H. Vader richt zich tot de christenheid Half jaar geëist tegen verdachten Veiligheidsraad behandelt de kwestie Triest Tijden der vervolging zijn teruggekeerd Liever naar Formosa dan naar huis Doden en gewonden hij treinramp in Frankrijk Compensatie-regeling voor te hoge huren Grootscheeps Frans offensief hij Hanoi Dagblad voor Alkmaar en omgeving Oordeel van krijgsgevangenen Regenstorm teistert Italiaanse kust De ontvluchting uit Breda Bouwactiviteit le halfjaar 1953 Russen voeren propaganda Ambonèse vrouw vermoord i n Grave De vliegramp bij Frankfort De toestand Atjeh Operatie verloopt „volgens plan" Autobus ramt wegversperring \0 OUDHOLLANDS Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per minimam 2,50; ln alle edities 26 ct per mm, minimam 4,—; familieberichten 20 ct, resp. SO ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- slngel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 89, teL 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Vrijdag 16 October 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12909 VATICAANSTAD, 15 Oct. (K.N.P.) Ter gelegenheid a an tic Missiezondag, welke op 18 October wordt gevierd, heeft «le H. Vader Zich met een boodschap tot de gehele Christenheid der wereld gewend, in het bijzonder tot de missionarissen. ,,Met vaderlijk en bezorgd hart", zo be- gint de H. Vader, „wentlen Wij Ons tot U, die overal in de wereld «1e Blijde Boodschap van het Evangelie ver- kondigt en soms vaak ten koste van smart en offers de bewijzen levert van Uw grote liefde tot Christus." Zware zorg voor de toekomst van de Kerk vervult Ons en daarom wenden Wij ons tot u in het bijzonder tot degenen, die zich bevinden op de meest afge legen staties". De H. Vader zegt dan tot de missionarissen, hoe Hii volkomen op de hoogte is van de krachtsinspanning, die zij zich moeten getroosten om het Evan- g«lie onder de volkeren te bren- g-ri en van de overgave die zij bij dit werk aan de dag leggen. Uur der vervolging Van de diepe zorgen die Hem drukken noemt Hij de missies in het Verre Oosten. De Kerk be leeft daar een heldhaftig schouw spel om de trouw aan Christus, welke in die gebieden aan de dag wordt gelegd. Geliefde Zonen, zo gaat de H. Vader verder, als in de tijden van het eerste Christendom is de ver volging van de Kerk terugge keerd, Velen worden in de ge vangenissen geworpen of ter dood gebracht en zijn op deze manier de levende getuigen van Christus. De arrestatie van Kardinaal Wyszynski Daarna wijdt de H. Vader een bijzondere beschouwing aan de droevige arrestatie van kardinaal Wyszynski, Aartsbisschop van Gnesen en Warschau. „Uit de gehele wereld stromen de getui genissen binnen van de Christen heid, die haar afschuw betuigt met de schandelijke maatrege len, welke genomen zijn tegen een lid van het Heilig College van Kardinalen, onze geliefde broeder Wyszynski. Bij deze ge legenheid uiten Wij Ónze diepe en vaderlijke genegenheid jegens hém en protesteren tevens tegen de schending van de vrijheid, welke de Kerk heeft krachtens goddelijke zending om het Evan gelie te verkondigen tot heil van alle volkeren en van ieder in het bijzonder. Bedenkt Broeders, dat Gij staat midden in de strijd, en hebt moed, gedachtig het woord, dat Christus eens heeft gespro ken: „Ik heb de wereld overwon nen". Twintig eeuwen lang heeft dit woord de kracht van de ge hele Christenheid uitgemaakt en zal het nu en in de toekomst nog zijn. Bedenkt, wanneer Gij te lijden hebt voor de zaak van het Evangelie, dat door het lijden het licht van het Evangelie kan doordringen in de maatschappij, en in de zielen. Bedenkt ook, dat Gij allen, die te lijden hebt, de hoop zijt van de toekomstige Christenheid. Be denkt ook, dat de Kerk op u neerziet met grote liefde waai' ter wereld gij u ook bevindt om de