NOORDHOLLANDS Eisenhower schetst evaar van Rusland Korea-debat in V.N. uitgesteld H.M. de Koningin bezocht geteisterd Meer kennis is nodig over de waterst Professor Piccard dook tot record-diepte Vóór invallen van de winter: dijken dicht"? Avontuur op de Noordzee Dagblad voor Alkmaar en omgeving De toestand in Atjeh Havenstaking in Y.S. Corps ingedeeld bij Rijkspolitie De loonsverhoging DE 3150 METER BEREIKT 3-jarig kind valt in kokend water Rusthuis geopend te Koudekerke Matroos commandant van onderzeeër Franco prijst verdrag met V.S. Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 10 ct per mm, minimnm 2,50; in alle edities 28 ct per mm, minimam 4, familieberichten 20 et, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stampei. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credletbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- Mngel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 8809 K 2230; 8chagen, Ged. Gracht 39, teL 459 K 2349. Buiten God is 'l nergens veilig (Vondel) Donderdag 1 October 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12896 WASHINGTON, 30 Sept. (A.P.) - President Eisenhower heeft vandaag verklaard, dat het door de Russische be kwaamheid in hel vervaardigen van waterstofbommen belangrijker dan ooit tevoren geworden is de Russsiche bedoeling ten aanzien van het Westen te bepalen. De president legde deze verklaring af tijdens zijn persconfe rentie. Hem werd gevraagd of Ame- rika's wetenschap van de Russi sche bekwaamheid in het ver vaardigen van de waterstofbom enig effect zou sorteren op z n plannen voor de landsverdediging. Hij zei, dat het feit, dat Rus land een waterstofbom bezit, van het grootste belang was voor de wereld. Dit maakt het, zei hij, belang rijker dan ooit om vast te stel len of de Russen oprecht zullen trachten met het Westen tot over eenstemming te komen. Wat de defensie-situatie betreft verklaarde Eisenhower dat het vraagstuk van de waterstofbom vermoedelijk ten gevolge heeft, dat alle betrokkenen hierop meer moeten studeren dan op enig an der ding, dat de laatste tijd ge beurd is. De president zei zich tezamen met zijn medewerkers veel moeite Benden strijden niet tegen Republiek" DJAKARTA, 30 Sept. (PI Ane- ta) In een vergadering van het Indonesische kabinet, die vijf uur duurde, heeft de Indonesische re gering wederom de toestand in Atjeh besproken; dit geschiedde deze keer mede aan de hand van de rapporten van de tweede vice- premier, Wongsonegoro, en de minister van Godsdienst, die Woensdagmiddag van hun bezoek aan Noord-Sumatra te Djakarta terugkeerden. Wongsonegoro deelde na afloop van de vergadering aan de pers mede, dat de benden in Atjeh blijkens gevonden pamfletten verklaren niet te strijden tegen het roodwit van de republiek In donesia, maar tegen het commu nisme. Een woordvoerder van de regering deelde nog mede, dat de regering na het reCès van het parlement een verklaring over Atjeh in de volksvertegenwoor diging wil afleggen. Commandeur Bos commandant marine Nederlandse Antillen Naar wij vernemen, zal de commandant marine Nederlandse Antillen Hessing weldra ziin functie neerleggen. Hij zal op gevolgd worden door de com- maudeur Bos. te getroosten om in het licht van Rusland's kennis met betrekking tot de waterstofbom een wijze van aanpakken te vinden voor de gehele internationale situatie. Hij zei te verwachten de be volking van de Verenigde Staten openhartig te zullen vertellen wat het probleem is en wat er aan gedaan kan worden, indien hij tot een besluit over de wijze van aanpakken gekomen is. Verder heeft de president tij dens de persconferentie verklaard, dat hij steeds bereid is maatrege len te nemen ter vermindering van de internationale spanningen. Hij