De toestand in Atjeh is thans zeer ernstig Na Beria's val braken in de Oekraine opstanden uit Autonomie moet worden verleend Burgemeester te laat voor de fluit Ommelanden-conflict behoort tot het verleden Dagblad voor Alkmaar en omgeving Leger voor zeer zware taak Zuid-Korea protesteert En de ministers retour... „Marmer" is ten einde Mijnwerkers hi het woud Na ruim dertien maanden De Utrechtse studenten en de Evangelische Raden Reuter begraven Onthullingen van ex-gevangene Niet mee met de Christchurch-race VSonument onthuld voor Mgr Nolens NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren; Hoorn. Draaf- stngcl 50, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Behagen, Ged. Gracht 29, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veüig (Vondel) Maandag 5 October 1953 - 49e Jaargang Nummer 1332 DJAKARTA, 3 Oct. (Pi Aneta) De militaire com mandant van Noord-Sumatra, kolonel Simbolan, heeft de toestand in Atjeli „zeer ernstig" genoemd. In een exclusief onderhoud met P.I.-Aneta legde kolonel Sim- holan er de nadruk op, dat het onmogelijk is de kwestie Atjeh alleen met de wapenen op te lossen. zo spoedig: mogelijk beginnen met de uitvoering van het plan voor Atjeh, dat o.a. voorziet in het ver lenen van autonomie aan dat ge- Het leger in Noord-Sumatra zal zich voor een zware taak gesteld zien, indien de regering zou be sluiten de staat van oorlog en beleg in deze provincie af te kon digen. Kolonel Simbolan deelde mede, dat het civiele bestuur alleen wordt uitgeoefend in de gebieden, die onder controle staan van de machtsapparaten en dat zijn er niet zo veel. Zij beperken zich tot enkele geïsoleerde plaat sen en tot 'n enkele spoorlijn. Het leger is overigens aan zijn eigen lijke actie nog' niet begonnen. Sinds 27 September zijn de plaatsen aan de Oostkust van Atjeh, zoals Lhokseumawe, Bi- reun. Sigle, Seulimeun en Idi, voortdurend door opstandelingen aangevallen. Van 23 tot 27 September zijn zowel per schip als over land ver sterkingen aangevoerd. 350 opstandelingen gedood. Op vragen van P.I. Aneta deel de kolonel Simbolan mede, dat tot op heden 350 opstandelingen zijn gedood en dat ongeveer 500 volgelingen van Daud Beureuh zijn gearresteerd. Het leger heeft tot dusyerre zeven doden en 17 gewonden verloren; 98 militairen zijn gedeserteerd. De Indonesische regering wil bied. Dit heeft de minister voor Voorlichting, de heer Tobing, aan persvertegenwoordigers medege deeld. Het plan zal overigens niet alleen in Atjeh, maar in geheel Indonesië verwerkelijkt worden, zo voegde hij er aan toe. Behalve de weg van fiet wapengeweld is de regering voornemens een an dere weg te bewandelen om het vraagstuk-Atjeh op te lossen. Mi nister Tobing was overigens niet bereid nadere verklaringen af te leggen ten aanzien van de stappen die de regering zal nemen om in Atjeh de veiligheid te herstellen. Tegen Indische troepen PANMOENDJON, 4 Oct. De Zuid-Koreaanse regering heeft vandaag gedreigd de „onverant woordelijke" Indische soldaten uit Korea te verdrijven, indien het Indische commando „euveldaden" blijft bedrijven tegen de 23.000 gevangenen die zich in Indische handen bevinden. Dit dreigement was vervat in een formeel protest, dat via gene raal Maxwell Taylor, de comman dant van het Amerikaanse leger, aan generaal-majoor S. P. Thorat, commandant van de Indische troe pen, gezonden werd. UITVOER NAAR WEST-DUITSLAND BONN, 3 Oct. De Westduitse invoercommissie heeft Zaterdag toestemming verleend voor invoer uit Nederland tot in totaal D.M 6.275.000. Er zal voor een bedrag van D.M. 4 mil- lioen aan buik- en rugspek mo. gen worden ingevoerd, voor 2 millioen D.M. aan, slachtafval en voor 275.000 D.M. aan sanitair aardewerk. Met de K.L.M. „super-constel- lation Proton" vertrok 'n groot gezelschap met vele vooraan- •taande autoriteiten o.w. de ün.