Situatie in Triëst als „zeer ernstig" aangemerkt Fel protest van Sov jet-Unie tegen het Westers besluit Co-ordinatie van economisch beleid V erdedi gingsplan -Europa moet gewijzigd worden m Communisten brengen vliegtuigen na Spionnage in Amerika? Dagblad voor Alkmaar en omgeving Meer geld voor defensie? Onderzoek geëist in Griekenland Belgrado vraagt conferentie om m K.S.G.-landen besluiten tot: N.A.V.O.-GENERAAL GRUENTHER: Onder invloed van dreiging der waterstofbom OORLOGSGEVAAR TOEGENOMEN De Koreaanse vredesconferentie VERENIGDE NATIES: Staking in Italië voor 24 uur? Katholieke eenheid NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- slngel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Dinsdag 13 October 1953 - 49e Jaargang Nummer 12906 (Van onze militaire medewerker) Het moet niet onmogelijk wor den geacht, dat de Nederlandse defensieplannen en de opzet van de burgerlijke verdediging ge wijzigd zullen worden. In ieder geval is het zeker, dat ons volk na 1954 wanneer het vierjaren plan voor de defensie is afgelo pen, zich opnieuw grote offers voor de defensie zal moeten ge troosten. Tot deze conclusie zijn verscheidene hooggeplaatste mi litaire autoriteiten gekomen na bestudering van de jongste ont wikkelingen op het gebied van de atoomenergie, te weten het feit, dat Rusland met de productie van atoomwapens veel verder blijkt gevorderd te zijn dan men had aangenomen. Beslissingen op korte termijn worden evenwel niet verwacht. Men neemt aan, dat de regering met het nemen van maatregelen zal wachten totdat haar bekend is, wat door Amerika en de N.A.T.O. zal worden besloten. De aard van deze maatregelen zal dan mede worden bepaald door de plaats, welke aan enkele Nederlandse havensteden in het Geallieerde aan- en afvoer- systeeem zal worden toegewezen. De Westerse wereld heeft bij Rusland vergeleken steeds een grote achterstand gehad op het gebied van parate strijdkrachten. Tegen 175 Russische divisies staan slechts een handjevol N.A.T.O.- divisies. Deze ernstige verstoring van het militair evenwicht is steeds een reden tot zorg geweest, vooral, omdat de economische verhoudingen in West-Europa van die aard zijn, dat de West-Euro- pese landen niet in staat zijn door een verhoging of versnelling van hun defensieinspanningen de Russische voorsprong in te lopen. De bezorgdheid over deze gang van zaken is de laatste tijd wat verminderd, omdat men aannam, dat Amerika op het gebied van de atoomwapens een zo grote voorsprong bezat dat Rusland daardoor ondanks zijn veel ster kere parate strijdkrachten van agressie zou worden weerhouden. Deze veronderstelling nu is als een kaartenhuis ingestort toen bekend werd, dat Rusland even eens de waterstofbom bezit en ook in staat moet worden geacht atoombommen aan de lopende band te produceren. President Eisenhower heeft reeds de con sequentie uit deze verloren illu sie getrokken en het Amerikaan se comité van chefs van staven opdracht gegeven een nieuw de fensieplan te ontwerpen. Insiders zijn van oordeel, dat de veran dering van het Amerikaanse de fensieplan zeer zeker van invloed zal zijn op de defensie-politiek van de N.A.T.O. en dus ook op de defensie van ons land. Het in. 1951 begonnen vier jarenplan voor de defensie kost de Nederlandse belastingbetaler in totaal zes milliard gulden. Voor de burgerlijke verdediging is voor dezelfde periode 90 mill, gu'den uitgetrokken. Deze enor me bedragen zijn goed gebruikt maar men heeft er geen zodanige luchtafweer mee kunnen opbou wen, dat een atoombom-aanval op ons land onmogelijk wordt. Dat was ook niet de bedoeling van het defensieplan, want men ging uit van de gedachte, dat ons land, gezien de zeer beperk te voorraad