rst Gemeenter aadsv erk iezingen Provinciaal program Nog nooit zo snel getankt als deze nacht... Nog weinig belangstelling van eigen diocesanen woonde G. C. van Balen Blanken RidderOrde van Oranje Nassau Smid gedood ïlease :anon sland Partijraad K.V.P. en de a.s. verkiezingen Partijraad zendt telegram aan Andriessen R.K. melkhandelaren over winstmarge Moorden in Kenya LIFTMASTER OP Slechts 25 minuten aan de grond De Sint Bavo aan de Leidsevaart Wel veel buitenlanders naar de bisschopskerk Verdere afbouw blijft doorgaan SI! 1 HflHH Zuid-Korea moet geduld oefenen Zaterdag 10 October 1953 Pagina 9 ouiten, stil en het gebogen. werd bijgewoond van Bobby's instituut Notre T, 9 Oct. Het voor de Ame- hten in Europa ivond per schip in aangekomen. De Duitse en Ameri- ifgezet. De onder kanon zijn in de gelost en per -Duitsland ver waar het kanon wordt geheim oefeningen Wegens het gemeente Scha- ikte gelegenheid ren van lichame- .an het personeel van de groep deze lichamelijke rtaan worden ge- gymnastieklokaal Schagerbrug. gaderingen De eerstvolgen- ring wordt ge- (ctober. Daarna 26 November en ien. rste halfjaar van mde schema vast- 4 Februari, 4 29 April, 27 Mei van Tito 1ARD-Nrd. De ïeend er goed aan tar leden een be de heer Domini- die een voor met lichtbeel- -Slavië. het land eer Dominicus al oord heeft met en lichtbeelden niet aan te be- ie hem niet heb- uden deze avond geen spijt van zond wordt ge- ïdag 19 October. hierover ont- uis. Moge deze klein zijn. naar P.E.N. Donderdag 8 Oct. leden op excursie provinciaal elec- Bloemendaal. werd het gezel welkom geheten an de Afd. Voor meld een zeer in- serie, verduidelijkt over de voort- electriciteit in het en de toepassing dagelijkse leven, sterden met inte- angeboden kopje nkbaar aanvaard, de leskeuken be- gedemonstreerd en smakelijk het is. hte boterhammen zellige eetzaal ge- een warm hapje de smaak vielen, gen wti naar de vaar nu interes- werden vertoond huisverlichting en electrische toe- verschillende Staten. De Engel met een uiterst te maken te krii- waagden het toch de ploeg on te tenslotte ook van en, is een kwestie Muilen, de links- Wolves, was de ekendmaking van rlorievolle dag. Hii eens op de links- roberen en ziin hoopt, dat hii het 'brengt. Mullen is lubspeler, maar in m hij nimmer tot Toen hii achttien 41, kwam hii voor in een interland tegen Wales, de en hii nu weer 1950 Engeland net 10 van de rreeg Muilen geen missie komt er af dan in andere n geen Matthews jpgesteld. waarom rd op de midden- r er is niet louter k. De verkiezing e Albert Quixall n hii moest ming hebben om it hii in dienst is nderwiizer Harold ksbinnen. kan de 'er het algemeen En eerliik gezegd momenteel ook orbeeld een Stan- die wellicht een binnenplaats had zeker niet op plaats, waarvoor ten waren. Maar ssie spelers heeft dat Engeland be- honderd procent t de keuze, staat ven water. UTRECHT, 9 October De Partijraad van de K.V.P. kwam heden in buitengewone vergadering bijeen in „Esplanda" alhier, onder leiding van de waarnemend voorzitter ,de heer Chr. Matser, burgemeester van Arn hem. In zijn openingsii'oord herinnerde hij aan het aftre den van de heer W. J. Andriessen als partij-voorzitter (zie elders), waarna hij sprak over de gehouden ge meenteraadsverkiezingen. de pogingen om tot een drie- gesprek te komen met de K.N.P. en de Werkgemeen schap van Katholieken in de P.v.d.A. en de voorbereidin gen voor de komende verkiezingen van de Provinciale Staten. Het doel van deze buitengewone vergadering was het algemeen Provincie-program en de nieuwe bijzon dere reglementen voor deze