Staatssecretaris antwoordt K. v. K. van Veendam RADIO n tging UW PUZZLE Financiën en Economie „Het lot uit de loterij van vandaag Bezwaar tegen publicatie zonder voorkennis ;nveger ;k" Vestigingswet kleinbedrijf programma Scheepsberichten moet gij zeker Kruschen nemen. Beurs "ITS BP BE 13- Dinsdag 6 October 1953 Paeina 5 G VAN LAN§AIS Voor de het voorlopig Woensdag 7 iet Feiienoord- zoorhoede van iets gewiizigd. ;e opgave van al de ploeg in :len: en Drouet. iak. Hon en tijvers, Hnatow comont. reizen Mallet en Battiston E voorwaarts) im. wij vernemen I.M. miinenve- afzienbare tiid in de Konink- n worden toe- „Sneek" dra- zal een em- gebracht waar swapen is ver- Een polon- bracht de be- ïg in beweging jke rondedans en als middel- vrolijke stem- ludere meisjes g van mevr. v. xactatie rond. t aantal leden or iets te bak- lerdere flessen ;k ter beschik- nk, bestaande as bowl sprak \dviseur een hij herinner- 1 de vrouw en gezin en de leden wees op agd, als aller de presiden- n meegewerkt van deze in- nd, op zo'n /ierd en uitte het toenemen- 1 mede-werk- verantwoorde- >r ieder op ei- ïten te widlen wens uit in de inkomsten al- belangstellina ike samenzang tisch slotlied iden met haar indigd. Dedit b-jubileum ,F. iii een gadering oe- ïermgeïwerf >d.it" nei a.s. nede de pro- grote leuen- en zal zijn om n te komen, van de afae- teestdag van werd de heer e avond een en over ue gebied van or bleek niet dit in togen, ociale cursus larvoor een k te bestaart, ich nog niet iben laten in. hiervoor nog October a.s. Jonge, Stern- legedeeld dat ook in de worden her- .s. zal in sa- andere afde- nking plaats lijke ner? F. De r heeft het, aringen voor Politierechter, zwerfkatten en heel wat mgeving voor dadelijk zijn e vogels. Op op het zien ee jongen bij t met wilde i te hebben, n auto en Nadien werd vermist, lehoorden in de heer R., wiens boer- moest nu, in andermans jij kreeg een n de Officier ch zeer ver voor schieten igen. Als de niet zou in- jachtopziener getuigt van *er, wanneer lat. al betreft katten, veroordeelde t een voorw. een maand an 2 jaar en 0.subs. 20 van Justitie irwaardelijke git, omdat 't aal was, dat feit terecht De Kamer van Koophandel van Veendam uitte op 30 Juli j.l. in een schrijven aan de minister van Economi sche Zaken haar ongerustheid over de omvang van de minimumeisen van vakbekwaamheid en de daarop ge baseerde exameneisen, zoals die gesteld worden voor het verkrijgen van de vakdiploma's, als de huidige ves- tigingsbesluiten na het van kracht worden der Vestigings wet Bedrijven door nieuwe zullen moeten worden ver vangen. De staatssecretaris van Economische Zaken heeft aan de Kamer van Koophandel van Veendam een ant woord gezonden, waarin critiek op genoemd schrijven wordt geleverd. De staatssecretaris merkt op, I Kleinbedrijf 1937 vallen, getuigde dat de Kamer van Koophandel van Veendam in haar brief reeds nu twijfelt, of in de toekomst nog gesproken kan worden van mini mumeisen en hij vervolgt: ,,De diploma's van vakbekwaamheid behoren ook naar mijn opvatting geen all-round vakmanschap te waarborgen, doch slechts het minimum aan kennis en vaardig heid, dat nodig is om als zelf standig ondernemer te beginnen. Ter vaststelling van dit minimum wordt niet alleen overleg ge pleegd met „het vak", dat de eisen voorstelt, doch ook met technische adviesorganen en aan verwante branches. Bovendien wordt in het bijzonder met het oog hierop de Middenstandsraad gehoord.Ik onderschrijf dan ook Uw betoog, dat niet uitsluitend rekening moet worden gehouden met de opvattingen van „het vak" over de minimumeisen. In Uw brief wordt echter met geen en kel voorbeeld aangetoond, dat de in de vestigingsbesluiten neerge legde minimumeisen van vakbe kwaamheid strijdig zouden zijn met wat in redelijkheid van een aanstaande middenstandsonder nemer kan worden verlangd". De staatssecretaris had dan ook graag vernomen op welke gronden is aangenomen, dat „het vak" uit sluitend de minimumeisen zou bepalen. De staatssecretaris schrijft ver volgens: „De critiek op die eisen beschouwt U als een zeer sterke aanwijzing, dat het thans vrijwel uitsluitend de hantering der vak bekwaamheidseisen geworden is, die het welslagen van de Vesti gingswet Bedrijven zal bepalen. Deze critiek had, voor zover mij bekend, gewoonlijk betrekking op bedrijfstakken, die niet onder toe passing van de Vestigingswet WOENSDAG 7 OCTOBER HILVERSUM I (402 M.): 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.13 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.10 Gram.; 8.30 „Tot uw dienst" 8.35 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterst. 