Acht luchtreuzen houden de wereld in spanning Op weg naar Christchurch V.S. en Engeland verlaten Triëst Omvangrijke fraude in Groningen ontdekt Suriname vereist geen speciale maatregelen Zone A wordt binnenkort aan Italië overgedragen Dagblad voor Alkmaar en omgeving „Dr Damme" hedenochtend om 9 uur in Karachi Bij Gemeentelijk Gasbedrijf Afschaffing schoolgelden Italië juicht, Tito is woedend Engeland wil besprekingen Rusland kan V.S. aanvallen Jagan bereid tot gesprek Britse troepen aan land 13 personen gearresteerd Europese gedachte crisis te boven iu verband met de toestand in Brits Guyana Nieuwe boodschap vau Amerika Autobus ramde personenauto Frankrijk wil conferentie van „Grote Vijf" NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclnsief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et per mm, minimam 2,50; ln alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 et, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stnmpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- ■tngel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2806 K 2280; Behagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God U 't nergens veilig (Vondel) Vrijdag 9 October 1953 49e Jaargang - Nummer 1336 CHRISTCHURCH- RACE BEGONNEN HET grote moment voor de KLM Lift master: de Hertog van Gloucester staat met de startvlag in de hoogte; de vier machtige motoren draaien in duize lingwekkende snel heid: over enkele seconden komt er in de „Ir Damme" beweging en zal de grote tocht naar Christchurch be gonnen zijn. LONDEN, 8 October Vijf straalbommenwerpers van liet type „Canberra" en drie snelle passagiersvliegtuigen zijn vandaag voor 's werelds langste internationale lucbtrace naar Nieuw Zeeland vertrokken, een afstand van ruim 19.000 kilometer. De piloten hebben de waar schuwing meegekregen om liet Britse atoombomproef- terrein in midden Australië heen te vliegen. De vliegtuigen, die van Londen naar Christchurch de halve we reld omvliegen, omstrijden elkaar prijzen tot een totaal bedrag van 79.800 dollar. Toen de vliegtuigen van London Airport startten werd het zicht door dreigende storm- wolken tot 800 meter verminderd. Terwijl de machines op het eerste gedeeite van hun vlucht met de mogelijkheid van mist rekening moesten houden. De straalbommenwerpers, die 900 kilometer per uur kunnen vliegen, zijn wat de snelheid be treft tegen elkaar opgewassen. De machines, waarvan er drie tot de Britse en twee tot de Austra lische luchtmacht behoren, start ten met tussenpozen van vijf mi nuten. De eerste Canberra was de Italiaanse Alpen al bijna 'ge passeerd toen de laatste „los" was. De drie transportvliegtuigen waarbij de D.C.-6 A „Liftmaster" van de K.L.M, nemen deel aan een speciale handicapwedstrijd. De in Amerika gebouwde K.L.M. machine vervoert 64 betalende passagiers, voor het grootste deel Nederlandse emigranten, die in Nieuw Zeeland een nieuw bestaan gaan zoeken. De machine is in middels op het vliegveld van Home geland om te tanken en vervolgens voor de etappe naar Bagdad gestart. Volgens de handicap moet de Britse Viscount, die alleen een 12-koppige bemanning aan boord heeft, de K.L.M.-Douglas 'n voor sprong van 44 uur, 29 minuten en 31 seconden geven. De viermoto rige Hastings uit Nieuw Zeeland die 27 personen aan 'boord heeft, krijgt 35 uur meer tijd dan de Viscount. De drie beste straalbommen werpers van het type „Canberra", die elk een bemanning van twee koppen hebben, en de twee Aus tralische „Canberra's", met elk drie man aan boord, worden bin nen 24 uur in Christchurch ver wacht. Daarmede zullen zij het bestaande record voor een vlucht van Engeland naar Nieuw Zee land, dat in 1946 door een Britse bommenwerper van 't type „Lan caster" met een tijd van 59 uur en 50 minuten gevestigd werd, ruimschoots verbeteren. De Britse Canberra's zullen UREN EN MINUTEN De K.L.M. „Liftmaster" ver trok om 17.30 uur Nederlandse tijd. Om een minuut over zeven bevond het toestel zich ter hoogte