-president dr. WDrees en le minister van Verkeer en Voter staat, mr. J. Algera van Schiphol voor de eerste reis naar Zuid Afrika in de dienst met de K.L.M. super constel lations. UTRECHT, 3 Oct. Tradi tiegetrouw is ook dit jaar door middel van een kleine test de intelligentie en kennis van aspirant-leden van Veritas ge peild, zo meldt het orgaan der Utrechtse Studentenvereniging Veritas. Het resultaat was be droevend, verrassend, vooral waar het de godsdienstige steekproeven betrof. Het blad meldde, dat er deze keer geen aparte godsdienst test was opgesteld, zodat het bestuur slechts een paar steek proeven kon houden. Minstens de helft van deze aankomende studenten, waarvan verreweg de meesten een paar maanden geleden nog op een Katholieke middelbare school zaten, kende niet de juiste formulering van de laatste drie van de Tien Ge boden. Sommigen gaven nader hand als hun mening te ken nen, dat het niet zo belangrijk is om de formulering te weten, „als je maar weet wat er in staat". Dat zou te accepteren zijn geweest, als gebleken was, dat zij inderdaad iets van de theorie wisten, maar b.v. over de geoorloofdheid van liegen en onwaarheid spreken heerst de grootste begripsverwarring. Over de plicht tot het bewaren van geheimen wist bijna nie mand iets behoorlijks te zeg gen. De Evangelische Raden bleken voor velen iets totaal onbekends te zijn. En bij de genen, die een antwoord ga ven, kwamen de meest verras sende „Raden" te voorschijn: wijsheid, verstand", sterkte, zin delijkheid, bekrachtiging, as cese. Verder sprak er iemand over de Raad van Ouderlingen, de Wereldraad van Kerken en de Oecumenische Raad. Voor „Veritas" is in de aan vullende godsdienstige vorming een grootse taak weggelegd! SCHIPHOL. „Vader, kijk eens, een van de motoren staat stil". Dat zei Zaterdagmiddag 'n beetje ontsteld de dochter van Dr. Drees tegen haar vader, toen de K.L.M.-superconstellation „Pro ton" op zijn eerste vlucht naar Zuid-Afrika Frankfort juist ver laten had. Het was zo. Het toestel was in middels al gedraaid en had koers gezet naar Schiphol. Daar landde het tegen de avond zonder moei lijkheden. De ministers Drees en Algera, die amper hun Zuid-Afri kaanse reis begonnen waren kon den weer uitstappen. Zij zijn toch vertrokken, maar eerst Zondag middag en in een andere „super", de „Nucleon". De motorstoring kon n.l. niet snel genoeg worden verholpen. In hetzelfde vliegtuig reizen ook de Commissaris der Koningin in Zeeland en een zes tal journalisten mee. De ministers waren trouwens Zaterdag niet de enigen, die pech hadden. Daar was b.v. burgemees ter d'Ailly van Amsterdam, die Zaterdagavond met een vertra ging van elf uur uit New York arriveerde. En de burgemeester had nog wel de nieuwe electrische centrale „Hemweg" in gebruik moeten stellen. Zijn eerste vraag bij aankomst was dan ook: „Wie heeft de fluit laten blazen?" Nu, BERLIJN. 3 Oct. Honderd duizenden West-Berlijners hebben vandaag de eenvoudige rouw dienst voor burgemeester Ernst Reuter, gehouden in de open lucht voor het stadhuis, bijgewoond. Honderdduizenden stonden voorts opgesteld langs de route van 10 km naar het kerkhof in de Ame rikaanse zone, dicht bij de kleine villa, waar Reuter tot laat in de avond placht te werken en waar hij Dinsdag door een hartaanval werd getroffen. De rouwdienst werd bijgewoond door de president van West-Duits- land prof. Theodor Heuss, door de geallieerde hoge commissarissen en het corps diplomatique. dat had wethouder Franke maar gedaan Ook de New Yorkse super-con- stellation had een stilstaande mo tor gehad, al direct na het ver laten van New York. De benzine werd toen boven zee gelost en binnen een uur stond de machine weer op Idlewild. LONDEN, 4 Oct. De grote oefening „Mariner", waaraan vijf honderdduizend man, bijna drie honderd schepen en ruim duizend vliegtuigen van België, Canada, Denemarken, Engeland, Frankrijk, Nederland, Noorwegen, Portugal en de V.S. gedurende negentien dagen hebben deelgenomen in een gebied van meer dan vijf millioen vierkante mijl van de Atlantische Oceaan van IJsland tot Noord- Afrika, is Zondagmiddag geëin digd. In een communiqué wordt