Mornard - of Mercader? - in December voorwaardelijk zijn vrijheid terugkrijgen Fantastische prijzen doen handelaren bezwijken Eerste jeugdconcert in de Middenmeer Werkte hij voor de GPOE? Comfortabel verblijf in Mexicaanse gevangenis Smokkelhandel op Rusland List tegen list Geen personeel? „Seinpatroon" gedemonteerd Woensdag 30 September 1953 Pagina V ntrale ver- lw, waar ik verhuisde, kleiner en een meter neter hoog. sn der cel vee bij drie Het „toilet" iepe porse- r van onge- 1 met twee )e wasgele- ïiets anders raan boven waren van e deel van /an metaal, opklapbaar, fel en stoe- t bed neer- cellen zo rs de neus binnenkwa- iid dat alles was, maakte unmige van gelegen wa it nooit door /as onregel- /erden miin door een le door kie- ïendrong. In zelfde jaar g in mijn cel opstaan en ïger dan 20 een koude, as er gedu- geheel geen ihts was de ïlijk beter, oórgekomen, :o koud was, ijn celgenoot t vervolgd). reet 17. later reed erheen. Het gebouw, een krabber. Een :re en klei- somden de hun kanto- bevond zich •dieping, gen zijn pen- hem regel- verdieping te in orde, Sir?" grote-mensen- eens: een bij- was zaak, om Dij de hand te niet in orde ,1 ernst. dat er iets ;hur! welnemen Sirl tien minuten naar beneden Dick?" li, Sir! Het is vreemde lui bekende lui, toren hebben, its, want als nij gezien wil :t hij de trap!" en, Dick!" i het kantoor eur was dicht, Voorzichtig, n aan, opende >f op de drem- nblik nam hij op. Alle ven- Recht tegen- telefoontoestel daaronder op aam van een De moordenaar van T MEXICO CITY De moordenaar van Leon Trotzky, wie hij ook moge zijn, zal wellicht binnenkort als vrij man uit de gevangenis komen. Het is 13 jaar geledendat hij Trotzky vermoordde met een alpenstock en om de moord zowel als om de moordenaar hangt heden ten dage nog hetzelfde waas van geheimzinnigheid als destijds. De moordenaar komt dit jaar in aanmerking om voorwaardelijk in vrijheid te worden gesteld, maar het is best mo gelijk, dat hij daarvoor bedankt. Hij leeft in betrekkelijke weelde met een inkomen van ruim 1300 gulden per maand. Hij kan alles kopen wat hij nodig heeft. Zijn „cel" is een hele woning en hij ontvangt dikwijls bezoek. ^og belangrijker is, dat in de buitenwereld veel is veranderd. Zal hij welkom zijn in het web van politieke intrigues? Trotzky's weduice heeft kort geleden verklaard, dat hij, als hij de gevangenis verlaat, zeker zal worden vermoord om te voorkomen dat hij gaat praten, iets ivaartoe hij geen neiging heeft getoond in zijn afzondering. Als hij verzoekt voorwaardelijk in vrijheid te worden gesteld wat hij na 20 December kan doen zal dat verzoek ivaarschijnlijk worden ingewilligd, want hij heeft zich uitstekend gedragen. De archieven van het Kremlin zouden misschien in het on waarschijnlijke geval dat zij zou den worden geopend enig licht kunnen werpen op de motieven voor de moord, of misschien ook niet. Trotzky zelf heeft Stalin en de geheime politie verantwoorde lijk gesteld, maar dit is nooit door concrete gegevens bevestigd. De moordenaar heeft gezworen, dat hij niet voor de GPOE had gehandeld. Hij is voor vijf verschillende personen gehouden: de Canadees Frank Jacson, de Belg Jacques Mornard, de Rus Salvador Tor- koff, de Pers Jacques Vanden- dreschd en door vele Spanjaar den de Cataloniër Ramon del Rio Meïcader. Maar wie hij ook is in 1960 zal hij zijn vonnis hebben uitge zeten en hij kan dit jaar voor waardelijk in vrijheid worden ge steld. omdat hij twee derde er van achter zich heeft. Het feit, dat hij een vreemdeling is, brengt echter enige complicaties mee. Normaliter zou Mornard dit is de naam waaronder hij in de staatsgevangenis zit - na zijn von nis te hebben uitgezeten moeten worden gedeporteerd, maar