Plannen viering 700-jarig bestaan krijgen meer vorm Uitgebreid feestprogram voor 8 October viering BQRGWARD HAHSA1809 Reclasseringsdag 1953 P.O.An.v. Stedelijk Museum AGENDA Oetober-historiemaand Alkmaar ivordt feeststad WASMACHINE HUREN P. J. VAN KESSEL De kaasmarkt VTTÏP^NSHOP vertrouwen Hockeyprogramma CITY GARAGE Gebr. Kleen alkmaar, Teief. 2976 Een dag met vele hoogtepunten Pagina Zaterdag 3 October 1953 ALKMAAR De plannen omtrent de viering van het 700-jarig bestaan van onze stad beginnen vastere vorm aan te nemen. De stichting „Alkmaar 700 jaar stad" zit niet stil, en het gemaakte voornemen, om van de feest viering werkelijk iets bijzonders te maken, wordt op vele manieren getracht ten uitvoer te brengen. De stich ting steekt naar alle kanten de voelhorens uit, praat met allerlei personen en instellingen die op één of andere manier met het organiseren van dergelijke grote feesten vertrouwd zijn. Men heeft reeds de uitvoering van diverse plannen ter hand ge nomen, waarvan alles vanzelf sprekend nog niet tot in de fines ses is geregeld, daar dit niet zo maar een twee drie voor elkaar is, maar waarvan wi.i U toch wel het één en ander kuinnen ver tellen. Allereerst heeft de stichting, die de uitvoering van de feeste lijkheden op zich heeft genomen, na ampele overwegingen beslo ten het centrum van de feestelijk heden te creëren op het Canada plein, de Paardenmarkt, en het bij het Canadaplein aansluitende Munnikenbolwerk. Bovendien zal, wanneer nog een kleine moeilijkheid is omzeild de Noor delijke vleugel van de Ryks H.B.S. in dienst worden gesteld van de feestviering. Men is besloten dit feestcen- trum te scheppen op deze plaats, ten eerste omdat het er wel de meest geschikte voor is, en ten tweede omdat men het feest vooral binnen in de stad wil houden. Men had om een voor beeld te noemen hiervoor eerst het oog laten vallen op de Mient, de platte en gewelfde Stenen- brug, waar de Langestraat zo mooi op uit mondt, en welke plek bijzonder mooi geïllumineerd zou kunnen worden en zeer sfeervol zou zijn geweest, maar wegens de zeer hoge, voor de stichting te hoge kosten, heeft men hier van af moeten zien. Ook had men plannen met de Hout, die met de fraaie natuur lijke entourage een zeer geschikt middelpunt van de festiviteiten zou kunnen vormen, doch een ge raadpleegde deskundige gaf reeds direct de raad om de Hout, hoe mooi ook, te laten schieten, daar men alsdan de feestviering uit de eigenlijke stad zou halen, en deze laatste verlaten achter zou blijven. Met als deze factoren heeft men op het uitverkoren terrein geen rekening te houden. Boven dien ziet men het 'bolwerk als een soort „long" voor het eigen lijke feestcentrum. Het bolwerk is men voorne mens bijzonder fraai te gaan ver lichten, waarbij men gebruik zal maken van de allerlaatste vin dingen op dit gebied. Dit gevoegd bij het feit. dat het bolwerk zich beter dan welke plek ook voor verlichting leent, belooft zeer veel. Buitendien zal 'het bolwerk, verlicht en in vol natuurlijk schoon, een onweerstaanbare aantrekkingskracht uitoefenen op al het verkeer, dat langs de Singels komt. Wat er ongeveer zal komen Men is druk bezig plannen voor een „stadje" in de stad, dat dan verrijzen zal op het Canada plein en de Paardenmarkt, nader uit te werken, maar hier komt heel wat bij kijken. Toch valt er al iets over te vertellen. Het stadje zal voornamelijk komen te staan op het Canadaplein; hoe het precies zal worden, is nog niet bekend, maar men denkt hierbij aan dergelijke stadjes in andere gemeenten, die ook meerdere honderden van jaren bestonden, met dit voorbehoud, dat men vol- strekt niet wil gaan „na-apen". Alleen de idee heeft men over