Uitmuntende collectie vee In Alkmaar AOG-DCG: de „match van de Onze emigranten in Canada maken het goed Schager Najaarstentoonstelling Opvallend weinig resultaat ditmaal van lappenmarkt SCHOLA PUBLICA Alkmaar NIET DOOR R.K. Ned. Handbalbond Een flink eind op weg IJmuidenaar gaat vuurwerk maken Plan Eisenhower? Markt en Beurs De mandie uit Hongarije mocht emigreren L Vrijdag 2 October 1953 SCHAGEN -Het ongekend groeizame weer gedurende de afgelopen zomer heeft er voor gezorgd dat er op onze Noordhollandse weilanden in de letterlijke betekenis van het woord zéér veel biefstuk van uitmuntende kwaliteit is gegroeid. Verschillende deskundigen moesten erken nen zelden te Schagen zovele koeien en paarden van top kwaliteit te hebben gezien als nu. En daar mogen de mes ters uit ons gewest terecht trots op gaan, want de Noord- Hollandse melkkoe is uiteraard moeilijker tot een goede vleesproductie te bewegen dan de vleesrassen die in de Zuidelijker provincies aangehouden worden. We gewagen met opzet van vlees en niet van vet, want op veel vet zijn de slagers tegen woordig niet erg gecharmeerd. We zien weer het wonderlijke geval, dat het vet waar in de be zettingsjaren ongekende bedragen voor werden neergeteld, nu prac- tisch niet meer te verkopen is. Het schijnt dat er veel mensen zijn die liever margarine eten dan vet, terwijl er alle reden is om aan te nemen dat het eerste aanzienlijk meer voedingswaarde per kg heeft. De slagers van nu zoeken dus vlees, en dan nog het liefst met zo weinig mogelijk vette randjes. Die uitgesproken vleeskoeien blijkt ons gewest dit jaar gelukkig ruimschoots te kun nen opleveren. Wie meent dat dientengevolge tientallen slagers uit de grote steden naar Schagen zouden zijn gekomen om het prima product van onze weiden hier weg te halen, die vergist zich deerlijk. Want ook de mark ten te Amsterdam en Rotterdam zijn juist de laatste weken over voerd geworden met eerste klas vleeskoeien. En waarom zouden die slagers nu transportkosten gaan betalen, als ze het bijkans zonder kunnen redden. Geen wonder dat de verkoop van al die mooie beesten op deze ten toonstelling-marktdag een vrij moeizame aangelegenheid werd, waarbij hier en daar vrij lage prijzen werden gemaakt. Voor de mooiste slachtkoeien betaalde men f 1,15 a f 1,30 p.p. hoog stens: d.i. bijkans 30 ct. minder dan tijdens de Paastentoonstel- ling. Slachtpaarden En de zware slachtpaarden gingen voor 60 a 80 cent p.p. van de hand, hetgeen zo ongeveer 35 cent per pond scheelt. Daartegen over staat de groeiende belang stelling voor de lammeren, die ondanks de ontzaglijk grote aan voer slikvingerend voor beste prijzen worden afgezet, terwijl voor gewone overjarige slacht schapen toch ook nog redelijke bedragen, variërend van 95 tot 100 cent p.p. worden gemaakt. Deze najaarstentoonstelling wordt normaliter ook gretig aangegre pen voor de verkoop van fok- rammen. Er bestond gelukkig een redelijke vraag, zodat de meeste verkopers wel goed aan hun trek gekomen zijn. De lappenmarkt De publieke belangstelling voor de veetentoonstelling geeft reden tot tevredenheid, hetgeen echter allerminst gezegd kan worden van de tegelijkertijd ook georga niseerde lappenmarkt. Dat om streeks twee uur al heel wat standhouders gingen inpakken, is eerlijk gezegd een veeg teken. Want de lappenmarkt was offi cieel uitgeschreven tot 5 uur. Voor de dames, die alleen in de namiddag naar Schagen kwamen, was er dientengevolge al weer een belangrijk deel van de at tractie verloren gegaan. In ver schillende branche's is de omzet van deze dag bepaald tegengeval len. Vooral het artikel kleding of textiel, in zovele variaties aan wezig, bleek een matige aantrek kingskracht op de dames uit te oefenen. Veel bezoeksters beperk ten zich alleen maar tot kijken, of