als hi.1 voorwaardelijk wordt vrijge laten, kan de rechtbank de im migratie-autoriteiten beletten hem te deporteren. Als hij uit de gevangenis komt wanneer dan ook zal hij 'n zeer veranderde wereld vinden. Toen hij Trotzky vermoordde, was Rusland bereid met iedereen samen te werken, zelfs met Hitier en het had over het al gemeen eerbied voor de openbare mening in andere landen. Thans zou Mornard een Rusland vin den, dat als overwinnaar uit de tweede wereldoorlog te voor schijn is gekomen en verbonden is met communistisch China, een Rusland, dat Oost-Europa heeft opgeslokt en probeert Duitsland te verslinden, een Rusland, dat soms de UNO eert met de lippen, maar niet samen werkt met het Westen. Indien Mornard Mercader is, moet de val van Beria hem in- eresseren, want Caridad Merca- ler, de moeder van Ramon, een irouw aanhanger van het com munisme, was een beschermelinge van Beria. Ten tijde van de moord op Trotzky vertoefde zij te Mos kou en dit kan van betekenis zijn. Na de oorlog heeft zij Rusland verlaten en thans woont zij te Parijs bü een dochter, die is ge trouwd met een vooraanstaand Frans communist. De historie De eerste drie jaren, die Trotzky na in 1937 in Mexico te zijn aan gekomen, aldaar heeft doorge bracht, zijn rustig geweest. Wel werd eens een politieman, die hem in zijn huis moest bewaken, in een been geschoten, maar dit gebeurde verscheidene huizen blokken verder. Trotzky schreef, leidde zijn vierde internationale van anti-Stalin-communisten en kweekte cactussen in zijn om muurde tuin. In 1940 verscheen Mornard op het toneel. terug. De tegen hem ingestelde vervolging werd niet hervat en is thans verjaard. Inmiddels had Mornard via een gemeenschappelijke vriend ken nis gemaakt met Trotzky, die hij van tijd tot tijd in diens villa bezocht. Het officiële politierapport be treffende het onderzoek naar de aanval op het huis van Trotzky vermeldt, dat daarbij gebruik werd gemaakt van de auto van Mornard. Het rapport vermeldt verder, dat de wapens, die bij deze aanval waren gebruikt, blijkbaar in grote koffers hadden gezeten, die Mornard mee naar Mexico had gebracht. Op 20 Augustus 1940 begaf Mornard zich naar de gebarrica deerde woning van Trotzky. De bewakers, die hem kenden, lieten hem ongehinderd passeren. Over zijn arm droeg hij een geel- Zijn verschijnen viel samen met Trotzky's bekendmaking, dat hij bezig was een biografie van Stalin te schrijven. Het zou geen vriendelijk boek worden. Kort na de komst van Mornard werd het huis van Trotzky door gewapenden aangevallen. Onge veer 20 personen, waarvan enke le gekleed waren in gehuurde uniformen, drongen door een poortje in de muur binnen. Zij vuurden ongeveer 300 schoten af en lieten enkele bommen ont ploffen. Trotzky en zijn vrouw ontsnapten de dood door zich onder een bed te verstoppen, toen machinegeweerkogels door de ka mer floten. bruine regenjas. Mornard vond Trotzky bezig met het voederen van zijn konij nen op de binnenplaats. Beide mannen spraken een ogenblik met elkaar. Trotzky zeide dat nat gras slecht was voor konijnen. Vervolgens gingen zij het huis binnen, waar Trotzky het con cept zou doorlezen van een door Mornard geschreven artikel. Na vijf minuten hoorden de be wakers Trotzky schreeuwen. Zij holden naar binnen en vonden Trotzky, bloedend uit een hoofd wonde, op de grond liggen. Mor nard stond over hem heen gebo gen met de alpenstok, de ijshou- weel van een bergbeklimmer, in zijn hand. Een der bewakers begon Mor- Dozijnen verdachten werden nard met de loop van zijn pistool gearresteerd, maar allen op één na wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. Die ene was David Alfaro Siqueiros, een van de be roemde Mexicaanse muurschil ders, die tijdens