en Mars Bij het jubileum van de Utrechtse Diocesane Bond van de Amerikaanse destroyers in Amsterdam Was dansgelegenheid openhaarof niet? Dr Ariëns in 1891: „Wij hebben gelijk gehad, wij gaan door" itting in Ie hypotheken Alkmaar bij aankoop van i 5.- waren Ook in Alkmaar stonden de meningen tegenover elkaar Oorkonde bij Christchurch-race Onderzeeboot op drift 1 Ie geldemarkt was het een kalme handel met iede prijzen. Op de verse as het ook een stille ofschoon er nog wel ïgstelling was. In nuah- reren was het aanbod [root en dat .hielp nog de zware kalveren; voor :e waren de prijzen 1&- de fokkers was nog wel i daar er niet te veel I veren waren ging deze >g wel. Slaehtstieren wa- i' te plaatsen. Alleen op eemarkt was de gang de lammertjes heel wat was wel een groot aan- er was veel meer koop- j it de prijzen ook vaster I etite schapen gingen vrij l, maar voor de fokkers wel belangstelling. Er nogal keuze in fokram- ar met een kalme gang prijzen van f 90,tot Boikken en geiten heel de vette varkensmarkt mis; de inzet van de otering was al heel gauw 1 te maken, daar de prjj- 3s terug liepen; de afi- dan ook vrij sledht. Met j 'as het niet beter. Fok- 'n kalme handel, paar- ij eens. De pluimveemarkt fl :en flink aanbod te zien, handel was stug en de igen lager. narkt Bodegraven GRAVEN, 29 September I ier 181 partijen. Prijzen: I 2,17—2,26; 2e soort 2,10 I xtra soort tot 2,40. Han- I tensmarkt Leiden N, 29 September Aan- vette varkens. Notering: J 96—201; lichte 176—194; I .70185. Handel slepend, I oven notering. ;ens van de eisen, die )r de spaarders aan de gelden gesteld worden, her ook aantrekkelijke belegging. 1. voor onze instelling uit oedrag van ben. f 2500.I Dedrag van f 250010.000 j bedrag hoger dan f 10.000 I 1.212.943.—. verstrekt op courante I k woonhuizen en lande- I ar of in de gemeenten zijn gelden tegen billijke ff Men vrage eens inlich- I TELEF. K 2200—3392 Woensdag 30 September 1953Pagina boven op een restantje et weg, want aan beide jnd enenen teen naar U toegegaan, - „Hm, een wat Mars. „Zo, zowe kken nemen, mooi zo". ;ich om en draaide een de opperbevelhebber flinke mannen van het lat ze ladder, bijlen en nwezige ruïne en neem - Aan dit gesnauwde c, daar gaan de eerste d*s en bijlen door de olen nu toch werkelijk tlm Dinsdag Op 1 October 1943 zaten in een duister hoekje van een Utrechts café twee mannen aan een tafeltje. Zij hadden eens gedroomd, dat dit moment plechtig en groots zou worden gevierd! Het was de dag, waarop vijftig jaar geleden de «„Bond van Schaep man", de Utrechtse Bond van plaatselijke katholieke werkliedenverenigingen, werd opgerichtMaar de bezetters hadden toen ook deze katholieke organisatie „op sterk water gezet" en slechts aan de vindingrijkheid van de kellner was het te danken, dat het tweetal deze herdenking nog, wel ietwat bescheiden kon herdenken. Het waren de veteraan H. C. Nijkamp, thans ere-voorzitter, een waar erfgenaam van het sociale pionierswerk van Schaepman en Ariëns, en de heer J. Zwanikken. de tegen woordige voorzitteiOok Nijkamp zal er nn, tien jaar later, nu de Utrechtse Bond van de K. A.B. in oude glorie hersteld, zijn zes tigste verjaardag viert, nog bij zijn De Utrechtse Diocesane Bond van de K.A.B. viert zijn zestig-jarig bestaan! Niet alleen, zoals men weet, in de komende twee grote dagen van a.s. Zaterdag en Zondag, in het aloude „Tivoli", dat bin nen zijn muren van zoveel katholieke activiteit en katholieke daad kracht getuige is geweest. Ook op andere dagen is er al feest gevierd, van herdenken en van