voegde hieraan toe, dat de grote kwestie bij het overwegen van de internationale conferen ties, die daarvoor nodig kunnen zijn, steeds is of ze kwaad dan wel goed zullen doen. V.S. niet agressief De President ontkende, dat de Amerikaanse buitenlandse poli tiek vechtlustig of impulsief zou zijn en dat zij zou getuigen van een verloren vertrouwen in de mogelijkheid van een vreedzame oplossing van de geschillen tus sen Oost en West. Het departe ment van Buitenlandse Zaken zou elke gelegenheid waarnemen om de spanning in de wereld te ver minderen. Het hoe en wanneer vaneen conferentie der grote mogendheden was een lastige zaak. Hierover was nog geen vast besluit genomen. BISSCHOP VAN DANZIG VRIJGELATEN VATICAANSTAD, 30 Sept. (Reuter). Naar van de zijde van het Vaticaan wordt ver nomen, is de bisschop van Dan zig, mgr. Splett, na zeven jaar in de gevangenis te hebben door gebracht, in vrijheid gesteld. De bisschop, die niet naar zijn diocees mag terugkeren, bevindt zich thans in een klooster te Wenen. NEW YORK, 30 Sept. (A.P.) De Russische gedele geerde Andrei Wisjinsky heeft vandaag in de V.N. ver klaard, „dat er geen mogelijkheid bestaat te hopen" dat de voorgestelde Koreaanse politieke conferentie bijeen zal komen tenzij de V.N. haar eerdere beslissing opnieuw in overweging neemt. Wisjinsky zinspeelde op een beslissing van de V.N. die verle den maand genomen werd om neutralen uit te sluiten van de conferentie die op 28 October zou beginnen. De Rus eiste dat de politieke commissie, die uit 60 landen be staat, onmiddellijk een debat be gint over de voorstellen van com munistisch China en andere neu trale landen uitgenodigd worden en dat Rusland gevraagd wordt er eveneens als neutraal land aan deel te nemen. De Columbiaanse afgevaardigde dr. Echeverri-Cortes stelde zich lijnrecht tegenover Wysjinsky. Naar zijn mening had het geen zin om de Koreaanse kwestie te gaan bespreken voor de vast gestelde datum voor de politieke conferentie, 28 October. Hij stelde voor, de kwestie-Korea als laatste punt op de agenda te plaatsen. De leider van de Amerikaanse delegatie Henry Cabot Lodge verklaarde hierop dat de confe rentie zelf wel kan beslissen of zij verschillende neutrale landen zal uitnodigen. Het zou onmogelijk zijn de ge delegeerden de passende instruc ties te geven zulks te doen, zei hij en sprak de beschuldiging uit dat de landen die zich verzetten tegen een uitnodiging aan India en andere neutralen hier hun op positie op de conferentie zouden voortzetten. De politieke commissie van de. algemene vergadering heeft Woensdag met 48 stemmen tegen 6 en 5 onthoudingen besloten het debat over Korea uit te stellen. De geruchten rond Coevordense politie De Rijksvoorlichtingsdienst heeft gisternacht via het A.N.P. medegedeeld, dat het nauwkeurig onderzoek, dat is ingesteld naar aanleiding van de geruchten, welke de ronde deden met betrek king tot de leiding en het beleid van het politiecorps in Coevor- den, niet tot de conclusie heeft geleid, dat er voor strafrechtelijke of disciplinaire maatregelen aan leiding zou zijn. Niettegenstaande deze conclusie is in overeenstemming met het gevoelen van de commissaris van de koningin in Drente besloten om met ingang van vandaag het Coevordense politiecorps in het corps rijkspolitie op te nemen. De motivering van deze maat regel is, dat intussen gebleken is, dat voor een grensgemeente als Coevorden met een politiecorps, dat in verhouding tot het inwo nertal gering van sterkte is, de verplaatsbaarheid van politie ambtenaren van bijzondere waar de is. Stichting van de Arbeid over prijs-indexcijfers De Stichting v. d. Arbeid deelt ons het volgende mede: „De me dedelingen van de Staatssecreta ris van Sociale Zaken terzake van de