Charitatief appèl TJ stai Bergen vecht voor tram Vliegende Vissen nam afscheid van voorzitter Dr Dierckx Bestudering van gezinsleven verklaart vele moeilijkheden VOLKSVOORSTELLING AGENDA DAMES! 10 KORTING CORSETTENHUIS DE BOER Veel voldoening over bereikte resultaten Met Pinkst N.H.N.K.-Scu Hgma m Woensdag 14 October 1953 ALKMAAR. Voor een niet bijster groot gezelschap van sociaal charitatieve werkers en werksters heeft de Inspecteur van de gees telijke volksgezondheid Dr. P. A. F. v. d. Spek in het kader van de bijeenkomsten van het Interparochieel Sociaal Charitatief Centrum Alkmaar in Hotel Victory een inleiding gehouden over het onder werp „Contact met het gezin". Spr. werd ingeleid door de voorzitter de heer M. Spruyt, die een lezing over deze belangrijke materie noodzakelijk aöhtte in die zin, dat de toehoorders daar in aanleiding zouden vinden voor taan met nog groter gevoel van verantwoordelijkheid te werken en daardoor meer voldoening in het sociaal charitatief werk te vinden. Dr. van der Spek gaf eerst een wat meer theorethisdhe be schouwing over de tussenmense lijke ontmoetingen, besprak de versohillende moeilijkheden, die zich daarbij kunnen voordoen, gaf tenslotte aan op welke ma nier men in het algemeen tewerk moet gaan om vervolgens uitge breid te antwoorden op de ver sohillende vragen, waartoe de inleiding aanleiding had gegeven ofwel die handelden over zuiver practische uitvoerbaarheid van oepaalde theorieën. Bij alle ontmoetingen spelen zich dingen af, die te herleiden zijn tot de algemeen menselijke levensproblemen, dat is het eer- sté element waarmee men reke ning moet houden, omdat bij elke tussenmenselijke ontmoeting, za kelijk of paedagogisoh, een wis selwerking tot stand komt tus sen de elkander ontmoetende persoonlijkheden. Het wil dik wijls voorkomen, dat een ontmoe ting teleurstellingen teweegbrengt omdat de een niet aan de ver wachtingen van de ander voldoet, of kan voldoen, of omdat men geen kennis draagt van elkanders eigenschappen, in goede dan wel in kwade zin. Men dient zich daarbij te realiseren, dat men de ander niet verantwoordelijk mag stellen voor het complex van eigenschappen, ofwel voor 't com plex van omstandigheden, waarin hij leeft, die buiten zijn wilsin- vloed om hem tot een bepaalde persoonlijkheid hebben ontwik keld. Ook mag men geen ver wachtingen koesteren of eisen stellen, waaraan de ander onmo gelijk kan voldoen, gezien zijn aard, aanleg en ontwikkeling. Spr. wilde met deze algemene inleiding b|j zijn gehoor begrip opwekken, dat men voor alles dient te zoeken naar de oorza ken van de moeilijkheden, die zich voordoen, van welke aard die ook mogen zijn en dan reeds afgezien van de veronderstelling, dat hij of zij, die het sociaal cha ritatief werk uitoefent, zelf zich voldoende bewust is van eigen fouten en feilen, zelf genoegzaam op de voorgelegde taak is voor bereid, tactvolle houding en han delwijze aanwendt en vruo.it plukt van de opgedane ervarin gen. Heeft de mens zich eenmaal tot volwassen individu ontwik keld en zich heel die rijike ver scheidenheid van eigenschappen naar hart en geest, die hem door zijn opvoeding alswel door eigen strevingen zijn geworden, dan is het uitermate moeilijk daarin ver andering aan te brengen. De er varing heeft geleerd, van hoe doorslaggevende betekenis de op voeding van jongs af aan voor die ontwikkeling isDe dis harmonie in de opvoeding speelt een grote rol in latere déraille menten, is er dikwijls een van de oorzaken van. Hieruit is de stelling te ontwikkelen, dat iemand, die in maatschappelijke nood verkeert, onmogelijk te be grijpen is, wanneer men niet op de hoogte is van de plaats die hij in het gezin inneemt of heeft ingenomen, (het gezin de meest geëigende en beste oefenpla'ats voor de ontwikkeling der ge- meenschapsgevoelens en waarvan de qualiteit recht evenredig kan zijn aan 's mensen karakter, ge woonten en wijze van handelen) enbeter te begrijpen, naar mate men daaromtrent meer ken nis draagt. Men dient dus nood zakelijk „oog" te krijgen voor de verhoudingen, die in het gezin bestaan, als daar zijn tussen man en vrouw, tussen kinderen en (elk der beide) ouders tussen kin- deren onderling, tussen gezin als geheel en de buitenwereld. Die verhoudingen moet men onder zoeken; men moet daarvoor de t|jd nemen. Zo komt men tot de vaststelling van 't type gezin als 't patriarchale, met het matriar chale, het