9.40 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.10 „Roem zonder reclame", hoorspel; 11.50 Gram.; 12.00 Zang en piano; 12.30 Land en tuinb.mededelingen; 12.33 Gram.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Protestants Interk. Thuisfront; 13.20 Gevar. muziek; 13.43 „Hansel und Gretel", opera; (gr.); 15.20 Gram.; 15.40 Kamer koor en sol.; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Promenade orkest en sol.; 18.00 Mil. caus.; 18.10 Gram.; 18.30 Spectrum v.h. Chr. Orga nisatie- en Verenigingsleven; 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws en weerber.; 19.10 Boekbespreking; 19.25 Gram.; 19.30 Buitenl. over zicht; 19.50 Viool en orgel; 20.00 Radiokrant; 20.20 Jeugdavond; 21.45 Volksmuziek (met toelich ting); 22.15 „Canada, een land met een grote industriële toe komst voor Nederland", vraagge sprek; 22.25 Gram.; 22.45 Avond- overdenking; 23.00 Nieuws en SOS-ber.; 23.15 Gram.; 23.45— 24.00 idem. t HILVERSUM II 298 M.): 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym; 7.30 Gram.; 8.00 Nws.; 8.18 Orgelspel; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 Gymn. voor de vrouw 9.10 Gram.; 9.35 Waterstanden; VPRO: 10.00 Schoolradio; VARA: 10.20 „Ome Jan van Zutphen 90 jaar" rep.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Gram.; 12.00 Amus. muziek; 12.30 Land- en Tuinb. mededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Tentoonstellings agenda; 13.18 „Ome Jan van Zutphen 90 jaar", rep.; 14.00 Voor de kinderen; 14.10 Voor de jeugd; 14.45 „Ome Jan van Zutphen 90 jaar", rep.; 15.30 Kinderkoor; 16.00 Voor de zieken; 18.30 Jeugdconcert; 17.15 Instr. kwintet; 17.35 „Ome Jan van Zutphen 90 jaar", rep.; 17.50 Kegeringsuitz.Jeugduitzending; 18.00 Nieuws en comm.; 18.20 „Het volle pond", caus.; 18.35 Orgelspel; 18.55 Voor de kinde ren; 19.00 „Waar men Denemar ken leert kennen", caus.; 19.15 Arbeidsliederen. VPRO: 19.30 Voor de jeugd; VARA: 20.00 wws. ;20.05 Parlementair over zicht; 20.15 Huldigingsavond van u™e Jan van Zutphen; 21.00 in verschillende gevallen van on deskundigheid. Indien de vestigingsbesluiten hogere eisen zouden gaan stellen dan voor het doel der wet strikt noodzakelijk is, dan doemt inder daad het gevaar op, dat aan de goede krachten in onze samen leving de pas tot ontwikkeling wordt afgesneden. Deze stelling zal door niemand worden bestre den. Dat in feite te hoge eisen worden gesteld, wordt echter niet aan de hand van deze eisen aan getoond. Het begrip minimum-eisen noemt Uw Kamer „rekbaar". In dien hieruit moet worden afgeleid, dat de formulering dezer eisen de mogelijkheid inhoudt om een wan verhouding te doen ontstaan tus sen hetgeen wettelijk als mini mum vereist wordt en hetgeen op de examens wordt verlangd, dan zouden de examenresultaten daaromtrent een aanwijzing kun nen zijn. Uw Kamer vreest, dat de mini- mum-eisen boven het strikt nood zakelijke uitgaan en dat boven dien het examenpeil onnodig hoog wordt opgevoerd. Toch slaagde van de 21394 personen, die zich in 1952 aan een vakexamen onder wierpen, 61 pet. Voor de handels kennisexamens, waarvoor het vraagstuk van de toepassing der minimum-eisen naar Uw mening alleszins bevredigend is opgelost, slaagde van de 20039 deelnemers in dat jaar echter slechts 56 pet. Deze resultaten bevestigen noch Uw mening over de minimum eisen, noch die over de examen programma's. De nadere concretisering, die Uw Kamer na haar beschouwin gen in het eerste gedeelte van haar brief meende verschuldigd te zijn en die in een vijftal pun ten werd samengevat, stelde mij in vele opzichten teleur. Daarbij worden enkele problemen aan de orde gesteld, waarvan Uw Kamer