60.000 arbeiders leggen werk neer Nederland rookt thans 22 meer aan sigaren Mgr. Wyszinsky, toonbeeld van moed Indiërs schieten op TS-Koreaanse gevangenen Groot Wolframschandaal in West-Duitsland Dagblad voor Alkmaar en omgeving V.S.-fabriek in Almelo De havenstaking in de Verenigde Staten Eisenhower maakt gebruik van Taft-Hartley wet Busongeluk eist 14 doden Britse artillerie bestolen A-DN- Het Saargebied Het overlijden van Ernst Reuter Verdrag van V.S. met Zuid-Korea Accijnsverlaging had effect Lichte prijsstijging verivacht als gevolg van loonronde Nieuwe V.S.-ambassadeur in Nederland NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Vrijdag 2 October 1953 49e Jaargang - Nummer 12897 President Eisenhower heeft gisteren de antistakingswet van Taft en Hartley van toepassing verklaard op de havenstaking aan de Amerikaanse Oostkust. Deze wet geeft de rechtbanken het recht een staking, die een ge vaar voor de veiligheid van het land wordt geacht, tachtig dagen op te schorten. De president is van oordeel, dat de staking het welzijn van de Staat in gevaar brengt. (Reuter-A.P.). passagiersschip „Liberté" en het 29.500 ton metende Amerikaanse passagiersschip „Constitution" zijn er met eigen motorsloepen in geslaagd te New York aan de kade te komen. Vele schepen ko zen vlak voor het uitbreken van de staking nog het ruime sop. Hij heeft een commissie van onderzoek van drie leden be noemd, met aan het hoofd de vroegere directeur van de fede rale verzoenings- en bemidde lingsdienst David Cole. De commissie heeft opdracht voor 5 October te middernacht verslag aan president Eisenhower uit te brengen. Nadat de president het verslag van de commissie ontvangen heeft, kan hij het departement van justitie opdragen de staking bij gerechtelijk bevel 80 dagen op te schorten, opdat intussen pogin gen kunnen worden gedaan om tot een vergelijk te komen. Een stakingsleider heeft ver klaard dat in alle havens aan de oostkust van Maine tot Virginia het werk geheel stil ligt. Het sleepbootpersoneel staakt uit so lidariteit met de havenarbeiders. Het 51.840 ton metende Franse in Paraguay ASCUNSION (Paraguay). 1 Oct. (A.P.). Een bus is hier vandaag met grote snelheid tegen een electriciteitsmast gereden, waarbij veertien passagiers ge dood en twintig gewond werden. De remmen van de bus hadden geweigerd. Geen incidenten Gisterochtend vroeg werd er bij de voornaamste pieren door sta kers gepost, maar toen bleek dat er geen arbeiders van plan waren aan het werk te gaan, werd een aantal posten weer ingetrokken. Incidenten hebben zich niet voor gedaan. (AP) Ongeveer 60.000 ha venarbeiders hebben het werk neergelegd waardoor alle invoer en uitvoer, met uitzondering van ladingen voor de Amerikaanse strijdkrachten in het buitenland, thans stil liggen. De staking strekt zich uit over meer dan de helft van de kust van Maine tot Virginia, waardoor een dozijn be langrijke havens buiten werking zijn. De leiders van de staking heb ben verklaard verzekeringen ont vangen te hebben van andere havens langs de Atlantische Oce aan tot Tampa (Floria), in de Golf van Mexico, dat geen naar andere havens gedirigeerde sche pen gelost zullen worden. Dit betekent dat 70 procent van alle Amerikaanse buitenland se handel komt stil te liggen, waaronder waardevolle zendingen uit Europa en elders voor de Kerstmis. SEOEL, 1 Oct. (AFP) Indi sche bewakingstroepen hebben geschoten op demonstrerende Noordkoreanen. Eén demonstrant is gedood en vijf zijn gewond. Eén der gewonden zal vermoede lijk overlijden. Een woordvoerder der Ver enigde Naties heeft medegedeeld dat het incident geschiedde in het z.g. „indische dorp". De Noord- koreaanse krijgsgevangenen had den geweigerd zich onder geleide HANNOVER, 1 Oct. (AP) Schaars wolfram ter waarde van 500.000 dollar is gestolen in Brit se munitie-opslagplaatsen