getuigen, in plaatselijke afdelingen en in districten. Herdenken en getuigen: de geschiedenis van de Bond is veelbewogen en rijk aan initiatieven en daden, en op die historie is het heden en de toekomst gebouwd. Dat zal ook Zaterdag blijken. als je het maar zélf vasthoudt." Dit was een vast slagwoord van Schaepman, omdat hij als een der ergste feilen in de arbeiders wereld zag, de welhaast vol komen materiële en geestelijke afhankelijkheid van anderen. Daarom verdedigde hii ook zo met nadruk het persoonlijk lid maatschap van de plaatselijk zelf standige verenigingen. Mgr dr H. J. A. M. Schaepman stuwer en stichter van de Utrechtse Bond, die op 1 Oct. 1893 in Zwolle gesticht werd In Twente stond de wieg van de Utrechtse Bond, die tevens de wieg van de latere grote katho lieke arbeidersbeweging zou ziin. Want de uit Twente stammende Utrechtse Bond heeft veel pio nierswerk voor de latere K.A.B. verricht. Uit de „Katholieke Werkman", die het eerste orgaan van de Bond was, groeide de latere K.A.B.-pers, eerst „Het Katholieke Volk", toen de „Volks krant". Belangrijke instellingen zijn uit de Utrechtse Bond voort gekomen: de verzekeringsmaat schappij „Concordia", de Centrale Volksbank. De sociale toestanden waren in de jaren 1880 tot 1890 zeer on gunstig. Mannen als Ariëns en Schaepman werden er zeer door getroffen. Er was toen al alom in de wereld beroering, ook, over de richting, waarin de sociale kwesties en het probleem van de sociale verenigingen moest wor den opgelost. Tal van leidende figuren verwachtten met span ning de uitspraak van de Paus van Rome, die eerst in Mei 1891 komen zou („Rerum Novarum"!). Ariëns was met een aantal kwie ke arbeiders de eerste katholieke arbeidersvereniging in Enschede begonnen. De grote vraag was: zou Rome de aparte katholieke arbeidersverenigingen goedkeu ren? Van een afwijzing, laat staan een veroordeling, was ech ter in de encycliek niets te vin den. En op de avond van de dag, zo verhaalde later de heer A. H. J. Engels, dat de encycliek wereld kundig werd gemaakt, 15 Mei 1891, kwam dr. Ariëns vreugde stralend mededelen: „Wij hebben geen woord terug te nemen, ja. wii zijn feitelijk volkomen in het gelijk gesteld, wii gaan rustig verder." En al was die rust Ariëns niet altijd gegund men ging verder, onder zijn lei ding, gestuwd door het enthou siasme van dr. Schaepman, en op 1 October 1893 kwam de Bond tot stand. Dat geschiedde in Zwolle. Het was toentertijd de Bond van R.K. Werkliedenverenigingen in het Aartsbisdom. De voornaamste priester-medewerkers aan het tot stand komen waren mgr. dr. H. A. J. M. Schaepman, dr. Ariëns en dr. Schrader. Op die dag waren de presidenten van tien plaatselijke afdelingen bijeen met de geestelijke autoriteiten. Dr. Schaepman hield een in structief betoog over de beteke nis van de statuten. Telegrafisch werd aan mgr. Snickers, de toenmalige aartsbischop, bericht van de oprichting gezonden en reeds een uur later was er een felicitatie-antwoord van de aarts bisschop. Het kenmerkende van deze Bond was. dat hij een federatie vormde van plaatselijk autonome verenigingen, die uitsluitend ar beiders tot het lidmaatschap toe lieten. Hier lag dus het onder scheid met de reeds eerder ge stichte Volksbond in het bisdom Haarlem, die een organisatie was voor arbeiders en zelfstandigen De redevoering van Schaepman op 1 October 1893 heeft dit voor al geaccentueerd, zo benadrukte voorzitter Zwanikken toen hij ons uit de historie van de Bond ■vertelde. Het beginsel van de zelfwerkzaamheid, of, zoals Schaepman het toen formuleerde, de