bekend zal zijn, dat in het ont werp Vestigingswet Bedrijven naar een oplossing wordt ge streefd". De staatssecretaris neemt in zijn antwoord aan, dat zich onder de 20.000 personen, die jaarlijks aan een vakexamen deelnemen, een aantal bevindt dat voor het practijk-gedeelte slaagt en voor het theoretisch gedeelte wordt af gewezen. Hij wil echter graag concrete gevallen van de betrok ken K.v.K. vernemen, die aan tonen, dat de geëiste kennis, het zij in de minimumeisen, hetzij op de examens overbodig is. „Afge wezen candidaten zijn licht ge neigd te beweren, dat de theorie de oorzaak van hun falen Is, doch de candidaat noemt alles, waarin schriftelijk of mondeling wordt geëxamineerd, „theorie", terwijl het toch practijk-kennis betreft". De staatssecretaris geeft dan een opsomming van vrijstellingen en gedeeltelijke vrijstellingen. Ervaring vereiste De toelating tot de examens is voor verschillende branches aan voorwaarden gebonden. In enkele gevallen b.v. electro-technische bedrijven geeft een gunstige examenuitslag niet voldoende ga rantie, dat het bedrijf zonder ge vaar voor het publiek kan worden uitgeoefend, omdat men op het examen geen werkzaamheden van de omvang als in de practijk her haaldelijk voorkomt, kan laten uitvoeren. Het examenresultaat en de in een bepaald aantal jaren opge dane practijkervaring moeten in die gevallen gezamenlijk de vei lige bedrijfsuitoefening waarbor gen. Kunnen de examens echter zo worden ingericht, dat een be trouwbaar oordeel over de vak bekwaamheid mogelijk is, dan wordt aan de bijzondere voor waarden van toelating tot de examens een eind gemaakt. Over leg met de betrokken examen instellingen is reeds geruime tijd gaande. Het zou te ver voeren alle de tails uit het schrijven van de staatssecretaris aan te halen. Over „de aard van het vak" merkt Z.Exc. op, dat de K.v.K. van Veendam bij het vaststellen van de exameneisen van oordeel is, dat voortaan meer rekening zal worden gehouden met de aard van het vak. Terwijl tegelijkertijd de betrokken Kamer er bezwaar tegen heeft, dat het vak te grote invloed heeft op de inhoud van de eisen. Dit toch is tegenstrijdig. Geldelijke consequenties De staatssecretaris geeft toe dat de financiële gevolgen voor de a.s. middenstanders verbonden aan het volgen van een opleiding niet gering zijn. Hij heeft echter bezwaar tegen de stelling, dat de kans om een diploma te verkrij gen vermindert, omdat de eisen zwaarder worden. Uit de rappor- KRUISWOORDRAADSEL No. 257 Horizontaal: 1. in orde 3. ontspanningsbedrijf 10. prijs (afk.) 11. vallei 12. holte in de muur 13. bekend schilder 15. honen 18. dus 20. stam v. camoufleren (duits) 22. lichamelijke ontspanning 24. pl. in Overijsel 25. slot 27. sportterm 28. raadsvergadering der kaffers 30. sterk, degelijk 32. hond 34. onheilbrengende godin 35. lidwoord (fr.) 36. geolied 37. deel v.d. bijbel V erticaal: 1. helper van een officier 2. omroepvereniging 4. hetzelfde 5. gebergte in O.-Europa 6. te zijner plaatse 7. vorm van ontnemen 8. ons inziens 9. naschrift 14. russissche heerser (meerv.) 16. deel van een week 17. onschadelijk 19. bidt voor ons (lat.) 21. elasticiteit 23. hatelijk 26. een erfelijke stam of stand 29. landbouwer 31. niet dik 32. rijksgrens 33. water in Friesland 34. als eerder Oplossing no. 256 Horizontaal: 1. mals, 4. bril, 7. el, 8. Ie, 9. aria, 11. aida, 13. te, 14. as, 16. ka, 17. eg, paars, 19. sische vestiging was wederom ruim van werk voorzien. De be- drijfsuitkomsten stelden haar in staat een winsttransfer aan te vragen. Deze zal ten gunste van pagnie te Breda bedraagt f 86.370 ï959 jn 1952 (f 264.038). Na bijvoeging van 't W saldo a. p. ad f 61.814 en ont- Viscose verlaagt het dividend De winst over 1952'53 van de N.V. Internationale Viscose Com- - 'jj - li, Clöj i.U, Au, x i ClMJ ^uulöj it7. ten van de gecommitteerden blijkt marne 21. es, 23. an, 24. st. 25. het tegendeel. De op het platte- land veel voorkomende combina ties van bedrijven vormen een probleem en de staatssecretaris hoopt dat de nieuwe wettelijke regeling een oplossing zal bren gen. Op de duur van de opleidin gen wordt nauwlettend toegezien. De