TAFELTENNISSERS starten met competitie Ik hm mmKondmté mm zwaar is... half zware shag! m Zes jaar geëist legen jeugdige misdadigers IJtecovern Nederland op de goede weg Rechter Thomfilm op zeer behoorlijk peil Kleine Bobby Greenlease vocht voor zijn leven Met Pinksteren JS.H.N.K.-Saarland Voor wie licht te licht en zwaar te Meervoudige Kamer Alkmaar K.V.P.- j ongeren in Wieringermeer „Ik moet tocli ergens slapen Het verhaal van een cynisch monster Woensdag 14 October 1953 Pagina 3 ACTIE!!! Dat is het parool dat a.s. Zondag weer geldt voor tafeltennissend N.H.N.K., wanneer de competitie een aan vang zal nemen. Opnieuw, ditmaal voor het seizoen 1953-'54 zal de competitie van de afdeling N.H.N.K. a.s. Zondag een begin nemen. Ruim honderd teams, bezield met de beste voornemens en popelend van ongeduld zullen de strijd doen ontbranden. Men zal hen kunnen ontmoeten week end na weekend op het station, bij de bushalte en op de fiets trekkend van Oost naar West en van Noord naar Zuid. Steeds wijder vertakt de tafeltennissport zich in de kop van Noord-Holland. Ook daar, waar totnogtoe geen georganiseerd verband was, worden stappen on dernomen om tot oprichting van een vereniging te ko men. Naast de competitie staan er tal van evenementen op het pro gramma. C-Tournooien in Den Helder en Noord-Scharwoude, tienkampen en demonstraties op verscheidene plaatsen in Noord- Holland, de afdelingskampioen schappen eind April wederom in de grote bloembollenveiling te Bovenkarspel. Nu reeds staat vast, dat de stoutste verwachtingen zullen worden overtroffen. Ditmaal is er voor het eerst in de geschiedenis van de afdeling N.H.N.K. een ontmoeting op in ternationaal niveau; Pinksteren 1954 zullen de Saarlanders hun return-bezoek brengen, met als hoogte-punt de wedstrijd N.H.N. K.Saarland. Hoorn zal daarbii als gastvrouwe optreden, maar niettemin zal de gehele afdeling bij dit sportfestijn worden inge schakeld. De commissie van ont vangst, bestaande uit de heren: J. v. Eijden, G. A. M. Kooij en J. de Koning, heeft reeds de eerste stappen ondernomen om deze breed opgezette organisatie in de juiste banen te leiden De afde- lings-K.T.C. is van haar oorspron kelijk standpunt van verleden jaar afgestapt en heeft nu een sèlec- tieploeg geformeerd bestaande uit tien spelers, die een speciale trai ning zullen ontvangen. Het is te hopen dat dit initiatief er toe mag leiden een kern in onze afdeling te kweken, waarvan men in de komende jaren de vruchten mag plukken. Een merkbare vooruit gang van het spelpeil is er inder daad in de afdeling N.H.N.K. waarneembaar, maar vooral in technisch opzich en lichamelijke conditie valt er nog veel te verbe teren. Onweerstaanbare groei De populariteit, die de laatste jaren van de tafel tennissport uit gaat neemt nog steeds in belang rijke mate toe Nieuwe verenigin gen verrijzen als paddestoelen uit de grond en bij verscheidene ver enigingen heeft men reeds een ledenstop moeten invoeren. In Aarstwoud kwamen de afgelopen maand enige enthousiastelingen bijeen, wat resulteerde tot oprich ting van een nu reeds kerngezon de vereniging. Eén dezer dagen zal in Sijbecarspel een vergadering worden gehouden en het kan haast niet anders of ook hier wordt binnenkort de tafeltennis sport beoefend in al zijn veelzij digheid. De dit jaar opgerichte R.K.T.T.V. „Reactie" in Alkmaar is bezig zich te herstellen van de moeilijkheden, die men bij de op richting moest