Raad verhoogde salarissen van 't gemeentepersoneel Besluit tot liquidatie van Slaehthuisbedrij f Eei dan AGENDA GRATIS UW FOTO 1 NYLONS.... i BuitenlaiM notities Raadsvergadering Alkmaar Ook begrafenisrechten en tarieven Centraal Ziekenhuis Gemeenteraad Bergen Debat over grond verkoop 5„R" in de maand J JASSENTIJD Modeflitsen bij V en D 3 s I Gerard Worm Italië vin een rechtx Vrijda. ALKMAAR De Raad van Alkmaar heeft gisteren ver beteringen aangebracht in de positie van het personeel der gemeente door de lonen te verhogen overeenkomstig de regeling, die voor het Rijkspersoneel was vastgesteld. Voorts heeft zij de begrafenisrechten verhoogd op grond van het feit, dat het verschil moest worden verkleind dat er bestond tussen de inkomsten, die nog op het peil stonden van 1920, (de oude verordening dateerde van 1920) en de uitgaven, die reeds het prijspeil van de huidige tijd ten grondslag hadden. Ook de tarieven voor het Centraal Ziekenhuis zijn verhoogd. Dat was ongeveer het voornaamste, dat de Raad van Alkmaar te besluiten had. De heren van Slingerland en Otten, de laatste wegens ziekte, waren verhinderd de vergadering bij te wonen. De interpellatie-Otten over de komst van St Nieolaas in onze stad heeft dus geen doorgang kunnen vinden en komt in de eerstvolgende raadsvergadering ter tafel. Ingekomen stukken De raad machtigde B. en W. aan Gedeputeerde Staten mede te delen, dat de raad zich kan ver enigen met de voorgenomen re geling, voor de secretarissen en ontvangers der gemeenten in deze provincie gelijke bezöldi- gingsmaatregelen te treffen als voor het overige gemeente-perso neel worden voorgesteld, gelijk in de inleiding tot dit verslag is omschreven. Een bezwaarschrift van de fa. Gebr. van Campen tegen de voor genomen onttrekking aan het openbaar verkeer van een dood lopend voetpad tussen de perce len Bloemstraat 4 en 14 werd in handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. N.a.v. een verzoek van de heer S. H. van Drunen te Dirshorn om hem twee derde gedeelte te ins titueren van de door hem be taalde pachtsom voor het hebben van een palingkraam op de j.l. gehouden kermis, zeide de heer de Jong (arb.), dat de heer van Drunen f 300.heeft betaald, welk bedrag hem te hoog voor kwam, omdat de heer van Dru nen niet wist, dat schuin tegen over zijn kraam een andere gele genheid voor visverkoop was ge vestigd, waarvan de houder scherp concurrerende prijzen had vastgesteld. Het verzoek van de heer van Drunen werd in handen van B. en W. gesteld ter afdoe ning en de voorzitter beloofde, met de suggestie van de heer de Jong rekening te houden. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. zal aan het bestuur van de afdeling Alkmaar van het Veteranen Legioen Nederland worden medegedeeld, dat de ge wenste eerbied voor de Neder landse vlag niet bij gemeentelijke strafverordening behoort te wor den afgedwongen, waarom het Legioen gevraagd had. De heer van der Borden (CHU) zeide hierover, dat de vlag nogal eens met te weinig eerbied bejegend wordt. Hij vroeg, of het geen aanbeveling zou verdienen bij de feesten voor het 100-jarig bestaan van de stad Alkmaar een cere monieel hijsen en strijken van de vlag in te voeren. De voorzit ter zei, dit met het Comité te zullen bespreken. Een adres van het bestuur der R.K. Meisjesscholen alhier om medewerking voor de bouw en eerste inrichting van een zesklas- sige school voor gewoon lager onderwijs met een lokaal voor handenarbeid en een gymnastiek lokaal, in het Bergerwegkwartier Bioscopen: HARMONIE: „Het eiland van begeerte" 14 jaar. CINEMA AMERICAIN: „Ge heime dienst in Donker A- frika" Deel I: „Geheime Dienst in Donker Afrika", 14 jaar. REX: „Alraune, de vrouw zon der ziel" 18 jaar. VICTORIA: „Foei toch, Bri gitte" 14 jaar. APOTHEKEN: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1, apo theker J. v. d. Mark. RETRAITEHUIS BERGEN: 25 October: Koninklijke Marine, Den Helder; 69 October: Gehuwde dames, Voiendam. MEDISCHE HULP: Heiloo, Limmen en Akersloot: Dok ter D. O. van Oppen, Rijks weg 118, Limmen, telefoon K 2205—272. VALKS LUNCHROOM: 8 uur Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde. 