prijsindexcijfers, welke een rol hebben gespeeld bij de be slissing tot een verhoging der lonen met 5 procent, hebben enig misverstand gewekt. Bij de in de Stichting v. d. Ar beid gemaakte berekeningen zijn werkgevers en werknemers uit gegaan van een schatting van de prijsstijging van het gezinsver- bruik, gebaseerd op het in 1951 ingestelde nationale budget-on derzoek. De desbetreffende gege vens waren verstrekt door het centraal bureau voor de statistiek. Nieuwe onderzoekingen, die op het centraal bureau voor de sta tistiek hadden plaats gevonden, noopten de deskundigencommis sie tijdens haar werkzaamheden deze schal ting te corrigeren. De nieuwe, lagere uitkomst, uitgaan de van het budget 1951, waarop de commissie haar conclusie heeft gebaseerd, bleek vrijwel nauw keurig samen te vallen met de stijging volgens het bestaande in- terim-prijs-indexcijfer". Aan boord van het korvet Ee- rens de Trieste in te gaan voor nice, bij het eiland Ponza, 30 Sep- hun duik brachten de Piccards tember Professor Auguste een klein rubbervlot aan boord. Piccard en zijn zoon Jacques zijn Daarna gingen ze naar beneden, bij het eiland Ponza met hun ba- Na twee uur versoheen de tyscaaf „Trieste" afgedaald tot duiktoren van de Trieste weer een diepte van 3.150 meter. Het is de grootste diepte, die ooit 'n mens heeft bereikt. De Italiaanse marl medegedeeld, dat de afdeling 2 uur en 12 minuten in beslag ge nomen heeft. Om 08.18 werd de batyscaaf voor de eerste maal naar beneden gelaten voor een proefduik. De tweede afdaling begon om 10.33. De Trieste is 16 meter lang en midscheeps 4 me ter breed. De tanks aan boord bergen 87.000 liter gas die hel pen haar omhoog te brengen als de ijzeren gewichten zijn verwij derd. Twee kleine door electri- sbhe motoren gedreven vinnen stellen Piccard in staat onder water langzaam te varen. Alvo- aan de oppervlakte. De twee Piccards kropen uit de bol en ze zwaaiden opgewonden de armen. Zij schreeuwden tot de waarne- heeft mers die aan de railing van de korvetten stonden, dat de Trieste een diepte van 3150 meter be reikt had. A ZIERIKZEE Het dijkherstel bij Ouwerkerk vordert gestadig. De omvang van de werkzaam heden mag echter niet uit het oog worden verloren en ook moet rekening worden gehouden met het weer, dat een belangrijke factor is. Voor een groot deel wordt nog altijd „onder water" gewerkt. De belangrijkste werkzaamheden, waarmede men thans bezig is, kunnen in onderdelen worden ge splitst. In de eerste plaats de westelijke verbindingsdam tussen de oude zeedijk en de nieuwe ringdijk. Deze dam is dicht, maar men is thans bezig met de af werking en het op de juiste hoog- Het nieuwe gebouw van de R.K. Lagere Landbouwschool van de L.T.B. te Schermerhorn, dat Woensdag door de heer ir. N. van Vliet, d irecteur van het Landbouwonderwijs, officieel geopend is; de inwijding geschiedde door de zeereerwaarde heer pastoor A. J. van Leipsig van de Beemster. De school heeft 90 leerlingen. te brengen. Dit werk nadert met rasse schreden zijn voltooiing. In de tweede plaats wordt ge werkt aan de oostelijke dam, die eveneens als verbinding tussen de oude en de nieuwe dijk geheel als gronddijk zal worden opge worpen en zal dienen als bevei liging van het zwaar beschadigde deel van de oude zeedijk, waarop de nieuwe verbinding aansluit. De bouw van de dam vordert goed. Hij steekt al over een flinke afstand boven water uit. Het derde en belangrijkste punt vormt de plaats waar straks de sluiting zal geschieden. Hier zijn de zinkwerkzaamheden in volle gang. Tienduizenden vierkante meters zinkwerk zijn hiervoor nodig en de rijswerkers hebben hier handen vol werk om de enorme hoeveelheden rijshout, welke ter plaatse worden aan gevoerd, tot Zinkstukken te ma