NOORDHOILANDS Bobby Greenlease door ontvoerders vermoord Aziatisch-Arabisch blok eist onafhankelijk Marokko S.E.R. hoort niet op stoel van het bedrijfsleven" Mars Twee der drie laffe daders gearresteerd Landverschuiving eist vijf doden in Noorwegen Binnen drie jaar Eigen toporgaan in P.B.O. noodzakelijk Adenauer stuurt aan op vier partijen-coalitie Dagblad voor Alkmaar en omgeving Moordaanslag op caféhouder India vraagt maatregelen i met chijn-vitamine peclale mbieding ►ffie Koffie 22 MISSEN: svereniging Predikant voelt zich aangetrokken Conferentie der zes uitgesteld? Pieck herkozen Verlamde knaap genezen 30 vluchtelingen naai* Nederland Dader tot vier Prof. Romme op Middenstandscongres: veroordeeld „Geen onrust in Brits Guyana" met tweederde meerderheid ia zonneschijn-vita-1 maat maar al te zeer n is dat 3-voud aan id zo'n uitkomst voor m-arme land? Jhie Band de praehtife. oor die leerzame •EDI tn/kwetókst' ia Nederland sparen de leverancier gratis bij de dubbelen" hebben wordt i komt dat leuke werk: boek.de encyclopedie! ■en alle tel Woensdag 14 October zo lekker vindt 29 jor p. blik 69-36 groot blik 67 250 gram 49 grote pot 85 'St 200 gram 45 23 250 gram 500 gram 150 gram 25 100 gram 30 n de bode op TRANCO thuis Telefoon 2582 lef. 4217 115, tel. 4315 KANTEN 1- en 2- Ook KINDER- r zijn bijzonder wei- ■imimimiaiaimi twee kleine Mar lende stemmetjes ane ellende in de t was een vrolijke gestoord worden, :iswacht hard aan- en riep opgewon- og" en al verstond len hij eenmaal in iet bliksems goed. op de lichtstraal, ildaten aanglijden logsdaemon Mars le Grurantrog ge- ie dan wat, het is inges". „Wat is )randalag nuchter mmers geen licht- Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie; Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, teil 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. L Buiten God is ,t nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Donderdag 8 October '1953 49e Jaargang - Nummer 12902 ST LOUIS, 7 Oct. Het lijk van de ontvoerde 6-jarige Bobby Greenlease is vandaag gevonden in een ondiep graf in St Joseph op het erf van een vrouw die tezamen met een man door de F.B.I. wordt vastgehouden. Zij zijn twee van de drie ontvoerders. Het paar heeft echter ont kend he.t kind vermoord te hebben en zei, dat er een derde man bij betrokken is die gezocht wordt. De ge arresteerden zijn Carl Austin Hall, 34, uit Kansas City, een ex-gevangene en mevr. Bonnie Brown Heady, 41, die toegegeven heeft het kind van de particuliere Katholieke school ontvoerd te hebben. De roodharige vrouw, die voor gaf zijn tante te zijn, had zich bij de school van Bobby vervoegd met de mededeling, dat zijn moe der ziek was en dat haar nu ver zocht was het kind af te halen. Op uitnodiging van de onderwij zeres had zij in de kapel van de school voor het herstel van Bob by's moeder gebeden en was daar na met het kind vertrokken. De politie hier zegt, dat Hall er aan vasthoudt dat hij het kind dood vond op de dag van de ont voering (26 September) in de kel der van het huis van mevr. Heady. Mevr. Heady, een kinderloze ge scheiden vrouw, zei niets af te weten van het vermoorden van het kind en hield vol niet te heb ben geweten dat zij deel nam aan een ontvoering toen zij het kind van de school meenam. Hall verklaarde dat hij per brief en telefoon heeft onderhandeld over het losgeld van 600.000 dol lar en dat hij het bedrag heeft opgehaald bij een brug op de weg van Kansas City naar St. Joseph. Dit bedrag was er neergelegd door een tussenpersoon van de familie Greenlease. tot Katholicisme Dezer dagen is zo meldt het dagblad „Trouw" van de kan sel der Geref. Kerk van Bunscho tenSpakenburg bekend gemaakt dat dr. H. B. Visser onthef fing heeft gevraagd uit zijn ambt als predikant. Het was in Bun schoten en Spakenburg al maan den bekend, dat dr. Visser moei lijkheden had met de Gerefor meerde leer en dat hij zich op verschillende punten tot de leer