am ig Fries als voertaal bij lager onderwijs Emigratiecursussen in ons Gewest De jaarvergadering van de kring Den Helder Een oude Een nieuwe k«u De geschiedenis van Amerika v' 4 «W e Bierkelder jreid Zaterdag 3 October 1953 Pagina 3 Het K.A.B.-hoekje concludeert commissie-Wesselings Voor het laatst: MET IN TWEEDE INSTANTIE ANTWOORD AAN DE HEER JOH. DE LANGE KINDEREN VAN DE De aantrekkelijkheid zelve Moordenaar van Razmara aangehouden Een dwergenras rivachting oor het KNM Idig van Zater Zondagavond. tïPER ATUREN een veel bewol- acht plaatselijk en van beteke- jk zwakke Zuid- d, later matige orden van het ,ige Noord-Wes- ^agere middag- T WASWATER? W*®£S,/(V, esfr. uwengilde Dames, vergeet ons Openings-lof door onze Geest. J. A. J. Adank ctober a.s. te half stinus? Met een kunt u zich hier- ;je vrijmaken. Op nst wordt gere- De bekende Alk- er heeft een - inwendige ver- lan, waardoor be- mte werd gewon- nde bergplaats is atrokken en hier- uw, gezellig zitje slfsprekend is dit bij het bekende iterieur. hl dagelijks prestaties laar keuze of 4 portieren rfectionneerde lotor, verbruikt )0 km. slechts dieselbrandstof leverbaar als e bestelwagen TEL. 771990 .AR, Telef. 2976 ros, KL Sjot en Alkmaarse deel- ien er nog namen IJmuiden; Kuit- V. Snijders, Half- Haarlem; ook ad, Utrecht en renners naar Alk- de meisjesschool een tribune wor- waarop voor on- rsonen plaats zal k zal mede door latie van alle bii- •r de wedstrijd op ien gesteld. Ver- 's zullen premiën Hen. Waarschijn- emeester zelf het Politieposten en zullen worden in- lle eventualiteiten :ijn. Het publiek zich tijdens deze t aan de aan wij - politie, die gedu- le dag met alle ipen in touw zai Men wordt ver van de wedstrijd tandplaatsen niet verlaten en zeker te verbreken, op- aar gelegenheid nde te rijden. Het ictober-veremging ran Alcmaria. dat p zich zal nemen, voor het initiatief er zeker van dat in het programma attractieve zal ractieve element uurwerk aan het feest zal worden zal meer vuur- it afsteken, de Paardenmarkt lein zal o.m. om- oscooter en zgn. ;al van andere an de 8 October- t met een derge- de stad in te ffelijk werk ge- zich zo'n boekje n bladert het eens men bewondering e wijze, waarop il toch maar weer daarspelen. Er is ;e wijzen, waarop loen is. In verge- ge jaren zal de ?t komende 8 Oc- minder zijn, inte- nende feest vormt inleiding op het e jubelfeest van ar. •t Alkmaar 10 kg. 13 stapels 4 stapels boe- Handel goed. Het is een opmerkelijk ver schijnsel, ja iets onbegrijpelijks, dat er vandaag de dag nog steeds mensen naar het buitenland dur ven vertrekken als emigrant, zon der dat zij zich op deze grote stap hebben voorbereid. Wanneer de rompslomp van papieren in vullen achter de rug is, wordt de koffer gepakt en men gaat de nieuwe toekomst tegemoet op een manier of men een poos te loge ren gaat. We zullen wel zien. Ze eten mij niet op. Neen gelukkig niet. Maar dat ze het zullen zien en ondervin den staat wel vast. Daar sta je op een gegeven ogenblik op een station. Er is niemand die je kan verstaan, en die je kan helpen. Je arriveert bij de patroon en zult moeten werken. Alles moet met gebaren kenbaar worden ge maakt. In winkel, bus en tram ben je een vreemdeling in Je rusalem. En in de kerk versta je de Engelse taal net zo min als het Latijn. Wat te doen in de biechtstoel? Bij ziekte enz.? O wat ondervindt men dan toch een narigheid. Je moet wel heimwee krijgen. En je verwenst je zelf omdat je de tijd in Nederland niet veel beter hebt besteed met de zeer noodzakelijke voorbereidin gen. De mensen die het weten, en dat zijn zij die reeds geëmigreerd zijn, én onze voorlichters, pries ters zowel als leken, blijven er maar op hameren dat de emi grant zich zelf op elk terrein schade toebrengt door onbezon nen naar het vreemde land te gaan. Maatschappelijk en geeste lijk zal hij te lijden krijgen. Zijn