genomen, na rijp beraad, en de idee is goed. Men gaat er naar streven in Alkmaar iets origineels te brengen, dat drie weken lang de bezoekers in de ban zal kun nen houden. Er komen restau rants met verhoogde terrassen, van welke terrassen U zult kun nen neerkijken op de feestende menigte. Deze restaurants zullen iets bijzonders zijn, zowel wat bouw als wat exploitatie betreft. Men heeft wat dit aangaat zijn gedachten laten gaan naar een echt Weens gevalletje, iets speci fieks Frans of Marokkaans enz. maar dan ook werkelijk iets bij zonders, geheel in de stijl, met de taal, de gerechten enz. eigen aan het land e.d. Dan wil men op de Paarden markt een soort van internatio nale tentoonstelling organiseren, met stands die de eigen aard van elk deelnemend land naar voren zullen bengen, zodat er een in ternationale sfeer zal gaan heer sen, waarin U zich desalniettemin evengoed „thuis" zult voelen. Dat we in onze goede stad een gemeentemuseum hebben, was de stichting bekend, maar ook, dat het gemeentemuseum een beetje ongunstig ligt, en het zaaltje enigszins klein is. Nu heeft de stichting, een kleinigheidje voor behouden, dat echter wel in orde zal komen, de toestemming ver kregen om de gehele Noordelijke vleugel van de Rijks H.B.S. te gebruiken, zowel boven als bene den, en daarin zal men een uit gebreide en geheel volledige ex positie. in elkaar gaan zetten over alles wat men over en van Alk maar door de eeuwen heen voor handen heeft. Deze expositie zal ook weer met de nieuwste ge gevens en aanwijzingen als lei draad ingericht worden, zodat ook dit iets aparts en groots belooft te worden. Vanaf de internatio nale show op de Paardenmarkt (die TJ dan echter niet meer als Paardenmarkt zult terugkennen) 'oopt U als het ware zo binnen lingsruimte. Gegevens en voor werpen uit vroeger tijden heeft men op het gemeente-archief en in het museum genoeg voorhan den. Medewerking gevraagd De stichting rekent bij de tot stand koming van alles wat men van plan is, en ook tijdens de feestelijkheden zelf, op de vol ledige en enthousiaste medewer king van alle inwoners. U moet er warm voor lopen, voor de vie ring van dit 700-jarig bestaan, dan pas zal het volledig slagen. Derhalve is men van plan alle verenigingen, die Alkmaar rijk is op ieder gebied, binnenkort per circulaire te benaderen. Men zou namelijk willen, dat die vereni gingen in hun verenigingsleven rekening houden met het 700- jarig bestaan en wel in die voege dat alles wat de verenigingen op hun programma hebhen staan, plaats zal vinden in de feest periode, zodat ze bij alles wat ze organiseren gaan, bij alle con gressen, die ze van plan zijn te houden, alle acties die ze gaan ondernemen, rekening houden met wat volgend jaar komen gaat, en alles zoveel als maar kan in die periode laten gebeuren en plaatsvinden. Er moeten con gressen, meetingen, concoursen, samenkomsten, wedstrijden en al die dingen meer voor de feest periode gereserveerd worden, en er desnoods naar toe verschoven worden. U begrijpt de bedoeling! Bij het streven een feestvie ringscentrum te scheppen, heeft de stichting de belangen van de middenstand niet vergeten. De hoofdgedachte was: we heb'ben een gezellige stad, de mensen moeten er in blijven. De midden standers krijgen echter evengoed hun deel, men heeft een wissel werking tussen de rest van de stad en het centrum voor ogen. In het feestcentrum wordt aan de Alkmaarse winkeliers gelegen heid geboden om naar voren te treden, en ook wat het vermaak- centrum betreft, bij de eventuele verpachting van restaurants en andere zaken, in beide gevallen hebben Alkmaarders de voorkeur en krijgen een eerdere termijn om in te schrijven. Vast