't GULDEN VLIES: Zondag 4 Oct. 2.30 uur Matinee Kin dervoorstelling „Dik Trom"; Donderdag 15 Oct. Malando „Carnaval in Spanje" Mu ziek, dans, zang en show. Zondag 18 Oct. Volksvoor stelling, entrée f 1.50, „De Toneelvereniging" vrije voorstelling „School der Dapperen"; Dinsdag 27 Oct. 2e Abonn.voorst. Serie A., De Ned. Comedie „Welkom Thuis, Helena" Blijspel van André Roussin met Mary Dresselihuys, Hans Kaart, Kitty Janssens e.a. De Zondagen in October 's middags en 's avonds in het Café-Restaurant Tonny Sdhifferstein aan de vleu gel. ZATERDAG: Hoogwater 3.40 U. 16.45 u. Laagwatef 10,30 u. 22.35 u. werd in handen gesteld van B, en W. om bericht en raad. Voor kennisgeving werd aange nomen een brief van G. S. met de mededeling, dat de burge meester als vertegenwoordiger van de tweede groep belangheb bende gemeenten in het bestuur zitting heeft gekregen, Verlichting Schermerringdijk Eeh brief van het Actie comité „De Omval" houdende het verzoek de verbetering van de straatverlichting van de Scher- merringdiik te willen bespoedi gen, werd in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. De heer Knuistingh Neven (CPN) wilde weten, waarom er nog steeds niets gebeurd was, terwijl dit verzoek toch reeds een jaar geleden is in gekomen. Wethouder Leesberg antwoordde1' hierop, dat na de ver schillende conferenties hierover belanghebbenden is te verstaan gegeven aan deze onproductieve uitbreiding van het net door het P.E.N. te moeten meebetalen. De .belanghebbenden hebben daarop een negatief antwoord gegeven. Electrische lichtbronnen zouden per stuk f 155.moeten kosten. Toen dit was afgeketst, oor spronkelijk lag het in de bedoe ling electrische verlichting aan te brengen kwam de gasverlich ting ter sprake. Lichtbronnen die met gas worden gevoed kosten echter f 975.per stuk. Het is daarom jammer, dat de belang hebbenden niet op de eerste aan bieding zijn ingegaan. Over het aanbrengen van gasverlichting zijn thans weer besprekingen gaande, en daarop is het'wachten-, In de eerstvolgende commissie vergadering zullen de raadsleden er nader over vernemen. Tenslotte werden nog drie in gekomen stukken in handen van B. en W. gesteld om advies: een adres van de bewoners van de Akerslaan, met het verzoek het wegdek en de trottoirs van deze laan te verbeteren, een brief van de heer H. van Dijk, exploitant van de stedelijke muziektuin, waarbij een uitspraak wordt ver zocht omtrent de bestemming van deze tuin na 1 October 1954 en een adres van het bestuur van de vereniging tot bevordering van Christelijk schoolonderwijs met het verzoek om medewerking voor de aanschaffing van 40 bij bels in de nieuwe vertaling ten behoeve van de Julianaschool voor u.l.o. Aan de heer Ir. H. G. Joosten werd met ingang van 1 Januari 1954 eervol ontslag verleend als ingenieur van openbare werken, in verband met ziin benoeming tot Hoofd van Gemeentewerken te Gorinchem. Benoemingen In de plaats van de heer R. Bakker wérd wethouder Hols- muller benoemd als gedelegeerde van de gemeente in de besturen van de alhier gejzestigde door haar gesubsidieerde bijzondere scholen voor nijverheidsonder wijs. De heer G. Hoytink werd in de plaats van de burgemeester benoemd tot commissaris in het bestuur van de vereniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar". De leden en plaatsvervangende leden van de Adviescommissie Woonruimtewet werden herbe noemd. voor het tijdvak 1 Ócto- ber!953 tot en met 30 September 1954. De raad wees de heer G. Hoy- tink aan als vice-voorzitter der verkeerscommissie; als lid werd aangewezen de heer F. A. H. Otten, die vooraf door de heer Vleugel namens de K.V.P. was voorgedragen. De heer J. H. W. van Engelen, alhier, werd benoemd tot tijde lijk leraar Natuurkunde aan de Handelsschool. De heer van Enge len werd in het prae-advies van B. en W. de „vijfde" sollicitant genoemd. Volgens mevr. Koster was er nog één, een jonge man, die door het gemeentebestuur, naar zij zeide, was „verdonkeremaand". De voorzitter protesteerde ten scherpste tegen deze term, welke dan ook door mevr. Koster (arb.) werd teruggenomen. Zij deelde mede, dat de sollicitant niet een schriftelijke sollicitatie had inge stuurd, omdat dit volgens een aan hem gedane mededeling van de directeur van de Handelsschool niet noodzakelijk zou zijn. Mevr. Koster wilde graag weten, waar om deze jonge man geen kans had gehad. De voorzitter ant woordde daarop, dat deze kwestie zuiver formeel dient te worden afgedaan. De betrokkene heeft niet schriftelijk gesolliciteerd en is als sollicitant bij het gemeente bestuur, de enige bevoegde in stantie, waartoe hij zich te wen den heeft, dus niet bekend. Volgens de voorzitter had de betrokkene onder alle omstand- digheden móéten weten, welkè weg hii bewandelen moest, onge acht de mededeling van derden. De gehele P.v.d.A.