disharmonische, het al te veel aan de op en neergang van het maatschappelijk leven gebondene. Door de kennis van het gezinstype krijgt men inzicht in de aarde van de moeilijk heden, die men tegenkomt. Hoe contact te leggen met de gezinnen. Eerst zal het contact zuiver zakelijk zijn, waarbij al lengs het emotionele een rol gaat spelen als gevolg van de wis selwerking die de mensen op elkander uitoefenen en die be paald worden door de aard der eigenschappen van de elkander ontmoetende persoonlijkheden. Het contact moet gaandeweg dieper worden, wil men invloed ten gunste uitoefenen en daartoe dient een band van onderlinge appreciatie, vriendschap, te wor den gesmeed. Het is echter nood zakelijk, dat groeiproces in eigen hand te houden. Tenslotte gaf spr. verschillende waarschuwingen: dat men ieder individu op diens eigen waarde moet schatten, dat men de Hulp zoekende service moet verlenen, opdat zijn eigenwaarde niet wor de gekwetst, dat men zich niet hautain boven hem moet plaat sen, dat men met hem meeleeft en al meelevende, hem leiding geeft, dat zijn vrije persoonlijk heid al heeft hij ook hulp nodig, worde ge-eerbiedigd, dat afwach ten en geduldig luisteren plaats maken voor bedilzucht en ba zigheid en dat men geen onre delijke sym- of antipathieën koes tert. Wanneer men aan de hand van zijn ervaringen deze theore tische gegevens in practijk kan omzetten, zal dit het sociaal cha ritatief werk ongetwijfeld veel ten goede komen. „School der Dapperen" ALKMAAR. Door de ophef fing van het Amsterdams Toneel gezelschap is een nieuwe groep „De Toneelvereniging" ontstaan, onder de beproefde artistieke lei ding van A. Defresne. Deze com binatie, die dit seizoen al enige belangwekkende premières ge bracht heeft, presenteert zich a.s. Zondagavond in het Gulden Vlies aan het Alkmaarse publiek- met de opvoering van het prachtige stuk „School der Dapperen", een toneelspel van Arthur Laurents in de vertaling van Albert van Dalsum. Waar deze voorstelling gegeven wordt in het kader van de goedkope volksvoorstellingen waarvoor de entree-prijs slechts f 1.50 bedraagt, alle rechten inbe grepen, mag men voor deze eer ste klas opvoering een grote toe loop verwachten. Erevoorzitter Mannenkoor „Orpheus" ALKMAAR. Op de algemene ledenvergadering, gehouden in Hotel „London", van het Mannen koor „Orpheus", is de heer H. de Groot, mede-oprichter van het koor in 1906 en nog steeds actief lid, benoemd tot ere-voorzitter. Prijsvraag affiche en sluit- zegel Alkmaar 700 jaar stad ALKMAAR. Het Comité Alkmaar 700 jaar stad, is voor nemens een prijsvraag uit te schrijven voor het vervaardigen van een affiche, een folder, fiets en autovlaggen en een sluitzegel, zulks in verband met de te voe ren reclame voor de viering van dit eeuwfeest. Gegadigden, die aan deze prijsvraag wensen deel te nemen (de deelname staat open voor kunstenaars en reclameteke naars, zowel uit Alkmaar als van daarbuiten) gelieven hiervan bin nen 14 dagen kennis te geven aan het Bureau Eeuwfeest, Lange- straat, Alkmaar, waarna zij meer exacte gegevens zullen ontvangen van het comité voor de nadere uitvoering. K. A. V. ALKMAAR. De dames wor den herinnerd aan het Lof, dat de Eerw. heer rector Adank voor ons zal houden in de kapel van Huize Augustinus des avonds om half acht. We sporen hierbij de dames aan bij dit openingslof aanwezig te zijn. Het Bestuur. WOENSDAG 14 OCTOBER Bioscopen: REX: Onsterfelijke melodie. VICTORIA: De dief van Ve netië. CINEMA AMERICAIN: De avonturen van Captain Clark. Voorstellingen 8 uur. APOTHEKEN: Van heden avond zes uur af voor spoedgevallen bereikbaar Wanna-Mient, Mient C13 Apotheker mej. F. Schuite- ma. STEDELIJK MUSEUM: Schil derijen, tekeningen en aqua rellen van Alkmaar. Ge opend van 10 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur (Zaterdags alleen van 10—12 u.). Zondag 18 October van 25 uur voor stadgenoten tegen verlaagde toegangsprijs WAPEN VAN HEEMSKERK: 20 uur: Bijeenkomst Aqua riumvereniging „Rode Rio" met lichtbeelden. Vergadering Stichting Alk maarse Wielerbaan met o.m. Causerie over de Tour de France. GULDEN VLIES: 8 uur: Film avond fa. Hesta-Krans en Co. Reisbureau. PAVILJOEN KINHEIM: half acht: Vereniging van Sui kerzieken. DONDERDAG 15 OCTOBER Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: „De Ra-af," 18 jaar. Overige bioscopen: zie boven Voorstellingen 8 uur. GULDEN VLIES: 8 uur: Ma- lando-Orkest. Donderdag: hoog