Over Surinaamse sinaasappels zijn smakelijker dan ze lijken JUMPERS in 3V\2 ui Miss Grant verkocht speelgoed foor een cent Ook van de grapefruits is het vele sap honingzoet Eetwijze belangrijk ERICA hebben grotere populariteit dan ooit Groeiende belangstelling voor handbreitechniek Aardig cadeautje KINDERPARADIJS ACHTER EN SMAL POORTJE KLEIN Degelijker en warmer voor de vrouw Heiligenkalender EEN PRIESTER» HELD (VI) Kijk uit je doppen» prijsvraag De vier Heems» kinderen (II) Slimme honden Om je blauw te schrikken Oplossing VEELBELOV VOORSPEL! programn - ZATERDAG 3 OCTOB^ 1953 „Welke sinaasappels wenst u?", zo vraagt heel vriendelijk de juffrouw in de groentenwinkel. „Oh alstublieft niet die gele, geeft u maar die oranje sinaasappels". Een dergelijk gesprek is menigmaal te horen. Degenen echter, die het houden op de oranje appels, dus de Kaapse, Israëlische, Spaanse of Californische, versmaden een delicatesse. „Ja maar", zo zouden ze dan nog aan kunnen voeren, „de vellen zijn zo wreed en trouwens.... ze zien er niet zo smakelijk uit". Dit laatste is het meest, voor ons Nederlanders typerende argument, want wij eten niet met onze tong, maar met onze ogen! Wij willen niet verhelen dat ook wij ietwat sceptisch tegenover de Surinaamse vruchten gestaan hebben totdat wij in gesprek kwamen met de organisator van de Suri naamse afdeling van de tentoonstelling „Schakels tussen tuin en tafel", welke dezer dagen in Utrecht is gehouden. De heer Kok, die in Suri name geboren en getogen is, vertelde ons het een en ander over de citrus-vruchten waaronder sinaasappels, grape-fruits en citroenen vallen dat zeer zeker de moeite waard is. Het nadeel van de Surinaamse sinaasappel is dat de kleur geel groen is. Men denkt vaak, dat ze nog onrijp en zuur zijn. Het tegen overgestelde is echter waar, want deze sinaasappel is honingzoet. In Suriname kent men geen zure vruchten, of ze zouden natuurlijk onrijp geplukt moeten zijn. De si naasappels. welke wij hier veel eten, hebben een sap-percentage van 38 tot 34, de Surinaamse heb ben echter een gehalte van 53 tot 55 procent. Het ligt aan de eetwijze of men van deze grote hoeveelheid sap tenvolle geniet. „Maar hoe gaat het dan met die harde vellen?" De inlander eet de sinaasappel heel anders dan men in Nederland gewend is. Met een mesje wordt zo dun mogelijk de buiten- schil er afgehaald, zodat het wit er om blijft zitten. Dan moet de sinaas appel in tweeën gesneden worden van kroon tot steel. De voortanden heeft de mens niet voor niets gekre gen, zo vertelt de heer Kok, en dus wordt het vruchtvlees tegelijk met het sap met de voortanden uitge geten. Zo is een Surinaamse sinaas appel niet alleen veel lekkerder, maar ook veel gezonder, want die vellen zijn toch altijd, zelfs van de soorten die uit Spanje, Californië of Israël komen, slecht verteerbaar. De inlanders eten de sinaasappel op deze wijze zo handig dat ze vol komen droge handen houden. De dunne schil die er af gekomen is is bovendien nog zeer aromatisch, zodat kleine snippers nog voor velerlei lekkernijen gebruikt kunnen worden. De citroen wordt in Suriname op dezelfde wijze gebruikt als hier, dus ook enkele druppeltjes om een ge recht op smaak af te maken. Grapefruit ^mesjes De grape fruit is een vrucht, welke hier nog in het geheel niet is ingeburgerd. Er is een bepaalde categorie die ze koopt. Er zullen zelfs velen zijn, die de grape fruit niet kennen. Het is een grote ronde gele