tóekomst, waarvan hij toch onge twijfeld wel het een en ander van verwacht, zal veel minder zeker zijn. Maar nog is het niet te laat voor hen die zich nog in het ver trouwde vaderland bevinden. Zij hebben hun lot nog voor een groot deel in eigen handen. Zij worden weer in staat gesteld om in de komende maanden een cur sus te volgen die beter zal zijn dan die van vorige jaren. Want het aantal lessen wordt uitge breid. Nog wel niet tot het aan tal van de cursussen in Oost- Brabant weer men 4 avonden per week samenkomt maar toch wel tot 100 uur. Veel uren ontvangt men les in de Engelse taal, maar ook worden de nodige uren be steed aan Geloofsbeleving in den vreemde, aan eerste hulp bij on gelukken, aan medische voorlich ting, aan huishoudelijke voor lichting, terwijl er deze winter ook het belangrijkste van land. volk en de samenleving verteld zal worden. Het grootste aantal uren zal worden besteed aan de taal. Schrik nu niet zo erg. want het wordt niet op de eerste plaats schrijven en schriftelijk verta len. Integendeel. No. 1 is dat men de taal leert verstaan en zelf leert spreken. Van beide natuur lijk maar weinig, maar voldoen de om je voorlopig door de moei lijkheden heen te slaan. Het lezen en schrijven van Engels komt op de laatste plaats. En zeer terecht. Wie in het gewone dagelijkse le ven de ander kan verstaan en begrijpen, wie zich zelf met een voudige woorden duidelijk kan maken, die zal spoedig in de samenleving zijn opgenomen. Waar de cursussen gegeven zullen worden is nog niet te zeggen. Dat wordt uitgemaakt, wanneer er voldoende cursisten zijn. Zeker is dat de lessen op enkele centraal gelegen punten gegeven zullen worden. De kos ten zijn door het aanmerkelijk groter aantal lesuren dan vorig jaar iets verhoogd. Voor het eer ste gezinslid f 45 en voor elk volgend lid f 5 lager. Dus 40, 35, 30 gulden enz. Zij die geen lid zijn van een Katholieke Stands organisatie betalen per persoon f 5 meer. Het volgende zal voor velen van belang kunnen zijn. En dat is, dat er zeer waar schijnlijk door het Rijk subsidie op het cursusgeld zal worden verleend voor die a.s. emigran ten die de reis zelf niet geheel of gedeeltelijk kunnen betalen. Dus voor hen die straks met Rijkssubsidie naar het nieuwe va derland zullen vertrekken. Duizenden zijn reeds vertrok ken met subsidie op het reisgeld. Geld dat nimmer behoeft te wor den terugbetaald. Wanneer er nu ook nog subsidie zal worden ge geven op het cursusgeld dan zal toch niemand meer kunnen zeg gen dat men aan zijn lot wordt overgelaten. De overheid biedt hulp waar het nodig is. Laten de a.s. emigranten dan medewerken. Dit doen zij door een goede cur sus te volgen, georganiseerd door de Raad van Overleg in het Bis dom Haarlem. Dit doen zij door zich spoedig te melden bij een der personen genoemd in de ad vertentie van dit blad. Eén der voornaamste taken, waarvoor de K.A.B. leiding ge steld is, is de vorming en oplei ding van het Kader. De nationale K.A.B. vormt een groot leger van bijna 350.000 leden. Tellen wij daarbij de vrouwen en kinderen van de leden, dan heeft de K.A.B. dus de taak te zorgen voor rond 1.000.000 Nederlanders. Dit leger is verdeeld over circa 1000 afde lingen, die tegelijkertijd stands organisatie als vakcentrale zijn. Tellen wij daarbij de vakbon den, deel uitmakende van de K.A.B. met haar plaatselijke af delingen, tellen wij daarbij de onderafdelingen en instellingen, tellen wij daarbij nog de talrijke vertegenwoordigingen, die de K.A.B. plaatselijk heeft ter ver vulling van haar grote taak „alle belangen van de arbeidersstand te behartigen", dan treedt direct de vraag op: „hoe wordt deze grote beweging, deze massale or ganisatie bestuurd?" Welnu, naast de Hoofdbesturen met hun geestelijke-, juridische-, economische-, medische en cultu rele adviseurs en medewerkers, die de K.A.B. nationaal en dioce saan besturen, wordt het geheel verder en voor een belangrijk deel geleid door het gewestelijk en plaatselijk kader. En in dit gewestelijk en plaatselijk kader zit juist de grote kracht van deze massale beweging. Duizenden mannen en vrouwen doen hier hun werk op grote en kleine posten, in het openbaar en in het verborgen. Wij zien hen werken in de plaatselijke K.A.B.