Over vijftig jaar WILLIAM OATIS De puzzle van de week in 3Vi uur naar de maan Financiën en Economie •ME 5 Met lot uit de loterij lan ooit gstelling :hniek voor de vrouw VEELBELOVENDE VOORSPELLING Naar wij vernemen Echtelijk drama te Doorn gevangene van een regiem 15 Mei 1953: bevrijding Scheepsberichten programma Beurs §siuif en v/rijf werk. Overal htigheden ont- gevaar kunnen schijn van het ben de luchtige in de kleerkast, pers en vesten, robe geworden iten. onder draagt, :e versierd met s. Een aardig oud jumpertje euw aanzien te wat doen! Der- uit 47 landen ng in Edinburgh ;men besproken lationale congres een economische iwelijke congres- fwassen en stof- s speciale bezig en dienen aange- ar dat zij ook tot n gerekend moe- Sürgel uit Nien- een handig ap- je gebracht, dat vrouwen mis- ge euvel van de bij het fietsen, onstrueerde een lande uit twee door een klem \n gedrukt. Met het apparaatje fiets bevestigd, ers te doen, dan tussen de tegen '.letjes te leggen, gehouden zolang Stapt men ech- hoeft men niet ioor de rok te balletjes laten ',e stof los. i Amerika. Daar man tegen een i bordje, waarop De mensen He in voorbijganger linde. Plotseling m vroeg: „Ont- ',e blinde, „het is r iets te zeggen, reef er een paar at de blinde het im de heer weer Ifde vraag. Ver- i vandaag zoveel Wat hebt u toch ler antwoordde: en". Dat had de adden ze zoveel N NAASTEt De e blinde en had de nabijheid op if op hetzelfde en gekomen zijn, honden het op ïtje, gaan langs terug en onge in verder sprin- 't water en steken over. De kaai- komen dan altijd in en de honden d. blauw te en vraagt Lucia, haar moeder en ertjè in de trein t was het sta ar we zo juist „Dat weet ik d," zegt moeder, ie toch lezen." moe", zegt ,want daar is uit de trein ge- ing itaal waren de van de letter- i, rat. Parijs, ver erkomiek, luite- stliederen, Voor- vervallen, her- >1, met en 1. Ver. nam het woord: :aspel voor de Zaterdag ci'tijlliei A -JoÓ Patri aai na o NEW-YORK. Binnen 50 jaar zullen we in drie en een half uur naar de maan vliegen. De lucht zal zwart zien van de particu liere hefschroefvliegtuigen en auto's zullen even zeldzaam zijn als thans paarden. De vliegtuigen van de lucht vaartmaatschappijen zullen vlie- fen met een snelheid van 32000 m. per uur post en vracht goederen zullen rond de wereld worden geschoten in pilootloos bestuurde projectielen, die in enkele uren elk punt zullen be reiken en treinen, bussen en vrachtauto's zullen als transport middelen voor de lange afstand verdwijnen. Dit is de kijk, welke een man, die veel van doen heeft gehad met de eerste 50-jaren van de luchtvaart, heeft op haar toe komst. Deze man is majoor Alexander P. de Seversky, uitvinder, ont werper, piloot en auteur. Hij is van mening, dat het pro bleem van de interpl'anaire rei- zij zal worden opgelost door het gebruiken van toestellen met atoommotoren, niet van raket ten. Raketten zullen niet prac- tisch blijken te zijn, zegt hij, om dat de piloot de snelheid niet in zijn macht kan hebben. Hij zou op topsnelheid alsof bij uit een kanon geschoten werd moeten starten en op die snel heid moeten blijven. Die snelheid van een vliegtuig met atoommotoren, aldus de Se versky, zou kunnen worden be heerst. Het zou langzaam star ten, betrekkelijkerwijze ge sproken en door de atmosfeer van de aarde omhoogstijgen met een snelheid van tussen de 1600 en 32000 km per uur. Buiten de atmosfeer van de aarde zou de snelheid toenemen tot een ma ximum van 280.000 km per uur halverwege de maan en dan ge leidelijk weer afnemen gedu rende het tweede deel van de reis. De maan bevindt zich op ongeveer 380.800 km afstand van de aarde. Hoe druk naar de maan en an dere planeten zal worden ge reisd, hangt af van wat wij daar vinden, zegt de Seversky. Als deze plaatsen de natuurlijke rijkdommen bezitten, die wij no dig hebben, zullen wij vaak te