en ar- tillerieschietterreinen in Noord Duitsland. Een Britse woordvoer der heeft verklaard, dat goed georganiseerde Duitse benden duizenden slaghoedjes van anti tank munitie, waarin het kostbare metaal wolfram verwerkt is, in de wacht hebben weten te slepen. Elke granaat voor Centurion tanks en 25 ponders bevat een harde slagkern van tungsten. Op de Duitse metaalmarkt brengt éen zo'n kern op het ogenblik 450 D-mark op. Officieren van de Britse veilig heidsdienst trachten de centrale te vinden, die ten koste van de Britse belastingbetalers grote transacties in het kostbare metaal doet. De winsten van de bende zijn Opening 16 October D.e nieuwe Amerikaanse textiel machinefabriek van de N.V. Rea ding te Almelo zal op 16 October a.s. officieel worden geopend. Met de productiewerkzaamheden wordt waarschijnlijk de volgende week reeds begonnen. Het bedrijf zal in December van dit jaar ge heel zijn voltooid. Verwacht wordt dat verschei dene buitenlanders de opening zullen bijwonen. Gehoopt wordt dat de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra en de staatssecretaris voor de midden stand, dr. G. M. J. Veldkamp, ook lóij deze plechtigheid aanwe- zo groot, dat de leden hun leven op het spel zetten om het me taal te bemachtigen. De slaghoed jes worden weggehaald uit scher pe granaten in de munitieopslag plaatsen. Een aantal Duitsers is op de grote schietterreinen op de Lueneburgerheide aan stukken gereten toen zij naar het wolfram uit geëxplodeerde granaten zoch ten. Ten gevolge van de verliezen zijn in de Britse munitie-opslag plaatsen extra veiligheidsmaatre gelen genomen. Een gedeelte van het wolfram is opgespoord op de schrootmark- ten van Hamburg en Duesseldorf. Men neemt echter aan, dat het meeste metaal buitenlands gegaan is, naar Zuid Amerika of naar landen achter het ijzeren gordijn. In verband met de diefstallen is ten minste één Britse soldaat door een krijgsraad veroordeeld. Nieuwe Oostduitse minister van buitenlandse zaken BERLIJN, 1 Oct. (Reuter). Dr Lothar Bolz is Donderdag be noemd tot minister van Buiten landse Zaken van Oost-Duitsland, aldus het Oostduitse persbureau Bolz was minister van Weder opbouw. SAARBRUECKEN, 1 Oct. Reu ter) Het parlement van het Saargebied heeft Donderdag in een resolutie nota genomen van de voorstellen aangaande het ge bied, die door de raadgevende vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg zijn ge daan. Het voorstel tot rechtstreekse onderhandelingen tussen Frank rijk en West-Duitsland zou één van de voornaamste belemmerin gen op de weg naar Europese sa menwerking verwijderen, aldus werd gezegd. Ook werd de ge dachte aanvaard van een Euro pese conferentie in 1954 ter uit eindelijke regeling van het Saar- der Indische bewakingstroepen, naar hun verblijven te begeven. Het bericht kwam als een ver rassing omdat de diplomaten meenden dat de Indische troepen ongewapend waren. Het incident zou zich als volgt hebben toegedragen: Vijf dokters, de vijf neutrale landen vertegen woordigend, probeerden de barak binnen te gaan, waar Chinese en Noordkoreaanse zieken zijn on dergebracht. Zij werden met vij andig vertoon ontvangen. Reeds twee dagen lang waren zij aldus van het binnentreden der ge- improviseerde barak weerhouden, maar ditmaal, Donderdag, waren zij besloten door te zetten. De Noordkoreaanse gevangenen van een belendende barak gingen echter meedoen aan de demon straties, die een dreigend karak ter aannamen. De Indische wach ten poogden de orde te herstellen, maar toen zij door de ongeveer vijfhonderd gevangenen bedreigd werden, schoten zij. Er wordt aan toegevoegd, dat de gevangenen in „Vredesdorp" zich de laatste dagen opgewonden getoond hebben over de vertra ging in het geven van de „uit eenzettingen", voor het aanhoren waarvan zij naar de gedemilitari seerde zóne zijn