- besturen en in de vakafdelingen. Wij zien hen de naastenliefde be oefenen middels het werk voor Herwonnen Levenskracht die honderden en honderden t.b.c.- patiënten weer gezond en wel aan de familie terug geeft. Wij zien hen de bekende thermo meters plaatsen en ophalen voor de eigen priesterstudenten. Ande ren weer werken in de eigen to neel-, muziek- en zangverenigin gen en andere uitingen van cul tuur. Wij zien hen werken voor het goede boek middels de K.A.B. uitgeverij „De Lanteern", om de mensen te behoeden voor aller lei verderfelijke lectuur. Wii zien hen op propagandapad om nieu we leden te winnen of nieuw in komende gezinnen in het plaatse lijke katholieke leven in te lei den. Wij zien hen in de Credo Pugno Clubs en Bedrijfs-aposto- laat zich klaarmaken om de priesters tot steun en hulp te zijn. Sociale scholen en de eenvoudige ontwikkelingscursussen. Een ver hoogde activiteit is te constateren voor het werk der gesloten re traite, o zo belangrijk voor elke arbeider, ja voor elke katholiek. Je ziet ze zitten over de boeken gebogen van het Rechtskundig Adviesbureau om hun mensen van voorlichting te dienen en voor de Wachtgeld- en Werkloos heidsverzekering, om tijdig de no dige en juiste uitkeringen te doen geschieden. En dan de vele ver tegenwoordigingen. die men plaatselijk en gewestelijk heeft bij Raden van Arbeid, Arbeids- bureaux, gemeentelijke- en ker kelijke instellingen enz. enz. Ja waar kom je deze mannen en vrouwen niet tegen? Geen wonder dat de grootste aandacht en zorg moet worden besteed aan de vorming en uit breiding van het plaatselijke ka der. waarmede de K.A.B. staat of valt. Zo was het in het verleden en zo zal het ook in het nieuwe winterseizoen, hopelijk met ver hoogde energie, geschieden Een greep uit de plannen: Gewestelijk en plaatselijk zal bet kader bijeen worden geroe pen ter bespreking en bestude ring van urgente vraagstukken. De Gewestelijke Sociale Scho len met hun 3-jarig program zijn direct na de vacantiemaand Aug. weer aan het nieuwe jaar be gonnen. Hier wordt gestudeerd, 2 avon den per week en 40 weken per jaar: Godsdienst, Nederl. taal. Maatschappijleer, Economie en Bedrijfsvoering, Sociale Wetge ving, Geschiedenis, boekhouden en spreken in het openbaar. Een rijke schat van kennis wordt door toegewijde en kundige do centen aan de leerlingen mee gegeven. En dan de plaatselijke 2-jarige cursussen, waarvan er per 1 Oct. weer 11 nieuwe hun taak gaan uitvoeren. Zij duren 2 jaren van 30 weken met 1 lesavond per week. Les wordt gegeven in: Godsdienst. Nederl. taal. Maat schappijleer. Sociale wetgeving, boekhouden en geschiedenis. In ons district zijn thans 500 leerlingen voor deze cursus in geschreven. En dan de Credo Pugnoclubs, de bezielende kernen van de plaatselijke afdelingen, die om de 14 dagen bijeenkomen onder hun geestelijke leider. De clubs van Vorming en Actie, de clubs voor de innerlijke en uiterlijke verster king van de K.A.B. Naast de plaatselijke en gewes telijke kadervorming staan de weekends voor kadervorming op het program. In November a.s. gaan wij met 90 mensen jonge flinke kerels niet alleen maar ook dames voor 3 dagen naar Dra- kenburgh en wel Zaterdag, Zon dag en Maandag. Drie dagen stu deren, bespreken, overleggen en voorbereiden op de toekomstige grote taak. In Februari a.s. herhaalt zich dit en gaan wij voor 2 weekends naar Bergen, alwaar ook weer 2 maal 100 jonge mensen hun weekend gaan opofferen voor de vorming op hun toekomstige taak. En vergeten wij niet de leer zame en actuele lectuur, die de kadermensen elke 14 dagen en elke maand ontvangen. Middels Ruim Zicht, Bestuursgids, Klop op de deur enz. Allemaal belang rijk studiemateriaal. Zo gaaf de vorming van het K.A.B.