van de Rooms-Katholieke Kerk aangetrokken gevoelt. Dat dit tot een conflict moest leiden werd alom begrepen en de aanvrage tot ontheffing kwam dan ook niet als een verrassing. Reeds sinds Pasen heeft dr. Vis ser van de kerkeraad verlof gehad en van die tijd af heeft hij in de gemeente geen ambtswerk meer verricht. Pella naar Nederland ROME, 7 Oct. De Italiaanse minister-president Pella heeft de uitnodiging van de Nederlandse regering voor een officieel bezoek aan Nederland aanvaard. De vader van Bobby, een 71- jarige automobielhandelaar, zou oen van de tien rijkste mannen in Kansas City zijn. De politie hier deelt mee, dat 292.000 dollar van het losgeld en een revolver met drie lege pa troonhulzen in de kamer van het hotel gevonden werden waar Hall gearresteerd werd. Mevr. Heady zei, dat zij gehan deld heeft op verzoek van Hall. Zij zei, dat Hall haar verteld had de vroegere echtgenoot ge weest te zijn van de moeder van het kind. De politie zei, dat Hall ver. klaard heeft dat er een tweede man bij de zaak betrokken is. In Washington heeft de F.B.I. mee gedeeld dat deze man Thomas John Marsh is, 37, evenals de an deren een ex-veroordeelde. De politie deelde mee, dat Hall verteld had dat hij en Marsh het kind opgesloten hadden in de kel der van 't huis van mevr. Heady. Op een vraag of hij het kind heeft doodgeschoten, antwoordde Hall „nee". Hij zei, dat hij naast het lijk van het kind een revolver vond die hij Marsh twee of drie dagen voordien gegeven had. Na verdere ondervraging gaf Hall toe dat hij het lijkje in een plastic tas had gestopt en op het erf van mevr. Heady had be graven. Hall is veroordeeld wegens roof, landloperij en het zonder permis sie met verlof gaan toen hij onder dienst was. Heady werd veroordeeld we gens zedeloos gedrag en het on derdak verlenen aan een voort vluchtige en zij is verdacht van overval. Marsh werd veroordeeld wegens zedeloosheid, landloperij, dronken schap, diefstal en andere misdrij ven. Bobby is enige uren na zijn ontvoering doodgeschoten. De F.B.I. zoekt thans nog naar Thomas John Marsh. Hall heeft de politie meegedeeld, dat Marsh het kind heeft vermoord. OSLO, 7 Oct. Vijf personen zijn vermoedelijk vanmorgen om het leven gekomen bij een land verschuiving bij het spoorwegsta tion Bekkelaget, enige kilometers buiten Oslo. De betonnen weg is over onge veer 200 meter weggezakt, terwijl de naast de weg lopende spoor rails over 150 meter in de lucht hangen. Door de aardverschuiving wer den een bus, een bestelwagen, twee particuliere auto's en twee vrachtwagens overvallen. In de bus bevonden zich ongeveer 46 reizigers, van wie er vier gedood en verscheidene gewond zouden zijn. Drie minuten, nadat de landver schuiving de bedding van de spoorbaan had doen verdwijnen, naderde een forensentrein met grote snelheid maar de machinist slaagde er in de trein 75 meter PARIJS, 7 Oct. De commis sie voor Buitenlandse Zaken van de Franse Nationale Vergadering heeft vandaag, volgens goed inge lichte woordvoerders, verdaging gevraagd van de conferentie der „zes" die 22 October in den Haag zal beginnen, totdat de Franse regering zich kan uitspreken over de kwestie van de Europese een making. voor het weggezakte baanvak tot stilstand te brengen. De hevig ontstelde reizigers stelden zich hollend in veiligheid, zo vertelden ooggetuigen. Een van hen is tengevolge van een zenuwschok overleden. Een huis is omgevallen en ver scheidene huizen zijn beschadigd. OCTOBER Rozenkransmaand .