Een andere vorm van loonpolitiek moet te vinden znn Middelhuis kreeg unaniem vertrouwensvotum De heer Middelhuis pleit voor meer royaliteit D, Mgr. Ceslaus in beruchte gevangenis Buitenlandse notities li rs Het buitengewoon congres van de K.A.B. n M Huiszoekingen in Brits Guyana Drie-j ari ge „omscholingscursus" Looncongres der K.A.B. - Men noeme ons niet de verliezende partij Zuid-Afrika komt naar A'dam De huren van nieuwe woningen IS aar wij vernemen: On deugende Taks Korreltjes 14. am; 16. natte: le; 22, lot; 23. oo; elite; 29. re; 30. 32. her; 33. lus; 35. loed; 38 getal; 40. 3. eelt; 4. le; 5. p.s.; lens; 11. ri; 13 stee; le; 18. eldorado; 19. ota; 24. kraag; 25. gen; 28. enkel; 32. 7. la; 39. ap. MANSHOLT SURINAME HAGE, 13 Oct. minister van land en voedselvoorzie- sholt, zal zich naar ven voor een be de landbouw al- Mossadeq vrij Oct. Ingenieur eq, een zoon van 'erzische premier, vrijheid gesteld, agavond gearres- r'entie) IJ NT Doos 50 cc. jntabletcen. Koker 80 cc. idorp gaan naar wens in Mei j.l. uitge- ig over 1952 reeds uitgesproken, dat ver het lopende veer bevredigend 5 kan worden be- ook in vergelij- n het vorig jaar, zullen blijken te directie van de Nederlandse Rub eveadorp (Geld.) van de fabriek iddels gereed ge- jr een verdere e omzet zal kun- c regen. momenteel ,owel andse markt als m van orders jositie heeft een ing ondergaan. ide markt 13 Oct. Hoe- lertoon van gis- werd geprolon- >mzet, voorzover ;ien, niet dezelf- Gisteren werd illioen nominaal rhandeld. Kon. f318.000 hierbij Het hoofdfonds *ag niet alleen ven, maar kon heid avanceren, ft 311. met als In de oliehoek er kalm toe. De ligaties kwamen hoger op 112%. en A.K.U. bie dend te ziin. hóek had een erig verloop. In hoek weder papier wist het gisteren vrijwel Sumatra tabak- peil. Suiker en prijshoudend tafdeling had g verloop, maar mkele fondsen Jeteren, Staats ie onveranderd, de inschrijving al emissies. De lissie van Sim- pct. ondervond Het aangebo- iter gering, nl. is reeds oo in- rden ge- e lening zeker stelt de Am- k-maatschappij a op f 1.000.000 pet. Gezien de claims betaald bij een theo- an f 425. kan geslaagd be- anmiddag gol- i0. De Ameri- Hift verwaar- vallen uit te nblikkelijk te jetje een ge- dat Joe Per- ag- en Zater- fdcommissaris f. En nu ge- Phil Burke it bijzondere m aan Else, t hij. Zij wa- d en hoorden Jelden steeds i uitstekend 'g. Phil had iwd als een verliefd kon se, meer niet. :he detective m bijzondere Else aan de :1de Phil een kheid, een con niet goed Ier recht op >en gelden, verteld had, om verliefd zou hij stom :st. Het was t Phil nooit je had geke- anders. Hij mdere ogen oer. eoover haar Vroeger kon- r stoeien en trekken. Dit eer. Hij ging me beschou-- n manieren i beslag ge- ar bewonde- iel haar die sedrag van rvolgd) (Van een onzer redacteuren De Katholieke Arbeidersbeweging deelt met het N.V.V. de reserves ten aanzien van de gezindheid der werkge vers, doch na de jongste ervaringen met de door de over heid geleide loonpolitiek twijfelt ze toch ernstig of wel met die politiek moet worden doorgegaan. Voorzitter Middelhuis heeft gistermorgen op het derde Verbonds- congres van de K.A.B. te Utrecht hieromtrent medege deeld: „Zonder ons nu reeds definitief uit te spreken over de vorm van de toekomstige loonpolitiek, menen wij te mogen veronderstellen, dat het niet voorshands uitgesloten moet worden geacht een andere vorm van loonpolitiek te vinden, waarbij zowel de nadelen van de vooroorlogse als van de na-oorlogse loonpolitiek worden vermeden. Met name ware hier te denken aan de inscha keling van de Sociaal-Economische Raad, het toporgaan van het Nederlandse bedrijfsleven. De looncommissie van de K.A.B. zal dit probleem nader in studie nemen, opdat wij van de Katholieke Arbeidersbeweging te zijner tijd ons standpunt nader kunnen bepalen". Het Congres