-fractie was daarover echter niet tevreden en eiste aanhouding van de stem ming over de heer van Engelen. Van hem was op 23 September, toen de commissie van onderwijs vergaderde en de sollicitaties be sproken werden, ook geen schrif telijke sollicitatie ingekomen; die kwam pas binnen op 24 Septem ber. Men zou aan de betrokkene jongeman ook de kans hebben willen geven, na de vergadering der commissie alsnog een solli citatie-brief te schrijven. Men wilde deze kwestie eerst in het reine gebracht zien, voor een stemming te houden. De gehele raad verklaarde zich echter tegen het voorstel om de benoeming aan té houden, behalve dan de raadsfractie van de P.v.d.A. en de heer Knuistingh Neven. Met 14 stemmen tegen 11 werd het voor stel tot aanhouding, gedaan hii monde van de heer Sietsma, ver worpen. De heer van Engelen werd gekozen met 14 stemmen op zijn naam en 11 blanco. Tot onderwijzeres werden be noemd aan de Bosboom Tous- salntschooi mej. K. Beins, te Sappemeer, aan de Vondelschool mej. C. A. Kreijger, te Wognum en aan de Jan Ligthartschooi mej. G. J. R. Zwarekant, te Westwoua. Tot tijdelijk lerares Frans aan het Murmelliusgymnasium werd benoemd mevr. J. A. de Lange te Bergen. De heer A. Horstén werd als onderwijzer overgeplaatst van de Tesselschadeschool naar de Kohnstammschöol (v.g.l.o,). 18 Nieuwe woningen De raad besloot over te gaan tot de bouw van 18 woningen op een terrein ten Oosten van de Trompstraat en een credlet voor de bouwkosten te verlenen van f 166.700. De woningen zullen in beheer worden gegeven bij het gemeen telijk woningbedrijf. Ten laste van het gemeentelijk woningbe drijf zul aan het grondbedrijf een bedrag van f 46.900.— worden uitgekeerd. De raad kocht van de heer C. Schipper aan de woningen Raaks- je nrs. 3, 5, 6, 10. 11 en 12 en Zandersbuurt nrs. 21 en 23 ter gezamenlijke grootte van 439 m2 voor de prijs van in totaal f 9.700. B. en W. werden gemachtigd. Advertentie vmma0Barma/EKmaavtssf0Kffiffm/magMssfi Bij aankoop van 2,50 en hoger Eén foto per cliënt ongeacht het bestede bedrag Onze fotograaf is aanwezig van 10.301.30 uur en van en 14.0017.30 uur U dient vóór 17.00 uur aanwezig te zijn Dit is een service van met de eigenaren van de perce len aan de Westerweg tussen de Algemene Begraafplaats en de Kaikovensweg een overeenkomst van grensregeling aan te gaan, in verband met de verbetering van de Westerweg daar ter plaatse. Onderwijs Voor het treffen van voorzie ningen in het houten schoolge bouw aan het Zeglis alhier, nodig teneinde dit gebouw geschikt te maken voor het geven van kleu teronderwijs, verleende de raad een crediei van f 2.600, De gevraagde medewerking wordt verleend aan het bestuur van de Vereniging St. Joseph voor de R.K. Jongensscholen al hier om gelden uit de gemeente kas voor aanschaffing van school boeken, schoolbanken, leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de St. Josephschool u.l.o. aan de Ferd. Bolstraat. Schuinschrift op de scholen De raad besloot vervolgens de gevraagde medewerking te ver letten aan het bestuur van de vereniging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs al hier, om gelden uit de gemeente kas voor de aanschaffing van leermiddelen in verband met de invoering van schuinschrift van de vierde klasse af aan de Wil- helminaschool, Jujianaschool (g. I.o.) en Ëeatrixschool. Dit voorstel wer_d aangenomen met 20 stemmen voor en vijf te gen, n.l. die van mevr. Sloof- Doornbos en de heren Coerts. Bakker, Couwenhoven en Knuis tingh Neven. De heer Bakker had geze'gd. dit voorstel niet zonder meer te hebben willen aannemen, of on derzocht zou mseten worden, welk schrift in de practijk met het oog op voortgezette studie en bedrijfsleven de meeste aanbe veling verdiende, het blokschrift of het schuinschrift. Het schrift, waaraan dan de voorkeur zou worden gegeven, zou men dan op alle scholen moeten invoeren, om te voorkomen, dat, over het ge heel genomen of zelfs