Naar middenstandsbelcid op een hoger plan Regering wilde beslissing niet langer uitstellen Drie nieuwe leden in de Veiligheidsraad Buitenlandse notities Het was Dierendag Deken Frank Dagorder van Soekarno op de achtste legerdag N.R.ILM. gaat congresseren Zelfbewust geivorden groep met goed omschreven verlangens De loonsverhoging van 5 procent Het oordeel der deskundigen diende als grondslag Naar wij vernemen Het CBS en de loon onderhandelingen Geheim Kamerheer Felle strijd om candidatuur Longoperaties in het ziekenhuis verwachting VACHTING mede- het K.N.M.I. te dig van Dinsdag- woensdagavond 'ERDAG 3 OPKLARINGEN verwegend zwaar plaatselijk lichte en overdag ver- iringen. Matige tot id tussen West en ig verandering in A. Diepenhorst, ,'an de Eerste Kr ■hoogleraar aan tl iiteit van Amste-- en rechtsgeleerd hedenmorgen in di 4 jaar overleden. is vannacht een annex woonhui? ijkgebouw van het in vlammen opge- ruim f 150.000. Super-constellation Drees en minister oord, is hedenmor- nnesburg aangeko- k zullen de linkse le verkiezingen in leine winst behalen nalistische partijen. idse verkoop Naar wij ver- oand in de Rechte- bewoond door de eer P. Middelkoop, de heer J. Helder ïeer Helder is van t perceel zijn zaak artikelen en appa- gen. en vertrokken rsonen Ingekomen: J. iet gezin, van Ara- /an Scorelkade 19; ■an Oudorp naar kaandorp, van Am- Lyceumstraat 10; var. Delfzijl naar J. A. Soumoktl, 'n Hilversum naar M Koeman van iee naar Wilhelmi- P. Komdeur van Kennemerstraatweg ilkoop van de Rijp .nalaan 11; W. E. gezin, van Haar- inemerstraatweg 4; met gezin, v. Am- Hofstraat 8; A. A. nebroek naar Wii- L; W. Timmerman, naar Tuinstraat lit, met gezin, van :n. Buijsstr. 14; O. Schoorl n. Veer- isser met kind van naar Westerweg II, met gezin, van Eikelenbergstraat Bast van Koog a d. r.sloot 14; C. Boo- in van Den Helder ;tr. 10; M. Kroon, ,n Langedijk naar i 14; G. E. Neuvel jof 'naar Langestr. man van Heiloo n. 90, J. van Doorn n Haarlem naar N. G. E. de Geus lar Pr. Julianastr. ng van IJsselstein rpark 18; H. Kop- zin, van A'dam n. A. C. Overgoor in IJsselstein naar 18; D. Jager geb. deren, van Heiloo 89; P. M. Amers- eveld naar Pr. Ju- C. Breet van Er- memerstraatweg 2; in Wijdenes naar 21; J. G. Hen en. van Beverwijk raat 30; L. M. van shoven naar Ken- 2; M. C. Beem- ikarspel naar Zeg- ïftenborg van Ber- nemerstraatweg 2; van Amsterdam n. 6; E. E. M. Koll- m naar van Ever- l; E. Montanus m. Ivoort naar Hooft- H. A. van Bors- van Spoorstraat 13 P. J. Logger, v. 98 naar St. Pan- -kmaat, van Julia- naar Vereeniging M. van Haaster, igenstraat 18 naar sn Hove, van Pr. naar Medemblik; mtepen, van Rem- naar Amsterdam; an Koningsweg 24 E. Hoogkamer ran Bergerweg 85 aal; D. Sohanstra Zandstraat 57 naar Sougé van van naar Breukelen; an Kennemerpark :len; C. H. Adema •traatweg 183 naar Lgricola, van Ken- naar Scha,gen; J. i Dr. Sclhaepman- Ttrecht; W. J. P. aterschapstraat 12 J. Jansen geb. n K. van 't Veer- Amsterdam; M. v. Zangestraat 107 n. E. N. de Haas, ;traatweg 59 naar iptein, van Friese-' [arlingen; A. Lan- 'inksterbloemstraat T. A. Schoen van naar Australië; S. Wilhelminalaan II n; G. Wolfert met srmerweg 16 naar as, van Eikelen- naar Amsterdam; gezin, van Friese- edijk; W. Bruins- imerstraatweg 27 3uisman, van Wil- nar Amsterdam; ïr, van v.d. Meij- Boxtel. Dinsdag 6 October 1953 Pagina 3 DE GEEST VAN LOCARNO HET is opmerkelijk hoeveel moeite de verantwoordelijke staatslieden en andere invloed rijke personen uit het Westen zich getroosten, om de aandacht te vragen voor het oude middel van het sluiten van garantiever dragen, teneinde op deze wijze de spanningen tussen de grote mo- tendheden te verminderen. Een ergelijke