Russische atoom bommen zeer waarschijnlijk geen doel zou bezitten, dat „belang rijk' genoeg zou zijn voor een atoombomaanval. Ook deze ge dachte is door de ontwikkeling van de Russische atoomindustrie een illusie gebleken Een ver sterking van onze luchtafweer zal daarom een eerste vereiste zijn. In het bijzonder moet hier worden gedacht aan de aan schaffing van geleide projectie len, die op het ogenblik het enige doeltreffende middel zijn voor de bestrijding van hoog vliegende bommenwerpers. Een goede luchtafweer is te meer noodzakelijk, omdat men er in N.A.T.O-verband over denkt een der grote Nederlandse havenste den ingeval van oorlog, tot aan- voerhaven te bestemmen. Een dergelijke beslissing zal onge twijfeld het gevaar voor een atoombomaanval op ons land vergroten. Wat de burgerlijke verdediging betreft heeft men ons te verstaan gegeven, dat de opzet van de organisatie Be scherming Bevolking ongetwij feld gewijzigd zal worden, in- dien er grotere gevaren voor ons land zouden dreigen. De ap paratuur voor de opsnorir.g en meting van radio-actieve stra lingen is nog niet in voldoende mate in ons land aanwezig. DP aanwezige "oorraden zullen ech ter binnenkort worden uitge reikt. De verwachting bestaat dat de in«+rumenten die men TDPPTlt rm/Jirr Vif»T-»Uinr* kmpen +"<4 enPt zul len kunnen worden. WASHINGTON, 12 Oct. (A.P.) De Zuidslavische minister van buitenlandse zaken Koca Popovic heeft van daag na een onderhoud van vijftig minuten met zijn Amerikaanse ambtsgenoot John Foster Dulles verklaard, dat de situatie in Triëst „werkelijk zeer ernstig" is. Popovic bracht een bezoek aan het departement van buitenlandse zaken, om te protesteren tegen het Anglo- Amerikaanse besluit om de geallieerde zone van Triëst aan de Italianen over te dragen. Hij weigerde zich tegen over de pers uit te laten over zijn langdurig onderhoud met de Amerikaanse minister. De Sovjet-Unie heeft in middels bij het Westen geprotesteerd tegen het besluit van de V.S. en Engeland. Journalisten, die Popovic na zijn onderhoud met Dulles met vragen bestormden, vroegen of hij de nadruk gelegd had op „het zeer ernstige karakter van de si tuatie". De Zuidslavische Minister van Buitenlandse Zaken antwoordde snel: „Natuurlijk heb ik daarop de nadruk gelegd. De toestand is werkelijk zeer, zeer ernstig. Maar ik hoop oprecht, dat wij de situatie door onze gemeenschap pelijke pogingen kunnen verbe teren". Toen hem gevraagd werd, of hij van mening was dat Zuidsla- vië het geschil met Italië over de haven aan de Adriatische Zee zonder geweld zou kunnen bij leggen, zei Popovic: „Ik hoop, dat dat mogelijk is". Popovic noemde zijn eerste ge sprek met Dulles „nuttig", maar ging daarop niet in. „Wij zullen deze besprekingen morgen voortzetten en ik geloof dat wij ons tot dan beter van commentaar kunnen onthouden", voegde hij hieraan toe. De Minister, die van de Zuid slavische ambassadeur Vladimir Popovic vergezeld was, zei geen nota aangeboden te hebben, om dat hij nog niet in het bezit was van de tekst van de nota, die zijn regering gisteren op de Ameri kaanse en Britse ambassades had overhandigd. Moskou reageert Rusland heeft de Ver. Staten en Groot-Brittannië vanavond be schuldigd van een „zeer ernstige schending" van het Italiaanse vredesverdrag door de overdracht van zone „A" van het vrije ge bied aan Italië. De Russen beschuldigden de Westerse geallieerden hiervan in nota's, die op de Amerikaanse en Britse ambassades in Moskou overhandigd werden. Beide landen werden ervan be ticht de afspraken, die de Vei ligheidsraad der V.N. met betrek king tot Triëst gemaakt had, her haaldelijk geschonden te hebben, gehouden. De Sowjetrussische ambassa deur te