de Spaanse bur geroorlog kolonel was geweest in het leger der loyalisten. Siquei ros werd later tegen een borg stelling van 25.000 pesos even eens vrijgelaten en verliet het land. Hij bracht verscheidene ja ren in Cuba en Chili door en keerde na de oorlog in Mexico PARIJS, 25 Sept. Recher- heurs, die toezicht houden op Ie handel tussen Oost en West, lebben in de afgelopen twee jaar loper en aliminium ter waarde an 30.000.000 dollar uit Russische anden weten te houden. Andere hoeveelheden van deze etalen zijn echter toch bij de unitie-industrieën van de Sow- it-Unie en haar Satellietstaten recht gekomen. Ook andere me len vonden hun weg door het [zeren gordijn. De communistische opkopers talen behalve voor metalen ook lette premies voor kogellagers en el in het bijzonder voor die, 'elke in straalmotoren gemon- ierd worden. Kogellagers glip- van fabrieken in Zweden, lalië en Duitsland door het ijze- gordijn. Er zijn echter ook |ele zendingen tegengehouden. De coördinatiecommissie is van rdeel, dat de contrölemaatrege- van maand tot maand doel- 'effender worden, daar de West- iropese landen het toezicht op i® handel verscherpen en hun ilitie tot grotere activiteit aan wen. Het smokkelen van strategische 'langrijke goederen naar de com- hnistische wereld is een fan- stisch winstgevende zaak, zo instgevend, dat iedere keer, dat n sluikweg afgegrendeld wordt, andere gevonden wordt. A's aanwijzing voor de grote «isten, die in dit bedrijf behaald °Men, kan de zaak van een "tij van 600 ton aluminium ge- 'ema worden. Die partij werd el goede papieren uit Amerika 'ar Italië verscheept. De Ame- saanse prijs bedraagt ongeveer i dollar per ton. Een lid van de smokkelbende legde de hand op de partij, die daarop met on regelmatige exportpapieren naar Gdynia in Polen verscheept werd. De Polen betaalden er grif 900 dollar per ton voor. Het metaal werd te Genua in een schip ge laden, dat ogenschijnlijk naar Amerika zou varen. Het schip vertrok, voordat de douaneauto riteiten van het bedrog op de hoogte waren. Ongelukkigerwijs onderbrak het schip de reis in Napels om meer lading in te nemen. Het alumi nium werd in beslag genomen en biedt thans Italie's juristen een vette kluif. De partij ligt reeds een jaar te Napels opgeslagen. Een der geliefdste foefjes van de coördinatiecommissie is de prijzen op de zwarte markt zo hogg mogelijk op te jagen. Wan neer het mogelijk is de goederen door een regering in beslag te laten nemen, gebeurt dat. Anders, zoals met de partij aluminium in Napels, worden kostbare acties van douane en justitie ontketend. In de coördinatie zijn alle na- to-landen en Japan vertegenwoor digd. Deze naties zijn besloten de levering van strategische belang rijke goederen, zoals wapens en munitie, machines, electrische in stallaties, metalen en vele andere goederen aan de Russen en hun Satellieten zo veel mogelijk te voorkomen. Om de aflevering voor 100 pro cent te voorkomen zou een reus achtige politiemacht dag en nacht op de been moeten zijn. Volgens woordvoerders voor de coördina tiecommissie zou de paperasserij in en de inspectie van de West- Europese landen dan zo omvang rijk worden, dat de normale han del er ernstige nadelen van zou ondervinden. te slaan, maar Trotzky "zeide: „Doodt hem niet, jongens. Bindt hem en dwingt hem te spreken". Een van de bewakers vroeg: „De GPOE heeft u gestuurd, niet waar?" Mornard antwoordde: „Niet de GPOE, maar „Wie, vooruit, vlug". „Een man, die ik niet ken heeft me gedwongen dit te doen". „Hoe heeft hij u gedwongen?" „Zij hebben iets met de te ver effenen. Ze houden mijn moeder gevangen". (Zoals hierboven reeds werd meegedeeld, bevond mevr. Mer cader zich te Moskou). Trotzky werd naar een zieken