ondervinden. Maar niettemin zoals een insider ons dezer dagen meedeelde de club is kerngezond en houdt een be lofte in voor de toekomst. Vooruitzichten competitie In de landelijke overgangsklas se zal Disnie het vuur na aan de schenen worden gelegd Theore tisch zitten er- mogelijkheden in voor de Hoornaren in de strijd om de bovenste plaats en a.s. Zondag zullen zij reeds de vuurdoop on dergaan. I.V.A. en Disnie 2 zijn OVERZICHT HOOI EN STRO GRONINGEN. In Rotterdam was gisteren ruim aanbod van ha verstro, waarvan de prijs zich aanpaste aan de omstandigheden. Rogge- en tarwestro waren beter prijshoudend. Ook in Groningen bleef, buiten het haverstro, het Drents en Gronings graanstro, bij een overigens kalme markt, vrij goed op peil. Alleen enkele prima partijen groen erwtenstro vonden hun wég, terwijl voor klaverhooi maar moeilijk een koper was te vinden. Het prach tige weer van de laatste tijd is uitermate geschikt voor de uitzaai van wintergraan, en er kan gerekend worden op een enorme uitbreiding van het ar senaal wintertarwe. De afleve ring aan de cartonindustrie gaat in zeer snel tempo. Begin van brand in Quai d'Orsay PARIJS (AP) In het sous- terrain van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, waar oude archieven bewaard worden is gistermiddag brand uitgebro ken. Dichte rookwolken stegen uit de kelders op. De brandweer slaagde er snel in de brand te blussen, welke geen ernstige ge volgen heeft gehad. de twee grote kanspaarden in de eerste klasse. Voor de benjamin Dito, zal het een zware opgave worden zich in dit milieu te handhaven. In de tweede klasse gaat onze belangstelling uit naar Tempo en W.G.W Eerstgenoemde en I.V.A. 3 starten als favoriet. Merletten 2 in 3 A, vorig jaar bij na kampioen, zal zich rehabilite ren en de Bergenaren achten wij gegadigden voor de bovenste plaats. De new-comers in 3.B Ko meet en Treffers konden wel eens hoog van de toren blazen en het is zaak voor Dito 2 om hiermee ter dege rekening te houden. In 4 A zullen Schagen en Be Fair de toon aangeven, maar ook D.S.S. 4 mag men zeker niet on derschatten. Vrij onoverzichtelijk zijn 4 B en 4 C vooral daar in deze klasse nieuwe teams zijn in gedeeld. Al geven wij in 4 C Be Quick de beste kansen. In 4 D zal de strijd hoofdzakelijk gaan tus sen E.T.V., Vice Versa en Tempo 2. De Edammers werden vorig jaar kampioen, maar moeten het nu zonder de uitstekend spelende Snoek stellen. E.TV zal zeker in 4 E trachten de voetsporen van haar grotere broer te volgen. Bij de dames in de 3 E klasse zullen het Alkmaarse D.S.S. en Disnie Zes Joegoslaven vluchtten naar Oostenrijk WENEN, 13 Oct. (A.P.). Volgens de politie zijn in de laat ste acht en veertig uur zes Joego- Slavën naar Oostenrijk gevlucht, waar zij politiek asyl verzocht hebben. Een echtpaar bereikte Oostenrijk nst zwemmend de ri vier Mur overgestoken te zijn. welke de grens tussen beide lan den vormt. hoge ogen gooien met als naaste concurrente Treffers uit Boven karspel. H.C.S.C is in dames 4 A aan haar reputatie verplicht zich van haar beste zijde te tonen. Verleden jaar werden nog al eens verliespunten geboekt wegens niet opkomen. In 4 B zal Dito 2 zeker van zins zijn het huzarenstukje van verleden jaar te herhalen en zij starten dan ook met de beste perspectieven. DE RECLAME IN ONS ECONOMISCH BESTEL Het Genootschap voor Reclame houdt vandaag en morgen te Scheveningen een congres, waar van het onderwerp zal zijn „De functie