in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, bijgewoond door hon derden bondsbestuurders en af delingsvoorzitters en namens de K.V.P. door professor Romme, mr. Kropman en dr. Albering, werd na een kort openingswoord van voorzitter Middelhuis inge- POLITIEK VERGELIJK •L» e eerste weken van de herfst staan in het teken van een ver hoogde activiteit in de confe rentiezalen. Men vergadert in alle werelddelen over de ingewikkel de diplomatieke verhoudingen en houdt zich bezig met het opstel len van resoluties en het ont werpen van nieuwe programma's, die moeten bijdragen tot beter begrip tussen de volkeren onder ling en het waarborgen van de wereldvrede. In Europa draaien Straatsburg en de oommissies van de zes landen van het Schuman- plan op volle toeren. Zelfs onze residentie is uitverkoren om straks vooraanstaande staatslie den te herbergen, die wat van harte te hopen is de laatste hand zullen leggen aan de voor bereidende besprekingen over de politieke en economische inte gratie. Op hoger niveau vragen de discussies in de Verenigde Naties de aandacht en gaat de belangstelling in het bijzonder uit naar de komende conferentie, waarin de Koreaanse kwestie moet worden geliquideerd. In de wirwar van berichten en ver slagen over al deze gewichtige zaken zijn er dan nog de sugges ties om een samenkomst van de leiders der grote mogendheden te organiseren. Aan vergaderen bestaat dus geen gebrek. dïJLen kan de eerlijke overtui ging zijn toegedaan, dat al deze conferenties de wereld geen stap nader tot de vrede brengen, om dat het bij „praten" blijft. Een grond van waarheid kan men aan deze stelling allerminst ont zeggen. Integendeel. Men krijgt vaak de indruk, dat er teveel wordt gepraat. Alles wat in Straatsburg wordt beweerd, ge tuigt nu niet steeds van nuch tere werkelijkheidszin. Er is veel gewichtigdoenerij, veel vertoon en ophef. Het is alsof men de zaken ingewikkelder wil maken dan ze werkelijk zijn. Niet an ders is het wanneer men nauw lettend kennis neemt van de debatten in de Verenigde Naties. Maar toch.er bestaat een on derling contact en er is een mogelijkheid voor hen, die met ernst en ijver naar een betere verstandhouding zoeken, een der gelijk contact nuttig te besteden. En dan zal alles steeds op één en hetzelfde punt uitdraaien: de controverse tussen Oost en West. eze verhouding, waar in wer kelijkheid de gehele wereldpoli tiek door wordt bepaald, heeft in de afgelopen zomer een merk waardige wijziging ondergaan. Moskou propageerde na de dood van Stalin een vredesoffensief; menigeen is het alweer vergeten, want de kaarten liggen op dit ogenblik anders op tafel. Het wezenlijke van de wijziging is, dat geen van beide partijen noch politiek, noch militair op een aan zienlijk overwicht kan bogen. De uitslag van de Koreaanse strijd liep uit op remise: de hoop. dat het Westen politiek het ini tiatief in handen zou krijgen, vervloog in rook, terwijl de Rus sen op hun beurt al evenmin gelukkig waren in het uitbuiten en benutten van hun kansen. De verontrustende berichten uit de Verenigde Staten over de snelle ontwikkeling van de Russische atoombewapening betekent te zelfdertijd dat Amerika niet lan ger met het monopolie van dit afschrikwekkend wapentuig elke agressie bij voorbaat in de kiem kan smoren. In een dergelijke situatie kan noch Moskou, noch Washington de wet aan de ander voorschrijven. En onder zulke omstandigheden blijft er slechts een weg over. De weg die leidt naar het „po'itiek vergelijk". leid door de heer A. A. Boersma, deskundige in het loon- en prij- zenbeleid. Hij gaf een overzicht van de verschillende loonronden sedert de bevrijding. Het misluk ken van de jongste onderhande lingen in de Stichting van de Ar beid weet hij vooral aan het in het geweer komen van de mid denstandsorganisaties, wier ver tegenwoordigers aanvankelijk niet tot een positieve toezegging betreffende het verhogen