huis gebracht en door de beste doktoren geopereerd. Hun pogin gen waren vergeefs. De punt van het houweel had zijn hersens beschadigd. Hij stierf de volgende dag. Mornard deelde de politie mee, dat hij de alpenstok onder zijn regenjas verborgen had gehou den. De steel was korter ge maakt, zodat het moordwerktuig geheel door de jas kon worden bedekt. De politie vond boven dien een 35 cm. lange dolk op hem, in een schede, die in een zak van de jas was genaaid. Voorts had Mornard tussen de band van zijn broek een pistool verborgen. In een van zijn zakken vond de politie een op de dag van de moord gedateerde brief, waarin de motieven voor zijn daad wer den uiteengezet. In die brief stond, dat hij een trouw aanhan ger van Trotzky was geweest, maar na kennis met hem te heb ben gemaakt „diep in hem teleur gesteld" was, omdat Trotzky hem had voorgesteld naar Rusland te gaan om een reeks aanslagen op touw te zetten, waarvan de eer ste op Stalin gericht moest zijn. Onder kruisverhoor liet hij la ter deze verklaring los en zeide dat hij woedend was geworden, toen Trotzky critiek had uitge oefend op zijn artikel. Hij vertel de, dat hij de oude man eenmaal een klap op het hoofd had gege ven en voornemens was geweest met het pistool zelfmoord te ple gen. In de loop van het proces wij zigde hij zijn voorstelling van za ken opnieuw en deelde mede, dat Trotzky hem „een militaire idioot" had genoemd, waarop hij op zijn beurt Trotzky eveneens had beledigd. De oude bolsjewiek zou toen naar een pistool hebben gegrepen en hij Mornard zou hem uit zelfverdediging met het houweel hebben geslagen. Proces: drie jaar. Het proces Mornard sleepte zich drie jaar lang voort. Tenslotte werd hij in 1943 tot 19Vs jaar veroordeeld voor de moord plus een half jaar voor het dragen van verborgen wapens. De straf werd geacht te zijn ingegaan op de dag, waarop hij formeel in staat van beschuldiging was ge steld, drie dagen na de dood van Trotzky. Mornard heeft in de federale strafgevangenis, waar hij de voor naamste gevangene is, zijn ups and downs gekend. Een tijd lang, toen het beheer van de gevange nis was toevertrouwd aan per sonen, die met het communisme sympathiseerden, was hij zo iets als ondercipier en kon hij de la kens uitdelen in het uitgestrekte, onregelmatige gebouwde stenen gevaarte. Later, toen anderen aan het hoofd kwamen te staan, verloor hij zijn speciale bevoegdheden, maar zijn uitstekend gedrag er staat geen enkele slechte aan tekening op het rapport betreffen de zijn gedrag bezorgde hem andere voorrechten. Hij heeft nu de leiding van de radio-werk plaats van de gevangenis en repa reert ontvangtoestellen voor ge vangenen en klanten buiten de gevangenis. Hij woont in de best beveiligde afdeling van de gevangenis, cel 27 in cellenblok no. 1. Zijn „woning" bestaat uit een slaap kamer, een zitkamer en een bin nenplaats. Er is slechts één teken van bijzondere voorzorgen in dit blok, waar gewoonlijk buitenlan ders worden opgesloten: zijn bin nenplaats is overdekt met tralies, die slechts vijf centimeter van elkaar liggen, dicht genoeg bijeen om te maken dat er geen handgranaat door kan. Mornard kan zich vrij door de gevangenis bewegen, doch wordt gewoonlijk begeleid door twee andere gevangenen, die blijkbaar als lijfwachten dienen. Hij heeft standvastig geweigerd met jour nalisten zowel Mexicanen als buitenlanders te spreken. Dan ook geen „leidende" functie AMSTERDAM, 29 Sept. Ook het Amsterdams Gerechtshof heeft een vrijspraak uitgesproken in de principiële zaak tegen de 65-jarige koopman H. F. van der M. uit Overveen. Deze verdachte, die door de rechtbank te Haarlem in Mei j.l. was vrijgesproken, was gedag vaard omdat hij een leidende functie in het