Belgrado, Wasili Valkof, is Maandagmiddag op zijn ver zoek door Alee Bebler, de Zuid slavische onderminister van bui tenlandse zaken, ontvangen. De Russen achten het nodig, dat de oplossing van de kwestie- Triëst besproken dient te wor den in samenhang met het Oos tenrijks vredesverdrag. Om conflict te voorkomen Zuidslavië heeft vanavond een internationale conferentie over het vraagstuk Triëst geëist om een „conflict" te voorkomen, in dien Italiaanse troepen het vrije gebied binnenrukken, aldus „Bor- ba". In afzonderlijke diplomatieke nota's heeft het Zuidslavische Mi nisterie van Buitenlandse Zaken in de allereerste plaats een con ferentie van de Ver. Staten, Gr.- Brittannië, Italië en Zuidslavië geëist en vervolgens een formele behandeling van de kwestie door de Verenigde Naties. De secreta ris-generaal van de V.N. is hier van in kennis gesteld. Deze nota's werden overhan digd, terwijl overal in 't centrum van Belgrado gedemonstreerd werd tegen het Anglo-Ameri- kaanse besluit om hun 7.000 sol daten de stad Triëst te laten ont ruimen en het gebied vervolgens aan de Italianeh over te dragen. K.R.O.-reportage over loonrondecongres HILVERSUM. 12 Oct. (K.N.P Dinsdagavond van 20.25 tot 20.35 uur zal de K.R.O. een reportage uitzenden van het z.g. loonronde-congres. dat die dag door de K.A.B. in Utrecht wordt i nïmi Dank zij de gezamenlijke krachtsinspanning van ingenieurs, aannemers en arbeiders zijn thans alle gaten, die in of na de rampnacht van 1 Febr. 1953 in onze dijken zijn geslagen, op één na gedicht. Het stroomgat bij Ouwerkerk is 't enige, dat nog moet worden gesloten. Momenteel is men dus bezig in Zeeland de overstroomde polders leeg te pompen. Bij Burghsluis werken 12 pompen, met een capaciteit van 50 rut per minuut elk, op volle kracht om Schouwen zo spoedig mogelijk droog te krijgen. Acht van de twaalf pompen. Luchtopname A.N.P.-foto NEW YORK, 12 October Generaal Alfred Gruenther, commandant van de N.A.V.O.-strijdkrachten, heeft giste ren mededelingen gedaan naar aanleiding van het feit, dat Rusland de procedure voor de vervaardiging van de waterstofbom kent. Toen bekend werd. dat Rusland een voorraad atoombommen bezat, behoefde in de verdedi gingsplannen van Europa geen wijziging te worden ge bracht. Thans echter is dat wel het geval. Men zal aan zienlijk vroeger paraat moeten zijn, dan aanvankelijk was gedacht. Welke mogelijke gevolgen een dergelijke tempo-versnelling voor Nederland heeft, wordt in het artikel van onze militaire medewerker op deze pagina uiteengezet. Wanneer de Russische wals begint te rollen, aldus Gruen ther is de N.A.V.O -opperbevel hebber niet vrij onmiddellijk ge bruik te maken van de atoom bom. Hij zou eerst aan president Eisenhower verlof moeten vra gen. De N.A.V.O. beschikt in geval van oorlog, zo zei Gruenther, niet over voldoende land-, lucht en zeestrijdkrachten om een vastberaden Russische aanval af te slaan. De grootste behoefte bestaat momenteel aan vliegtui gen, aangezien de sleutel tot de overwinning in een toekomstige oorlog een strategische lucht macht zal zijn, die sterk genoeg is om vergeldend op te kunnen treden. Intussen is echter ook waar. aldus de generaal, dat de N.A.V O. tot nu toe een aanval heeft verhinderd. De landstrijdkrachten van de N.A.V.O. zijn nodig als een schild, „opdat de beer niet ons huis kart binnendringen." Om dit schild te versterken zullen zo spoedig mogelijk Duitse di visies aan de N.A.V.O. moeten worden toegevoegd. Veldmaarschalk Lord Montgo mery heeft gisteren in. een ra diorede het beeld van 't „schild" eveneens gebruikt. Montgomery breidde het begrip echter uit, door het samen te stellen uit een even.wicht tussen militaire krachtsinspanning, practische werkelijkheid en economische mogelijkheden. Achter dit schild zou ingeval van een aanval de reserve van de Atlantische lan den gemobiliseerd moeten kun nen worden. „Het landleger", aldus de veldmaarschalk, „heeft met de verbonden tactische luchtmacht de taak, de de vijand te verhinderen door te dringen in de Westelijke lan den die landen te bezetten en onze vrouwen en jonge mannen weg te voeren" „De manschappen van de N. A.V.O.