ver klaard, dat de voornaamste doelen van de oefening met succes zijn bereikt. Deze waren: samenwer king tussen de leidingen der ver schillende landen, maximale ope rationele opleiding en het beproe ven van de verbindingsstelsels. Aangetoond was, dat marine strijdkrachten, bestaande uit een heden van verscheidene naties, met succes ingewikkelde manoeu vres kunnen uitvoeren, zelfs wan neer het weer zeer slecht is. Frans Dohmen tweemaal geridderd HEERLEN, 3 Oct. In Heer len zijn vandaag de feestelijkhe den begonnen ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de 23.000 leden tellende Nederlandse Katho lieke Mijnwerkersbond. Het feest werd .hedenmorgen in de Heerlense Sint Pancratiuskerk geopend met een Pontificale Hoogmis» welke werd opgedragen door mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, coadjutor van de bisschop van Roermond. Tijdens het feestdiner deelde mgr. Hanssen mede dat Z. H. de Paus, bondsvoorzitter Frans Doh men met het oog op diens grote verdiensten voor de Kerk en voor het katholieke en maatschappe lijke leven heeft benoemd tot Rid der in de Orde van de Heilige Sil vester. Later deelde de Commissa ris der Koningin in de provincie Limburg mr. dr. F. Houben mede dat H. M. de Koningin de heer Dohmen had benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De aan deze orde verbonden versier selen werden de heer Dohmen op verzoek van mr. dr. Houben op de borst gespeld door burgemees ter M. F. G. M. van Grunsven van Heerwen. Deze maakte tevens be kend dat de ere-medaille in goud van de orde van Oranje Nassau is toegekend aan de heren Huritzen en G. Verstegen, respectievelijk hoofd van de afdeling rechtsbij stand en van de administratie van de Katholieke Mijnwerkersbond. MONUMENT VOOR MGR. DR. NOLENS ONTHULD. In tegenwoordigheia van vele kerkelijke en wereldlijke autoritei ten is Zaterdag onder grote belangstelling te Venlo het monumen; onthuld ter nagedach tenis van de Priester staatsman Mgr. dr. A Nolens. Op de fotc zien we de onthulling van het door de beeld houwer Charles Vol vervaardigde bronzen monument, dat is op gesteld in het Kleine Park nabij het Mgr. Nolensplein, door dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter der Tweede Kamer der Staten Ge neraal. FRANKFORT, 3 Oct. Een voormalig Duits legerofficier die uit Rusland is teruggekeerd, vertelde vandaag, dat in Juli j.l. Russische tanks in allerijl naar de Oekraine zijn gestuurd om opstanden te onderdrukken, die waren uitgebroken toen het bericht bekend werd, dat Beria was gearresteerd. Het rode leger bewaakte gedurende drie weken na de arrestatie alle strategische sleutelposities in de Sowjet- Unie. Officieren van de geheime dienst van Beria, de M.V.D., die dikwijls gevangenen in het kamp, waar de Duitse officier vertoefde, hadden geterroriseerd, gedroegen zich na Beria's arrestatie plotse ling correct. Alle bruggen, wegen en spoor wegknooppunten werden geduren de drie weken streng bewaakt. Onder de burgerbevolking hadden massa-arrestaties plaats. Kameraden hadden hem voorts verteld, dat tussen 1949 en 1950 in het Oeral-gebergte een atoom- proef had plaats gehad, die mis lukt was en tot een catastrofe had geleid. Een gevangenkamp dicht bij het proefgebied was plotseling overgeplaatst naar een ver ver wijderd oord en de bewoners wer den van repatriëring uitgesloten. (Van onze redacteur) GRONINGEN Het conflict bij de Coöperatieve fabriek voor melkproducten De Ommelanden te Groningen behoort tot het ver leden. Ruim dertien maanden lang heeft hier een felle strijd gewoed, een strijd die zich later ook ontpopte binnen de kamers van de Ommelanden. Reeds de afgelopen week meld den wij. dat de pensioenkwestie tussen de Ommelanden en de Al gemene Agrarische Bedrijfsbond tot .tevredenheid van beide par tijen was opgelost en er restte alleen nog de agressie van het actiecomité, dat. zich onder de leden van de Ommelanden ge vormd had en waaraan de acti viteiten van de groep Wierenga niet vreemd