water 11.30 en 23.35; laag water 4.30 en 16.30. Gevonden voorwerpen ALKMAAR. Gevonden over het tijdvak van 1 tot en met 7 October 1953 en te bevragen aan het bureau van Politie te Alk maar op kamer 14. Ie étage, iedere Maandag, Woensdag en Vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur. Geldsbedragen, kindermutsje, vulpen en vulpotlood, vulpennen, rozenkransen, sleutels, bril, jon genspet, volleybalschoen, broche, armbanden, handschoenen, strop das, sierspeldjes, kinderjasje, wel penpet, melkbus, ceintuurs, alpi no's, shawls, portemonnaie's m. en z. inh., voetrust v. motorrij wiel, halsketting, aantal foto's, washandje met zeep, rijwieltasje, capuchon, hoofddoek, veren voor dameshoed, regenjas, windjack, kinderwantje, kaasdragersspeldje, zadeldekje, riem van padvinders- hoed, ketting, halsketting, brood zak met inh., collier, medaille met oranje lint, foto verpleegster. Propaganda-feestavond Alg. Ned. Invalidenbond ALKMAAR. Woensdag 21 October a.s. organiseert de Alg. Ned. Invalidenbond wederom haar jaarlijkse propaganda-feest avond in Het Wapen van Heems kerk, Breedstraat alhier. Op deze avond zal de Alk maarse Balletschool onder leiding van Annemarie Kiihne en Mari- nus v. d. Ni-euwenhoff een reprise geven van haar leerlingenavond. Voor velen zal dit ongetwijfeld een reden zijn deze avond te be zoeken. De Alkmaarse Ballet school heeft in Alkmaar een goede reputatie en men kan er van overtuigd zijn, dat het ge- bodene die avond cultureel op hoog peil zal staan. Velen zullen zich wellicht nog herinneren de avond van de 2e Juni van dit jaar, toen genoemde Balletschool haar leerlingenavond gaf, welke uitvoering een groot succes werd. Het bestuur van de Alg. Ned. Invalidenbond vertrouwt er dan ook op.\ dat vele Alkmaarse in gezetenen de avond van 21 Octo ber zullen vrijhouden en zullen gaan naar Het Wapen v. Heems kerk. Men zal er geen spijt van hebben en bovendien steunt men er het mooie werk mee dat de Alg. Ned. Invalidenbond in Alk maar en wijde omgeving onder de invaliden verricht, een werk dat zeker de steun van allen ver dient. POLITIE-VOETBAL R.P. wint derby tegen Gemeentepolitie ALKMAAR Begunstigd door goed voetlbalweer is op faire en sportieve wijze de strijd gestre den tussen het team van de Alk maarse Rijkspolitie en het elftal van de Gemeentepolitie Alkmaar op het terrein van de St. Wil- librordusstiohting te Heiloo. De gemeentepolitie telde één inval ler, terwijl bij Alkmaar R.P. spil Vonk en midvoor Jager ontbra ken. In het begin was Alkmaar R.P. in de meerderheid, doch het backstel Terpstra-Pool en keeper Noortman wisten steeds het ge vaar te keren, terwijl ook spil Dragsma menig keer redding bracht. De druk op het Gemeen- tepolitle-doel werd steeds gro ter, het juiste schot ontbrak ech ter, en succes kwam aan de andere kant. Bij een ogenschijn lijk ongevaarlijke aanval bemach tigde midvoor Haverslag de bal, omspeelde back Groenenberg en beheerst werd de stand op 01 gebracht. De Alkmaarse R.P. liet zich niet ontmoedigen en kort daarna leid de een mooie aanval tot een te- igen.punt. Uit een voorzet van linksbuiten Sohoonbeek kopte midvoor Tellegen fraai in 11- Na de thee had de Alkmaarse R.P. spoedig succes. Spil Bos schoot van verre afstand op doel, welk schot keeper Noortman, die te ver voor doel stond, verraste. De strijd was gelijk opgaand met perioden, waarin de Gemeente politie in de meerderheid was. Eenmaal moest de lat voor Alk maar R.P. redding brengen. Het meeste gevaar werd eohter ge keerd door het prim-a spelende backstel Groenenberg-Baart, uit stekend bijgestaan doorDingler- Bos-Diister. De Rijkspolitie be sliste de strijd met een over winning van 21. Dierenbescherming ALKMAAR. Zondagavond is zwervend op de Kennemerstraat- weg aangetroffen een smous- hondje (zwart-wit). Te Bergen zwerft een mooi bruin hondje (lange slappe oren, reu, plm. 5 maanden oud. halsbandje om). Eigenaar of liefhebbers kunnen zich vervoegen bij mevr. v. d. Velder. Verlengde Geestweg 39. Op de Breedstraat te Alkmaar zwerft een mooi cyp. poesje (wit te pootjes, wi-t borstje). Adres de heer Bakker, Breedstraat. Ontvangen voor het te stichten asyl van de familie v. N. te Cas- tricum f 10.Adres inspecteur: C. Verwer, Zaagmolenstraat 36: penningmeesteresse mej. Hage- doorn. Graaf Jankade 3. Giro 493727. Klaver j as-driekamp ALKMAAR. Dezer dagen heeft de Klaverjasclub „Komeco" in haar clubgebouw, café „De Doorbraak", een driekamp geor ganiseerd, waaraan deelnamen het Berger Wapen, 't Klavertje en de organiserende vereniging. Na een spannende strijd wist het Berger Wapen beslag te leggen op de eerste prijs met 27388 pnt; 2. Komeco 26487 pnt; 3. 