tot het kopen van zeer ge ringe hoeveelheden. Groenten, fruit en andere direct consumeer bare artikelen werden in aan zienlijke hoeveelheden verkocht, dank zij de zeer concurrerende prijzen waarvoor die werden aangeboden. Over het algemeen was de omvang van de tech nische stand: werktuigen, tracto ren, automobielen e.d., voor velen een grote teleurstelling. Het is ongetwijfeld gewenst het accent van de najaarstentoonstelling ook iets meer in die richting te leg gen, want er zijn nu eenmaal honderden akkerbouwers, boeren en tuinders, die warm lopen voor elke vorm van bedrijfsverbete- ring. Daartegenover staat dat de klaarblijkelijke interesse voor de talrijke bromfietsen tanende is. Dit is juist als de gewone fiets meer een artikel geworden waar men alleen naar gaat kijken als er directe behoefte aan bestaat. Neen, al was het dan het mooist denkbare weer, de lappenmarkt is niet zo succesvol geworden als iedereen op goede gronden durfde verwachten. Bekroningen Najaarstentoonstelling Vetweidevee: fijnst gemeste koe met 8 br. tanden: le prijzen: fa. Jac. Pronk, Amsterdam, Ko Steevens, Amsterdam: Gebr. Berkhouwer, Schagen: A. Scha gen, Aartswoud; le prijs en ere prijs: J. Zander, Schagen. Fijnst gemeste koe met 6 br. tanden: le prijs: Jb. Veer 2 x; A. Borst en J. Zander allen te Sehagiei?, waarvan laatste ere prijs. Fijnst gemeste koe met 4 br. tanden: le prijs D. Sleutel, Scha gen en Jac. Pronk, Amsterdam 2 x. Voor de fijnst gemaste koe met 2 br. tanden: le prijs, ere prijs en tevens kampioen van de tentoonstelling: Bloms slagerij Wieringen; 1 Jac. Pronk, 1 Jb. de Veer, Schagen. Voor de beste dikbil le prijs: P. Boots, Beemster 2 x, tevens ereprijs. Voor de beste os: 1 Joh. Wie- ring, Zwaagdijk. Voor de beste collectieve in zending van vier stuks: le en ereprijs Jad. Pronk, Amsterdam; 1 J. de Veer, Schagen. Handelsvee: Hoogdrachtige koeien afgewisseld: 1. C. Marees, Schagerbrutg; 2. D. Sleutel, Scha gen; idem, niet afgewisseld: 1. D. Sleutel, Schagen: 3. Gebr Berkhouwer, Schagen. Kalfschot- ten: 1. D. Kaan. Wieringerwaard; 2. H. C. Kooij, Barsingerhorn: 3 dezelfde: 3. D Kant, Schagen. Kalfvaarzen: 2. D Hoedjes, Scha gen Geldevaarzen: 1. D. Kant; 2. J. P. Schipper, Abbekerk; 3. A Francis, Schagen. Graskaive ren: 1. D. Kan, Wieringerwaard; 2 D. Sleutel: 3. C. Hoedjes. Geregistreerde warmbloedpaarden Voor het beste veulen Gro ningertype: 1 Rosita, van D. Don ker, Hoogwoud: 2a Spila v. wed. Roskam, Sijbecarspel; Geld. type la G. Frans, Bergen; lb P. Won der, Bergen; 2a Santawa, P. J. Vlam, Burgerbrug; Silva, Gebr. Broersen, Benmngbroek; J. Geer- ligs, Anna Paulowna; 3a P. Won. der; 3 b Sonja, D. v. d. Oord, Oude Niedorp; 3c Sita H. v. d. Molen, Schagen. Beste 1-jarige paard: Geld. type: la Rozelinneke van G. Franzen, Bergen: 2a Rumè van D. Sleutel; 3. Rollanda van Jb. Struyff. 2-jarigen Gron. type: la en medaille: Bertine, C. Mooij. St. Maarten; 2a Rolanda, J. de Veer, Middenmeer. Geld. type Petronelle van Jb. Struyff, Bur. gerbrug; 2a J. Veld, Bergen; 2a Pomentine. C. Mooij. St. Maarten. 3-jarigen: Geld. type: la beker en medaille Orzelly, Jb. ^Struyff: lb Otella van P. J. Vlam, Bur gerbrug; 2b Otawa van dez.: 3a Omentine van C. Mooij; 3b Odina van H. P. Kramer, Koedijk; Gron. type: 3c Ojuda van H. C. Kooy, Barsingerhorn. 