kantoor En tenslotte, wanneer U, za kenman, middenstander of wie ge ook zijt, iets over een of ander weten wilt, de stichting heeft een eigen adres gekregen, waar U ten alle tijde terecht kunt om in lichtingen. Het centrale kantoor is gevestigd Langestraat 95 be neden, tussen de leeszaal en het stadhuis. Daar kunt U altijd binnenlopen om iets te bepraten, daar kunt U komen met Uw ideeën, daar bent U altijd welkom. Het tele foonnummer is K 2200-4242, en dan moet U vragen naar toestel 000, drie maal nul dus. Ook zal er binnenkort een soort prijsvraag uitgeschreven worden voor inwoners van Alk maar en bewoners uit de omge ving. De stichting moet namelijk reclame gaan maken, nu al, om de mensen opmerkzaam te maken in het gehele land en overal in het buitenland, op hetgeen in Alkmaar te gebeuren staat. Er moet een affiche komen, dat men overal aan gaat plakken, er moe ten folders de wereld ingestuurd worden, die mensen moeten trek ken overal vandaan. En ook wil men «en wimpel de wereld in sturen met een bepaalde tref fende afbeelding en tekst er op, die als het ware het keurmerk moeten zijn voor de festiviteiten. Het moet zo worden, dat als de mensen dat bepaalde iets zien, zeggen: „O, da's van Alkmaar, waar ze volgend jaar het 700- jarig bestaan gaan vieren (Advertentie) is er niet meer bij! Reeds voor f 3.per week wordt deze Uw eigendom Vraagt inlichtingen omtrent gemakkelijke betalingscondities Alle bekende merken in voorraad Electr. Techn. Bureau LIMMEN - Tel. 278 ALKMAAR Het is vandaag de Reclasseringsdag 1953. Een collecte behoeft nauwelijks te worden aanbevolen, want een ieder zal er toch van overtuigd zijn, dat de zo noodzakelijke geld middelen op de juiste wijze zul len worden aangewend, om onze zwakke medebroeders en -zusters er weer bovenop te helpen. Toch schijnt er nog een soort rancunegedachte te heersen in die zin, dat velen er moeilijk toe kunnen komen, met gereclasseer- den in zee te gaan. Dat is begrij pelijk, maar toch hebben zij on danks alles recht op een kans, die tenslotte toch van ons allen moet komen. Een gereclasseerde schrijft ons naar aanleiding van de reclasse ringsdag: „U weet niet hoe dik wijls sommigen van ons de moed laten zinken door de bejegening die ze moeten ondervinden zo gauw men weet, dat wij „geze ten" hebben En namenszijn „lotgenoten" zoals hij zich en zijn kameraden noemt, vraagt hij aandacht voor het volgende: „Van alle kanten wordt men deze week aangespoord a.s. Zater dag het werk der Reclassering te gedenken. „Mensen in nood". Onder deze titel, wekte Minister Mr F. J. F. M. van Thiel, Dins dagavond in zijn radiorede het Nederlandse Volk op, de Reclas sering te steunen. „Mensen in Nood". Het is voor een buitenstaander bijna niet mo gelijk zich in te denken in wat het zeggen wil. door een gemaak te fout. tijdelijk buiten de maat schappij geplaatst te zijn. Wat het zeggen wil, wat het betekent, daarin weer terug te keren. Hoe zal men de gereclasseerden ontvangen? Voor zijn fouten heeft hij in de zin der wet ge boet. doch met angst vraagt hij zich in vele gevallen af: „Hoe zal het nu gaan?" Men spreekt deze week veel over financiële steun. Zeker, die is voor dit werk hard nodig, doch nog veel meer is morele steun nodig. Deze komt zelfs op de eer ste plaats. Hiervan hangt het veelal af of men zich zal hand haven, of men inderdaad gere- classeerd wordt. Wij, reclassanten wij vragen ons in de eerste plaats af: „Hoe staat de buitenwereld tegenover ons?" Helaas, hoe dikwijls moeten wij het horen, dat wij „gezeten" heb ben, hoe dikwijls worden wij in het zoeken naar een bestaans mogelijkheid om deze reden afge wezen. Vraag hen, die er zich voor op offeren, die