souvereiniteit in eigen kring, werd gezien als een der belang rijkste bijdragen in de zo nood zakelijke Persoonlijkheidsvor ming. „Al houd je een potlood nog zo krom in je vingers vast. In 1908 werd gesticht de fede ratie van diocesane Bonden, waarin de Utrechtse Diocesane Bond een belangrijke rol heeft meegespeeld. Na de dood van Schaepman in 1903 werd tot waarnemend bondsadviseur be noemd pastoor Bult, die dit is ge bleven tot Mei 1916. Toen werd hü opgevolgd door pastoor J. G. van Schaik, die tot definitief bondsadviseur werd benoemd. Dit adviseurschap heeft geduurd tot 1951. Bii het aftreden van mgr. J. G. van Schaik werd hij op gevolgd door de zeereerwaarde heer J. Doesburg. Het is een merkwaardig feit, dat pastoor Bult steeds waarnemend adviseur is geweest. Het is niet onwaar schijnlijk, dat dit verband hield met de reeds betrekkelijk vroeg groeiende tegenstelling tussen stands- en vakorganisatie. Toen de strijd beslist was, werkte de centralisatie door. De K.A.B. in haar wisselende vor men werd een feitelijk machts organisatie; Zwanikken erkent het nog eens ronduit. Hij zegt ons, dat „de uiterste consequentie van het bisschoppelijk communi que eerst getrokken werd in November 1945 toen de gecentra liseerde katholieke arbeiders beweging in Nederland' onder de naam K.A.fi. tot stand kwam". De K.A.B., de „totale organi satie van de arbeidende stand". Hierin is een Diocesane Bond een uitvoeringsorgaan voor wat men voorheen de standsorganisa- torische taak noemde. (Men zij met deze uitdrukking evenwel voorzichtig. Ook vakbondswerk zaamheden zijn bij uitstek ker stenende werkzaamheden.) Elk van de uitvoeringsorganen, dus ook de Diocesane Bond, behoudt een, zij het ietwat beperkte, zelfstandigheid. Eigen bestuur, eigen financiën, eigen statuten, eigen werkprogram. Vanzelfspre kend alles in overeenstemming met de hoofdlijnen die nationaal worden vastgesteld. Inmiddels had in 1937 de Bond nog een andere karakterwiiziging ondergaan Toen werd namelijk opgeheven de Bond van plaatse lijk zelfstandige werkliedenver enigingen en deze werd omgezet in de Utrechtse Diocesane Werk- iiedenbond. Slechts ogenschijnlijk werd hiermede het beginsel van Schaepman prijs gegeven van het persoonlijk individueel lidmaat schap. Maar het was noodzakelijk geworden, gezien de geweldige uitbreiding van het ledental, om rechtstreeks in het leven der af delingen te kunnen ingrijpen, als Bond eventueel leden en be stuursleden te kunnen royeren enz. Het werkprogram van de Bond is in principe ongewijzigd geble ven vanaf de oprichting. Vanzelf sprekend werden de vormen van activiteit aan de zich wijzigende omstandigheden aangepast. Ken den wij b.v. voorheen een zeer groot aantal rechtstreeks gods dienstige verenigingen als instel ling van de plaatselijke werk liedenverenigingen (altaarwacht. Eucharistische kring, arbeiders- congregatie enz.) deze zijn in latere jaren overgegaan in alge meen godsdienstig kerkelijke ver enigingen als Derde Orde, con gregaties enz. De voornaamste werkzaamheid ziet de Bond op het ogenblik in het vormen van kernen, van ge zond denkende katholieke arbei ders. Daarop richt zich het werk van onze Centrale voor Vorming en Actie. Voorts kent de Bond een groot aantal materieel helpende in stellingen. We denken hierbij aan: Kinderherstellingsoord Mooi Gaasterland, Rechtskundig Ad viesbureau, Kleinvee Centrale, Werkloosheidsdienst enz. Voorts een aantal instellingen in samen werking met andere standsorga nisaties: Paedagogisch Beroeps keuzebureau, Emigratiedienst. Het Ziekenfonds