ruggaan, zo niet, dan zullen zij waarschijnlijk alleen van weten schappelijk belang zijn. Hier volgen enige andere voor spellingen van de Seversky. Door atoommotoren gedreven verkeersvliegtuigen zullen op een hoogte van ongeveer 30.000 meter in ongeveer twaalf uur rond de wereld kunnen vliegen, maar grotere snelheden binnen de atmosfeer van de aarde zul len slechts tot gevolg hebben, dat het toestel uit elkaar springt. De voorkeur zal in de toekomst uitgaan naar kleinere verkeers vliegtuigen, die gemiddeld 50 passagiers kunnen vervoeren. De Seversky deelt niet de mening van sommige deskundigen, dat de toekomstige verkeersvliegtuigen groot genoeg zullen zijn om daar in zwembaden, grote eetzalen en balzalen in te richten. Aangezien het steeds minder tijd zal kosten om van de ene plaats naar de andere te gaan, zal er weinig be hoefte aan zulke gerieflijkheden bestaan, zegt hij. Binnen tien óf 15 jaar zullen hefschroefvliegtuigen goedkoper zijn dan thans de goedkoopste auto. Daartoe zal het komen, als aan de einden van de schroef bladen der helicopters straalmo toren zullen worden gemonteerd om ze in beweging te brengen. Hierdoor zal de behoefe aan de betrekkelijke dure transmissie energie komen te vervallen. Binnen 50 jaar zullen boven Amerika ongeveer 20 millioen hefschroefvliegtuigen rondsprin gen als vlooien. De Seversky voegt hieraan toe: Alsdan zal niemand in West chester of op Long Island nog per auto naar New-York gaan. Men zal uit zijn achtertuintje op stijgen en naar een dak in Man hattan vliegen. Vermoedelijk zal het hefschroefvliegtuig over 50 jaar half auto en half vliegtuig zijn. Het ligt voor de hand, dat het verkeer in de lucht druk zal zijn, maar naarmate radar en andere hulpmiddelen vervolmaakt wor den, zal het verkeer electronisch in banen worden geleid. Botsin- Jij opende burgemeester. Mr F. M. A Schokking van Den Haag gisteren in een der zalen van het Rijks, bureau voor kunsthistorische do cumentatie in Den Haag een ten toonstelling van Deense tekenin gen en daarmee de Deense week veroordeelde de Amsterdamse Rechtbank gistermorgen de eige naar en de secretaris van een speelcluh te Amsterdam „wegens aanbieding en gelegenheid geven tot hazardspel" tot een geldboete van f 25 subs. 10 dagen gevange nisstraf reed Donderdagavond de 30-ja- rige H. H. Koenders uit Groenlo op de Eibergseweg zijn motor tegen een onverlichte boerenwa gen op. Hjj werd tegen de straat geslingerd en bleef ernstig ge. wond liggen. In het Vincentius. gasthuis is hij later overleden heeft de Amsterdamse rechtbank de 32-jarige vertegenwoordiger M. J. van der N. uit Amsterdam veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van een óTsteto?,n °dT0\1LkarZli?ade7ene maand met een pr0eft«d van tlrie zullen, dank zij electronische be veiligingsapparaten elkaar auto matisch afstoten. Afgezien van het element der menselijke dwaling, zullen piloot- loze bestuurde projectielen, die zich met snelheden, groter dan die van het geluid, voort bewe gen, blijkbaar niet alleen snelle re maar ook veiliger en be trouwbaar middel voor het tran sporteren van post en vrachtgoed door de lucht te zijn dan alles wat wii nu bezitten. Aangezien bij deze toestellen geen rekening behoeft te worden gehouden met menselijke wezens, meent de Seversky, zullen zij weinig ingewikkeld zijn. Zij kun nen zo worden geconstrueerd, dat zij bijna elke storm zullen kun nen doorstaan en als zij b.v. in de oceaan zouden storten, voor onbepaalde tijd drijvende kunnen blijven. Toen enkele inwoners van Doorn Donderdagavond een be zoek wilden brengen aan het echtpaar L. zagen zij door de ra men van de woning mevr. G. L.