Steken aannemers grote bouwpremies in eigen zak? Reserveslagad er redt hartpatiënten ijzen k 597S Mars Pluimveetentoonstellins groter dan vorig jaar Absolute duisternis op 3000 m. diepte Met bedevaartgangers naar Mohammed's graf Goede zaken tussen tuin en tafel.... Dr, Wiardi Beekman-stichting ivil hoeken-onderzoek 20 maanden voor een ton tr Een jaar voor een spoorkaartje Wil helm shaven basis Europese vloot Prof. Piccard: Moeten films duurder worden? Flikkeringen wijzen op leven Egypte's ex-premier ter dood veroordeeld Opzienbarende operaties Schotse jongen Gr «rot verdwaald Grote vreugde bij dood van Stalin Vrijdag 2 October 1953 Pagina 7 «V—'V ■Lady"- odel, met af- e capuchon, sn-combina- ïee naar het leer verloren Smid je Ver precies zien mde nu, dat Hij zei niets at er gezegd de daar aan- i te brengen geleerde pro- ijnwerper en naar ik moet sr. Nou alle handgre- iet vergeten, t soort din- ïs van onze AMSTERDAM, 1 Oct. De dr. Wiardi Beekman Stich ting, sectie „Volkshuisvesting", heeft zich vandaag met een brief tot de leden van de Raad van Ministers en van de Eerste en Tweede Kamer gericht met de mededeling, dat zij bereid is mede te werken aan een onderzoek naar de vraag, of er aanzienlijke premiebedragen boven de ondernemerswinst in de zakken van de particuliere bouwondernemers verdwijnen. „Enige tijd geleden werd U door de Stichting Raad van Be stuur Bouwbedrijf een adres toe gezonden", zo luidt de brief, „waarin een aantal opmerkingen, door de heer C. Woudenberg in. de Eerste Kamer gemaakt bij de behandeling van de begroting voor Wederopbouw Volkshuis vesting voor 1953, aan een cri- tische beschouwing wordt on derworpen. Vanwege het grote belang van het onderwerp de verhouding tussen woningwet- bouw en particuliere bouw hebben wij het lid onzer sectie, de heer A. J. A. Rikkert, ver- zoocht dit adres van enige kant tekening te voorzien. Deze heeft aan ons verzoek voldaan." Zijn artikel is afgedrukt in 't zojuist verschenen nummer van het maandblad „De Gemeente' Van dit artikel zendt de Stich ting de Raad van Ministers en de leden van de eerste en tweede Kamer een afdruk toe. „In het op objectieve gege vens gebaseerde artikel staat slechts op één punt bewering tegenover bewering," zo vervolgt de brief. „Dit betreft de be schuldiging, dat er aanzienlijke premiebedragen boven de on dernemerswinst in de zakken van de bouwondernemers verdwij nen. Het komt ons voor, dat het ook voor de particuliere bouw ondernemers aantrekkelijk moet zijn, dat er op dit punt klaar heid komt. Wij willen niets lie ver dan een onpartijdig onder zoek en verklaren ons gaarne bereid daaraan desgewenst me dewerking te verlenen. Wij ho pen, dat ook de Raad van Be stuur Bouwbedrijf de waarde AMSTERDAM, 1 Oct. „De door de rechtbank opgelegde straf acht ik te hoog, ondanks het niet blanco strafregister van verdachte", zo zeide de Procu reur-Generaal, mr. W. B. Bak hoven vanochtend tijdens een zitting van de Amsterdams Ge rechtshof. Terecht stond de 30-jarige in Rotterdam woonachtige B. B., die wegens oplichting van een chauffeur met wie hij gelift had, voor een bedrag van f 5.55 en een spoorkaartje Hilversum Brussel door de Amsterdamse rechtbank was veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De Procureur-Generaal vroeg het Hof verdachte een straf op te leggen van een jaar gevange nisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Uit de voorgelezen verklaring van de chauffeur H. G. Godijn bleek, dat B. hem tijdens een lift van Amsterdam naar Hilver sum een fantastisch verhaal op de mouw had gespeld, waarvan, de hoofdinhoud was dat B. drin gend naar zijn ouders in Brus sel moest, doch