staatssecretaris heeft geen enkel bezwaar tegen het zenden van waarnemers van de Kamers naar de vakexamens, mits het deskundigen zijn. Hij betreurt het dat de Kamers niet eerder deze wens te kennen hebben gegeven. trekking van f 37.816 aan de re serve voor egalisatie van uitke- ringen, kan 4 pet. dividend wor den uitgekeerd (5 pet.). Van de deelneming in de H.K.I. te Breda heeft de maatschappij geen uitkering ontvangen. Dit belang bleef onveranderd. De Seda de Barcelona heeft over het verdrievoudigde kapitaal een bru to dividend uitgekeerd van 10 pet. Dit dividend zal pas het boekjaar 1953 ten goede komen. De gang van zaken in dit bedrijf blijft gunstig. Als slotuitkering op het aandelenbezit in de Bri tish Breda Silk Ltd is f 117.561 ontvangen. Het bestuur aöht het niet uit gesloten, dat zidh te eniger tijd de noodzakelijkheid zal voordoen het kapitaal van de Seda de Bar celona uit te breiden wegens de modernisering van het rayonbe- drijf en eventuële fabricage van synthetische vezels. Van het grootste belang acht men het be houd van de Nederlandse meer derheid in deze deelneming. Het bestuur meent daarom dat gel den uit de liquidatie van Engelse deelnemingen niet voor uitke ring in aanmerking komen, dodh vooralsnog voor bovengenoemde doeleinde n beschikbaar moeten worden behouden. Statutenwijziging Besoeki Tabak In een op 17 October a.s. te houden buitengewone vergadet- ring der Besoeki Tabak-Maat- sohappij N.V. zal een statuten wijziging ter sprake komen. Voorgesteld wordit het artikel be treffende de winstverdeling te bijgedragen. Het aantal opdrach ten voor 1953 mag redelijk wor den genoemd, aldus het verslag. Geen inschrijving op schatkistpapier De agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam deelt mede, dat in tegenstelling met anders luidende berichten, de gelegenheid tot inschrijving op schatkistpapier voorshands nog niet zal worden opengesteld. Amsterdamse droogdok emitteert De Amsterdamse Droogdok Maatschappij N.V. gaat over tot een kapitaalsuitbreiding. Op Dinsdag 13 October staat bij de Nederlandse Handel-Maatschappij de inschrijving open op fl.000.000 gewone aandelen, tot de koers van 120 pet., uitsluitend voor aandeelhouders, in de verhouding van 1 nieuw voor 3 oude aande len. De nieuwe aandelen delen ten volle in de winst over het boekjaar 1953. In het prospectus schrijft de directie, dat het noodzakelijk is gebleken de dokcapaciteit uit te breiden. Een tussentijdse verlies- en winstrekening over het eerste halfjaar 1953 vertoont na af schrijvingen ad fl. 172.916 een sal do winst van f1.025.449. Over het boekjaar 1952 werd een onveran derd dividend van 15 pet uit gekeerd. 4 procent 20-jarige obligatielening Simplex Het prospectus van de onlangs vervangen door een ander, lui- in het jaarverslag aangekondigde Jnn 1T»nWl^or\ tTQ.11 ho nLl i rf «4Ï n 11 Jtvt tt rti... Critiek op publicatie De staatssecretaris besluit zijn schrijven aan de betrokken Ka mer van Koophandel als volgt: dd, 27. vara, 29. arre, 31. ir. 32. ga, 33. neen, 34. eden. Verticaal: 1. maat, 2. lei, 3. slaap, 4. blaas, 5. rei, 6. laag, 10. re, 12. de, 15. satan, 16. krans, 19. maarn, 20. etage, 21. even, 22. sa, 25. dr, 26. deen, 28. rie, 30. rad. Veemarkt Amsterdam AMSTERDAM, 5 Oct. Vee markt. 434 runderen aangevoerd; 1ste soort 2.552.60, 2e 2.40 2.50, 3e 2—2.25 per kg gesl. gew.; 183 varkens le soort 2.342.35, 2e 2.302.32 per kg gesl. gew.; 16 nucht. kalveren l;301.35 per kg lev. gew-; 2 vette kalveren geen notering. „Ik moge U er nog op wijzen, bh oorstp aanurnzintr dat door de grote publiciteit die van Rheumatische Pijn buiten mqn voorkennis aan Uw -- - 1 Passagiersschepen Bloemfontein, 3 Oct., 23o m. n. Dakar n. Kaapstad. Grote Beer, 3 v. Montreal n. Rotterdam. Jagersfontein, 4 v. Durban n. East Londen. Johan van Olden- barneveld, 3, 100 m. Zw. Quessant n. Porit Said. Nieuw Amster dam, 3 20 m. wtz Valentia n. Southampton. Noordam, 3, v. New-York n. Rotterdam. Rijn dam, 3 kp Race gep. n. New- York. Sibajak, 3, 250 m. o. New-York n. Rotterdam. Wa terman, 3, 990 m zw. Pitcairn e'il. n. Balboa. Tankers. Agatha, 4 v. Priok te Pladju