verkiezingen vast te stellen. De gemeenteraadsverkiezingen I ondanks met name het Zuiden hebben dit jaar ook, aldus de zorg blijft geven, mag niet ver voorzitter, en zeer nadrukkelijk zwegen worden. gefungeerd als een landelijke politieke krachtmeting. Dit lag voor de hand na de voor ons land spectaculaire uitslag van de Ka merverkiezingen van het vorige jaar. Het ging om de positie van de K.V.P. en de P.v.d.A. De laat ste bleef niet in gebreke om te trachten haar succes van 1952 te consolideren of te vergroten. Haar verwachtingen bleken hoog gespannen te zijn. De K.V.P. zag zich tot taak gesteld een herstel periode in te gaan. Hoe moeilijk het ook is om een vergelijking tussen de uitslag van gemeenteraadsverkiezingen en van die voor de Tweede Kamer reëel te doen zijn, er is zonder twijfel vast komen te staan, dat de K.V.P. een krachtig herstel gedemon- s'reerd heeft en een positie als in 1948 heeft bereikt. En wat de P.v.d. A.aangaat: van een verdere ontwikkeling van de socialistische „doorbraak" ten koste van de Katholieke en Protestants-Christe lijke groeperingen bleek geen sprake te zijn. De P.v.d.A. kon zich slechts op ongeveer hetzelfde niveau als het vorige jaar hand haven, dank zij nieuwe achteruit gang van de C.P.N. Met het oog op de ontwikkeling in de komende jaren tot het nieu we verkiezingsjaar 1956 mag dit resultaat bevredigend genoemd worden: de K.V.P. bleek een heel stuk op weg naar her stel, de doorbraak van de P.v.d.A. bleek gestuit en ook in het Zuiden van het land vernauwd. Dat. des- UTRECHT, 10 Oct. De Par tijraad van de K.V.P. was heden in bijzondere vergadering bijeen, heeft op voorstel van de waarn. voorzitter, de heer Chr. Matser, het volgende telegram gezonden aan de afgetreden, nog niet ge heel herstelde voorzitter van de Partij, de heer W. J. Andriessen: „De Partijraad der K.V.P., in vergadering bijeen, stelt het op hoge prijs U mede te delen, dat hij uw heengaan als voorzitter diep betreurt, maar de noodzaak daarvan inziet. De Partijraad be tuigt U zijn grote dankbaarheid voor de leiding die U gedurende zeven jaren aan de Partij heeft gegeven. Hij hoopt, dat God uw gezondheid zal versterken en dat U nog vele jaren land en volk zult dienen als volksvertegen woordiger in de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Chr. Matser, wnd. Voorz. Dr. L. A. H. Albering, Secr. De heer Matser liet zijn voorstel voorafgaan door een hartelijk af scheidswoord, waarin hij o.a. zei: Het is nu zeven jaar geleden, leden van de Partijraad, dat u de heer Jan Willem Andriessen heeft gekozen tot voorzitter der Katho lieke Volkspartij. In de nu achter ons liggende jaren heeft hij de leiding gehad onzer organisatie, heeft hij gecombineerd de functie van partijvoorzitter en volksver tegenwoordiger. Deze combinatie eist veel van de mens, niet alleen van zijn geestelijke capaciteiten, van zijn eigenschappen van geest en van hart, maar in het bijzon der ook veel van zijn gezondheid. Het ogenblik is gekomen, waarop Andriessen aan deze laatste eisen niet meer kan voldoen. Zijn ge neesheren gaven hem het drin gende advies niet langer beide zware taken te vervullen. Het was een harde plicht, die daarmee aan onze voorzitter werd opge legd, maar hij vervulde hem, zo als hjj steeds zijn plicht vervuld heeft. De partij was hem steeds zeer dierbaar, hij was als het wa re met de partij vergroeid, maar hij nam zijn ontslag, juist ook in het belang der K.V.P. Hij zal blij ven optreden als volksvertegen woordiger in de Tweede Kamer der Staten-Generaal en daarom prijzen wij ons gelukkig, hoe node wij