vrucht, die heerlijk van smaak is. Als men een grape fruit zou uit persen, dan kan het sap beslist niet in een groot waterglas. Bovendien wwwwwvwwuwww Deze week in de tuin Dat wij hier op het ogenblik de aandacht vestigen op de Erica, de alom bekende dophei, lijkt op het eerste gezicht nogal vreemd. Im mers deze plant is in de vrije na tuur practisch uitgebloeid; slechts hier en daar komen we nog een enkeling tegen, die met de typische tonnetjesachtige bloempjes is ge tooid. Zo is het tenminste met de gewone dophei gesteld. Maar er is nog een andere soort, de zgn. vlees kleurige dophei, de Erica carnea. Deze heeft een bloeitijd, welke in een gans andere periode valt, dik wijls van de late herfst tot April, dus juist, wanneer ér nagenoeg geen andere bloeiende planten in de tuin voorhanden zijn. De Erica carnea, die tot mooie losse randen is te verwerken, heeft een hoogte van maximaal twintig centimeter. Wij kennen ze in kleu ren, welke variëren van wit tot donker karmijnrood. Behalve als randplant kan de winterbloelende dopheide ook uitstekend als rots- plant worden toegepast. Om bos- sige struiken te houden verdient het aanbeveling direct na de bloei de planten iets in te snoeien. hebben de Surinaamse grape fruits het voordeel absoluut niet bitter en zuur te zijn. „Kunt u ons misschien vertellen hoe de grape fruit in uw land ge geten wordt?", zo vroegen wij ver der nog de heer Kok. „Bij diners krijgt men er een speciaal mesje voor. Het is een broodzaagje in het klein, maar met aan twee kanten tandjes en een kromme punt. De grape fruit wordt eerst doorgesneden, ook weer van kroon naar steel en dan worden de partjes er met dit mesje uitgesne den en dan opgeprikt. Bij gewoon gebruik wordt de vrucht in vieren gesneden, allereerst echter van kroon naar steel. Deze parten wor den dan met een mes uitgesneden. De kinderen op straat zuigen ze natuurlijk uit. Deze drie vruchten worden sa mengevat onder de naam citrus. Per jaar worden ongeveer 150.000 kratten naar Nederland geëxpor teerd. Sinds kort zijn de vruchten van Suriname, dat zich zo nauw verbonden voelt met het moeder land, te herkennen aan het stempel Suriname". Heel veel wordt er thans gedaan aan het uiterlijk van de vruchten. Enige tijd geleden ge beurde het nog dat de citrus nat de kratten in gingen, waardoor het be- derfpercentage zeer hoog was. Thans is dit echter niet meer het geval. Het is een weinig bekend feit dat de sinaasappels, welke hier altijd op de markt zijn, niet van zichzelf zo'n mooi oranje kleurtje hebben. Als ze geplukt worden hebben ze dezelfde geel groene tint als de Su rinaamse. Om ze er echter smake lijk te laten uitzien worden ze in een bad gestopt met een aniline- praeparaat, waardoor ze die mooie kleur krijgen. Een dergelijke kleurinstallatie kost veel geld en daar de Surinaam se vruchten toch al veel hoger in prijs liggen, omdat de gulden daar gekoppeld is aan de Amerikaanse dollar, vinden de exporteurs het niet verantwoord om nu ook nog de sinaasappels in prijs te doen stij gen alleen voor het oranje kleurtje. De Surinaamse citrus is misschien dan niet zo smakelijk om te zien, ze is echter veel zoeter, sappiger, en daardoor veel gezonder. Kotto misses Op tentoonstellingen, waar Su riname bij betrokken is, ziet men De schoorsteenvegers hebben op het ogenblik druk werk. Overal moeten zij de schoorstenen van roet en andere ongerechtigheden ont doen, zodat, zodra het kouder wordt, de kachels