zonder geld zat. In Hilversum kocht Godijn toen een spoorkaartje naar Brussel en leende hem voorts een klein geldsbedrag. De chauffeur heeft het geld niet meer terug gezien. „Waarom ging U in hoger be roep?". vroeg de president aan verdachte. „Omdat ik veroor deeld ben, toen ik niet in Ne derland was en ik me dus niet kon verdedigen", antwoordde verdachte, die de feiten toegaf. Een der in de rechtszaal aanwe zige advocaten had toen de ver dediging van B. op zich genomen Het Hof zal 15 October a.s. arrest wijzen. Suikerarbeiders kondigen actie aan DJAKARTA, 1 Oct. (PI Aneta) De bond van suikerarbeiders heeft een actie aangekondigd, in dien de bindende beslissing van de centrale commissie ter beslech ting van arbeidsgeschillen inza ke de lonen, waarbij de eisen van de arbeidersbond waren af gewezen, niet zouden worden herzien. Het is nog niet bekend, of de actie definitief zal door gaan. Donderdag zou van Sura- ba.ja een delegatie naar Djakar ta vertrekken om daar met de minister van arbeid besprekingen te voeren. Van het resultaat dier besprekingen zal het afhangen of er al dan niet actie zal worden gevoerd. Inzamelingsactie voor Griekenland afgesloten Bij het afsluiten van de inzame- ■mgsactie heeft het Nederlandse *°de Kruis thans f 271.018,95 j'bor de hulpverlening aan Grie- frjaand ontvangen. Inmiddels "'t het Nederlandse Rode Kruis be* ingezamelde geld als goederen, waaronder medi- jp^bten, dekens, schoenen en ^middelen, naar de Ionische janden kunnen versturen. Dank de ®h:ten i® natura beloopt den waarde van de verzon, f «"..goederen reeds meer dan h« \r er naar uit, dat tod 16(ierlandse Rode Kruis een aai van ongeveer f 400.000 aan np.®troffen bevolking zal kun- 'tn zenden. van een dergelijk onderzoek zal inzien en van zijn kant mede werking zal willen verlenen. Dat deze medewerking onmis baar is behoeft geen betoog, want zonder boeken-onderzoek bij een aantal particuliere bouw ondernemers is het niet mogelijk tot verantwoorde conclusies te komen. In het algemeen belang en in het belang van de goede naam der betrokken groep menen wij een ernstig beroep op deze me dewerking te mogen doen. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de 30-jarige kassier van de Coöperatieve Boerenleenbank uit Voorschoten C. H. de R„ con form de eis, veroordeeld tot een jaar en acht maanden met af trek. De R. was ten laste gelegd, dat hij gedurende een aantal jaren de bovengenoemde Boerenleen bank benadeeld had voor onge veer 46.100 en dat hij als pen ningmeester van de Zuidwiikse Polder 3326 van deze polder had verduisterd. Voorts had verdachte valse cheques uitgeschreven op naam van inleggers van de bank en deze gelden in zijn eigen zak ge stopt. Bovendien had hij 3000, die hem door een inwoner van Voor schoten waren gegeven om op diens rekening te storten te eigen bate aangewend. Het verduisterde bedroeg in to taal een ton. UTRECHT, 1 Oct. De be- drijfs-pluimveehouders en de zo genaamde sportfokkers, wier in teressen naar hetzelfde soort die ren uitgaan, doch wier doelstel lingen niet gelijk gericht zijn, zul len gezamenlijk deelnemen aan de internationale tentoonstelling van de Kon. Ned. vereniging „Ornithophilia", welke op 6, 7 en 8 November a.s. in de Jaarbeurs te Utrecht gehouden zal worden. Deze tentoonstelling is de vijf en veertigste in haar soort, waar op evenwel pas voor de tweede maal ook jonge dieren ge- exposeerd zullen worden. Lief hebbers uit het gehele land bul len hun eerste jaarsfokproducten naar Utrecht sturen en daar, aan de hand van de bevindingen van de keurmeesters, zich een oordeel kunnen vormen over de kwali teit van eigen en andere pro ducten. Het aantal