heeft eveneens be stuursleden uit andere kring aan getrokken. Mgr dr Alphons Ariëns, de even geestdriftige als bezon nen pionier van de katholieke arbeidersbeweging in Twente, die mede de grondslag legde voor de thans jubilerende Bonden aan wie „Utrecht" evenveel dank verschuldigd is als aan Dr Schaepman AMSTERDAM, 29 Sept. Op slechts luttele afstand van het Russische m.s. „Marshal Govorov' gleden vanochtend, vijf kwartier later dan verwacht was, de beide Amerikaanse torpedobootjagers, de „Harold J Ellison" en de „Charles S Sperry" de Amster damse haven binnen. De boten meerden aan het Steenen Hoofd, waar ze een week ligplaats heb ben gekozen voor een officieel bezoek aan onze hoofdstad. De opvarenden van de „Ellison" begroetten, juichend, naar de wal, de vrouwelijke fotografie, die ge reed stond van de mannen een plaatje te knippen voor hun vrouwen of verloofden. Vermoe delijk herinnerden zij zich deze dame, zij was n.l. ook aanwezig bij het eerste bezoek van de „El lison" in Februari van het vorig jaar. De waarnemend marine-attache in Den Haag, de luitenant ter zee eerste klas E. Leefox en de luite nant ter zee eerste klas Maxey B. Davis, die binnenkort deze functie gaat vervullen, waren reeds in IJmuiden aan boord van de tor pedobootjagers gegaan. Direct nadat de boten gemeerd waren, gingen de Officier van Piket en de heer B. de Vries, havenmeester van Amsterdam, aan boord van de schepen ter be groeting van de commandanten. Onmiddellijk daarna zijn de be velvoerende officieren van boord gegaan om enkele officiële bezoe ken te brengen, onder meer aan de Commandant Maritieme Mid delen, de Amerikaanse Consul- Generaal en aan de waarnemend burgemeester van Amsterdam. De leden van de bemanningen zullen tijdens het verblijf van de boten in de hoofdstad enkele uit stapjes maken naar verschillende delen van ons land. EEN MEDEDINGER MINDER IN CHRISTCHURCHRACE LONDEN, 29 Sept. Voor de handicaprace naar Christchurch zijn thans nog drie deelnemers overgebleven, n.l. de Liftmaster van de K.L.M., een Nieuw-Zee- lands en een Brits toestel. De Amerikaanse Lockheed heeft zich vandaag teruggetrokken. Voor de snelheidswedstrijd staan nog acht deelnemers geno teerd; vier Britse en vier Austra lische. JAN HAJDUKEWIC NAAR AMERIKA WASHINGTON. 29 Sept. De procureur-generaal H. Brownell heeft vandaag medegedeeld, dat hij een tijdelijke inreisvergun- r.ing heeft toegekend aan Jan Hajdukewicz, 27 jaar, die op 24 Augustus van de Poolse dele gatie bij de inspectieoloeg van de neutrale landen op Korea wegliep en om politiek asyl vroeg. De Pool zal Donderdag per vliegtuig van Okinawa in Ame rika aankomen. HOORN Wegens een over treding van de Algemene Politie verordening stond gistermorgen de Hoornse dansleraar P. K. voor de Meervoudige Strafkamer van de Alkmaarse Arrondissements rechtbank, gepraesideerd door Mr J. Krabbe, in hoger beroep te recht. Hij zou op Zondag 18 Ja nuari van dit jaar een drietal Ïiersonen tot de danszaal hebben oegelaten, die tot het publiek behoorden en niet tot de vaste groep van cursisten. Daarmee zou hij van zijn dansgelegenheid een „openbare" hebben gemaakt en tevens de vermakelijkheidsbelas ting hebben ontdoken. Het bezoek van twee der drie personen was in scène gezet door de chef van de afd. Vermakelijk heidsbelasting S. V. Deze had zijn collega verzocht, aan de danszaal een bezoek te brengen. Toen de ambtenaar daar die Zondagavond om 8.15 uur kwam, moest h(i voor zich en zijn verloofde twee gul den entree betalen. De naam werd door degene, die het geld in ontvangst