Feest bij de veiling van W armenhu Films van deze week Gebed en boete eisen van deze tijd Receptie Gemeentebestuur Aan vooravond 8 October-feest De moeilijkheden in P.v.d.A. Minder zacht IVIarkf en Beurs Pagina 10 Zaterdag 3 October 1953 ALKMAAR Met betrekking tot de receptie, die door het ge meentebestuur van Alkmaar zal worden gehouden op Woensdag 7 October a.s. van half 9 tot half 11 des avonds (20.3022.30 uur), zijn enige vragen gerezen over de bedoeling van deze ontvangst, met name waarom zij (thans voor het eerst) wordt gehouden, en voor wie zij is bestemd. Het gemeentebestuur pleegt daarvoor in aanmerking komen de gezelschappen van buiten de stad of buiten het land ten stad- huize officieel te ontvangen, een- deel als blijk van erkentelijkheid voor het bezoek aan onze stad, anderdeels als daad van gastvrij heid en hoffelijkheid. Slechts enkele stadgenoten zijn in de gelegenheid zulke ontvang sten bij te wonen; voor de stad genoten Werd tot nog toe geen speciale ontvangst gehouden, ten zij bij uitzondering (onder andere het bezoek van de burgemeester van Bath). Het is de bedoeling van de re ceptie op 7 October de ingezete nen, alsmede anderen, die in Alk maar belangen hebben, in de ge legenheid te stellen hun opwach- Mist U soms iets? ALKMAAR Een hele kist met bloemkool te verliezen lijkt nogal sterk. Toch is het gebeurd. De eigenaar kan zijn middagmaal tje alsnog bij de politie afhalen op kamer 14 van het Bureau te Alkmaar, eerste étage, iedere Maandag, Woensdag en Vrijdag van 16.30-17.30 uur. De straat was in de week van 24 tot en met 30 September bezaaid met de ge wone dagelijkse dingen van alle dag; is er soms iets van U bij. Armbanden; portemonnaie's m. en z, inhoud; kinderschoentjes; tekening; damespolshorloge; kin dermuts; broche's; hoofddoek; pa- rapluie's; sok; sjaals; knijptange- tje; vulpennen; ijzerboor; para- pluiehoes; handschoenen (dames en heren); ladder; jasje; geldsbe dragen; geluiddemper; batton; di verse sleutels; maggi-busje inh. geld; kettinkje; pop; padvinders- riemen; polshorloges; eier-rekje; boodschappentas; baal meel; ca puchons; ceintuur; jasbeschermer; zakdoek; duimstok; tafelmes; mestvork; springtouw; kammetje; tailleband; regenpijpen; kinder tasje; pakjes ansichtkaarten; kin- derbril; kinderregenjasje; actentas koplamp; lieslaarzen. I ting te maken bij het gemeente bestuur in de vertrekken waar I het gemeentebestuur de hem op gedragen taak verricht, op de vooravond van het bij uitstek Alkmaarse feest van de herden king van het ontzet in 1573. Niet alleen particulieren en autoriteiten, maar ook besturen van instellingen,- verenigingen en corporaties met hun dames, zijn welkom. Met nadruk wordt er op gewezen, dat geen uitnodigingen zijn verzonden. Omtrent de kleding zijn geen aanwijzigingen gegeven; men drage hetgeen als „uitgaans- tenue" of Zondagse kleding wor den aangemerkt. Indore-loterij ALKMAAR Uitslag van de loterij voor het studiefonds van een groot seminarist in Indore. Eerste prijs no. 3705; elfde prijs no. 1348, verdere prijzen achter eenvolgens: 3919, 4133, 4347, 61, 276, 490, 705, 919, 1134, 1563, 1777, 1992, 2206, 2421, 2635, 2849, 3063, 3277, 3491. De prijzen zijn af te halen bij de heer S. Veel, Herenweg 41, Oudorp. Pater Steltenpool S.V.D. A.O.G.-nieuws ALKMAAR Het le elftal speelt thuis tegen DCG uit Am sterdam om 1 uur precies. Het 2e elftal krijgt DDO op bezoek en speelt de wedstrijd om 2 uur. De jun. A spelen eveneens thuis en wel tegen Adelbert A om 12 uur precies. De jun. B spelen in Bergen op het Berdos-terrein aan de Nesdijk. Aanvang wed strijd kwart over drie. Vertrek tijd van de Ambachtsschool om half drie uiterlijk. Ka jotters ter beevaart ALKMAAR Zondag 4 Octo ber gaan de Alkmaarse Kajotters naar O.L. Vrouw ter Nood. Jongemannen van 17 jaar en ouder van Alkmaar Kajotter of (nog) niet of niet meer sluit je er bij aan. Kwart vóór 8 vertrekken de lopers; kwart over 8 vertrekken de fietsers van af het Kajotters- huis. Om 9 uur wordt in Heiloo de H. Mis opgedragen tot jullie in tentie. Denken jullie er ook om: a.s. Dinsdag 