~A ROERMOND. Te Roermond is gisteravond een moordaanslag gepleegd op de eigenaar van het café „Moderne" aldaar. De dader van de moordaanslag was de schoonvader van het slachtoffer, n.l. de caféhouder en exploitant van een taxibedrijf A. van Z. te «Hoensbroek. Er heeft zich tussen beide man nen een twistgesprek ontsponnen waarbij v. Z. plotseling opsprong en van nabij twee schoten op zijn schoonzoon loste, die beide doel- troffen, een in de hartstreek en een door de hand. Van Z. is daar op naar Hoensbroek gereden. Enige uren later werd hij aan gehouden en naar Roermond overgebracht. De toestand van het slachtoffer is ernstig. NEW YORK, 7 Oct. Het uit 15 landen bestaande Aziatisch-Arabisclie blok lieeft vandaag een eis opgesteld dat de Verenigde Naties een beroep doen op Frankrijk om volledige onafhankelijkheid toe te kennen aan Ma rokko binnen de tijd van drie jaar. Hoge Arabische woordvoerders hebben verklaard, dat de eis aan geboden zal worden aan de uit 68 landen bestaande politieke com missie als een resolutie afkomstig van alle leden van het blok. De Franse delegatie heeft de commissie geboycot om kracht bij te zetten aan haar bewering dat de V.N. niet het recht heeft de verwarde toestand in het Franse protectoraat te bespreken. In de resolutie wordt Frankrijk eveneens gevraagd de staat van beleg in Marokko op te heffen en alle politieke gevangenen vrij te laten, ook zij die verbannen zijn. Van Arabische zijde is meege deeld dat dit deel van de resolu tie doelt op de verbannen sultan Sidi Mohammed Ben Youssef. Eveneens wordt er in bij Frank rijk op aangedrongen vrije verkie zingen uit te schrijven in het gehele protectoraat met het doel zelfbestuur en onafhankelijkheid te verkrijgen. De Aziatisch-Arabische landen zijn bezig een andere resolutie op te stellen om deze in te dienen als de eerste valt. Hierin wordt de mening ge vraagd van het Internationale Hof van Justitie over de wettigheid van de afzetting van de sultan in het licht van de verdragen tussen Frankrijk en Marokko. De landen die de resolutie op stelden zijn: Afghanistan, Burma, Egypte, Ethiopië, India, Indone sië, Iran, Irak, de Libanon, Pa kistan, de Philippijnen, Saoedie, Arabië, Syrië, Thailand en Jemen. BERLIJN, 7 Oct. Wilhelm Pieck is vandaag voor een tweede ambtsperiode van vier jaar her kozen als president van Oost- Duitsland. De twee Huizen van het parlement stemden in hun ge heel voor Pieck. Vice-premier Otto Nuschke had voorgesteld, dat Pieck bij acclamatie gekozen zou worden, maar het parlement be sloot te stemmen. NEW DELHI, 7 Oct. De Indi sche regering heeft de Ver. Staten via diplomatieke kanalen verzocht maatregelen te nemen om de Zuid-Koreaanse regering te belet ten inbreuk te plegen op het werk van de repatriëringscommissie der Ver. Naties in Korea. Een botsing tussen de Zuid-Ko- reanen en de Indische troepen zou jarenlange verbitterde betrekkin gen tussen de Ver. Staten en In dia tot gevolg hebben. Onder de leden van de Indische regering bestaat vrees, dat de Zuid-Koreanen pogingen zullen doen geweld te gebruiken om de gevangenen, die betreffende hun repatriëring ondervraagd moeten worden, te bevrijden. De Indische regering zou niet de veronderstelling hebben gesug gereerd, dat de gebeurtenissen in Korea de neutrale repatriërings commissie wel eens zouden kun nen dwingen, zich terug te trek ken. Opzienbarende gebeurtenis te Kortenbos (B.) BRUSSEL. Een sinds jaren verlamde knaap, Richard Vran- cken te Groot-Gelhem (België), stapte Maandagmorgen plotseling uit zijn bed en riep: „Moeder, ik ben genezen". Inderdaad kon de jongen weer lopen. Hij verscheen zelfs op straat, tot grote verwondering van alle dorpelingen, die zijn toe stand kenden. Juist die dag zou hij geopereerd worden. Maar daags tevoren was de familie ter bedevaart gegaan te Kortenbos om te bidden voor een voorspoe dige afloop. De kleine Richard maakte de tocht in een auto mee. Naar vrome gewoonte ging men biddend rond het Maria-beeld in het heiligdom. De gebeurtenis heeft in de ge hele streek groot opzien gewekt. De operatie vindt uiteraard geen doorgang. CANDID ATENTORNOOI TE ZUERICH Euwe remise ZüRICH. Gisteravond wer den in het candidatentoumooi de partijen van de 21e ronde ge speeld. De uitslagen luiden: StaMbergReshevsky lhl/s EuweBronstein VaV» Petrosian—Najdorf l/aVa De stand luidt thans: 1. en 2. Smyslov en Reshevsky 12V2 pt. uit 20 partijen; 