-kader voort en dient als de grootste taak. als de grootste zorg van elke plaatselijke afde ling beschouwd te worden. Geen leger zonder leiding. Geen mas sale K.A.B. zonder bekwaam plaatselijk kader. Onze plaatse lijke besturen ontvangen tijdig nadere gegevens over de bijeen komsten. Van de leden vragen wij mede werking. vragen wii begrip voor de ontzaglijke taak, die de K.A.B. juist n u heeft. Laten zij zich eens ernstig er op bezinnen en zich afvragen, of ook de tijd niet gekomen is, dat ook z ij zich als kaderlid komen melden. Ook gij zijt onmisbaar, opdat wij in ons doel mogen slagen n.l. Alles voor het Volk en het Volk voor Chris tus. Meldt U bij uw plaatselijke K.A.B.-besturen. Ook gij zijt welkom. (Van onze parlementaire redactie) De Friese taal moet voertaal worden op de Friese scholen voor gewoon lager onderwijs en schoolbesturen dienen de bevoegdheid te krijgen het Fries als leervak in te voeren op de Friese scholen. Dit is de conclusie van de commissie-Wesse- lings, 'n conclusie, die naar wij vernemen, zeer waarschijnlijk door de Minister van O.K. en W. zal worden gevolgd. De commissie-Wesselings, in Maart 1952 ingesteld, heeft ver der in haar dezer dagen gepubli ceerd rapport aanbevolen, dat 't Rijk een bijdrage zal leveren in de extra kosten van leermidde len, welke bij het invoeren van het tweetalig onderwijs in Fries land moeten worden aange schaft. Voorts beveelt zij aan het Fries op te nemen in het leer plan van de rijkskweekscholen in Friesland. De„.commissie acht het invoeren van de Friese taal op de lagere scholen gewenst, omdat de meeste kinderen, bij 't begin van dit onderwijs alleen Fries spreken. Zouden zij nu di rect over moeten schakelen op het Nederlands, dan bestaat zeer VIT DE NAT UUR De Zomer gaat sterven, de kracht van de zon neemt af, een periode van bezinning wacht ons. Ook de bomen ver liezen hun kracht en laten machteloos de bladeren vallen. Het blad vermengt zich met het tapijt van grijs, geel, rood en bruin. Tussen dat dorrend loof en vochtig mos komen geheimzinnige wezens te voorschijn. Paddenstoelen per sen hun hoeden door het bladerdek en pronken met hun, soms verraderlijke, schoonheid. Slechts weinigen betre den het zwammenwereldje. Een wereldje van toverdingen dat velen vrees inboezemt, maar toch zo onschuldig is, dat een ieder het zonder angst kan bewonderen. Onze eerste kennismaking met slechts een vies papje overgeble- ue kinderen van de Herfst liep ven, we zagen en hoorden de op een bittere teleurstelling uit. maden krioelenWenend V net prille begin van onze hebben we moeder's schort op- jougd, de juf kende zonder in het gezocht. schrift te kijken ons nauwelijks Toch was onze belangstelling u?e £aam- verzamelden we met gewekt en pas veel later reali- onpiusbaar enthousiasme een ge- seerden we ons dat die merk- jle oos vo' met verschillende waardige „bloemen" slechts Paddenstoelen. In de kelder bleef vruchtlichamen waren van zeer alles goed, dus ook onze verza- geheimzinnige, verscholen schim meling zwammen verhuisde naar mels. het koele oord. O Voor het blote oog zijn ze on- JNa enkele dagen herinnerden zichtbaar. De microscopisch dun- w u?Ps iets!.. Vo1 blijde ver- ne draden leven van hetgeen an- wactitingen zijn we afgedaald, dere organismen voof hen over- welk een bittere tegenvaller! laten. De tijd van rotting is een van de fraaie collectie was glorieperiode; een vochtig najaar is daarom altijd een goede pad- denstoelentijd. In het Volksgeloof De tegenwoordige mycologen weten al heel wat over dit won- derwereldje te vertellen. Vroeger was dit anders, toen was het slechts een gissen en