ontwikkeling in de ge- dachtengang der internationale golitici kan zeer wel mogelijk et gevolg zijn van een gevoel van onmacht, in de zin van geen uitkomst meer zien in de moge lijkheid tot een open en eerlijk gesprek te geraken tussen Oost en West, waarbij de betrokken partijen wederzijds genegen zijn, op grond van het inzicht, dat het toch zo niet langer kan duren, offers te brengen in de vorm van concessies. De diplomatieke Westelijke wereld blijkt geen enkele verwachting te koesteren, dat de Russen b.v. gehoor zou den geven aan de laatste aan drang van Foster Dulles op Mos kou, om de oorzaken van de on gerustheid weg te nemen. Ander zijds getuigt de nieuwe visie van zin voor werkelijkheid, omdat de Sovjet-Unie alleen respect heeft voor macht. CHURCHILL opperde in Mei van dit jaar een soort van nieuw Verdrag van Locarno. Het eigenlijke Locarno-verdrag werd in October 1925 gesloten en be stond in hoofdzaak uit 8 bij stands- en arbitrageverdragen, gesloten tussen Frankrijk, Enge land, Duitsland, België en Italië. De opzet was de grenzen yan de betrokken landen te eerbiedigen. Mocht één der landen de grens van een ander land schenden, dan zouden de overigen het aan gevallen land bijstaan. Kort na dat Churchill dit denkbeeld naar voren bracht, sprak Adenauer zich voor dit plan uit en niet zo lang geleden nam Spaak het over. Thans heeft niemand min der dan de leider van de demo craten in de V.S. Adlai Steven son, dit middel aangeprezen en getracht Eisenhower van de deugdelijkheid te overtuigen. De argumentatie van Stevenson zal waarschijnlijk berusten op de kennis, die hij tijdens zijn re cente wereldreis heeft opgedaan. Volgens de laatste berichten zou Eisenhower schoorvoetend aan de suggesties van Stevenson gevolg geven. Maar belangrijker is de vraag, hoe de Sovjet-Unie op een dergelijk verdTag zou reageren, wat' nog niet bekend is. Trou wens, van afspraken in een der gelijke geest, hoewel ze princi pieel niet direct te verwerpen zijn, heeft het mensdom in de loop der eeuwen het één en an der ondervonden. Wie Locarno noemt, denkt direct aan de mis dadige wijze waarop Hitier dit verdrag verscheurde en elke af spraak met voeten trad. IN het hedendaagse stadium zou het uitermate lastig zijn, om overeenstemming te verkrijgen. Alleen reeds over de vraag welke grenzen moeten gegaran deerd worden?" We wijzen op de grenzen van Oost-Duitsland, op de kwestie Polen, op die van alle vazalstaten. De bedoeling van de huidige plannen en voor stellen is waarschijnlijk om Mos kou te winnen voor een confe rentie op hoog niveau. Omdat Engeland in deze gang van za ken het eerste woord heeft ge sproken, is het mogelijk, dat nu Eden zjjn werkzaamheden heeft hervat, hier binnenkort meer over bekend zal worden. En waarschijnlijk zal men daarbij rekening houden met het oude gezegde, dat de Geschiedenis tot lering strekt. In ieder geval wordt gezocht naar een oplossing. Zolang blijft de hoop dan ook nog leven. 4» Van onze parlementaire redacteur) Woensdag en Donderdag houdt de Ned. Katholieke Mid denstandsbond zijn 16e Nationaal Congres in Arnhem. Tijdens de crisis van de dertiger jaren gaf de nood ook aan de georganiseerde middenstand meer stem. Het was de tijd, waarin de vestigingswet-kleinbedrijf tot stand kwam. Toch heeft de middenstand, noch voor, noch na de oorlog een zelfde aandacht van de overheid gehad als andere maatschappelijke groepen. De geringere en veel moeizamer tot stand komende groepsvorming van de middenstand heeft hierbij ongetwijfeld een rol gespeeld De overheid helpt beter naar mate het tot die hulp wordt op geroepen Een gangmaker moet de renner achter zich weten, heeft minister v. d. Brink eens in dit verband