van de reclame in ons economisch bestel". In onze tegenwoordige maat schappij neemt de reclame een belangrijke plaats in. Op bijeen komsten, in gesprekken, in de kranten en voor de radio kan men stemmingen pro en contra reclame waarnemen. De juiste economische functie van de re clame ontgaat velen. Het is om deze reden, dat het Genootschap voor Reclame dit onderwerp voor het Congres ge kozen heeft. Vragen als: „Maakt reclame de goederen duur". „Kweekt re clame behoeften bij diegenen, die economisch niet in staat zijn deze te bevredigen" en „Kan en draagt reclame bij tot vergroting van het welvaartspeil" zullen op dit Congres door prominente spre kers beantwoord worden. De volgende sprekers verklaar den zich bereid hun licht over het congresthema te laten schij nen: Dr. Paul Rijkens, Voorzit ter van de Raad van Bestuur van de Unilever, Prof. Dr. J. F. ten Doesschate, Directeur van de Hoogovens, Dr. E. J. Tobi, Be drijfseconomisch adviseur, Prof. Dr. Ernest Dichter, Psycholoog in Amerika, terwijl ook verschil lende vakgenoten over de ver antwoordelijkheid van de re clame-vakman zullen spreken. Een groep consumenten, onder voorzitterschap van Mevr. H. J. van Anrooy-de Kempenaer zullen hun visie op de reclame geven. (Advertentie) ALKMAAR. Tijdens de zit ting van de Meervoudige Kamer onder presidium van mr J. Krab be werd door de Officier van Justitie mr A. W. Holsteijn een onvoorwaardelijke gevangenis straf van zes jaar geëist tegen een tweetal jeugdige misdadigers uit Amsterdam, die op 3 Juli jongstleden de ruim 90-jarige alleen wonende oude man P. B. te Scharwoude overvielen, met het oogmerk bij hem geld te stelen. De beide jongemannen, de 21- jarige Jan v. Z. en de 19-jarige Frans H. B„ beiden wonende te Amsterdam, hadden een tip ge kregen. dat er bij de oude B„ die nabij de Hoornse Put, een vis water in de gemeente Schar woude, woonachtig was, geld te halen viel. Onder het voorwend sel. dat zij in het water wilden vissen, kwamen zij binnen bij B.. die voor hen een visvergunning uitschreef. Toen hij zich bukte bij de aanrecht, nam één van de knapen een stok, die in de keu ken stond en sloeg hiermede met een dergelijke kracht op 't hoofd van B.. dat de stok in tweeën brak. Daarop nam hij een wan delstok. waarmede hij de mis handeling voortzette. De oude B. trachtte uit de keuken weg te komen, doch werd door de an dere aanvaller tegengehouden. Desondanks verweerde B. zich zo goed hij kon, en het gelukte de knapen niet, hem buiten be wustzijn te slaan, zoals het doel was en waarna zij in het huis naar geld konden gaan zoeken. Omdat B. niet het bewustzijn verloor, namen de knapen daar op de vlucht. B„ die de voornaamste getuige in deze zaak zou zijn geweest, is inmiddels aan longontsteking overleden. Dit zou volgens een doktersrapport niet in verband staan met het misdrijf, doch wel heeft B. de laatste drie maanden van zijn leven voortdurend last gehad van hetgeen gebeurd was. Andere getuigen waren niet aan wezig. doch de beide jongens hadden reeds bekend. Het verleden van deze beide jonge misdadigers was uitermate ongunstig, in het bijzonder dat van v. Z„ die reeds op 14-jarige leeftijd door de kinderrechter ter beschikking van de regering werd gesteld. Op zijn strafblad prijken niet minder dan vijf veroordelin gen. waaruit blijkt, dat hij voor geweld niet terugschrikt, zoals ook hier is gebleken. Alles is geprobeerd om de knaap op het goede spoor te brengen, doch