boodschap van het Evangelie te brengen". SANTA MARGHERITA LIGU- RE, 15 Oct. Een hevige regen- storm is vandaag vanaf de Mid dellandse Zee landinwaarts ge trokken en heeft de Ligurische kust geteisterd. Een aantal kust plaatsen werd overstroomd. Grote aardverschuivingen heb ben de Via Aurelia geblokkeerd benevens enige secundaire we gen. De Via Aurelia is de be langrijkste weg naar de Franse Rivièra. Onder grote publieke belang stelling is gisteren voor de Bre dase rechtbank de zaak behan deld tegen de vier verdachten, die geholpen hebben bij de ont snapping van de zeven gedeti neerden uit de strafgevangenis van Breda. President van de rechtbank was mr. Bisschop Boe- Ie, officier van justitie mr. A. Houben. De verdachten waren F. de J., M. A. en F. C. allen te Amsterdam en M. F. te Haarlem mermeer. M. F., banketbakker te Haar lemmermeer werd het eerst ge hoord. Hij vertelde destijds een PANMOENJON, 15 Oct. De Chinese krijgsgevangenen in de neutrale zóne van Korea hebben vandaag met overweldigende meerderheid de uitnodiging om naar communistisch China terug te keren, van de hand gewezen. Slechts zeven van tie 500 Chi nezen, die vanmorgen door de communisten werden toegespro ken, verzochten te worden gere patrieerd. De vele malen uitgestelde in terviews met de krijgsgevange nen begonnen vandaag tenslotte, r.adat de Indische bewakings troepen met geweld hadden ge dreigd. Een Indische woordvoerder deelde mede, dat de zeven Chi nezen vanavond in Panmoenjon aan de communisten zullen wor den overgedragen. Morgen zul len 1000 krijgsgevangenen wor den geïnterviewd, onder wie ze ker 500 Noordkoreanen. Krachtens de wapenstilstands voorwaarden mogen de commu nisten proberen de 22.300 anti communistische krijgsgevange nen over te halen naar hun land terug te keren. De Indische bewakers moesten de eerste krijgsgevangene, die vanmorgen voor de communisten verscheen, beletten te vluchten. Een tolk van de V.N. zei, dat de communistische vertegen woordiger de krijgsgevangene gezegd had: „U moet naar huis, naar uw gezin terugkeren". De man had het gezicht afge- mammm m OCTOBER Rosenkranstn aand wend en geantwoord: „Nee, ik wil naar Formosa". „Laat u niet beetnemen door de V.N.", aldus de communist. „Mijn besluit staat vast", re pliceerde de krijgsgevangene. 's-GRAVENHAGE, 15 Oct. Het bouwprogramma 1953 bevat te in zijn oorspronkelijke vorm werken tot in geld uitgedrukt volumen van f 1623 millioen. Aangezien het aantal te bou wen woningen van 55.000 op 65.000 werd gebracht, diende de sector woningbouw dienovereen komstig te worden verhoogd. Zulks is geschied met f 75 mil lioen. Ook in de sector weg- en waterbouwkundige werken moest eveneens, mede in verband met de bestrijding van abnormale werkloosheid, een verhoogd vo lumen worden geraamd. Laatst genoemde sector werd met f 50 millioen verhoogd, terwijl in de scholenbouw de teugels wat wer den gevierd, zodat hiervoor f 20 millioen meer werd geraamd, dientengevolge werd het bouw programma 1953 gebracht op een volume van f 1768 millioen. De gevolgen van de waters noodramp zullen, naar verwacht mag v/orden, er toe dwingen, dat laatstgenoemd cijfer nog zal wor den overtrokken. Verwacht wordt dat in 1953 op een totaal van f 1890 millioen aan werken moet worden gerekend. Dit is niet min der dan f 400 millioen hoger dan in 1952 in werkelijkheid werd verwerkt. bezoek te hebben gebracht aan zijn broer, die gedetineerd was in de strafgevangenis. Deze broer wilde ontsnappen. Daarom vroeg hij om een paar auto's. F. stelde zich toen in verbinding met H. te Amsterdam, de secretaris van de vereniging van oud-politieke de linquenten. Er werden auto's be steld en o.m. speelde F. de J. daarin een rol. Men reed naar Breda met het bekende gevolg. Bij Groesbeek gingen de ontsnap ten over