gezegd. Het aan staande congres zal bewijzen, dat zeker de katholieke mid denstandsbeweging deze aanma ning ter harte heeft genomen. De wijze, waarop zij de laatste tijd naar het voorplan treedt is die van een zich zelf bewust ge worden groep. Haar verlangens liggen thans goed omschreven vast in het nieuwe program „Middenstandsbeleid op hoger plan", dat ook het hoofdmotief is van het congres. Enkele cijfers kunnen de bete. kenis van de middenstand ver duidelijken. Bij de bedrijfstel- ling van 1950 bleken er in de nijverheid 150.126 bedrijven te zijn met minder dan 11 daarin werkzame persqnen. In de handel 223.028. In totaal konden dus toen 373.154 middenstandsbedrij- ven worden geteld, waarop het bestaan van. bijna een millioen mensen is gefundeerd. Alleen de totale omzet van het ambacht bedroeg in 1947 al 2 milliard gulden. Het kan de schijn heb ben dat de economische bete kenis van de middenstand min der wordt naar mate massapro. ductie en warenhuizen meer naar voren komen. Dit is echter slechts gedeeltelijk juist. De massa-productie is mogelijk ge worden, doordat de detailhandel zijn taak als ondernemer heeft verstaan, en afzetgebieden voor de producten heeft geschapen. Nieuwe mogelijkheden. Het grootbedrijf verdrong de middenstand van vele terreinen, maar dit proces heeft zijn diep tepunt reeds gehad. De techni sche ontwikkeling en vele nieu we uitvindingen hebben ook voor het ambachtsbedrijf nieuwe pers pectieven geopend. Eisen van efficiency en rationalisatie dwir._ gen nu zelfs in omgekeerde rich ting. Het blijkt voordeliger te zijn om bij delen van het mas sale productieproces het mid- denstandsbedrijf in te schake len. Zo bezien blijft er dus wel degelijk een economische onder grond, waarop de middenstand ook in sociaal opzicht zijn rol kan blijven spelen. Dat is de oude rol van verbindende scha kel tussen kapitaal en arbeid. Maar ook deze sociale positie heeft nieuwe facetten gekre gen. De zelfstandige ondernemer levert een wezenlijke bijdrage aan de strijd tegen het moderne gevaar vari de ontpersoonlijking en de massificatie. Het ideaal van de bezitsvorming bij meer deren is bij hem al geraliseerd. Door zijn persoonlijke dienstver lening kan, hij ook wezenlijk bijdragen aan de vorming van eigen smaak en levensstijl. Wat is er tot nu toe voor deze belangrijke maatschappelijke groep van overheidswege gedaan? De reeds genoemde Vestigings wet Kleinbedrijf blijft de hoek steen voor een structureel mid denstandsbeleid. Deze wet heeft niet alleen een sanerende bete kenis doordat zij onvolwaardige candidaten uit de middenstands, sector houdt, maar de positieve betekenis is veel belangrijker. De eisen, die de Vestigingswet stelt, maken de ondernemer immers bekwamer voor zijn taak en brengen de middenstandsonder nemingen op hoger plan. Daar naast kwam een speciaal mid- denstandscredietwezen tot stand. Het nieuwe rapport van de N. R.K.M. brengt de erkenning op dat Nederlard zo bezien, in de eerste helft van deze eeuw met zijn middenstandswetgeving, in vergelijking tot andere Westerse landen zeker geen slecht figuur heeft geslagen. Coördinatie in het beleid Ondanks alles blijft er een grote achterstand wanneer men de middenstand raast andere groepen b.v. werknemers en boeren, stelt, naast de te gering blijvende stimulans uit de mid denstand zelf, vloeide dit ook voort uit het feit. dat de mid denstandsvraagstukken met tal van de departementen verweven zijn. Het is vooral de KVP- fractie geweest, hiervan getuigt ook het nieuwe rapport, die zich met succes beijverde, om in deze uiteenvallende behartiging coör. dinatie te brengen. Nadat voor dien de instelling van, een inter departementale commissie voor