NOORDHOILANDS Sovjet-resolutie in de V.N. over kwestie Triëst J Tegen regeringsbeslissing gaat K.A.B. niet staken Grote Drie Vrijdag bijeen in de Britse hoofdstad Moskou zet de klok terug Katholieke Jeugdraad roept op tot gebed Eerste Kamer aanvaardt nieuwe Zondagswet Dagblad voor Alkmaar en omgeving De Amerikaanse zuivel-invoer Y eiligheidsr aad Donderdag bijeen De Kerkvervolging in Polen K.A.B.- VOOHZ1ITERMIDDELHUIS: Schrale loonronde leidde elders tot flinke winst Deze week aanbod aan Moskou voor Lugano-conferentie Ontheffing loonsverhoging Lijk van meisje gevonden I Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, mtnimniM 8,50; bi alle edities 26 et per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stampei. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2280; Behagen, God. Gracht 89, teL 450 K 2240. Builen God is 'l nergens veilig (Vondel) Woensdag 14 October 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12907 C7 NEW YORK, 13 Oct. (A.P.) Rusland heeft vandaag geëist, dat de Veiligheidsraad der V.N. opnieuw zal pro beren een internationaal bestuur voor hel vrije gebied van Triëst in te stellen. Wisjinsky heeft daartoe een resolutie ingediend. Inmiddels is het in Belgrado uog steeds onrustig. Er worden betogingen gehouden tegen Amerika en Engeland. Radio-Belgrado maakte gisteren bekend, dat Italiaanse vliegtuigen Joego-Slavisch grond gebied hadden geschonden. Wisjinsky heeft in zijn boven genoemde resolutie voorgesteld: 1. De Zwitserse kol. Hermann Fluckiger te benoemen als gou verneur van het betwiste gebied; 2. Een voorlopige raad te vor men om hem bij te staan bij het bestuur van het gebied; 3. Binnen drie maanden na de benoeming het gehele vrije ge bied Triëst onafhankelijk te ver klaren. De Veiligheidsraad heeft een •oortgelijke Russische resolutie op 10 Mei 1949 van de hand ge wezen. Moskou zet dus de klok terug. Het Italiaanse vredesverdrag voorziet in een oplossing in de geest welke Wisjinsky voorstelt. Daar de grote mogendheden het nooit eens konden worden over de keuze van een gouverneur is deze bepaling van het vredesver drag nooit in toepassing gebracht. Eerst rechtstreeks overleg Krachtens het handvest van de V.N. moeten de rechtstreeks be trokken partijen bij een conflict eerst rechtstreeks overleg plegen voordat een kwestie aan de Vei ligheidsraad voorgelegd kan wor den. Tito streeft naar dergelijk overleg. Hij heeft n.I. een con ferentie van Groot Brittannië, de V.S., Italië en Joegoslavië over Triëst voorgesteld. SPANNING OM TRIEST De Veiligheidsraad heeft de kwestie Triëst reeds op zijn agen da staan in verband met zijn ver antwoordelijkheid krachtens het Italiaanse verdrag. Diplomaten zijn van mening, dat Rusland zich daarom ontheven voelde van de plicht eerst rechtstreeks over leg te plegen. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Joegoslavische afgevaardigden hier geprobeerd hebben Wisjinsky te weerhouden op dit tijdstip de kwestie aan de raad voor te leggen. De eisen van Wisjinsky waren vervat in een brief aan William Borberg, de Deense voorzitter van de Veiligheidsraad in de maand October. Bij de brief was de resolutie gesloten. Een Amerikaanse woordvoer der verwachtte, dat de Raad eind deze week zou bijeenkomen overeenkomstig 't Russische ver zoek. Ondertussen zal de Joegoslavi sche Minister van Buitenlandse Zaken Koca Popowitsj na zijn vruchtbare" bespreking van gisteren, vandaag nog een onder houd hebben met z'n Amerikaan