te vergeefs. Volgens een psychia trisch rapport was hij vermin derd toerekeningsvatbaar en was onvoorwaardelijke gevangenis straf de beste strafmaat. De an dere verdachte, 19 jaar oud, was ook geen onbekende bij de recht bank en werd reeds tweemaal veroordeeld. In zijn requisitoir zei de Officier van Justitie, dat hij zelden dergelijke onverschil lige verdachten voorgeleid had gekregen. Zij zouden het alleen maar jammer vinden, dat de dief stal niet was gelukt. Jeugdge vangenis achtte de Officier voor de jongste niet op haar plaats, daar er bijna geen goeds meer in hem aanwezig was. Tenslotte eiste hij tegen ieder zes jaar ge vangenisstraf, terwijl v. Z. daar na ter beschikking van de rege ring zou moeten worden gesteid. Mr L. K. F. Schuitemaker voer de voor v. Z. een zwak pleidooi, waarin hij een derde man. die altijd als een kwade genius ver dachte zou hebben beïnvloed, ten tonele voerde en tevens wees hij op het milieu, waaruit v. Z. voortkwam, dat uitermate on gunstig was. Verder bestreed de raadsman de voorbedachte rade. daar de bandieten stokken uit de keuken gebruikten en deze niet zelf bij zich hadden. Tenslotte was v. Z. naar zijn mening ge heel ontoerekeningsvatbaar waar op de president antwoordde, dat een dergelijke beoordeling alleen door een medisoh deskundige kon geschieden. Mr Schuitemakej- verzocht de rechtbank, alleen tot ter beschik kingstelling te besluiten en ver der geen straf toe te passen. Mr G. A. de Lange bracht voor B. zijn jeugdige leeftijd in het geding en bepleitte zending naar de jeugdgevangenis, daar de jon gen in een normale gevangenis misschien verbitterd zou worden. De Officier was echter van me ning, dat de jongens tot nu toe veel te gemakkelijke straf had den gehad en vond een afschrik wekkende straf op zijn plaats, daar zij waarschijnlijk zelfs niet voor moord zouden zijn terug geschrokken. Overigens was ver dachte v. Z. er getuigenis van. dat een jeugdgevangenis niet hielp. Mr Holsteijn volhardde derhalve in zijn eis. Uitspraak over veertien dagen. Wegpiraat Tegen de vertegenwoordiger H. H. uit Bolsward, die op 19 Juni doordat hij op Rijksweg 7 onder de gemeente Berkhout met een veel te grote snelheid een ge vaarlijke bocht nam, en daardoor oorzaak was, dat de passagiere uit de wagen werd geslingerd en een hersenschudding bekwam, eiste de Officier een boete van f 500.te vervangen door twee maanden hechtenis bij niet-be- taling. Waarschijnlijk bad H. te veel sterke drank gebruikt; een bloedproef wees dit namelijk uit. Voor een dergelijke onverant woorde manier van rijden de Officier noemde H. een „weg piraat" - was deze zware geld boete volgens de Officier zeker op zijn plaats. Ook hier uitspraak over veertien dagen. Markt Purmerend 13 October 1953 Het aanbod van vette koeien was ditmaal groot, wat van in vloed was op de prijs, terwijl de aangevoerde beesten niet tot de eerste kwaliteitsklasse behoorden. Op de geldemarkt was het aan bod beter dan de vorige keer, zo ook de belangstelling, maar de handel bleef kalm. Handel verse koeien stil, evenals op de nuch tere kalverenmarkt (stug); lich tere soorten lager in prijs. Het aanbod van de zwaardere beesten bleek niet al te groot; voor de fokkers bleken geen kopers te zijn. De wolveemarkt was in trek met goede vraag naar lammetjes, evenals naar fokooien. Handel vette schapen stug. Verkoop fok- rammen matig, keuze gering. Bokken en geiten, handel stug. De vette