de grens. Alle verdach ten beweerden niets te weten over wat er zich afspeelde. De officier van justitie eiste voor ieder der verdachten een half jaar gevangenisstraf, daarbij opmerkende, dat dit de maxi mumstraf was en voor deze ge legenheid veel te laag. De officier wilde geen geloof hechten aan de verklaringen, dat het hier alleen begonnen was geweest om een familielid uit de gevangenis te halen. Men wist drommels goed, dat het een poging was, die ach teraf slaagde, om politieke delin quenten te helpen ontvluchten. C. werd aangemerkt als hoofd schuldige. Israëliërs overvallen Jordaans dorp JERUZALEM (Jordaanse Sec tor), 15 Oct Jordaanse woord voerders hebben vandaag meege deeld dat bij een Israëlische aanval op hét Jordaanse dorp Kybia, 31 mensen ziin gedood en twee gewond. Er zouden 39 huizen vernield ziin. Volgens de berichten zou een volledig bataljon Israëliërs met mijnen en mortieven aan de aan val hebben deelgenomen. „AAN IEDERE DEUR" Heel schoolgaand Nederland komt morgenmiddag thuis, ge wapend met een grote, gele enveloppe. Voor het vijfde achtereenvolgende jaar zal de jeugd daarmee aan iedere deur verschijnen om bestellingen op te nemen voor kinderpostzegels en prentbriefkaarten. Alles in mapjes van een gulden waarvan de opbrengst bestemd is voor haar leeftijdgenoten, die ziek of zwak, geestelijk of lichamelijk misdeeld, verwaar loosd of op het verkeerde pad zijn. Het vorig jaar heeft de ac tie 925.000 opgebracht. Vijf en zeventigduizend gulden meer en dit jaar komt het millioen vol. Hoezeer het werk nodig is, is ons onder meer gebleken bij een bezoek aan de Audiologische Kliniek van de Rijksuniversiteit te Gronin gen en het Koninklijk Instituut voor Doofstommen in die plaats. Laat de jeugd daarom niet voor niets aan uw deur komen. NEW YORK, 15 Oct. (Reuter) De Amerikaanse afge vaardigde Lodge heeft vandaag in de Veiligheidsraad het Russische verzoek 0111 de kwestie-Triëst te bespreken, een „propaganda-manoeuvre" genoemd, die bedoeld was om „zoveel mogelijk onrust te scheppen". Volgens Lodge was het Sovjetvoorstel om de Zwitserse kolonel te benoe men tot gouverneur van Triëst „geen ernstig bedoeld plan", doch hij zou zich niet verzetten tegen opneming van dit punt op de agenda. SCHEEPSBRAND LIVERPOOL, 15 Oct. (Ass. Press) Vandaag is brand uit gebroken aan boord van het Amerikaanse vrachtschip James Lykes (6671 ton) toen het schip de haven naderde. De James Lykes, die op weg was van New Orleans naar Li verpool heeft 42 man aan boord. Het schip is geladen met stuk goederen. Echtgenoot bekent GRAVE, 15 Oct. De 26-jarige echtgenoot T. heeft tegenover de politie bekend, dat hij zijn 21- jarige vrouw, moeder van twee kinderen, heeft vermoord. De man is gearresteerd. Het lijk van de vrouw werd onder de stuw van Grave aangetroffen. Het echtpaar had Maandagavond de kermis te Nijmegen bezocht. De man was per bromfiets van- - daar naar het woonoord Haalde- komen ren bij Nijmegen teruggekeerd; de vrouw zou, zo zou zijn afge sproken, met de bus de terug reis maken. Omtrent de motieven en de toedracht heeft T. zich nog niet uitgelaten. Wysjinsky, de Sovjet-gedele geerde zei echter, dat de gebeur tenissen in Triëst „een bedrei ging van de internationale vrede en veiligheid" inhielden. Uit de recente gebeurtenissen in Zuid sla vië was gebleken, zo zei hij, dat de politieke sfeer een toe stand van spanning had bereikt. Verwikkelingen in een bepaald gebied zouden volgens hem zon der twijfel van invloed zijn op andere gebieden in de wereld. Het Sovjet-voorstel te zien als een zuivere propaganda-manoeu vre was volgens Wysjinsky „een geheel onjuiste en misleidende beoordeling van het gehele ver loop der gebeurtenissen". Lodge voerde als eerste het woord op deze vergadering' van de Veiligheidsraad, die op