van de lonen konden komen. „Het zijn historisch geworden klaagliede ren welke de heren aanhieven", aldus de heer Boersma. „Wij wei geren de juistheid van die klach ten in haar algemeenheid te er kennen. Er is inderdaad altijd een deel van die middenstand noodlijdend geweest. Het zijn vooral de kleine zelfstandige tob- bers, meestal zonder personeel. Maar wie, die werkelijk zijn ogen open heeft, zal durven beweren, dat dit nu de werkelijke positie van „de middenstand" is. En van de andere kant mag toch gesteld worden, dat een matige verhoging van zes procent in de gezinnen van de arbeidende bevolking voor een groot deel bij de mid denstand zal worden besteed". Na een kort relaas over het „statistisch drama" concludeerde de heer Boersma, dat de uitslag van de onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid evenals de beslissing van de regering voor de werknemers teleurstel lend was. Regering noch werk gevers hebben immers de bereid heid kunnen opbrengen om de loyale houding der arbeiders en hun hard werken onder een te rationele loonpolitiek gedurende de laatste acht jaar te erkennen. De cijfers, welke de raad van vakcentralen deze zomer verde digd heeft, wil de K.A.B. nog niet loslaten: wel heeft zij be grip voor de lichtpunten, welke onmiskenbaar ook aanwezig zijn. De taak van de K.A.B. zal het zijn om van de beslissing der regering het beste te maken wat er van te maken is. Pleidooi voor meer royaliteit Ook de heer Middelhuis begon zijn rede met een historische be schouwing over de onderhande lingen in de Stichting van de Arbeid. Hij merkte op, dat al aanstonds gebleken was, dat de regering het met de compensaties voor de huurverhoging te zuinig aan wilde doen. Daarom heeft de K.A.B. ql in Juni gepleit voor meer royaliteit dan de regering blijkbaar meende te kunnen op brengen. Toen in de Stichting van de Arbeid als cijfers 6,6 pet (werk nemers) en 3.5 pet (werkgevers) uit de bus gekomen waren, wei gerden de werkgevers bovendien reëel te onderhandelen over een concreet percentage, waarmee de lonen verhoogd moesten worden. Gezamenlijk stelden ze voor hieromtrent advies te vragen aan de S.E.R., wat de raad van vak centralen -echter als zijnde een afleidingsmanoeuvre afwees. De loonsverhoging afhankelijk stel len van de S.E.R. zou ook bete kend hebben, dat de belangen der arbeiders sluitpost worden van de in de laatste jaren ont stane meerdere nationale wel vaart. Ook van regeringszijde bleek men aan een advies van de Sociaal Economische Raad geen behoefte te hebben. De heer Middelhuis verwon derde zich erover, dat twee maal in veertien dagen de werkgevers, vurige voorstanders van meer verantwoordelijkheid voor het bedrijfsleven, hun toevlucht zoe ken bij het departement van So ciale Zaken. Door de gang van zaken bij het uitbrengen van ad viezen en de daaropvolgende be slissing van de regering voelt de K.A.B. zich evenzeer teleur gesteld. De kern van de zaak Naar de mening van de heer Middelhuis heeft de loonpolitiek van de regering zich te veel laten leiden door cijfers alleen. De naam van het Centraal Bureau van de Statistiek komt niet voor in het „Credo" van de K.A.B. en men is daar na de jongste erva ringen met de cijfers nog minder geneigd zich daardoor uitsluitend te laten leiden. Daaraan zal ook het ongeschokte vertrouwen van minister Zijlstra niets kunnen veranderen. De K.A.B. heeft geen vast ver trouwen in de gezindheid der werkgevers, doch ze gaat ernstig denken aan de noodzaak van een andere loonpolitiek een, waar bij de menselijke factor niet ge heel opgeofferd wordt aan de cijfers. Al is de heer Middelhuis be slist niet tevreden over de 5 pet loonsverhoging, toch wil hij open oog hebben voor de resultaten, welke wel bereikt zijn. De mees te grieven betreffen dan ook niet zozeer deze resultaten als wel het verloop van de onderhande lingen en de houding der rege