verw. Aldegonda, 3 v. Bangkok n. Singapore Antonia, 4 v. Pe nan,g n. Pladju. Carmilla, 4 re de Haiphong. Caltex Delft, p. 4 v. Bizerta n. Sidon Caltex Lei den, 4 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Nederland, p. 4 Finisterre n. Rotterdam. Ena, 3 v. Suez te Alexandrië. Macuba, 3 v. Suez n. Mena al Ahmadi. Vrachtschepen. Aagtekerk, 5 v. Iobe te Hong kong. Agamemnon, p. 3 2055 Vlissingen n. Antwerpen. Ap- pingdijk, 4 te Antwerpen; Arens- dijk, 4 te Paranagua. Arens- kerk, p. 4 sir. Messina n. Port Said Breda, 4 v. Antwerpen n. Rotterdam. Diemerdijk, 3 v. Rotterdam n. Londen; Drente, 5 n.m. te Halifax verw. Lekker- kerk, 3 v. Rotterdam n. Bremen. Waal, 3 v. Algiers n. Tunis. - IJssel, 3 v. Amsterdam te Rotter- ij^elheid en handicap", klankb.; dam. Prins Maurits, 4 v. Bre- brief werd gegeven, vele terecht afgewezen candidaten zullen wor den gesterkt in het onjuiste denk beeld, dat te veel van hen wordt geëist. Voor opleiders en exami natoren, die zich met grote toe wijding van hun moeilijke taak hebben gekweten, is Uw critiek zeer ontmoedigend. Voorafgaand overleg zou, gezien de sinds jaren bestaande samenwerking tussen de Kamers en het Ministerie van Economische Zaken, tot een beter begrip der wederzijdse standpun ten hebben kunnen leiden. Evenals U acht ik bezinning op de doelstelling en uitwerking van het vestigingsverbod van grote betekenis. Ik wil U echter niet verhelen, dat Uw adres hier voor naar mijn oordeel te weinig concreet is. .Ik zou dit adres dan ook gaarne gestaafd zien door een opgave omtrent: 1. de minimum vakbekwaam heidseisen, die te hoog zijn opge- De zes minerale zouten die Kru schen bevat sporen lever, nieren en ingewanden aan tot actievere werking, het bloed gaat sneller stromen, onzuiverheden worden afgevoerd en zo worden rheuma tische pijnen gesmoord in de kiem. In duizenden zelfs hard nekkige gevallen bracht Kru schen baat. Waarom zoudt gij dan Uzelf te kort doen? dende: jaarlijks worden van de winst zodanige sommen bestemd ter afschrijving op de bezittin gen en ter aanvulling van het reservefonds, als door commis sarissen, op voorstel der direc tie, zullen worden bepaald. Van de overblijvende winst komt eerst 5 procent (onveranderd) aan aandeelhouders. Van hetgeen overblijft komt 12 procent aan directeuren tezamen (was 9 pet.), 8 procent aan commissarissen te zamen (5 pet.), V, procent aan elk der 12 oprichters-aandelen (onv.) en 74 procent aan aan deelhouders (80 pet.). Vergunning van Lindeteves op Curacao definitief ingetrokken De gouverneur van de Neder landse Antillen, hoofd van de landsregering en in deze beroeps orgaan, heeft het intrekken van de vestigingsvergunning van Lin deteves op Curasao, waartegen door de firma was geprotesteerd, bevestigd. Hiermede is de vesti gingsvergunning van Lindeteves op Curasao definitief 'ingetrok ken. Men zal zich herinneren, dat hierover het een en ander te doen is geweest, ongeveer een jaar geleden voerd, bij voorkeur branchege- wijze; 2. de gegevens betreffende de op de examens vereiste theorie, die naar Uw oordeel kan worden gemist; 3. de examens, die naar Uw oordeel moeilijker zijn geworden en ten aanzien van welke onder delen dit het geval is; 4. de minimum-eisen van vak bekwaamheid, waarbij meer re kening dient te worden gehouden met de aard van het vak. obligatie-emissie der N.V. Sim plex Machine- en Rijwielfabrie- ken te Amsterdam is thans ver schenen. Uitgegeven worden fl.500.000 4 procent 20-jarige obli- gatiën, waarvan f600.000 reeds op inschriivings voorwaarden is ge plaatst, in stukken van nominaal fl.000, tot de koers van 100)4 procent. Aflossing geschiedt in 15 gelijke jaarlijkse termijnen, aan vangende 1 November 1959. Ver vroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is uitsluitend toegestaan na 1 November tot de koers van 101 procent. De opbrengst dient ter gehele aflossing van de onderhandse 5 procent geldlening, pro resto groot f900.000; het resterende deel dient om de in de bedrijfstak van Simplex hoe langer hoe meer voorkomende verkoop op termijn te kunnen financieren. De in schrijving staat open op Dinsdag 13 October a.s. bij Theodoor