inzendingen zal dat van verleden jaar verre overtref fen. De bedriifspluimveehouders zullen belangrijke inzendingen doen van foktomen, eendags- kuikens, mestkuikens en derge? lijke, terwijl de afdeling sport- pluimvee en pelsdieren, inzendin gen van watervogels, konijnen en cavia's verzorgt. In verband met het gevaar op uitbreiding van de konijnenziekte myenomatose, welke naar het oordeel van deskundigen schijnt af te ne men worden slechts ingeënte dieren toegelaten. Ook de handel en industrie op het terrein van het pluimveebedrijf zullen op deze tentoonstelling vertegen woordigd zijn. De bedrijfspluimveehouderij is voor ons land van grote 'beteke nis. In 1952 werd voor een waar de van bijna 279 millioen gulden geëxporteerd. Gehoopt wordt dit jaar de 300 millioen te bereiken of zelfs te overschrijden. Per hoofd gebruikt de Nederlandse bevolking jaarlijks 110 eieren, tegenover in Beigië 240, in Duits land 140 en in Amerika 400. Wanneer in ons land het voor oorlogse peil van 140 bereikt zou worden, zouden ongeveer 300 millioen eieren meer afgezet kun nen worden. De mogelijkheden voor de export van slachtpluim- vee zijn vele en daarom is de vrees ongegrond, dat de pluim veestapel te groot zou worden ten opzichte van de eenzijdige export van eieren. Een groot aantal wisselprijzen en medailles zijn beschikbaar ge steld, waaronder medailles van het vorstelijk Huis, van de com missaris van de Koningin, van de burgemeester en van de ge meente Utrecht, van de Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs, van de hoofdcommissaris van politie, terwijl er ook veel en aanzien lijke geldprijzen zijn. WILHELMSHAVEN, 30 Sept. (Reuter). De autoriteiten van Neder-Saksen hebben van wege het bureau van de West- duitse verdedigingscommissaris, Theodor Blank, de mededeling gekregen, dat Wilhelmsbaven waarschijnlijk in gebruik zal worden genomen door de vloot- eenheden, welke de eventuële Westduitse bijdrage aan de Euro pese verdèdigingsgemeenschap zullen vormen. Dit brengt met zich mee, dat het plan tot het aanwinnen van dertienduizend hectare bouwland voor vluchtelingen uit het Oosten door inpoldering van de Jade baai bij Wilhelmshaven zal moeten worden opgegeven. Ge noemde baai is vijftien K.M breed en achttien K.M. diep en vormt een der beste natuurlijke havens aan de Noordzee. Zonder deze baai zou Wilhelmshaven als vlootbasis onbruikbaar zijn, ge zien de ondiepte van de haven ingangen. Kostbare ring verdwenen AMSTERDAM. 1 Oct. Van een wastafel in een toilet op de vierde étage van een warenhuis aan het Damrak te Amsterdam is gisteren een witgouden dames- ring, bezet met drie grote bril janten en acht kleine diamanten, ter waarde van f 1000.verdwe nen. De eigenaresse had het klei nood op de opsténd van de was tafel gelegd. Ze vergat de ring mede te nemen. Toen ze het ver zuim bemerkte en naar de plaats terugging, was de wastafel leeg. De dame heeft bij de politie aan gifte van de vermissing gedaan. HIJ HAD ER NIET LANG PLEZIER VAN UTRECHT, 1 Oct. Door de 18-jarige B. A. J. uit Rijswijk is van het terrein van de Utrechtse Groenten- en Vruchtenveiling een volkswagen gestolen, die toe behoorde aan een zakenrelatie van de veiling. De dader is giste ren te Rijswijk gearessteerd. CHURCHILL EN EDEN LONDEN, 30 Sept. (Reuter). De Britse eerste-minister, Chur chill, en de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, zijn Woensdagavond per vliegtuig in Londen aangekomen; Churchill van de Franse Rivièra en Eden uit Griekenland. Churchill bracht dertien dagen vacantie door in de villa van Lord Beaverbroock te Cap d'Ail bij Nice. Enige tijd later kwam Eden op het vliegveld van Londen aan. Eden zeide, dat