ring. Terzake van het laatste laakt de K.A.B. het bijzonder, dat de regering tot tweemaal toe een verzoek van de Raad van Vakcentralen om zijn standpunt te mogen toelichten, heeft gene geerd. De K.A.B. is niet van plan om voor 1 procent te staken. De re gering is straks van haar doen en laten verantwoording schul dig aan de gekozen volksverte genwoordiging. Aan. deze dient de verdere beoordeling van de regeringspolitiek te worden over gelaten. De K.A.B. zelf zal zich intensief toeleggen op de be- drijfstaksgewijze onderhandelin gen, welke nu te wachten staan over: vermindering van het loonverschil tussen de gemeente klassen, verhoging met twee cent van de uurlonen der geschoolden, verhoging van de lonen der jon geren beneden 23 jaar en ver hoging der lonen van hen, die niet vallen onder een C.A.O. of bindende regeling. Verder wacht in de Stichting van de Arbeid nog belangrijk werk waarvan gisteren bereids resultaten be kend konden worden gemaakt. De K.A.B. is verheugd over het feit, dat in het heropende overleg in de Stichting van de Arbeid over de consequenties van de kinderbijslag en ouderdoms voorzieningen algemene overeen stemming bereikt werd. Ze waar deert in het bijzonder het ruime standpunt, dat ze thans in de Stichting van de Arbeid met be trekking tot de kinderbijslag mocht ontmoeten. Heeft de K.A.B. met betrekking tot het verloop van de loononderhandelingen cri- tiek moeten laten horen, het doet haar echt plezier met betrekking tot de later gevoerde besprekin gen over de nadere uitwerking en toepassing waardering te kun nen uiten. Dit wettigt de hoop, dat het overleg en de samenwer king geen onherstelbare schade heeft geleden", aldus besloot de heer Middelhuis zijn rede. GEORGETOWN. 13 Oct. Po litie en soldaten hebben een overval gedaan op het hoofd kwartier van de Progressieve Volkspartij en op de huizen van haar leiders. De hoogste leider Tsjeddi Jagan deelde telefonisch van zijn huis mede: „Zij zijn nu hier. Ik denk dat zij nog steeds naar die samenzwering zoeken". De huizen van Jagan, zijn broer Sir Paul en Rory West maas bevonden zich onder die waar huiszoeking werd verricht. Sommige wijken werden afge zet, op sommige vrachtauto's stonden mitrailleurs opgesteld. De toestand in de staking in de suikerindustrie is vandaag wat sleéhter, maar er zijn geen tekenen, dat zij zich uitbreidt tot andere industrieën of diensten. 250.000 Joego-Slaven waren Zondag jl. samengekomen om te luisteren naar hetgeen Maarschalk Tito had te zeggen over het probleem Triëst. Tito waarschuwde de Westerse machten, dat hij met zijn troepen Zone Azou binnenvallen, wanneer de Italianen dit doen. Hij hield de rede in Skoplje, Macedonië. LONDEN, 13 October Naar het K.N.P. uit gewoonlijk betrouwbare bron verneemt, bevindt Mgr. Ceslaus Kaczmarek, bisschop van Kielce in Polen, die kortgeleden door de com munistische machthebbers in het monsterproces te Warschau lot 12 jaar tuchthuisstraf is veroordeeld, zich thans in de beruchte Rakowiecka-gevangenis te Warschau. Deze inrichting, niet ver van het communistische Ministerie van Ju stitie, is in geheel Polen bekend en gevreesd. De autoriteiten ge bruiken haar als een omscholings instituut voor de meest hardnek kige gevangenen. In een drie en een half jaar durend „omscho lingsproces" worden de slacht offers door folteringen en mishan delingen meegaand gemaakt. Eerst wanneer dat doel is bereikt, krij gen de gevangenen een betere verzorging en een dragelijker be handeling. In de Rakowiecka-gevangenis bevinden zich thans ongeveer 850 gevangenen; meer dan een derde van hen werd zonder enige vorm van proces gearresteerd. Boven dien worden in de gevangenis zelf de meeste verhoren afgenomen en vonnissen geveld. Bijna 450 ge vangenen moeten hun „wandaden met levenslange gevangenisstraf boeten. Naaf verluidt zou Mgr. Kacz marek door de folteringen zeer zijn verzwakt