se ambtgenoot Dulles. Nederland kan thans represailles nemen GENEVE, 13 Oct. Op de bijeenkomst der ledenlanden van de algemene overeenkomst in zake handel en tarieven is heden haar verluidt een resolutie aan genomen, waarin een beroep ge daan wordt op de Verenigde Sta ten een einde te maken aan de beperkingen op de invoer van zuivelproducten. Van de 33 aanwezige landen stemden 32 voor, terwijl een land. n.I. de V.S. zich van stem ming onthield. In deze resolutie wordt bovendien de Nederlandse regering gemachtigd om als maat regel tegen de invoerpolitiek van de V.S. zijn invoer van Ameri kaanse tarwe in 1954 te beper ken tot 60.000 ton. Bij het ter perse gaan van de ze editie berichtte Reuter uit New York, dat de Veiligheids raad Donderdag bijeenkomt ter bespreking van het Sowjet-voor- stel over Triëst. Soldaat tijdens oefening gewond Tijdens een avondoefening van het Bewakingskorps Landmacht is Maandagavond te Nieuwpoort de dienstplichtig soldaat L. W. S. door een losse patroon in de borst getroffen. Na geneeskun dige behandeling is de man naar het militair hospitaal te Utrecht vervoerd, waar operatief werd in gegrepen. De patiënt maakt het thans goed en zal het hospitaal volgende week weer kunnen ver laten. Kerstpost voor Nieuw Guinea Correspondentie voor Nieuw- Guinea, die per zeepost wordt verzonden en die de geadresseer de met Kerstmis of Nieuwjaar moet bereiken, dient uiterlijk 17 October a.s. ter post te worden bezorgd. MAU MAU NAIROBI, Kenya, 13 Oct. (A.P.) De vorige week zijn 100 Mau Mau terroristen gesneuveld en 108 gevangen g..nomen, zo heeft het Britse hoofdkwartier van daag medegedeeld. j mammmmmmmMmmmmtaimMm OCTOBER Rozenkransmaaml „Zicli ten volle verenigend met de protesten, welke aangaande het afschuwwekkende optreden van de Poolse regering tegenover Kardinaal Wyszynski ter kennis zijn gebracht van de Poolse ge zant in Nederland en de organi satie der Verenigde Naties, wenst de Katholieke Jeugdraad van Nederland zich met onder staande oproep tot de Katholieke (Van onze parlementaire redactie) Met slechts zes stemmen tegen heeft de Eerste Kamer Dinsdag avond haar goedkeuring gehecht aan de nieuwe Zondagswet, die de verouderde uit 1815 daterende Zondagswet zal vervangen. Dat was een belangrijke overwinning voor Minister Beel, want in de Tweede Kamer hebben de VVD, de Anti Revolutionnairen en de Communisten destijds hun stem aan deze wet onthouden. Thans stemden alleen tegen de heren Molenaar en de Vos van Steen- wijk (VVD), Tjalma en Algra (A.R.) en Brandenburg en Geug- jes (C.P.N.). Veel nieuwe gezichtspunten heeft het debat in de Eerste Ka mer niet opgeleverd. De wet, die zoveel mogelijk de beletselen zal wegnemen voor de viering van de Zondag en de openbare rust zoveel mogelijk zal verzekeren, werd algemeen gekenschetst als een compromis, een gelukkig compromis, zoals de katholieke woordvoerder mr. Teulings het uitdrukte, omdat het bewijst, dat in ons volk over een dergelijke principiële belangrijke zaak nu waardig gesproken en verstan dig beslist kan worden. Een heel verschil bij honderd jaar gele den, toen de katholieke hiërar chie werd hersteld, vond Prof. Diepenhorst (A.R.). De Minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, die de steun voor zijn wet beschouwde als 't bewijs, dat Nederland een chris- talijke natie is, verklaarde nog, dat hij het houden van kerke lijke optochten, wandelmarsen zonder muziek en bijeenkomsten met een cultureel doel niet zou