varkensmarkt vertoonde een groot aanbod. De inzet was reeds een paar centen onder de f 2.Handel vette zeugen iets beter; biggen stille handel met lagere prijzen. Paarden, handel stil. Pluimvee iets ruimer, maar geen verbetering in de prijs. SLOOTDORP. De afdeling Wieringermeer van de Jongeren Organisatie in de K.V.P. hield één dezer dagen een bijeenkomst te Slootdorp in hotel Lely. De opkomst was uitstekend te noemen. Aan het begin van de avond gaf de voorzitter, de heer Heinsbroek, een overzicht van de verschillende avonden, die tot en met de volgende zomer gehouden zullen worden. Een reeks onder werpen staat op het programma. Vervolgens werd het woord verleend aan de heer G. Groothof uit Hoorn, die in korte trekken een overzicht gaf van de wijze, waarop ons land wordt bestuurd. Spr. wees op het karakter van de constitutionele monarchie met het parlementaire stelsel, vertelde over de groei van de Oude Repu bliek tot de huidige eenheidsstaat en belichtte in het bijzonder de betekenis van de grondwet, waar in de grondrechten van de staats burgers zijn vervat en de staats inrichting is beschreven. De inlei der stond langer stil bij „Prinsjes dag", de herkomst van deze naam, de gang van zaken op de Derde Dinsdag van September, om daarna een korte schets te geven van het totstandkomen van de Troonrede en alles wat aan het opstellen van de millioen en- nota vooraf gaat. Als bijzonder punt uit het regeringsprogramma besprak spr. de huidige betrek kingen met het buitenland. De oude traditie van weleer, de neu traliteitspolitiek. heeft afgedaan. Er is sprake van een kentering, evenals toen eeuwen geleden de „nationale staten" werden gebo ren. De huidige kentering beweegt zich in de richting van een groter samenbundeling.^ van uiteindelijk misschien een éénwording. Thans zien wij reeds de samenwerking op het terrein van kolen en staal, terwijl een pool voor de land bouw en de scheepvaart worden overwogen. De groter vorm van samenwerking demonstreert zich eveneens in het bestaan van het Atlantisch Pact en de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie. Dit ruimer denken in de zin van over de grenzen zien, „ligt ons katholieken", wier godsdienst een universele is. En temeer mogen wij aan deze ontwikkeling niet voorbij gaan. omdat de Heilige Vader meerdere malen deze evo lutie heeft geprezen. Na afloop werden enkele vra gen gesteld over „het afstaan van een deel der souvereiniteit bii een federalistisch Europa" en het euvel der bureaucratie. Pastoor Zijlstra en enkele be stuursleden van de K.V.P. woon den de avond bij. Benoeming WIERINGERMEER Tot straat maker in dienst der gemeente Wieringermeer werd benoemd de heer A. Muis te Oldemarkt. ALKMAAR Toen de heer en mevrouw Morks, eigenaars van het jacht „Jacoba Marina," dat in de Sixhaven te Amsterdam- Noord ligt, Zondagavond j.l. aan boord kwamen en de petroleum lamp in de kajuit opstaken, za gen zij op een van de banken een jongeman zitten. Op de vraag van de heer Morks wat of hij daar deed, zei de jongen: „Ik moet toch ergens slapen." De heer Morks vertrouwde het zaakje echter niet en riep de hulp van de recherche van het bureau Mosplein. De recherche, die de jongeman meenam, kwam de volgende dag verscheidene voorwerpen bij het echtpaar bren gen, o.m. vier overhemden, een shawl en kleine snuisterijen. De heer Morks ontdekte daardoor, dat hij de dief had uitgeleverd, terwijl deze de shawl van hem om de hals droegDe