6 October des avonds 8 uur worden jullie allen met je ouders in de aula van het R.K. lyceum verwacht. N. TROMP, aalmoezenier van de Kajotters Patroonsfeest H.K.W. ALKMAAR De leden worden er aan herinnerd, dat zij morgen ochtend om half 9 allen in de H. Mis in de St. Dominicuskerk te Alkmaar worden verwacht. Zij die zich opgegeven hebben voor deel name aan het ontbijt verzamelen zich daarna in 't Wapen van Heemskerk, Breedstraat. Athletieknieuws „Olympus" ALKMAAR De wedstrijd te Velsen „Pim Mulierveldloop" I vangt a.s. Zondag om half 1 aan. De deelnemende athleten wor- i den verzocht tijdig aanwezig te zijn. Het terrein ligt 5 minuten van het Station Velsen-IJmuiden- Oost. Opgave voor de Alkmaarse Singelloop kan tot a.s. Maandag geschieden; daarna is de inschrij ving gesloten. Afstand jun. A en B: 1500 meter, senioren A, B, C, D 5000 meter. Geen kaastlragersuniform ALKMAAR Gaarne verlenen wij plaatsruimte aan onderstaan de, hetgeen ons door het bestuur van de muziekvereniging Excel sior werd toegezonden: Het bericht dat de muziekver eniging Excelsior zich in het uni form van Kaasdrager zou steken werd met enthousiasme begroet. We kregen echter bezwaren van enkele groeperingen uit de be volking en aan deze bezwaren wil de harmonie Excelsior gehoor ge ven, omdat Excelsior zich plaatst midden tussen de burgerij. Zo hebben wij opdracht gegeven een ander uniform te ontwerpen. Een en ander brengt met zich mede, dat de uitvoering van een ander uniform meerdere kosten met zich meebrengt. Wij doen dan ook een dringend beroep op U allen om ons te steunen zoveel als in Uw vermogen is. Excelsior dat bij feestelijkheden steeds paraat is, verwacht Uw steun. Het comité van aanbeveling be- treurdt de tegenwerking voor het kaasdragersuniform, maar geeft zijn volledige steun aan 't nieuw te ontwerpen uniform. Steunt het Uniformfonds van het populaire Excelsior. Stort Uw bijdrage op girorekening 17410 der Ned. Mid- denstandsbank onder vermelding Uniform Excelsior, of geeft Uw bijdrage af bij de Bestuurders. PURMEREND. In een voor de zoveelste maal bij herhaling over deze kwestie gehouden ver gadering van de Partij van de Arbeid te Purmerend is besloten om de toestand zoals deze thans bestaat, voorlopig te bestendigen voor een halfjaar Dat wil dus zeggen, dat aan wethouder C. Beukenkamp en raadslid S. de Vries niet gevraagd zal worden om hun mandaat beschikbaar te stellen. Het besluit om aldus voorlopig door te gaan, is geno men op voorstel van het hoofd*- bestuurslid W. Thomassen, bur gemeester van Zaandam. Ook zal gedurende het komen de halfjaar de afdeling geleid worden door een bestuur, waar van de voorzitter niet uit Purme rend afkomstig is. Door dit be sluit staat het dus thans vast, dat mevr. Steert-Brouwer voorlopig niet als wethoudster van Purme rend zal terugkeren. Overigens schijnt dit besluit, dat met 76 tegen 70 stemmen is genomen, niet naar de zin te zijn van verschillende partijleden, die uit protest de vergadering heb ben verlaten en als partijlid heb ben bedankt. Het filmjournaal BUITENLAND: In de laatste dagen van September overleed de burgemeester van West-Berlijn. De voornaamste gebeurtenissen, die zich tijdens de ambtsperiode van Dr. Ernst Reuter, een zeer bewogen ambtsperiode, afspeelden werden gememoreerd. Parlements verkiezingen in Denemarken wa ren een succes voor de socialis ten aldaar. De Griekse minister president Papagos bracht een vriendschapsbezoek aan Italië. Luitenant Lithgow vloog boven de Lybische woestijn sneller dan Duke, en een ingenieuze geest vond een buigbaar autostuur uit, dat bruikbaar is bij botsingen. Duitse krijgsgevangenen keerden terug uit Sovjet-Russische gevan genschap, het Franse zeekasteel „Ile de France" verleende de eerste hulp bij een scheepsramp op de Oceaan, en, het schijnt een algemene kwaal te worden,- maar in Joego-Slavië is het leger ook aan 't oefenen. BINNENLAND: In Joure was het feest, toen Douwe Egberts de 2e eeuw volmaakte. Ze zijn daar een carillon rijker geworden, een 200-jarige hadden ze nog niet. Dat een bril niet lelijk