geheel hun tijd er voor besteden, voor ons werkge legenheid te zoeken, hoe dikwijls zij nul op het request krijgen. Zeker, wij zijn er ons ten volle van bewust, dat wij moeten be wijzen dat wij als normale bur gers in de maatschappij kunnen terugkeren, doch geef ons de kans en uw steun. Wij vragen persoonlijk geen financiële steun, geen aalmoes, doch wij vragen ons de kans te geven, een met onze capaciteiten overeenkomen- de positie te veroveren, een eer- in "deze prachtige, uit diverse Hik bestaan, een gelukkige toe gedeelten bestaande tentoonstel- I komst te kunnen opbouwen. „Mensen in Nood". Ja, inder daad er heerst nood, doch vooral U. heren werkgevers, kunt deze nood lenigen, Goddank, er zijn vele werkgevers die dit reeds doen, die ons een kans willen geven, doch nog velen wachten op die kans. Mag ik daarom, mede namens mijn lotgenoten, U allen aanspo ren ons te helpen, ons moreel te steunen. Moge Reclasseringsdag 1953. ook voor hen die nog wachten deze kans brengen, moge deze dag voor ons allen het begin zijn van een nieuwe gelukkige toe komst. U. mijnheer de redacteur van harte dankzeggend voor de ver leende plaatsruimte, teken ik met hoogachting." (Ons dunkt, dat dit geen nader commentaar behoeft. Wij doen 'n beroep op onze lezers vandaag en altijd voortaan begrip te willen tonen met de gereclasseerden en rekening te houden met hun moeilijkheden en hun goede wil.... Red. NHD), NUTSSPAARBANK ALKMAAR Maandoverzicht Sept ALKMAAR In de loop van de maand September werd bij de Nutsspaarbank alhier op de spaar bankboekjes ingelegd f 523.457,48 (v.j. f 409.475,03) en terugbetaald f420.569,87 (v.j. f356.807,81) alzo meer ingelegd dan terugbetaald f 102.887,61 (v.j. f52.667.22). Het aan de inleggers verschul digde kapitaal, bij het begin van het jaar f 11.607,38 bedraagt thans f 12.700.131,82. Het aantal in de loop van September nieuw uitge geven boekjes bedraagt 219. Inge trokken werden 151 boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes bij het begin van het jaar 28539, bedraagt thans 28744. Van dit aan tal behoren 17462 aan personen of instellingen te Alkmaar geves tigd; 7260 aan personen of instel lingen elders gevestigd en 4022 aan schoolspaarders. Onder de in September nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 42 boekjes voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Snaar- bank een eerste inleg van f 1). De lediging in de loop der maand September van 812 spaar- busjes leverde een bedrag van f 12.457.84 aan kleine besparingen op. Dameompetitie Zaanstreek ALKMAAR In de clubcom petitie voor het district Zaan streek, waarin ook zijn ingedeeld DDD 1 en 2 (Alkmaar), behaalde Edam 1 een ruime 12—8 over winning op Zaandam 2. In de tweede klasse won Edam 2 met 119 van Zaandam 3. De stand in de eerste klasse is thans: St. Thomas 1 110 0 2 Edam 1 110 0 2 Zaandam 2 10 0 10 Wormervèer 2 10 0 10 DDD 1, DKZ 1 en Onder Ons 1 hebben nog niet gespeeld. ZATERDAG 3 OCTOBER Bioscopen: HARMONIE: „Het eiland van begeerte" 14 jaar. 2INEMA AMERICAIN„Ge heime dienst in Donker A- frika, deel I; „Intrigue in Noord-Afrika", 14 jaar. REX: „Alraune", 18 jaar met voorbehoud. VICTORIA: „Foei toch, Bri gitte" 14 jaar. Voorstellingen 7 en 9.30 uur. APOTHEKEN: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek Wanna, Rit sevoort 5, Apotheker mej. C. Kamphuys. MEDISCHE HULP: Alkmaar: de artsen Koppejan, Oudegracht 200, tel. 2382; J. F. Nijman, Oudegracht 283, tel. 2384. Heiloo, Limmen en Akersloot: Dokter D. O. van Oppen, Rijksweg 118, Limmen, tel. K 2205—272. Schermer en Beemster: de arts K. J. van Welsenes, Midden-Beemster K2998-455 ZONDAG 4 OCTOBER BIOSCOPEN: zie Zaterdag, voorstellingen