K.A.B. Verbondsvoorzitter over recente loonpolitiek Opperbeste stemming aan boord van de Liftmaster Een historisch document Pools Episcopaat spreekt zich uit over de Kerkvervolging Vluchtelingetjes hij de Koningin op hezoek De geschiedenis van Amerika „We denken niet aan staken maar voelen ons gegriefd" Bereid tot eerlijk overleg V ook retjes In 14 minuten zogen „ive" 10.500 liter benzine op verwachting i door het KNMI geldig van Zater- ot Zondagavond: ER veer. Koude nacht. overdag overwe- nnig en ongeveer temperatuur als Langs de kust tot vrij krachtige het binnenland tot matige wind Suidoost en Zuidw. arme sterrekijker, Hauw van de kou. paar optimisten n de Bergerweg, het Noorden, met verrekijker gewa- een paar meter Grote Beer. En ijken. Ik heb nog last gehad van als gisteravond, rant goed gelezen altijd al alle mo- nderheden in mijn jemist, vooral als htige natuurver- ging, had ik me dat ik zou gaan de meteoorstenen acobini, die vijf leden de aarde te- e dwars door zijn an. Ik heb een vol hemel gestaard. Ien overal en ze itig om te zien. orstenen, nee, ik dat ik ze gezien c heb ik er zeven dat duurde zo ichtstrepen waren k bang ben, dat ik verbeeld heb. Ik k weer niks mee- ar wedden, dat vandaag komt thousiast verhaal kers, die blij wa- ir bed gegaan te ze een prachtig lijnsél hebben Ik ben er erg aar. Ik ben maar aan het werk ge- tenslotte toch nog nsel der natuur Interessant was aar koud was 't TERREKIJKER AANGERAND Donderdagavond is een meisje aan- hoek van de Nico- en de Bergerweg. had het meisje op vorpen, maar toen lorbijkwam en om ivde, liet de man 5, dat huilend weg- ïulpgeschreeuw van ster kwam een an- ganger toegesneld, sman, wonende aan Scorelkade, die de an vastgreep en in i tot de politie ar- man is op het poli- tgezet. Het bleek los werkman die in ran Alkmaar woon- tem ten laste geleg- )e politie verzoekt me en het meisje kend zijn gebleven, olitiebureau te ver- et verstrekken van C.-nieuws DTS is de te- a het eerste krijgt Gezien het succes ag verwachten wij strijd. Er zal hard en worden willen ons erelijstje wor- d. Mannen van de aatste minuut wer- lak komt voor ei bers, die van een waarin om iedere er gevochten wordt ig hun hart opha- drommen dus naar gaat naar KFC V naar Berdos II. Nu mee naar huis ne- t om 12 uur op de strjjd aan tegen C gaan naar VVZ lar Limmen B en Volendam C en D :>ek vereren. Hoe- denken jullie bin- irantenfront zullen edstrijden gespeeld uur, Overdie tegen lat naar St. Adel- r Kolping Boys, E ek van St. Adel- 5 uur op Overdie. middag Vitesse C partij geven. Suc- de gehele linie Supporter programma Aanstaande n door de Alk- ■clubs de volgende speeld: yclub „Terriers": nee IVTerriers: IVTerriers. I.H.C.: dames: La ar I; Strawberries II; DEM III—Alk en: Be Fair III inokè VAlkmaar II—DEM III, aan- Zaterdag 10 October 1953 Pagina 3 (Van één onzer redacteuren) Tegelijk met de aangekondigde huurverhoging aldus begon de Verbondsvoorzitter van de K.A.B. zijn te En schede gehouden rede werd het vraagstuk van de compensatie gesteld. S.E.R. en regering waren zich van de noodzaak van compensatie bewust. Omtrent het hoe waren er echter een aantal strijdvragen. Evenals tijdens de in Juni gehouden Verbondsvergadering der K.A.B. nam spreker ook gisteravond stelling tegen de aankondi ging van de regering van Maart, waaruit bleek, dat de regering het met de compensatie nogal zuinig aan wilde doen. De S.E.R. bracht toen, zoals men weet. een rapport uit. waar in de wenselijkheid van huurver hoging werd erkend. Maar de grote meerderheid wilde zich niet