staat, als u maar de juiste kiest leerde een brillenshow in Den Haag. De ver keerspolitie in Eindhoven lachte fijntjes, toen de burgers het werk een tijdje gingen opknappen. Dat NoorwegenNederland een sof was, ziet u voor u op het scherm maar in Amsterdam speelden het Fifa-elftal en Barcelona een mag- nefiek partijtje voetbal. Rex Theater: „ALRAUNE" Hoewel er in dit Duitse product voortreffelijk spel te' zien is, en wel met name van Hildegard Knef in de titelrol, de bekende Erich von Stroheim als ten Brin ken, de verbitterde professor, en Karlheinz Böhm, die een voor treffelijke creatie op het doek brengt als pas afgestudeerd dok ter, kunnen wij „Alraune" niet van harte aanbevelen. Dit in de eerste plaats om het gegeven, en op de tweede plaats om de ge schiedenis, die er om dit gegeven heen geweven is. „Alraune," in ons land „alruine" genoemd, is de naam van een plant met een bizar gevormde wortel, namelijk in de vorm van een menselijk wezen. Aan deze wortel worden door de volksfantasie magische krachten toegeschreven, die voor het merendeel het kwade beïn vloeden. Terecht bestemde de K.F.C. deze film voor 18-jarigen, met voorbehoud. Cinema Americain: GEHEIME DIENST IN DONKER AFRIKA Intrige in Noord-Afrika Deel I) In de Cinema Americain draait deze week de bijzondere film Ge heime Dienst in Donker Afrika. Tot en met Zondagavond wordt het eerste deel vertoond van de ze spannende spionnage- en con- tra-spionnagefilm Intrigue in Noord Afrika. Maandagavond tot en met Donderdagavond van de volgende week draait het tweede deel: Het verraad ontmaskerd. Deze film is er een van dezelf de kwaliteit als de indertijd ver toonde De Trommen van Fu Man- chu, maar dan een niet van Oos terse, maar koelbloedige Wester se sluwheid en berekening. Op de eerste plaats een vechtfilm eerste klasse. Duitse, Engelse en Fran se spionnen trachten elkander te overtreffen in slimheid, kracht en snelheid van handelen. En alle avonturen worden in tomeloze vaart op het doek geworpen. liet ene spannende tafereel na het an dere, met felle vuistgevechten, paard- en autorijden, schietpar tijen, in een fel verbeten kracht meting, vliegtochten en motor bootraces over wilde rivieren, be sluipingen en achtervolgingen, dat alles geladen met de haat tussen arrogante Duitse officieren met hun Heil-geschreeuw en flegma tieke Engelsen en spontane Fran sen geeft wel een beeld van de wüze, waarop dat in werkelijk heid eveneens gegaan moet zijn. Een bijzonder interessante film, die ongetwijfeld veel belangstel ling zal trekken van 14-jarigen en ouder. Harmonie: EILAND DER BEGEERTE Chicken, korporaal der mari niers, die Elizabeth Smythe een verpleegster van het troepen transportschip dat op een mag netische mijn voer redde, strandde met haar op een onbe woond eiland in de Pacific. Hij, een aardige vlotte jongen, zij, een type veel ouder en serieuzer, ont dekken echter dat ze van elkaar zijn gaan houden. Wanneer ech ter een Engels piloot een noodlan ding maakt en zij hem liefdevol verpleegt, wordt de toestand tus sen de twee mannen dreigend, omdat ook deze man van haar is gaan houden. De conflicten tus sen deze drie mensen die eindi gen in een gevecht om haar vlak voor hun redding zijn zeer goed weergegeven. Het mooiste moment is het echter wanneer Chicken aan boord van het reddende schip, zich reali seert dat zij inderdaad te oud voor hem is en dat zij gelukkiger kan worden met Peck de piloot. Deze innerlijke strijd wordt hier prach tig uitgebeeld en maakt dit ver haal dan ook aanvaardbaar. Ver der geniet men van de prachtige kleuropnamen en de goede montage van deze prent. Vooraf een twee tal aardige Mickey Mouse filmp jes. Victoria Theater: FOEI TOCH, BRIGITTE! In deze vrolijke Duitse film treedt het bekende trio Heinz Rühmann, Hans Moser en Theo Lingen op de voorgrond. Een schoolmeisje wordt gesnapt met een liefdesbrief en dit epistel is oorzaak, dat drie brave echtge noten onder zware verdenking ko men te staan. Vanzelfsprekend komt alles weer in 't reine, maar voor 't zover is, maakt de toe schouwer nog menige dwaze si tuatie