-landen vormen schitte rend materiaal, waarmee geen veldslag verloren hoeft te wor den, warneer ze de wapens heb ben, goed geoefend zijn en goed worden geleid. Ons overwicht op het gebied van wetenschappe lijke hulpmiddelen, atoomwa pens en dergelijke, moet de rest doen." „De strijd zou in de eerste da gen vermoedelijk lieen en weer golven", aldus Montgomery, „veel zou echter afhangen van de snelheid waarmee het Westen zijn reserves in actie zou bren gen. Het superieure potentieel van de vrije volkeren moet op de duur winnen, mits zij niet worden overweldigd, voor ze hun gehele oorlogspotentieel kunnen ontwikkelen." LUXEMBURG, 12 Oct. (DPA). De zes landen der Europese kolen- en staalgemeenschap en het hoge gezagsorgaan hebben zich op de heden gehouden bij eenkomst van de ministerraad der K.S.G. verbonden tot coör dinatie van hun algemene econo mische politiek. Dit besluit werd genomen naar aanleiding van een verzoek van Monnet, de presi dent van het hoge gezagsorgaan, aan de ministerraad om gemeen schappelijke actie ter overwin ning van de in sommige sectoren van het economische leven der zes landen bestaande stagnatie. Het hoge gezagsorgaan heeft de ministerraad doen weten, dat het in de huidige omstandighe den niet zal overgaan tot het verbieden van de invoer van ko len in de gemeenschap. In een overzicht van de econo mische situatie constateert het hoge gezagsorgaan, dat de ge meenschappelijke staalmarkt nog niet volledig functionneert. De aandacht wordt gevestigd op de uiteenlopende marktontwikkeling in de verschillende landen der gemeenschap. Op de schroot- markt der zes landen vallen de zelfde verschijnselen waar te ne men als op de staalmarkt. De ontwikkeling van de kolenmarkt en de ertsmarkt is volgens het hoge gezagsorgaan bevredigend te noemen. Monnet heeft de ministerraad medegedeeld, dat er maatregelen zullen worden genomen om de vermindering van de bedrijvig heid tegen te gaan en om de werkgelegenheid te vergroten. OCTOBER Rozenkransmaand WASHINGTON, 12 Oct. (A.P.) - Diplomatieke functionarissen te Washington hebben vandaag verklaard, dat een V.N.-delegatie zal aanbieden te Panmoenjon met de communisten samen te komen om tijd en plaats van een Ko reaanse vredesconferentie vast te stellen. Op die samenkomst zou dan echter niet gesproken wor den over de landen, welke aan de vredesconferentie dienen deel te nemen. PANMOENJON, 12 Oct. Het geallieerde commando heeft de communisten er vandaag van be schuldigd, dat zij sinds het sluiten van de wapenstilstandsovereen komst gevechtsvliegtuigen naar Noord-Korea hebben gebracht. Het Commando heeft de mili taire Commissie van Toezicht verzocht een onderzoek in te stellen. In een mededeling van de mi litaire wapenstilstandscommissie van de Ver. Naties werd gezegd, dat het geallieerde Commando „over inlichtingen beschikt, waar uit blijkt, dat de communisten met schending van de wapenstil standsovereenkomst gevechts vliegtuigen naar Nrd.