hem ook als voorzitter zien heengaan. Andriessen genoot en geniet ons aller vertrouwen, hij was voortgekomen uit de arbeiders- wereld geworden representant van onze hele volksdeel. Hij was een uitstekend voorzitter, dank ZjJ z n uitnemende eigenschappen, zijn ervaring en zijn kennis van zaken, vooral dank zij z'n liefde voor de partij. Hij was steeds een strijder voor de Katholieke politieke eenheidsorganisatie, ook toen anderen aarzelden. Een ander aspect van de ge meenteraadsverkiezingen en wel binnen de eigen partij vormden de moeilijkheden, die in verschil lende gemeenten gerezen zijn bij de voorbereiding der verkiezingen en door ondisciplinair optreden vóór de verkiezingen en daarna. Herhaaldelijk leek het er vroe ger bij de voorbereiding der ver kiezingen op of het bij de samen stelling van een gemeenteraads fractie uitsluitend gaat om de maatschappelijke vertegenwoordi ging. In het vormingswerk onder de afdelingsbestuursleden is aan dat euvel grote aandacht geschon ken. In 1949 was er dan ook een verbetering merkbaar. De over dreven waardering voor het „op delen" der zetels onder de ver schillende standen begon te ver minderen. Maar dit jaar en hier is een gevolg merkbaar van een onvolledige sociale eendracht of een gebrek aan sociale eendracht was het streven naar een „standen vertegenwoordiging" in veel gemeenten sterker dan ooit. Onaangename situaties bleven niet uit, bij de voorbereiding der verkiezingen binnen de Partij niet, maar evenmin bij de verkie zingen zelve en daarna als gevolg van verkiezing door voorkeur stemmen. Ik wil vandaag enkel de feiten signaleren en tevens vaststellen, dat op organisatorische wijze al leen geen verbetering kan intre den, daarvoor is sociale eendracht en inzicht in hetgeen de politiek is, zelfs primair noodzakelijk. Het vraagstuk op politiek ter rein aldus de heer Matser ver der dat ons sedert de viering van het Eeuwfeest der Kerkelijke Hiërarchie bijzonder ter harte gaat en waarbij het woord van Kardinaal en Aartsbisschop-Coad jutor ons zeer heeft bewogen, is dat van de eenheid der katholieken op politiek gebied. Het feit, dat de wijze Kardinaal hierop zo nadrukkelijk de aan dacht heft gevestigd en zulk een indringende aansporing heeft uit gesproken, spreekt voor ons Ka tholieken boekdelen. En het was dan ook niet te verwonderen, dat aan deze aansporing gevolg is ge geven, zowel door de kiezers bij de gemeenteraadsverkiezingen als door de K.V.P. na de verkiezin gen. Het bestuur der Katholieke Volkspartij heeft het woord van de Kardinaal, dat tot alle Katho lieken gericht was, uiteraard ook tot de K.V.P. gericht beschouwd. En het heeft zich gewend tot het bestuur van de Katholieke Natio nale Partij en van de Katholieke Werkgemeenschap in de P.v.d.A. met de uitnodiging om bijeen te komen en te spreken over en naar aanleiding van de verklaring van Z. E. de Kardinaal. Het bestuur van de Katholieke Nationale Par tij heeft de uitnodiging bereids aanvaard en zijn delegatie vast gesteld, met het bestuur van de Kath. Werkgemeenschap in de P.v.d.A. is nog een corresponden tie gaande. Van harte hoop ik, dat spoedig het eerste contact in een college van drie kan worden gelegd, waarvoor de personen reeds door de drie groeperingen zijn aange wezen. De aansporing van Kardi naal de Jong moge heilzame ge volgen hebben voor de politieke eenheid der Katholieke Nederlan ders, omwille van het welzijn van heel ons volk en dat van het Ka tholieke volksdeel in het bijzon der. ALKMAAR Hoe moet de winstmarge zijn, wil een melk handelaar een behoorlijk bestaan hebben? Moeten