overgebracht. Stoffelijk overschot naar Schoeneberg BERLIJN, 1 Oct. (DPA) On der grote belangstelling van de West-Berlijners is Donderdag avond het stoffelijk overschot van burgemeester Ernst Reuter van het sterfhuis te Berlijn-Zeh- lendorf naar het stadhuis van Schoeneberg overgebracht, waar het tot Zaterdag, de dag van de begrafenis, zal worden opgebaard. Voor de ramen van de huizen, waarlangs de stoet trok, stonden honderdduizenden kaarsen, ter wijl in de stadsgedeelten, waar de huizen nog steeds in puin lig gen, talrijke mensen langs de weg stonden met brandende kaarsen in de hand. OCTOBER Rozenhransmaand WASHINGTON, 1 Oct. (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, en zijn Zuidkoreaanse ambtgenoot, Pyoen, hebben Donderdag te Washington hun handtekening ge zet onder het Amerikaans-Zuid- koreaanse verdrag voor weder zijdse verdeding. Dr Pyoen verklaarde o.m., dat „het Koreaanse volk nu beschikt over een verzekering, dat het niet in een eenzame strijd tegen agressie in de steek gelaten en opgeofferd zal sterven". Minister Dulles zeide, dat het opperbevel der V.N. „onmiddel lijk en automatisch", zal optreden in het geval van een onuitgelokte aanval door de communisten voordat het verdrag, door de Ame rikaanse Senaat zóu zijn bekrach tigd. Hij voegde hieraan toe, dat het Amerikaans-Zuidkoreaanse verdrag op geen enkele wijze vooruitloopt op een regeling van het Koreaanse vraagstuk. Adenauer wordt 9 October herkozen BüJKERHöHE, 1 Oct. (A.P.) Dr Konrad Adenauer zal op 9 October formeel herkozen wor den als Westduitse kanselier door de Bondsdag van Bonn. De leden van zijn nieuwe kabi net zullen een week later aan het parlement voorgesteld worden. Frans bataljon uit Korea naar Indo-Cbina WASHINGTON, 1 Oct. (Reu ter). Het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat de Franse regering heeft laten we ten. dat zij het Franse bataljon in Korea naar Indo-China wil overbrengen, „waar het zal blij ven helpen in de strijd tegen communistische agressie". Voor lopig zou evenwel een „detache ment van beperkte omvang" in Korea achterblijven. Zaterdag 3 October zullen de laatste trei nen van Rotterdam Maasstation vertrek ken. Het station moest verdwijnen, in ver band met de centrali sering van het trein verkeer te Rotterdam Op 4 October zal het nog in aanbouw zijnde station Rotterdam-N. in de dienst worden betrokken. Er staat de Rotterdammers dus 'n afscheid te wachten, dat echter enigszins verzacht zal worden door het feit, dat voor het oude iets geheel nieuws in de plaats komt. Rotterdam-Mac. (onder). Boven: Rotterdam-N waar men momenteel in ploegen zo hard mogelijk werkt om het mogelijk te maken, dat het station 4 Oct. in de dienst komt. Het zal nog wel enige tijd duren voor het station geheel gereed is. Mh (Van onze correspondent) ROOSENDAAL, 1 Oct. Sinds met ingang van 28 Mei 1952 de accijns voor sigaren en senoritas aanzienlijk werd verlaagd (voor beide met 13 is er een sterke opbloei in de Nederlandse sigarenindustrie gekomen. De werkloosheid in deze belangrijke tak van nijverheid is al sedert geruime tijd geheel verdwenen, verschillende fa brieken hebben integendeel thans met een tekort aan personeel vooral jeugdige arbeidskrachten te kampen. Aanvankelijk hebben betrokken Bedroeg deze gedurende het eer. 1 r 1. r, 1 flH1 Wiivin QA. R w\ 11 kringen van een prijsverlaging van 10% een consumptieverho ging van eveneens 10% verwacht. ste halfjaar 1951 bijna 34.5 mil- lioen stuks (grote en kleine siga ren), over de eerste zes maanden Deze raming is echter door de i van 1953 bedraagt de uitvoer bijna 63 millioen stuks, een stij ging derhalve van ongeveer 82%. Voornamelijk België neemt thans aanzienlijk meer af dan een paar jaar geleden. uitkomsten aanzienlijk overtrof fen. Vergeleken met de eerste acht maanden van 1951 geven de eer ste acht