grafische handels bedrijf" zou hebben bekleed, hoe wel hem dit recht als politiek delinquent door het voormalig Bijzonder Gerechtshof te Amster dam voor de tijd van het leven was ontzegd. De officier van ju stitie was in appèl gegaan. In de overwegingen tot deze vrijspraak heeft het Hof neerge legd, dat de verdachte een een manszaak in grafische materialen was begonnen. „Niet is komen vast te staan, dat hij leiding heeft gegeven aan personeel". Bestuur Katholieke Studentenorganisatie NIJMEGEN Voor het nieuwe studiejaar is het dagelijks be stuur van de Unie van Katho lieke Studentenverenigingen in Nederland als volgt samengesteld: praeses: R. J. M. de Quay, ques- tor: P. H. W. C. Rommers, in ternationaal secretaris: P. H. J. M. Houben en voorzitster Kath Meisjes Studenten Org. mej. E. A. M- van den Donk. VANDALEN IN DE KERK NIJMEGEN De pastoor van de parochiekerk van O.L. Vrouw Ge boorte aan de Berg en Dalseweg te Nijmegen heeft bij de politie een klacht ingediend over de bal dadigheid der jeugd, die, volgens de klacht, zelfs de kerken niet spaart. Zondagavond, na de dienst, is een aantal jongens de kerk binnengegaan. Zij hebben daar kaarsen, welke voor de beelden stonden, vernield. Men vond voor de voetstukken van beelden stro, en lucifers. Wat voor plannen deze jongens hebben willen uit voeren, is uiteraard niet met ze kerheid bekend. Om herhaling te voorkomen zal men in het ver volg na de kerkelijke diensten, in ieder geval des Zondags, wan neer de jeugd vrij is, de kerk gesloten houden. Nieuwe Britse Hoge Commissaris in Duitsland BONN, 29 Sept. (AP) De nieuwe Britse hoge commissaris in Duitsland Sir Frederick Hoyer Millar is vandaag in Bonn aan gekomen om zijn werkzaamheden te beginnen. Hij is de opvolger van Sir Ivone Kirkpatrick. Zijn leven in de gevangenis is niet onbehaaglijk: hij eet in een restaurant, dat door gevangenen wordt geëxploiteerd en hij heeft geld zat om boeken te kopen. Zijn geld is volgens zijn advocaat af komstig van een bankrekening, die hij bij zijn aankomst in Me xico City heeft geopend. Een on tevreden employé van de radio werkplaats, een vrijgelaten ge vangene, heeft kort geleden mee gedeeld, dat Mornard 3000 pesos (ruim 1300 gulden) per maand ontvangt. Als dat zo is, moet zijn bankrekening wel zeer respecta bel zijn. De advocaat heeft ge weigerd hieromtrent in bijzon derheden te treden. Dertien jaar gevangenschap hebben Mornard maar weinig veranderd. Volgens zijn eigen mededeling was hij 36, toen hij werd gearresteerd. Hij zou dus nu 49 zijn, maar hij ziet er uit als een man van 40. Hij is wat zwaarder en heel wat zelfbewus ter gewórden. Tijdens zijn proces leek hij somber of versuft, maar nu is hij aanmatigend geworden en hij schijnt zich in het geheel geen zorgen te maken. Het leven onder het soepele Mexicaanse gevangenisregiem hij mag zelfs tweemaal per week bezoek ontvangen is dan ook waarschijnlijk heel wat gezonder voor hem dan het misschien bui ten de gevangenismuren zal blij ken te zijn.... Dinsdagmiddag werd in de zaal van Hotel Smit te Middenmeer een Jeugdconcert gegeven door het West-Nederlands Symphonie- orkest o.l.v. Sam Swaap. De zaal was gevuld met leer lingen van Ulo-scholen, land- bouwhuishoudscholen en lagere landbouwscholen uit de omge ving. Nadat burgemeester Loggers een kort openingswoord gespro ken had, volgde de kernachtige speech van de Inspecteur van het Lager Onderwijs te Den Helder. Spreker sprak er zijn grote vreugde over uit, dat het eerste Jeugdconcert in deze gemeenten tot stand gekomen was. Spr. was van mening, dat de aesthetische opvoeding op de scholen helaas te lang verwaarloosd is. Het doel ervan, nl. het helpen ontplooien van de schoonheids zin, die ieder kind in