had genomen, opge schreven, doch er werden geen entreebewijzen afgegeven. In de zaal dansten enkele paren op gramofoonmuziek. Er werd ook niet gevraagd, of de beide aan gekomen leerlingen van de dans school waren. Kort daarna ver scheen de ambtenaar V. met de politie, die proces verbaal op maakte. Ook had nóg een jonge man toegang tot de danszaal ge kregen, die niet tot de club van cursisten behoorde. De Officier van Justitie zeide, dat K., door klachten in te dienen bij de bur gemeester, (omdat hij vond, dat er op 't gebied van dansen over tredingen van de politieverorde ning werden begaan), de zaak zelf aan het rollen had gebracht. Naar aanleiding daarvan is con trole uitgeoefend, niet alleen bij de caféhouders maar ook bij dé verd. zelf. „Wie een kuil graaft voor een ander valt er zelf in". De Offi cier laakte de methode van de ambtenaar S. V. en eiste tegen de dansleraar twee boeten van f 15.De verdediger van K„ Mr P. S. Winkel, voerde aan, dat het requisitoir van de Officier slechts steunde op het feit, dat een niet-cursist tot de danszaal was toegelaten juist op een mo ment, waarop de eigenaar zelf niet aanwezig was; een tijdstip dus dat een fout gemakkelijk te maken is, vooral als iemand be last met de controle bij de toe gang, niet bekend is mét de cur sisten en ditmaal in de veronder stelling leefde, uitsluitend met cursisten te doen te hebben. De dansschool die reeds j'aren be staat, draagt een zuiver particu lier karakter en de gehele gang van zaken wijkt af van die voor openbare dansgelegenheden. Voor 44 lessen betalen de clubleden f 22,te voldoen in 22 gelijke termijnen van een gulden, te betalen bij elke dansavond. Uit het feit nu, dat één man, - de twee anderen, de ambtenaar en diens verloofde wilde hij buiten beschouwing laten, gezien de wijze waarop zij een proces ver baal hadden uitgelokt - tot de dansgelegenheid is toegelaten, wordt geconstrueerd, dat de dansschool van K. een „open bare" dansgelegenheid is. Voorts, zo zeide de raadsman, had de po litie met ingrijpen moeten wach ten, totdat K. zelf de controle zou hebben verricht aan de hand van de ledenlijst. De verdediger vroeg vrijspraak. De Officier bleef echter op zijn standpunt staat, dat alléén reeds door het toelaten van drie niet-leden de politieverordening in tweeërlei opzicht, voor wat betreft het be talen van vermakelijkheidsbelas ting en rechten voor de muziek, was overtreden en persisteerde volkomen bij zijn eis. Uitspraak 13 October. AMSTERDAM In samenwer king met de K.L.M. heeft de Ne derlandse stichting voor het ge brekkige kind Mythylstichting besloten tot de uitgave van een speciale oorkonde ter herinnering aan de Christchurch-race, waarin de K.L.M. Douglas D C 6a, de „dr. ir. M. H. Damme", op 8 Oct. a.s. als eerste vliegtuig (in de handicap-race) zal opstijgen. Het eerste exemplaar van deze oorkonde, voorzien van de hand tekeningen van de leden der be manning, zal de gezagvoerder H. A. Kooper, na aankomst in Christchurch aan de minister pre sident van Nieuw Zeeland aan bieden. Deze zal er ook zijn hand tekening op plaatsen. Terug in Nederland zal de oorkonde een bijzondere nog niet medegedeelde bestemming krijgen. De N.V. Joh. Enschede en Zn. te Haarlem zal afdrukken van deze oorkonde gratis ter beschik king stellen. De stichting zal deze voor een gulden verkopen. De stichting beoogt de opbrengst te bestemmen voor de bouw van een revalidatie-internaat-met- school te Heemstede voor de neu rologische en orthopaedische na behandeling van slachtoffers van kinderverlamming en analoge