't Kla vertje 24125 pnt. Het was een sportieve en geslaagde avond. Advertentie) DOET DEZE WEEK UW VOORDEEL. W IJ GEVEN op flanellen nachthemden flanellen pyama's wollen hemdjes wollen directoires en kousen Langestraat 117 - Tel. 3880 UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER ALKMAAR J.v.S. te Den Helder, als bewaker diefstallen gepleegd bij de Rijkswerf. Eis 10 maanden, uitspraak 10 maanden, waarvan 8 maanden voorwaarde lijk. G.L.K. te Schagen, te Alkmaar motor bestuurd onder de invloed. Eis f 250.of 60 dagen, uitspraak f 150.of 30 dagen. J.B. te Zwaag, met auto letsel door schuld veroorzaakt. Eis f 150.of 30 dagen, uitspraak conform. C.S. te Enkhuizen, met hond op straat, die bedreiging voor ande ren, en tevens bevel van B. en W. om te muilkorven niet opgevolgd. Els 2 maal f 25.of 2 maal 10 dagen, uitspraak conform. ALKMAAR De R.K. Zwem vereniging „De Vliegende Vis sen" heeft afscheid genomen van enkele bestuursleden, de voorzit ter Dr. G. F. Dierckx, de penning meester, de heer Slinkert en Mej Arnold, wier arbeid hen naar el ders heeft geroepen. In de drie jaar van haar be staan heeft de zwemvereniging heel veel goeds verricht en dat bleek wel uit de grote belangstel ling, die er van alle zijden werd betoond, want we zagen o.m. aanwezig Rector J. J. van der Zalm, Kapelaan Th. Kloeg, de Directeur van de Overdekte, de heer J. v. d. Grient, de heren J. H. van Straaten en J. Strubbe, vice-voorzitter en secretaris van D.A.W., de heer P. de Bruin en de Eerw. Broeder Alexius, voor zitter en secretaris van het Dis trict Alkmaar van de N.K.S. De zaal was vol jongens en meisjes, die het afscheid wilden 'bijwonen. De vice-voorzitter, de heer L. Rietveld, vertelde bij de aan vang een en ander over het schuchtere begin van de nieuwe Katholieke Vereniging, die nu al 154 leden telt en heel wat activi teit heeft ontwikkeld, H|i dankte de scheidende be stuursleden hartelijk voor wat zij voor Katholiek Alkmaar en „De Vliegende Vissen" hadden gedaan. Het aftreden van de heer Dierckx als voorzitter noemde de heer Riet--ld een verlies voor de ver eniging. De heer Dierckx heeft zich altijd op eenvoudige en jo viale wijze van zijn taak gekwe ten en dat de zwemvereniging uiteindelijk kon worden opge richt, is voor een zeer groot deel aan hem persoonlijk te danken. Ter herinnering aan zijn arbeid voor „De Vliegende Vissen" bood de heer Rietveld de heer Dierckx een wandbord aan, met het Wa pen van de vereniging erop. Ook de heer Slinkert, die niet aanwe zig kon zijn, werd in deze dank betuiging betrokken. Mej. Arnold, die heel wat uur tjes met de meisjes heeft ge traind. mocht als blijk van waar dering voor haar werk eveneens een cadeau in ontvangst nemen. Aan Mevr. Dierckx werden bloe men aangeboden, want vele ma len heeft zij haar huis open gesteld voor de bestuursvergade ringen en zich daarbij een uit stekend gastvrouwe getoond.... De vice-voorzitter van D.A.W. de heer van Straaten, sprak zijn waardering uit voor de resultaten, die „Vliegende Vissen" al heeft weten te bereiken en beloofde de voortdurende steun van de zus tervereniging. De heer de Bruin, voorzitter van de N.K.S. in het District Alkmaar dankte de heer Dierckx voor zijn werk in het algemeen belang van de sport in Aikmaar. De heer Dierckx was blij te kunnen zeggen, dat de Vliegende Vissen nu een vereniging is, die er zijn mag. In het begin heeft men er wel eens aan getwijfeld, of het nog eens ooit zover komen zou en nu strekt het tot verheu genis, dat men onversaagd is doorgegaan en het bijltje er niet bij heeft neergelegd toen door mutaties in het bestuur tal van moeilijkheden rezen. Het zijden draadje, waaraan het voortbestaan van „De Vlie gende Vissen" kort geleden hing, is dank zij het werk van de heer Rietveld weer een sterke kabel geworden. Hij vroeg de kinderen, veel voor hun vereniging over te hebben en de aanwijzingen van het bestuur nauwgezet op te vol gen. Hij zou met grote belang stelling de verrichtingen van de vereniging blijven volgen en hoopte er nu en dan persoonlijk getuige van te zijn. De verdere rest van de avond verliep in feestelijke sfeer. Er werden enkele sportfilms ge draaid, die voor de