uitspreken over de vraag welke compensatiemaatregel bij de on derhavige huurverhoging in aan merking diende te komen. Deze grote meerderheid was van oor deel, dat een dergelijke keuze zou moeten worden overgelaten aan het overleg van de regering met het georganiseerde bedrijfsleven. Tevens zou het aanbeveling ver dienen het effect van een com pensatiemaatregel tot uiting te laten komen op hetzelfde moment, dat de huurverhoging tot stand zou komen. Wat doet nu de regering, aldus de heer J. A. Middelhuis. Zij stelt een aantal belastingfaciliteiten voor, waardoor de in 1951 opge legde investeringsbeperking meer dan opgeheven wordt en laat de consumptiebeperking zonder meer onaangetast. Daarnaast stelt zij een huurverhoging voor en zij denkt deze voor de helft te com penseren door een aantal belas tingmaatregelen, welke onmoge lijk op hetzelfde ogenblik van in voering der huurverhoging voor de loon- en salaristrekkenden practisch effect kunnen hebben. Over compensatie van de andere helft der huurverhoging moet wordi nader onderhandeld worden. In- plaats van overleg te plegen, dic teert de regering dus de keuze. Standpunt der K.A.B. Het standpunt der K.A.B. is, dat de huurverhoging volledig door loonsverhoging gecompen seerd dient te worden. De lonen en salarissen van arbeiders en be dienden zijn nog steeds aan de lage kant. Het werkelijke arbei dersleven is nog steeds zorgelijk. Met de verdwijning der Investe ringspolitiek dient ook de con sumptiebeperking op te houden. Als de dividendstop kan verdwij nen en als zij die buitenlandse reizen maken weer f 75.per dag mogen verbruiken, als thans ver schillende bedrijfsbelastingen weer verlaagd kunnen worden, dan past ook tegenover de grote massa van loon- en salaristrek kenden wat meer royaliteit dan de regering blijkbaar meent te kunnen opbrengen. Anders komen we opnieuw in een kruimelpoli- tiek terecht. Toen het overleg over de loon- compensatie begon, stelde de Raad van Vakcentralen een alge hele compensatie der huurver hoging voor door loonsverhoging en afschaffing van het resterende gedeelte van de in 1951 aan vaarde consumptiebeperking. We verklaarden ons bereid rekening te houden met het effect van de verlaging van de verbruiksbelas tingen en van de personele be lasting op de kosten van het le vensonderhoud. Vanaf dat mo ment begonnen de tegenstellin gen, die de laatste tijd zo duide lijk aan het licht zijn gekomen. Met enkele voorbeelden toonde spreker vervolgens aan, dat men er nog niet is, wanneer men het in beginsel eens is over de com pensatie van de huurverhoging en een afschaffing van de con sumptiebeperking, want dan moet men het immers nog eens zien te worden over allerlei uitgangs punten en veronderstellingen. Wat nu? We betreuren de houding van de centrale werkgeversorganisa ties, wier starre houding de oor zaak is geweest van de ongeluk kige gang van zaken. Evenmin zijn we te spreken over de hou ding van de regering. En ieder, die de gang van zaken gevolgd heeft, zal het duidelijk zijn, dat we in de toekomst niets cadeau zullen krijgen, doch elke verbe tering van het arbeidersbestaan moeizaam zullen moeten verove ren, aldus besloot de heer J. A. Middelhuis zijn rede, die hij eer gisteravond voor de Enschedese K.A.B.-leden hield en waarin hij, zoals hij zelf zei, een .