middenstandsaangelegenheden was verkregen, kwam er ten slotte aan economische zaken de ministeriële figuur speciaal be last met middenstandsaangele genheden. Thans een stadssecre taris. In het rapport wordt de wenselijkheid geopperd om deze nieuwe verhouding nu ook in naam tot uiting te brengen: „Ministerie van Economische Za. ken en Middenstand". Bij de be paling van het gewenste beleid voor de toekomst neemt het nieuwe rapport stelling tegen staatssocialistische bedreigingen. Het wijst in dit verband op de socialistische wens inzake een productieweg die de productie van overheidswege dwingend zou kunnen richten. Het ziet de scheidslijn vooral in een publi catie van ir. H. Vos waarin het socialistisch inzicht als volgt te genover dat van de KVP wordt gesteld: In de socialistische ge- dachtengang moet het nieuw te vormen vermogen naar de staat worden overgeheveld de KVP wil de uitbreiding van de pro ductie financieren door de par- 's-GRAVENHAGE, 5 Oct. De Voorlichtingsdienst van het Ministerie van Sociale Zaken deelt mede: „De persconferentie welke de staatssecretaris van So ciale Zaken op 29 September j.I. heeft gehouden, heeft onder meer doordat het medegedeelde aldaar niet gelijkluidend in alle dagbladen is weergegeven aan leiding gegeven tot enige verwar ring aangaande de overwegingen welke de regering hebben geleid tot haar beslissing inzake de per 1 Januari a.s. in te voeren loons verhoging met 5 pet. Tussen partijen bestond over eenstemming óver de wenselijk heid om de huurverhoging te compenseren en de nog restende consumptiebeperking op te hef fen. Partijen waren het er ook over eens, dat daarbij met de compensatie, welke gelegen was in een voorgenomen verlaging van enige verbruiksbelastingen, rekening zou worden gehouden. Voorts waren partijen eenstem mig in haar verlangen om in de richtlijnen voor de loonpolitiek een verhoging met 2 cent voor de geschoolden en een verminde ring van de afstand tussen de lonen in de hoogste en de laagste gemeente-klasse op te nemen. In bedrijfstaksgewijs overleg zou dit na 1 Januari 1954 kunnen wor den toegepast. Verdergaande de siderata, b.v. op grond van de huidige gunstig beoordeelde eco nomische toestand, zijn tijdens de onderhandelingen niet ter sprake gekomen, noch aan de regering voorgesteld. Verschil van mening bleef bestaan t.a.v. de meeste der veronderstellingen, waarvan werd uitgegaan bij het maken van de becijferingen, die moesten leiden tot vaststelling van het percentage loonsverhoging, dat nodig zou zijn om de huurverho ging te compenseren en de con sumptiebeperking op te heffen. Een oordeel, gegeven door drie onafhankelijk daartoe door par tijen aangewezen deskundigen, over de juistheid der becijferin gen en de redelijkheid dér ge kozen uitgangspunten, diende als grondslag voor de te nemen re geringsbeslissing, toen partijen het ook na kennisneming van dit rapport niet eens bleken te kun nen worden. De commissie van drie, die de cijfers, tot welke de werknemers gèkomen waren, voor het meren deel aanvaardbaar achtte, week op een belangrijk punt de prijsindexcijfers voor het gezins- verbruik af van een door werk gevers en werknemers op dit on derdeel gezamenlijk aanvaarde becijfering. Zij meende bij nader inzien dit indexcijfer op 119 (1949 100) te moeten stellen. Over de wijze, waarop dit nieuwe cijfer tot stand kwam, zal het rapport van de commissie welk rapport dezer dagen door de Stichting van de Arbeid zal worden gepubliceerd nadere inlichtingen verschaffen. De regering heeft zich met de conclusie van de commissie van drie kunnen verenigen en mits dien het percentage loonsverho ging op 5 bepaald, een percentage dat door haar in de huidige eco nomische