zonder gevaar kunnen gaan branden. Als het eenmaal zover is dat de rode schijn van het vuur weer haar gezelligheid en intimiteit geeft dan hebben de luchtige zomerjurkjes al een plaatsje gekregen helemaal achter in de kleerkast. Automatisch gaan dan de gedachten uit naar wollen jumpers en vesten. Deze zijn vooral een onmisbare aanvulling in de garderobe geworden en groter dan ooit is de populariteit, welke zij thans genieten. steek, welke zij er onder draagt, is op originele wijze versierd met kleine wolkwastjes. Een aardig ideetje om een oud jumpertje weer een geheel nieuw aanzien te geven. meestal enige vrouwen van dat land. Over hen vertelde de heer Kok ons nog enige bijzonderheden. In hun kleurige bedrukte kleding zien de vrouwen er nog al vreemd uit, temeer daar zij de indruk wekken nogal gezet te zijn. Deze „kotto misses", ofwel rokvrouwen, zijn echter in de meeste gevallen slan ker dan slank. De kleding, welke tot op de grond reikt, is echter ont staan in de slaventijd. Zij verborgen toen hun figuur door „famiri", z.g. vullingen voor en achter. Hun haar gaat geheel schuil in een omvang rijke hoofddoek. In Suriname zelf wordt deze kle ding echter steeds minder gedragen. Slechts de oudere generatie houdt zich hieraan nog vast. De jonge meisjes zijn echter volgens de laat ste mode gekleed. Niet' alleen in de kleding is Suriname het land van de tegenstellingen maar ook in velerlei opzichten. In de hoofdstad Paramaribo ziet men bij voorbeeld naast de mooiste en modernste auto's ook nog kleine wagentjes, door ezels getrokken, en niemand verbaast zich daarover. Ook blank en bruin gaan daar vriendschappe lijk hand in hand. Van Duits makelij is de aller nieuwste speelgoedauto, die met een batterij-motor is uitgerust. Bij gebruik van een 4,5 V batterij loopt het voertuigje 50 uur. Bo vendien kan het zowel voor- als achteruitrijden. Welke jongen zou zo'n cadeau niet graag voor zijn verjaardag willen hebben? Er is een plaats in Londen, waar een arm kind voor een farthing iets meer dan een Nederlandse cent een stuk speelgoed kan kopen. De toegang tot dit speel goedparadijs is een poortje, dat niet hoger is dan ongeveer een meter twintig. Deze af meting is speciaal om te grote kinderen buiten deze goed kope „winkel" te houden. De speelgoederen worden op Zaterdag verkocht. De ene Za terdag mogen alleen jongens komen, de volgende alleen meisjes. Deze eigenaardige speelgoed zaak bestaat sinds 1907 en is ge vestigd in het huis voor maat schappelijk werk in Fernstreet in Bormley-by-bow, een gedeelte van Oost-Londen, waar de meeste ge zinnen al blij zijn als ze het no dige eten kunnen kopen om maar niet te spreken van prulletjes voor het kleine grut. Stichtster van het huis en de speelgoedwinkel was mejuffrouw Clara Grant, die in 1909 als onder wijzeres werd geplaatst in een school in de buurt. In de loop der jaren wist zij een ruime kring van donateurs en do natrices te krijgen, die haar geld of het oude speelgoed van hun eigen kinderen gaven. Wijlen Queen Mary is lange jaren een van haar weldoensters geweest. Miss Grant liet de gebruikte speelgoederen in goede staat bren gen en aantrekkelijk verpakken. Zij eiste de symbolische betaling van een farthing omdat zij van mening was, dat dit de kinderen van Fernstreet een gevoel van onafhankelijkheid en eigenwaarde gaf en zij moedigde hen aan tot het indienen van een klacht, als het gekochte niet aan de eisen voldeed. Miss Grant