3. Bron stein 11 pt en 1 afgebr. partij (20); 4. Najdorf IOV2 pt (19); 5. Keres IOV2 pt en 1 afgebr. partij (20); 6, Petrosian 10 pt (20); 7. Boles- lavsky 9Va pt (19); 8. en 9. Kotov en Geiler 9 pt en 1 afgebr. partij (19); 10. Taimanov 9 pt (19); 11. Euwe 9 pt (20); 12. Averbach 8V2 pt en 1 afgebr. partij (20); 13. Szabo 8 pt en 1 afgebr. partij (20); 14. Gligoric 7'A> pt en 2 afgebr. partijen (19); 15. Stahlberg 5V2 pt. en 1 afgebr. partij (20). uit rood China NEW YORK, 7 Oct. Zeven West-Europese regeringen hebben beloofd 227 van de 15.000 Euro pese vluchtelingen in China op te nemen. Het betreft hier zieken en bejaarde mensen. De vluchtelingen zullen als volgt over de gastvrijheid bieden de landen verdeeld worden: Zwit serland 40, Frankrijk 35, België 33, Denemarken 32. Zweden 32, Nederland 30 en Noorwegen 25. Aanslag te Grijpskerk Woensdagmiddag is de machine met de passa giers voor de Liftmaster de Ir Damme, die vandaag zal starten in de Christchurch-race, naar Londen vertrokken. Er bestond voor het vertrek van hen, die de race zullen meemaken, zeer veel belangstelling. Tijdens het vertrek. 9i& (Van onze parlementaire redacteur). Op de eerste dag van het congres van de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond te Arnhem was de door prof. Romme gehouden inleiding over de middenstand en de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie de hoofdschotel. De middenstand wil boven hoofdbedrijf schappen als detailhandel, ambacht, vervoer en horeca, waarin uiter aard ook de grootbedrijven en de coöperaties vertegenwoordigd moeten zijn, een toporgaan, de Raad voor Midden- en Kleinbedrijven, van waaruit speciaal de middenstandsbelangen behartigd worden. De Soc. Economische Raad wil de georganiseerde middenstand echter niet de verzekering geven, dat dit toporgaan er zal komen en deze tegenstelling verlamt op het ogenblik de verwezenlijking van de P.B.O. in deze sector. Prof. Romme plaatste zich nu in zijn rede achter de wensen van de middenstand. Hij richtte tot de S.E.R. de waarschuwing, dat dit orgaan niet op de stoel van het betrokken be drijfsleven moet gaan zitten. Als de opzet niet strijdig is met de bedoeling van de P.B.O., en dat is bepaald niet het £eval, aldus prof. Romme, behoort de S.E.R. zijn fiat te geven, ook al zou het zich zelf misschien een andere opzet ge wenst hebben. Het gewenste middenstandstop orgaan moet de maatschappelijke tegenspeler zijn van de overheid. En naar binnen kan het de mid denstandsbelangen richten en sti muleren. In feite debatterend met de S.E.R. gaf prof. Romme toe, dat men zich formeel op het stand punt kan stellen, dat eerst de be drijfschappen tot stand moeten komen en dat daarna de wense lijkheid van een overkoepelend middenstandstoporgaan aan de orde komt. Maar het zou toch wel zeer formalistisch zijn, aldus de inleider, om ook in dit geval het een van het ander te willen schei den. Als men een huis bouwt, staat de constructie van het dak al op papier vast. Stoot in de goede richting Voorzitter Koops liet in zijn dankwoord duidelijk blijken, dat Jaai' 's-GRAVENHAGE, 7 Oct Het Gerechtshof heeft hedenmorgen de los werkman A V. uit Grijps kerk veroordeeld tot 4 jaar met aftrek van voorarrest. Verdachte was ten laste gelegd een poging tot doodslag op zijn echtgenote. V. had zijn vrouw de keel dichtgeknepen totdat zij be wusteloos neerviel. Zelf meende hij zijn ega gedood te hebben. De procureur-generaal had zes jaar zonder aftrek geëist. Communisten verklaren: GEORGETOWN, 7 Oct. De door de communisten beheerste progressieve volkspartij in Brits Guyana he'eft vandaag een verkla ring uitgegeven, waarin de be schuldiging uitgesproken wordt, dat het Britse ministerie van Ko loniën probeert „een stemming van hysterie te scheppen en ons van onze rechten te beroven". Er zijn geen ordeverstoringen, er is geen onrust of gewelddadig heid. Intussen hebben geharde en ge oefende Schotse