Gebouw van St. Mathiasschool aan Coornhertkade gereed Carnaval in Spanje Maandag inwijding en opening Vertoning van films over Geestelijke Gezondheidszorg AGENDA De katholieke ambachtsschool Voor de woningen op Tholen f 150,0 Ge kunt het nu nog doen WATERSNOO SCHADEWE' Pagina 2 Vrijdag 16 October 1953 (Advertentie) De nieuwe St. Mathiasschool, die de oude St. Bavo- school aan de Nieuwstraat zal vervangen, is zo goed als gereed. Het nieuwe schoolgebouw, dat een plaatsje kreeg aan het eind van de Coornhertkade, werd gebouwd volgens het ontwerp van de heer W. Keesom en uitge voerd door de aannemer P. Buis uit Oudorp, onder toe zicht van de heer H. Jonker. Maandag zal de hoogeerw. deken J. Th. Jacobs het nieuwe schoolgebouw inwijden en officieel openen. Daarna kunnen de Eerwaarde Broeders met. hun jongens van' de Bavoschool in de oude bin nenstad verhuizen naar de nieu we school aan de rand van de stad; zii komen dan zo ongeveer van de hel in de hemel, want het oude gebouw in de Niéuw- straat verdiende al lang de naam van school niet meer; het is een donker en onpractiseh ge bouw, waarbij vergeleken de St. Mathiasschool een paleis ge noemd kan worden. 6 leslokalen Toch heeft het uiterlijk niets van een paleis; het doet zelfs zeer sober aan. Het is een lang gerekt gebouw van 66 m lang, 9.50 m breed en 3.5 m hoog. Alleen het middenstuk kan min of meer monumentaal genoemd worden en is ca 7 m hoog en telt twee verdiepingen. De zes leslokalen, drie aan weerskan ten van de entree, liggen allen gelijkvloers. Doordat de voor gevel naar het Noorden gekeerd ligt, liggen de lokalen met de grote ramen op het Zuiden, dus aan de achterkant van het ge bouw: langs de voorgevel liggen de gangen en is het dak, met de verbeterde rode Hollandse pan nen gedekt, tot op 3 m van de grond doorgetrokken; aan de achterkant is deze hoogte 4.5 m. De betrekkelijk kleine ramen, die de gangen verlichten, geven aan de voorgevel een sober ka rakter, dat zoveel mogelijk op gevrolijkt wordt door het met selwerk in vlechtverband. Ook de hoofdingang, gevormd door grote glazen deuren in een lijst werk van kunstgraniet, met aan weerskanten met kunstgraniet omrande gemetselde bloembak ken, zorgt voor de aangename afwisseling in de overigens zo strakke lijnen van het langwer pige gebouw. Dit is opgetrokken uit de gele baksteen; het houtwerk is in crème geschilderd. Het grote schoolplein is met grijze tegels, door rode dito in blokken ver deeld, belegd. Aan de beide ein den van de voorgevel kunnen de leerlingen via kleinere ingan gen in de school komen. Rechts staat een rijwielbergplaats, die ca 50 rijwieien kan bergen en dus wel spoedig te klein zal blijken. Het interieur Rechts en links van de ingang liggen drie grote leslokalen, elk plaats biedend aan 48 leerlin gen. De vloeren zijn bedekt met colorite, een harde vloerbedek king, die in een soort teerlaag meteen op het beton wordt be vestigd. Er staan overal nieuwe banken en kasten, terwijl aan de wand de nieuwste draaibare, groen geschilderde schoolborden zijn aangebracht. Elk lokaal heeft een fonteintje en zijn eigen met gas gestookte radia torverwarming. De zuidelijke wand is een groot glasvlak, dat vrij uitzicht geeft op het groene land van de Overdie. Brede naadloze vensterbanken van ocriet bieden plaats aan een bloemetje. De tegenoverliggende wanden hebben hoge ramen, die uitzicht geven op de gang. De gangen zijn eveneens van gele baksteen, met vloerbedekking van z.g. (gele) solijttegels; onder de kleerhaken loopt een platte verwarmingsbuis. Voor elke drie lokalen is een serie toiletten ge bouwd, in welke ruimte de wan den in beton-emaille zijn uitge voerd. VRIJDAG 16 OCT. Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: De te rugkeer van Don Camilo, alle leeft. REX: The Quiet man, 14 jaar. VICTORIA: 'n Dorpsschan daaltje 18 jaar. HARMONIE: De Storm. 