omstandigheden in het algemeen ook verantwoord werd geacht. De beslissing werd mede be- invloed door het feit, dat een berekening van de consumptiebe perking op grondslag van het tot dusver gepubliceerd interimprijs indexcijfer Van 1949 tot vrijwel nauwkéurig dezelfde uitkómst leidde, als het door de com missie aanvaarde indexcijfer. Daarbij is geen rekening ge houden met een eventuele stij ging van het prijsniveau als ge volg van de komende loonsver hoging, omdat daaromtrent geen enkele zekerheid bestaat. Wel zeker is, dat zulk een prijsstij ging wordt gestimuleerd (en in zekere zin ook gesanctionneerd schijnt te worden) door er bij voorbaat rekening mee te houden en in verband daarmede een hoger percentage loonsverhoging vast te stellen. De regering meende niet te kunnen ingaan op de suggestie van werknemerszijde om een be slissing uit te stellen en opnieuw besprekingen over de cijfers te voeren, o.a. omdat dan ook van werkgeverszijde weer andere be cijferingen in discussie zouden kunnen worden gebracht. Te minder was daartoe aanleiding, nu de drie deskundigen, die hun oordeel gaven, door werkgevers en werknemers zelve waren aan gewezen. De voornaamste reden echter, waarom de regering op dit verzoek van de raad van vakcentralen niet meende te kunnen ingaan, was, dat het nemen van een beslissing met ticuliere ondernemer hiervoor de middelen te bieden. In het middenstandsprogram van de PvdA bestrijdt het rapport een sanering van middenstandsbe. drijven op wettelijke grondslag en de eisen om ook het behoefte element in de Vestigingswet op te nemen. Bij de beantwoording van de vraag of het na-oorlogse beleid reeds een socialistische inslag had, is het rapport waaraan ook de middenstandscommissie van de KVP heeft meegewerkt, niet zonder meer duidelijk. In de aanhef wordt gesproken van „de geleide economie van de na-oor logse jaren", vederop wordt erkend dat „realisering van be wuste socialistische structuurpo litiek tot dusver in Nederland is kunnen worden voorkomen". Het lijkt ons, dat hier iets te weinig duidelijk is gemaakt, dat de om. standigheden het beleid van de na-oorlogse jaren in hoge mate moesten bepalen. Voor de toekomst is echter juist dat de inmiddels ten goede gewijzigde omstandigheden nu ook een ander beleid mogelijk maken. Fiscale verlichtingen zijn nodig om de verzwakte positie van de middenstand te herstel len en dat niet alleen. Nieuwe vondsten op technisch gebied bieden de kleinere bedrijven zo als gezegd, nieuwe mogelijkhe den. Om deze te kunnen benut ten zijn echter grotere investe ringen nodig. Het rapport somt verschillende fiscale desiderata op: herziening van het fiscale winstbegrip, Verlenging van de termijn voor verliescompensatie. Het onbelast blijven van stille reserve. Vrijstelling van omzet belasting, afschaffing van de vereveningsheffing. De kern De grote verdienste van dit rapport is, dat het niet enkel op eisen als deze de nadruk legt, de katholieke middenstand ge tuigt dat zij een deel wilzijn. van de katholieke sociale bewe gingen. De raad voor de midden- en kleinbedrijven moet als volwaar dig maatschappelijk toporgaan de tegenhanger zijn van een vol waardig centraal overheidsbeleid. Vanuit de PBO-organen kan ge werkt worden aan het uitsnij den van erkende concurrentle- euvelen aan de bestrijding van beunhazerij en excessief prijsbe- driif. Voor een regeling van het cadeaustelsel ziet het rapport geen taak voor de PBO. wel voor overweegt het hoofdbestuur der P.T.T. de bouw van een nieuw ruim postkantoor in Amsterdam op de plaats van het oostelijk stationseiland, zulks met het oog op de overbelasting van het post kantoor Centraal Station is de bestuurder van een perso nenauto, die op 