is in 1949 overleden, maar haar „winkel" is blijven be staan. Veertig jaar geleden plachten elke Zaterdagmorgen wel 500 kin deren met hun farthing in de groezelige knuistjes te komen om zo mogelijk door het lage poortje te gaan, waarboven het opschrift staat: „Komt naar binnen, kinders klein, „groten moeten hier niet zijn". Thans trekt de Zaterdagse speel goedverkoop zelden meer dan 100 kinderen. Volgens het personeel van het huis weerspiegelt zich in dit feit de langzame maar zekere overwin ning op de schrijnende armoede in Fernstreet en omgeving. Ook is het poortje in de 47 jaar van het bestaan van de „winkel" ongeveer tien centimeter ver hoogd. Want de kinderen van Fernstreet zijn nu veel groter dan vroeger, omdat ze beter te eten krijgen. Ondanks de vele en zeer mooi gebreide machinale exemplaren, heeft de handbreitechniek zich in een snel groeiende internationale belangstelling mogen verheugen en natuurlijk niet zonder reden. Ondervinding heeft geleerd, dat handbreiwerk veel degelijker en warmer is en dat het, mits goed behandeld, na ettelijke wasbeur ten de goede pasvorm behoudt en niet in elkaar krimpt. Vooral wat kinderkleding betreft heeft het veel voor op het machinale pro duct. Zo kunnen we van een hand- gebreid kledingstukje, waarvan de mouwtjes altijd de eerste slijtage vertonen, vooral bij de school gaande jeugd, de ondeugdelijk ge worden stukken altijd weer door nieuwe vervangen. Daarnaast ge beurt het maar al te dikwijls, dat het jurkje of rokje te kort wordt terwijl het nog lang niet versleten is en de kleuren nog fris zijn. Han dige moeders breien daar dan weer een leuke rand aan, hetzij van een aardige contrasterende kleur of in dezelfde tint. Begrijpelijk is dat het zeer be langrijk is en niet overbodig, dat men bij het breien van kinderkle ding altijd moet zorgen voor wat reserve-materiaal. Zeer omvangrijk is het terrein der moderne handbreitechniek. Het beslaat niet alleen het spor tieve genre, maar breidt, zich thans zelfs uit tot avondkleding met al de daar tussen liggende phasen. Het is frapperend wat er allemaal bereikt kan worden met handbrei werk. Zie bijvoorbeeld eens het cocktail-japonnetje, dat gebreid is in een kantpatroon. Het werd ver vaardigd van zwarte driedraads- wol met een zilveren draad er door heen. Een lichtgetinte onder jurk doet het kantpatroon goed tot zijn recht komen en verleent de japon een levendig effect. Dit vlotte model viel te bewonderen op de „Wool Fair", een reizende tentoonstelling van modern hand breiwerk, georganiseerd door En gelse wolfabrikanten en het inter nationaal wolsecretariaat. Ook de kleuters op de andere foto waren er vertegenwoordigd. Het jongetje draagt een aardig pakje van sterke grijze wol, waar over een bijpassend vestje. Van dikke gele wol waren de boord, zakjes, manchetten en randen langs de knoopsluiting; een gar nering, die zich aan de broeks pijpjes herhaalt. Naast hem staat een mannequin in de dop met de cape van Roodkapje van geruwde wol. De cape heeft langs de ronde schouderpas voorpanden, capu chon en splitten alleraardigste plissé-randjes. Het voorpand van het vlotte jumpertje in tricot- VARIA Mannen moeten ook wat doen! Der tienhonderd vrouwen uit 47 landen hebben een week lang in Edinburgh huishoudelijke problemen besproken op het achtste internationale congres over het voeren van een economische huishouding. De vrouwelijke congres sisten besloten dat afwassen en stof zuigen niet