van Hericourt in het Oosten van Frankrijk, ten Zuidwesten van Belfort. Om twee minuten over acht was Pisa gepasseerd. Om vier minuten over half negen 'is de Liftmaster te Rome geland en om vier minuten voor negen vertrokken. Het oponthoud heeft dus slechts twee en twin tig minuten geduurd. Het toestel passeerde om 22.04 uur Caraffa Baken, gelegen op de middenvoet van „de laars" van Italië, 390 km ten Zuiden van Rome. Om 23.24 uur passeer de de Liftmaster het eiland Rhodos. tanken in Shaibah (Irak), op Ceylon en in Australië. Alle pilo ten hebben speciale instructies ontvangen voor de 1.200 kilome ter lange vlucht door Zuid-Aus- tralië. De Australische Canberra's vliegen via Bahrein naar Ceylon en vervolgens rechtstreeks naar Perth of zo nodig via de Kokos eilanden. De Britse Viscount stopt in Beiroet, Karachi, Colombo, de Kokoseilanden, Perth en Mel bourne. Het toestel van de K.L.M. on derbreekt de reis behalve in Ro me, waar 't inmiddels al geweest is, in Bagdad. Karachi, Rangoon, Djakarta, Darwin en Brisbane. De Nieuw Zeelandse Hastings doet Athene, Shaibah, Masirah op de Zuid-Oostelijke punt van Saoedi- Arabië, Ceylon, de Kokoseilanden, Perth en Melbourne aan. Verwacht wordt dat Britse en Australische geleerden Vrijdag tegen zonsopgang (dat is van avond circa 22.00 uur Ned. tijd) de tweede Britse atoombom tot explosie zullen brengen, indien de wind de juiste richting heeft. Hoewel de eerste vliegtuigen van de snelheidswedstrijd eerst na de explosie verwacht worden, zijn de piloten gewaarschuwd voor de mogelijkheid van radio actieve wolken. Men verwacht dat de aankomst der vliegtuigen in Christchurch door reusachtige mensenmenigten gadegeslagen zal worden. Bij het vertrek uit Rome was de Nederlandse Liftmaster 29 mi nuten voor op het schema. Vol gens de BBC heeft de „Viscount" intussen de „Liftmaster" ingehaald. Om half twaalf Donderdagavond was nog niets bekend van de po- sities van de „Hastings" van de 00.18 uur uit Shaibah vertrokken. Kon. Nieuw Zeelandse Lucht macht en van de „Viscount 700" van de „British European Air ways." Na de start uit Rome was de Liftmaster ruim een uur later, 390 km. gevorderd op het traject. Het had toen de zestig kilometer brede Straat van Otranto voor zich en daarna 330 km. gebergte van Griekenland met o.a. 't twee duizend m. hoge Pindosgebergte. Van Bagdad gaat de route naar Karachi, bijna 2400 km. De „Canberra" .P.R.-7 van de R.A.F. is om 20.20 uur Rome ge passeerd. Het toestel was toen reeds de K.L.M. „Liftmaster", die op het vliegveld van Rome in een recordtijd van negen min. 10.800 liter benzine had geladen, gepas seerd. Volgens de telegrammen was één van de „Canberra's" van de R.A.F. waarschijnlijk de P.R.-7 om 21.55 uur 190 km. ten Noord-Noordwesten van Ni cosia op Cyprus. Het toestel had een gemiddelde snelheid van 807 km. per uur. De „Liftmaster" heeft om twee minuten voor middernacht ge seind, dat de K.L.M.-machine om zes minuten voor half twaalf Ned. tijd het eiland Rhodos bii de kust van Turkije was gepasseerd. De twee „Canberra" B-20 straal bommenwerpers van de Austra lische luchtmacht hebben om 22.42 uur radiografisch contact gekre gen met Nicosia. Zij waren toen op een niet nader aangegeven punt ten Noordoosten van Cyprus. Volgens in Londen ontvangen berichten zijn alle drie „Canber ra's" van de R.A.F. in Shaibah aan de Perzische Golf geland. Om 23.48 uur kwam de P.R.-7 aan. Om 23.57 uur volgde de „Canber ra" van luitenant Burton en om 00.08 uur luitenant Furze met de derde Britse straalbommenwer- per. De „Canberra" met gezag voerder Burton legde de 4635 km af in vijf uur en 12 minuten. De gemiddelde snelheid was 893 km per uur. De „Viscount 700" van de BEA heeft om één minuut voor mid dernacht geseind dat het toen 160 kilometer ten Noorden van Cy prus vloog. De „Canberra" P.R.