- van B. in een bloedplas op de divan liggen. De onmiddellijk gewaarschuw de politie verschafte zich toegang tot de afgesloten woning en vond behalve het ontzielde lichaam van de vrouw, ook de 36-jarige bosarbei der-jachtopziener G. L. in de woning. De politie neemt aan, dat de man zijn vrouw met een jachtgeweer heeft neerge schoten en daarna de hand aan zichzelf heeft geslagen. Het dra ma moet Donderdagmiddag zijn geschied, doch de medebewoners vain het huis hebben er niets van bemerkt. Het echtpaar had geen kinderen. Over de motieven van de man tast men in het duister. jaar omdat hij in 1945 zijn effec tenbezit voor de belastingen ver zwegen heeft vertrokken gistermiddag tachtig militairen en drie officieren naar Suriname met het s.s. Cottica. Deze zich hiervoor vrijwillig aan gemelde manschappen dienen voor de opbouw van de land macht-onderdelen ter vervanging van de mariniers Metselaar viel van dak Gistermorgen om kwart over negen is de 59-jarige metselaar D. J. Oude Engberink te Hen gelo (O.) een zeer ernstig on geluk overkomen. Voor werk- zaamheden op het dak van de machinefabriek Dikkers aldaar maakte de heer Oude E. gebruik van een ladder. Toen hij op circa acht en een halve meter hoogte op het dak wilde klauteren, stap te hij mis en viel. Hij kwam op een betonnen vloer terecht. Zwaargewond is de man naar het R.K. algemeen ziekenhuis ver voerd. Voor zi,jn leven wordt ge vreesd. (Slot) In Januari 1952 begon ik lied jes te schrijven eenstemmige melodieën met woorden op closetpapier. Voor ik vrij kwam had ik meer dan 400 liedjes, drie revues en tal van schetsen ge schreven. (U moet er maar niet bij uw muziekhandelaar naar vragen). Wij zagen met verlangen uit naar de vastgestelde programma punten van elke week: het kópen van sigaretten, versnaperingen en fruit bij een functionaris van de gevangenis, die bij de celdeuren de bestellingen opnam en de ar tikelen een paar dagen later af leverde en de komst van schoon ondergoed van ongebleekt katoen uit de gevangeniswasserij. Onze bovenplunje van taan- kleurige jute werd slechts ver vangen als zij al te vuil werd of gaten begon te vertonen. Ongeveer om de twee weken kregen we een douche en we mochten naar behoefte naar de spreekkamer van de dokter of de tandarts. Laatstgenoemde heeft bij mij verscheidene holle kiezen geplombeerd en de dokter stopte me in het ziekenhuis van de ge vangenis wegens wat hij had ge diagnosticeerd als tuberculose. Soms, maar zelden, mochten we op de binnenplaats van de ge vangenis wandelen en ik ben weest. Hoe hongerig dronken mijn vijfmaal per auto naar Praag ge- ogen in al wat op straat was te zien: de huizen, de mensen, de bomen, het gras, de zonneschijn, het uitspansel en de ruimte, die ik miste in mijn cel. De eerste keer moest ik in de Pankrac-gevangenis getuigen in het proces van een groep Tsjechen die waren aangeklaagd wegens spionnage en langs omwegen in verband waren gebracht met mijn eigen zaak. De politie maakte mij duidelijk, hoe ik moest ge tuigen. Dat was in Maart 1952. Zes weken later werd ik naar een politibureau in het centrum van de stad gebracht om een ont moeting te hebben met de am bassadeur der Verenigde Staten, Ellis O. Briggs. Pas toen kwam ik te weten, dat de politie het mis had gehad, toen zij mij vertelde: en schreeuwden: „handen boven „De Amerikaanse ambassade zal de dekens". Dan waren we bei- niets voor u doen" In October daaraanvolgende had het bezoek een onderhoud met een andere functionaris van de am bassade, de zaakgelastigde Nat. P. King ten doel. Voorts moest ik viif maande later een keer naar een ziekenhuis om onderzocht te worden en slechts twee dagen voor mijn invrijheidsstelling had ik opnieuw een onderhoud met King. Gebeurtenissen als deze waren zeldzame onderbrekingen van mijn eentonig bestaan. In de cel kwam altiid een ogenblik waarop wij niet meer wisten wat wij moesten doen en dan liepen wij opnieuw op en neer en zagen reikhalzend uit naar het ogenblik om naar bed te gaan. Er bestond een voorschrift vermoedelijk ten doel hebbend zelfmoord te voorkomen dat