4 jaar en ouder: Geld. type: la en medaille: Jo- landa van D. Dubbeld, Schager- waard; l'b Liefje van deze.; lc P. A. de Wit, Schagen; 2a Nemia van P. Donker, Hoogwoud; 2b Nancy van P. J. Vlam, Burger- brug; 2c P. Wonder, Bergen; 3a Irisa van D. W. Visser, Schagen; Noorda, G. Frans, Bergen; 2b Irene, A. Spaan, Kolhorn; Gron. type: la en beker: Noriona van (Adveitentie) 00000000^0000000^000*000000, Wegens te weinig aanmel dingen gaat de excursie naar het Frans Halsmuseum ^00000000m000m00■^000000*000000^1 Advertentie) (Advertentie) bent U, wanneer U een super-bon ■vindt in een pakje Koffie A, merk Keg. Op elke 100 pakjes bevindt zich een ruim aantal, voorzien van 10 punten. Punten zijn verpakt niet alleen in Keg's koffie, doch ook in Keg's thee, verpakte levensmiddelen, custard, pudding. Voor slechts 80 punten stelt U zich in het bezit van een zware bad handdoek, 70 punten halflinnen theedoek, 50 punten witte handdoek, 20 punten heren- of da meszakdoek, 60 punten bedrukt postpapier. In elk pakje koffie A: bon 2V2 punt; in thee Boudoir: bon a 1 pnt. In opdracht van het Ministerie I voorlichting en voorbereiding is van Sociale Zaken en Volksge- voor „iedere emigrant", aldus de 'ii In de Hoofdklasse vraagt A.O.G.D.C.G. wel de meeste aandacht. Immers de resultaten van A.O.G. hebben een ieder verrast. Nu ontmoet het Zondag aan de Westerweg D.C.G., de oud Diocesaan Kampioen. Er zal dus kunnen blijken, in hoeverre A.O.G. dit jaar een toontje zal meezingen in het spel der com petitie. Een gang naar de Westerweg is ieder dan ook aan te bevelen. In Noord staat voor Vi. Vlug weer een zware strijd op het pro gramma, we durven het niet kans geven tegen F.S.A., ondanks het spelen voor eigen publiek. Geel Zwart, de kampioenendoder, krijgt nu een stevige hap aan W.G.W., dat vast zetelt op de hoogste troon en natuurlijk plan nen heeft daar te blijven. Dus ook in 't Zand kan een spannen de en mooie strijd worden ver wacht. A.D.O. kan in Kennemerland wel baas blijven over Ambon, ter wijl Leonidas de reis naar Pur- merend waar het V.I.D.O. moet bekampen wel niet met succes zal bekronen. Programma Dioc. Hoofdklasse Noord: VI. Vlug—F.S.A. (16.30) Geel Zwart—W.G.W. (15.45). Kennemerland: V.D.O.—O.D.O.S. V.I.D.O.Leonidas A.D.O.Ambon A.O.G.—D.C.G. In de eerste klas zien we winst voor D.T.S. Con Zelo zal fel van zich afbijten maar o.'i. moeten de r eisjes uit Westwoud toch in staat geacht worden met al hun speelervaring hier de volle winst uit te halen. V.Z.V. zal wel raad weten met F.S.A. 2, maar zij gewaarschuwd voor al te licht opnemen. In Kennemerland een onzekere prognose over V.B.O.Or. Wit. Dit laatste heeft te weinig ge speeld om hier met zekerheid iets te voorspellen. V.B.O. zal echter haar overwinningenreeks wel willen voortzetten. D.I.O. heeft een weekje tijd gehad om zich te herstellen van de laatste onverwachte nederlaag. Maar ook Zondag zullen ze het niet ca deau krijgen. Zeevogels zal even gebrand zijn op de overwinning als de meisjes uit Bergen. Een gelijk spelletje? Programma 1ste klas: V.Z.V.—F.S.A. 2 (16.30) Con BrioAlw. Forw. uitgest Con Zelo—D.T.S. (16.15) V.B.O.—Or. Wit D.I.O.Zeevogels In de tweede klas is voor onze omgeving van groot belang de ontmoeting AdalbertG.V.O. Bei de zijn ernstige candidaten voor de bovenste plaats, Hier kan dus Zondag wel eens een voorlopige beslissing vallen. In de Noord geven wij VI. Vlug 2 iets meer kans dan Hugo Girls 2, V.I.O.S. kan als het volledig uitkomt van Strandvogels win nen, terwijl St. Victor aan haar stand van eerste elftal verplicht de reserves van V.Z.V. onder de duim te houden. Het programma voor deze klas luidt: Hugo Girls 2—VI. Vlug 2 (17.00) V.I.O.S.Strandvogels (16.15) St. Victor—V.Z.V. 2 (13.30) T.Y.B.B.