deze voor het platteland en de steden gelijk lig gen of moeten ze voor het platte land hoger worden gesteld van wege de uitgestrektheid. Of is het noodzakelijk, een behoorlijke mar ge te hebben voor het gehele ge west, d.w.z. van Castricum tot Texel. Over dit onderwerp is dezer dagen vergaderd door de R.K. Bond van Handelaren in Melk- en Melkproducten in Nederland, Kring Noordelijk Noord-Holland. De voorzitter, de heer F. v. d Peet te Alkmaar, leidde dit on derwerp in. Men stelde het van bestuurszijde zeer op prijs dat vooral van de handelaren óp het platteland veel belangstelling ge toond werd. Uit de besprekingen kwam dui delijk naar voren, dat men een consumentenprijs en een winst marge wenste óver het gehele ge bied van de Kring Noordelijk Noord-Holland, dus voor het ge bied, dat de Noordhollandse Con- sumptiemelk Vereniging (N.H.C. M.V.) omvat. Een stemming wees uit dat 90 procent zich ervoor verklaarde Hierdoor was komen vast te staan, dat het bestuur bijna alle leden achter zich heeft als zijn verte genwoordiger in de Prijzencom- missie zich in déze richting zou gaan begeven. Vervolgens sprak de Geestelijk Adviseur, kapelaan P. Buffing, een kort woord van opwekking. Men moet zich niet blind staren op het stoffelijke alleen, maar het oog gericht hóuden op ons eind doel, ons eeuwig geluk in de hemel. De aftredende bestuursleden, de heren H Rood uit H.-Hugowaard en C. Groot uit Egmond aan den Hoef, werden herkozen. Tenslotte vroeg het bestuur de leden de eigen R.K. Organisatie te steunen, niet alleen door het lidmaatschap en het prompt be talen der contributie, maar ook door bezoek aan vergaderingen waarop men doordrongen zal worden van de noodzaak in deze tiid vooral in dit gewest princi pieel georganiseerd te zijn. NAIROBI, 9 October Deze week zijn in het district van Njeri in Kenya vijftien perso nen door aanhangers van de Mau Mau vermoord. Bovendien zijn in deze week in dit district veertien huizen en een school door brand stichting verloren gegaan. DJAKARTA, 10 Oct. Men seint ons uit de Liftmaster: Een perfecte organisatie op het vliegveld Kemajoran bij Djakarta stond voor onze Liftmaster klaar, toen tv ij tegen twaalf uur Nederlandse tijd, dus aan het einde van de Zaterdagochtend op Java, hier landden. Wij zijn er dan ook slechts 25 minuten aan de grond geweest. In zestien minuten tijds hadden wij een nieuwe voorraad benzine binnen. Nog nooit is op Kemajoran een vlieg tuig zo snel getankt, zo zei oud-havenmeester Mulder. De grondorganisatie werkte op de seconde. Twee vliegtuigen van de maatschappij Garoeda Indo nesia gaven ons voorrang. Nau welijks stond de Liftmaster bij aankomst op een zijbaan, of on middellijk werd hij omringd door trappen, tankauto's en vrachtwa gens. Tientallen technici voerden de hun opgedragen, vooruit nauw keurig berekende taken in snel tempo uit. Huishoudelijke ingre diënten werden ververst. Nieuw voedsel en water kwam aan boord. De verslaggevers mochten een -ogenblik uitstappen om con tact op te nemen met hun col lega's op het afgezette gedeelte van het vliegveld, alsook met de autoriteiten. De hoge commissaris van Ne derland in Indonesië, mr. W. F. L. Graaf van Bylandt en diens plaatsvervanger mr. G. E. Baron van Ittersum waren op het vlieg veld. De heer van Bylandt bracht nog een kort bezoek aan passa giers en bemanning. De heer Cranz, K.L.M.