per school, en schuihschrift en blokschrift beide in zwang zouden zijn. Dat vond hij paedagogisch onjuist en het zou ook met te hoge kosten gepaard gaan.De heer Huis man (CHU) vond het vreemd, dat de heer Bakker zich van het (Advertentie) HEREN- en JONCENSCONFECTIE Niet alleen hel beste maarook het goedkoopste adres HET KLEDINGHUiS Alléén HOFDIJKSTRAAT 8, ALKMAAR voorstel een voorlopige tegen stander had verklaard, omdat de materie van het voorstel over eenkwam mét een suggestie van de heer Sietsma. gedaan bij de begrotingsbehandeling van het dienstjaar 1953. De heer Hols- muller, wethouder van Onder wijs bracht in het midden, dat het hier eenvoudig ging om in williging van het verzoek van het schoolbestuur, dat zelf moet we ten, welk leerplan het aanneemt, Daar heeft nóch het college nóch dé raad iets over te zeggen. Wan neer Openbare Scholen om schuinschrift vragen, vordert dit een door B. en W. goed te keuren wijziging van het leerplan. De wethouder was vervolgens van mening, dat het met de kos ten w.el zou meevallen. Die zou den de grootste rol niet spelen. De .heer Sietsma voerde aan, dat, door het voorstel goed te keuren, een voorlopige proef met het schuinschrift kon worden genomen. De heer Holsmuller deelde voorts nog mede, dat hij momenteel bezig is met een on derzoek naar de mogelijkheden tot algehele invoering van het schuinschrift op de scholen. Salaris Gemeentepersoneel. De verbetering van de finan ciële positie van het gemeente personeel is er dus door. De heer Coerts (arb.) wilde echter toch aandacht vragen voor de laagst gesalarieerde groepen. De belo ningen in deze groepen moeten op peil staan..., In de groepen I en II achtte hij dit nog niet het geval. Een verbetering was volgens de heer Coerts aan te brengen door een verschuiving tot stand te brengen van dé eerste naar de tweede, van de tweede naar de derde en eventueel van de derde naar de vierde groep. Hij achtte het inderdaad moge lijk personen uit de groepen I en' II over te hevelen naar III. De gemeente zal er niet aan failliet gaan. De heer Knuistingh Neven vond de verhogingen voor de laagst gesalarieerde groepen zon der meer onvoldoende. Bij de ho gere ambtenaren waren de verho gingen veel beter. Hij wilde Pok degenen, die niet voor verhoging in aanmerking waren gekomen, daarin toch laten delen. Wethou der Venneker zeide, dat men bij de maatregelen was uitgegaan van de accoordverklaring van het Centraal Overleg. Dat er teleur stellingen blijven, is begrijpelijk. Men dient voorts uit te gaan van de gedachtenis van het Rijk, dat in het verleden een te sterke ni vellering heeft plaatsgevonden, waarbij de middengroepen in het gedrang zijn gekomen. Daarom was er ditmaal voor de minst be zoldigden ook het minst te doen. Hij wilde de heer Coerts gaarne de toezegging doen, door middel van verschuivingen zoveel moge lijk verbeteringen aan te brengen, aihoewel hij verwachtte, dat de oogst niet groot zou zijn. Verhoging begrafenisrechten Ook de begrafenisrechten zijn conform het voorstel van B. en W. verhoogd. Alleen werd de huurter mijn voor huurgraven van 15 jaar zoals aanvankelijk was voorgesteld op 20 jaar gesteld. Het college van B. en W. is ingegaan op de sugges tie van enkele raadsleden, niet over te gaan tot verhoging van de tarieven voor begrafenis op Zater dagmiddagen, in vergelijking met andere werkdagen. Op verschillende detailpunten werd opheldering gevraagd en gegeven. De heer Knuistingh Ne ven verklaarde zich tegen de ver hogingen, evenals tegen die van de tarieven van het Centraal Zie kenhuis voor alle klassen met f 0.30 per verplêegdag met ingang van 1 October 1953. Deze verho ging is bedoeld als een compen satie voor de verhoogde kosten voortvloeiende uit de invoering per 1 October 1953 van de 48- urige werkweeek voor het verple gend personeel. Tenslotte werd besloten tot het verlenen van een hypothecaire geldlening van ten hoogstens f2.500 aah P. Helder te Alkmaar en J. Verkerk te Wilnis ten be hoeve van de herbouw van de aan hen in eigendom toebehoren de woning Zeglis 19, alhier. Nadat de agendapunten waren afgehandeld gaf de heer Hoytink antwoord op de door de heer Couwenhoven gestelde vragen over de vorm van exploitatie voor de 84 nieuwgebouwde woningen aan de Hooftstraat. De heer Hoy tink zei, dat zovele