inslui per, die langs een dekluik naar binnen was gekomen, bleek een 22-jarige timmerman uit A1 k- maar te zijn, die een zwervend bestaan leidt (Advertentie) Verandering van spijs enzovoort, dacht ik - en kocht een pakje Discovery. Dat was een echte ontdekking, zo heerlijk is die sigaret. Ik ben er gewoon van ondersteboven, zoals U ziet. En als U nu iets van mij wilt aannemendan stapt U resoluut over op Een echte ontdekking! De Nederlandse film is op de goede weg. Dat staat voor ons vast nu wij de persvoorstelling hebben bijgewoond van „Rechter Thomas", de eerste rolprent van de N.V. Nationale Film Productie Maatschappij, die deze week in ons land zal gaan draaien. Regis seur Walter Smith heeft goed werk gedaan. Er is artistieke winst geboekt en het zou ons niet verwonderen als „Rechter Tho mas" bovendien een kassucces zou blijken te zijn. Voor het gegeven van deze film heeft men gegrepen naar de in houd van het gelijknamige boek van Francois Pauwels. De film verhaalt ons dus van een jonge man uit een kwalijk milieu, die, niettegenstaande zijn hart van goud, een motor steelt, en van een rechter, die zich tengevolge van zo'n zelfde hart, in zijn ambt on mogelijk maakt. Joop de Vlieger steelt een motor, wordt gearres teerd en staat tijdens zijn proces tegenover rechter Thomas, een weduwnaar wiens enige zoon als officier-vlieger bij een vliegramp is omgekomen. Rechter Thomas ziet hoezeer deze jeugdige ver dachte op zijn zoon lijkt en ten gevolge van deze gelijkenis groeit bij hem een bijzondere sympathie jegens de jongen. Rechter Thomas wil helpen. Hij blijkt echter nog niet rijp voor deze hulp. Hij koopt een bewaarder om, laat een vijl in zijn cel smokkelen, ontvlucht en krijgt onderdak bij een mis dadiger, die hem voor zijn vuile werk wil gebruiken. Joop de Vlie ger ontloopt de misdaad maar ont snapt daardoor ternauwernood aan de hem achtervolgende poli tiemannen. Na een vlucht op le ven en dood zoekt hij zijn heil in het huis van de rechter, wiens reeds genoemde hart hem danig parten speelt, zodat hij niet de politie waarschuwt, wel onder dak verschaft aan een ontvluchte misdadiger, die hij vervolgens op erewoord laat beloven zich bij de politie te zullen melden. De jon gen gaat inderdaad naar het huis van bewaring, maar meldt zich tenslotte toch niet en zoekt we- 1 derom zijn heil bij de misdadiger, bij wie hij wordt ontdekt. Hij wordt ditmaal, als medeplichtige van de man die hem onderdak verschafte, verdacht van roof moord. Zijn alibi brengt de rech ter in de allergrootste moeilijkhe den. Hij is immers in de ongeluks nacht cQens gast geweest. De rech ter wordt door dit alles genood zaakt zijn ontslag te vragen. Joop de Vlieger zal zijn straf moeten uitzitten. Maar.... rechter Tho mas, thans ambteloos burger, zal de Vlieger straks op het goede pad kunnen helpen. Een dronken vader, een zieke moeder, wat ruwgebolsterde maar o zo edelaardige jongelui, vervol maken de entourage van de his torie. Ge ziet, lezer, een.verhaal, dat in niet geringe mate de volks sentimenten bespeelt. Maar dit toch eigenlijk nogal larmoyante verhaal is verfilmd op een wijze waarvoor men respect kan heb ben. „Rechter Thomas" is een film geworden, die ver uitsteekt boven alle Bleke Betten van het ST. LOUIS, 13 Oct. De zes jarige Bobby Greenlease heeft zich dapper tegen zijn ontvoerders verkeerd. Dit heeft een mede gevangene van de vrouw Bonnie Brown Heady aan de „St. Louis