verbieden. Sportbeoefening voor 13.00 uur wordt echter taboe. De algemene maatregelen van be stuur op deze Zondagswet zijn binnenkort te verwachten. Nederlandse jeugd te richten, op dat deze zich op het feest van Christus Koning, 25 October a.s., in gezamenlijk gebed moge ver enigen, teneinde Gods ontferming en bijstand af te smeken voor de vervolgde Christenen en de be scherming van Kardinaal Wys zynski." De oproep luidt: „De gevangenneming van Zijne Eminentie Kardinaal Wyszynski en zoveel ander bitter onrecht aan de Kerk in Oost-Europa aan. gedaan, leert ons opnieuw, dat de leerling niet beter is dan de meester en dat wie Christus wil len toebehoren om Hem vervol ging zullen hebben te lijden. De jeugd achter het IJzeren Gordijn kan slechts ten koste van de grootste gevaren aan haar geloof getrouw blijven. Wij, die in de vrije wereld staan, zijn verplicht met deze jeugdigen en met hun geestelijke leiders mee te leven, omdat zij daardoor worden ge sterkt en wij in waarheid Chris tus' leerlingen mogen zijn. Hen te steunen door onze deelneming aan het Heilig Misoffer en door onze eigen gebeden en offers is geen kwestie van vrije verkiezing maar een duidelijke plicht van liefde. De Katholieke Jeugdraad voor Nederland dringt daarom, in aan sluiting aan het herderlijk schrij ven van de Nederlandse 'bisschop pen, er bij alle Katholieke jonge ren op aan, dat zij in de komende weken van de Octobermaand en heel bijzonder op het feest van Christus Koning zioh in de geest zullen verenigen met de gelo vige jongeren uit de landen, waar de vervolging heerst en hen bij zonder aandachtig zullen zijn. Laat ons ook niet nalaten te bid den voor de vervolgers, die ons gebed behoeven voor hun terug keer tot Christus." De oproep is ondertekend door Mr R. G. A. Höppener als voor zitter en Dr H. M. M. Fortmann, als aalmoezenier. SINDS 1 FEBRUARI OP HET STRAND Sinds 1 Februari van dit jaar, toen het in de rampnacht op het strand van Schouwen liep, ligt het Finse stoomschip Bore VI", vast op de kust van dit Zeeuwse eiland. De Bore VI heeft tij dens de eerste tijd na de ramp grote dien sten bewezen. De ra dio-installatie van het schip vormde in de nacht van 31 Januari op 1 Februari de enige mogelijkheid om uit het rampgebied be richten door te geven. Thans tracht men on der het schip een slede aan te brengen, ten einde het naar zee te kunnen slepen. (Luchtopname ANPFoto) m (Van onze verslaggevers) Nogal gepeperde critiek van de Bergen op Zootnse delegatie gaf de heer Middelhuis Dinsdagmiddag op het eind van het bijzondere Verbondscongres van de K.A.B. volle gelegenheid om nu eens precies te zeggenwat hij van het resultaat der jongste loononderhandelingen denkt. De afgevaardigden uit West-Brabant kwamen met de eis, dat de Katholieke Arbei dersbeweging zich niet zon neerleggen bij de vijf procent en door een zeer resolute houding de schijn zou wegnemen, dat se loopt in het voetspoor van het N.V.V. Middelhuis wees een dergelijk standpunt, dat heel ver in de richting van „staken" gingechter resoluut af. De verbondsvoorzitter, vooral tijdens de replieken in uitstekende vorm, bezwoer het kader van de K.A.B. toch vooral in het oog te houden, hoe de verantwoordelijk heid precies ligt en tevens niet te doen alsof de werknemers als verliezende partij uit de onder handelingen te voorschijn zijn ge komen. Recht tegen de door de afge vaardigde van Bergen op Zoom, verkondigde mening in, bracht de heer Middelhuis nadrukkelijk