15 September j.I, op de Rijksweg te Laren in bot sing kwam met een militaire auto, in het Sint Jans Ziekenhuis te Laren aan zijn verwondingen be zweken werd gistermorgen te Rotterdam op het kruispunt Dordtselaan- Zuidplein-Dordtsestraatweg de 64- jarige gepensionneerde veldwach ter J. C. Krijger door een zware vrachtauto aangereden en is later in het ziekenhuis overleden.... was de majoor-legeraalmoezenier A. J. D. J. Plum op 26 September j.I. vijf en twintig jaar priester. In de legerplaats Ermelo zal dit jubileum op Woensdag 7 October a.s. feestelijk worden gevierd kwam gisteren het 12000ste schip van dit jaar de Rotterdamse ha ven binnen. Het was het 98 ton metende Duitse schip „Thule", dat een lading graan vervoerde. Vorig jaar arriveerde het 12000ste schip op 18 October te Rotterdam is de 10.000 ton grote Noorse tan ker „Norse Mountain", die bij een aanvaring nabij de Engelse kust averij had opgelopen, Zondag middag op eigen kracht bij de Ned. Dok- en Scheepsbouw-Mij te Amsterdam gearriveerd voor reparatie (Advertentie) 3 "o 3 ID OQ P* M ,'l I «>Y$ -120 RH»- American cigarettes 65 Ct. Onvergefelijk - Onveranderd de overheid. Na de jongste dis cussie hierover is beiangrijk dat het rapport zich blijft uitspreken voor een uitbreiding van de so ciale voorzieningen tot de zelf standigen. De pogingen om tot een gezamenlijk program van de katholieke sociale organisa ties te komen, juicht het rap port toe. Het wil zelfs gelo ven in de mogelijkheid van een katholiek ulanbureau. Arie Boon overleden Op 85-jarige leeftijd is Maan dag de oudste redder van de Noord Zuid Hollandse Redding maatschappij de heer Arie Boon, uit Hoek van Holland Overleden. Arie Boon heeft veel reddingen meegemaakt, waaronder de grote ramp met de ..Berlin" (Harwich- boot) op 21 Februari 1907, waar voor hij door Z.K.H. Prins Hen drik werd onderscheiden. Op de vredige Zondagmiddag, die de mensen ter bescherming van hun huisvrienden „Die rendag" noemen, liep Zondag in Amsterdam de 55-jarige kantoorbediende P. een extra rondje door de stad met zijn grote Airdale Terrier, die uit gelaten moest worden. Hetzelfde deden een man en een vrouw, die hun kléine Schotse Bastaard Terrier in de feestvreugde wilden - laten delen. Het noodlot wilde, dat echt paar en kantoorbediende, als mede de beide terriers elkaar ontmoetten in de Paleisstraat. De uitgelaten terriers meen den Dierendag het beste te kunnen vieren door elkaar grommend en blaffend naar de keel te vliegen. De strijd was een ongelijke. De kleine terrier van het echt paar dreigde roemloos ten onder te gaan tegen de grote hond van de kantoorbediende. Energiek begonnen de eige naars van de honden met een poging de vechtende kluwen uit elkaar te trekken, doch daarbij bleken zij zelf ook een terriersnatuur te hebben, want ze vlogen elkaar eerst met woorden, daarna met daden in de haren. De vrouw nam het op hoge toon op voor haar hondje, de kantoorbediende diende van repliek en het vrij onverwachte resultaat was, dat hij plotse ling van de veel kleinere echt genoot een scherp geplaatste rechtse voltreffer in ontvangst moest nemen. Zijn kunstgebit brak, enkele zijner echte tan den vlogen in stukken over de straat en het bloed liep uit zijn mond. Meteen was de dader in het toegestroomde publiek ver dwenen. 