mee, die hun ontstaan dan ken aan één grote serie kostelijke misverstanden. Zoals gezegd, een vrolijke geschiedenis, waarmede men zich uitstekend kan amuse ren. In 't voorprogramma, behal ve 't nieuws een komische film met Buster Keaton en een aardige musical. Vermiste Nederlander gevonden CHICOUTIMI 2 Oct. (Reuter) Zeven personen, onder wie een Nederlandse ingenieur Ir. K. Koe ten, uit Alkmaar, die sedert 25 Augustus met een vliegtuig in Canada werden vermist, zijn naar Vrijdag te Chicoutimi in Quebec is vernomen, veilig en wel bij een meer in het Noord-Oostelijke deel van de provincie Quebec gevon den. Het vliegtuig was zoekge raakt op een vlucht van fort Chi- mo naar Roberval. Het was, vol gens de thans ontvangen berich ten, geland, omdat het te kampen had met benzinegebrek. Behalve Ir. Koeten, bevonden zich een Duitse en drie Canadese passagiers aan boord. De beman ning telde twee koppen. W interprogr anima R.K. Middenstand BERGEN Op de gehouden jaarvergadering van de Midden stand wijdde de G.A. kapelaan Wanna zijn geestelijk kwartiertje geheel aan het onderwerp „Kern vorming in de Middenstand." Men ging direct over tot het vormen van een kerngroep om de proble men in de middenstand bestaande op sociaal en geestelijk gebied met de geestelijk adviseur te bespre ken. Verschillende leden gaven zich hiervoor op. Voor afvaardi ging naar de Centrale raadsver gadering werd gekozen de heer J. de Koning Jr. Vervolgens werd het winterprogramma samenge steld en zal op de eerste avond Maandag 19 October de heer Bakker van het centraal bureau van de middenstand de leden een riem onder het hart steken. Het patroonsfeest zal met meer luister dan gewoonlijk worden gevierd, een cursus „spreken in het open baar" is in voorbereiding en we derom zal een St. Nicolaas-actie worden georganiseerd in samen werking met de Berger-Winke liersvereniging. De bij de rondvraag gedane suggestie om tijdens de kermis een speciale kindermiddag te or ganiseren met financiering door de middenstand vond zeer veel bijval en heeft de bijzondere aan dacht van het bestuur. „Storm over Stavenisse" BERGEN In de dancing van de Ruftende Jager werd Vrijdag avond de film „Storm over Stave nisse" voor een geheel gevulde zaal vertoond. De burgemeester van Bergen Dr. W. Huygens open de de avond met een hartelijk welkomstwoord tot de burgemees ter van Stavenisse en de talrijke bezoekers, 't Brandweerkoor zong hierna het Stavenisse's volkslied, van L. A. Verburg, Wiegenlied van J. Brahms, Der Rote Serafan, van K. Imjalof en Jager Chore van C. M. von Weber. Na de filmvertoning en de in teressante causerie gehouden door de burgemeester van Stavenisse, zong het brandweerkoor nog „Old Black Joe" van S. C. Foster en Les Montagnards van Alfr. Ro land. N.K.J.B. HEILOO Op Zondag 4 Octo ber a.s. houdt de NKJB afd. Heiloo haar eerste dans-avond van het nieuwe winterseizoen. De aanvang van deze avond is 8 uur. De dans muziek zal worden verzorgd door de „Music-Lovers." De entrée is f Q.75 voor leden f 0.50. De kaart verkoop is op genoemde avond van 7.30 af aan de zaal. Op deze avond hebben alléén personen toegang, die ouder zijn dan 17 jaar. WARMENHUIZEN Het was Donderdag j.l. voor de heer P. Pronk, die zijn 40-jarig jubileum als veiling- en keurmeester vier- i de een onvergetelijke dag en te meer, omdat ook de veiling 40 jaar bestond. De receptie was uitermate druk bezocht; burge meester Nolet en de gemeente secretaris de heer Ruiter, alsmede tal van bestuursleden van orga nisaties op tuinbouwgebied ga ven van hun belangstelling blijk. De voorzitter van de veiling, de heer W. Dekker, opende de rij van sprekers en bracht de jubi laris zijn hulde; hij schetste in waarderende woorden de wijze, waarop de heer Pronk steeds zijn taak had opgevat. Speciaal hul digde de voorzitter hem als mens en prees zijn eerlijke werkwijze, vooral wanneer het moeilijke kwesties betrof tegenover tuinder en koper. Het veilingbestuur ihad gedacht aan deze dag een feestelijk ka rakter te geven, omdat twee ju bilea worden gevierd. Als blijk van waardering voor