naar voren, dat al zijn de vijf procent niet, wat de K.A.B. van het overleg in de Stichting van de Arbeid verwacht had, zij in meer dan een opzicht strekken tot tevredenheid. Een loonronde van zes procent had minder positief kunnen zijn dan thans die van 5 pCt. Immers, de loonronde zelve moge aan de schrale kant zijn, op andere punten zoals de door berekening in kinderbijslag en ouderdomsvoorzieningen, terzake verder van het verminderen van de classificatieverschillen en een kleine verdere verhoging voor de geschoolde arbeiders, leidde het overleg met de werkgevers in de Stichting van de Arbeid tot be moedigende resultaten. De heer Middelhuis wilde niet beweren, dat hij het verdere JOEGO-SLAVEN BEGROEVEN OVEREENKOMST Woedende Joego-Slaven hebben de overeenkomst aangaande Triëst met Engeland en de V.S. „begraven", naar aanleiding van de laatste gebeurtenissen in verband met de felbegeerde havenstad. Tijdens de „begrafenis". (Telefoto) LONDEN, 13 Oct. British Press Association berichtte van daag vernomen te hebben, dat de ministers van buitenlandse zaken van Groot-Brittannië, de V.S. en Frankrijk a.s. Vrijdag in Londen bijeen zullen komen, „ter bespreking van wereld problemen". Een woordvoerder van de Amerikaanse ambas sade heeft bevestigd, dat de ministers Vrijdag en Zaterdag hier dringende wereldproblemen zullen bespreken. t De conferentie werd „een voortzetting van het overleg" ge noemd, dat de drie ministers in Juli in Washington gepleegd hebben. De Amerikaanse minister Dulles zal, naar de woordvoerder zei, hier Donderdag per vliegtuig aankomen. Een conferentie van de vier grote mogendheden in Lugano op ongeveer 9 November, zal voor gesteld worden door Engeland, Frankrijk en Amerika in hun antwoord op de laatste nota van de Sovjet-Unie. De westelijke nota, die door een commissie van diplomaten in Londen opgesteld wordt, is bijna gereed. Er zal in worden vastgehou den aan de noodzaak van bespre king van het Oostenrijkse vredes verdrag en Duitsland in plaats van het voeren van onderhande lingen over Oostenrijk via diplo matieke kanalen, zoals door de Russen voorgesteld. De nota zal de idee van een vijf mogendhedenconferentie. met inbegrip van communistisch Chi na. niet verwerpen, zoals voor gesteld door de Sovjet-Unie, maar er aan vasthouden, dat de Kore aanse kwestie opgelost moet zijn voordat een dergelijke conferen tie begint. Verwacht wordt, dat de drie- mogendhedennota aan het einde van deze week aan Moskou ge zonden zal worden. Waarschijnlijk zullen op de conferentie te Londen ook de voorstellen voor veiligheidsgaran ties aan de Sovjet-Unie worden besproken. Deze voorstellen zijn voortge vloeid "uit een suggestie, welke Churchill op 11 Mei j.l. deed, toen hij sprak van de noodzaak van een nieuw verdrag in de geest van dat van Locarno om de Russische vrees voor Duitse agressie te verminderen. Postbeambte overleden na aanrijding De 17-jarige hulpteiegramba- steller R. P. J. Schuren, die op het Stationsplein te Amsterdam bij het ledigen van een trambus achter lijn 1 bekneld raakte doordat een remmende wagen van lijn 2 over boombladeren doorgleed, is aan zijn verwondin gen bezweken. Voor 1 Dec. aanvragen bij College Rijksbemiddelaars 's-GRAVENHAGE, 13 Oct. In de Ned. Staatscourant van 14 October wordt een mededeling opgenomen van het College van Rijksbemiddelaars waarin o.m. erop wordt gewezen, dat voor stellen voor een aan de loonstruc- tuur van de betreffende bedrijfs tak aangepaste