„verslag" gaf van de onderhandelingen om trent de looneompensatie. Doch daarmee was de verbondsvoor zitter niet klaar. „Wat nu?" vroeg de vergadering. „Gebeurt er nog iets of berust men? Doet de Raad van Vak centralen nog pogingen om ver andering in de situatie te krij gen? Wat doet de K.A.B., wan neer in Januari zou blijken, dat de loonsverhoging door prijsstij ging zou worden gevolgd?" Deze en soortgelijke vragen werden op de verbondsvoorzitter afgevuurd, die in zijn repliek stelde, dat nu de regering heeft beslist, het woord aan de volks vertegenwoordiging is. We leven in een democratisch land. Wan neer wij thans een actie tegen de regering zouden overwegen het woord staking is niet gevallen, doch ik zal het zelf maar noemen dan zouden wij ons inderdaad schuldig maken aan wat ons van bepaalde zijde wel eens wordt verweten, nl. dat we zouden pro beren een regering bepaalde maatregelen op te dringen. En wat het begrip staking betreft, dat tweezijdige scherpe mes, ik kan u wel zeggen, dat we er niet aan denken om voor één procent loonsverhoging te gaan staken. We kennen als katholieke orga nisatie onze verantwoordelijkheid. We zijn gegriefd We zijn gegriefd, omdat men ons redelijke cijfer van zes pro cent heeft genegeerd. Maar aldus de verbondsvoorzitter tot de vragensteller wanneer de gegeven vijf procent niets bete kent, dan zou ook dat ene pro cent meer ons niet hebben kun nen redden. Fel keerde de heer Middelhuis zich tenslotte nog te gen de werkgeversorganisaties. De Nederlandse werkgevers, zo zei hij, hebben het recht van vrije loonpolitiek verkwanseld voor een bord linzensoep van één procent. Zij, die altijd al hun krachten hebben ingezet tegen een dirigis tische loonpolitiek, blijken uit eindelijk die dirigistische loon politiek toch nog te prefereren boven een vrije loonpolitiek, mits die dirigistische, zoals thans, maar één procent goedkoper is. Nogmaals, we betreuren de gang van zaken. Het hele spel is èn door de regering èn door de werkgevers ontactisch gespeeld. Men heeft te veel naar de cijfers en te weinig naar de mensen en hun toestanden gekeken. Daarom al geeft men nog zo vaak af op de machtsfactor, „de K.A.B. kan niet te groot, wel te klein zijn", aldus de verbondsvoorzitter. Aan boord van de „Dr Ir M. H. Danime", 9 Oct. In Rome slokten „we", zoals U weet, in veertien minuten 10.500 liter benzine op en voordat er, nadat de wielen de grond raakten, 21 minuten verlopen waren, zaten we alweer in de lucht op weg naar Bagdad, 35 min. voor op het tijdschema. „It's amazing," zei Harry E. Wackter de Amerikaan van „Uni ted Aircraft", die de reis mee maakt, toen hij zijn horloge in de zak stak na de tijd van het tan ken opgenomen te hebben. „Veel sneller dan ik dacht," was het commentaar van1 boord werktuigkundige H. van der Ham, „maar je moet die Italiaanse jon gens in de gaten houden. Ze zijn zo wild, maar enthousiast en on der de schijnwerpers werkten ze alsof de eer van het ganse Apen- nijnse schiereiland op het spel stond. In de buurt van Athene zat een vuiltje: een klein onweersbuitje, maar de uitlopers waren zo krach tig, dat het bevel „riemen vast binden," .gegeven moest worden. Op ruim 5000 meter vlogen we in de avond boven de Middel landse Zee en nog later de woes tijn over. Beneden ons: het vol slagen duister, gevangen in een wolkenlaag. Boven ons de ster- WARSCHAU (K.N.P.) Eerst thans wordt in volle omvang duidelijk tot welk een toppunt de spanning tussen Kerk en Staat in Polen gestegen is. Een docu ment van 5000 woorden, gedateerd 8 Mei, dat het definitieve standpunt van de Poolse bisschoppen tegenover een reeks aanmatigende eisen van de regering behelst, is thans in het buitenland bekend geworden. Het verklaart volkomen de mateloze haat, waarin de communistische regering van Polen gevallen is en is de