langer als speciale bezig heden voor de vrouwen dienen aange merkt te worden, maar dat zij ook tot de plicht van de man gerekend moe ten worden. De Duitser Bruno Bürgel uit Nien- burg/Weser, heeft een handig ap paraatje in fabricage gebracht, dat de vele fietsende vrouwen mis schien van het lastige euvel van de opwaaiende rokken bij het fietsen, kan afhelpen. Hij construeerde een instrumentje, bestaande uit twee glazen balletjes, die door een klem. tegen elkaar worden gedrukt. Met een houder wordt het apparaatje aan de stang van de fiets bevestigd. Men hoeft niets anders te doen, dan de zoom van de rok tussen de tegen elkaar geklemde balletjes te leggen. De rok wordt vastgehouden zolang men op de fiets ziet. Stapt men ech ter plotseling af, dan hoeft men niet bang te zijn daardoor de rok te scheuren, want de balletjes laten onmiddellijk de stof los. De Lassoman is bij de „Zachte Zeepfabrieken" geweest. Maar hij liep met zijn hoofd per onge luk tegen een muur, maar die was helemaal niet zacht! Zachte Zeepfabrie ken? Wat betekent dat? Laatst is een man met een spijker in zijn long aan de wandel gegaan, kleine vrienden! Dat is glad verkeerd! Dat moet zo'n man niet doen! 'n Amerikaanse piloot heeft onlangs bijna 25.000 m hoog gevlogen. Je kon hem niet meer zien! Laatst werden de straten in Neurenberg door de politie met gummistok ken „schoon geslagen'', zoals dat heet! Er waren relletjes! In Frankrijk zijn bijna alle konijntjes dood. Nu zijn die beestjes in Duits land ziek. In Amsterdam reed laatst een vrachtauto met vier kleine kleuters voor in aan het stuur. Ze wa ren tussen 2 en 5 jaar oud. Gelukkig reed de auto zachtjes en botste hij te gen een auto, die net stil stond. Foei, foei! Ze zei den naderhand: „We heb ben alleen maar even cp een knopje gedrukt!'' In Engeland eten ze nu oók weer wittebrood. Duur! In Amerika wonen meer dan 30.000.000 katholieken. Te Nieuwkoop woont een man van 102 jaar. Nu moet ia toch eêns een bril hebben, zei die man. Hij heet Thijs. Laatst zei een man in Perzië: „Iedereen is wel eens ziel:1" Dat is zo! Het oude dubbeltje van zink is niets meer waard' Weg ermee! De Lassoman heeft laatst op de Veluwe mid den lussen 3000 soldaten gezeten, die aan het vech ten waren. Ze lieten hem zo maar door! Vlak tevo ren had hij witte paters op de Veluwe gezien. Die wonen daar op Essenburg. Nu is het weer genoeg! Tot wederziens! Ons oude Heiligenboek laat je weer denken aan enkele heiligen, die deze week in de kalender voorkomen. 4. Heden wort Franchoys verheven Om sijn seer ootmoedigh leven. 5. Victorinus, Placidus, Flavia Etychius. 6. Bruno is van daegh gaen wonen Daer de burgers draghen kroóneii. 7. Marcus sterft, als Sergius Lijdt met Apuleïus. 8. Maer Birgitta, roem van Sweden Gaet bij haereh Bruygom heden. 9. Dionys met Rusticus Lyt met Eleutherius. Balling met de balling In het kamp was elke uiting van godsdienst streng verboden. Je mocht zelfs niet met de lippen stil een gebedje lispelen. ToCh kon men in het ge heim nu en dan een H. Hostie binnensmokkelen. Pater Titus had al eens tegen Broeder Raphaël gezegd: „Broerke, al bent ge dan ook geen priester, als ge ooit eens Ons Heer DOOR WIM KNIPSCHEER EN ROOS RASSEL van iemand kunt krijgen, neem het maar gerust aan en breng het mij dan. Bij jou zullen ze niets zoe ken." Dat liet de broeder zich geen tweemaal zeggen. Spoedig had hij een af spraakje met een Duits geestelijke om 's morgens, als het appèl