moeilijkheden aan deze kwestie verbonden zijn, dat een uitspraak nog niet te ge ven is. De beslissing zal zo spoe dig mogelijk genomen worden. En zodra die bekend is, zal hij in de Raad worden gebracht. De heer Bakker had de vragen gesteld over de redenen die heb ben geleid tot de verdeling van de werkzaamheden zoals thans in het college van B. en W. is vastge steld. En daaraan had hij de vraag verbonden, of de burgemeester dan wel de heer Hoytink niet langer deel zal uitmaken van het College van Regenten van het Centraal Ziekenhuis. De heer Bak ker lichtte deze vragen ter ver gadering nog toe. Hij achtte het juist, dat de burgemeester meer de handen vrij heeft gekregen voor de behandeling van de alge mene zaken. Hij heeft echter de volksgezondheid losgelaten en vreemdelingenverkeer aan zich getrokken. Wat zijn de plannen ten aanzien van het Vreemdelin genverkeer? En waarom hebt gij volksgezondheid aan een der wet houders overgedaan? De heer Leesberg heeft de zorg op zich genomen voor de Keuringsdienst voor Waren en het Sportpark, een vreemde combinatie bij die der Bedrijven. De heer Bakker vond het jammer, dat de sport nu was losgemaakt van onderwijs en jeugdzaken. Hij had het beter ge oordeeld, wanneer de heer Ven neker volkshuisvesting aan de heer Leesberg had overgelaten en hij vroeg waarom de heer Hols muller niet de sportzaken zou be hartigen. De voorzitter zei, dat beant woording van al deze vragen wel erg moeilijk voor hem was. De portefeuilleverdeling is een interne aangelegenheid in het college van B. en W. en dat moest het ook blijven Hij wilde dan ook vol staan met te zeggen, dat de por tefeuilleverdeling geen politieke consequenties zou hebben. Overi gens had het college daarover geen verantwoording aan de Raad af te leggen. Over het feit, dat èn de burgemeester èn wethou der Hoytink thans zitting hebben in het Collége van Regenten van het Centraal Ziekenhuis zei de voorzitter dat de burgemeester krachtens zijn ambt voorzitter was van dat College, terwijl de heer Hoytink daar uitsluitend per sona grata zitting in had, en niet krachtens enige functie. De voor zitter wilde het hierbij laten om de juiste houding in deze te eer biedigen. De heer Bakker stond op het standpunt, dat B. en W. de raad moesten inlichten over de motieven voor de wijze van portefeuille-verdeling. Hierover ontspon zich 'n interessante dis cussie, waarbij verschillende in terpretaties van de gemeentewet werden gegeven. De heer de Zeeuw was van mening, dat de raad pas gerechtigd was B. en W. ter ver antwoording te roepen wanneer beleidsdaden waren gesteld. De heer Berkhouwer die de mening van de voorzitter deelde, achtte het niet elegant dé functies na te gaan, die een wethouder voor zich, buiten zijn functie om, am bieert. De heer Hoytink wilde daar toch nog wel een antwoord op geven. Hij vertegenwoordigde in het College van Regenten een bepaalde stroming uit de burgerij. Hij vond het echter vreemd, dat men vanuit de raad bezwaar maakte, die indertijd toch zelf voorstander was geweest van een sterke binding van het college van B. en W. en het College van Re genten. De heer Bakker zeide, dat hij niet de bedoeling had gehad, er bezwaar tegen te maken. Hij wilde zich tenslotte wel neerleg gen bij het standpunt van B. en W. om niet nader op zijn vragen in te gaan. Hij was er zeker van, nog gelegenheden te over te vin den, om te weten te komen, wat hij gaarne weten wilde. BERGEN Tijdens de Woensdagavond in het gemeente huis te Bergen gehouden raadsvergadering werd door de raad, die niet voltallig bijeen was, een agenda afgehan deld, die geen voorname punten omhelsde. Besloten werd tot de definitieve algehele liquidatie van het gemeente lijk slachthuisbedrijf, tot welke liquidatie de raad op 26 Maart jl. al in principe had besloten en tevens werd er een uitgebreide discussie gevoerd over de aan te leggen verwarming in de van Brederodeschool, omdat de katho lieke fractie hij monde van de heer Ellis in beginsel niet accoord kon gaan met de voorgestelde verhoging van de geraamde kosten. Zonder opmerking ging de ge hele raad accoord met de door B. en W. voorgestelde handelwij ze ten aanzien van een vijftal ingekomen stukken. Naar aanleiding van eeh van Gedeputeerde Staten ingekomen nota van opmerkingen over de gemeenterekening