en aan de rand van een instorting staan. Voorts zou hij elke van hem verlangde bekentenis afleggen, hoewel zijn (Vervolg van pagina 1) Tijdens de discussies werd van verschillende zijden de suggestie gedaan om in de resolutie een paragraaf op te nemen, waarin de voorkeur voor een minder straf loonsysteem zou worden uitgespro ken. Voorzitter Middelhuis wilde thans echter niet verder gaan dan te verklaren, dat men de kwestie van het systeem der loon vorming in ernstige studie zal nemen. Er bestaan op dit terrein ook in de K.A.B. zelf nog verschillende controverses en de eigen experts zullen aan het werk gezet worden, om te zorgen, dat de Katholieke Arbeidersbeweging goed beslagen ten ijs komt, als straks in de Stichting van de Arbeid deze belangrijke materie ter sprake zal komen. Sprekers die erop aandrongen dat thans het. spel heel wat roya ler gespeeld had kunnen worden, vroeg de heer Middelhuis toch ook niet uit het oog te willen verliezen dat Nederland elk jaar voor 40.000 nieuwe arbeidskrach ten werkgelegenheid behoort te scheppen en dat we uit solidari- teitsoverwegingen toch ook be reid zijn voor dat doel misschien met een iets lager levenspeil ge noegen te nemen. Mensen en cijfers Overigens herhaalde de voor zitter van de K.A.B. in ziin ant woord op andere opmerkingen dat hij de houding van werk gevers en regering tijdens de laatste onderhandelingen bleef betreuren, die van de werkgevers wel het meest. De heer van der Brink (metaalarbeiders) gaf hij als zijn mening te kennen dat het met prijsverhogingen straks wellicht mee zal vallen, hoewel de K.A.B. op dit punt echter uiteraard diligent blijft en zich bij ongunstige ontwikkelingen verdere activiteiten voorbehoudt. De vele critici die zich in krasse termen hadden uitgelaten over het feit, dat de regering om wille van de berekeningen van de deskundige (professor Koop- mans) het roer had omgegooid, antwoordde Middelhuis dat daar om nog niet gesteld kan worden dat Nederland door één man ge regeerd is. Wel dat de overheid blijkbaar cijfers zwaarder laat wegen dari de menselijke factor. Dit is dan ook juist de reden waarom velen in het top-orgaan van de K.A.B. gaan verlangen naar een andere vorm van loon politiek. De heer Weijters (K.A.B.O.) werd meegedeeld, dat de lonen van het overheidspersoneel ook integraal met vijf procent ver hoogd dienen te worden, althans zeker de lager-gesalarieerden, die er bij de laatste verhogingen heel mager vanaf zijn gekomen. De resolutie Zonder verdere tegenstand werd daarna unaniem door het Congres de ontwerp-resolutie aanvaard waarin het beleid van de heer Middelhuis en zijn mede bestuurders wordt onderschre ven. De resolutie stelt vtorop dat dank zij de inspanning en loyali teit der arbeiders Nederlands welvaart op verrassende wijze is toegenomen en dat de levensom standigheden der werknemers derhalve verbeterd dienen te worden. Ze oordeelt dat de ge produceerde cijfers geen klaar heid hebben geschapen en dat de eis van een 6 procents loonsver hoging alleszins rechtvaardig moet worden geadht, dat wat de regering beslist heeft aan de te krappe kant is en dat de minis terraad onjuist handelde door niet in te gaan op het herhaald verzoek van de Raad van Vak centralen om mondeling gehoord te worden. Anderzijds wordt echter erkend dat het totaal complex van maat regelen, mits reëel toegepast en uitgevoerd, van betekenis is. De werkgevers wordt dringend ge vraagd op loyale wijze mee te werken aan het doorvoeren der verschillende richtlijnen en de overheid om te komen tot een ruime verbetering van de uitke ringen ingevolge de Kinderbij slagwet en de Ouderdomsvoorzie ningen. Beloofd wordt dat de K.A.B. nauwlettend de loop van het prijspeil zal blijven volgen, terwijl anderzijds het vraagstuk van de loonpolitiek in haar ge heel in studie zal worden geno men. Kaasmarkt Bodegraven BODEGRAVEN, 13 Oct. Aan voer 181 partijen. Prijzen: le srt. 2.152.20, 2e srt 2.08—2.14, extra 2.34. Handel flauw. Wedstrijd tegen N.