was afgelo pen, hem in de duisternis op een afgesproken plaats te treffen. Dan zou hij hem van tijd tot tijd Ons Heer brengen. Zo ontving de broeder herhaalde malen op deze geheimzinnige wijze in een klein papiertje de H. Communie. Pater Titus wachtte dan meestal op de bröedêr. Samen liepen ze dan wat op en neer. Als ze zeker waren niet bespied te worden, gaf de broeder de H. Hostie aan pater Titus, die ze in tweeën deelde. De ene helft werd genuttigd door verschil lende andere priesters, soms meer dan tien. De andere helft gaf hij dan aan de broeder weer te rug om ze overdag te be waren, 's Avonds kreeg pater Titus die weer te rug en zo bewaarde hij 's nachts het Allerheiligste. Als hü dan 's morgens de broeder de helft terug gaf, zei hij slechts: „Broerke, blijft gedurende de dag als een heilige Tar- cisius in aanbidding en denk er steeds aan, wie ge bij u draagt." Met levensgevaar werd door de geestelijken in het kamp meermalen op het veld of ergens verbor gen in de slaapzaal de H. Mis gelezen. De Poolse priesters deden het meer malen, zoals dat in de catacofnben gebeurde. Bij gebrek aan hosties hadden ze zelf enkele graankorreltjes gebakken en daarna geconsacreerd. In een grote boog ston den dan enkelen, die wis ten, wat er gebeurde, op wacht om te voorkomen, dat een vreemdeling of S.S.-er de heilige hande ling kwam storen. Voor de maand October hebben we voor jullie een prijsvraag met spreek woorden. Iedereen van onze puzzelaars kan mee doen, want, als hij goed uitkijkt, lost hij deze prijs vraag zekér goed op. En.... denk aan de drie prachti ge prijzen, die er te ver dienen vallen. We gèvén je dus vijf spreekwoorden, die door elkaar geraakt zijn. Jullie moeten dus de verschil lende stukken zo naast el kaar zetten, dat er vijf goede spreekwoorden ont staan. Die schrijf je dus op een briefkaart en deze stuur je naar het adres van de krant. Vermeld je voor- en achternaam, je volledig adres, je leeftijd en of jè een jongen of meisje bent. Links in de hoek van de briefkaart zet je: Prijsvraag. Je kunt insturen tot Zaterdag 10 October, 't Zal mij be nieuwen, wie de prijzen in de wacht slepen. 1. Als de nood het hoogst is, is éénoog ko ning. 2. Wïe veel wil sparen, komt men over de staart. 3. In het land der blin den, mauwen ze niet. 4. Komt men over de hond, is de redding nabij. 5. Als de katten muizen, moet veel garen. Lodèwijk stond békend als een meester in het schaakspel. Ja, hij was onbetwist de beste schaak speler van het land. Hij wilde eens een partijtje wagen met één van de vier Heemskinderen, die Adelaert heette. Maar Lodewijk stelde me even tjes een voorwaarde, die Adelaert de schrik op het lijf joeg. Wie verloor, zo zei Lodewijk, moest er met z'n hoofd voor boe ten. Geen wonder, dat Adelaert zich wél even bedacht. Ten slotte nam hij het voorstel aan, zette de stukken op het schaak bord, begon verwoed te spélen, dacht goed na, vermeed elke domme zet en jawel hoor, het was Lodewijk, die glansrijk verloor. Dat kon de meester-schaakspeler niet goed zetten. En hoewel Adelaert Lodewijk spaar de, deze wérd door zo'n driftbui overvallen, dat de aderen op z'n hoofj| zwol len. Toen smeet hij de stukken links en rechts in de rondte, greep het schaakbord, zwaaide er wild mee in het rond en sloeg er Adelaert een bloedneus mee. Dat kwam Reynout ter ore. Onmid dellijk nam hij zijn be sluit: geen seconde lan ger op het kasteel te blij ven. Zo gezegd, zo ge daan. Hij gaf