kinderen bij zonder attractief waren. In de pauze werden zij getracteerd. Het bestuur van de Vliegende Vissen is thans samengesteld als volgt: L. Rietveld, vice-voorzitter; L. J. Hertroys, secretaris, J. Dijk stra, penningmeester, leden: G. P. M. Beemsterboer, G. Zijp, J. van Tricht, en de dames R. Eeken en C. van Wely. Geestelijk advi seur: Pater J. Colbe, O.P. Reeds geplaatst in een deel van onze oplage. Door bijzondere om standigheden herplaatsing eerst heden. CANTECLEER VOOR SCHOLA PUBLICA ALKMAAR Tot hedenavond 6 uur zijn er aan het bureau van ons blad nog kaarten verkrijg baar voor leden en donateurs van Schola Publica voor de uit voering, welke Cantecleer Vrij dagavond in 't Gulden Vlies zal geven. Op vertoon van donateurs- of ledenkaart kan men één kaart krijgen, waarvoor de leden f 0.50 dienen te betalen. Het programma is zowel voor leden als donateurs verplicht. Voor zover er nog kaar ten voorradig zijn, kunnen niet- leden die vanaf morgen aan het bureau van ons blad afhalen. Opgevoerd wordt het Ameri kaanse blijspel „Per Luchtpost"; er is geen gelegenheid tot plaats bespreken; wie tijdig komt, kan rekenen op een goede plaats. D.D.D.—EDAM 17—3 ALKMAAR De damclub D.D.D. heeft de clubcompetitie eerste klasse goed ingezet Met wel zeer overtuigende cijfers werd het toch lang niet zwakke Edam 1 verslagen. De gedetailleerde uitslagen luiden: D.D.D. 1 Edam 1 M. J. Langras jrTh. Kemper 11 N. Oud—A. Plas 2—0 L RavestijnK. Munnik 20 J. MekkenP. Groot 20 M. HemelsS. Kemper 20 J. SchuitE. Langereis 20 H. de Jong—C. Plas 2—0 G. •Woonijk—C. Roos 11 M OudP. Neuteboom 20 K. TuinmanB. Reymers 11 Het 2e tiental van D.D.D. be vocht een 1010 gelijkspel tegen Edam 2. Hier waren de uitslagen: D.D.D. 2 Edam 2 J. JornaG Westerning 11 P. SmolenaarsA. Roele 20 D. Stam—J. Commandeur 02 T. Korn—C. Dekker 2—0 D. KornC. Kraay 02 G. SijmE Koorn 02 N. LèngersJ. Plas. 02 P. VisserA. de Vries 11 D. KlinkhamerK. de Boer 20 D. BruggemanJ. Mundel 20 Cantecleer speelt voor de blinden ALKMAAR Het toneelgezel schap „Cantecleer" heeft zich spontaan beschikbaar gesteld om ten bate van de blinden (R.K.) van Noordholland het bekende blijspel op te voeren „Per Lucht post" op Maandag 19 October in Het Gulden Vlies te Alkmaar om 8 uur. De entreeprijs is heel laag gesteld. De blinde voorzit ter" van de Ned. R.K. .Blinden- bond de heer F. H. Louman zal op die avond spreken over de blinden en hun leven. Onze do nateurs krijgen' zoals gebruikelijk reductie. Het zou prachtig zijn, wanneer de zaal van 't Gulden Vlies te klein blijkt voor deze uitvoering. Vermelden wij nog dat er kaarten verkrijgbaar zijn bij: Ie. Het Gulden Vlies; 2e Mevr. G. de Boer-Oud, Stuartstraat 115, Alkmaar; 3e Mej. M. Reus, Em- mastraat 47, Alkmaar. INGEKOMEN PERSONEN ALKMAAR. Ingekomen: A. de Lint geb. Rens en kind, van Nw Nickerie (Sur.) n. Vierstaten 3; W. J. P. S. Tros, van Bergen n. Wilhelminalaan 18; T. C. de la Croix, wed. Put, en kinderen, van Hilversum n. Hooftstraat 87; J. Hoeben van Den Helder n. Wes- terweg 13; A. A. v. d. Plas met gezin, van Zandvoort n. Hooft straat 79; C. v. d. Eng, geb. van Rijn, van Schagen n. Stuartstraat 44; ,F. A. Visser met gezin, van Zandvoort n. Hooftstraat 63; J. de Vries, van Hoogkerk n. Lim- merhoek 8; M. J. Dor land van A'dam n. Nassaulaan 22; A. B. M. Stoffels geb. de Bruin, van A'dam n. Wolebrandtstraat 21; R. de Jong geb. Merk, van A'dam n. Brede- rostraat 32; F. C. M. Engel, van Wieringen n. v. Everdingenstraat 18; C. v. Ghert wed. Meijer en zoon, van Schermerhorn n. Hooft straat 123; A. Hubeek wed. Rijn- ders met dochter, van Bergen n. Dathenusstraat 19a; H. W. J. de Jager, van Beverwijk n. Lyceum straat 63; M. F. E. Jap Tjong, van Schermerhorn n. Hooftstraat 123; I. J. H. Klink met gezin, van Bergen n. Hooftstraat 97; A. Lan- gedijk van Velsen n. Wilhelmina- laanll; T. Lassche, van Steenwij- kerwold n. Liefdelaan 3; A. Paat wed. Passage, en kinderen, van Petten n. Hooftstraat 93; F. van Raalte met gezin, van Bergen n. Hooftstraat 75; M. J. A. Romijn, van den Haag n. Nassauplein 11; R. F. J. Schmidt met gezin, van Zijpe n. Hooftstraat 105; Th. Bus- kese met gezin, van O. Niedorp n. Landstraat 65; J. Doerenberg, van Leeuwarden n. Anjelierstraat 13; G. W. R. Davies met gezin, van Petten n. Hooftstraat 129; M. P. H. A. v. d. Heijden, van Nij megen n. v. Everdingenstraat 18; A. M. J. W. van Horssen, van A'dam n. v. Everdingenstraat 