bijzondere toe passing der voorgenomen loons verhoging van 5 procent, dan wel voorstellen voor een gehele of gedeeltelijke ontheffing, door be drijfstakken die aan zulk een bijzondere toepassing of onthef fing behoefte menen te hebben, na onderling overleg' tussen par tijen zo spoedig mogelijk, doch in ieder geval voor 1 December a.s. bij het College van Rijksbe middelaars zullen moeten worden ingediend. Voorstellen van partijen met betrekking tot een bij deze al gemene loonsverhoging aanslui tende herziening van de geldende jeugdloonschalen in de diverse bedrijfetakkea worden eveneens spoedig mogelijk bij het College ingewacht. Een en ander mede uitgaande van de wenselijkheid om de in voering van deze loonsverhoging zo soepel mogelijk te doen ver lopen. overleg dat betreffende bovenge noemde zaken bedrijfstaksgewijze zal worden voortgezet uitge zonderd de kinderbijslag en ou derdomsvoorzieningen zonder enige zorg tegemoet ziet. Het zal juist de taak van de K.A.B.-bon- den zijn, om daar hun beste beentje voor te zetten en van de werkgevers om te tonen dat hun woorden niet door tegenstrijdige daden worden beschaamd. Ander maal wees de verbondsvoorzitter elke aandrang om te gaan staken beslist af. Hij herhaalde met klem wat hij daaromtrent in zijn rede voering had opgemerkt: tegen een regeringsbeslissing gaat de K.A.B. niet staken, het is de taak van de democratisch-gekozen volks vertegenwoordiging om te oorde len of de regering door de geno men beslissingen in haar taak tekort geschoten is. (Zie vervolg pag. 5) in Hudson Falls HUDSON FALLS (New York) 13 Oct. Het lijkje van de drie jarige Anna Moshei, die sedert Zondagmiddag werd vermist, is Maandagavond in een verlaten put op korte afstand van het ouderlijk huis gevonden. Het meisje was door zand bedolven. De eigenaar van de put ver klaarde, dat hij Zondagavond nog heeft vastgesteld, dat de plan ken, die de put afdekken, op haar plaats lagen. Maandagavond zag hij eohter, dat de planken verplaatst waren, en de put veel ondieper was geworden. Hij groef het verse zand uit de put en ont dekte de blonde haren van het kind, waarna hij onmiddellijk d° politie waarschuwde. Het parket heeft een onderzoek ingesteld. Na medisch onderzoek is komen vast te staan, dat het meisje door verstikking om het leven is ge komen. Aangenomen wordt, dat zij al spelende in de put is ge vallen. Dr. Drees weer terug in Nederland Vanmorgen is de minister-pre sident dr. W. Drees en zijn echt genote van de reis naar Zuid- Afnka op Schiphol teruggekeerd De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, die met dr. Drees een week de gast is ge weest van de Zuid-Afrikaanse re- Kering, is wel met hetzelfde vliegtuig als de heer en mevrouw Drees van Johannesburg vertrok ken. maar is in Brussel uitgestapt om de conferentie van Europese ministers van Verkeer, die giste ren is begonnen, bij te wonen. UITREIKING KARDINAALSHOED AAN VIJF KARDINALEN VATICAANSTAD, 13 October (K.N.P.). De II. Vader zal Donderdag 29 October Zijn va- cantie onderbreken voor de uit reiking van de kardinaalshoed aan vijf der kardinalen, die in Januari van dit jaar tot kardi naal werden gecreëerd, doch die nog niet de rode hoed hadden ontvangen. Heit betreft de kardinalen Ciqognani, Arriba y Castro, Ron- calli, Ciriaci en Quiroga y Pala- cios. De opzetting der kardinaals hoeden geschiedt op het Pauselijk buitenverblijf in forma orivata.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1