elke gevangene, behoudens spe ciale vergunning, met zijn han den boven zijn dekens moest sla pen. Omdat ik een buitenlander was, er zwak uitzag en geacht werd mij niet van kant te zullen maken, kreeg ik die vergunning. Enkele van de bewakers, in het bijzónder de jongere en nieuwere dwongen ons, ons aan de letter van dit voorschrift te houden. Als iemand slaapt steekt hij echter uit macht der gewoonte gemakkelijk zijn handen onder de dekens en als mijn celgenoot dat deed, bons den zulke bewakers op de deur den wakker en opnieuw met ons volle, bewustzijn in de gevange nis. We sliepen weer in, maar al heel gauw hoorden we opnieuw hetzelfde geschreeuw voor onze eigen deur of voor die van iemand anders, verder in de gang. In zulke nachten sliep niemand goed. De gehele nacht brandde boven ons hoofd het electrische licht en om de paar minuten loerde een bewaker door het kijkgat in de deur. Als hij van de goede soort was, konden we desondanks sla pen. Maar op elke dag volgde een morgen en moesten we een nieuwe dag zien door te komen: 16 uur, 960 minuten, 57.600 seconden. Zo worstelde ik mij door twee jaren heen. Kort voor middernacht op 15 Mei 1953 maakte een bewaker mij wakker hij bracht mij voor een officier van de Geheime Politie, die mij vertelde, dat president Antonin Zapotocky mij op de smeekbede van mijn vrouw het is mij niet bekend wat er nog meer achter gestoken kan heb ben de rest van mijn straf had kwijtgescholden. En de volgende morgen om half tien verliet ik de gevangenis voor de laatste maal. Minder dan zes uur later bracht een auto van de Ameri kaanse ambassade mij over de grens van Tsjecho-Slowakije. Tankvaart: Ena 2 Suez-Alexandrië; Esso Den Haag p. 2 Finisterre-Antw.; Ilos 2 Amsterdam; Macuba 2 Pt. Said; Mitra p. 1 Kp. Bon-Haifa; Sunetta 30 Balikpapan-Miri; Sa- roena 1 Pladju-Balikpapan; Ma- risa 1 Miri; Malvina p. 1 Malta- Gibraltar; Etrema 1 Pladju-Sin- gapore; Duivendrecht 1 Londen- R'dam; Caltex Delft p. 1 Lissa- bon-Sidon; Armilla 1 Lienchu; Agatha 3 Tj. Priok verw. Passagiersschepen: Grote Beer 1 Quebec-Montreal Johan van Oldenbarnevelt 1 A'dam-Australië; Oranjefontein 2 A'dam; Oranjestad 1 Curacao Laguaria; Sibajak 1 New York Veendam 2 R'dam-New York; Zuiderkruis 2 315 m, WtZ Va- lentia;-Halifax; Waterman 1 840 m. OtN Chatham eil.-Balbao; Maasdam 1 New York-Rotterdam Bloemfontein 1 Teneriffe-Kaap- stad; Boskoop 1 200 m. WNW Flores-Plymouth; Indrapoera p. 1 Kp. Palos-Marseille; W. Ruys 1 NapelsSouthampton; Willem stad 1 A'dam-Cristobal. Vrachtvaart: Alblasserdijk 1 Lissabon-Hava- na; Molenkerk 2 A'dam; Donge- dijk p. 2 Vlissingen-Antwerpen; Almaijk 1 New Orleans; Alcyone 1 Bahia-Antwerpen; Cronen- burgh 2 Archangel verw.; Prins Maurits p. 2 Vlissingen-Antwer pen; Sommelsdijk 30 New York -Indonesië; Themisto 1 Montreal -Engeland; Westland 1 Santos- Montevideo; Tjipanas 1 Beira; Tjimenteng 3 Melbourne verw.; Telamon 1 New York-Willemstad Tabinta 2 Alexandrië; Orion p. 2 Quessant-R'dam; Mariekerk Kaapstad-Teneriffe; Mapia 2 Ban- darshapur-Bombay; Grootekerk 2Mocimboa; Andijk 1 Galveston- R'dam; Alphard 2 Bahia; Aagte- dijk 2 Montevideo; Argos 2 Ca- valla; Blitar 1 Sidney-R'dam; Congostroom 1 Safi, Friesland K.R.L. p. 1 Gibraltar-Halifax; Muiderkerk 2 Aden; Lindekerk 1 Pt. Said; Loenerkerk 1 Bom bay-Colombo; Rijnland 2 A'dam verw.; Salatiga 1 Singapore-Zam- boanga; Schiedijk 2 Belawan. ZONDAG 4 OCTOBER 1953 HILVERSUM I (402 M.) 746 kc/s. 8.00 N.C.R.V.; 8.30 I.K.O.R.; 9.30 K.R.O; 17.00 N.C.R.V.; 20.00—24.00 K.R.O. N.C.R.V.: 8.00 Nws. en weer ber.; 8.15 Orgelconc.; I.K.O.R. Sportjourn.; 18.15 Nws. en sport- uitsl.; 18.30 Hammondorgeïspel; 18.50 Vragenibeantw.; 19.20 Gram.; 19.30 Cabaret; A.V.R.O.: 20.00 Nws.; 20.05 Amus. muz.; 20.50 „Beroemde Engelse rechtszaken", •hoorsp.; 21.25 Meded.; 21.30 Lich te muz.; 22.00 Cabaret; 22.30 Krontjong ens.; 22.45 Rep. of gram.; 23.00 Nws.; 23.15 Dans- muz.; 23.4524.00 Gram. MAANDAG 5 OCTOBER 1953 HILVERSUM I (402 M.) 746 kc/s. 7.00—24.00 NCRV. N.C.R.V.: 7.00 Nws.; 7.13 Ge wijde muz.