maanden van 1953 een consumptiestijging te zien van 22%. Dat betreft dan uitsluitend de binnenlandse markt. Ook de export echter is sterk opgelopen. Effectieve maatregel Uit deze gunstige ontwikkeling LONDEN, 1 Oct. (K.N.P.) Vandaag spreekt men over mis dadigers, morgen misschien zal men over heilige misdadigers spreken, zeide Kardinaal Wys- zinski, de door de Poolse rege ring afgezette primaat van Polen, op de vooravond van zijn arres tatie. Hij hield toen voor een overvolle H. Kruiskerk te War schau de predikatie. Reeds de vol gende morgen kreeg hij bevel in zijn paleis te blijven en 's avonds drong een bende gewapende poli tiemannen het paleis binnen. Op Vrijdagavond 25 September begon de geheime politie van Warschau reeds terstond met lange verhoren, welke tot diep in de nacht duurden. Bij het aan breken van de Zaterdagmorgen reed een wagen van de Veilig heidspolitie voor en werd de kar dinaal weggevoerd naar het klooster, waar hij thans onder bewaking vertoeft. Van al deze gebeurtenissen ble ven de gelovigen tot Zondag of ficieel onwetend, totdat zij door de radio vernamen, dat Kardinaal Wyszinski „afgezet was en ver vangen" door de bisschop van Lods, Mgr Klepoez. Angstige voorgevoelens hadden deze gebeurtenis de menigte reeds doen verwachten. Immers op Vrijdagmorgen, toen velen zich naar de kerk begaven, om er de H. Mis van de Bisschop bij te probleem met de steun van an- wonen, lazen zij op het aankon digingsbord in het portaal: Z. E. de H. Primaat van Polen, Aarts bisschop van Warschau en Gne- zen Steph Kardinaal Wyszinski zal heden zijn dagelijkse H. Mis niet celebreren". Het gerucht, dat er iets aan de hand was, verbreid de zich snel in de Poolse hoofd stad en toen de volgende dag was aangebroken, kwamen er vele nieuwsgierigen naar de H. Kruis kerk. De pastoor wachtte hen in het portaal op en deelde mede, dat de Kardinaal opnieuw niet zou lezen. Maar hij spoorde de ge lovigen wel aan. vooral voor de Kardinaal te willen bidden. Zondagmorgen stroomden dui zenden naar de kerk, tegen alle vermoedens in hopend, dat zij op nieuw de Kardinaal frank en vrij zouden horen spreken, zoals zij van hem gewend waren. Doch tegen het middaguur verspreidde zich het gerucht, dat de Kardinaal gearresteerd was. De voorgeschiedenis Welingelichte kerkelijke kringen zien in deze daad van de Poolse Regering de eenzijdige en .gewel- dadige oplossing van een reeds maandenlang hangend conflict. Dit was eigenlijk in al zijn fel heid ontstaan, toen de kardinaal op Sacramentsdag een rede hield, welke in geheel Polen (en ook ver daarbuiten red.) vermaard geworden is. Tijdens deze preek riep Mgr. Wyszinski de gelovigen op hun kerk moedig tegen de Communistische terreur te ver dedigen en verklaarde letterlijk: „De toestand der Kerk in de z.g. progressieve landen ziet er slech- donkere oude tijden". De Kardi naal zeide ronduit, dat het geen vooruitgang was, indien mensen mishandeld werden en in de ge vangenis gefolterd. „Het gebruik van physiek gewald houdt een erkenning in, dat de nederlaag in de geestelijke strijd geleden is" durfde hij stellen. De kardinaal en Poolse bis schoppen bleven halstarrig weige ren zich te onderwerpen aan de verordening over de vervulling van kerkelijke ambten, welke in Mei met geweld werd doorgezet. Vanzelfsprekend weigerden de bisschoppen zich onder controle van het bureau voor kerkelijke aangelegenheden te stellen en te bekennen, dat de staat het recht heeft .priesters af te zetten, die niet bereid zijn met de staat mede te werken. Poolse kerk ontvoogd De misdaad tegen Kardinaal Wyszinski komt niet als een don derslag bij heldere hemel: de strijd tussen kerk en staat in Polen dateert reeds van 1947 en is in golven op en neer gegaan. Kardinaal Wyszinski heeft de tactiek der Regering op de voet gevolgd en zich met grote soe pelheid in