troepen vandaag bevel gekregen, zich naar het on rustige Brits Guyana te begeven. Gisteren heeft het Min. v. Kolo niën verklaard dat de kolonie wordt bedreigd door „de intrigues van communisten en hun mede standers in ministeriële functies". hij deze stellingname van prof. Romme in de discussie voor de komende ontwikkeling zeer be langrijk achtte. In de sectieverga dering waar aan de hand van een inleiding van mr. F. Bachg, de principiële uitgangspunten voor het middenstandsbeleid besproken werden, ging het eveneens over het omstreden toporgaan. Nadat mr. Bachg er op had gewezen, dat de kern van de sociale waar de en onvervangbaarheid van de middenstand in de verbinding van zelfstandige menselijke arbeid en eigendom in persoonlijk onderne merschap ligt, een stelling waar van ook prof. Romme was uitge gaan, verbond hij hieraan de con clusie, dat de P.B.O. in de katho liek-sociale visie, bij uitstek als een hogere vorm van zelfdoen moet worden beschouwd. De mid denstand wil in het kader dan ook een zelfstandig bedrijfsorgani satorisch lichaam, waaronder me de het te reorganiseren econo misch instituut voor de midden stand kan ressorteren. Ook mr. Bachg hoopte dat prof. Romme die morgen een grote stoot in de goede richting had gegeven. Mr Bachg wees de midden- standspolitiek van de P.v.d.A. af, omdat een mechanische sanering van bovenaf gecompleteerd door de toepassing van het behoefte- element op nieuwe vestigingen, de essentie van de maatschappe lijke zelfstandigheid zou vernie tigen. In de sectievergadering, waar dr W. de Kort het onderwerp „Sociale voorzieningen voor zelf standigen" inleidde, kwam de in leider tot de conclusie, dat so ciale verzekeringen ook voor de zelfstandigen nodig zijn. De ver plichte sociale verzekering zal uiteraard moeten beginnen, daar waar de behoefte het grootst is. Dr de Kort dacht aan ouder- doms-. weduwe- en wezenpen- (Zie vervolg op pag. 3) BONN, 7 Oct. Kanselier Adenauer heeft besloten een uit vier partijen bestaande coalitie te vormen om West-Duitsland te besturen in de komende vier jaar, aldus wordt vandaag van goed ingelichte diplomatieke zijde meegedeeld. Hij is van plan in zijn regering op te nemen de vluchtelingen- partij, de Vrije Democraten, de Duitse Partij en de Christelijk- Democraten. De nieuwe coalitie zal de kan selier verzekeren van een duide lijke tweederde meerderheid in dé Bondsdag (Lagerhuis). Met deze meerderheid zal hij, indien nodig de Grondwet kunnen ver anderen ten einde zijn doel te V.N. WIL GEEN UITSTEL inzake krijgsgevangenen PANMOENJOM. 7 Oct. De communisten hebben vandaag verlenging van de periode ge vraagd voor de bewerking van Chinese en Noord-Koreaanse krijgsgevangenen, die weigeren gerepatrieerd te worden. Het commando der V.N. heeft de verantwoordelijkheid voor het uitstel in de uiteenzettingen aan de krijgsgevangenen van de hand gewezen en de communisten laten weten, dat het niet zal instemmen met verlenging. bereiken: herbewapening van Duitsland in een alliantie met het Westen. De socialisten, die in de oppo sitie zijn, betwisten de grond wettigheid van herbewapening voor het Opperste Hof. Van dit Hof wordt spoedig een uitspraak verwacht. Van politieke zijde wordt mee gedeeld. dat.de F.D.P., D.P. en de vluchtelingenpartij het aan bod van Adenauer, zich bij de coalitie te voegen, hebben aan genomen. NEDERLANDER IN RUSLAND NEERGESCHOTEN HANNOVER, 7 Oct. De Ne derlander Harry Gerrits zou in Maart van dit jaar, op de sterfdag van Stalin, in het gevangenen kamp 6124/1 te Stalingrad door een Russische wachtpost zijn neer geschoten. Deze mededeling is in het kamp voor uit de Sowjet-Unie teruggekeerde gevangenen te Friedland in Nedersaksen gedaan door een vroegere politieman. Gerrits zou in het kamp te Sta lingrad de enige Nederlander zijn geweest. PROBEER 'M! Gelezen op een café te Boe dapest: „Probeer eens onze volkscoctail".

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1