- 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws. en weerber.; 8.10 Sportuitsl.; 8.20 Gram.; 8.30 „Tot Uw Dienst"; 8.35 Gram.; at30 K R O-: 9-30 9.00 V. d. zieken; 9.30 V. d. vrouw Nws.; 9.45 Blaaskwmt.; 10.30 „60 9.35 Waterst.; 9.40 Gram.; 10.10 }?.ar B' ln ïïif 1 Aartsbisdom Idem- 10.30 Morgendienst; 11.00 Utrecht rep.; 10.55 Pontificale Gram.; 12.25 Voor boer en tu'in- Hoogmis; 12.30 Musette ork, en der; 12.30 Land- en tuinb.meded.; sohste; 12.55 Zonnewijzer en We- j 12.33 Gram.; 12.59 Klokgelui; relddierendag; 13.00 Nws en 113.00 Nws.; 13.15 Orgelconc.; 13.45 kath nws.; 13.10 Gram.; 13.40 Gram.; 14.00 Schoolradio; 14.30 Boekbespr13.55 Gram 14.00 Gram.; 14.45 V. d. vrouw; 15.15 7; cn Je^gd: 14.30 Viool en piano; Gram.; 15.30 Pianotrio; 16.00 Bij- 4.50 Gram 15 00 Orgelconc.; bellezin.g; 16.30 Strütokwart.; 16.55 15.3° „40 Jaar Herwonnen Le- Gram.; 17.00 V. d. kleuters; 17.15 venskraöht", caus.; 15.45 Radio Gram.; 17.30 V. d. jeugd; 17.45 n?' i?rk" Jro?l i£oorveïl Regeringsuitz.: „Nederland en de 16.05 Report.; 18.10 „Katholiek Wereld"; 18.00 Koorzang: 18.20 Tfi an r?rnt 0veral<i H i6(i5 sPQrt: 18-30 Gram.; 18.45 Engelse 1630 Vespers N.C.R.V.: 17.00 ies; 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 Chr. Geref. Kerkdienst; 18.30 Gram.; 19.30 „Volk en Staat", 700rK!rkeIijk,S^n': l?-05 caus.; 19.45 Radio Phil, ork.; 20.00 Geestelijke liederen; 19.30 „Weg „Roem zonder reclame", hoorsp.; en werk der kerkhervormers", 121.30 Culturele avond uitgaande li9'45 Nws-; 20'00^h- PI-T-: 22.30 Geestelijke lie- ?n De„ ëe„w?ne deren; 22.45 Avondoverdenking; 2030 Operaconc.; 21.15 Act.; 21.25 23.00 Nws. en S.O.S.-ber 23 15— fZva-Fo oU-ci Cl nA f\n n Het wereldverbruik van tin Volgens statistieken gepubli ceerd door de internationale tin studie-groep, heeft het wereld- verbruik van tin-metaal in Juli j.l. 11.000 ton bedragen, verge leken met 11.300 ton in Juni j.l. Tegenover dit verbruik stond een wereldproductie van tinmetaal van 16.400 ton, vergeleken met een productie van 13.500 ton in Juni j.l. De wereldvoorraden tinmetaal beliepen einde Juni 84.100 ton tegen 85.100 ton op 31 Mei j.l. Einde Januari j.l, bedroegen de voorraden 99.100 ton. Java Sumatra Handel Mij Van bevoegde zijde deelt men ons, tot goed begrip mede, dat de Centrale Trust Compagnie het bod op de aandelen der N.V. Java Sumatra Handelmaatschap pij, waarvan in de Woensdag ge houden vergadering sprake was, gedaan heeft namens haar last hebbers. Voorts wijst men er op, dat deze transactie, indien zij tot stand komt, voor het einde van het jaar haar beslag moet hebben gekregen. De uiterste termijn van aanmelding der aandelen zal t.z.t. worden bekend gemaakt. Schevikhoven N.Y. Met het doel het exploiteren van onroerende goederen, boer derijen en andere agrarische be drijven is opgericht de Schevik hoven N.V. te Leersum. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 500.000, verdeeld in 1000 aan delen van 500. Geplaatst zijn 207 aandelen, die worden volgestort door- inbreng van onroerende goederen en 13.200 in contanten. Directeur is de heer P. R. Roelfsema te Groningen. Gunstig spaarcijfers in September Ook September blijkt een gun stige spaarmaand te zijn ge weest. Bij de Rijkspostspaarbank werd ingelegd f 35 millioen en terugbetaald f 31,5 min, zodat hier een voordelig saldo werd ge boekt van f 3,5 min. De bespa ringen in de maanden Januari- September bij de R.P.S. zijn hiermede nu gekomen op f 26,8 min. Vorstenlanden vast AMSTERDAM, 2 Oct. Van middag is er weer eens iets te doen geweest in Vorstenlanden cultuur. Onmiddellijk na opening vormde zich een grote hoek en deze suikercultuur maatschappij, - die de laatste weken rond 21 