aanleg be zit, behoort wel degelijk bii de algemene ontwikkeling, temeer daar het dikwijls kan bijdragen tot de religieuze yorming van het individu. Hiervoor moet derhalve plaats gemaakt worden in het onder wijsstelsel. Spreker gaf hierna het woord en de muziek aan Sam Swaap, die zijn jpugdig auditorium er nadrukkelijk op wees, dat hier niet zozeer een concert, doch meer een openbare les zou plaats vinden. Op een aangename en instruc tieve wijze gaf hij in 't kort een overzicht van ontstaan en ont wikkeling der muziek en van de, op deze middag, te gebruiken instrumenten. Het orkest, dat enerzijds be staat uit ervaren, inmiddels ge- pensionneerde musici, anderzijds uit nog onervaren conservatorium leerlingen, wist desondanks een homogeen ensemble te vormen. De klank was soms nogal schuch ter, doch o.i. had de niet geheel voldoende acoustiek in deze ruimte hier de grootste schuld aan. Uitgevoerd werden: Sarabande et Fuque Badinerie van A. Co- relli, Morgenstimmung (uit Peer Gynt suite) van Edv. Grieg, Entre-acte Musik aus Rosamunde van Fr. Schubert en de Kinder- symphonie van J. Haydn. De technisch-eenvoudige wer ken werden muzikaal vertolkt, vooral Entre-acte Musik aus Ro samunde van Fr. Schubert bezat solistisch zeer boeiende en nuan ce-rijke passages. De koekoek in Haydn's Kinder- symphonie was wel heel erg na tuurlijk en ergo in orkestverband buitengewoon vals. De aandacht van de jongelui was zeer verschillend. Opmerkelijk was de grote be langstelling van de meisjes. Wij zagen dat verschillenden van hen de jassen opgevouwen hadden om daarop een lengte te veroveren, die nodig was om het geheel in alle opzichten goed te kunnen volgen. ^Verschillende jongens daaren tegen probeerden zo diep moge lijk weg te zakken, om zich on gezien te kunnen vervelen. Het merendeel van hen was echter vol aandacht, zodat deze middag zéker zijn vruchten zal dragen. Avondconcert Bij dit concert, dat gegeven werd voor de ouderen, gaf de dirigent eveneens een toelichting voor ieder van de te spelen wer ken. De zo goed als geheel bezette zaal volgde zowel toelichting als uitvoering met kennelijke aan dacht. In Eine kleine Nachtmusik van W. A. Mozart werd intensief ge musiceerd. Dirigent Swaap weet zijn wil onontkoombaar aan de musici op te leggen. Al zijn indicaties wer den nauwgezet opgevolgd. Jam mer was, dat hij de pianissimo's met een sis-£eluid hinderlijk ken baar maakte, doch gezien zijn eerbiedwaardige leeftijd en zijn desondanks nog enthousiaste wij ze van musiceren, kunnen wij voor deze dirigent slechts een grote waardering hebben. Ook de Symphonie no. 13 in G-dur van J. Haydn beleefde een vitale vertolking. Vooral het spel van de strijkers kwam hierin tot een hoog niveau. Na de pauze werd ook op dit concert de Entre-acte Musik aus Rosamunde van Fr. Schubert ge speeld. Door de grote rust en spanning, die nü in de zaal heersten, viel ons nog meer de prachtige opvatting van de diri gent en de weldadig muzikale uitvoering op. Het spel van de hoboïst was uitnemend, hetgeen ook in de hierna volgende ouverture Die Fledermaus van Johann Strausz opgemerkt kon worden. In Wie ner Blut, eveneens van Strausz, was het orkest in de rubato's niet altijd even gelijk. Het concert werd besloten met de ouverture tot Dichter und Bauer van Fr. van Suppé. De jonge celliste, die hierin van veel talent blijk gaf, deelde in het spontane applaus, dat hierna opklonk. De burgemeester dankte, als voorzitter van het Comité van Aanbeveling, allen die tot het welslagen van deze middag en avond hun medewerking verleend hadden, met name de heer Smit, die zijn zaal volkomen kosteloos ter beschikking had gesteld. De activiteit van bovengenoemd comité, dat zijn moeite voor het tot