil Maria ons leren. Wij moeten haar opnieuw le ren. Van de grond af aan. En van stonde af aan. Morgen een begin maken met 't dagelijkse Rozenkrans gebed, gedurende de een-en- dertig dagen van de October- maand. De redding van de wereld, van de Mensheid, ligt hier: in de houding van gebed, op de knieën. Men spreekt over de nood zaak van vrede, wereldverbe tering en grotere welvaart. Dat alles zal Ik u geven, indien gij nedervalt en God aanbidt. Tot God door Maria. (Copyright bjr Barre Börresen. Copenhagen

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3