ken. Deze stukken worden niet alleen gelegd als drempel, waarop straks de afsluitcaissons moeten rusten, maar ook als bescherming van de oude zeedijk en op de plaats, waar de landhoofden zul len moeten worden aangebracht. Al deze werkzaamheden, die overigens in snel tempo worden uitgevoerd, vorderen veel tijd. Zij vormen echter het belangrijkste onderdeel van de grote strijd, welke hier bij Ouwerkerk tegen het water wordt gevoerd. Wan neer de oostelijke dam klaar is en het zinkwerk gereed, dan kan het meer spectaculaire werk, de plaatsing van de caissons gaan beginnen. Teneinde hier nog vóór het invallen van de winter een beslissing te forceren, is het aan tal arbeiders kortgeleden bijna verdubbeld. De dienst dijkherstel Schouwen en Duiveland stelt alles in het werk het tempo zo hoog moge lijk op te voeren. Tot de defini tieve sluiting zal Ouwerkerk daarom de plaats zijn van grote activiteit. Over de vraag, wanneer de sluiting zal geschieden kan nog niets met zekerheid worden gezegd. NEW YORK (Rtr.) Woens dag te middernacht zijn de ha venarbeiders van twaalf havens aan de oostkust van de Verenig de Staten in staking gegaan. De havens zijn New York, Portland, Boston, Providence, New Londen, New Haven, Bridgeport, Wilming ton, Philadelphia, Chester, Balti more en Hampton Roads. De sta kers eisen loonsverhoging en an dere verbeteringen. De regering overweegt toepas sing van de Taft-Hartleywet, waardoor de staking 80 dagen kan worden uitgesteld. Na verwondingen overleden GROUW Dinsdagmiddag is het driejarig zoontje van de fa milie L. J. Atema te Grouw, spe lenderwijs in een bak met ko kend water gevallen. Overdekt met ernstige brandwonden is het kind naar een ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht, waar het gistermorgen is overleden. Bij Nieuwerkerk staan grote stukken land nog onder water. H.M. droeg zware rubberlaarzen en waar dat nodig was, waadde zij door het water. Naast H.M. de Koningin de Com missaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot. BRUINISSE, 30 Sept. Om streeks half tien hedenmorgen is H.M. de Koningin per hefschroef- vliegtuig aangekomen bij de Rampaartse Dijk op Duiveland voor haar niet officiëel bezoek aan enkele gedeelten van dit eiland. In gezelschap van ver scheidene autoriteiten heeft de Koningin zich naar Nieuwerkerk, en via de Rampaartse Dijk, naar Oosterland begeven. Daar sprak Hare Majesteit met leden van het gemeentebestuur en van het polderbestuur. Het gezelschap begaf zich ver volgens naar Sir Jansland en Bruinisse. Een enthousiaste me nigte had post gevat bij het ver enigingsgebouw waar de Konin gin hartelijk werd begroet. De Koningin sprak o.a. met burge meester en wethouders, leden van de gemeenteraad en van het be stuur van het calamiteuze water schap Bruinisse. Hare Majesteit liet zich voorlichten over de toe stand van de dijken en de mid delen die werden gebruikt om te maken dat Bruinisse de winter veilig zal kunnen doorkomen. Met leden van het gemeente bestuur heeft de Koningin ge sproken over de huisvesting van evacué's uit Oosterland en Brui nisse. Hare Majesteit heeft zich „Dat is 'em!" Deze kreet klonk gisterochtend om zeven uur over het dek van het 376 b.r.t. meten de kustvaartuig „Fiat", dat rus tig met een lading stukgoed de golven van de Noordzee door kliefde, op weg van Londen naar Rotterdam. Maar het was 'em niet. Met die 'em bedoelde de be manning de Finse onderzeeboot „Saukko", die verspeeld was door de Duitse sleepboot „Stein". De radio had 's nachts dit be richt verspreid en daarom keken ze aan boord van de „Fiat" extra uit. De onderzeeboot, die de be manning zag werd echter ge sleept door de „Stein" en toen dachten de opvarenden: „Ze heb ben hem voor onze neus weg gepikt." Maar