ver zoek van Wysjinsky was uitge schreven. Hij verklaarde, nadat voorzitter Borberg (Denemarken) om com mentaar op aanvaarding van het Sovjet-voorstel als agendapunt had gevraagd, dat het Brits- Amerikaanse besluit om de zóne „A" van Triëst over te dragen aan Italië „een eerlijke poging is om het evenwicht in een zeer belangrijk gebied in Europa te versterken en tot een duurzame oplossing van het vraagstuk te die vrede en veiligheid in gevaar zou brengen, zo verklaarde hij. Volgens diplomatieke kringen in Belgrado streven de Zuidsla- ven er thans naar zo spoedig mogelijk te komen tot besprekin gen door vertegenwoordigers dei- vier bij het vraagstuk Triëst be trokken mogendheden, dit on danks het feit dat de Italiaanse reactie op een dergelijk door Maarschalk Tito in zijn rede van het afgelopen weekeinde gedaan voorstel de indruk van afwijzing heeft gewekt. FRANKFORT, 15 Oct. (AP) Een Duitse commissie van onder zoek heeft vandaag de wrakstuk ken van het Belgische vliegtuig dat gisteravond in de omgeving van het vliegveld van Frankfort is verongelukt, bestudeerd. De politie deelde mee, dat het stoffelijk overschot van de 44 passagiers naar de diverse lan den van herkomst zal worden ver voerd. Aangezien er geen overleven den zijn is het zeer moeilijk, de oorzaak van de ramp vast te stellen. De Sabena in Frankfort heeft meegedeeld, dat zij een bekend making zal publiceren, zodra het onderzoek is beëindigd. Deze opvatting werd volgens Wysjinsky „tegengesproken door de feiten". Een analyse van de betrekkingen tussen Italië en Zuidslavië was voldoende om aan te tonen, dat een kloof bestond, (Van onze parlementaire redacteur) De regering heeft zich bereid verklaard om in enkele gevallen waarbij voor arbeiderswoningen een te hoge huur verschuldigd is een rijksbijdrage te verlenen. De bijdrage zal dan worden verleend wanneer voor de bouw van de woning geld is geleend tegen een hoger percentage dan waarmede bij de exploitatie-op zet rekening is gehouden. Indien b.v. bij de opzet is uit gegaan van een rente van 3 en een vierde pet. terwijl in werke lijkheid geld is geleend tegen 4 pet. zal bij een bouwkosten van f 10.000 een compensatie door 't Rijk worden verleend van 3/4 pet, d.i. f 75,per jaar of ca. f 1,50 per week. Een thans ingediende wijziging van de bij de Tweede Kamer in behandeling zijnde nieuwe huur wet stelt nadere regelen voor de berekening van de verhoging der oude huren in die gevallen waar de huurder heeft overgenomen. De nieuwe bepaling wil voor komen, dat de huurverhoging de huurder, die een deel van de verplichtingen van de verhuur der heeft overgenomen, ook ten volle treft. De nieuwe bepaling stelt voor, dat de procentuele verhoging van de huur alleen mag worden berekend over de werkelijke huurprijs, d.w.z. de huur, die wordt betaald vermin derd met een bedrag waarop de overgenomen onderhoudsver plichtingen kunnen worden ge taxeerd. LYON, 16 Oct. Bij Serezin, in «Ie omgeving van Lyon heeft zich vanochtend een ernstige treinbotsing voorgedaan. Volgens de eerste berichten zijn er een vijftigtal doden en gewonden. Bij het ongeluk was een locaal- trein betrokken, waarmee arbei ders van de zijdefabrieken te Lyon naar hun werk reisden. Serezin-du-Rhöne ligt 10 kilo meter ten Zuiden van deze stad. De overvolle stoptrein zou juist uit Serezin vertrekken,, toen een losse locomotief, die door een on veilig signaal was gereden, in volle vaart op de achterste wagon inreed. De schok was zo hevig, ONTSPORING TE BERGEN OP ZOOM Gisteravond om 19 uur zijn te Bergen op Zoom tijdens ran geren twee goederenwagons ont spoord, waardoor beide hoofd sporen versperd raakten. Twee treinen uit Roosendaal hebben tot Bergen op Zoom gereden en twee treinen uit Zeeland tot Ril land Bath. Tussen Bergen op Zoom en Rilland