-vertegen- woordiger te Djakarta, was na tuurlijk ook aanwezig. Het bezoek aan Djakarta duur de eigenlijk te kort. Nauwelijks waren we naar ons gevoel het vliegtuig uit of we moesten al weer instappen voor de volgende rit. Nadat gezagvoerder Kooper nog gauw even voor de radio microfoon had verteld, dat hij zeer tevreden is over het verloop van de tocht en dat de beman- KAART VOOR HAAR LEVEN Bij de opening van het City theater heeft de heer Miedema hartelijk hulde gebracht aan mevr. de wed. Groothuis, in wier concertzaal tot dusver de films van Miedema werden vertoond. Zij heeft, zo getuigde de heer Miedema, met de weinige middelen steeds zo veel moge lijk getracht te bereiken. Uit dankbaarheid werd haar een ruiker anjers aangeboden met een enveloppe, waarin zich bevond een toegangsbewijs voor alle voorstellingen in het nieuwe theater, die zij wil be zoeken. ning optimistisch is over de winstkansen, gingen we er weer vandoor, richting Port Darwin. Maar niet, voordat we de ca meraman van Polygoon Piet W. Out nog gauw even via de be- manningstrap naar binnen hadden gehesen. Het zou sneu voor hem geweest zijn de rest van deze zegetocht niet mee te hebben kunnen maken. „Pelikaan", „Uiver", „Damme" Twintig jaar geleden deed de Pelikaan van de K.L.M. in de versnelde Kerstvlucht in Decem ber 1933 honderd uur en dertig minuten over de afstand Amster dam-Djakarta. De Uiver volbracht één jaar later deze tocht in iets „verregende". meer dan de helft, nl. 52 uur en de Liftmaster heeft er op dit his torische K.L.M.-traject ruim 30 uur over gedaan. In twintig jaar tijds is de vliegduur daardoor tot een derde teruggebracht. En als straks de vliegtuigen via de stra tosfeer en gedreven door atoom kracht de „locale dienst" Am sterdam-Djakarta zullen onder houden, kunnen de jongeren van nu nog verhalen uit de dagen van de „Damme", die er toen ruim 30 uren over deed. „Regen" Vallende sterren doen wensen ontstaan, maar kunnen ook storen. Dat ondervonden de technici van de Radio-Unie op Schiphol, die Vrijdagavond om half twaalf reeds contact hadden opgenomen met het radiostation te Djakarta, teneinde een directe uitzending van de landing en de start van de Liftmaster te geven. Wel kwam de Schipholstudio even in de aether, maar de storing was zo groot, dat het ondoenlijk was een redelijke uitzending uit Djakarta door te geven. Een grote teleur stelling voor de duizenden luiste raars, die in de huiskamers rond hun toestellen waren geschaard om dit historische moment van de aankomst van de Liftmaster mee te beleven. Volgens de deskundi gen was de meteorenregen de oorzaak dat de radio uitzending ANNA PAULOWNA De heer Men had een erepoort voor hem G. C. van Balen Blanken, Direc teur van de Zaaizaadvereniging Anna Paulowna en voorzitter van de keuringsdienst N.A.K. Noord holland, is bij K.B. benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De onderscheiding werd hem overhandigd door de Bur gemeester van de gemeente Anna Paulowna, Mr. Mijnlieff. De Z.A.P. bestond op 8 October 40 jaar. 35 Jaar lang is de heer van Balen Blanken daarvan de Directeur. De functie van voorzitter van de Keuringsdienst N.A.K. Noord holland oefent de heer van Balen Blanken reeds 21 jaar uit. Voorts is hij een bekende figuur in het openbare leven van Anna Pau lowna, waar hij tal van functies bekleedt o.a. in de Hollandse Maatschappij van Landbouw plaatselijke afdeling, de Coöp. Boerenleenbank en het Polder bestuur. Op het kantoor van de N.A.K. te Alkmaar is de heer van Balen Blanken gehuldigd. opgericht in het portaal van het kantoorgebouw in de Egmonder- straat. De onderscheiding bete kent voor deze sympathieke fi guur in het Noordhollandse een waardevol placet voor zijn om vangrijke arbeid van allen van hoog tot laag die hij bij zijn werk ontmoet. Bestrating, riolering en Achterpaden aanbesteed WIERINGERMEER Gisteren zijn in de gemeente Wieringer- meer aanbesteed het leggen van bestrating, riolering en achterpa den, rond het te bouwen raadhuis en doortrekking in N.O. richting van de Sternstraat. De uitslag is: P. Daalders aannem.bedr. Alk maar f 47.247.W. Zeelen. Zaan dam f 47.700.