bevel, dat men de paarden reisvaar dig zou maken. Toen stap te Reynout met zijn broers naar de prachtige zaal, waar Lodewijk met zijn vader verbleef. Ze maakten korte métten. Zonder omwegen of com plimenten liepen ze recht op Lodewijk toe en sloe gen hem pardoes het hoofd af. Dat gaf een ge weldige verwarring maar daardoor konden Reynout en zijn broers er tussen uit, zonder dat iemand er aan dacht ze .te pakken. Weg waren ze al en ze reden op hun paarden in volle galop naar Haymin, die buiten de stad was gelegerd. Die bezat een leger van 800 man, -Daar voelden ze zich veilig en wachtten verder af, wat BLIND GEBOREN Het gebeurde in een grote stad van Amerika. Daar stond in een van de straten een arme man tegen een muur geleund. Op zijn borst hing een bordje, waarop geschreven stond: „Blind geboren". De mensen lie pen er voorbij eh nu en dan wierp een voorbijganger een kleinigheid in de hoed van de blinde. Plotseling bleef een heer voor hem stilstaan en vroeg: „Ont vang je nogal wat?" „Och", zuchtte de blinde, „het is niet veel, een dollar per dag". Zonder iets te zeggen, draaide de heer het bordje om en schreef er een paar woorden op. Hij deed het zo vlug, dat de blinde het nauwelijks merkte. In de middag kwam de heer weer langs en stelde de ongelukkige dezelfde vraag. Ver heugd antwoordde de blinde: „Ik heb vandaag zoveel ontvangen als nog nooit gebeurd is. Wat hebt u toch op m'n bordje geschreven?" En de 'heer antwoordde „De lente komt en ik zal ze niet zien". Dat had de mensen diep getroffen en daarom hadden ze zoveel aan dê blinde gegeven. WIE IS MIJN NAASTE? De heer zag zijn naaste in de onbekende blinde en had hem prachtig uit de nood geholpen. er gebeuren zou. Lode wijk had zijn verdiende loon. Er wordt verteld, dat op het eiland Madagascar troepen honden heerlijk vrij rondzwerven. De kaaiman, een soort kro kodil, is een vijand van honden, die voor hem een heerlijk hapje betekenen. Die honden nu moeten óp hun zwerftochten dikwijls de rivieren van het moe rassige eiland oversteken. Daar worden ze opge wacht door de kaaiman nen. Maar de honden die ook niet dom zijn, heb ben het middel gevonden om de kaaimannen er Jekker tussen te nemen ^én het spoor te doen kwijtraken. Een zeker aantal honden vormen een groep en gaan aan de oever van de rivier staan, terwijl ze zo hard moge lijk beginnen te blaffen. Dan komen de kaaiman nen van alle kanten toe- gezwommen en je kan dan hun wijd opengesper de muilen vlak boven het water zien. Ze denken êen heerlijk maaltje in het vooruitzicht te heb ben. Als al de kaaiman nen uit de nabijheid op het geblaf op hetzelfde punt bijeen gekomen zijn, zetten de honden het op een holletje, gaan langs de oever terug en onge veer 300 m verder sprin gen ze in 't water en steken de rivier over. De kaai mannen komen dan altijd te laat aan en de honden zijn gered. „Moe", vraagt Lucia, die met haar moeder en haar broertje in de trein zit, „wat was het sta tion, waar we zo juist stopten?" „Dat weet ik niet, kind," zegt moeder. „Laat me toch lezen." „Jammer, moe", zegt Lucia, „want daar is broertje uit de trein ge rold." Horizontaal waren de woorden van de letter- puzzle: H, rat, Parijs, ver maak, oerkomiek, luite nants, f^stliederen, Voor schoten, vervallen, her sens, lepel, met en 1- Ver. ticaal kwam het woord: Harmonicaspel voor de dag. NEW-YORK. Binn zullen we In drie en ee naar de maan vliegen, zal zwart zien van d liere hefschroefvliegt