-W. Nederland AMSTERDAM, 13 Oct. Het Zuid-Afrikaanse elftal, dat op het ogenblik een grote tournee maakt door Groot-Brittannië, zal op 18 November a.s. een wedstrijd spelen tegen een ploeg, bestaan de uit spelers van Noord West Nederland. Laatstgenoemde com binatie zal worden samengesteld door de keuze commissie van de K.N.V.B. Van begin September toert de Zuid-Afrikaanse ploeg door Groot-Brittannie. Tegen de En gelse amateurs een officiële landenwedstrijd werd met 40 gewonnen, van Wales werd met 01 verloren, maar tegen de Ierse amateurs werd weer met 52 gewonnen. Een ontmoeting tegen .Arsenal op Highbury ein digde in een gelijk spel, 22. De volgende spelers maken de trip mee: A. Tyrrell en D. Rud- ham, beiden doelverdedigers, H. Machanik, M. Jacobson en C. Meeser, allen achterspelers, B. Gibson, R. Down, H. Naish, C. Jacques en R. Coop, allen mid denspelers, J. Claassens, G. Keys, C. Hurly, W. Warren, A. Roos, D. le Roux en L. Salton allen voorhoedespelers. De tour staat onder leiding van de voorzitter van de Zuid Afrikaanse voetbal bond. de heer F. W. Feil. Als trainer fungeert de heer R. Kemp. De ontmoeting tussen de Zuid- Afrikanen en Noord West Neder land zal de enige wedstrijd zijn, welke deze zeer sterke amateurs in ons land spelen. De ontmoe ting wordt in het Olympisch Sta dion gespeeld, aanvang 20.15 uur. Varkensmarkt Leiden LEIDEN. 13 Oct. Aanvoer 376 vette varkens. Notering: zwa re 197—206, lichte 180—195. zou ters geen notering, zeugen 180 186. Handel goed. Enkele zware 1 a 2 cent boven notering. verklaringen grove tegenspraak inhouden. Ten aanzien van de algemene toestand in Polen wordt nog be richt, dat na de arrestatie van kardinaal Wyszynski enige bis schoppen bij de communisten in ongenade gevallen zijn. Men ver wacht, dat de Poolse regering op nieuw enige prelaten uit hun ambt zal ontheffen om hen door patriottische priesters te doen vervangen. N.V.V. tot Tweede Kamer Het N.V.V. heeft zich tot de Tweede Kamer gericht met een adres over de huur van nieuwe woningen. Het adres wijst op de z.i. onhoudbare toestand in de verhoudingen der huren. Bij de loonpolitiek baseert men zich op indexcijfers voor de prijzen van gezinsverbruik, waarbij de huur op 115 pet van 1940 wordt ge steld. Dit percentage zou met de huurverhoging tot 141 pet worden opgevoerd. Ondertussen bewegen de huren van woningen, na het uitbreken van het Korea-conflict gebouwd, zich rond 180 pet. van 1940. Het N.V.V. vraagt de aandacht van de Kamer voor deze moei lijkheden, bij de behandeling van het wetsontwerp tot huurverho ging. zijn tot nu toe in de watersnood- gebieden, met uitzondering van Schouwen en Duiveland, 231 boer derijen ais geheel of gedeeltelijk onherstelbaar beschadigd gere gistreerd, n.l. 114 in Zuidholland, 71 in Zeeland en 46 in Noord brabant is de 64-jarige C. W. uit Brielle, die als koster van de Gerefor meerde Kerk aldaar in totaal driehonderd gulden uit de collec- tezakken had gestolen, veroor deeld tot een maand voorwaar delijke gevangenisstraf. werd de 56-jarige landbouwer K. K. uit Oostvoorne veroordeeld tot een maand gevangenisstraf met aftrek, omdat hij een elfjarige jongen, die op zijn land had ge lopen, zodanig had geslagen, dat het ventje een hersenschudding opliep. opent de burgemeester van Am sterdam, mr. A. J. d'Ailly Donder dagmiddag de radio-tentoonstel ling „Firato", die tot en met 20 October in Bellevue zal wor den gehouden.... brak gistermorgen tegen acht uur brand uit in het filmtheater „Fo rum" aan de Herenstraat te Voor burg. Dank zij het optreden van de brandweer kon de brand, die zich aanvankelijk ernstig liet aan zien, beperkt blijven tot de foyer (Copyright by Börro Börrejen, Copenhaqeq) Pagina Niet vergeter In verband met de loon- fi compensatie is er