onmiddel lijke aanleiding zowel van het proces tegen Mgr. Kaczmarek en de arrestatie van Stephanus Kardinaal Wyszynski. Op 8 Mei hebben de bisschoppen geweigerd een oplossing te aanvaarden, die „de zaken van God op het altaar van de keizer plaatst". De Poolse bisschoppen hebben de communistische regering voor de voeten geworpen, dat zij bezeten is van de „krankzinnige wens de Katholieke Kerk te vernietigen". Zij vestigen er de nadruk op, dat zij nog steeds bereid zijn hun medewerking te verlenen aan „een eerbare en eerlijke oplossing" van de moeilijkheden tussen Kerk en Staat in Polen, maar dat zij per sé de voorgestelde oplos sing weigeren. Het document is aan president Boleslaw Bierut over handigd door Mgr. Zygmunt Choromanski, secretaris van de Poolse hiërarchie. De bisschoppen geven in hun memorandum toe, dat enige uitzonderingen daargelaten er geen kerken en kapellen in Polen gesloten zijn. Maar buiten dit smalle terrein van godsdienst oefeningen wordt de Kerk in elke beweging gehinderd. „Wij beschuldigen niemand persoon lijk, aldus het memorandum, want „wii zijn er van overtuigd, dat de vijandigheid tegenover de Kerk niet zo zeer een kwestie is van personen, met wie wij te rpa- ken hebben, als wel van het sy steem. De verantwoordelijkheid valt terug op de ideologie van het marxisme, op de leer, welke de mensen de haat verkondigt, wraak op zijn tegenstanders zoekt en verdeling en strijd uitlokt zelfs onder broeders „In de naam van 's lands wel- SOESTDIJK, 9 Oct. Het was vandaag een grote dag voor het ïougoslavisch meisje Eva Keiler en 26 andere kinderen uit ge vluchte of verdreven Oost-Euro- pese families. Vandaag, op haar dertiende verjaardag mocht zij met haar vriendjes en vriendinne tjes bij Koningin Juliana op be zoek. Tegen drie uur kwamen de kin deren, die allen tussen de 10 en 14 jaar oud zijn, onder leiding van mevrouw mr. B. E. A. C. van der Walle, secretaresse van de natio nale commissie voor vluchtelin genhulp, op paleis Soestdijk op uitnodiging van de Koningin. Ze waren eerst wel wat be- drempeld, deze kinderen, wier bakermat in Oost-Duitsland, You- goslavië, Polen, Estland, Roeme nië en Bessarabië lag. Van 1945 of 1946 af hebben zij met hun ouders rondgezworven, in kampen geleefd en de bitterheid van de vaderlandsloosheid gekend. Zij maken deel uit van een groot transport vluchtelingetjes, die door het Diocesaan Sociaal Chari tatief Centrum, het R.K. Huisves tingscomité en door „Interchurch aid and service to refugees" een vacantie in Nederland is aange boden. Zij leven nu enige tijd in gewone gezinnen het normale le ven mee. De jarige Eva Keiler kreeg een verjaardagsgeschenkje van de Koningin en 'n tijdelijk pleegkind van mgr. H. van Hussen uit den Haag bood Hare Majesteit een bouquet zelfgeplukte bloemen aan. Tijdens de ontvangst, die vijf kwartier duurde, heeft de Konin gin met alle kinderen, die haar ook hebben toegezongen, gespro ken. Deze kinderen, wie de eer te beurt viel op Soestdijk op visite te mogen komen, zijn voorloper- tjes van andere vacantiegangers uit de 'Duitse vluchtelingenkam pen. Vele Nederlandse gezinnen trekken zich gaarne het lot van de verdreven en gevluchte kin deren aan. Er kwamen tien sleepboten aan te pas VLISSINGEN, 9 Oct. Tien sleepboten hebben vanmiddag om half drie het 7181 brt metende Belgische stoomschip „Capitaine Lauwereins", dat vanmorgen vroeg bij Terneuzen aan de grond was gelopen, vlot gesleept. De sleepboten waren de Adriaan Let- zer uit Walsoorden, de Schelde en de Dolfijn uit Vlissingen, de Walvis, de Joh. P. Best, Fred