ze wisten niet, dat de Duitse sleepboot, behalve de „Saukko" nog een onderzeeboot op sleeptouw had, n.l. de „Vehiti- hinen". De oorlogsbodems waren onderweg van Helsinki naar Leb- beke, dat bij Boom in België ligt en waar de boten gesloopt zouden worden. „Pech gehad," zo dacht matroos Parels uit Dordrecht, die toen juist van de wacht afkwam. Doch plotseling gilde de sirene, hij tuurde de zee af en waarachtig, toen zag hij de „Saukko" drijven. Men koerste naar de verlaten on derzeeboot, die werd gepraaid. Matroos Parels sprong over, zo maar in z'n blauwe werkbroek en een interlockje, waarover hij in de gauwigheid nog een zwem vest had aangeschoten. Hij ver telde het, alsof het enteren van onderzeeboten dagwerk voor de bemanning van de „Fiat" was. Twee staaldraden en een tros braken, alvorens men het gevaar te, dat 32 meter lang is, had vastgemaakt, doch ook deze moei lijkheden werden overwonnen. Toen werd koers gezet naar Rot terdam. De matroos bleef als „commandant" op de onderzeeër achter. Dit alles speelde zich af op ongeveer zes mijl west-zuid west van Hoek van Holland. Zes uur is men met de on gewone sleep onderweg geweest, doch gisteravond werd het vracht je in de binnenhaven te Rotter dam door kapitein J. Ridderhof uit Schiedam afgeleverd. Men weet, dat de boot uit Helsinki af komstig is, maar de eigenaar is nog steeds onbekend. eveneens met enkele bewoners van Bruinisse onderhouden. Na het bezoek van H.M. de Koningin aan Schouwen-Duive- land scheepte zij zich in op de „Oosterschelde" van de provin ciale stoombootdiensten in Zee- iand. Tijdens de vaart van Ouwerkerk naar Catseveer werd aan boord de lunch gebruikt. Ver volgens werd van Catseveer in snelle vaart naar Koudekerke gereden, waar het nieuwe ver pleeghuis „Der Boede" van Stich ting Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren, werd geopend. De Ko ningin werd begroet door de bur gemeester van Koudekerke, bur gemeester J. L. Dregmans en de voorzitter van de Stichting Rust huizen op Walcheren, burgemees ter A. H. Stemerding van Sou burg. H.M. begaf zich in gezelschap van het dagelijks bestuur der stichting naar het hek van „Der Boede", waar een lint de toegang versperde. Zij knipte hier het lint door en begaf zich vervolgens naar het hoofdgebouw, van waar zij werd rondgeleid door de vleu gels en waar zij kennis maakte met enkele verpleegden en ver pleegsters. Een der verpleegden, de heer W. Lente, bood de Koningin drie mandjes en twee dienblaadjes aan, die hij van pitriet had ver vaardigd, als eerste voorbeeld van de arbeidstherapie, die hier zal worden toegepast. Nadat de thee was gebruikt begaf het gezelschap zich weer naar de gereedstaande auto's en werd in snelle vaart door Vlis- singen gereden naar het station aldaar, waar zich een grote men senmenigte op het perron en in de stationshal had verzameld. Luide toegejuicht door deze me nigte begaf H.M. zich naar een gereedstaande extra trein. Hier nam zij afscheid van de commis saris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, die haar uitgeleide deden. Aanwinst voor het Westen MADRID, 30 Sept. (Reuter) Generaal Franco heeft Woensdag verklaard, dat door het tekenen van de Amerikaans-Spaanse ver dragen een einde is gemaakt aan een ernstig hiaat in de verdedi ging van het Westen. De verdragen zijn „een belang rijke overwinning", die de zaak van vrede versterkt tegen het communistische gevaar", aldus Franco in een boodschap aan het Spaanse parlement. Samenwerking met het buiten land is nodig, aldus Franco, om Spanje te helpen bij het in orde brengen van zijn defensie. Ook zeide Franco, dat Spanje niet on verschillig kan staan jegens de verdediging van het Westen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1