't Slachtoffer klampte zich vast aan de vrouw, die hij met twee getuigen meenam naar het politiebureau aan de Singel. Daar werd proces-verbaal opgemaakt en uitvoerig ge noteerd, welke verwondingen het slachtoffer had opgelopen. De honden bleven onge deerd Zoals bekend heeft het Tweede Kamerlid Mr. Burger aan de Mi nister van Economische Zaken vragen gesteld over de bereke ningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek in de loononder handelingen. De Minister heeft thans geant woord, dat het C.B.S. reeds in Mei j.I. op verzoek van een vertegen woordiger van de Raad van Vak centralen informeel gegevens heeft verstrekt over de mate van de plaats gevonden hebbende con sumptiebeperking. Dit cijfer werd door de deskundigencommissie van de centrale werkgevers en werknemersorganisaties voor cor rectie vatbaar bevonden. De com missie heeft bijgestaan door de wnd directeur van het C.B.S. en de wnd directeur van het Cen traal Planbureau een ander cij fer berekend, dat als een betere benadering van de omvang der gemiddelde prijsstijging kon wor den beschouwd. Dit cijfer komt vrijwel overeen met het officiële prijs-indexcijfer. Hoewel de Minister voorzichtig heid vraagt ten aanzien van cij fers, die afwijken van het officieel gepubliceerde index-cijfer, meent hij, dat de op velerlei wijze in de praktijk beproefde betrouwbaar heid van het C.B.S. een onge schokt vertrouwen in de objecti viteit van het bureau wettigen. het oog op de komende kamer discussie en de talloze wijzigin gen, welke nog in verscheidene sociale wetten en uitkeringsrege lingen moeten worden aange bracht, o.a. rekening houdende met het percentage loonsverho ging, zeer urgent moest worden geacht". Z.H. de Paus heeft deken H. F. Frank te Hilversum ter ge legenheid van diens afscheid als pastoor der Sint Vitus-parochie te Hilversum benoemd tot Ge heim Kamerheer. De Aartsbisschop.coadjutor mgr Alfrink heeft tijdens een afscheid in intieme kring deken Frank van deze pauselijke onderschei ding op de hoogte gesteld. Deken Frank zal ook in de toekomst als deken van Hilversum in func tie blijven. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 5 Oct. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden 350 stuks aangevoerd. De prijzen varieerden voor luxe paarden f 8001050, werkpaar den f 700900; oude paarden f 450650; paarden 3 jaar f 600800, paarden beneden drie jaar f 500625, veulens f 200 tot f 350; hitten f 400—650; slachtpaarden f 1.70—1.80 per kg slachtgewicht. De handel was willig. NEW YORK, 5 Oct. Nieuw Zeeland en Brazilië hebben vandaag zetels verworven in de Veiligheidsraad van de V.N. bij de eerste stemming, maar een verbitterde strijd tussen Oost en West heeft een snelle beslissing over de derde vacante zetel verhinderd. De stemming in de uit 60 landen bestaande algemene vergadering die de leden van de Raad kiest was geheim. Rusland heeft geëist dat de V.N. zich houdt aan dit „gentlemen's agreement van 1946" waarbij aan Oost Europese landen - nu alle Sowjet-satellieten - een vertegen woordiging verzekerd wordt. Deze groep stelde vandaag Polen als candidaat. Amerika, dat beweert, dat de overeenkomst slechts voor een jaar gold, stelde Turkije voor. De Philippijnen, gesteund door verschillende Aziatische en Ara bische landen stelden zichzelf candidaat. Andrei Wisjinsky (Rusland) nam het woord en eiste dat vast gehouden zou worden aan de oude procedure voor de verkie zing van Polen. Toen Wisjinsky zinspeelde op de candidatuur van Turkije ont nam de voorzitster mevr. Pandit hem het woord maar zij had Ziekenfonds betaalt de kosten AMSTERDAM, 5 Oct. De Ziekenfondsraad deelt mede: Verschil van opvatting bestond over de vraag, of verplicht-ver- zekerde sanatoriumpatiënten, die een longoperatie moeten onder gaan, recht hebben op volledige betaling der kosten door hun zie kenfonds. Deze vraag deed zidh voor, wanneer zo'n verzekerde voor de operatie moest worden overgeplaatst naar een zieken huis. De Ziekenfondsraad heeft thans uitgesproken, dat de longoperatie met de daarmede samenhangende verpleging en verdere behande ling valt onder