te 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. HARMONIE: des middags om 2 u. Walt Disney's Jeugd- festival. APOTHEKEN: zie Zaterdag. DOKTERSDIENST: zie Zater dag. WAPEN v. HEEMSKERK: Dansavond. GULDEN VLIES: Experimen tenavond Indra en zijn assistent Ariës. Waterstanden: ZONDAG: hoog water 3.30 en 16.35 uur; laag water 10.25 en 22.30 uur. MAANDAG: hoog water 4.30 en 17,25 uur; laag water 11.25 en 23.20 uur. Seizoendrukte neemt af ALKMAAR. De drukte op de Vrijdagse kaasmarkt begint tegen het einde van het seizoen geleidelijk aan af te nemen. En daarmee is een groot deel van het spectaculaire verloren ge gaan. Ook het grote publiek en een feestelijke zomerzon, zoals die in begin October niet meer schijnen kan, hebben hun deel aan het schouwspel en geen van de drie partijen, publiek, zon en kaasdragers, kunnen gemist wor den om aan het schouwspel van de markt die glans te geven, die het nodig heeft. Gisteren bezochten- 150 dames van Engelse Ijzer- en Staalko- ningen Alkmaar, om de laatste zomerglorie van de Alkmaarse kaasmarkt te komen gadeslaan en de historische; bezienswaardig heden van de stad te bezichtigen. Zij lieten zich vereeuwigen op de foto, waarop het Waaggebouw met gevulde berries en kaasdra gers met glimlachende gezichten de achtergrond vormen en proef den van de hompjes kaas, die werden aangeboden. Des middags lunchte men in de Marijcke-zaal van Hotel Vic tory, om daarna weer de wijk te nemen naar Velsen-Hoogovens. Gistermorgen wemelde het in de stad van de Jantjes. Het wa ren matrozen van de U.S.A. Navy, de bemanning van twee Amerikaanse kruisers, die een vlootbezoek brengen aan de ge meente Amsterdam. De Kon. Marine had voor hét vervoer AmsterdamAlkmaar v.v, ge zorgd en voor gidsen, die de „opdracht" hadden gekregen, de Amerikaanse marinemannen Alk maar te laten zien. (Advertentie) ALLEEN PAYGLOP PELIKAN PARKER SWAN SOENECKEN OSMIA UNION Merken van Graveren van naam of datum PAYGLOP Winkelsluiting op 8 Oct. ALKMAAR De Contact-Com missie voor de Middenstand ver zoekt de H.H. Winkeliers te Alk maar hun zaken op de Victorie dag 8 October a.s. uiterlijk te 13 uur te sluiten, opdat het perso neel ook in de gelegenheid is het Alkmaarse feest mede te vieren. Bedevaart K.A.J. ALKMAAR De Kajotters hebben waarschijnlijk wel be merkt, dat de datum van de Be devaart naar Heiloo verkeerd werd vermeld. De Bedevaart is natuurlijk niet Woensdag a.s., maar morgen, Zondag 4 October. R.K. Blindenbond „St Odilia" ALKMAAR „En.... bedenk, dat uw twee ogen zijn een God delijk geschenk." A.s. Zondag 4 October houdt de R.K. Blinden bond wederom een speldjesdag bij de R.K. Kerken. Geeft met milde hand, voor onze blinde mede zusters en broeders, opdat er weer wat zonneschijn gebracht kan worden bij hen die door hun blindheid zoveel moeten missen. ALKMAAR In de afgelopen zomer werd 't Stedelijk Museum, Breedstraat, bezocht door ruim 2300 personen. Hieronder waren slechts enkele stadgenoten! De vereniging „Vrienden van het Stedelijk Museum" telt meer dan 500 leden, die gedurende het ge hele seizoen het Museum gratis mogen bezichtigen. Er werden slechts twee gratis bezoekers genoteerd! Het is niet alleen te Alkmaar, maar overal een bekend ver schijnsel, dat men het museum in eigen omgeving weinig of niet bezoekt. Maar nu zijn we in Oc tober, de maand waarin Alkmaar het ontzet-feest viert en onze stad zich haar roemrijk verleden herinnert. Thans is er een goede gelegenheid voor de Alkmaarders om zelf ook eens hun eigen museum, dat de belangstelling trok van zovele vreemdelingen, te gaan bezichtigen. Speciaal voor stadgenoten zal het museum daarom op Zondag 11 en Zondag 18 October a.s. des