I steeds verwaarloosd. schommelde, liep met ruim twee punten op tot 23%. Zoals bekend moet Vorstenlanden nog het eer ste na-oorlogse verslag publice ren. Volgens de tussentijdse me dedelingen is de toegebrachte schade zeer groot geweest. Ter beurze mompelde men vanmid dag, dat nu toch eindelijk een de. finitief verslag zal worden gepu bliceerd en dat dit, vooral wat het laatste oogstjaar betreft, „be. trekkelijk mee zal vallen". Bij informatie te bevoegder plaatse vernam het A.N.P. hieromtrent alleen, dat inderdaad het verslag zo spoedig mogelijk, misschien nog dit jaar, zal worden uitge bracht. De gehele middag ont. wikkelde zich in deze hoek een behoorlijke activiteit. Elders op de markt ging het weer zeer kalm toe. Kon. Olie kwam een fractie hoger, Unilever Philips en A.K.U. prijshoudend. In navolging van New York, waar vliegtuigaandelen vast waren, werd ook Fokker iets hoger ge adviseerd. De cultuurmarkt boek te merendeels fractionele verlie zen, doch H.V.A. wist zich aardig te handhaven. Indonesische ge meenteleningen wederom aan de vaste kant. De scheepvaartpapieren werden eerder iets aangeboden, doch tot grote verschillen leidde dit niet. De beleg, gingsmarkt was vrij kleurloos. De omzetten zijn hier ingeschrompeld, gisteren b.v. werd in de conversielening, die toch een der belangrijkste fond sen is, slechts voor f 85.000 om gezet. De koersen waren vandaag ongewijzigd. Amerikanen nog No. 30103 Horizontaal: 1. hevig 5. jonge vrouw 9. telwoord 10. deel van een breuk 11. vliegveld in Ned. 12. pl. in Z.-Holland 13. draaiend samenpersen 15. vólksoverlevering 17. hevig verlangen 19. uit elkaar springen 21. nederlaag lijden 23. toestand van rust 24. communicatiemiddel 25. zonder gebit 26. vaten 27. volkeren Verticaal: 2. voorbeeld volgen 3. slot 4. verdriet uiten 5. in de gedachte 6. ongewenste gast 7. vrolijk 8. lef 9. Nederlander 14. legerafdeling in een stad 16. zonder enig voordeel 17. knaagdier (meerv.) 18. nakomelingen 19. zuidvruchten 20. bijwoord 22. ruiterfeest 23. vorm van vieren Oplossing kruiswoord P 30102 Horizontaal: 1. tolk; 4. rups; 8. pond; 9. das; 12. kaal; 14. niet; 15. elk; 16. ruit; 18. oordeel; 21. impasse; 24. on; 25. anti; 26. aas, 27. te; 28. ato; 29. otto; 30. pen; 32. naar; 35. slap; 38. re; 39. ida; 40. la; 41. orde; 44. dank; 46. ras; 48. etna; 50. are; 53. ol; 55. vee; 56. ones; 57. ma; 58. belonen; 61. monster; 63. toet; 64. aas; 66. orde; 67. nuit; 69. tak; 70. drie; 71. keel; 72. veto. Verticaal:. 1. toer; 2. ontdaan; 3. ld; 5. uk; 6. parasol; 7. saus; 8. pion; 9. deli; 10. al; 11. ski; 13. list; 14. noor; 17. teen; 19. ent; 20. eton; 22. mat; 23. pats; 29. oran ;30. pro; 31. oer; 33. aida; 34. ada; 36. ala; 37. pas; 42. de votie; 43. eten; 45. kano; 46. res sort; 47. tobt; 49. nee; 51. ren; 52. mare; 54. leon; 56. omsk; 57. mede; 59, leuk; 60. nat; 62. trjo; 65. aa; 68. te; 70. de. Kaasmarkt Leiden LEIDEN, 2 Oct. Aangevoerd: 55 partijen Goudse en 8 partijen Leidse kaas. Notering: Goudse extra tot 243; Goudse le soort 217224; Goudse 2e soort 208—216; Leidse le soort tot 211. Handel voor beide soorten lui. (Advertentie) Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met „Grafschrift voor een spion", hoorsp.; 22.25 Gevar. muz.; 21.45 Avondgebed en lit. kal.; 23.00 Nws.; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.) 24.00 Gram HILVERSUM II (298 M.) 1007 kc/s. 7.0024 00 A.V. R.O. A.V.R.O.: 7.00 Nws.; 7.10 Gram. 7.15 Gymn.; 7.30 Gram,; 8.00 Nws! 1007 kc/s. 8.00 V.A.R.A.; 10.00 8.15 Gram.; 8.45 Idem; 9.00 Mor- V.P.R.O.; 10.30 I.K.O.R.genwijding; 9.15 Omroepkoor; 12.00 A.V.R.O.; 17.00 9.30 V. d. huisvr.; 9.35 Gram- V.P.R.O; 17.30 V.A.R.A.; 11.00 Voordr.; 11.15 Kamerork. en 20.0024.00 A.V.R.O. soiiste; 12.00 Liöhte muz.; 12.30 v.A.R.A.: 8.00 Nws. en weerb., Land- en tuinb.meded.; 12.33 „In postduivenber, en gram.: 8.18 't spionnetje"; 12.38 Pianoduo; Gram.; 8.45 Sportmeded.; 8.50 V. 