en de reke ning van het gemeentelijk Elec- triciteitsbedriif over het dienst jaar 1949 zullen deze rekeningen nader voorlopig worden vastge steld. Bij de voorgestelde (her)benoe ming van de leden van de com missie van advies ingevolge de woonruimtewet kwamen uit de vergadering een tweetal tegen- candidaten naar voren, doch hierna besloot de raad met alge mene stemmen de aftredende commissie te herbenoemen, en deze commissie, bestaande uit n vijftal leden, uit te breiden met de gestelde candidaten tot een commissie van 7 leden. Een voorstel van B. en W. tot het verlenen van medewerking voor de aanschaffing van 5 nieu we tafels en stoelen voor de „Vrije School" waarvan de kos ten geraamd worden op f 210, werd goedgekeurd. Daarna kwam het voorstel van B. en W. tot verhoging van de geraamde kosten voor de aanleg van een centrale verwarming aan de orde. Voorgesteld werd deze raming te verhogen tot een be drag van f 15.500,welke ver hoging gemotiveerd werd door de opzet bij de aanleg van de ver warming reeds thans rekening te houden met een toekomstige uit breiding van de school met twee klassen en een gymnastieklokaal. De heer Ellis begon met te zeggen, dat reeds bij de bouw van de school B. en W. de raad hadden gedwongen een vierklas- sige school te bouwen ï.p.v. de driekl'assige, wat eerst het plan was geweest, En nu, aldus de heer Ellis, prest men ons om de ramingskosten voor de aan té leggen verwarming te verhogen. De aanleg zou eerst f 8000, kosten, daarna f 11.000,en nu moet het ruim f 15.000,gaan kosten. Deze gang van zaken kon de heer Ellis in het geheel niet bevredigen. De motivering voor deze verhoging vond hij onjuist, daar volgens zijn mening de eer ste jaren niets zou komen van een uitbreiding der school, zodat men al die jaren zeer onvoor delig zou stoken, n.l. met pen ver warming die veel te grote capa citeit zou hebben ten opzichte van de school. De heer Ellis kon zich niet met het voorstel vereni gen. Na de heer Ellis stelde de heer van Rees Vellinga een nadere toelichting voor van de voorge stelde verhoging der geraamde kosten, doch de voorzitter ant woordde de heer Ellis allereerst met de mededeling, dat B. en W. indertijd niet geprest hadden tot de bouw van 4 klassen, en ver- Volgens deelde hii mee, dat de grote opzet. Waar de heer Ellis over viel, voorgesteld was daar men van deskundige zijde aange raden had het zo te doen. Boven dien zou de uitbreiding volgens de voorzitter niet jaren op zich laten wachten, maar reeds over enkele jaren een feit zijn. Tenslotte werd besloten de voorgestelde verhoging goed te keuren, onder voorwaarde dat mocht een dergeliik geval weer eens voorkomen, B. en W. zich beter zouden laten inlichten, zo dat het laten geven van kostbare offertes dan niet meer nodig zou zijn. Voorts werd besloten accoord te gaan met een voorstel tot aan koop van een terrein, gelegen nabij de Kerkediik ten behoeve van de uitvoering van het uit breidingsplan van de gemeente. Eveneens ging de raad accoord met het uittrekken van een be drag van f 1100,ten behoeve van stedebouwkundige adviezen, alsmede het ontwerpen van een partieel uitbreidingsplan ten N.O. van de Waldeck Piermontlaan. Grondverkoop Bergen Schoolvereniging Gok het voorstel tot verkoop van een gedeelte terrein gelegen nabil de Berger Schoolvereniging moést eerst duchtig doorgepraat worden, aleer de vroede vaderen hun accoord hieraan konden ge ven. De heer de Beurs (Arb.) wilde misschien zijn debuut ma ken in de raad, doch hij had hier voor beter een andere gelegen heid kunnen aangrijpen. Nu ver zette hij zich tegen de prijs van f 2,50 per vierkante meter, voor welke prijs de gemeente voorne mens was de grond aan de Ber ger Schoolvereniging af te staan. De schoolvereniging wil een huis bouwen op deze grond voor het schoolhoofd. Hii diende een voor stel in, dat het voorstel van B. en W. zou verwerpen. Edoch geen der raadsleden viel hem bij, in tegendeel. De heer Ellis was van mening, dat men de schoolver eniging zeker ter wille diende te zijn, te meer daar het hier een grondprijs betrof, die men voor 28 jaar aan de schoolvereniging berekende. Ook de heer van Rees Vellinga was deze mening toege daan, en stelde dat men dit niet moest zien als een douceurtje, maar als een zuiver administra tieve zaak. De voorzitter