18; N. Pangemannan wed. Lancel, van A'dam n. Coornhertkade 45; P. A. J. M. Schiphorst pr., van Tiel n. Nassaulaan 4; P. J. Tromp met gezin, van Bloemen daal n. Hooftstraat 85; J. G. de Wit, van Hoogkarspel n. Oudegracht 139; G. J. Boos en echtgen.; van Rhe- nen n. Brederostraat 20; A. Bossa met gezin, van O. Amstel n. Hooftstraat 47; H. de Grijs met gezin, van Dordrecht n. Coman- straat 39; N. Hollander met kind, van Winkel n. Ricardostraat 6; D. D. Jacobs met gezin, van Haar lem n. Hooftstraat 117; G. C. Klaij met gezin, van H.H. Waard n. Leeuwenbekstraat 10; J. J. Rabe- link, van Wisch, n. St. Anna- straat 48; J. v. Riet met gezin, van Heiloo n. Korenbloemstraat 26; W. Smit, van Oudenbosch n. Ie Landdwarsstraat 18; E. Kuijper geb. Steeman, van Heiloo n. Hooftstraat 122a; C. M. Tieleman, van Baarn n. Oudegracht 218; G. D. Veldman, van O. Niedorp n. Helderseweg 30; J. Bouma, van Leeuwarden n. Wollebrandtstraat 19; E. J. Boom geb. Kareis, van Egmond Binnen n. Laat 207; M. I. Schuffelen, van Langedijk n. Schermerweg 56; J. Jansen g,b. Swart, van Utrecht n. B. Botte- mannestraat 42; A. P. de Goed? met gezin, van H.H. Waard n. Schermerstraat 8; F. Hildama met gezin, van Hoorn, n. Hooftstraat 51; W. v. Beveren met gezin, van Voorburg n. Hoofstraat 69; A. C. LeLijder Havenstroom met gezin, van Wieringermeer n. Hooft straat 81. FATIMA-AVOND HEILOO Zonder Chris tus kan de wereld niet uit de Chaos gered worden. De Paus zegt: Er is geen tijd meer te verliezen. De tijd van naden ken en plannen maken is voor bij. Nu is het de tijd om te handelen. In 1917 zei Maria tot de kinderen van Fatima: „Ik zal de toewijding aan mijn Onbevlekt Hart komen vragen en de eerherstellende H. Communie van de eerste Zaterdagen van de maand. Als men .gehoor zal geven aan Mijn Vraag, zal Rusland zich bekeren en zal er vrede zijn. Anders zal een godde loze propaganda over de we reld dwalingen verspreiden, oorlogen veroorzaken en ver volgingen van de Kerk. Leest U de kranten er maar op na. Het was eigenlijk niet nodig geweest. Na 1917 heeft de mensheid tijd genoeg ge had. Nu zijn de tekenen van de dreigingen reeds lang zicht baar. Maar het schijnt niemand te ontroeren. Het is toch dui delijk genoeg: Houdt de eer ste Zaterdagen in ere, dan zal Rusland zich bekeren. Bezoekt daarom de Fatima- avontl op Vrijdag 16 October, acht uur in het NKJB-gebouw aan de Stationsweg. W eersverivachting Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: NOORDELIJKE WIND Aanvankelijk nog zwaar be wolkt met plaatselijk regen of motregen. Morgen over dag droog weer en enkele verspreide opklaringen. Ma tige en vooral langs de kust nu en dan krachtige noorde lijke wind. Vrij koud. RAAD HEILOO HEILOO Het ligt in de be doeling van B. en W. der gemeen te Heiloo, een raadsvergadering te beleggen o,p Vrijdag 16 Octo ber a.s. In deze vergadering zal de heer A. Greeuw wederom zit ting in de raad nemen in de plaats van Mevr. E. Wieringa- Gedink, die ontslag heeft geno men. Onder de ingekomen stuk ken zijn een schrijven van de heer N. Majolee houdende voor stel, „Het Groentje" voor ver keer, komende van de Nicolaas Beetsweig af te sluiten. B. en W. stellen voor, „Het Groentje" in Westelijke richting voor motor rijtuigen gesloten te verklaren. N.a.v. van een schrijven van hetzelfde raadslid betreffende de toestand waarin zich de zgn. Oude Kennemerstraatweg bevindt delen B. en W. mede, dat de Rijkswa terstaat is verzocht, deze weg in goede staat van onderhoud te brengen. Bouw Gymnastieklokaal HEILOO Indertijd is toege staan, dat in deze gemeente twee gymnastieklokalen zouden worden gebouwd. Het gymnastieklokaal bij de R.K. Meisjesschool is thans gereed. Het Ministerie van O.K. en W. heeft goed gevonden, dat ook voor de openbare scholen een gymnastieklokaal gebouwd wordt. B. en W. stellen zich voor, dit lokaal in 1954 te doen bou wen. Het zal een plaats krijgen tussen de Vondelschool en de ULO-sChool. De bouwkosten wor den geraamd op f 50.000. B. en W. stellen de raad voor, in prin cipe tot de bouw van het lokaal daar ter plaatse over te gaan. Woning voor gemeentesecretaris HEILOO Daar het nog steeds niet gelukt was, voor de nieuwe gemeentesecretaris, de heer P. H. J. van Loon een passende woning te vinden, stellen B. en W. voor, het perceel Laarmanstraat aan te kopen van de heer P. Kool, die naar elders vertrekt en het huis wenst te verkopen. B. en W. stellen voor f 