veel gesproken en geschre ven over de „vergeten groe pen". De voorstellen, welke de Stichting van de Arbeid nu gedaan heeft aan de Regering, inzake de doorwerking van de vijf procent-verhoging in de sociale wetten, komen de groep der ouden van dagen, die in de noodwet-ouderdoms voorziening vallen, zo ver mo gelijk tegemoet. Zij krijgt be langrijk méér dan 5% van de uitkeringsnormen, in de la gere klassen zelfs het dubbele wel. Zo wordt niet alleen de huurverhoging gecompen seerd, die op andere wijze niet te compenseren valt, maar ook is in de „toeslag" de opheffing van de consumptie beperking opgenomen. Ook is het verschil tussen de laagste en de hoogste gemeenteklasse geringer geworden, wat een redelijk voordeel betekent voor de bejaarden ten platte- lande. Daar is dus vast een „vergeten groep" die goed ge holpen wordt, als de regering de voorstellen van de Stich ting overneemt. Dat zal wel, al was het slechts, omdat ook de Regering niet anders dan verheugd kan zijn, dat werk nemers en werkgevers elkaar in de Stichting weer gevonden hebben! Nu de gepensionneer- den nog Classificatie Er komt maar geen schot in het probleem van de classificatie, on danks een paar kleine recente tegemoetkomingen, door mi nister Beel gegeven, is de be staande ongezonde toestand nog een bron van ergernis voor velen. Dit kwam opnieuw tot uiting in de jongste verga dering van het Kath. Onder- wijzersverbond. Daar heeft de voorzitter, het Eerste Kamer lid Derksen, de toestand „er gerlijk" genoemd. Het is jam mer, dat er voor deze en voor andere klachten aanleiding blijft. Er zijn al zoveel rappor ten, van allerlei aard. geweest, maar zij hebben een flinke op lossing van het algemene as pect van deze zaak weinig of niets verder gebracht. Daar in die K.O.V.-vergadering kwam ook weer de oude, door ons herhaaldelijk naar voren ge brachte klacht tot uiting, dat de huidige toestand zeer nade lig is voor het platteland, dus voor het onderwijs op het platteland. Er zijn zeer veel kleinere plaatsen waar niet meer in bestaande vacatures kan worden voorzien. Er zal zeker bij de a.s. begrotingen van Binnenlandse Zaken en Onderwijs wel een woordje over gewisseld worden. In het bijzonder minister Beel zal zich schrap moeten zetten! Misverstand Het „Vrije Volk" heeft de discussie in de laatste vergadering van de K.V.P.-Partijraad verkeerd be grepen. Het ging o.a. over de kwestie van de voorkeurstem men. Die kwestie speelt in de Partij al een paar jaar. Men weet, dat het vroegere verbód, om door voorkeurstemmen te worden gekozen, tenslotte in het voorjaar van 1952, nog voor de Kamerverkiezingen van dat jaar, principiëel is in getrokken. In het kort kwam de nieuwe regeling hierop neer, dat men zitting kon ne men bij voorkeur, tenzij het Partijbestuur om ingrijpende redenen daar geen toestem ming voor meent te kunnen geven. Een soortgelijke rege- ling gold ook voor de Raads verkiezingen. Nu was de zaak aan de orde voor de a.s. Sta tenverkiezing. Principiëel is de regeling die het verbod dus sterk afzwakt gehand haafd. De bewering, dat de Partij hiermede, vanwege de democratie op de verkeerde weg is, kan men zeker niet volhouden, als men de zaak goed begrijpt. De Partij is nl. helemaal niet op de verkeerde weg, zij slaat een richting in, die ook die van HVV is! Ze kere regeling van de candi- daatstelling is ook al niet on democratisch. Het is echter nogal vrijmoedig voor de krant van de P.v.d.A. zoiets te beweren, als men weet, dat die PVDA zelf de democratie met voeten treedt, door wethou ders te verbieden zitting te ne men of door ministers te be velen of te verbieden, in een kabinet te gaan zitten. De cri- tiek wordt echter begrijpelijk, als men let op het slot van het HVV-stukje: daar blijkt dat ze dienst moet doen als een nieuw argument tegen de confessionele partij

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5