—S.H.S. Geel Wit—O.G. Adelbert—G.V.O. In de derde klas staat voor Ex celsior weer geen moeilijke op aave op het programma Geel Zwart 2 zal uit Grootebroek wel de volle winst mee naar huis nemen, maar als de meisjes uit Grootebroek wat söhotvaardiger zijn dan Zondag j.l. kan er toch wel een verrassing komen. VI. Vlug 3 ontmoet W.G.W. 3, waarbij de laatste in het voor deel is. S.E.W. wint ooik van St. Victor 2, terwijl Con Brio 2 de winst wel aan de gasten W.G.W. 2 moet laten. Programma 3de klasse: ExcelsiorGeel Zwart 2 (16.30) VI. Vlug 3—W.G.W. 3 (17.15) S.E.W.St. Victor (13.45) Con Brio 2—W.G.W. 2 (13.40) Leonidas 2D.I.S. T.Y.B.B. 3—Velsen A.O.G. 2A.D.O. Programma Junioren Noord: V.Z.V.a—VI. Vlug.a (15.45) V.I.O.a—Geel Zwart a (12.15) Hugo Girls aCon Zelo a (16.15) Con Brio aAlw. Forw a uitgest S.E.W.a—St. Victor a (16 15) Excelsior aD.T.S.a (17.15) F.S.A.aStrandvogels a (13.40) V.Z.V.bF.S.A.b (17.20) Geel Zwart b—Con Zelo b (16.35) S.E.W. b—W.G.W. b (16.15) Kennemerland Hoofdklasse: Geel Wit—T.Y.B.B.a A.O.G.aAdelberta Jun. la: D.I.S.—D.I.O.a ZeevogelsV.B.O a Jun. 2A: Leonidas—T.Y.B.B. b Jun. 3A: D.I.O.bA.O.G.b Or. Wit bAdelbert b A Aspiranten: ZeevogelsOr. Wit wed. P. J. Roskam, Sijbecarspel: lb Karspilla van deze.; 2c Jitawa van M. Sjerps, Schagen; 3a Joty van H. Kistemaker, Kolhorn. Slachtpaarden Beste slachtpaard koudbloed met meer dan 2 br. tanden: le prijs tevens kampioen: J. W. Hui- berts, Bakkum; le prijs N. Goes, Den Helder en K. Kruyer, Heer- hugowaard; idem met hoogstens 2 br. tanden: Jb. de Veer, Scha gen, 2 eerste prijzen. Warmbloed met meer dan 2 br. tanden: 1 en ereprijs J. W. Huiber-ts, Bakkum; le prijs G. Hekelaar, Purmer- end; J. Poppen, Wieringen. Idem met hoogstens 2 br. tanden: J, W. Huiberts. Bakkum. Vette schapen Zes stuks van één eigenaar: 1. A. Borst, Enigenburg; 2. C. v. d. Oord, Wieringerwaard; 3. A. Stins, Barsingerhorn. Overhou- ders, 10 stuks, 1. A. D. Stins; 2. G. Brak, Barsingerhorn: 3. H. J. de Veer, Schagen. Fokschapen Georg. Texels ras: oudere ram men: 1. Gebr. Donker, Schagen- Twisk; 2. W. v. d. Oord, Barsin gerhorn; 3. D. v. d. Oord, Oude Niedorp; Rammen, geb. in 1951: 1. K. Reyne Kzn., Schagen. Ram men, geb. in 1952 EV J. Leeg water, Winkel; la H J. v. Hoorn, Wieringerwaard: lb H. W. J. Jimmink, Barsingerhorn; 2a J. A. Schilder, 't Zand; EV G. Brak, Barsingerhorn; 3. Fa. Brak en Luineburg, Schagen. Drietallen ramlammeren: 3b M. de Boer, W.waard; 1 A. Brak Jr., Schager- burg: 3c Fa. Brak en Luineburg: 3a Gebr. Donker; 2 W. v. d. Oord. Viertallen fokschapen geb. in 1951 of eerder: 1 en beker W. v. d. Oord;2 Gebr. Donker; lb Wed. J. Wagemaker, De Weere. Viertallen fokschapen geb. in 1952: le prijs Wed. J. Wagemaker, De Weere; 2 J. P. Schipper, Ab bekerk; 3a Ge'br. Donker; 3b W. v. d. Oord; EV Gebr. Donker. Viertallen ooilammeren: 1. Wed. Jn. Wagemaker, De Weere; 2a J. P. Schipper; 2b W. v. d. Oord; 3a A. Brak Jr., Schagerbrug; 3b W Groot. Wieringerwaard. Dekberenkeuring Beren geb. voor 1 October 1952: 1 P2570 van Wed. Alb. de Wit. 't Zand; 2 P2444, S. Bakker Jzn., Aartswoud; 3 P2636 van A. Ma ters, Julianadorp; 2 P2690 van C. Borst, Heerhugowaard; 3 P2697, B. Dubbeld, Barsingerhorn; 3 P2700 van Wed. Alb. de Wit, 't Zand. Beren geb.d na 30 Septem ber 1952, niet jonger dan 6 mnd.: 2e prijs P2728 van C. Borst, H.H. Waard; 2 Jv54870, A. Eriks, St. Maartensbrug; 3 P2720 van P. N. Laan, Opmeer; 55576 van S. Bak ker, Aartswoud en 55211 van J. Vethman. Nw. Niedorp. Taart cadeau ALKMAAR. Bij de Firma Hilckmann in de Langestraat, vierde men in September feest, daar zowel de zaak in Alkmaar als die in Den Helder verjaar den. Dit feest werd niet binnens huis en in stilte gevierd, want als U toevallig in September voor een waarde van f 25,in één van de zaken kocht, ging U niet alleen met het door U gekochte, maar tevens met een voortreffelijke taart de deur uit. Daar deze verjaardagsattractie zeer op priis werd gesteld, heeft men besloten, dan maar geduren de de maand October ook nog maar jarig te blijven en steeds taarten te blijven tracteren. Aan de buitenkant van de ge vel in de Langestraat vertelt Teddy, de mascotte van de Fa. Hilckmann, op zijn manier, dat er iets bijzonders aan de hand is. IJMUIDEN - Een IJmuidenaar heeft een aanvraag ingediend voor het mogen