12.000 beschik baar te stellen. Rechte Hondsbosse wordt verbreed HEILOO De Rechte Honds- bosselaan is, waar de pas aange legde Spoorlaan op deze weg uit mondt, te smal voor het verkeer. Ter verbetering van deze situa tie is het noodzakelijk, dat de Rechte Hondsbosselaan wordt ver breed. De gemeente zal daarom moeten aankopen een strook grond van 90 centiaren, eigendom van de heer J. H. Zonneveld, die bereid is deze strook aan de gemeente te verkopen voor de prijs van f 1 per centiare. Daar om stellen B. en W. voor, deze aankoop goed te keuren. ROOD-GEEL-NIEUWS HEILOO. A.s. Zondag gaat HSV bij Purmersteiin op bezoek. Na het succes van j.l. Zondag zullen ongetwijfeld een groot aantal supporters de reis willen meemaken. Het vertrekuur is ge steld op 1.15 uur. Opgave uiter lijk tot Vrijdag 8 uur deze week bij de heer J. Bakker, Westerweg. naast de R.K. Jongensschool Reiskosten niet-leden f 1.75 per persoon. Leden van de supp.-club Rood-Geel-kunnen de reis gratis meemaken. Men wordt dringend verzocht tijdig de plaatsbewijzen af te halen. Grondaankoop Plan Zuid HEILOO Daar nog slechts weinig bouwgrond in de gemeen te beschikbaar is, is het nood zakelijk binnen afzienbare t|jd met de realisering van het uit breidingsplan „Zuid" een begin te maken. De eigenaar van ver schillende in Plan Zuid gelegen percelen, de heer J. Tesselaar te Alkmaar is bereid deze percelen resp. 1145 en 365 centiaren voor de prijs van f 1.50 per centiare aan de gemeente te verkopen. B. en W. stellen de raad voor, tot deze aankoop over te gaan. BERGEN. In de Rustende Jager werd Zaterdagavond onder auspiciën van het Bergens Tram comité de Engelse film „Veilig, vlug. voordelig" vertoond, met vooraf een film over Bergen met zijn Bello. Op uitnodiging van het comité waren aanwezig de raadsleden uit Alkmaar, Schoor! en Bergen. Mevrouw Broekman-Vriesman, voorzitster van het comité en sinds September raadslid van Bergen, brak een lans voor het behoud van de tram. Sommigen zien de oplossing in een verkeersweg over de oude trambaan of een weg via de Nes- dijk naar Bergen aan Zee. Maar wat een grote schade zou dit brengen voor Bergen als hier door de natuur vernield en grote onrust zou ontstaan door het toe nemende jaohtende snelverkeer. Men zal Bergen gaan mijden of zelfs ontvluchten. Als enige rustige plaats in het Westen van het land hebben het Vormingscentrum „De Haaf", de Volkshogeschool en heit Retraite- Verkenners b ouwen eigen hoofdkwartier BERGEN. Er heerst grote 'bedrijvigheid in de grote boerderij op de hoek van de St. Antonius- straatMolenstraat. Door de ver- kennersgroep „St. Lambertus" wordt tot laat in de avond hard gewerkt om na vele teleurstel lingen eindelijk in het bezit te komen van een eigen hoofdkwar tier. In de afgelopen oorlog is hun hoofdkwartier aan de Lijtweg ge heel verloren gegaan en heeft men zich 8 jaar lang moeten be helpen in een voor dé sloop be stemde krot en het laatste jaar mocht gebruik gemaakt worden van het gidsenhoofdkwartier. Thans heeft men de beschikking gekregen over een grote ruimte, naast dat van de gidsen. Maar met het woord ruimte is dan ook alles gezegd; een vroegere koestal met ingemetselde groep en ver gane vloeren en wanden. Maar dat alles deert niet. Onder leiding van de hopman, Jac. Burgering en vaandrig H. Peters toog men volop aan het werk. Hopman Burgering, machinist bij de Ned. Spoorwegen, had zijn ogen goed de kost gegeven en ontdekte in Hoorn een buiten dienst gestelde locomotievenloods. Hij stelde zich in verbinding met de N.S. en zo kochten zij 110 meter lengte bal ken en 70 M2 planken. Dagelijks na het huiswerk zwoegen de jonge knapen met een ontembaar enthousiasme in vuil geworden overalls, slopen, kruien zand en slepen hout aan voor de nieuw te leggen vloer, wat zij zelf zullen doen. Niettegenstaande zij alles zelf doen, worden er toch hoge kosten gemaakt voor het beno digde materiaal. Daarom voeren zij diverse acties om de nodige gelden binnen te krijgen. huis dit oord uitgekozen om hier rust, bezinning en concentratie te kunnen vinden. Bergen staat op een twee sprong: een behoorlijk rustig dorp met zijn tram, of een twee de Scheveningen. Men zou de kip met de gouden eieren slachten. Daarom blijft een goede tram verbinding de enige oplossing. Er wordt aan deze oplossing hard gewerkt door het gemeente bestuur en tramcomité. De mo rele steun van de Bengenaar is hierbij noodzakelijk. Vervolgens