-7 is om GRONINGEN. Dertien per sonen werden gearresteerd en tegen 15 werd proces-verbaal op gemaakt wegens een omvangrijke fraude, welke door de Groninger politie bij het Gemeentelijk Gro ninger Gasbedrijf werd geconsta teerd. Het onderzoek, dat nog in volle gang is, wekt de verwach ting dat nog meer arrestaties zullen volgen. Op 14 September werd de 37- jarige G. S., arbeider van de cokesafdeling, bij de poort van het bedrijf voor controle aangehouden. Hij bleek in zijn fietstas een hoe veelheid gestolen brandstof te hebben. Aangifte bij de politie volgde en bij het onderzoek, dat hierna werd ingesteld, bleek, dat er zich vanaf 1949 een omvang rijke fraude voordeed, waarbij niet alleen een groot aantal ar beiders van de gasfabriek, doch ook Groninger brandstoffenhande- laren betrokken zijn. Door de arbeiders werd nl. aan de brand- stoffenhandelaren op het terrein van de gasfabriek cokes afgele verd. Men gaf hierbij steeds een groot overwicht, waarvoor men later door de brandstoffenhande- laren betaald werd. De 58-jarige H. G. de M. fungeerde als op zichter en kreeg ook het geld voor de extra cokes welke werd afgeleverd. Dit geld verdeelde hij later weer onder de frauderende arbeiders. Onder de arbeiders be vonden zich velen, die reeds een groot aantal dienstjaren bij het Gemeentelijk Gasbedrijf achter de rug hebben. GOEDE OVERKOMST HET BELANGRIJKSTE Om half acht vanavond is de president-directeur van de K.L.M., dr A. Plesman. die in Londen de start van de vlieg tuigen heeft bijgewoond, op Schiphol teruggekeerd. Dr Plesman zeide feiteliik alleen geïnteresseerd te zijn in de goede overkomst van ziin vliegtuig. „Vannacht ga ik thuis gewoon slapen, tenslotte slapen mijn piloten in het vliegtuig, waarin vier bedden staan, ook". De „Hastings" van de Nieuw- Zeelandse Luchtmacht is om 23.10 uur Donderdagavond in Athene geland en na te hebben getankt om 23.48 uur vertrokken. De derde „Canberra" (gezag voerder Burton) is om 00.27 uur uit Shaibah vertrokken. Binnenkort wetsontiverp In het complex van maatrege len, zoals dat thans, uitgewerkt in verschillende wetsontwerpen, bij de Kamer ligt, ontbreekt nog de aangekondigde afschaffing van de schoolgelden bij het lager onder wijs. Naar verluidt is nu echter ook spoedig de indiening van het desbetreffend ontwerp te ver wachten. Met de consequenties voor het bijzonder onderwijs wordt reke ning gehouden. Het is de bedoe ling ook andere vormen van on derwijs, B.L.O., V.L.O. en U.L.O. onder deze regeling te laten val len. De nieuwe regeling zal waar schijnlijk op 1 Januari ingaan.' Tegelijk wordt een verlaging van de college-gelden voorgesteld. OCTOBER Rozenkransmaand \000M00jm000Ê000t0M00mrM0M0r*0M00it In de middagvergadering, onder voorzitterschap van de heer M. van der Goes van Naters, betoog de de Fransman René Courtin dat de Europese gedachte een crisis heeft doorgemaakt, die echter sinds de Duitse verkiezingen van 6 September op het punt staan opgelost te worden. Hij sprak zich uit ten gunste van een Europese volkerenkamer, die via 'directe verkiezingen wordt gekozen. Het feit, dat het gemeenschappelijk leger in handen zal blijven van de raad van nationale ministers een internationaal en geen boven nationaal orgaan dus noemde hij een zwak punt in de huidige opzet van de Europese Defensie gemeenschap. Over de schepping van een gemeenschappelijke markt was de heer Courtin meer tevre den, omdat nu reeds besloten is dat aan het eind van een zes jarige periode de regel van de eenstemmigheid in de raad van nationale ministers opzij gezet wordt. Dan zal de verlammende boei van het veto hebben afge daan. Naar verluidt heeft men van den Haag uit niet aangedrongen op speciale veiligheidsmaatregelen in Suriname in verband met de gespannen situatie in het naburige Brits Guyana. Wel wordt de ontwikkeling van de toestand in'deze Engelse ko lonie nauwkeurig gevolgd mede aan de hand van de inlichtingen, welke eigener beweging door de Engelse regering worden gegeven. Achter de vraag, wat er in Brits Guyana wel zou kunnen gebeuren moet op het ogenblik nog een vraagteken worden gezet. Wel kan echter worden gezegd, zo