zijn vele verdiensten bood de heer Dekker namens de veiling de heer Pronk een gouden horloge met inscriptie aan en uitte daarbij zijn beste wensen. De heer J. Wener sprak namens de Kamer van Koophan del. Ook hij prees de jubilaris en bood een prachtig geschenk aan. Vervolgens sprak de heer K. Kliffen uit L-angedijk als districts controleur van de uitvoercontrö- ledienst. Hij bood namens zijn directeur en de ambtenaren zijn gelukwensen aan en liet deze vergezeld gaan van een schil derstuk en een kist sigaren. Ook hij prees de jubilaris voor zijn werkwijze, die steeds strikt eer lijk en rechtvaardig is geweest. Hij bracht in herinnering hoe de jubilaris eens tot driemaal toe een partij uien van een tuinder afkeurde, waarop de tuinder de vraag stelde, wat er nu met het partijtje moest gebeuren. De heer Pronk antwoordde: „Zeg thuis maar, dat -het schuitje ge zonken is." Tevens bTadht de heer Kliffen zijn felicitaties over aan het veilingbestuur. De heer Herwjjnen, controleur van de Plantenziektenkundige Dienst sprak in dezelfde geest. De heer Vos bood een door hem gemaakt gedicht aan. namens de trans portarbeiders. Hij dankt in het bijzonder voor de prettige samen werking. De keurmeester van de Noordermarfctbond belichtte in zijn toespraak de karaktereigen schappen van de jubilaris. De heer Ligtlhart voegde er een woord aan toe als oud school kameraad. De tuinder, de heer P. M'ink huldigde de heer Pronk en het KAPELWAGEN WOENSDAG IN BERGEN Inpaats van Zondag BERGEN Het is niet mo gelijk gebleken de „Norbertus- wagen" a.s. Zondag door Bergen te laten trekken. Nu zal de „Rondreis om Naastenliefde" door Bergen worden gehouden op Woensdag 7 October. De helpers en helpsters die zich Zondag ter beschikking had den gesteld om de tocht van de wagen tot een succes te maken, worden verzocht schriftelijk aan de Pastorie te laten weten of zij ook op Woensdag hun medewer king kunnen geven. Oostpriester- hülp doet een beroep op de edelmoedigheid van jong Bergen en ieder paar helpende handen is welkom. De kapelwagen begint dus Woensdagmorgen om 9 uur zijn tocht door Bergen, vanuit de St Antoniuisstraat, waar de wagen en de medewerkers elkaar ont moeten. Oostpriesterhulp BERGEN Zoals eerder werd medegedeeld in de circulaires die bij de parochiekerk zijn uitge deeld, zou de kapelwagen Zondag 4 October zijn rondgang door Ber gen maken. Hierin is echter een wijziging gekomen, en komt de kapelwagen a.s Woensdag door het gehele dorp. Om de dringen de nood te lenigen wordt ge vraagd kleding, schoeisel, en gel den voor de bouw van een rij dende kapelwagen. Dit zal Woens dag huis aan huis worden opge haald. De Middenstandsvereniging biedt vooral de helpende hand door dozen aan de winkeliers uit te reiken, die later bij hen worden terug gehaald. bestuur en zeide trots te zijn op de veiling. Hij herinnerde aan de oprichters, die onder de meest moeilijke omstandigheden hun ar beid begonnen en wees daarbij de jonge tuinders op het werk van hen, die de eerste schreden hadden gezet. „Zij moeten besef fen, dat Warmenhuizen een uit stekende veiling heeft." Achter eenvolgens voerden nog het woord, de heren J. Zwart, oud- keurmeester te Langendijk, de heer Ootgers en de oud-pionier de -heer A. Nottelboom te Sc'ba- gen, die thans 87 jaar is en tot de oprichters behoorde. Tal van bloemen werden aangeboden door de bridgeclub, de K.A.B. en van instellingen en particulieren. Tot slot s-prak de jubilaris een dankwoord aan allen, op de hem geestige wijze, voor alles wat ge daan was o-m de-ze dag tot een vreugdevolle dag te maken. De I heer Dekker sloot daarna de bij- 1 eenkomst en dankte voor de feli citaties aan het adres van de heer Pronk en het jubilerende veiling- bestuur. Geel-Zwart-nieuws ZIJPE Door burgemeester en wethouders zijn de volgende bouwvergunningen verleend: aan G. Buik te 't Buurtje tot het uitbreiden van een schuur, dienende tot veestalling; aan J. Th. Paridon te Katwijk a.d. Riin tot het bouwen van een veestal ling en hooitas aan de Ruigeweg te Schagerbrug; aan J. Portegijs tot het uitbreiden van een vee stalling aan de Bosweg te 't Zand; aan P. Bruin „Cereshoeve" Scha gerbrug tot het bouwen van een garage aldaar; aan Mevr. Bas Kreijger te Anna Paulowna tot het verbouwen van een bestaande woning te Oudesluis; aan A. J. van Riiswijk te St. Maartens- vlotbrug tot het bouwen van een schuur met veestalling aldaar. Kind verdronken HEERHUGOWAARD Vrijdag 's middags om 12 uur is het twee jarig zoontje van de familie Pluis- ter wanende le Kilpad alhier, in de nabijgelegen sloot geraakt en jammerlijk verdronken. S.V.W.