maakte ten overvloede duidelijk, dat de ze grond geen bouwterrein is, doch dit eerst na verkoop zal worden, en dat derhalve ook niet de prijs voor bouwterrein bere kend kon worden. De heer de Beurs was toen bereid met het oog op de moeilijke huisvestings omstandigheden zijn voorstel, dat van niemand steun had gekregen, in te trekken, zodat de Berger Schoolvereniging een woning zal kunnen gaan bouwen. In aansluiting hierop ging men ook aceoord met het verkopen van een perceel bouwterrein aan het Mezenlaantje voor particulie re bebouwing. Tot leden van de commissie voor het nazien der rekeningen dér bijzondere scholen werden benoemd de heren Ellis, de Beurs en Sluis. Gem. Slachthuis En daarna kwam dan het ge meentelijk slachthuisbedrijf voor waarschijnlijk wel de laatste maal aan de orde. Tot algehele liquida tie werd algemeen besloten, na dat nog eens de omstandigheden, die tot deze liquidatie aanleiding hadden gegeven, in den brede waren opgedist. Bergen gaat dus slachten in Alkmaar, waar het hygiënisch wel in orde zal zijn. Een uitzon dering werd gemaakt voor de St Josephstichting, die al van ouds her zelf slacht, en waar de om standigheden, waaronder zulks ge beurt, van dien aard zijn, dat dit privilege niet in het nauw kwam. Voor noodslachtingen is men hier echter ook aangewezen op Alkmaar. En tot besluit werd dan, op verzoek van de gemeente Schoorl de commissie voor tram- en per- sonenvervoervraagstuk uitgebreid met een duo uit die gemeente, dat geraadpleegd zal worden wanneer Schoorls belangèn aan de orde komen. Weersverwachting Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond aanhoudend zacht De Bilt, 2 Oct. Droog weer met in de nacht en och tend plaatselijk mist en over dag enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tus sen Zuid-West en Zuid. Aan houdend zacht weer. (Advertentie) r' Dus naar B Laat 103 Grote Noord 58 j Nieuwste cocktailstof: Alé-ou-laine ALKMAAR In de lunchroom van Vroom en Dreesmann konden wij de nieuwe modellen bewon deren voor het komende seizoen. Onder leiding van Mw. Aalders toonden de mannequins een grote collectie stukken waar zeker wel voor eenieder keus uit gemaakt kan worden. Om enkele modellen te noemen openen we met het nummer peignoirs, in flanel, zijde, dunne of gewatteerde. Bij de blouses van kant, nylon, yerséy of de combinatie stof- yersey, wat veel gedragen wordt en ook bij de japonnen troffen we deze goed gekozen combina ties aan. Yersey was goed vertegen woordigd en werd niet alleen ge toond voor de slanke, maar ook voor de meer gezette dames (m. 46). Voor het komende seizoen zag men veel japonnen hoog gesloten met tricot boord en manchetten, terwijl men ter vervolmaking van het geheel er de bijpassende muts en stola bij kan dragen, maar dit dan alleen de little-lady. Ook staan haar bijzonder de jackets, (gevoerd met teddy) met capu chon. De eocktailjaponnetjes hebben haar hevige glans laten verdwij nen door het nieuwe stofje, een verwerking van wol met zijde alé-ou-laine, een stof die een zeer mooi effect heeft. De bii uitstek mooie mantelstof voor dit seizoen is wel zibeline voor swaggers, of sportmodel, heel wijd, of soms ook taps toe lopend. Verder zagen we nog mantel- cöstuums, deux-pièces, korte- en bontjasjes, en regenmantels. De hoeden vormden een goed geheel, terwijl de verschillende accessoires eveneens van de fa. met bijzondere charme werden gedragen. A. S. (Advertentie) B ELBEO: De perion kous j van dit seizoen. De kous B met uitsluitend goede J eigenschappen. k Kent U dit beroemde merk J nog? B Gerard Worm heeft met veel B enthousiasme de verkoop J van ELBEO ter hand ge- B nomen. HOEK HOUTTIL B KOUSEN LINGERIES i I Fraaie herfstetalage ALKMAAR. Het bloemen magazijn Nuijéns, wélks étala- ge's altijd al zeer smaakvol zijn. heeft, nu de herfst gekomen is met haar fraaie kleuren een spe ciale herfstetalage vervaardigd, waarvan het aanzien vele voor bijgangers doet stilstaan. Dit wordt niet veroorzaakt door de talrijke fraaie bloemen en nlan- ten alleen, maar ook, en in het bijzonder, door een hoek van de étalage, waar een moeder egel met drie egelkinderen een ho me heeft gevonden. Tuinier Groenland vond dit nest egels en de heer Nuijens zag er dadelijk een idee voor ziin étalage in. Het egelnest is bovendien omge ven met een