Gilis- sen en filialen. Stortingsdatum is Maandag 2 November. Beursnote ring wordt aangevraagd. Veelhoekarbitrage op termijn De Centrale banken van Bel gië, Denemarken, Duitsland, En geland, Frankrijk, Zweden, Zwit serland en Nederland hebben een N.V. Cultuur-maatschappij Telaga Patengan hebben 1952 geken merkt. De productiekosten lie pen verder omhoog door de maat regelen der Indonesische rege ring, en bovendien, wat thee be treft, door de bestrijding van de blistenbligiht. Deze bestrijding verloopt niet zonder succes. In het eerste semester van 1953 zijn bevredigende thee-oogsten ver kregen. Hierdoor is enige ont spanning gekomen in de finan ciële positie der maatschappij. Met aflossing op de verkregen credieten kon een bescheiden begin worden gemaakt. Het her stel van de oorlogsschade aan de vaste bedrijfsactiva heeft in totaal gevergd bijna rp 7 milli- oen. De roulerende bedrijfsmid delen omvatten eind December 1952 ruim rp 6,850.000, bij eer. jaarbudget der ondernemingen van ca rp 15 millioen. De sedert 1950 ingetreden gelei delijke verbetering van de finan ciële situatie der vennootschap is in 1952 onderbroken, deels als gevolg van de blisterblight, deels van de lagere thee- en rubberprijzen. In 1953 zal de ven nootschap evenwel haar finan ciële positie verder kunnen ver beteren, wanneer de theeprijzen zich handhaven, de rubberprij zen niet verder dalen, de oogst- ramingen worden gehaald en de kostprijsverhogende factoren tot staan komen. Indien de vennoot schap per eenheid product in 1953 slechts een halve rupiah overschot zou mogen boeken, dan zouden de bankierscredieten met 1)4 a 2 millioen rupiah kun nen worden verminderd, waar door belangrijke rentebesparin gen worden verkregen. Forse af schrijvingen en/of reserveringen voor de vorming van bedrijfs kapitaal zijn voorhands onvermij delijk. De bedrijfswinst over 1952 werd gebruikt voor afschrijving op de bedrijfsmiddelen en voor reservering van belastingen. Voor gesteld wordt het saldo winst ad f 4976 naar nieuwe rekening over te brengen. T"j j.i, T tnaotn-irps een seriana en nenenana neDDen een Inmiddels heeft Lindgteves een regeling getroffen ten vestigingsvergunning op Bonaire terimi4n in verkregen, welke vergunning °P terrmJ?-ln recht geeft op het doen van za ken In het gehele Antilliaanse gebied. Het practische gevolg van het besluit van de gouver neur is derhalve niet bijzonder groot. „De Kondor" behoorlijk van werk voorzien De aanneming-maatschappij „De Kondor" N.V. heeft over 1952 een bruto overschot behaald van f 607.118 (f 658.654). Na af schrijvingen en voorziening voor belasting resteert een winstsaldo van f 197.466 (f 204.699). Voorgesteld wordt een dividend van 9)4 pet, zijnde wederom het maximum volgens de wet op de dividendbeperking (9.8 pet). De maatschappij was hier te lande het gehele jaar behoorlijk van werk voorzien. De algemene Nederlandse aannemerscombina tie (A.N.A.C.), waarin „De Kon dor" participeert, liet over 1952 een bescheiden winst. De Indone- veelhoeksarbitrage verhandelen van de valuta's van deze landen. Uit hoofde van deze regeling zullen met ingang van 5 October 'in de genoemde landen algemene vergunningen van kracht wor den voor het op een termijn van ten hoogste drie maanden in veel hoeksarbitrage verhandelen van de valuta's van deze landen. De tot heden voor de deviezen- banken voor het aangaan van zo danig transacties vereiste spe ciale toestemming komt dus te vervallen. De deviezenbanken zullen evenwel de in veelhoeks arbitrage afgesloten termijn- affaires, uiterlijk op de eerst volgende dag na de dag van af sluiting, schriftelijk dienen te melden aan de afdeling buiten land van de Nederlandse Bank. Forse afschrijvingen bij Telaga Patengan Toenemende onveiligheid ron dom de ondernemingen van de AMSTERDAM, 5 Oct. Met een omzet van f 150.000 is Ver enigde Vorstenlandse Cultuur maatschappij Vrijdag veruit het meest verhandelde aandeel ge weest. Vandaag was echter van enige belangstelling nauwelijks sprake. Alleen begin Beurs werd even gehandeld op circa 24'/s, hetgeen een fractie boven de vo rige noteringen is. Aandelen Cre- dietbank trekken