Ger- ling en de Brigitta Gerling uit Antwerpen, de Holland en de Pierre uit Terneuzen. zijn hebben wij het recht van de leiders uit het marxistische kamp herziening te eisen van de be ginselen van genadeloze haat tegen en uitbanning van onze godsdienst. Kerk en God." Het document, dat krachtig maar toch nog steeds gereserveerd van toon is. veroordeelt rechtstreeks het atheistische marxisme en zou, luidens berichten, de prompte order van Moskou hebben uit gelokt tot maatregelen tegen Mgr. Kaczmarek en kardinaal Wyszynski. Regering schendt overeen komst De bisschoppen gaan alle pun ten van vervolging na sinds de ondertekening van de overeen komst tussen Kerk en Staat in April 1950. Zij constateren, dat in tegenstelling met haar beloften de regering vele katholieke scholen heeft gesloten. Meer dan tien hoogleraren van de Katholieke Universiteit te Lublin zijn zonder opgaaf van redenen ontslagen. Het godsdienstonderwijs wordt systematisch van de staatsscho len verwijderd doordat deze scholen in handen worden ge speeld van de particuliere ver eniging van atheistische scholen. Op de nog resterende openbare scholen is het godsdienstonder richt willekeurig besnoeid. Gods dienstonderwijzers zijn ontsla gen. Ondanks de uitdrukkelijke verlangens van de ouders worden de Katholieke kinderen in marxistische geest onderricht in een anti-godsdienstige en anti christelijke sfeer. Jonge Katholie ken, die hun studies willen voort zetten moeten zich bij de com munistische jeugdorganisaties aansluiten. In tegenstelling met het grond wettelijk vastgelegde beginsel van scheiding van Kerk en Staat dwingt de regering priesters in politieke bewegingen, die het re giem ondersteunen. De regering heeft valse groepen opgericht, die zich voordoen als Katholiek, maar die in feite de Kerk trach ten te vernietigen. Het regiem heeft verschillende maatregelen genomen tegen de congregaties en orden. Seminaries zijn gecon- fiskeerd alsook vele kloosters. Zusters zijn verdreven uit de zie kenhuizen en andere charitatieve instellingen en aan de armoede prijsgegeven. Alle Katholieke publicaties zijn opgeheven en door z.g. Katho lieke bladen en tijdschriften ver vangen. Het is reeds langer dan een jaar geleden, dat de Kerk een boek heeft kunnen uitgeven. De staat mengt zich openlijk in het interne bestuur van de Kerk een onwettige en grond wettelijk niet verantwoorde in menging. De regering heeft pries ters, Apostolische Administrato ren en bisschoppen uit hun func ties ontheven, en heeft nieuw ge kozen bisschoppen verhinderd hun ambt te aanvaarden. Zij heeft zich gemengd in de verkie zingen van vicarissen capitulares, waardoor deze verkiezingen on geldig zijn. „In zijn gehele geschiedenis heeft vrij Polen nog nimmer zul ke pogingen tot onderwerping van de Kerk aan de staat ge kend". aldus het memorandum. Het wijst er op, dat zelfs Lenin een dergelijke onderwerping van de Kerk „schandelijk en ver vloekt" noemt. Ondanks alle druk en vervol ging, aldus de bisschoppen, heeft de hiërarchie soepelheid betracht om de regering niet in het harnas te jagen en gehandeld volgens de overeenkomst van 1950. Tot het uiterste gegaan Het memorandum vervolgt: „De bisschoppen zijn zelfs zover gegaan, dat zij steun gaven aan de vredesbeweging, ofschoon deze beweging een politiek en zuiver leken-karakter had. Zij ondersteunden zoveel mogelijk het nationale front, ofschoon dit marxistische doelstellingen na streeft. tegengesteld aan de Ka tholieke leer". Het Poolse episcopaat gaat uit voerig in op zijn stappen ter nor malisering van