vervaardigen van vuurwerk. De nodige grondstof fen, zoals ijzer, aluminiumpoeder en (vaatjes) nitraten, die de man voor zijn experimenten nodig h'ad, liet hij uit Duitsland komen. Het lag in zijn bedoeling in het oude dorp Velsen een werk plaatsje te vestigen, waar hij z'n wonderkaarsen - dat zijn kerst- bo'omversierinkjes, die een aan trekkelijk lichteffect veroorza ken wanneer er een lucifer bij wordt gehouden - zou kunnen vervaardigen en waar hij ook volgens een bepaald recept door- eengemengde chemicaliën projec tielen zou kunnen fabriceren, die een harde knal kunnen geven. Wanneer er buiten de bebouwde kom van de gemeente Velsen 'n geschikte plaats is gevonden, zal de IJmuidenaar ook beginnen met het fabriceren van zonnetjes. Bengaals vuur en andere feest artikelen. Er schijnt namelijk een grote exportmarkt te liggen in de Afrikaanse wouden bij de me dicijnmannen en in diverse Zuid- Afrikaanse republiekjes, waarop de IJmuidense vuurwerkfabri kant in de naaste toekomst zijn aandacht gaat richten. Met het bekend worden van deze feiten is een einde gekomen aan de wonderlijkste geruchten, die in de gemeente Velsen de ronde deden. Men sprak reeds van het vestigen van een filiaal van de Hemfarug in deze gemeente. zondheid, Commissariaat voor de Emigratie, vertrok de heer Bos man, als emigratie-deskundige, met de „Waterman" van 24 Juli j.l. naar Canada om tijdens de reis nog de nodige voorlichting betreffende emigratie te geven. Daarna maakte hij een oriëntatie reis van ruim 4 weken dwars door Canada en gedurende deze reis, waarbij ruim 15.000 km werden afgelegd, kon de heer Bosman kennis nemen van het wel en wee van de vele emigran ten, welke door hem zijn bezocht. Gelukkig maken vrijwel allen het uitstekend! Van de velen, die hij bezocht heeft, heeft hij er niet een ontmoet, die naar Nederland terug wil, anders dan met vacan- tie. Het spreekt vanzelf, dat deze reis van groot belang is geweest en dat de vele ervaringen, hier bij opgedaan, zeker ten goede zullen komen van de toekomstige emigranten, omdat de kennis thans aan de practijk kon worden getoetst. „Duidelijker nog dan voorheen is mij gebleken, van welk een onschatbare waarde een goede Ingezonden Het tekort van het Landbouw-egalisatiefonds Alkmaar, 29 Sept. 1953. Geachte Redactie, Het was geloof ik einde Juni van dit jaar, dat van mij een ingezonden stuk in uw blad werd geplaatst, onder het opschrift „Groepsegoïsme", waarin door mij critiek werd geleverd op het landbouwbeleid van minister Mansholt, speciaal ten opzichte van het optreden van de regering als handelaar in zuivelproducten. Ik uitte het vermoeden, dat de belastingbetaler daar wel eens de dupe van kon worden. Tegen dit artikel werd in uw blad, in een hoog van de toren geblazen artikel op onbesuisde wijze van leer getrokken door een zekere heer Verbeek, die in mijn stuk enige onjuistheden had ontdekt en zich dientengevolge het recht aanmatigde te spreken van „geschrijf, dat zeker iemand graag in de krant zag opgeno men". Uit het hele geschrijf van de heer Verbeek (om in diens vocabulaire te blijven), bleek wel dat hij een van die fanatieke KyP-supporters was, die sterk geïrriteerd worden, wanneer een slachtoffer van de politiek van de KVP- en P.v.d.A.