de laatste dagen sterk de aandacht. Er heerst flinke vraag en de omzetten zijn vrij groot voor dit fonds. Vrijdag steeg de koers van 110 tot 111. Vanmiddag was zelfs 114 geadvi seerd. De directie deelde desge vraagd mede, dat er niets bijzon ders aan de hand is, maar dat deze rijzing waarschijnlijk te wij ten is aan enige geaccumuleerde vraag. De marktsituatie werd vanmid dag overigens gekenmerkt door een kalme, doch vrij vaste ont wikkeling. AKU noteerde ca 2 punten hoger, Olie, Unilever en Philips bleven goed op peil. Ook de cultures wisten zich vrij goed te handhaven, grote verschillen deden zich nergens voor. De scheepvaartafdeling was zeer stil en vrijwel onveranderd. De be- leggingsmarkt opende hier en daar iets lager, maar meestentijds volgde een herstel tot het niveau van Vrijdag. De voorgenomen aandelen-emissie van de Amster damse Droogdok was ter Beurze nauwelijks bekend, zodat dit fonds onveranderd ca 288 noteer de. De arbusdollar (arbitrage U.S.A.) werd vanmiddag eerder iets lager vernomen. Ter Beurze verluidde, dat de Nederlandse Bank haar biedkoers van 379'/2 voor deze dollar verlaagd heeft. Tot welk peil was nog niet be kend, maar na Beurs werd zelfs geen 378% geboden. (Advertentie) UTll'itT?- Krabben en peuteren JUlB-aKita. maakt da kwaal steeds Uitdof! erger. De helder vloeibare UllJiatj d.d.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN g MM» MM* MM* Een detective-verhaal uit het Engels vertaald n« '"WU Ctl HdUUlbajJ XviCXXl.IV-'. y auo Huldigingsavond van Ome 9?noVan Zutphen; 22.30 Gram.; £5.1)0 Nieuws; 23.15 Soc. nieuws ^.Esperanto; 23.20 Orgelens.; -3.4524.00 Gram. men te Hamburg. Stad Maas tricht, p. 4 Quessant n. Sluiskil. Stad Vlaardingen, 4 Dungeness n. Emden. Stad Arnhem, 4 v. Vlaardingen n. St. Laurens. „Je hebt nu geld. Ga naar het dichtsbijzijnde reisbureau en koop een biljet, het liefst naar een on bewoond eiland." Toen begon Jim te lachen, hard op te lachen. „En dacht u nu werkelijk, dat ik op die manier afscheid zou ne men van De Megaphoon?" Hij was nu weer ernstig. „Juist nu, nadat u mij gewe zen hebt op het gevaar, waarin ik mij bevind, blijf ik voorlopig nog aan De Megaphoon en ik zal niet eerder mijn ontslag nemen, voor ik samen met u dit mysterie heb opgelost". Hij ging weer zitten. Toen zei Burke: „Er is nog een mogelijkheid. Het is misschien een heel onnoze le of romantische veronderstel ling, maar was dat lot misschien nog iets anders dan alleen maar een lot?" „Hoe bedoel je?" vroeg Penner verbaasd. „Was er misschien iets op ge schreven, desnoods met onzicht bare inkt? Ik bedoel, had het misschien waarde als belangrijk document? Het is natuurlijk heel ver gezocht, maar we moeten met alles rekening houden." „Mij dunkt, dat is haast uitge sloten," zei Jim. „Ik heb het lot van Selford gekocht. Dus dan zou die mededeling erop geschreven moeten zijn tussen de tijd, dat het lot van het hoofdkantoor kwam en ik het kocht. Selford zou dan de laatste geweest zijn, die er iets op had kunnen noteren. Maar als dat waar was, dan zou Sel ford toch wel getracht hebben, om dat lot van mij terug te krijgen? Maar hij heeft nog nooit enige poging in die richting gedaan. De enige mogeliikheid zou dus zijn, dat iemand van het hoofd kantoor of van de drukkerij er iets op aangebracht heeft, dat zo belangrijk is, dat er zelfs twee moorden voor gepleegd werden. En dat lijkt me toch wel een beet je ver gezocht." Er werd geklopt. Sergeant Ramsy kwam met de eerste rapporten. Hij had alles nagezocht, wat met Selford in verband stond en de resultaten waren als volgt: Selford was on gehuwd en woonde in Met flatge bouw, waar hij ook zijn kantoor had. Hij leidde een zeer solied leven. Voor zover bekend had hij geen vijanden. Zijn leven was als een open boek. Hij had veel vrien den, die het stuk voor stuk onbe grijpelijk vinden, waarom men Martin heeft vermoord. Grote hartstochten had hij niet. Zijn enige liefhebberij was 't dubbel- mannenkwartet ONA (Ontspan ning Na Arbeid; op christelijke grondslag). Hij was een zeer ijve rig lid en had de laatste jaren zelfs de functie van secretaris bekleed. Wat de moord zelf betreft, nie