hij weer in staat was te werken. Hij zeide nog niet te weten of hij zijn werkzaamheden onmiddellijk in volle omvang zou hervatten. AMSTERDAM, 1 Oct. De filialen zes in getal van Amerikaanse filmmaatschappijen hebben het lidmaatschap van de Nederlandse Bioscoopbond per 1 Januari a.s. in beginsel opge zegd. De mogelijkheid tot be spreking van zekere voorwaarden na het vervullen waarvan hun besluit zou kunnen worden her roepen is echter open gelaten. De vier overige Amerikaanse maatschappijen hebben haar films verkocht aan zelfstandige Neder landse ondernemingen en zijn dus contractueel tot levering gebon- 5' t?s geruime tijd waren we£ ?julingen gaande tussen °idbestuur van de Neder landse Bioscoopbond en de ge noemde maatschappijen over her ziening van de leveringsvoor waarden. De Amerikaanselnder- nemingen verlangden een alge mene verhoging van het film huurniveau Bij de Nederlandse Bioscoopbond bestond bereidheid om, zodra de deviezenvoorschrif- ten dit zouden toelaten, een systeem te ontwikkelen waarbij de films naar haar waarde zou den kunnen worden gehonoreerd maar dat achten de Amerikanen niet voldoende. Aangezien de zes filialen niet het risico wensen te lopen van het verstrijken van de statutaire opzeggingstermijn, hebben zij zich genoodzaakt ge zien hun lidmaatschap op te zeg gen. Jolian van Oldenbarnevelt met emigranten naar Australië vertrokken AMSTERDAM, 1 Oct. Met 1434 emigranten aan boord is het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" van de stoomvaartmaatschappij „Nederland" vanmiddag uit de Amsterdamse haven onder gezag voerder H. Zeilmaker naar Australië vertrokken. De zes kinderverzorgsters zul len zich gedurende deze reis niet behoeven te vervelen, want niet minder dan 450 kinderen onder de 12 jaar zijn aan haar zorgen toevertrouwd strekt door een Indonesische pel- grimorgamisatie. Deze proef beet minder geslaagd te zijn. Zo voel den de vrouwelijke pelgrims b.v. niet voor de twee kilo tabak, de Sumatranen vonden de Java- ketjap te zoet en de Java-tabak niet te roken. Ook behoorde een stel matrassen en een kussen tot de verplichte standaarduitrusting van de pelgrims, doch toen dezen weer naar hun vaderland ver trokken was nog maar sporadisch een Hadji in het bezit van de kist en nog geen tien procent had meer de beschikking over zijn matras en kussen. De bede vaartgangers die niets meer had den, hadden de kisten en matras sen in Mekka verkocht. ROTTERDAM, 1 Oct. De Langkoeas" en de „Kota Agoeng", die dezer dagen in Djakarta uit Djeddah zijn aangekomen, heb ben respectievelijk 1066 en 800 Indonesische bedevaartgangers vervoerd. In de Hedjaz, de Ara bische kustprovincie, waarin Mekka ligt, heeft de groep pel- grimgangers zich uitgebreid, want er werden namelijk drie zuige lingen geboren. De bedevaartgangers hebben bet dit jaar in Mekka zeer moei lijk gehad, want behalve de ge bruikelijke warmte was er aan houdend een hittegolf, zodat zij zeer vermoeid en vermagerd aan boord van de schepen kwamen. Zowel aan boord van de „Lang- koeas" als van de „Kota Agoeng" zijn gedurende de thuisreis drie Hadii's gestorven. Voorheen namen de Lloyd- scheoen levende koeien mee aan boord, die gedurende de reis ritueel werden geslacht en genut tigd. Dit jaar heeft men een proef genomen door de koeien in het slachthuis te Rotterdam ritueel te laten slachten. De bees ten werden in een aparte koel- kamer aan boord meegenomen Deze nieuwe hygiënische methode heeft uitstekend voldaan en ook vrFW vouw n» ranartese de Indonesische consul-generaal I NEW YOKK I,e Canadese in Djeddah heeft zijn tevreden-1 chirurg dr Arthur M. Vineberg heid over deze proef uitgespro- 1 uit