werden fan tasie-verhalen geweven om de talrijke planten, vogels en pad denstoelen. Misschien heeft U in het bos plots de neus eens opge trokken voor een doordringende geur. .Bij nader onderzoek werd een witte holle steel gevonden, naar boven toe smaller wordend, met op de top een afdakje. Het klok- vormig hoedje was bedekt met een donkergroene slijmlaag. U vond de stinkzwam! Van deze zwam werd verteld, dat ze een kinderhandje was. Het kind had zijn ouders tijdens het leven veel verdriet berokkend en nu groei den voor straf de handjes boven het graf uit om vergiffenis af te smeken. De jonge stinkzwam ligt compleet in een „ei" te wach ten op het moment van verlos sing. Het vlezige geval kreeg de naam van duivelsei. De naam spreekt voor zich! De heksenkring Op plaatsen waar heksen zich verzamelden ontstonden kringen van paddenstoelen. De feeksen maakten zich klaar voor een nachtelijk feest en lieten als dank voor het aangename verpozen de paddenstoelencirkel achter. Laat U die ingeprente angst voor onze zwammen maar ge rust varen! In een van onze aar dige Nederlandse paddenstoelen- boekjes kan men lezen dat van de vele honderden hoge zwam men die in ons land voorkomen ?r„ hoogstens 25 tot de „verdach- n/r°ï verfiiftige soorten behoren. Met smaak zullen er misschien een honderd soorten gegeten kun nen worden! Er valt zoveel te vertellen over onze herfstkinde- ren, maar nog zijn de onderzoe kers niet aan het eind van hun Latun. Nog steeds worden in ons land onbekende zwammen ge vonden. De Herfst is reeds be gonnen, de geheimzinnige wezens bevolken weer de bossen en hei den, ze liggen als het ware te wachten op hen die oog hebben voor hun schoonheid. J. B. zeker het gevaar, dat zij het on derwijs in het begin zeer moei lijk zullen kunnen volgen. De commissie wil het Fries echter niet onbeperkt als voertaal inge voerd zien doch slechts geduren de de eerste drie leerjaren. (Advertentie) In het U bekende pakje Keg's koffie A, zult U weldra een super-bon vinden! Op elke 100 pakjes bevindt zich een ruim aantal, voorzien van 10 punten. Punten zijn verpakt niet alleen in Keg's koffie, doch ook in Keg's thee, verpakte levensmiddelen, custard, pudding. Voor slechts 80 punten stelt U zich in het bezit van een zware bad handdoek, 70 punten halflinnen theedoek, 50 punten witte handdoek, 20 punten heren- of da meszakdoek, 60 punten bedruktpostpapier. In elk pakje koffie A: bon 2V2 punt; in thee Boudoir: bon a 1 pnt. TEHERAN, 2 October. Kha- lil Tamassebi, de moordenaar van de voormalige Perzische minister president Razamara, die onder de regering-Mossadeq bij een spe ciale wet amnestie verkreeg, is Vrijdagmorgen aangehouden. Hij vergezelde groepen van de Fedaja Islam, die in de zuidelijke wijk van Teheran een niet-gesluierde vrouw lastig vielen. LONDEN Arbeiders, die bij Kiskunfelegyhaza in Zuid Hongarije graafwerk verricht ten voor de aanleg van een weg, hebben een groot aan tal geraamten gevonden. Zij begrepen terstond, dat zij een oude begraafplaats had den ontdekt, maar waren ver baasd over het. feit, dat al die geraamten zo klein waren. De Hongaarse nieuws- en informatie-dienst te Londen heeft medegedeeld, dat de ar beiders aanvankelijk dachten, dat zij een of ander speciaal kinderkerkhof hadden gevon den, maar oudheidkundigen hebben vastgesteld, dat het een 1700 jaar oud kerkhof was van de Szarmata-dwergen, die thans verspreid zijn, maar in het begin van de Christelijke jaartelling in een gesloten ne derzetting tussen de Donau en de Tisza leefden. Potten voedsel waren met de doden begraven. Ook hebben onderzoekers enkele paarlen en een aantal Romeinse munten gevonden, hetgeen er op wijst, dat de dwergen handel dreven met Romeinen, die destijds aan de overzijde van de Donau woon den. Geachte redactie, In alle „vriendschap" kreeg ik antwoord van de heer De Lange. Hij ziet in mij