-nieuws ALKMAAR We zijn j.l. Zon dag getuige geweest van een zeer aardige wedstrijd SVW2 Lim- men 2. De uitslag was 60 in het voordeel van Limmen 2 en deze ploeg vertoonde zulk een tech nisch spelletje, dat het voor de SVW-ers niet mee viel. Aanstaande Zondag 4 October gaat SVW 1 naar Tex. Boys en we verwachten, dat de punten mee naar de Waard komen. Het tweede elftal speelt weer thuis, nu tegen Berdos 2. Wij zijn zeer benieuwd hoe sterk de Ber- genaren zijn. SVW 3 gaat op be zoek bij LSVV 4. De junioren spelen om 12 uuir thuis tegen Limmen b. Sportnieuws OUDORP Het eerste elftal van Kolping Boys ontvangt be zoek van het pas gepromoveerde Callantsoog 1. Deze club is nog welbekend uit de beslissingswed strijd op het Bergen-terrein, nu enkele jaren geleden. Vooraf spe len om 1 uur de adspiranten a tegen St. Bavo a. Het tweede derde en adsp. b elftal hebben uitwedstrijden tegen resp. Alkm. Boys 5, Koedijk 2 en RKAFC d. Het eerste elftal van de handbal speelt thans tegen Oranje Wit uit Limmen, aanvang 4.15 uur. Lim men is één van de sterkste te genstanders uit de competitie. De junioren a spelen in Egmond a.d. Hoef tegen Zeevogels jun. Propaganda-avond Ned. Blindenbond WINKEL De Nederlandse Blindenbond zal op Dinsdagavond 6 October in zaal Laan een pro paganda-avond organiseren. Medewerking zal worden ver leend door de zangverenigingen West Frisia te Winkel en Zang en Vriendschap te Lutjewinkel. Uitslag aanbesteding WIERINGERWERF Woensdag 30 September werd door 't heem raadschap De Wieringermeer aan besteed het herstellen van 2 hou ten steigers aan de Westfriese Vaart in de Wieringermeerpolder. Slechts één inschrijving was hier voor binnengekomen n.l. van de Fa. Koorn en de Jong te Medem- blik voor f 3100. De begroting was f 2.000. Noord Hollands Philharmonisch Orkest HAARLEM Dinsdag 6 Octo ber a.s. zal het Noord Hollands Philharmonisch Orkest, de voor malige H.O.V. (Haarlemse Orkest Vereniging), thans georganiseerd op provinciale basis, voor het eerst in zijn nieuwe vorm optreden met een concert in het Haarlems Con- certgebov^v, onder leiding van Toon Verhey, met als solist de Amerikaanse pianist Byron Janis. Provinciale en stedelijke autori teiten zullen dit concert bijwo nen. In het algemeen bestuur van de stichting Noord Hollands Phil harmonisch Orkest hebben zitting de burgemeester van Alkmaar, mr. dr. H. J. Wytema, de wethou der van Kunstzaken te Hilversum de heer J. de Jong Czn., de wet houder van Kunstzaken te Haar lem de heer D. J. A. Geluk, het lid van Gedeputeerde Staten van Noord Holland de heer L. Bouw man, verder mr. A. Beets, dr. Th. de Crauw, dr. J. R. H. de Smidt,. de heren J. M. André de la Porte en B. J. Thyssen. HEILOO Er zit eigenijk iets tragisch in het feit, dat er zoveel met vuurwerk en tam-tam moet worden gewerkt, wil propaganda voor een bijeenkomst met een re ligieus karakter kans van slagen hebben. Tevens blijkt daar met- l een al uit, dat bijeenkomsten van religieus karakter hitter noodza kelijk zijn ter opwekking van de mensen, die al zover zijn afge gleden, dat religieuze propaganda hen niet meer raakt. Wij zien ons genoodzaakt „pro paganda" te maken voor een re ligieuze avond bij uitstek, die het meest belangrijke behelst van wat de mens op aarde te doen heeft. Als men aanhaalt, wat de H. Maagd tot alle mensen op de wereld te zeggen had en nog steeds heeft, heeft men dan niet veelal de neiging de schouders op te halen en te beweren, d-at men dat allemaal al lang weet, om er dan verder ook maar niet meer naar te luisteren? Geldt dit niet speciaal