Montreal, lector in de chirur- k Onder de pelgrimgangers van Sie aan de medische faculteit van de „Langkoeas" bevonden zich de McGill-umversiteit en verbon- o.a. de heer en mevrouw dr. den aan verschillende ziekenhui- Jusuf Adawinata. hoofd van het i t M t heeft on een ver- immigratiekantoor ze™ te. Montreal, neeit op een ver- EILAND PONZA (Italië), 1 Oct. Ruim 3.000 meter onder de opper vlakte van de zee heerst de rust van het graf en is het zwart als de styx. Deze duisternis wordt slechts verbroken door een spook achtige phosphorescentie, welke op onbekende levensvormen wijst. Dat hebben professor Auguste Piccard en zijn zoon Jacques vanavond verteld na hun terug keer van een reis naar een diepte, welke tot dusver nog door geen mens bereikt was. „Er was niets anders te zien. Zelfs ons machtige zoeklicht bracht niets aan het licht in de stilte, het zonloze duister van de peilloze afgrond", zei de tengere 69-jarige professor toen hij terug gekeerd was van de laatste ver overing van de mens op de oude wereld. De geleerde, die 20 jaar gele den per ballon naar de stratos feer ging, keerde vandaag te ver moeid en opgewonden naar de oppervlakte van de Tyrrheense Zee terug om onmiddellijk van zijn ervaringen te vertellen. Hij zei toen tegen de correspon denten op een Italiaans korvet alleen: „Drie duizend een honderd én vijftig meter". Naderhand, toen hij uitgerust was, wilde hij echter graag pra ten. „Wij zijn zo gelukkig", zei hij, „zo gelukkig en zo moe". „Maar dat geeft niet. Ik kan u thans niets wetenschappelijks vertellen. Niet voordat wij de in strumenten en de resultaten van deze proef bestudeerd hebben. „Maar een ding is zeker: ons avontuur is hiermede niet ten einde. De wetenschap kent geen begin- en eindpunt. Wij hebben zojuist de grootste diepte van de Middellandse Zee bereikt. Maar wij zijn nog niet zover gegaan als met de bathyscaaf mogelijk is". Opgewonden deelde hij de pers en de marine-officieren mede: „Op 3.150 meter is de duisternis absoluut. Die duisternis wordt slechts van tijd tot tijd onder broken door talloze kleine phos- phorescerende flikkeringen". De „De Ruyter" 16 November in dienst 's-GRAVENHAGE, 1 Oct. Naar wij vernemen zal op 16 No vember te Schiedam de nieuwe kruiser van de Koninklijke Ma rine „De Ruyter" in dienst wor den genomen. Waarschijnlijk zal H.M. de Koningin hierbij tegen woordig zijn. Joego-SIavië lieeft weer ambassadeur in Rusland MOSKOU, 1 Oct. De eerste Joegoslavische ambassadeur in Moskou sinds Tito met de Kom- mform heeft gebroken, A. D. Vidio, heeft gisteren op 't Krem lin aan M. P. Tarasof, plaatsver vangend president van het presi dium van de Opperste Sovjet, zijn geloofsbrieven overhandigd. Het is de tweede maal bmnen veertien dagen, dat Arasof de 72- jarige president Worotsjilof ver vangt. Voor Worotsjilof's afwe zigheid is geen reden opgegeven CAIRO, 1 Oct. Het revolu- tionnaire hof heeft vandaag de vroegere premier Ibrahim Abdel Hadi wegens „hoogverraad" en „samenzwering met een buiten landse mogendheid ter ondermij ning van de staatsveiligheid" ter dood veroordeeld. Na een verhoor van twee uur veroordeelde het hof, dat in ge heime zitting was, de tweede be klaagde Ahmed Mohamed Awad tot „de strop". Awad stond te recht wegens hoogverraad en sa menzwering met een buitenland se mogendheid tegen de veilig heid van de staat. Abdel Hadi luisterde bleek en met ernstig gezicht naar het voor lezen van bet vonnis door de pre sident van het hof. Hij sprak geen woord. Desgrange-medaille voor Nederlandse Tour-ploeg DEN HAAG, 1 Oct. De her inneringsmedaille met de beelte nis van Henri Desgrange, welke geslagen werd ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan van de Tour de France, is toegewezen aan de Nederlandse Tourploeg 1953 voor haar eerste plaats in het ploegenklassement. Indonesische te Djakarta. gadenng van het internationale Zoals wij destijds schreven, is college of surgeons uiteengezet, er ook een proef genomen met ,jat zjeke mensenharten weer ge- eenheidskisten. Deze kisten wer- den uit Indonesië meegegeven zond en sterk kunnen worden ge- aan de pelgrims en werden ver- Havenstaking te Birkenhead BIRKENHEAD, 1 Oct. In de Britse havenplaats Birkenhead zijn 3000 havenarbeiders in sta king gegaan wegens het ontslag van een hunner. Het werk aan de haven ligt geheel stil. De nieuwe rijksweg AmsterdamUtrecht Aan rijksweg no. 2 tussen Am sterdam en Utrecht wordt hard doorgewerkt. Het viaduct, dat wordt gebouwd op de kruising met de weg HilversumHaarlem bij Geuzensloot onder Loener- sloot is thans voor de helft ge reed. Gisteren is men met het storten van beton voor het twee de deel van dit viaduct begon nen. Over het gereed gekomen deel van het viaduct loopt een twee- baans rijweg, die op 3 October zonder enig feestelijk vertoon voor het verkeer zal worden open gesteld. Men hoopt de tweede helft van het viaduct waarover eveneens een tweebaansweg komt te liggen, op zo kort mogelijke termijn gereed te hebben. maakt, door ze een extra derde arterie te geven. Hij deelde mede, dat mannen, die gebrekkig waren geworden door 'n hartaanval en nauwelijks in staat waren om te werken, weer volledig aan de slag zijn als hoorders van petroleumbronnen, machinisten, spoorwegarbeiders en doktoren. De derde arterie brengt leven reddend bloed naar de harten, die daaraan gebrek hebben door ver stopping van een of van de beide kroonslagaderen, welke onder normale omstandigheden het hart met bloed voeden. Hartaanvallen worden veroor zaakt, doordat de kroonslagaderen verharden en nauw worden of door proppen worden verstopt. Bij de opzienbarende operatie wordt het ene einde van een slag ader. die door de borst loopt, in een tunnel binnen de hartspieren gevoerd en de nieuwe bloedtoe- voer verlengt het leven. Volgens de mededelingen van dr Vineberg is de operatie de laatste drie jaren met succes uit gevoerd op acht van negen pa- tienten en kan zij veilig worden verricht bij elke hartpatiënt, „die 35 meter of meer kan lopen" doch is zij niet aan te bevelen voor mensen, die zo ziek zijn, dat zij zelfs als zij rusten pijn aan het hart heb'ben. Vineberg gebruikt als derde slag ader de binnenborstslagader, die weefsels in de borst voedt. Een einde van die slagader wordt per manent afgesloten. Het vrije ein de wordt in een tunnel gevoerd, die gemaakt wordt door spier weefsel van het hart te scheiden. De spieren worden niet doorge sneden. Zij sluiten zich weer en houden de reserveslagader op haar plaats. Proeven op dieren hebben aan getoond, dat de reserveslagader binnen 'n week begint te groeien en nieuwe vertakkingen krijgt. Deze verenigen zich blijkbaar met kleine slagaderen in de hartspier en het bloed, dat door de reser veslagader toestroomt, wordt op de normale wijze verder gevoerd. De onderzoekingen op dieren hebben bewezen, dat de reserve- slagader binnen drie weken tot een maand voldoende bloed levert om het hart in leven te houden, zelfs indien een van de kroon- slagaders volkomen verstopt ge raakt, zeide Vineberg. Andere bloedvaten in de borst nemen de voorziening van het weefsel, dat voorheen voorzien werd door de borstslagader, over. Deze slagader schijnt in opmerke lijke mate vrij te zijn van verhar dingen, zoals die, welke zich openbaart in de kroon- en andere slagaderen. Vineberg deelde mede, dat de olieboorder thans met