-combinatie het waagt te „piepen". Dat dit zeer ondemocratisch is voor iemand die zich tot de progres sieve groep rekent, schijnt hij over het hoofd te zien. Ik geef direct toe, dat er in mijn artikel, tengevolge van het ontvangen van onjuiste gegevens een paar onjuistheden voorkwa men, maar voor wat de kern van de zaak aangaat, hebben de fei ten mij volledig in het gëlijk en mijn tégenstander in het on gelijk gesteld. De heer Verbeek verklaarde de+ de belastingbeta ler niet de ffupe van de land bouwpolitiek van de regering zou worden, terwijl ik het vermoeden uitte, dat dit wèl het geval zou zijn. Welnu, wanneer de lezers, wie dit „geschrijf" interesseert, even het hoofdartikel van dit blad van 16 dezer voor zich ne men, kunnen zij er kennis van nemen, dat de gewone dienst, de buitengewone dienst I en het Landbouwegalisatiefonds, voor 't begrotingsjaar 1954 een tekort opleveren van maar even 401 millioen gulden. Volgens infor maties, mij door Kamerleden verstrekt, blijkt het tekort van het landbouwegalisatiefonds al léén ongeveer 100 millioen te zijn. welk bedrag door de belas tingbetaler zal moeten worden opgebracht. De heer Verbeek zou ik de raad willen geven om, alvorens hij in het vervolg een inzender weer te lijf gaat, de aangelegen heid eerst eens rustig te over wegen. ik kan niet nalaten er nog de aandacht op te vestigen, dat het voor de verpachters van land bouwgronden wel prettig is te bedenken, dat zij naast de aan- z<enliike bedragen, die zij krach tens de dwaze voorschriften van de regering, jaarlijks aan de pachters cadeau moeten geven (netto pacht dikwijls nog lager dan vóór de oorlog), zij ook nog een deel van het tekort van het landbouwegalisatiefonds moeten dekken. CRITICUS. EERSTE ZATERDAG heer Bosman Het is bekend, dat het kantoor van de Emigratie Dienst L.T.B. is gevestigd te Haarlem, Parklaan 12, tel. K 2500—18595 en dat persoonlijke bezoeken kunnen worden afgelegd op: Maandag, Woensdag en Donder dagmiddag van 24 uur. Tevens wordt voorlichting ge geven op de maandelijkse zit dagen volgens onderstaand roos ter: Delft: iedere le Donderdag van de maand, café v.d. Meijden- Koot, Beestenmarkt 26; Leiden: iedere 2e Vrijdag van de maand, Lunchroom Ame- ricain (Biesiót), Steenstraat 55: Alkmaar: iedere 3e Vrijdag van de maand, café-restaurant „Paviljoen Kinheim". Stations weg t.o. station N.S.; Hoorn: iedere 4e Vrijdag van de maand, café ,,'t Witte Paard" bij station N.S. Alle zitdagen uitsluitend in de ochtenduren! Blijkens mededeling van het Commissariaat voor de Emigratie dienen de emigranten, welke in het voorjaar van 1954 wensen te vertrekken naar Canada, zich in de komende maanden aan te mel den. Niet-aanvalsverdrag tussen Rusland en V.S. WASHINGTON, 1 Oct. Rtr. Volgens de leider van de Ame rikaanse Democratische Partij, Adlai Stevenson, heeft president Eisenhower verklaard, dat hij een nauwkeurige studie maakt van een voorstel inzake een weder zijds niet-aanvalsverdrag met de Sovjet-Unie. KINDERVOORSTELLING „DIK TROM" ALKMAAR Zondagmiddag a.s. geeft het Nederlands Jeugd toneel in het Gulden Vlies een kindermiddag met de opvoering van „Dik Trom", de echte kwa jongen, maar met een gouden hart. Een feest van uitgelaten vro lijkheid waarvan de kinderen toch iets meenemen. De Parochiale Toneelver. Ursem gaat jubileren URSEM Wij kunnen met vreugde vermelden, dat het de R.K. Parochiale Toneelvereniging Ursem beschoren is 7 November a.s. haar 25-jarig jubileum te vie ren. U zult begrijpen dat dit niet zonder luister zal gaan. Naar wij hebben vernomen, zal dan ook op 7 November een speciale uitnodi gingsavond worden gegeven waar bij besturen der verschillende verenigingen, zo ook de oudere leden en oud-spelers zullen wor den uitgenodigd. Voor dit jubi leum heeft de vereniging een ge heel nieuw stuk in studie geno men getiteld „Indianen-Bloed" (spel uit de fair-West), geschre ven door de heer W. Dumont dat ook door hem zelf geregisseerd wordt. U zult begrijpen, dat deze regisseur zal trachten de typen, die in dit stuk voor komen zo naar voren te brengen als hij dit bij het schrijven van het stuk ge dacht heeft. Dit stuk zal voor het publiek gebracht worden op 8 en 15 November a.s. in zaal Mulder. Voor deze gelegenheid heeft 't bestuur der vereniging ook een kindertoneel opgericht. Dit zal voor