ziekten. OPSPORING VERZOCHT UTRECHT. De Officier van Justitie te Breda verzoekt opspo ring van de 17-jarige voogdij pupil Adriana G. P. van Dartel, die is ontvlucht uit het tehuis „Het Zonneke" te Boxtel. Signalement: lang 1.60, lang donkerblond haar, bruine qgen, bol gezicht, grote oren, niet knap of aantrekkelijk, tamelijk gezet figuur, lijkt ouder dan zij is, ge kleed in khaki blouse en rok- broek, zwarte bandjesschoenen, geen kousen. Telefonisch bericht: K 16005741 toestel 32. bij geen gehoor K 1600—9229. COMMANDO-OVERVAL OP VIETMINH PARIJS, 29 Sept. Uit Saigon wordt gemeld, dat speciale Fran se en Vietnamese marinetroepen een aanval hebben uitgevoerd op de kust van Xoean Dai, in Mid- den-Vietnam, 300 km ten Z.O. van Hue. 35 jonken werden tot zinken gebracht en voedselvoorraden en wapens vernietigd. De Vietminh verloor 22 doden, waaronder een kolonel. DOODVONNISSEN TEGEN GESTAPO-LEDEN PARIJS, 29 Sept. Een te Pa rijs zitting houdend Frans mili tair gerechshof heeft bij verstek vonnissen uitgesproken tegen drie voormalige Gestapo-leden wegens in Frankrijk gedurende de Duit se bezetting bedreven oorlogs misdaden. Elmeth Walter en Ferdinand Pulmer werden ter dood veroor deeld terwijl Karl Schaeffer 20 jaar dwangarbeid kreeg, bene vens evenveel jaar verbanning uit Frankrijk; een vierde be klaagde Wilhelm Goering, is vrij gesproken. De drie veroordeelden vertoe ven, evenals de vrij gesprokene in Duitsland. Zij hadden geen ge hoor gegeven aan een oproep om voor het Hof te verschijnen. WIE MOET DE MIG TERUG HEBBEN? WASHINGTON. 29 Sept. De Amerikaanse minister van Luoht- vaart, Harold Talbot, heeft Maan dag voor de pers verklaard, dat de Verenigde Staten de Koreaan se bestandsovereenkomst zouden schenden, indien zii de MIG- straaljager, die vorige week door een Nóord-Koreaanse piloot in handen van de geallieerden werd gespeeld, niet aan de rechtmatige eigenaar zouden teruggeven. Het betrokken land zal echter moeten bewijzen, dat het toestel hem toebehoort. Noch de Noord- Kor eanen, noch de Chinese com munisten hadden tot nu toe ech ter aanspraak op het vliegtuig gema_akt. Volgens Talbot was het toestel twee a drie jaar oud. De minister verklaarde ten slotte, dat de beloofde 109.000 dollar aan de piloot, die de MIG naar Zuid-Korea heeft gebracht, zal worden uitgekeerd. De spelers van het F.I.F. A.-elftal, dat hedenmiddag een oefenwedstrijd zal spelen tegen de voetbalploeg Barce lona, brachten Dinsdagmiddag een bezoek aan het Olympisch stadion, om het terrein te verkennen en de spieren los te ma ken. Staande van links naar rechts: Gassman, F.I.F.A.- official, Lorenzi, Zebec, Vucas, Bri- nek, Boniperti, Po- sipal, Ocwirk, Nor- dahl. Karei Lotsy en Happel. Zittend van links naar rechts: Hanappi, Beara Coppens, Cajkoiski, Zeman en Stoltz. H.M. Koningin Juliana heeft Dinsdag een gedeelte van de conferentie, die door het Cen traal Comité voor sociale zorg ten behoeve van gerepatrieerden (C.C.K.P.) op de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche wordt gehouden, bijgewoond. H.M. gebruikte met de deelnemers aan de conferentie de lunch (Indische rijsttafel). Meisjes gekleed in boerinne- jakjes en met witte kapjes op het hoofd, brachten de spijzen rond. H.M. bedient zich va n de haar aangeboden gerechten. I Koning Boudewijn bewijst de laatste eer BAUDOUR LES QUAREGNON. 