volledige bepakking 16 km door moeilijk terrein kan lopen. Een machinist, die twee en een half jaar geleden arbeidsongeschikt was, kan thans als hij wil een werkdag van 16 uur maken. Een dokter, die met een tussenpoze van een jaar twee hartaanvallen had gehad, oefent zijn practijk weer' uit. Vineberg vertelde, dat de ope ratie ook in andere ziekenhuizen wordt verricht. UTRECHT, 1 Oct. Men deelt ons van de zijde van het stich tingsbestuur der tentoonstelling mede, dat de tentoonstelling „Schakels tussen tuin en tafel" ook in zakelijk opzicht een succes geweest blijkt te zijn. Er zijn veel en goede zaken gedaan niet al leen door handelaren en detail listen, maar ook door fabrikan ten. De verwachting bestaat dat de expositie nog geruime tijd zal na werken. Hoewel geen propaganda gemaakt was in het buitenland blijken vele buitenlandse zaken lieden de „beurs" bezocht te heb ben. Er werd bezoek genoteerd uit Spanje. Duitsland. Israël, Engeland, Indonesië, Frankrijk, Zuid-Amerika en de Verenigde Staten. Een deel van deze be zoekers leverde nieuwe relaties op, terwijl er ook enige export- orders werden afgesloten. Uit alle delen van ons land kwamen groepen bezoekers naar Utrecht, zodat terecht gesproken kan worden van een nationale manifestatie. Uit het binnenland werden vele orders geplaatst: de belangstelling voor de expositie in zakenkringen was groter dan ooit te voren. De omzet was in het algemeen dan ook aanzien lijk hoger dan bij de vroegere soortgelijke tentoonstelling. Eén van de doeleinden der expositie was: propaganda voor Na drie dagen weer veilig thuis PAISLEY, Schotland, 1 Oct. De 16-jarige John Butler heeft drie dagen lang in een onder aardse grot bij Paisley in Schot land rondgedwaald. Hij hield er bij zich zelf de moed in door af en toe een deun tje te zingen. Als hij moe was, ging hij op de grond liggen sla pen. Gisteren zag hij eindelijk een sprankje licht en vond de uit gang. Een chauffeur van een vrachtwagen, die hem uitgeput langs de kant van de weg zag liggen, bracht de jongen thuis. Veilig in bed vertelde hij het volgende verhaal: „Ik was Zondagmiddag voor mijn pleizier de grot binnen gegaan met twee kaarsen. Toen ik ongeveer 50 meter ver was, woei de kaars die ik had aan gestoken uit. Terwijl ik probeer de 'm weer aan te steken, verloor ik mijn lucifers. Ze vielen in een plasje water en ik kon ze dus niet meer gebruiken. Ik was bang. Ik weet niet hoe lang ik in het duister rondgescharreld heb, maar op een gegeven moment werd ik moe en ging ik liggen om wat te slapen. Toen ik wakker werd, had ik het verschrikkelijk koud. Boven dien had ik een enorme honger. Ik at de beide kaarsen op, ze smaakten helemaal niet gek. Ik heb al de tijd dat ik in de grot was slechts twee geluiden ge hoord een vliegtuig en een blaffende hond. Toen ik buiten kwam, wist ik niet wat voor dag of het was." Mr. Sunarjo op bezoek bij minister Beyen De Indonesische minister van buitenlandse zaken, mr Sunarjo, heeft gisterochtend een beleefd heidsbezoek gebracht aan de mi nister van buitenlandse zaken, mr J. W Beyen. Mr Sunarjo is gistermiddag naar Zwitserland vertrokken, waar hij een conferentie van In donesische vertegenwoordigers in Europa zal bijwonen. Plannen voor verkeersweg door Arabische woestijn CAIRO, 1 Oct. De acht leden van de Arabische Liga hebben een plan in overweging genomen tot het aanleggen van een grote verkeersweg, die de Perzische Golf met de Middellandse Zee zal verbinden. De weg zou slechts een derde van de lengte der hui dige zeeroute door het Suez- Kanaal zijn. Er zijn belangrijke commerciële en strategische voor delen aan verbonden. Het gehele project zou binnen 5 jaar