auto's zullen even zelt als thans paarden. De vliegtuigen van vaartmaatschappijen zt fen met een snelheid m. per uur post i goederen zullen rond worden geschoten in bestuurde projectielen, enkele uren elk punt reiken en treinen, t vrachtauto's zullen als middelen voor de l'ant verdwijnen. Dit is de kijk, welke die veel van doen he met de eerste 50-jarei luchtvaart, heeft óp komst. Deze man is majoor P. de Seversky, uitvii werper, piloot en auteu Hij is van mening, da bleem van de interpl'a zij zal worden opgelost gebruiken van toestel atoommotoren, niet ve ten. Raketten zullen r tisch blijken te zijn, zeg dat de piloot de snelhe zijn macht kan hebben op topsnelheid also een kanon geschoten moeten starten en op heid moeten blijven. Die snelheid van een met atoommotoren, aldt versky, zou kunnen wc heerst. Het zou l'angza ten, betrekkelijker sproken en door de van de aarde omhoogst: een snelheid van tussei en 32000 km per uur. 1 atmosfeer van de aardi snelheid toenemen tot ximum van 280.000 km halverwege de maan en leidelijk weer afnemi rende het tweede deel reis. De maan bevindt ongeveer 380.800 km af; de aarde. Hoe druk naar de mat dere planeten zal wo reisd, hangt af van wat vinden, zegt de Sever: deze plaatsen de n: rijkdommen bezitten, die dia hebben, zullen wij ruggaan, zo niet, dan z waarschijnlijk alleen vai schappelijk belang zijn. Hier volgen enige andi spellingen van de Sever Door atoommotoren verkeersvliegtuigen zul een hoogte van ongevec meter in ongeveer twa rond de wereld kunnen maar grotere snelheden de atmosfeer van de ar len slechts tot gevolg hel het toestel uit elkaar sp De voorkeur zal in de uitgaan naar kleinere i vliegtuigen, die gemic passagiers kunnen verve Seversky deelt niet de van sommige deskundigei toekomstige verkeersvli groot genoeg zullen ziln in zwembaden, grote eet: ZONDAG 4 OCTOBER HILVERSUM I (4 746 kc/s. 8.00 N.C.R. I.K.O.R.; 9.30 K.R.C N.C.R.V.; 20.01 K.R.O. N.C.R.V.: 8.00 Nws. en ber.; 8.15 Orgelconc.; I. 8.30 Vroegdienst; K.R.O Nws.; 9.45 Blaaskwint.; IC jaar K.A.B. in het Aarts Utrecht", rep.; 10.55 Por Hoogmis; 12.30 Musette c soliste; 12.55 Zonnewijzer i relddierendag; 13.00 Ni kath. nws.; 13.10 Gram.; Boekbespr.; 13.55 Gram.; V. d. jeugd; 14.30 Viool en 14.50 Gram.; 15.00 Orgi 15.30 „40 Jaar Herwonne venskradht", caus.; 15.45 Philih. ork., groot koor e 16.05 Report.; 16.10 „Ka Thuisfront Overal!"; 16.15 16.30 Vespers. N.fc.R.V.: Ghr. Geref. Kerkdienst; Gram.; 19,00 Kerkelijk nws Geestelijke liederen; 19.30 en werk der kerkhervo: caus.; K.R.O,: 19.45 Nws. Gram.; 20.25 De gewone 20.30 Operaconc.; 21.15 Act „Grafschrift voor een hoorsp.; 22.25 Gevar. muz Avondgebed en lit. kal.; Nws.; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (2! 1007 kc/s. 8.00 V.A.RA V.P.R.O.; 10.30 I. 12.00 A.V.R.O.- V.P.R.O; 17.30 V. 20.00—24.00 A.V.R.O. V.A.R.A.: 8.00 Nws. en postduivenber, en gram. Gram.; 8.45 Sportmeded.; I «■„platteland; 9.0o „Tempc 0.45 „Geestelijy leven". V.P.R.O.: 10.00 „Geef het caus 10.05 V. d. jeugd; 1.1 10.30 Remonstr. kerkd.; A.' 12.00 Sportspiegel; 12.05 muz 12.35 „Even afrekene ren 12.45 Gevar. muz.; Nws,; 13.05 Meded. of gram. Lichte muz.; 13.30 Gram.; Boekbespr.; 14.20 Kameroi solist; 15.05 Dubbelkwart.; ioneelbeschouwing; 15.30 caus.; 16.15 Lichte muz.; Bportrevue; V.P.R.O.: 17.00 aprelkken met luisteraars"; t'Van het Kerkelijk erf", V.A.R.A.: 17.30 V. d. jeugd

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4