voor de jongeren? Een ieder kent het verhaal van de verschijningen van de H. Maagd in Fatima. Het is waar niemand kan het ontkennen dat Zij verschenen is aan drie kleine kinderen, waar is ook, dat Zij belangrijke dingen aan die kinderen heeft gezegd, waar is, dat door Haar toedoen een zonne wonder is geschied, waarvan duizenden en nog eens duizenden getuigen zijn geweest. Feiten, strikte feiten, die onloochenbaar vaststaan. En Maria heeft de we reld gewaarschuwd, dat wanneer t men niet bidt, geen boete doet, en voortgaat Gods Geboden ern stig te overtreden, de Vrede op aarde een illusie zal zijn. Zij heeft gezegd, dat Zij niet meer bij machte zal zijn, o-m de straffende arm van Haar toornende Zoon tegen te houden. Dit klinkt als een dreigement van de hemel te gen de aarde, concreet en reëel genoeg, om waarlijk bang te zijn, dat menselijkerwijze gesproken, Gods geduld een einde zal nemen en Hij Zijn Rechtvaardigheid zal aanwenden om de wereld te dwingen Zijn Geboden te onder houden. En zijn de eerste tekenen van l Gods straffende hand zichtbaar? Er zouden vervolgingen en oor logen uitbreken. En zie, sinds 1917 is de wereld niet zonder oorlogen gebleven tot de huidige dag. En als men de politieke ont wikkelingen nauwkeurig gade slaat, dan lijkt het alsof de mens heid nog veel meer ellende te wachten staat, want millioenen staan tegenover millioenen en eens zal de dag aanbreken, dat woorden en politieke confe renties geen zin meer zullen heb ben en van de wapenen de be slissing wordt verwacht. Er staat gelukkig tegenover, dat de mens er nu nog veel aan doen kan. Men kan bidden en zich verstervingen, boete opleggen. Aan de drie Goddelijke per sonen wordt door de mensheid onnoemelijk veel tekort gedaan. Er bestaat een permanente en hoogst ernstige wetsovertreding van de mensheid tegenover de Allerheiligste Drieëeniheid. Dis- wijls 'is verregaande onwetend heid oorzaak van grove en on verantwoorde onverschilligheid. Wanneer men zich de moeite geeft, te weten te komen wat God van ons wil, en waaróm Hij dat wil en waaróm het niet anders kan, dat Hij dat wil, dan zal de eerste reactie die der angst zijn, om het vele, dat men is tekort geschoten en om de verantwoor delijkheid van elk individu, die men plotseling ziet aan de misr toestanden in de wereld. Men zal echter getroost worden met de zekerheid, dat het nog niet te laat is, als onmiddellijk, gelijk dat in de oorlog het geval was, toen de mensen in onmiddellijke nood verkeerden, het gebedsleven op peil wordt gebracht. Want de fijden die wij thans beleven zijn niet minder schrikwekkend dan de wereldoorlog, al voelen wij dat niet onmiddellijk aan den lijve, althans niet in West-Europa. En daarom doen wij mèt de geestelijkheid een beroep op de parochianen van Heiloo om Dins dag 13 October des avonds om acht uur in het Brunogebouw bij een te komen, om te luisteren naar wat Kapelaan Balestra uit Delft over de uitspraken van de H. Maagd bij Haar verschijnin gen te Fatima zal zeggen. Een en ander zal met lichtbeelden wor den verduidelijkt. DE BILT, 3 Oct. Het KNMI deelt mede: De laatste dagen stond het weer in ons land onder invloed van een gebied van hoge lucht druk, dat zich van Frankrijk naar midden-Europa verplaatste. Dit veroorzaakte rustig herfstweer met in het Zuiden van het land temperaturen vna ruim 20 gra den. In de afgelopen nacht waren de luchtdrukverschillen in onze omgeving klein, zodat er vrijwel geen wind was. Daar er boven dien weinig bewolking voorkwam kon in de vochtige lucht, die hoven ons land aanwezig was, dichte mist ontstaan. Uit het Westen is een front in aantocht, waarachter zich kou dere lucht bevindt. De koudere lucht zal morgen met noordwes telijke winden ons land binnen stromen, zodat de temperaturen dan niet zo hoog meer zullen worden als de laatste dagen het geval was. De neerslag, die het front ver gezelt, is van weinig betekenis. ALKMAAR, 2 Oct. Slabo- nen z. dr. 2552; stoksnijbonen kas 5272; pronkbonen 1727 per 100 kg; komkommers 820 per 100 stuks; tomaten A 2032 per 100 kg; bloemkool 8-16 per 100 stuks; rode kool 512.50; groene kool 67.50; spruitkool 23 45 spianzie 545; postelein 14 22 per 100 kg; sla 2.509.50 per 100 stuks; andijvie 67.50: rode bieten 5.507 per 100 kg; bos- peen 817 per 100 bos; winter peen 5; uien 35; prei 810; selie 2—4.50; soep 26.50; augur ken basterd 3058; druiven fran- kenthalers 7211.06; alicant 72 98; peren 5-33; apelen 845; knolsoep 915.50 per 100 kg. HOOGKARSPEL, 3 Oct. 75.000 st. bloemkool: t.s. BI 12.20 —18; t.s. BII 8.20—14.10; z.d. B 8—13; z.d. BII 8—8.50; stek 5—6.50; kroten A 5.50—6.50; B 44.75; uien groot 5.205.50; nep 13.60—13.90; driel. 