kun nen worden voltooid. Het staatshoofd van Saoedi- Arabië, koning Ibn Saoed, zou zeer welwillend tegenover het plan staan en bereid zijn een groot deel der onkosten te dragen. het kwaliteitsproduct. In alle branches bestaat tevredenheid over de getoonde belangstelling. Dit zal derhalve geleidelijk aan kunnen leiden tot grotere kennis van en vraag naar hoogwaardige producten. In dit verband is het belangrijk, dat ook grote groe nen huisvrouwen uit het gehele land de tentoonstelling bezochten. Tevredenheid is derhalve bij allen het eindresultaat van deze „beurs". Poolse tolk verklaarde: HONOLOELOE, 1 Oct. Jan Hadjoekiewicz, 28 jaar, de Poolse tolk, die op 9 September op Ko rea van de communistische in- spectieploeg wegliep, heeft van daag medegedeeld, dat de dood van Stalin in geheel Polen een wilde vreugde ontketende. „Die avond werd er meer wod ka gedronken dan op enig ander tijdstip na de oorlog." „De politie moest de bars en nachtclubs sluiten om een einde te maken aan de viering", voegde hij er aan toe. Hadjoekiewicz, die per vliegtuig op Amerikaans grondgebied aan kwam om er asyl te verkrijgen, zei: „Dit is een van de gelukkig ste dagen van mijn leven. Het is bijna niet te geloven, dat ik nu vrij ben." NEDERLAND KLOPTE INDIA MET 9—0 Het internationaal dames- tournooi te Folkestone FOLKESTONE, 1 Oct. De uitslagen luiden: SchotlandFrankrijk 60 Nieuw ZeelandDuitsland 21 Nederlan dIndia 90 AustraliëOostenrijk 61 Zuid Afrika—Verenigde St. 40 De pseudo-vogelpest 's-GRAVENHAGE, 1 Oct. In de week van 2027 September j.l. werd pseudo-vogelpest gere gistreerd' in Groningen in 1 ge meente op 1 bedrijf; in Gelder land in 6 gemeenten op 8 bedrij ven; in Utrecht in 1 gemeente op 1 bedrijf; in Noord-Brabant in 2 gemeenten op 2 bedrijven; in Limburg in 1 gemeente op 1 be drijf Totaal: in 11 gemeenten op 12 bedrijven. In de week van 1320 Septem ber werd in 8 gemeenten op 8 bedrijven pseudo-vogelpest gecon stateerd. Kaasmarkt Gouda GOUDA, 1 Oct. Aanvoer: 230 partijen. Noteering: le kwali teit 2,15—2,24; 2e kwaliteit 2,10 2,14; extra zware kwaliteit 2,252,48. Handel flauw. Veemarkt Delft DELFT, 1 Oct. Aanvoer: 18 runderen, 28 nuchtere kalveren, 219 varkens, 444 biggen, 6 scha pen. Notering: vare koeien 600 800; nuchtere kalveren 4050; biggen 3045; lopers 55—100; drachtige zeugen 225—300; runde ren p. kg. slachtgew. 2.20—2.40, magere varkens p. kg levend ge wicht 1.701.85. Handel: traag, varkens en biggen prijzen lager. Pluimvee- en eiermarkt Barneveld BARNEVELD, 1 Oct. Pluim- veemarkt: aanvoer ca. 41.000 st. Handel matig. Prijzen: slachtkip- pen, lichte rassen f 1.55 tot f 1.65; zware kippen fl.65 tot f 1.75: piepkuikens f2.25 tot f2.50; zwa re kuikens f2.50 tot f2.60, alles per kg; overige per stuk: oude eenden f0.70 tot f 1.60; tamme konijnen f 2.25 tot f 6.25; tamme jonge duiven f 0.45 tot f0.55; pa trijzen jonge f2.25 tot f2.60. oude f 1.00. Eiermarkt: aanv. ca. 1.800.000 stuks. Handel in kippeneieren re delijk, in henneneieren traag. Prijzen: kippen eieren f 18.25 tot f 19.00, algemene prijs f 18.55 per 100 stflks, kiloprijs kippeneieren f2.98; henneneieren f 11.00 tot f 15.50 per 100 stuks. Veluwse eierveiling „Barneveld-Ede" BARNEVELD, 1 Oct. Aan voer ca. 950.000 stuks, waarvan er 442.000 in veiling kwamen. Handel zeer vlug. Prijzen: eieren van 44/50 gr. f 11.10'tot f 12.95; eieren van 50/60 gram f 13.70 tot f 18.05; eieren van 60/67 gram f 18.26 tot f 19.77 per 100 stuks. Varkensmarkt Barneveld BARNEVELD, 1 Oct. Aan voer ca. 40 stuks. Handel kalm. Prijzen: biggen f38.00 tot f48.00; drachtige zeugen f260 tot f350, alles per stuk.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7