—; H. A. Punt, Alk maar f 49.800.Gebr. Min,'Ber gen f 46.860.N. V. H. de Baat, Amsterdam f 57.345.Twisk- Bostma, Castricum f 47.968.H. Lont, Hypolitushoef f 45.463. Wassink en v. Garderen, Midden- meer f 47.770. Begroting f 48.000.Gunning aangehouden. (Van onze redacteur) Men kan niet zeggen, dat de Sint Bavo, de hoofdkerk van het bisdom Haarlem, een even grote belangstelling geniet als bijvoor beeld de Sint Jan te Den Bosch. Wel wordt de kathedrale basiliek aan de Leidsevaart ieder jaar door een groot aantal buitenlan ders bezocht', maar de eigen dio cesanen, althans in grote meer derheid, denken er zelfs niet aan om bij een bezoek aan de bloe menstad ook eens een kijkje te gaan nemen in de kerk van de bisschop. Natuurlijk kunnen voor dit gebrek aan belangstelling diverse redenen worden aange voerd. Daar is vooreerst het feit, dat de kathedraal niet een mo nument is, dat dateert uit de Middeleeuwen en vervolgens zal de omstandigheid, dat deze bis schopskerk, in strijd met de oor spronkelijke bedoeling, een plaats heeft gekregen ver van het cen trum van de stad af, invloed hebben op het bezoek. Men zoekt kathedralen bij uitstek in de binnenstad, waar het slechts een kwestie van binnenstappen is, maar wil men naar de St. Bavo aan de Leidsevaart dan dient men er eigenlijk beslist een be zoek te willen brengen. Maar hoe het zij, het is in ieder geval een feit, dat de meeste diocesanen van het Haar lemse nog nooit de kathedrale basiliek van binnen hebben ge zien. En dat is toch 'beslist jam mer te noemen. Vooreerst omdat de bisschopskerk het als zodanig verdient, maar ook, omdat de ka thedraal door haar bouw en door de kunstwerken, waarmee zij in de loop der jaren werd gesierd, een bezoek ten volle waard is. Een kathedraal is de hoofdkerk van het bisdom, het is de kerk, waarin de zetel, de Cathedra, van de bisschop staat. In de kathe draal worden de bisschoppen en de priesters van het bisdom ge wijd, hier worden op Witte Don derdag de H.H. Oliën gewijd, hier houdt de bisschop zijn officiële predikaties en hier worden ook de Synoden gehouden. Om al deze redenen dient een kathe draal een majestueus monument te zijn. Welnu, de St. Bavo aan de Leidsevaart te Haarlem is een monument en ze is majestueus. Als u van het noorden, vanaf de pont van Velsen naar de bloemenstad rijdt, dan ziet u al spoedig de grote koepel en de torens rechts voor u oprijzen, dan voelt u zich ook een beetje trots op deze kerk, die een waardige vervangster mag wor den genoemd van de oude Sint Bavo op de Grote Markt', die tijdens de reformatie voor ons verloren ging. Er is nog een overeenkomst tussen de nieuwe en de oude Sint Bavo. Gelijk voor de bouw van de Middeleeuwse kathedra len ook jaren werden gevorderd, is de nieuwe Sint Bavo ook in etappes gebouwd. In opdracht van Mgr. Bottemanne werd zij ontworpen door architect ir. Jo seph Cuypers uit Roermond en uitgevoerd in drie tijdperken: 1895—1898 bouw van hoogkoor en kapellen in de omloop van het ópogkoor onder Mgr. Bottemanne; 19031905 bouw van middenschip en torens tot dakhoogte en van de koepel onder Mgr. Callier; 19281930 afbouw van de torens en, hoofdingangen met portiek onder Mgr. Aengenent. Maar nog is de kathedraal niet voltooid. Uitwendig en inwendig