Post-Dispatch" verteld. Deze vrouw is de 33-jarige meyrouw Bonnie Yonover, die een cel met de vrouw Heady heeft gedeeld, voordat zij naar de gevangenis van Kansas City werd overge bracht. Het volgende verhaal heeft de vrouw Hady aan mevrouw Jono- ver verteld: „Wij brachten de jongen naar een verlaten weg in Kansas. Wij hadden hem niet verteld, dat hij ging sterven, maar hij werd bang en geagiteerd. „Hij huilde of schreeuwde niet, maar toen de wagen stopte begon hij te vechten. „Carl (Carl Austin Hall) vuur de tweemaal op hem, maar omdat de jongen rondsprong misten bei de schoten. „Tenslotte moest Carl hem met zijn vuisten bewerken. Hij sloeg hem twee voortanden uit. Vervol gens schoot hij hem neer. „Wij sleepten het lijk uit de Station-car en pakten het in een plastic zak. Daarop legden wij het weer in de wagen en reden naar St. Joseph, waar wij het in mijn achtertuintje; begroeven". Zij vond één ding jammer dat zij haar hand niet op het los geld had kunnen leggen. Toen zij gearresteerd werd, be zat zij slechts 2.000 dollar. Hall had er toen 294.000. En 300.000 worden er nog vermist De vrouw Heady dacht, dat zij er met een gevangenisstraf van 25 jaar zou afkomen en dat zij met goed gedrag na zeven jaar weer op vrije voeten zou zijn. „Die 300.000 dollar zouden nog zo kwaad niet zijn voor maar zeven jaar", zou zij gezegd heb ben. Zij voegde hieraan toe, dat zij en Hall van plan waren ge weest een reis om de wereld te maken tot de helft van het geld op was. Daarna zouden zij rustig van het inkomen van de rest gaan leven. „Carl had twee ambities", zei dt vrouw Heady. „Hij wilde in Californië een huis bouwen op de klippen, die op de Stille Oceaan uitzien en hij wilde een groot rond bed met zijden lakens". „Voor de ontvoering dacht ik, dat Carl een grote, stevige kerel was, die zijn zenuwen volkomen de baas was. Maar ik ben tot de ontdekking gekomen, dat hij, toen het er op aankwam, een zwakke ling was Rechter Thomas (Piet Bron) bezoekt Joop de Vlieger (Ton van Duinhoven) in zijn cel. verleden. Hier is een waardige filmvorm gevonden voor een per saldo wel acceptabel verhaal. Hier is gestreefd naar een hoger niveau dan dat waarop veel vaderlandse films staan. En dat niveau is be reikt. Het goedkope succes van de schlager, de pin up-girls en het romantische liefdesverhaal heeft men niet gewild. Figuranten zijn genomen uit het volle leven; dé cors vond men op straat en in openbare gebouwen. Wij hebben de les van Italië geleerd en dat is winst. Dat maakt alles aan nemelijker, levensechter. De ca mera heeft nu en dan knappe din gen gedaan. De film heeft vaart, al herkent men hier en daar al te statische plekken. Dit is een film, al wordt men nu en dan niet al te vaak gelukkig herinnerd aan het toneel. Als men het verhaal van „Rech ter Thomas" wil nemen voor wat het is, volgt men deze nieuwe Nederlandse film geboeid van het wat dilettantisch-gekunstelde be gin tot het heel wat betere einde Piet Bron (rechter Thomas) en Ton van Duinhoven (Joop de Vlieger) spelen de voortreffelijke hoofdrollen. Waar rechter Thomas zich het onherroepelijke verleden herinnert, wordt dat verbeeld door een brok stomme film. Dat is een vondst, zoals er meer vondsten te bewonderen zijn in deze film, die ons alle goeds doel verwachten voor de toekomst van de vaderlandse filmproductie Wij zijn er nog niet, maar we zijn op de goede weg. S. K t

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3