waren. De vergade ring welke Zaterdag in het Te huis werd gehouden heeft even wel het bewijs geleverd, dat deze groep, ondanks het feit dat zij veel aandelen bezit in de Omme landen, totaal geen kans had om de wil van de overgrote meer derheid tegen te gaan. De heer F, de Boer werd met ruim 74 pet. aan stemmen gekozen tot direc teur van de Ommelanden. Het punt dat het actiecomité op de agenda had laten plaatsen, en waarin tot uitdrukking werd ge bracht om de beheerder en het bestuur van hun last te onthef fen werd niet eens in stemming gebracht. De levensvoorwaarden in Sibe rië waren in 1945 nog wanhopig, doch waren sindsdien verbeterd. Er was nog steeds gebrek aan meel en suiker. De Russische krijgsgevangenen, die in Duitsland door de geal lieerden waren bevrijd waren vrijwel alle in Russische concen tratiekampen in Siberië terecht gekomen. Ze werden als deser teurs beschouwd, daar een Russi sche soldaat zich nooit overgaf. IN ZEE GESTORT DARWIN, 4 Oct. De Austra lische eskadercommandant „Titus" Oates en zijn navigator Swain, die eerder op de dag hadden gemeld, dat zij met hun Mosquito-bom- menwerper op een eiland in de baai van Bengalen moesten dalen wegens gebrek aan benzine, zijn gevonden op ongeveer 65 km ten zuiden van Mergui, op de West kust van Burma. Hun vliegtuig is geheel vernield, doch Oates en Swain, zijn slechts licht gewond. Ze waren op weg naar Londen om deel te hemen aan de Christ church-race. Een vliegtuig van de p R.A.F. is uit Singapore onderweg i om ze op te pikken. NIEUWE NACO-GARAGE TE HOORN Een tekening van de nieuwe N.A.C.O. - Autobusgarage te Hoorn, die onder architectuur van Ringers Bouwbureau N.V. zal verrijzen. Boud R.K. Melkhandelaren Noordelijk Noordholland ALKMAAR. Het is bekend, dat er in de kring Noordelijk Noordholland van de Bond van R.K. Melkhandelaren in Neder land enig verschil van inzicht be staat ten aanzien van de melk prijzen en de winstmarge nu deze prijzen z.g. vrij zijn. Wat de een voldoende acht, noemt de ander veel te laag. Daarom komt het 't bestuur gewenst voor, een en ander eens openhartig te be spreken. Daarom zal Woensdag 7 October des namiddags om vier uur in café Marktzicht aan de Kaasmarkt te Alkmaar een ledenvergadering tevens jaarver gadering worden gehouden. Beverwijk wil Ned. Herv. Kerk restaureren 's GRAVENHAGE. De Ned. Herv. Kerk te Beverwijk, die uit de vijftiende eeuw dateert, ver keert in een dusdanige toestand, dat restauratie gewenst is. Ter plaatse is nu onder het motto: „Door onze bijval geen bouwval" een actie begonnen om de voor restauratie benodigde gelden bij een te brengen. Zeer grote belangstelling in Venlo VENLO, 3 Oct. Onder grote officiële en publieke belangstel ling is hedenmiddag te Venlo het monument onthuld ter nagedach tenis van de priester-staatsman mgr. dr. A. Nolens. Rondom het door de beeldhou wer Charles Vos vervaardigde bronzen monument, dat is opge steld in het Klein park, nabij het Mgr. Nolensplein, had zich een groot aantal genodigden verza meld, onder wie jhr. mr. J. H. Th. Smits van Oyen die H. M. de Koningin vertegenwoordigde, mgr. A. Hanssen, coadjutor-bisschop van Roermond, mgr. Paolo Giob- be, de Pauselijke Internuntius, de staatssecretaris van Sociale Za ken mr. dr. A. A. van Rhijn, mi nister mr. F. J. M. van Thiel, mi nister prof. W. J. A. Kernkamp, staatssecretaris dr. G. N. Veld kamp, minister prof. dr. L. J. M. Beel, prof. dr. C. P. M. Romme, prof. mr. P. S. Gerbrandy, baron H. van Voorst tot Voorst, dr. M Bloemers, mr. J. A. Jonkman, dr. F. Houben, commissaris van de Koningin in de provincie Lim burg, mr. F. Teulings, dr. P. Kas teel, vice-admiraal H. C. Moor man, mr. J. Donner, dr. Groothof en nog vele andere geestelijke en wereldlijke autoriteiten. Nadat het Wilhelmus ten gehore was ge bracht door het Koninklijk Phil- harmonisch Gezelschap uit Venlo, onthulde dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, het monu ment.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1