de kerkelijke aan gelegenheden in z.g. westelijke gebieden, vroeger Duits grond gebied. De communistische pro paganda heeft voortdurend de bisschoppen ervan beschuldigd hun beloften niet na te komen in zake de benoeming van bisschop pen in deze gebieden. Het memorandum onthult, dat kardinaal Wyszynski van de H. Stoel de benoeming heeft ver kregen van bisschoppen in be doelde gebieden, doch dat de re gering iedere medewerking wei gerde en verhinderde, dat de bis schoppen hun ambt daar aan vaardden. Nog steeds gaat de communistische pers voort de H. Stoel en de hiërarchie te be lasteren. zo verklaren de bis schoppen. „Wij handelen niet met dubbel zinnige bedoelingen", zo vervol gen zij, „doch alleen om de brandende noodzakelijkheid te beklemtonen van een eerbare en eerlijke oplossing van de bestaan de situatie. Wij zoeken naar een positieve oplossing ten voordele zowel van de Kerk als van de Staat. Niets is ons verder dan tweespalt of haat te willen zaaien. „Maar in de huidige stand van zaken hangt het slechts van de oprechte goede wil der regering af of de binnenlandse vrede en de wederzijdse harmonie werke lijk bereikt zullen worden. Het hangt af van het feit of de rege ring wil verzaken aan haar radi cale en vernietigende haat tegen het Katholicisme en of zij haar doel de onderwerping van de Kerk tot een willig instrument in handen van de staat wil op geven Staande voor de keuze: ofwel de Kerk uit te leveren als een werktuig van de staat ofwel ons lijden te aanvaarden, zo besluiten de Poolse bisschoppen, aarzelen wij niet. Wij willen de stem van onze apostolische roeping en van ons priesterlijk geweten volgen in de vrede des geestes en in de wetenschap, dat wij niet de ge ringste aanleiding tot vervolging hebben gegeven en dat het lijden, dat ons te beurt valt, geen an dere reden heeft dan de zaak van Christus en Zijn Kerk". ren als vaste punten in een we reld waar problemen als „Per zische olie" en de „Kanaalzone- kwestie," de betrekkelijkheid van de dingen hier beneden slechts accentueren. Het „hup Holland, hup", waar mede de start begonnen was en dat in Rome nog eens luidkeels opklonk, was verstorven. De lich ten in de cabine waren gedoofd en slechts boven de persmensen hingen de zaklantaarns waardoor het achterste gedeelte van de „Liftmaster" in een klein en ge heimzinnig kantoortje op kilome ters boven de aarde werd omge toverd. In de pantry hielp emi grant Henk van der Vloodt uit Hilversum de stewardess op dat moment, de enige die niet als de anderen 'n gemakkelijke houding had aangenomen en niet wegdoe zelde na een emotievolle dag, die het begin van een nieüw leven had ingeluid. Druk werk. Het eerste traject was 't vlugst geweest voor de telegrafisten en boven Europa trilde het van de berichten die de mededingers in de race toevoegden aan het toch al zo drukke telegrafische ver keer. Kans voor het verzenden van commerciële telegrammen was er niet geweest. „Te druk," was de opmerking van gezagvoer der Kooper, die terecht zijn weer berichten en positiebepalingen liet prevaleren boven het „gewone" nieuws naar Nederland. Tussen twee onweersbuien door koersten we om Creta heen en net boven Creta begon de dertig ste verjaardag van de „papieren vlieger" Dick Visser. Dick Visser had nóg een reden om zich „hap py" te noemen, want volgens zijn berekeningen zouden we 2 uur voor schematijd in Bagdad aan komen en een beter cadeau kon hij niet wensen. Woordenspel. Van het Engelse station Nicosia in de Middellandse Zee hoorden wij, dat de „Viscount" rechtstreeks van Londen naar