moet er nog zeer veel gebeuren en vele geslachten zullen daaraan nog moeten werken. De oorlog en de zeer moeilijke na-oorlogse jaren zijn oorzaak, dat het verder voortwerken aan de kathedraal werd stilgelegd, hoewel het volk, vele organisaties en tal van par ticulieren geld bleven schenken om de kathedraal verder te vol tooien. Waar de 'bouw van nieuwe kerken de voorrang dient te hebben, heeft men geen actie in geluid voor de verdere afbouw en versiering van de kathedraal, maar nu heeft men toch wel be sloten de verzamelde giften uit MILD REGENTJE Overal in de lande hebben nieuwsgierige mensen het luchtruim afgetuurd. Er zou immers een sterrenregen ko- men- Tussen elf uur en half twaalf moesten de meteoren op zijn hevigst vallen. Velen lieten bedje wachten, maar ze had den er gerust in kunnen krui pen. De sterrenwachten te Utrecht en Leiden gaven met tiental len waarnemers acte de pré- sence. Ze konden het werk gemakkelijk af, eens in de vijf a tien minuten viel er een ster. Nee, de draconiden hebben het in 1953 lelijk laten zitten. de vroegere jaren thans voor hun doel te gaan besteden. Men is er hierbij terecht van uitgegaan, dat het niet geoorloofd is wijzigingen aan te brengen in de bestemming, die de schenkers aan hun giften hebben gegeven en verder heeft men overwogen, dat het er niet naar uitziet, dat de tijden goedkoper zullen worden, terwijl de gedachte, dat de kun stenaars ook moeten leven, in vloed op dit besluit heeft uitge oefend. Zo zijn inmiddels tot stand ge komen twee zeer geslaagde schil- j» derinoen van de bekende Haar- bouw, zodat hun actie zowel de en Congregaties in Nederland, die St. Franciscus tot Vader hebben en succursaalhuizen bezitten in 't Bisdom; de gedeeltelijke inrich ting van de H. Aloysiuskapel, een geschenk in 1948 van de jeugd beweging van het Bisdom. Verder staan nog op het pro gram en zijn al in wording twee geschenken van de KAB en R.K. Middenstandsbond in het Bisdom die hebben gemeend bij het na deren van een jubileum in hun kring een geschenk van dank baarheid te moeten geven aan de hoofdkerk van het Bisdom. Deze twee organisaties sparen echter tegelijkertijd voor de kerken- De BLijde Boodschap, een schildering van Han Bijvoet, tot stand gekomen in 1952 en een geschenk van de R.K. Onder wijzersvereniging St. Augustinus hij het gouden feest van de Kathedraal in 1948. lemse kunstschilder Han Bijvoet: de Blijde Boodschap, een ge schenk van de R.K. Onderwijzers vereniging, geschonken bij het gouden feest van de kathedraal; de Bruiloft van Kana, een ge schenk van de aartsbroederschap van de H. Familie. Onlangs zijn ook voltooid de veertien Kruis wegstaties, waarmee in 1926 werd begonnen, eveneens geschil derd door Han Bijvoet. Verder bevat de kathedraal thans reliëf- beelden van de H. Helena, de H. Theresia van Avila, van de H. Gemma, de H. Joannes van het Kruis, die geschonken zijn bij het veertigjarig priesterfeest van Mgr. F. Filbry, de vorige plebaan en vervaardigd werden door de beeldhouwer Charles Vos. Binnen afzienbare tijd zullen uit de aanwezige fondsen nog tot stand komen: de gedeeltelijke in richting van de H. Carolus Borro- meuskapel als geschenk in 1948 van de saeculiere geestelijkheid van het Bisdom; de gedeeltelijke inrichting van de St. Franciscus- kapel, een geschenk van de Orden Zegt State Department WASHINGTON, 9 Oct. Het Amerikaanse Ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medege deeld er bij de Zuid-Koreaanse regering krachtig op aangedron gen te hebben „gematigdheid en geduld aan de dag te leggen" m.b.t. het vraagstuk der anti