meent men in Haagse kringgn, dat er geen gevaar bestaat dat''even tuele onlusten in Brits Guyana naar Suriname zullen overslaan. Dit oordeel is gebaseerd op de omstandigheid dat Suriname door het zelfbeschikkingsrecht een gro tere mate van onafhankelijkheid tegenover Nederland bezit dan Brits Guyana ten opzichte van het Verenigd Koninkrijk. aan de Noordelijken NEW YORK. De Verenigde Staten hebben Donderdag via Zweden een nieuwe boodschap aan de Chinese communisten en de Noord-Koreanen gezonden, waarin deze wordt verzocht, zo spoedig mogelijk hun standpunt ten aanzien van de politieke con ferentie over Korea bekend te ma ken. Volgens de Amerikaanse re gering is een spoedig antwoord op haar nota een „gebiedende noodzaak", wil de conferentie doorgang vinden vóór 28 October, zoals in de Koreaanse bestands overeenkomst is gestipuleerd. WASHINGTON, 8 Oct. Amerika en Engeland hebben vandaag gezamenlijk bekend gemaakt, dat zij hun bezet tingszones in het gebied van Triëst „op de vroegst mo gelijke datum" ter besturing aan de Italiaanse regering zullen overdragen. Deze beslissing werd bekend gemaakt als een stap om een einde te maken „aan de huidige verslechtering" in de betrekkingen tussen Italië en Joego Slavië. Beide landen eisen het gehele vrije gebied van Triëst op. Amerikaanse en Britse troepen hebben zone A bezet, waaronder de stad en de haven van Triëst, gedurende bijna 8 jaar. Op het ogenblik liggen er onge veer 4000 man Amerikaanse en 3000 man Britse troepen in het gebied. Joegoslavië bezet de rest van het gebied als zone B. De Britse en Amerikaanse troe pen zullen teruggetrokken wor den, aldus de bekendmaking aan gaande de beslissing. De Amerikaans-Britse beslissing is meegedeeld aan Italië en Joego slavië. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken stipte aan, dat recente voorstellen voor regeling van de toekomst van Triëst die door Italië en Joegoslavië inge diend werden, verworpen werden. „In deze omstandigheden zien de twee regeringen geen ander alternatief dan een einde te ma ken aan de huidige onbevredigen de toestand". „Zij zijn niet langer bereid de verantwoording voor het bestuur van zone A te blijven dragen". „De twee regeringen verwach ten dat de maatregelen die geno men worden zullen leiden tot een vredelievende oplossing". Maarschalk Tito, president van Joegoslavië, heeft vanavond vier kant en vastbesloten geweigerd een Engels-Amerikaans voorstel aan te nemen, waarbij het groot ste gedeelte van het vrije gebied van Triëst aan Italië wordt over gedragen. Inmiddels trekken duizenden woedende Joegoslaviërs door de straten van Belgrado schreeu wend: „Wij willen onze levens ge ven maar niet Triëst". Overal in het land worden woedende de monstraties gehouden. Vice-president Kardelj verklaar de: „De Joegoslavische regering is niet bereid in te stemmen met deze beslissing en zal maatregelen nemen die tot haar beschikking Eden blijft aan MARGATE, 8 Oct. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden heeft vandaag ver klaard, dat Groot Brittannië van plan is te blijven aandringen op besprekingen op hoog niveau tus sen Oost en West ondanks het negatieve antwoord van Rusland op het laatste aanbod. Eden verklaarde bovendien dat hij van plan is aan te blijven als minister van Buitenlandse Zaken. staan binnen het kader van het handvest der Verenigde Naties". De officiële commentator voor buitenlandse aangelegenheden van radio Belgrado noemde de beslis sing „een belangrijk precedent dat onvoorziene ontwikkelingen kan uitlokken". Welke deze zouden zijn blijft onzeker, maar het deed de specu latie ontstaan dat Tito troepen zou kunnen zenden naar de Ita liaanse grens. Officieel Italië heeft vanavond het Anglo-Amerikaanse besluit ten aanzien van Triëst toegejuicht, maar de machtige communistische partij heeft het in felle bewoor dingen veroordeeld. Zuid-Slavië zal bij de Westerse Mogendheden protesteren. De Italiaanse regering heeft het voorstel aanvaard. Kathleen