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.; „platteland; 9.00 „Tempo gius- 13.20 Gram.; 13.30 Musette-ork.; - J?-45 „Geestelljy leven", caus.; 14.00 „Wat gaat er om in de we- v .P.R.O.: 10.00 „Geef het door",reld'" caus.- 14.20 Gram.; 14.30 caus.; 10.05 V. d. jeugd; I.K.O.R.: Voordr.; 14.45 Pianorecital; 15.15 10.30 Remonstr. kerkd.; A.V.R.O.: V. d. vrouw; 16.15 Gram.; 17.30 12.00 Sportsipiegel; 12.05 Lichte V. d. padvinders; 17.45 Gram.; muz.; 12.35 „Even afrekenen, He- 17.50 Mil. comm.; 18.00 Nws.; ren"; 12.45 Gevar. muz.; 13.00 18.15 Gram.: 18.30 Accordeonmuz. Nws.; 13.05 Meded. of gram.; 13.10 19.00 „De Twintigers"; 19.15 Rep. Lichte muz.; 13.30 Gram.; 14.00 of gram.- 19.25 Cabaret; 19.45 Re- -'iiekbespr.; 14.20 Kamerork. en geringsui'tz.: J. K. Melse: „De be- so.ist; 15.05 Dubbelkwa.rt.;_15.15 1 tekenis van de Emigranten-cur Een detective-verhaal uit het Engels vertaald Toneelbeschouwing; 15.30 Disco- caus.; 16.15 Lichte muz.; 16.30 Sportrevue; V.P.R.O.: 17.00 „Ge sprekken met luisteraars"; 17.20 Gram 22.40 Wan het Kerkelijk erf", caus.; Nws.; 23.15 Filmprog.; 23.45— V.A.R.A.: 17.30 V. d. jeugd; 17.50 1 24.00 Gram. sussen in de landbouw"; 20.00 Nws.; 20.05 Gevar. progr.; 21.30 zicht verstrakte .ReCh'er Thomas" hoorsp.; 22.30 1 Orgelconc 23.00 10. „Als een mep op de kop van Jut. Maar nogmaals; hoe kom je d'r aan?" Phil vertelde toen van de tele fonische boodschap van de cas- siere van Wirths warenhuis en besloot: „Nu begrijp ik ook het gedrag van die vent. Die meende na tuurlijk beslist, tussen een stelletje idioten beland te zijp, toen hij door zijn opdrachtgever naar jou werd gestuurd om een lot te ko pen, dat de hoofdprijs had ge wonnen. Toen hij zijn provisie opgestreken had, waarschijnlijk een biljet van 1000 pond, is hij direct naar Wirth gegaan om een kleinigheid te kopen, om daar door vast te stellen of zijn biljet wel echt was. Vandaar zijn angst, toen hij het aanbood en zijn verlichting toen het werd aangenomen." De telefoon op het bureau van Wrokkel rinkelde. De hoofdcom missaris luisterde even. Zijn ge- „Stop", riep hij. „Ik zal je het signalement verder opnoemen: spitse neus, lengte ongeveer 1.80, blauw pak, lichtblauw overhemd, rode das en lage zwarte schoe nen. Klopt het?.... dat dacht ik wel. Hoe is het adres?.... Goed! hij schreef op: Collinsstreet 194. „Ik zal ogenblikkelijk mijn men sen sturen." Penner en Burke hadden met open mond geluisterd. Wrokkel keerde zich met een ernstig gezicht tot hen en zei: „Onze vriend heeft niet veel plezier gehad van zijn 1000 pond. Hij is in zijn woning vermoord aangetroffen met een schot door het achterhoofd! „Kom mee, Penner! zei Phil kort. Alle verkeersvoorschriften over tredend raasden zij met de po litiewagen naar 'Collinsstreet 194: Burke, Penner, Harvis en in de andere wagen de verschillende andere takken van dienst. Voor het perceel stond een agent en hield de nieuwsgierigen op een afstand. Burke ging voorop de trap op, nadat hij de agent meegewenkt had. Het was een soort huurkazerne. Op de eerste overloop liet hij de agent voor zich uit gaan de tweede trap op. Op de tweede verdieping waren drie deuren. Voor de middelste deur stond een andere agent. Deze salueerde en opende de deur. Op de drempel nam Burke de kamer in zich op. In een soort kantoorstoel voor een ouderwets cylinderbureau lag het lichaam van de vermoorde voorover met het hoofd op het bureau. Een grote bloedplas lag op het blad. Ook dit slachtoffer was in het achterhoofd geschoten. Ook hier geen spoor van wors teling. Wel stonden verschillende laden van het bureau open en lag de inhoud dooreengewoeld alsof men na de moord iets gezocht had. Dr Harvis onderzocht het slachtoffer. „Reeds een paar uren dood. Ik zou haast zeggen omstreeks de zelfde tijd gedood als de andere en