4.60—4.70; slabonen 3340. ZWAAG, 2 Oct. Verse aard appelen 5.90; Uien 3.505.10; Bieten 44.10; Groene kool 5.10 9.70; Rode kooi 7.609; Sla- bonen 28—72; Snijbonen 4164; Tomaten 1633; Andijvie 79: Sla 23.50; Bloemkool 8—16; Komkommer 817; Perziken 5 18 Alicante 63—96; Franken- thaler 7099; Dekker's Glorie 13 31; Ellison Oranje 1842: Glo rie van Holland 1423; Marks Codlin 922; Notarisappel 1020; Söh-ellinkhouter 24—45; Transp. de Cronsel 1025; Zoete bloemé 1631; Beurré Clairgeau 1025; Bonne Louise d'Avranches 2343; Conference 1355; Conseille la Court 515; Doyenne du Co-mice 42—62; Festillion 10—18; Herzo- gin Elza 1128; Laxton's Superbl 1329; Legipon 1653; Maag denpeer 8—17; Presid. Loutuil 1435; Sint Remv 1116; Sol- dat Laboreue 823: William Du- cheesse 1222; Zwijndr. Wijnpeer 10—18; Gratiool 30 OBDAM, 2 Oct. 1500 kg slabonen 2753; 10.000 kg breek- peen C 5—5.10, D 5; 6000 kg kro ten A 5.50—5.80; B 4; Modjo's 4: 2000 kg uien grof 4.60; driel. 6.80 nep 15.20; 2000 kg rode kool B 3.Poterveiling: 8000 kg Eerstelingen A 25/28 6.70; 11350 kg A 28/35 22.50—22.90; 900 kg A 35/45 19.—; 27650 kg A 35/50 18.40—18.50; 2050 kg A 50/60 13.70; 200 kg rode Eerstel. A 25/28 15.50; 450 kg A 28/35 37.90; 2000 kg A 35/ 50 25.20; 500 kg Bevelander B 25/28 15.70; 2500 kg B 28/35 26.40; 5200 kg B 35/45 16.30. GROOTEBROEK, 2 Oct. 2500 kg aardappelen: Eerstel, grof 10.50; blw. Eigenh. groot 1 LBO; 10.000 kg uien: grof 3.705.20; middel 4.60—5.10; driel. 5.40—6.20 nep 14.6016.80; rode uien midd. 8.30; 9000 kg bieten A 55.60; B 4.—; 800 kg slabonen II 32-43; 2000 kg rode kool 4.7010.20; 4000 kg gele kool 36.90; 2000 kg groene kool 6; 157.000 stuks bloemkool: t.s. B 11.5017.80; B II 8—10; stek 5—6.60: z.d. B 814.10. Doorgedraaid 23.000 st. bloemkool B: 37.000 stuks BII en 10.000 stuks stek. CASTRICUM, 2 Oct. Aard beien per doosje 2756 ct, per mand f 3.05; Bloemkool 815 ct.; Dubb. Spereiebonen 3358 ct.; Snijbonen 52 ct.; Stokpr. 4557 ct.; Pronkfo. 1318 ct.; Andijvie 610 ct.; Tomaten 2031 ct.; Bospeen 812 ct.; Knolselderij 15 ct.; Komkommers 816 ct.; Sla 35 ct.; Prei 1014 ct.; Dop erwten 63 ct.; Spruitkool 2243 ct.; Appelen 17 ct.; Peren 16 ct. BEEMSTER, 2 Oct. Bevelan ders 11.8013.40: Koopmans Blauwe, middel 1213.20; Slabo nen z. 'dr. 2452; Stoksnijbonen 2368; Pronkbonen 1229 p. 100 kg; Komkommers 8—24 p. 100 st.; Tomaten A 2637: Witlof 33 p. 100 kg.; Bloermkooi 821 p. 100 st.; Rode Kool 612; Groene kool 69; Spruitkool 1537; Spinazie 12—43 p. 100 kg; Sla 2.50—6 p. 100 st.; Andjjvie 69; Rode bie ten 4—7; Gare bieten 1215 p. 100 kg; Bospeen 816 p. 100 bos; Winterpeen 56; Waspeen 10 19; Uien; 36, drielingen 37; Prei 916; Druiven: Franken- thalers 72105, Alicant 8094; Appels; Bramléy Seedling 413; Cox Orange Pippin 1046; Elli son's Orange 1642; Glorie van Holland 824; Graiham Jubilé 413; Jacques Lebel 411; Ja mes Grieve 1648; Laxton Super be 832; Manks Codlin 517; Signe Tiliisch 824; Transparante de Cronsels 928; Zoete winter - kroon 1032; Beurré Hardy 16 48; Bonne Louisse d'Avranöhes 1038; Cnférence 1032; Ferti- lon 1017; Gieser Wildeman 10 21; Kamperveen 615; Legi- pont 1441; Maagdepeer 413 per 100 kg. j WARMENHUIZEN. 2200 1 kg uien 3.704; driel. 6.406.90 i nep 10.8011.10; 6000 kg bieten I A 5; B 44.10; 2000 kg aardappe len: Meerlanders 10.70; Eigenh. 11; Broeklanders 10.20; 140 kg slabonen 3538; 3200 kg rode kool 4.70—7.40; 3200 kg gefe kool 4.106.10; 36.000 kg witte kool 3.50—3.60.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 10