Ferrier overleden LONDEN. De Britse alt zangeres Kathleen Ferrier is Don derdag in een Londens ziekenhuis overleden. Zij bereikte de leeftijd ken. Voor het geval de toestand in Brits Guyana een versterking van de grensbeveiliging zou nodig maken, zei nog vermeld, dat in Suriname zelf een detachement van de Koninklijke Landmacht is gestationneerd. In de ruim 1600 km verder gelegen Nederlandse Antillen liggen nog enige eenhe den van het korps Mariniers, een squadron Fireflies en Hr. Ms. fre gatten van Speyk en Ceram. Laatstgenoemd schip keert in het midden van deze maand naar Ne derland terug. Eén zwaargewonde te Amsterdam AMSTERDAM 8 Oct. Van middag omstreeks half zes is een autobus van Maarse en Kroon, komende van Schiphol met een vijftigtal passagiers, op de Am- stelveenseweg te Amsterdam te gen een personenauto gebotst, die van de Zuidelijke wandelweg kwam. De bestuurder is zwaar gewond uit de gehavende personenauto bevrijd en naar het ziekenhuis overgebracht. Wonder boven won der heeft geen der buspassagiers ernstig letsel opgelopen. Ook de buschauffeur is naar het zieken huis vervoerd, omdat hij in over spannen toestand was geraakt. Tengevolge van de botsing werd hij met zijn hoofd door de voor ruit gedrukt, waardoor hij de macht over het stuyr verloof, De bus slipte naar de overziide van de Amstelveenseweg, sleepte een lichtmast enkele meters mee en kwam tegen een boom tot stil stand. Aangezien de Amstelveen seweg een voorrangsweg is meent de politie, dat de personenauto geen voorrang heeft verleend aan de van links komende autobus. Voor het leven van de bestuur der van de personenauto wordt gevreesd. met atoomwapens WASHINGTON, 8 Oct. Pre sident Eisenhower heeft vandaag verklaard, dat het in het Russi sche vermogen ligt een atomische aanval op de Verenigde Staten uit te voeren en dat dit vermogen met het verstrijken van de tijd groter zal worden. De president deed kennelijk een poging de ogenschijnlijk tegen strijdige verklaringen van ver schillende autoriteiten over het onderwerp Rusland en de water stofbom met elkaar te verzoenen. met Engeland en V.N. GEORGETOWN (Brits Guyana), 8 Oct. (Reuter). Dr. Jagan, de als communistisch gezind be schouwde premier van Brits- Guyana, heeft Donderdagavond in de Volksvertegenwoordiging me degedeeld dat zijn regering zich voorstelt een delegatie naar Lon den te zenden, om haar zaak met de Britse autoriteiten te bespre- van 41 jaar. PARIJS, 8 Oct. Volgens ge woonlijk goedingelichte kringen in Parijs heeft Frankrijk besloten Engeland en de Ver. Staten te polsen over een mogelijke confe rentie met de Sowjet-Unie en communistisch China met betrek king tot het Verre Oosten en voor het zoeken van een regeling in Indo-China. MEVROUW KOOPER VERKOOPT OORKONDEN SCHIPHOL. De echtgenote van de gezagvoerder van de Lift master mevrouw C. E. Kooper- Hoogeveen zal hedenmiddag om streeks drie uur op de Dam in de hoofdstad oorkonden verkopen van de Christchurch-race ten bate van de Mytylstichting voor het gebrekkige kind. Enkele K.L.M. gezagvoerders en stewardessen zullen hierbij tegen woordig zijn. Deze delegatie zou mogelijk ook naar New York reizen, om de zaak van Brits Guyana onder de aandacht der Verenigde Naties te brengen. in Brits Guyana GEORGETOWN, 8 Oct. In de hoofdstad van Brits Guyana Geor getown, zijn vandaag troepen van de Britse kruiser „Superb" aan land gegaan. De landingsoperatie was in twee uur voltooid. De gebeurtenissen van de afge lopen 24 uur hebben niet geleid tot een merkbare toeneming van de spanning in Georgetown. Leden van de communistisch gezinde „Vooruitstrevende Volks partij", welke onder leiding van premier dr. Jagan staat, hebben tussen Woensdagmiddag en Don derdagochtend in allerijl op het partijhoofdkantoor en in een boekwinkel berustende stukken en Sowjet-Russische literatuur naar elders vervoerd. Dit werd gedaan met het oog op verwachte huiszoekingen door de politie.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1