middags van 2 tot 5 uur zijn ge opend, tegen verlaagde toegangs prijs. Uiteraard hebben de „Vrienden van het Stedelijk Mu seum" ook op deze dagen vrij entree. Op werkdagen zal het museum als gewoonlijk van 10 tot 12 en van 2 tot 5 uur (Zaterdags alleen van 10 tot 12 uur( zijn geopend. Geëxposeerd zijn o.a. de 16e eeuwse schilderijen van het beleg van Alkmaar, de verzameling van voorwerpen opgegraven door het P.W.N, ter plaatse van het kasteel te Egmond aan de Hoef, de col lectie -van Tijen (aardewerk), enz. Tevens zijn te bezichtigen de alleraardigste hedendaagse stads gezichten, in tekening en aqua rel, vervaardigd door onze 80- jarige stadgenoot de heer K. de Heer. Ter gelegenheid van het feit, Rectificatie N.A.C.O.-BUS ALKMAAR De laatste NACO- bus naar Heiloo en Egmond ver trekt niet om 12.35 uur, zoals abusievelijk vermeld werd in de advertentie van het Gulden Vlies, doch dagelijks om vijf over half twaalf vanaf de Grote Kerk. ALKMAAR Het hockey programma voor aanstaande Zon dag luidt: Alkmaarse M.H.C.: Dames: Alkmaar IHIC, aan vang 12 uur; Alliance TVAlk maar II. Heren: AlkmaarStrawberries, aanvang 2 uur; Eechtrop IV Alkmaar Hl. R.K. Hockeyclub „Terriers": Geen opgave ontvangen. dat het op 1 October j.l. honderd iaar geleden was dat de bekende Alkmaarse kunstenaar Pieter Plas stierf, is in de Bruinviskamer tenslotte een keur van tekenin gen, aquarellen en schilderijen (w.o. een zelfportret) van deze befaamde Alkmaarder geëxpo seerd. Alkmaarders. bezoekt in Octo ber Uw eigen museum! A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR Na de fantas tische demonstratie, die Europa's beste voetballers ons j.l. Woens dag hebben laten zien, gaan wij weer vol energie beginnen aan onze wedstrijden. Het eerste gaat naar haar oude rivaal Grasshop pers en wij hebben zo het idee, dat er deze keer iets goeds gaat gebeuren. Mannen wij rekenen op jullie. Het tweede zal trachten thuis USVU 2 de punten afhan dig te maken, aanvang 2.30 uur, Westerweg.De mannen van het derde kampen om 2.30 op Overdie tegen Limmen 2 en om 12 uur eveneens op Overdie ontmoet het vierde CSV 4. Kunnen wij het de ze keer op de volle winst houden? De jun, A. gaan naar Vitesse A, B gaat naar Zeevogels A en D. naar Dreo A. Zij zijn alle drie van plan de punten mee naar huis te nemen. Jun. C ontvangt om 12 uur aan de Westerweg USVU B. Van de adspiranten komen in het strijdperk, A om 12 uur Wes terweg tegen Vitesse A, B 1.30 Westerweg tegen Zeevogels A, E gaat naar Meervogels B, D ont vangt om 3 uur op de Westerweg, Kolping Boys B en hedenmiddag 4 uur speelt F tegen HSV C. Jongens veel succes en denk om de puntjes. Supporters laten wij weten, dat de bus naar Hoog woud, vertrekt om 1 uur vanaf het Canadaplein. Voor zover nog plaats over, kan men mee. Kosten f 1.50. SUPPORTER. W eersvertcachling medegedeeld door het KNM te De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond. LAGERE TEMPERATUREN. Over het algemeen veel bewol king en vannacht plaatselijk mist. Geen regen van beteke nis. Aanvankelijk zwakke Zuid- Westelijke wind, later matige en in het Noorden van het land vrij krachtige Noord-Wes telijke wind. Lagere middag- temperaturen ZIJDS-ZACHT WASWATER' W ^*SE SSE*rjN estr. Kath. Vrouwengilde ALKMAAR Dames, vergeet u vooral niet ons Openings-lof met Maria-preek door onze Geest. Adviseur Rector J. A. J. Adank op Maandag 5 October a.s. te half 8 in St. Augustinus? Met een beetje goede wil, kunt u zich hier voor wel 'n uurtje vrijmaken. Op een grote opkomst wordt gere kend. De Alkmaarse Bierkelder uitgebreid ALKMAAR De bekende Alk maarse Bierkelder heeft een zij het kleine inwendige ver bouwing ondergaan, waardoor be langrijk