passende entourage, waaronder een boompje, waar de eekhoorns en de boommarters rondspringen. Dit laatste is na tuurlijk niet geheel waar, maar het draagt ook zeer veel bij aan het fraaie geheel dat ontstaan is. Tevens ontving de heer Nuijens na het succes bij het Aalsmeerse bloemencorso, een dankschrijven van het gemeentebestuur van Aalsmeer, voor de voortreffelij ke uitvoering van deze wagen. Dierenbescherming ALKMAAR Ontvangen voor het te stichten dierenasyl van Bóbbie: f 2,50. Wie volgt! De ka lenders 1954 zijn te verkrijgen bij: mevrouw v. Rossum, Anna van Burenstraat; mej. Hagedoorn, Graaf Jankade 3; mej. De Rui ter, Emmastraat en bij C. Verwer, Zaagmolenstraat 36, tel. 2515. Zwervende zijn aangetroffen omgeving Scharloo een cypers poesje, in de Doelenstraat een katertje, wit met grijze plekken, donkere staart; op de Houtweg een grote zwarte poes: en op de Oudegracht no. 29 is opgenomen een cypers katertje. (Door Relmai ROME, 1 Oct. Pr te verstaan gegeven schien niet het voor bekrachtigen, indiei Triest niet „op recht Hij zei in een vraa/ dat er in het Italiaanse p groepen zijn, die een n: band tussen de twee leggen. Pella zei evem met zoveel woorden, da liaanse bekrachtiging E.D.G.-verdrag afhankeli een voor die tiid gevond- sing voor Triest. Zijn mening hierover een rechtstreekse vraag f Hij antwoordde: „Waaro uw vraag in een pessi en negatieve vorm? Ik BEWAPENINGSWE Het is onmogelijk alle redenen te kennen, de Sovjet-Unie het na met het Westen op een met de wapenen heefl stuurd. En voor zover over gevestigde meninger van befaamde Ruslan< zowel in als buiten Euro ken deze overtuigingen vaak tegen. Op één p allen het evenwel eens; n voorsprong van de V.S, terrein der atoombe Moskou tot nog toe van dachte aanvalsplannen he -houden. Het Rode Le immers in de tijd, kort n eindiging van de oorlog, legenheid, om met het gemak een „militaire w. te ondernemen door de West Europese Laagvla mogelijkheid, waar in d in West-Europa met e beven aan werd gedacht De zaken staan er nu later anders voor. heeft de A-bom en i ook het gevaarlijkste wa onze tijd, de waterstofbi kan alleen aannemen, da een groter bommenarsen ben dan Moskou. Deze ontwikkeling in t peningswedloop was te Op één of andere dag technische wetenschap Sovjet-Unie zover gevorc dat Moskou de practiscl lijkheden van het gebi atoomenergie voldoende knie zou hebben. Het veel van, dat dit ogenbl is aangebroken. Daar va schijnlijk ook de verkla bet Russische vredesoffei de afgelopen zomermaan: zoeken. Rusland heeft ea pauze nodig om de ac op het gebied van de i penproductie in te haler de wapenstilstand op K Rode Azië gelegenheid herstel van krachten te De allesbeheersende vraa huidige stadium is opn Rusland naar een oorlt Het antwoord hierop is niet te geven. Een kenne Sovjet-politiek als prof, nau is van oordeel, dat bezig is, zich voor te op een botsing met het die volgens de Sovjet: moét. Veel pleit voor dez< omdat er zowel in Rusl als in China economisch: litaire maatregelen wor troffen, die in deze rich zen. Anderzijds zal Ru: dit moment geen oorlog De strategische positie Sovjet-Unie is allesbehal tig, omdat het gehele R in de greep van de Am: militaire bases ligt. D( militaire deskundige d Zentner wees het vorige op deze omstandigheid werk „Waarom Stalin ge: zal beginnen". Rusland plannen voor een verre en tegelijkertijd trachten jetleiders het Westen op litieke front te verzwakl kan zich afvragen of h afn ,een botsing in de bij de Russen op versl overwegingen berust, of vloeisel genoemd mag van een ziekelijke angst reld weet het niet, m: er rekening mee te hoi Eisenhower heeft op zij persconferentie nogn vestigd alles te zullen de Russen te overtui, Amerika geen oorlog z« nen. Deze overweging w geven door de berichten toeneming van de atoc productie in Rusland. SrnPt heel goed, dat e remde bewapeningswedh een oplossing kan brens daar de wil om besprei openen over een veri van de spanning. Mocht tot resultaten komen, dar het zoeken in het schei wederzijdse garanties. Russen schijnen voor ee lijke oplossing niet ongt zijn. Hun laatste nota i afwijzende houding maar men bedenke dat een prestige-kwestie is eergisteren de aandacht tigden. Alle hoop op e: ontspanning is dan ook vervlogen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2