stand komen van deze con certen met een enorme belang stelling van de zijde van het pu bliek heeft beloond gezien, houdt o.i. de schoonste beloften in voor verdere culturele gebeurtenissen in de Wieringermeer. G. v. d. I. Wognummer ligt thans in het ziekenhuis Hoe onbegrijpelijk het ook is, telkens komen ongevallen voor met projectielen of ander oor logstuig, waarvan kinderen en en volwassenenen door eigen on voorzichtigheid 't slachtoffer wor den. Nu betreft het de 26-jarige C. de Boer, wonende in de ge meente Wognum, die op zijn land aan de Zwaagdijk (gemeente Zwaag) een zgn. „seinpatroon" tot ontploffing bracht, nadat hij tevoren reeds pogingen daartoe had aangewend. Hij werd aan een hand vrij ernstig gewond en ook aan zijn gezicht, dat door de hitte en bliksplinters werd toege. takeld. Enkele weken geleden zijn aan de Zwaagdijk oefeningen gehou den van de Nationale Reserve, waarvan het projectiel afkomstig was. De daaropvolgende dag deed de heer De Boer zijn vondst. Hij bewaarde de patroon in zijn wo ning. totdat hij eergisteren op de gedachte kwam de patroon te de. monteren. Op zijn land aan de Zwaagdijk deed hij daartoe enkele pogingen, welke misluk ten, waarna hij een vuurtje stookte en het apparaat daarop enige tijd liet sudderenOok toen kwam de ontploffing nog niet. Eerst bij het gebruik van een tang sprong de seinpatroon uit elkaar, met het vermelde ge volg. Het slachtoffer wordt thans in het Sint Jans-ziekenhuis te Hoorn verpleegd. MarineheJicopters landden te Rotterdam Tegen twaalf uur gisterochtend streken twee Sikorsky S-55 hef- schroefvliegtuigen van de Mari ne Luchtvaartdienst, die onlangs in ons land zijn aangekomen, neer op de Heliport te Rotter dam. Behalve een Nederlandse Ma rine-officier bevond zich aan boord van de toestellen een acht tal Franse, Engelse en Ameri kaanse leger- en marine-officie ren, onder wie de vice-admiraal d'escadre Jaujard, die deel uit maken van het geallieerde com mando in Europa. Het gezelschap was vanoch tend voor een rondvlucht ver trokken van het vliegveld Val kenburg. In verband met de oefening „Mariner" bezocht men het zeegebied rond de kust, waar de schepen opereren, die aan de oefening deelnemen. In Rotterdam brengen de bui tenlandse gasten een bezoek aan de onderzeedienst aan de Waal haven, doch voor dit bezoek stonden op de Heliport auto's ge reed. Ook de thuisreis van de be zoekers geschiedt per auto. Gezochte oplichter in Wormerveer gegrepen Te Wormerveer is door de politie gearresteerd en ingeslo ten de 40-jarige A. K„ die zich zou hebben schuldig gemaakt aan talrijke oplichtingen. Be man, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, was in Augustus ontvlucht uit een inrichting van het Leger des Heils te Ltoteren. Hij maak te er een gewoonte van in win kels bestellingen op te geven om daarna geld te leen te vragen voor „zakenreizen" naar nabu rige gemeenten. Herman Stotijn overleden Maandagavond is te 's-Graven- hage op 57-jarige leeftijd plotse ling overleden een der meest gewaardeerde leden van het Re sidentie-orkest. de eerste solo contrabassist Herman Stotijn. De beer Stotijn maakte sedert 1 Mei 1922 deel uit van het Residentie orkest. waarvan de laatste twaalf jaar als solo contrabassist. „FLORA EN POMONA" IN STOCKHOLM l "V, De grootste tuinbouw tentoonstelling ooit in Zweden gehouden werd te Stockholm in het afgelopen week eind geopend. Alle landen, waarmee de Zweedse bloemenkwe- kers connecties heb ben zijn er verte genwoordigd. Als ex tra aantrekkelijkheid heeft men een schoon heidswedstrijd georga niseerd. „Miss Flora" zal een reisje naar Nederland mogen ma ken. Een hoekje van de Nederlandse inzending.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7