Bahrein vloog. „Goed werk," vonden de Engelsen op de grond en de eerste vlieger van de Liftmaster, de Australiër Griffith was het daarmee eens. „Voelen jullie er niets voor Vis counts te kopen?" vroeg men be neden. „Ik zal jullie even onze technische man geven," zei Grif fith en duwde Visser een micro foon in de hand. „Inderdaad goed werk," antwoordde deze. „Maar we vliegen liever met een cabine vol passagiers dan met een cabine met benzinetanks." Daar moesten de mensen „op de grond" hem weer gelijk in geven, en hiermede eindigde dit woordenspel midden in de nacht boven de Middelland se Zee tussen een Engelse ver keerstoren en een Nederlandse vliegtuig. VRIJWILLIGE AANGIFTE MYX0MAT0SE 's-GRAVENHAGE, 9 Oct. Het valt voorshands niet te verwach ten, dat de overheid bij de be strijding van de konijnenziekte myxomatose verdergaande maat regelen behoeft te nemen. Doordat er voor deze ziekte geen aanmeldingsplicht bestaat, is het mogelijk, dat er meer geval len van de ziekte zijn voorgeko men dan officieel bekend is. Ter vergemakkelijking van de vrijwillige aangifte is in het be lang van een juist beeld van de ontwikkeling der ziekte in ons land, thans dan ook een regeling getroffen, waarbij de politie ken nis neemt van de aangiften. Post voor Hr Ms Dubois 's-GRAVENHAGE, 9 Oct. In tegenstelling met hetgeen hier over eerder werd gepubliceerd, dient post voor opvarenden van Hr. Ms. fregat Dubois, welk schip thans onderweg is van Nederland naar de Koreaanse wateren ter aflossing van Hr. Mis. Johan Mau- rits van Nassau, en welke post wordt uitgereikt te Singapore, Hongkong en Jokosaka, respectie velijk uiterlijk 16, 23 en 29 Octo ber om 08.00 uur op het marine postkantoor te Amsterdam (C.S.) aanwezig te zijn. Adressering als volgt: Naam, rang of kwaliteit, mari nenummer; aan boord van Hr. Ms. Dubois; Amsterdam C.S., Marine. De havens waar de post wordt uitgereikt, dienen niet te wor den vermeld. 1. Op 6 September 1620 stevende het kleine vaartuig Mayflower (Meibloem) de Engelse haven Plymouth uit. Aan boord waren 102 kolonisten, die vergunning had den gekregen zich in het pas ontdekte Vir ginia te vestigen. Een gedeelte van de ko lonisten, de zogenaamde „separatisten", emigreerde om vrijheid op religieus gebied te verkrijgen. De meerderheid bestond evenwel uit avonturiers en ontslagen mis dadigers. 2. Na meer dan 2 maanden gevaren te hebben, naderden zij eindelijk land, maar voor zij aan wal gingen, kwamen 41 van de kolonisten in de kajuit van de kapitein hijeen en sloten een overeenkomst die door allen getekend werd. Daarin werd ver klaard, dat ieder van hen verplicht was zich aan de regering en de leden van de regering, die zij gemeenschappelijk geko zen hadden, te onderwerpen. 3. Het schip was al te ver naar het Noor den doorgevaren, en het land. waarop zij uitkeken, bestond uit witte, trieste duinen. Pas laat in December konden zij op een daartoe geschikte plaats aan wal gaan en aan het optrekken van het winterverblijf beginnen. Op Zondag 31 December hielden zij voor het eerst een kerkdienst aan de wal, en bij deze gelegenheid gaven zij de nederzetting de naam Plymouth. 4. Om het kamp vonden zij sporen, die erop wezen, dat daar vroeger Indianen gewoond hadden. In de loop van de win ter zagen zij herhaaldelijk verderop in het bos rook opstijgen. Op een voorjaarsdag ontvingen zij een bezoek van goedgezinde Indianen. Deze hielpen hen op veel manie ren en er werd een vredesverdrag geslo ten. dat verscheiden jaren lang van kracht bleef.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3