aan ruimte werd gewon nen. Een bestaande bergplaats is bij het geheel getrokken en hier door is een nieuw, gezellig zitje verkregen. Vanzelfsprekend is dit zitje aangepast bij het bekende oud-Hollandse interieur. verricht dagelijks topprestaties DIESEL Naar keuze met 2 of 4 portieren Geperfectionneerde dieselmotor, verbruikt per 100 km. slechts f 1,14 dieselbrandstof Ook leverbaar als combinatiewagen Vraag demonstrate of luxe bestelwagen Dealers over het gehele land Imp. ROSIER ALEX ANDERLAAN 23 RIJSWIJK (Z.H.) TEL. 771990 DEALER voor ALKMAAR en OMSTREKEN: ALKMAAR Er gingen de laatste tijd vreemde gesprekken van mond tot mond in Alkmaar, gesprekken, waarin gezegd werd dat de 8 October-vereniging met niet veel bijzonders voor de dag zou komen. Het zou veel minder zijn dan andere jaren; de grote optocht, die voor velen het be langrijkste gedeelte uitmaakt van de 8 October.viering, zou verval len en de kinderoptocht zou er voor in de plaats worden gesteld. Het inmiddels verschenen pro gramma zal al wel duidelijk heb ben gemaakt, dat van die ge sprekken niet veel klopt. Inder daad zal de grote optocht verval len, maar vervangen worden door een kinderoptocht, die werkelijk iels bijzonders belooft te worden en waaraan ongetwijfeld een leder zich vergapen zal. Wat de rest van het programma betreft, het programma Is welhaast zo overladen dat men moet consta teren dat er nog veel meer at tracties gegeven worden dan andere jaren. Men kan in het programmaboekje alles van uur tot uur vinden. Enkele punten willen we nog naar voren halen. Aan de vooravond van het feest wordt een officiële, precies vol gens de militaire richtlijnen te geven, taptoe gehouden door het Stafmuziekcorps van R.I. Johan Willem Friso te Assen, af te ne men door de garnizoenscomman dant. de kol. H. Onderstal. Dat Alkmaar voor het feest de be schikking over dit korps kon krijgen, is te danken aan de Ter ritoriaal bevelhebber Noord, Van der Speek Obreen, Het ziin 35 musici in militaire dienst; men krijgt dus het beste van het beste. Het Waagplein zal geheel ge ïllumineerd worden. Van de Waagtoren zal trompetgeschal weerklinken. Zoals reeds gemeld, zullen de burgemeester en zijn echtgenote een receptie houden ten stad- huize, waarvan een traditie zal worden egmaakt. Deze receptie zal onderbroken worden tussen 21.40 en 21.45 uur, voor het défilé van het Stafmuziekcorps, dat terugkomt van de taptoe op het Waaplein. Dat zal een groe le vendigheid geven in de stad. De kermis is dan al van 12 uur af in volle gang. Half acht is die avond dan de lampionoptocht voor de kinderen; zij worden verzocht door het 8 October-be- stuur, de lampions zelf te ver vaardigen. Fakkeldragers en drumbands van verkenners en padvinders zullen er medewer king aan verlenen. Op 8 October zelf zullen, de kinderen, die des morgens een aubade aan de burgemeester zul len hebben gebracht, onder lei ding van de Nico Akkerman, ge- tracteerd worden. In de loop van de morgen zal het bestuur de ouden van dagen van Huize Pius en Hof van Sonoy bezoeken, om de oudjes de jaarlijkse tractatie te brengen, zodat er ook in deze huizen volop feestis. Voor de plechtigheden bij het Victorie beeld en na afloop daarvan we derom grote militaire mars door de stad van de Johan Willem Friso en de 30 man van de drum band der Grenadiers Jagers uit Den Haag, Om de onkosten te beperken, in verband met de geweldige uitga ven- die het volgend jaar gedaan moeten worden voor de viering van het 700-jarig bestaan van de stad Alkmaar, is de grote tradi tionele optocht achterwege gela ten. Nu krijgen de kinderen de gelegenheid zich in al hun vin dingrijkheid en fantasie te ont plooien. 