29 Sept. Koning Boudewijn van België heeft hulde gebracht aan de nagedachtenis van de twaalf mijnwerkers, die Zondag j.l. bij een ongeluk met de lift in de „Charbonnages de l'Espe- rance" om het lezen zijn geko men. De koning bracht een be zoek aan de chapelle arderrte, die in de mijn is ingericht. Kim H Soeng terug te Pjongjang TOKIO, 29 Sept. Radio Pjong jang meldt, dat premier Maar schalk Kim II Soeng, die als lei- der der Noordkoreaanse delega tie te Moskou met de Russische regeringsleiders besprekingen ge voerd heeft, te Pjongjang is te ruggekeerd. I Bij de aankomst op het station de Pjongjang deelde de Noord koreaanse premier onder meer mede dat Noord-Korea „twee tot drie jaar nodig heeft voor her stel van de oorlogsschade, waar na de productie der zware indu strie en de voortbrenging van landbouwproducten groter zal zijn dan voor de oorlog". STAMHOOFDEN TROUW AAN DE SJAH TEHERAN, 29 Sept. Volgens Perzische dagbladen trekt de machtige Ghasjghaiestam, wiens bewegingen met bezorgdheid ga degeslagen worden wegens zijn gezindheid voor Mossadeq, thans vreedzaam naar zijn winterver blijf in het Zuiden van Perzië. De stam, die over minstens 15.000 geweren zou beschikken, bevond zich de laatste twee we ken ten Noorden van Sjiraz. Vier stamhoofden hebben be loofd vrijwillig in ballingschap te gaan waarschijnlijk in de Ver enigde Staten „om misverstan den uit de weg te ruimen", aldus een der bladen. Zij zouden bin nenkort naar Teheran gaan, om bij de Sjah hun opwachting te maken en formeel zijn heerschap pij over de aangelegenheden van hun stammen te aanvaarden, voor zij voor enige tijd naar het buitenland vertrekken. De Duitse sleepboot „Stein" heeft omstreeks efi uur gister avond ter waarschuwing van de scheepvaart geseind dat zij op acht mijl ten Noordwesten van het lichtschip „Goeree" een on derzeeboot heeft verloren. De o-n derzeebööt drijft in de Noord oostelijke richting en is gevaar lijk voor de scheepvaart. BOEKBESPREKING Bij de Uitg. Mij. Donker te Rotterdam is verschenen een nieuw receptenboek „Smakelijk Eten". Dit boek bevat 533 uit gelezen recepten, geschreven en samengevat door Edith Eke- gaardth en Gun Lindsen. Het kookboek vond zijn oorsprong in Zweden en de inhoud ervan biedt ons gelegenheid dagelijks de maaltijden te variëren. Het boek bevat een keur van recepten, o.a verschillende ma nieren om de boterham smake lijk en hartig te beleggen, een uitgebreide variatie voor onze vis- kaas. paddestoelen, puddingen en overheerlijke sauzen. Het boek is tevens rijk geïllustreerd met kleurenfoto's van zeer smakelijke schalen en schotels, die volgens recepten uit dit boek werden klaargemaakt. Het boek is Wer kelijk voor de fijnproevers aan te bevelen. „POKERAARS" 's-GRAVENHAGE 29 Sept. De politie heeft gisteren een in val gedaan in een perceel aan de Sweelinckstraat op vermoeden dat daar gelegenheid gegeven zou worden tot hazardspel. Toen de politie aan het per ceel kwam, zafeen rechercheurs door de kieren van de gesloten gordijnen een aantal personen aan tafel zitten, bezig met een kaartspel. Zodra er aangebeld was, ontstonder een „sauve qui peut" en de kaarten werden bij- eengegrist. Het huis werd door zocht en de politie nam acht per sonen mee naar het bureau, 5 mannen en 3 vrouwen. Zij droe gen bijna allen voor de politie bekende namen en vertelden wat „gepokerd" te hebben. SCHIP IN NOOD? Het Britse schip „Vivien Loui se" heeft geseind, dat een twee- motorig vliegtuig van de R.A.F. om 18 uur tweemaal om het schip heen is gecirkeld en driemaal het sein „D" (distress) heeft gegeven, waarop het in Noordelijke rich ting wegvloog. De positie van het Britse schip was toen ongeveer 60 mijl Noordwestelijk van Ter schelling.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5