de jeugd optreden met het prachtige stuk „Het gouden slot", dat door de ejugd geheel gratis zal kunnen worden bijgewoond. Ook de ouders worden in de ge legenheid gesteld dit stuk te gaan zien. Dit wordt nog nader bekend gemaakt. Wij wensen de jubilerende ver eniging veel succes toe bij haar a.s. lustrum en raden ieder aan een der avonden vrij te houden om te zien, wat na 25 jaar de R.K. Paroch. oneelvereniging brengt. Wit Gele Kruis HEERHUGOWAARD, Ook 't Wit-Gele Kruis hier ter plaatse is ter gelegenheid van de van 20 27 September gehouden Katholie ke Volksgezondheidsweek niet achter gebleven en heeft verschil lende activiteiten ontplooid. Zo ontvingen alle moeders die met hun baby gedurende die week het consultatiebureau bezochten een Morgen is het weer de Eer- ste Zaterdag van de maand i! Deze dag is in het bijzonder toegewijd aan de verering van 11 het Onbevlekt Hart van Ma li ria. Zij heeft in Fatima bij- 11 zondere gunsten verleend aan 11 hen, die deze Zaterdagen vie- 11 ren. Dat geeft een bijzonder 11 voorrecht voor allen, die dan 11 het gebed voor de wereldvrede 1 in ere houden. K.F.C.-KEURINGEN ALKMAAR: Harmonie: Het eiland van begeerte. 14 jaar; Huwelijks tragedie. 18 jaar; Jeugd vesti val, alle leeftijden: Cinema-Americain: Geheime dienst in donker Afrika. 14 jaar: Rex: Alraune. 18 jaar met voorbeh.; Victoria: Foei toch, Brigitte, 14 jaar; Vrouwenarts dr. Pretorius, 18 jaar. SCHAGEN: Royal: De wrede Zee, 14 jaar; De Troubadour. 14 jaar. HOORN: Victoria: De Rode Pim pernel, onb.; Winston: Rebecca, 18 jaar. WIERINGEN: Dubbel spel. 18 jaar; De gesluierde Ma ja. alle leeftijden. ENKHUIZEN: Munt: Words and Music, 18 jaar: Voor nu en al tijd, 14 jaar. DEN HELDER: Tivoli: Peppino. a.l.; De loodgieter en het atoomgeheim, a.l.; Witte: Ver boden injectie, 18 jaar met voorbeh.; Afscheid in Wenen. 14 jaar. LUTJEBROEK: City: In de klau wen der Maffia, 18 jaar: Zonen der Sioux, 14 jaar. ANDIJK: Sarto: Mabok de wilde olifant, 14 jaar; Het is midder nacht dr. Schweitzer, a.l. W ARMENHUIZEN Aanvoer: 1500 kg Bieten B 4; 2000 kg uien 4 70 grove 3.70; 900 kg aardap. ijselster 8.90; 300 st. bloemkool 8—10.90; 400 kg slabonen 29—36. MEDEMBLIK 1 Oct. Aard appelen: Aanvoer 8.000 kg, Eerste ling grof 9—10.50; noorderling, groot 9.10; eigenheimer 10.80; al pha 8.10—8.40; 26.525 st. bloem kool Al 11.80—13.20; A 2 8—10.60 BI 8—12.50; B2 8—8.40; 1.350 kg slabonen 23—42; 40.000 kg ronde bieten A 5.205.50; B 4—4.30; 20.000 kg breekpeen B 5; C 5; 8.250 kg uien midd. 3.404.10; grof 3.50—3.90; driel. 6.20—6.90; nep 11 13; 2.400 kg groene kool 66.40; 1.500 kg rode kool 3.1010.10; 2.620 kg Chinese kool 4.605.70; 425 kg andijvie 8—10. GROOTEBROEK 1 Oct. 7.000 kg Eersteling grof 10.00; noorde ling groot 12.20; blw. eigenh. groot 10.70; 7.000 kg uien grof 5.20; mid del 3.70—4.70; driel. 5.406.10; nep 14 10—15.40; 7.500 kg bieten A 5.00 5.50; B 4.00-4.10; 2.500 kg rode kool 3 40—10.80; 2.000 kg groene kool 6.00—6.10; 200.000 st. bloem kool t.s. B 12.10—17.80; BII 8.00 —8.70; stek 5.00—6.70; z.d. B 8.00 —13.20; BII 8.00; stek 5.00; BII doorgedraaid 20.000 stuks. AVENHORN 1 Oct. 18000 kg witte kool 3.50—3.60; 15000 kg ro de kool 3—11; 900 kg gele kool 3—8.50; 1900 kg Chinese kool 5— 7.30; 11.700 kg grove uien 4—5.70; gewone 3.505.30; driel. 5.205.70 nep 12—15; 40.000 kg bieten I rond 5.206.30; II 44.30; 12.500 kg peen III 5—5.80; doorgedraaid 7500 kg; 3000' kg slabonen 20—48. HOOGKARSPEL 1 Oct. 30.000 st. T.S. bloemkool BI 12.50 17.40; T.S. bloemkool IIB 8— 8.20; Z.D. bloemkool B 813.10; Z.D. bloemkool B II 88.20stek 5—5.20. kopje thee. De zieken kregen al len fruit, terwijl elke baby, die gedurende de K.V.-week wérd geboren en waarvan de ouders lid van het W.-G. Kruis waren, een spaarbankboekje op naam ontving met een inleg van f 10.