Bath is een busdienst onderhouden. Om 20 uur 10 stonden de wagens weer in het spoor. Toen restte nog het her stel van de wissel en van de rails ter plaatse. Om 21 uur is het treinverkeer normaal hervat, plant. dat de laatste drie rijtuigen in elkaar werden geschoven. Tot dusverre zijn er acht doden en 45 gewonden, onder wie 15 ernstig, geteld. Aan het reddings werk wordt deelgenomen door brandweerlieden uit Lyon. m DJAKARTA, 15 Oct. In een communiqué van het sub-terri toriaal commando van Atjeh wordt gemeld, dat tot 12 October in het regentschap Zuid-Atjeh 180 bendeleden zich hebben overge geven, of gevangen zijn genomen. Op 11 October werd in het gebied Kotaradja de Lamn Jongbrug, zes km van de stad Kotaradja gele gen, door benden opgeblazen. Volgens de coördinator van de politie voor Atjeh, Djak Umar, is voor de kwestie Daud Bereuh geen snelle oplossing mogelijk. Het hoofd van de dienst Volks- landbouw in Atjeh, Bhar Agus, verklaarde aan P.I. Aneta, dat indien de kwestie-Atjeh niet snel wordt opgelost en de verbindin gen en de veiligheid niet snel worden hersteld, er zich in de toe komst ernstige complicaties zul len voordoen. De toevoer van rijst voor Atjeh is afhankelijk van de gebieden Pidi en West-Atjeh. In tussen, zo voegde hij hieraan toe, worden er in Groot-Atjeh, behal ve in het gebied Seulimeun en Blangandjun, de sawahs weer be- DE VLIEGRAMP BIJ FRANKFORT Een foto van de plaats van het onheil, toont het rokende wrak van de twee-motorige Con- voir der Belgische Luchtvaart Mij., het toestel dat bij Frank fort verongelukte. DAY-RIVIER. 15 Oct. Frans- Vietnamese land-, zee- en lucht strijdkrachten zijn vandaag bij het aanbreken van de dag een offensief op grote schaal begon nen met het doel de enorme oorlogsdepots te vernietigen en de Vietminh divisies die een aan val dreigen te doen op de delta van de Rode Rivier te verlam men. De troepen zijn snel de Day rivier overgetrokken in de sector Ninh Binh, 80 km ten Zuidoosten van Hanoi. Zij rukken op buiten de Zuide lijke rand van de delta-verdedi ging en waden door modder en door regen ondergelopen rijstvel den naar de bevoorradingsbases van de rebellen bij Phoe Nho Qoean en Thanh Hóa. In Phoe Nho Qoean, 90 km ten Zuidwesten van Hanoi, heeft de Vietminh een van haar sterkste divisies liggen, no. 320, die zich in de heuvels op minder dan 16 kilometer van de rand van de delta heeft ingegraven. Een andere divisie, no. 304, ligt samengetrokken in het gebied van Thanh Hoa, 145 kilometer ten Zuiden van Hanoi. Franse vliegtuigen van het vliegdekschip „Arromanches" en gevechtstoestellen en bommen werpers van bases op het vaste- j land bombarderen Phoe Nho Qoean en Thanh Hoa, terwijl de grondstrijdkrachten gestadig op trekken naar het Zuidwesten van de Ninh Binh sector. Volgens het Franse commando verloopt de operatie bevredigend. Maar de Fransen verwachten dat zij op stugge tegenstand zullen stuiten als zij Phoe Nho Qoean of Thanh Hoa naderen. Volgens het opperbevel is het eerste doel om tienduizenden ton nen oorlogsmateriaal dat ontvan gen is van communistisch China, en sedert maanden opgehoopt, voor voorziening van de divisies van de Vietminh voor een aanval op de delta, te vernietigen. 22 doden in Spanje MADRID, 15 Oct. Woensdag avond is een Spaanse autobus nabij San Sebastian in volle vaart tegen een wegversperring gebotst, die door hevige overstromingen was opgeworpen. 22 inzittenden kwamen bij het ongeluk om het leven. De chauf feur, de conducteur en vier pas sagiers wisten de dood te ont snappen. Het wrak van de bus werd door het onstuimige water van de weg gesleurd. De overlevenden wisten zich uit het wrak tè bevrijden en zwommen naar boomtoppen, waar zij vervolgens van af werden ge haald.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1