-Korea heb ben gebracht." „Volgens de beschuldiging zijn de vliegtuigen in kratten van gevangenen. Mandsjoerije naar een vliegveld aan de Zuidelijke oever van de rivier de Jaloe, 16 km ten Noord oosten van Sinoeijoe., vervoerd." Een woordvoerder van het ge allieerde Commando deelde mee, dat aan de Commissie van Toe zicht van de Ver. Naties het „dringende verzoek" is gedaan om een onderzoek in te stellen. Het geallieerde Commando heeft verder medegedeeld, dat de tijd, die men oorspronkelijk nodig achtte om de barakken te bou wen, waar de krijgsgevangenen, die tot dusver geweigerd hebben naar hun land terug te keren, toegesproken zullen worden, ge halveerd is. Het permanente centrum zal niet later dan 21 October klaar zijn, twee weken na het begin van de werkzaamheden. Het ge allieerde Commando had eerst geschat, dat er vier weken met de bouw zou heengaan. Inmiddels werd in een uitzen ding van radio Peking, die in To kio werd opgevangen, gezegd, dat de communisten gereed zijn. om Woensdag a.s. een begin te ma ken met de uitleg aan de krijgs- De communisten verzochten de periode, tijdens welke de krijgs gevangenen kunnen worden toe gesproken, met 20 dagen te ver lengen, „gezien het getalm van de Amerikanen". ROME, 12 Oct. (Reuter) Het Italiaanse socialistische vak verbond heeft voorgesteld Dins dag. 20 October, in de gehele industrie het werk voor vier en twintig uur neer te leggen. F..S.-{)«scs ATHENE, 12 Oct. (Reuter) De Griekse premier, veldmaar schalk Papagos, heeft Maandag avond te Athene medegedeeld, dat Griekenland en de Verenigde Staten een overeenkomst hebben getekend, welke Amerikaanse strijdkrachten veroorlooft ge bruik te maken van Griekse vloot- en luchtbases en van spoorwegen en tevens zich in Griekenland te legeren. In een Grieks-Amerikaanse be kendmaking wordt verklaard, dat de overeenkomst is gesloten op basis van artikel drie van het Noordatlantische Verdrag. Het artikel dat voorziet in het in stellen ener verenigde strijd macht met een centrale legerlei ding. K.V.P.-delegatie voor besprekingen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 12 October Naar wij vernemen zullen de heren dr. L. A. H. Albering, prof. dr. L. J. C. Beaufort en J. A. Middelhuis namens de K.V.P. aan het gesprek over het vraagstuk van de een heid der Katholieken op Staat kundig terrein deelnemen. Zoals bekend, nodigde het be stuur van de K.V.P. op 20 Juli de K.N.P. en de Katholieke Werkgemeenschap in de P.v.d.A. uit tot een gesprek over en naar aanleiding van de rede van kar dinaal de Jong, uitgesproken op 16 Mei j.l. De K.N.P. reageerde op dit verzoek zonder meer po sitief. De Katholieke Werkge meenschap maakte het voorbe houd, dat het om een open ge sprek zou moeten gaan over bo vengenoemd vraagstuk. Deze cor respondentie is nog niet geheel afgesloten. Zodra dit het geval is zal een kleine commissie van drie leden uit de delegaties de procedure voor de bespreking vaststellen. NEW YORK, 12 Oct. (A.P.)— Senator Joseph McCarthy heeft vandaag verklaard, dat getuigen verklaringen, die voor zijn sub commissie afgelegd zijn, er alle kenmerken van dragen, dat on langs buitengewoon ernstige spionnage is gepleegd in het ra darcentrum te Fort Monmouth in de staat New Yersey. Hij voegde hieraan toe: „Als de zaak zich blijft ontwikkelen als tot dusver het geval is ge weest. zal het gehele verbindings korps van het Amerikaanse leger er in betrokken worden". McCarthy sprak tot de journa listen na een ondervraging van een aantal getuigen in het Fede rale Gerechtsgebouw te New York. Hij zei: „De spionnage gaat veel verder dan Fort Monmouth" en voegde hieraan toe, dat het verbindingscorps te maken heeft met onze belangrijke verdediging tegen atomische aanvallen. Fort Monmouth ongeveer 65 kilometer ten Zuid-Westen van de stad New York gelegen is het hoofdkwartier van het ver bindingskorps. Er zijn belangrijke laboratoria en andere installaties gevestigd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1