waarschijnlijk ook met het zelfde wapen. Dat moet ik straks in het laboratorium onderzoe ken." Inspecteur Burke onderzocht de zakken. Alles was nog aanwe zig: horloge, portemonnaie en portefeuille met al het wisselgeld tot biina 1000 pond. Dus ook hier geen roofmoord. Er werden weer een paar foto's gemaakt. Daarna liet hij het lijk weer wegdragen en wende zich tot de eerste agent. „Wie is het slachtoffer?" „Een zekere Joe Hardy, van beroep reclame-tekenaar, onge huwd. Stond zeer gunstig in de buurt bekend," „Hoe werd de moord ontdekt?" „Ongeveer een kwartier gele den moest een postbesteller een aangetekend pakje afgeven. Hii klopte, maar kreeg geen ant woord. Hij draaide de kruk om en de deur bleek niet op slot. On willekeurig deed hij de deur open en zag tot zijn ontzetting het lijk. Hevig geschrokken vloog hii naar beneden de straat op, waar ik juist surveilleerde. Hii ver telde mii zijn gruwelijke ontdek king. Ik floot mijn maat. Samen gingen wii naar boven en keken in de kamer. We namen het sig nalement op. 'Jiin maat bleef hier bij de deui posten. Ik ging naar beneden en telefoneerde bij de drogist naar do Yard." Burke prees hen om hun ac curaat optreden. Daarna ging hii bij de buren informeren. Op de tweede ver dieping woonde niemand meer; de twee kamers stonden leeg. Op de eerste verdieping woon de een stokoud echtpaar, daar naast huisde een jong gezin, waarvan alleen het ionge vrouw tje thuis was en tenslotte een alleen wonende dame. Geen van allen had zo iets als een schot gehoord. Wat geen wonder was, omdat de Greenstreet een vrij drukke verkeersweg was, waar het geluid van een schot, vooral als er met geluiddempers ge werkt werd, verloren ging in de cacophonie van auto's en motor fietsen. Burke verzegelde de kamer en ging met Jim weg. Op straat na men zij afscheid van elkaar. Ieder ging voor zich zijn indrukken uitwerkeh om ze later met elkaar te vergelijken. In ziin kamer op de Yard ging Phil voor zijn bureau zitten en liet zijn gedachten gaan. Waarom die dubbele moord? Klaarblijkelijk door eenzelfde dader en uit eenzelfde motief. Welk motief? Om iets te be machtigen? Toch geen geld of sieraden. Het moet met de loterij in verband staan. Wilde men het winnende lot in zijn bezit krijgen? Hier ging Burke ineens rechtop zitten. Dit zou de moord op Sel- ford verklaren Immers, evengoed als de op drachtgever van Hardy bij het hoofdkantoor te weten had kun nen komen bij welke loterijagent het lot gekocht was, had ook een ander het kunnen doen. Veronderstel nu eens, dat Sel- ford geweigerd had, om de naam van de winnaar te noemen, dan zou de man, die perse de bezitter van het lot wilde kennen, Selford neer hebben kunnen schieten, om in het boek de naam op te zoe ken. Halt! Het boek, dat op het bu reau lag! Ogenblikkelijk stond Burke op en reed weer naar Parkastreet 17. Hij ging de kamer in en zette zich voor het bureau en onder zocht het boek. Juist! Steeds de nummers van het lot en daarachter naam en adres van de koper. Iedere trekking begon met een nieuwe bladzijde. Hij keek de laatste trekking na. Plotseling kreeg hii een schok. De voorlaatste beschreven blad zijde was er ruw uitgescheurd. De afgescheurde rand stak er nog in. Nauwkeurig las Burke de nog aanwezige bladzijden over de laatste trekking na, maar hij kwam het nummer van het win nend lot met de naam en het adres van Penner niet tegen! Het was dus zeker, dat de moordenaar gekomen was om de naam en het adres van de win naar. Phil nam het boek mee naai de Yard en zette zich weer aar het denken. Toch klopte er iets niet. Waar om zou Selford geweigerd hebber om de naam en het adres va: Penner aan de moordenaar te ge ven, als hij die wel genoemd hac. aan die millionnair, in wiens op dracht Hardy het lot van Penner gekocht had? (Wordt vervolgd). ''191

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5