850 kinderen hebben zich reeds voor deelname aan de grote kinderoptocht opgegeven. Met zorg zal dit evenement door het bestuur der 8 October-vereniging georganiseerd worden en zonder twijfel zal dit een van de meest spactaculaire nummers van de dag zijn. Niemand zal er spijt van hebben de stad te zijn inge gaan om deze kinderoptocht te gaan zien. De invalide medebur gers zullen wederom een plaats krijgen bij het politiebureau in de Laurensstraat. De muziek corpsen zullen in de stoet mee lopen en ook de drumbands van verkenners en padvinders. Er is een flink bedrag besteed aan prijzen en tractaties voor de kinderen. De groepen zullen wor den beloond met een oorkonde en bij deze categorie zullen prij zen worden verstrekt in de vorm van waardebonnen, te besteden bij Alkmaarse winkeliers. Een andere oplossing was niet moge lijk, omdat meerdere personen de priis zullen moeten delen. Nu kan men daar in eigen milieu overleg over plegen. De paren en groepen zullen o.m. beoor deeld worden op kleding en ori ginaliteit. De kinderoptoeht zal niet langs de ziekenhuizen trek ken, omdat anders de route voor de allerkleinsten veel te lang zou worden. Ook de wielerwedstrijd belooft iets bijzonders te worden. We hoorden namen noemen van amateurs, die klonken als een klok. J. Ottenbros, KI. Sjot en J. Rol zijn de Alkmaarse deel nemers. Dan luiden er nog namen als Bruggekamp IJmuiden; Kuit- waard, Velzen; W. Snijders, Half weg; P. Peters, Haarlem; ook uit Zuid-Holland, Utrecht en Brabant komen renners naar Alk maar. Tegenover de meisjesschool op de Laat zal een tribune wor den opgesteld, waarop voor on geveer dertig personen plaats zal zijn. Het publiek zal mede door een geluidsinstallatie van alle bij zonderheden over de wedstrijd op de hoogte worden gesteld. Ver scheidene firma's zullen premiën beschikbaar stellen. Waarschijn lijk zal de burgemeester zelf het startschot geven. Politieposten en E.H.B.O.-posten zullen worden in gericht om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Het publiek wordt verzocht zich tijdens deze wedstrijden stipt aan de aanwij zingen van de politie, die gedu rende de gehele dag met alle reservemanschappen in touw zal zijn, te houden. Men wordt ver zocht na afloop van de wedstrijd de ingenomen standplaatsen niet onmiddellijk te verlaten en zeker niet het cordon te verbreken, op dat de winnaar gelegenheid krijge een ereronde te rijden. Het bestur der 3 October-vereniging is het bestuur van Alcmaria. dat de organisatie op zich zal nemen, zeer erkentelijk voor het initiatief in deze. Men is er zeker van dat dit onderdeel van het programma niet het minst attractieve zal zijn. Ook het attractieve element van het grote vuurwerk aan het einde van het feest zal worden opgevoerd. Men zal meer vuur werk in de lucht afsteken. De kermis op de Paardenmarkt en het Canadaplein zal o.m. om vatten een autoscooter en zgn. kleefwand en tal van andere attracties. Het bestuur van de 8 October- vereniging heeft met een derge lijk programma de stad in te sturen, voortreffelijk werk ge daan. Wanneer men zich zo'n boekje aanschaft en men bladert het eens door, dan moet men bewondering hebben voor de wijze, waarop men dat allemaal toch maar weer heeft kunnen klaarspelen. Er is geen uur aan te wijzen, waarop er niet iets te doen is. In verge lijking tot vorige jaren zal de kwaliteit van het komende 8 Oc- toberfeest niet minder zijn, Inte gendeel, het -komende feest vormt een waardige inleiding op het waarlijk grootse jubelfeest van het volgende jaar. Kaasmarkt Alkmaar Aanvoer 29.500 kg. 13 stapels fabriekskaas f 2.4 stapels boe renkaas f 2.04. Handel goed.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2