—. Een ander belangrijk feit ia dat voormelde vereniging op 3 Octo ber a.s. haar 12%-jarig bestaan zal herdenken. Dit feit zal niet ongemerkt voorbij gaan. Behalve een kerkelijke viering in de 3 pa rochiekerken op Zondag 4 Octo ber a.s. zal de belangstelling van de jeugd voor de werkzaamhe den der vereniging worden ge vraagd en wel door middel van een poppenkastvoorstelling op de pleinen der R.K. scholen in de 3 parochies. In Heerhugowaard-Z wordt deze voorstelling gegeven op Zaterdag 3 October, des n.m. 3 uur, in Noord en 't Kruis op Zondag 4 October a.s., onderschei denlijk om 13.30 en 16 uur. De jeugd tot en met 12 jaar is hier welkom. WENEN Het komt mis schien wel doordat men uit sluitend de verhalen te horen crijgt van de mensen die on- ier grote gevaren uit de lan den achter het IJzeren Gor dijn hebben weten te ontsnap pen, dat men zich zelden rea liseert dat het soms mogelijk is op officiële wijze te emigre ren, hoewel dit slechts spora disch en dan onder bijzondere omstandigheden wordt toege staan. En een dergelijke bij zondere omstandigheid deed zich blijkbaar voor bij een 75- jarige grijsaard, die onlangs uit Hongarije naar Wenen kwam. Om verschillende redenen was deze man voor het Hon gaarse regime van geen en kele waarde meer, want we gens zijn hoge leeftijd kon hij geen productief werk meer verrichten. Hij was uit Wenen afkomstig en had vrijwel geen woord Hongaars leren spreken en hij had geen verwanten of kennissen in Hongarije die hem konden onderhouden, zo dat de staat die taak zou moe ten overnemen. Oud, werkloos en eenzaam, vroeg deze man verlof zijn zuster te mogen opzoeken, die in Parijs woont. Toen hij, al meer dan een jaar geleden, zich bij de afdeling „Paspoor ten" van de Geheime Politie in Boedapest vervoegde, werd hem een invulformulier met een twintigtal vragen ter hand gesteld, waarop hij onder meer moest opgeven dat hij geen belastingschuld meer had en zijn gas, electriciteit en water tot de laatste dag betaald had. Verder moest hij de overlij- densactes van zijn ouders, zijn vrouw en zijn kinderen over leggen en werd hem een lange vragenlijst gegeven, waarop hij alle bijzonderheden van zijn eigen levensloop en die van zijn vader moest beantwoorden Daarop werd hii door een politieke commissaris aan de tand gevoeld, die hem mede deelde dat hij binnen een paar weken de beslissing van de emigratie-autoriteiten tegemoet kon zien. Na zes maanden wachten kreeg hij een kaart waarop hem werd medegedeeld zich nogmaals bij de paspoort afdeling te vervoegen. Daar kreeg hij te horen dat hij op nieuw alle gegevens moest indienen, waaruit zou blijken dat hij vrij was van schulden Er werd. zo zeide men, aan zijn paspoort gewerkt, maar dat zolang het hem nog niet was uitgereikt, hij elke twee- weken moest terugkomen om een nieuwe voorlopige permit in ontvangst te komen nemen Toen hij eindelijk vergun ning kreeg het land te verla ten was hii intussen tienmaal op het bureau terug geweest en al deze paperassen hadden hem 1.800 forints (ongeveer 600 gulden) gekost, maar hii had daarvoor dan ook een paar honderd certificaten en papieren van allerlei aard met wel 1.000 handtekeningen in zijn bezit gekregen. Wees blii De oude man zit nu veilig, maar uitgeput, in Parijs, maar de moeilijkheden aan de Hon gaarse grens, waarbij hii door de Communistische dou ane-ambtenaren aan den lijve onderzocht werd, zullen hem nog lang heugen: daar werden hem ziin weinige persoonlijke bezittingen en enkele souve nirs aan ziin overleden vrouw afgenomen. Toen hij daartegen, zonder succes, protesteerde fluisterde hem een van die ambtenaren in het oor: „Denk er verder maar niet aan. Wees blij, dat je Hongarije mag verlaten" f

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 10