communistische krijgsgevangenen, die niet teruggezonden wensen te worden en die thans onder toe zicht van de Indische bewakings troepen staan. Er is bij de Zuid- Koreaanse regering op aangedron gen er op toe te zien, dat de Indi sche troepen geen belemmeringen ondervinden bij de uitoefening van hun taak. Door wegvliegende bodem van benzinevat getroffen LEEUWARDEN. Toen de 44- jarige smid T. M. uit dorp Huizum bij Leeuwarden gistermiddag om vijf minuten voor half twee in de steeg naast zijn werkplaats een leeg benzinevat autogenisch zou lansen, sprong plotseling de bodem door de druk ontstaan door de nog aanwezige benzinegassen van het vat. M. kreeg de wegvliegende bo dem tegen zijn voorhoofd, waarop hij met een zwaar verminkt hoofd in bewusteloze toestand achter over viel. Op advies van een ontboden ge neesheer werd het slachtoffer in zorgwekkende toestand per am bulance naar het Diaconessenhuis overgebracht. M. had een schedel- basisfractuur opgelopen, Waaraan hij gisteravond omstreeks kwart over elf is overleden. kerkenbouw als de kathedraal ten goede komt. De KAB gaf de volgende op drachten voor de St. Willibrord- kapel: altaar met baldekijn, ra men en schilderingen en 'n borst beeld van St. Willibrord. De R.K. Middenstand gaf opdracht om bo ven het zgn. Hanze-altaar te schil deren De Verloren Zoon en De Barmhartige Samaritaan, uit te voeren door Han Bijvoet. Wanneer niet alle krachten moesten worden ingespannen voor de noodzakelijke kerkenbouw in het Bisdom dan zou in dit jaar, waarin het 12e eeuwfeest van het zalig afsterven van Sint Bavo wordt herdacht, een actie worden ontplooid in het Bisdom om einde lijk te komen tot een waardig mo numentaal beeld van de patroon heilige van de kathedraal. Reeds onder plebaan Filbry heeft Ter- mote een ontwerp hiervoor ge maakt, doch wegens de kosten moet hiervan voorlopig worden afgezien. Ook zou zekër dan een begin worden gemaakt met de bouw van het grote orgel op de achtertribune. Nu moest worden volstaan met een grondige restau ratie en een beperkte uitbreiding van het bestaande orgel. Verder zouden de ramen van het schip met gebrandschilderd glas worden voorzien, nu deze ramen alle op nieuw in het lood gezet moeten worden, omdat bij de krachtige Westerstormen de ramen een ge vaar voor het leven worden, zo als gebleken is bij de stormramp van 1 Februari j.l. Zo gaat, ondanks de moeilijke tijden zijn die wel eens anders geweest de voltooiing van de kathedraal verder en volgen we de voetsporen van onze voor ouders, die alles over hadden voor hun kerk en vooral voor de kerk van hun bisschop. Tonen de dio cesanen van ons Bisdom nu ein delijk ook eens wat meer belang stelling voor hun hoofdkerk door er een bezoek te brengen, opdat ook in het Haarlemse de kathe draal met de bisschop het centrum zal blijken te zijn van onze ere dienst. Geel-Zwart-nieuws 't ZAND. Alhoewel het 1ste elftal nog steeds zonder punten is, zal het met de Kermis trach ten S.V.W. eronder te houden Opstelling: R. Luijckx; L. Koop man, Jb. Huiberts (aanv.); P. Huiberts, A. Deutekom, S. Broer- sen; P. Broersen, G. Baltus, G. Slijkerman, L. Baltus, P. Hertogh. Res.: Fr. Schilder. Deze wedstrijd vangt aan om 2 uur. Om 12 uur speelt het 2e elf tal thuis tegen een onbekende egensander en wel egen J.V.C. 2. Jongens wij rekenen op een over winning en de opstelling is: N. v. d. Weij; P. de Wit Sz., Jn. Visser (aanv.); R. Schilder, J. de Wit Cz„ C. Burger; A. Slijkerman Pz.. W. de Wit Jz., W. Hertogh, P. Jo hannes, C. de Wit. Res.: C. van Diepen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 9