iemand die het zelfde doel nastreeft, maar ver meldt daarbij niet, welk dat doel is. Is het de medewerking aan het ideaal, dat de K.V.P. zich stelt, om in de maatschappij, waarin we leven, de christelijke gedachte in te voeren, dan ga ik daar graag mee accoord. Maar dan is mij niet duidelijk, waarom hij behoefte heeft aan „een ge zellig robbertje", waarvan de te neur is. dat Laan er niet veel van weet, en dat ik in mijn vorig ant woord maar een slag in de lucht deed. U dwingt mij daarom tot een antwoord, waarmee ik, even als U, de discussie staak. Maar niettemin hoop ik, dat we elkaar zullen ontmoeten op een plaats waar we meer kans hebben ons gezamenlijk doel te bereiken dan met enige pennevruchten, waar van de buitenstaander zegt, dat „ze het weer eens niet eens zijn". Als het doel van Uw geschrijf is een antwoord van het Kringbe- stuur te krijgen, dan weet U toch dat dit zeker niet de methode is, want al verheugt U zich er op na „tien weken antwoord te hebben gekregen", dan zou mij dat veel te lang hébben geduurd. U weet uit ervaring dat het antwoord op een brief aan mij niet lang op zich laat wachten. Zelfs de telefoon is een middel, alleen mis je daarbij het dupli caat om eventueel naderhand nog eens te overtuigen. De heer De Lange zal zich echter ook wel zonder dat. herinneren dat ik hem eens heb uitgenodigd om overleg te plegen inzake de kwesties, waarover we nu met het topka der willen spreken. Hij heeft me toen toegezegd, „binnenkort" (het was toen meen ik Maart) contact met me te zullen opnemen. Hierop wacht ik niet meer, maar het wordt toch wel erg, als de heer De Lange schrijft, dat het idee van hem komt en dat de heer Smits het van hem heeft. Maar ik schrik daar niet van, als de heer De Lange schrijft dat hem, en velen met hem, nog nooit van Kaderdagen in de Kring Den Helder hebben gehoord. Want ik heb een brief, waarin hij mij schrijft dd 3 Maart 1953: „Ik ont ving de uitnodiging voor de Ka derdag van 14 Maart a.s. te Hoorn". Overigens, mijnheer De Lange, meen ik dat ook aan deze uitnodiging heeft voldaan, en begrijp daarom niet, dat U kunt schrijven nog nooit hiervan gehoord te hebben. Hoewel minder belangrijk, is 't misschien goed te weten, dat de afdelingen dezelfde agenda ont vingen als de heer De Lange en dat de ontwerp-reglementen, door het Algemeen Secretariaat in Den Haag waren verzonden. Overi gens had ieder hiervan in zijn af deling kennis kunnen nemen en voor het geval U daartoe niet de gelegenheid had gehad, was er nog een exemplaar aan de be stuurstafel beschikbaar geweest. Ook is het niet prettig uit critiek in de krant te moeten vernemen, dat 'n „genode gast" de vergade ring heeft bijgewoond. U had noch de presentielijst getekend, noch op andere wijze laten blijken, dat U de uitnodiging had aanvaard. In Maart bleek U beter te weten hoe zoiets gaat. U mag dan 38 jaar in de kring Den Helder hebben gewoond, dat doet niets af aan wat ik schreef dat U hier in de Kring niet be kend was. Want ook vorige jaren hebben we Kaderdagen gehouden en wel in Hoorn, Alkmaar, Pur- merend en ook in Zaandam, waar zelfs het toenmalige plaatselijke bestuur niet aanwezig was. U was toen toch geen voorzitter? Ook is het steeds gewoonte geweest dat moeilijkheden in af delingen het eerst ter kennis werden gebracht aan het Kring- bestuur. Dat blijkt u ook niet te weten, want u heeft in de afge lopen tijd meerdere moeilijkhe den die met de plaatselijke af deling waren gerezen in eerste instantie trachten op te lossen door voor de leden van die afde ling in de pen te klimmen. Als ooit gebleken was dat wij het niet goed deden had u dat als nog kunnen doen, maar in eerste instantie had u uw mensen naar ons moeten verwijzen. De KAB is geen instantie van beroep voor KVP-leden. Daarmee bleek U niet bekend te zijn. Ik heb u geen vrijgestelde ge noemd, maar alleen gezegd, dat