werd "de propagan dafilm over Bergen en ziln Bello uit het jaar 1919, voorzien van een Engelse tekst, die jaren lang op de grote mailsohepen ver toond is geweest, voor het eerst in Bergen zelf gedraaid. De film vertoonde vele fraaie opnamen van de aankomst van Bello, de nog geheel ongeschonden Eeu wigelaan, de overleden burge meester Jacob van Reenen op bet hockeyveld en het strand leven uit die tijd. De film over de strijd om het behoud van de tram in het En gelse plaatsje Titfield kon met de strijd in Bergen vergeleken worden. Men mocht daar met „amateur personeel" het een maand proberen, waarna de in specteur een beslissing zou ne men. Ook hier laaide, nog erger dan in Bergen, de strijd hoog op tussen tram en bus. Men had succes met de tram. De dominee, die een privé machinistencursus had gevolgd, kon de tram on danks vele tegenslagen laten rij den. Enkele dagen voordat de inspecteur zou komen lieten de vijanden van de tram hem ge heel verongelukken door hem in het holst van de nacht onbemand te laten ontsporen. Men ver saagde niet en haalde het mu seumstuk uit 1899 te voorschijn en kon dank zij de medewerking van de hele bevolking gaan rij den. De inspecteur verleende ten slotte de vergunning, omdat hij aan de gestelde minimum snel heid van.35 km voldeed. Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren: Johan nes H. M„ z.v. W. F. M. Wi'lle- brands en J. M. Rjjkes. Ondertrouwd: D. van 't Hof. Velsen en G. A. Jol; P. J, G. de Koning en M. Jonker. Burgerlijke Stand OUDORP. Geboren: Adria- nus G„ z.v. A. Reus en J. M. Ver haar; Geertruida 01., d.v. J. Groenland en K. Kunst. Overleden: Helene Sander, wed. Steenhof. Gehuwd: Arend Hidma (De venter) en Cornells Rood; Teunis Slooten (Alkmaar) en Maria Wig- gemansen; Jacob Breet(Alkmaar) en Catharina Stavenuiter. Ondertrouwd: Hedde de Vries (Hens'broek) en Trijntje Koop- mans. ACTIE!!! Dat is het parool a.s. Zondag weer gi voor tafeltenniss N.H.N.K., wanneer competitie een vang zal nemen. Opnieuw, ditmaa eompetitie van begin nemen. Ri voornemens en doen ontbranden end na weekend fiets trekkend va Zuid. Steeds wijd de kop van Noor geen georganiseei dernomen om tot men. Naast de competitie van evenementen op gramma. G-Tournooie Helder en Noord tienkampen en dem verscheidene plaatsi Holland, de afdelii schappen eind April de grote bloembol: Bovenkarspel. Nu reeds staat stoutste verwachting worden overtroffen. Ditmaal is er vooi de geschiedenis van N.H.N.K. een ontmc ternationaal niveau 1954 zullen de Saai return-bezoek breng hoogte-punt de wei K.Saarland. Hoor als gastvrouwe opt niettemin zal de ge bij dit sportfestijn schakeld. De comm vangst, bestaande J. v. Eijden, G. A. de Koning, heeft reed stappen ondernomen breed opgezette organ juiste banen te leidei lings-K.T.C. is van kelijk standpunt van afgestapt en heeft tieploeg geformeerd tien spelers, die een ning zullen ontvang hopen dat dit initiati leiden een kern in te kweken, waarvan komende jaren de plukken. Een merk gang van het spelpe daad in de afdel: waarneembaar, ma: technisch opzich en conditie valt er nog teren. Onweersl De populariteit, jaren van de tafel gaat neemt nog sti rijke mate toe Nie gen verrijzen als i de grond en bij ve enigingen heeft ledenstop moeten Aarstwoud kwamen maand enige enthi bijeen, wat resulteer ting van een nu ree< de vereniging. Eén in Sijbecarspel ee worden gehouden haast niet anders wordt binnenkort sport beoefend in digheid. De dit R.K.T.T.V. „Reactie is bezig zich te hersts moeilijkheden, die richting moest ond niettemin zoals dezer dagen meede is kerngezond en lofte in voor de to Vooruitzie In de landelijke se zal Disnie het schenen worden tisch zitten er- mc voor de Hoornaren de bovenste plaats zullen zij reeds de dergaan. I.V.A. en OVERZICHT HOC GRONINGEN. was gisteren ruim haverstro, waarvan aanpaste aan de Rogge- en tarwestro prijshoudend. Ook bleef, buiten het Drents en Gronin bij een overigens vrij goed op peil. prima partijen gro vonden hun weg klaverhooi maar koper was te vinde tige weer van is uitermate ges uitzaai van wint kan gerekend w- enorme uitbreiding senaal wintertarwe ring aan di> carton in zeer snel tempo Begin van in Quai PARIJS (AP) terrain van het van Buitenlandse oude archieven is gistermiddag ken. Dichte rookv uit de kelders op slaagde er snel blussen, welke gi volgen heeft geha

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2