de verpleging en behandeling in een ziekenhuis, waarop verplicht-verzekerden ten hoogste 42 dagen recht hebben. Als gevolg hiervan kunnen de ziekenfondsen, wanneer bedoelde sanatoriumpatiënten voor de ope ratie tijdelijk naar een zieken huis worden overgeplaatst, de verplegings- en behandelingskos- ten, welke de vergoeding voor de sanatoriumverpleging te boven gaan, gedurende ten hoogste 42 dagen ten laste van de verplichte verzekering nemen Verscheidene fondsen huldig den deze opvatting reeds. Voort aan dienen alle fondsen deze ger dragslijn te volgen. moeite de Rus weer op zijn stoel te krijgen. Nieuw Zeeland kreeg 48 stem men en Brazilië 56. Voor de andere zetel verkreeg tijdens de eerste stemming Tur kije 32 stemmen, Polen 18, de Philippijnen 17, Tsjechoslowakije 2, Ecuador 2 en Mexico 1. Geen van allen behaalde de vereiste meerderheid. Turkije, gesteund door Ameri ka versloeg Polen tenslotte en behaalde een zetel in de Veilig heidsraad. De overwinning werd behaald bij de achtste stemming met 40 19 voor Turkije. EUWE THANS OP DE NEGENDE PLAATS ZURICH, 5 Oct. Te Zurich werden de afgebroken partijen uit de 18e en 19e ronde van het can didaten schaaktournooi voor het wereldkampioenschap uitgespeeld- De uitslagen luiden: 18e ronde: Reshevsky—Averbach 10 KeresSzabo SmyslovEuwe 10 Geiler—Stahlberg Va—V« KotovBoleslavsky 01 19e ronde: BoleslavskyGeiler 01 PetrosianGligoric 10 NajdorfTaimanov V» Na de 19e ronde luidt de stand: 1. Smyslov 12 pt uit 18 partijen; 2. Reshevsky 11 pt (18); 3. Bron- stein lO'/a pt (18); 4. Najdorf 10 pt (18); 9. Euwe 8V2 pt (18); 10. en 11. Taimanov en Kotov 8 pt (17); 12. Szabo 8 pt (18); 13. Gli goric 7Va pt (17); 14. Averbach T/s pt (18); 15. Stahlberg 5 pt (18). ZEEPOST 's-GRAVENHAGE, 5 Oct. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiter lijk "ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nw. Guinea: m.s. „Willem Ruys" (19 Oct.); Ned. Antillen: m.s. „Agamemnon" (12 Oct.); Suriname: m.s. „Nestor" (14 Oct.); Australië: via Engeland (10 Oct.); Nw. Zeeland: via Enge land (10 Oct.); Canada: m.s. „Prins Frederik Hendrik" (10 Oct.); Zuid Afrika: m.s. „Arundel Castle" (10 Oct.); Zuid Amerika: s.s. „Pres. Peron" (17 Oct.); Bra zilië: m.s. „Aldabi" (14 Oct.). Inlichtingen over de verzen dingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. DJAKARTA, 5 Oct. (A.P.). President Soekarno heeft vandaag bij gelegenheid van de achtste „Legerdag" verklaard, dat de Indonesische strijdkrachten hun activiteit niet mogen verslappen, omdat er nog steeds vijanden van de republiek zijn, die hun best doen het volk tot de ondergang te brengen. In een dagorder tot het leger, de marine en de luchtmacht zei hij, dat „het misdadige optreden van deze vijanden, die zowel van buitenlandse als binnenlandse origine zijn, uw voornaamste aan dacht vraagt". Soekarno doelde op de fana tieke Daroel Islam en andere ter roristische bewegingen, die de vrede en veiligheid in het land voortdurend in gevaar brengen. Hij herinnerde de troepen aan de rol, die zij hebben gespeeld bij de strijd om de onafhankelijk heid en zei, dat de doeleinden, waarom zij toentertijd hebben ge vochten, pas volkomen bereikt zullen zijn, wanneer de rebellen eenmaal zijn uitgeschakeld. Soe karno verklaarde, dat het wel slagen van deze opdracht zou af hangen van de mate van samen werking der overige regerings instanties en de bevolking. Ter gelegenheid van de „Leger dag" heeft in Djakarta een mili taire parade plaats gehad, alsmede een legeroefening op kleine schaal die door buitenlandse diplomaten en militaire attaché's werd bijge woond. tfrfWight by Berr* BautifD. Ceptnhogtnl

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3