ik het niet was. Als ik goed ben ingelicht is U toch in zoverre vrijgesteld dat u uw gehele dag taak kunt wijden aan de zaak van de KAB, en dat kan fk ten enenmale niet doen voor de KVP. Dat is jammer omdat we daar om noodzakelijk Wel eens iets achterwege moeten laten, wat toch zeer wenselijk zou zijn. De Kringvergadering achtten wij niet geschikt om als er moei lijkheden waren gerezen te trachten deze met meer dan hon derd mensen op te lossen. Dus daarvoor behoefden wij geen dagvergadering te houden. De af werking van de agenda werd niet erg moeilijk gemaakt, en voor de behandeling van eventuele voor stellen hadden wij de afdelingen gevraagd ons schriftelijk dit te willen mededejen. Ook dit was voor ons geen aanleiding om een dagvergadering te houden. Waar voor dan wel? Neen, wij zijn ons bewust dat er geen tijd en geld moet worden verspild, en als wij het in een middag af kunnen doen, moeten we niet trachten, een dag te vullen. Ook op het andere wat u schreef zou ik nog kunnen ant woorden, maar ik voel dat ik misschien al te ver ben gegaan. Immers U dwingt mij te schrij ven, maar stelt dan dat wij het zelfde doel na streven. Vele men sen lezen dit, en ik kan mij voor stellen, dat men zich afvraagt waar nu uit dit geschrijf dat doel blijkt. Moet hij dat zoeken in dit gekibbel? Nee, want daarin is het niet te vinden. En wie na denkt zal begrijpen, dat de tijd om dit te schrijven beter had kunnen worden besteed. Daarom heer De Lange, ik ben niet met critiek begonnen, maar tracht alleen een ideaal te verwezenlij ken, n.l. mee te werken aan het doel van de KVP de katholieke beginselen in te voeren in deze maatschappij. En voor ieder, die hieraan meewerkt blijft de deur open, maar dan moet hij behoorlijk aanbellen. We houden in De cember een Kaderdag in Baarn, een hele dag, ik hoop u daar te ontmoeten. U hoopt dat we el kaar spoedig zullen vinden maar ik weet niet dat we elkaar ooit verloren hebben. Ik ben u erken telijk voor wat u voor de KVP deed, dat is veel; daarom hebben we elkaar nodig en mogen we elkaar niet verliezen. Wij hebben beiden een taak, daarin moe ten we elkaar steunen. Van mijn steun kunt u verzekerd zijn, en ik verwacht die ook van u. Hier nemen we afscheid, maar ik hoop op een spoedig tot ziens U komt toch binnenkort? De redactie dank ik voor de vrij gehouden plaatsruimte. Th. Laan Secr. Kring Den Helder (Advertentie) 1. Omstreeks het jaar 1600 probeerden de Engelsen op de kust van Noord- Amerika koloniën te stichten, maar de kolonisten deserteerden, kwamen van hongev om -of verdwenen op raadselachtige wijze. In 1607 werd kapitein John Smith gouverneur van de kolonie Jamestown. Hij schiep geregelde toestanden; evenwel stierven binnen korte tijd twee derde van de 105 man, die de overtocht overleefd hadden. 2. Op een tocht werd John Smith door een Indiaans opperhoofd. Powhatan ge vangen genomen. Men stond op het punt hem van het leven te beroven, toen het dochtertje van Powhatan, Pocahontas, een goed woordje voor hem deed. Powhatan werd later een goed vriend van de kolonie en Pocahontas trouwde met één van John Smiths ondergeschikten. 3. Gedurende de volgende jaren werden er nieuwe voorraden en andere mensen naar de kolonie gezonden, o.a. 90 Engelse, in huiselijk werk bekwame jongemeisjes, die bestemd waren om met kolonisten te trouwen. De vraag was groot en ofschoon een vrouw 6 kg tabak kostte, was de laatste na verloop van een week „ver kocht". De kolonie telde nu 500 leden, maai zij hadden nog niet geleerd voor zichzelf te zorgen. 4. De volgende winter was vreselijk en in Maart waren de voorraden op. Velen stierven van honger en koude en er be staan nog huiveringwekkende verhalen van kannibalisme. In Mei kwamen er nieuwe voorraden, maar toen waren er nog slechts 60 van de 500 man in leven.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3