mand in het gebouw had een schot gehoord. Niemand in het gebouw had ooit bemerkt, dat er bezoe kers kwamen, met wie Selford ruzie maakte. Daarna kwam sergeant Huxly rapport uitbrengen over de zaak Hardy. Joe Hardy was eveneens ongehuwd en was reclame-teke naar van beroep. Volgens de bu ren was het een ijverige, oppas sende jongen. Hij scheen van goe de huize te zijn, maar was al vroeg wees geworden. Hij nam zijn maaltijden altijd in het Itali aanse restaurant „Osteria". De kennissen- en vriendenkring van Hardy was boven alle twijfel ver heven. In „Osteria" had Huxly eens rondgeneusd en daar van de ober vernomen, dat gistermiddag (dus daags voor de moord) een heer naar het tafeltje van Hardy was gekomen, die een zeer geani meerd gesprek met Hardy had gehouden. Hardy had eerst ver- schillcmde keren ontkennend het hoofd geschud, maar tegen het einde van het diner schenen zij het eens te zijn geworden. De heer maakte de indruk van een koloniaal en de ober zou hem ze ker herkennen, als hij hem weer zag. „Schitterend werk verricht," prees Wrokkel. „Morgenmiddag ga je met die ober naar Astoria en probeer of hij daar iemand herkent." Huxly salueerde en vertrok. „Het is in iéder geval de moeite waard, om Perkins in het oog te houden," zei Jim. „Dat kan nooit geen kwaad", zei Wrokkel. „Maar we mogen niet vergeten, dat het gesprek van gisterenmiddag tussen Per kins en Hardy onmogelijk gegaan kan zijn over het kopen van het lot van Jim. Want de trekking heeft vanmorgen pas plaats ge vonden!" VII Het was een derde-rangs café restaurant, waarheen Phil zich die avond als matroos vermomd begaf. Inlichtingen uit de onderwe reld hadden hem medegedeeld, dat het daar een trefpunt was van allerlei beruchte figuren uit de onderwereld. Het was daar 'n soort arbeidersbeurs voor oneer lijke beroepen. Bende-leiders namen daar nieuwe leden aan: pas vrijgekomen krachten (uit de gevangenis) boden hun diensten aan. Als een halfdronken matroos zwaaide hü het café binnen en zette zich aan een tafeltje in een hoek, vanwaaruit hij het hele vertrek kon overzien en een oogje houden op de ingang. Het was er druk. Rondom de bar verdrong zich een grote luid ruchtige menigte. Hij herkende verschillende zware jongens uit de onderwereld. Een kellner kwam op hem af en hii bestelde een whisky. In één teug dronk hii ziin glas leeg en bestelde een nieuw. Inwendig gruwde hij ervan maar het hoorde bij ziin rol als matroos. Dit had hij door erva ring geleerd. Toen hij de eerste keer op expeditie was geweest in de onderwereld, was hij reed.- na tien minuten als een politie spion het café uitgejouwd. Hij kon maar niet begrijpen, hoe ze het gemerkt hadden. Maar de volgende dag was Penner bij hem gekomen en had zo lang zijn neus weg gezegd: „Als je weer als matroos naar een kroeg gaat, ga dan in 's he melsnaam niet ais een gentleman aan je borrel zitten nippen, maar gooi die achterover in je keel!" Verstomd 'had hij gevraagd: „Asjemenou! Hoe weet iii dat?" „Ik zat vlak bii je man! Ik was die vee-koopman aan het ta feltje naast je!" „Heb ik nog meer stomme din gen uitgehaald?" „Over het algemeen viel het nog al mee." Phil had dat in zijn oren ge- knoop en van lieverlede had hii de vaardigheid gekregen, om zich in elk milieu in te denken en aar te passen. Toen hij een half uur gezeten had, waren hem verschillende dingen opgevallen. Een paar gas ten waren door de deur verdwe nen, waar „Cour" op stond, maar waren niet teruggekomen. Hii stond op, om ook even door die deur te verdwijnen. Hij kwam op een spaarzaam verlicht bin nenplaatsje met enige vertrekjes, waar het woord „Cour" op doel de. Hij deed alsof hii een beetje frisse lucht wilde happen en keek eens rond. Ogenblikkeliil rechts van hem was een houter trap, die naar de eerste verdie ping leidde. Hij keek weer naar de „ver trekjes". De richtingwijzer kon digde aan, dat het „onbezet" ge bied was. Die gasten waren du naar boven gegaan? Een speel hol? Een vergaderzaal? Hii hoorde stemmen aan de andere kant van de deur. Met 'n sprong dook hii een hokie in en „bezette" het gebied. (wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5