de strijd voor de rechten der Kerk geworpen. Daarbij had hij de goedkeuring van Rome hetgeen mede uitge drukt is in zijn benoeming tot kardinaal. De strijd der Kerk in Polen heeft lang een meer gematigd karakter gehad, maar sedert 1950 is hij in heftigheid toegenomen. Oorzaak daarvan is het directe uitgedrukt wordt in een artikel van de Prawda op 9 Juni 1950; hierin wordt een felle aanval op het Poolse Episcopaat gedaan. Naar de schatting van Poolse Emigrantenkringen te Londen vertoeven op dit moment min stens 1000 seculiere priesters en 1200 religieuzen in gevangenschap van de 27 diocesen, die het Po len van 1939 telde is nu minstens een derde zonder herder, om dat deze gedood, gestorven .of ge vangen genomen is. Heel slecht is Oost-Polen er aan toe, waar al zes van de acht bisschoppen van de acht millioen katholieken in concentratiekam pen of ballingsoorden leven en twee in gevangenschap gestorven zijn. Van drie bisdommen in het Westelijk deel Kattowitz, Kellce en Krakau, zijn de bisschoppen eveneens verbannen of in arrest evenals vijf apostolische admi nistrators. In de overige bisdommen staan de ordinarii onder scherp toezicht van z.g. vicarissen generaal, door de regering als spionnen aange stelde patriottische priesters. De H. Congregatie van het Con sistorie maakt bekend, dat al degenen, die ertoe hebben mee geholpen, dat Stefan Kardinaal Wyszinski, primaat van Polen en aartsbisschop van Warschau en Gnesen gewelddadig van zijn re- sedentie is verwijderd en in de uitoefening van zijn ambt wordt gehinderd, de excommunicatie hebben opgelopen krachtens Ca non 2334 van het Kerkelijk Wet boek. Deze excommunicatie is op bijzondere wijze aan de H. Stoel voorbehouden. in de sigarenindustrie mag der halve worden geconcludeerd, dat de fabrikanten de ziekte welke hun bedrijf aanvankelijk zo deed kwijnen juist hebben gepeild en dat deze eerste maatregel van de overheid door een mildere fiscale politiek de werkgelegenheid te bevorderen volledig is- geslaagd. Het beeld wordt nog gunstiger wanneer men in aanmerking neemt, dat sedert vorig jaar de prijzen der tabakken aanzienlijk zijn gestegen. Brasil b.v. met 40%, Sumatra gemiddeld met 30 De hoge tabaksprijs heeft tot gevolg, dat het uiterst bezwaar lijk zal zijn voor deze uitgespro ken arbeidsintensieve industrie om de komende loonsverhoging anders dan door prijsverhoging te compenseren. Het ligt in de verwachting, dat de sigarenprijs licht zal moeten stijgen. Besprekingen met België Zoals bekend zijn de bespre kingen tussen vertegenwoordigers van de Nederlandse en Belgische sigarenindustrie over de sigaren- import in België onlangs afgebro ken en hebben beide partijen zich tot hun respectieve regerin gen gewend. Den Haag en Brus sel hebben de woordvoerders van het bedrijfsleven echter weer naar de conferentietafel verwe zen. Op 12 October zullen de be sprekingen te Antwerpen worden hervat. VIERJARIG TRUUSJE TE LOURDES OVERLEDEN LOURDES, 1 Oct. 1953 (K.N.P.) De Nederlandse Kinderbede vaart, die thans in de heiligdom men te Lourdes vertoeft, heeft Donderdagmorgen een droeve tij ding moeten vernemen. In alle vroegte is de 4-jarige Truusje Holthuyzen uit Ottersum in het Asyl te Lourdes overleden, nadat pastoor Tilman haar het H. Vormsel had toegediend. Bij het overlijden was de moeder van het verlamde kindje aanwezig, even als de Bisschop van Roermond, Mgr. Lemmens. Zaterdagmorgen zal in tegen woordigheid van alle bedevaart gangers de Engelenmis worden opgedragen. WASHINGTON, 1 Oct. (Rtr.) President Eisenhower heeft van daag de plaatsvervangende on derminister van buitenlandse za ken H. Freeman Matthews be noemd tot ambassadeur in Ne derland. Hij benoemde Selden Chapin, die tot dusver ambassadeur in Den Haag is geweest, tot gezant in Panama. li

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1