14 jr. Voorstellingen 8 uur. Zaterdag: zelfde programma. APOTHEKEN: Van heden avond zes uur af voor spoedgevallen oereikbaat' Wanna-Mient, Mient C13 Apotheker mej. F. Schuite- ma. STEDELIJK MUSEUM: Schil derijen, tekeningen en aqua rellen van Alkmaar. Ge opend van 10 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur (Zaterdags alleen van 1012 u.). Zondag 18 October van 25 uur voor stadgenote^ tegen verlaagde toegangsprijs WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur: Filmavond „Oost en West". Zaterdagavond; Bloemwijk. RETRAITEHUIS BERGEN: 17 20 Oct. Heren Middenstand 2023 Oct. St. Michael, Am- sterdam. GULDEN VLIES: 8 uur: Scho- lo Publica Cantecleer met: „Per Luchtpost". Zaterdagavond: „De Molle- bonen." N.K.J.B.-GEBOUW: HEILOO: 8 uur: Fatima-avond. Medische hulp Heiloo, Limmen en Akersloot: Dokter A. A. M. E. Jansen, Heerenweg 236, tel. K 2200- 3530. Zaterdag: Hoog water 12.50 uur; laag water 6.25 en 18.35 u. Het interieur van de praktisch ingerichte school biedt alzo een vrolijke en frisse aanblik: het daglicht stroomt door de grote ramen op het Zuiden royaal naar binnen en bij donker weer is er nog een goede lampver lichting; de plafonds zijn uitge voerd in zacht board. Tegenover de ingang liggen de kamer voor het schoolhoofd en het leermid delenlokaal: een kunstgranieten trap geeft toegarfg tot het han- denarbeidlokaal. dat zich over de hele breedte van het gebouw uitstrekt, met grote ramen, zo wel aan de noord- als aan de zuidzijde; ook hier ligt de pret tige colorite vloerbedekking en staat een modern schoolbord. Het ligt in de bedoeling, dat in de nabije toekomst aan de westzijde van het schoolgebouw nog een gymnastieklokaal ge bouwd zal worden, dat dan met de school verbonden wordt door i een gang, aansluitend aan de be- i staande gang langs de lokalen. Het bestuur van de Vereniging „St. Joseph" voor de R.K. Jon gensscholen kunnen wij geluk wensen met dit nieuwe school gebouw, waarmee de leerlingen van de St. Bavoschool en hun onderwijzers wel zeer in hun schik zullen zijn. Moge deze school onder de bescherming van St. Mathias, de twee'de patroon der St. Laurentiusparochie, tot in lengte van jaren dienstig zijn aan de opvoeding en het onder wijs van de mannelijke jeugd van onze stad. ALKMAAR. Over het begrip geestelijke volksgezondheid heerst in ons land dikwijls nog een ze kere verwarring, omdat er vele mensen zijn, die niet precies we ten, wat nu eigenlijk onder gees telijke volksgezondheid verstaan moet worden. Geestelijke volks gezondheid omvat op de eerste plaats de zorg voor en de gene zing van de geestelijk gestoorde mens. Daarnaast heeft de geeste lijke volksgezondheid ook een pre ventieve taak, in het voorkomen van geestelijke stoornissen. Het doel is, de vorming van een ge zonde harmonische persoonlijk heid, waarbij dan het begrip ge zond moet worden opgevat als: geestelijk gezond. In ons land is de zorg voor de geestelijke volksgezondheid geor ganiseerd, er bestaat een Natio nale Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid, die samenge steld is uit ruim veertig vereni gingen. Het is van belang, dat deze verenigingen en hun leden zo goed mogelijk geïnformeerd zijn op dit terrein en met dit doel werd door de Federatie een film dag georganiseerd te Alkmaar in het Wapen van Heemskerk, waar vertegenwoordigers van instellin gen, verenigingen en studiekrin gen op het gebied van de geeste lijke volksgezondheid waren uit genodigd. Het betrof hier de voor vertoning van vier series, ieder weer bestaande uit vier films, welke films per serie bepaalde gebieden, die binnen het terrein van de geestelijke volksgezond heid gelegen zijn, behandelden. In het geheel beschikt de Fede ratie over meer dan honderd films over allerlei problemen, welke Naar wij vernemen is het be stuur van de Stichtin? St. Willi- brord (R.K. Ambachtsschool) op 17 Sept. 1.1. in beroep gegaan bij de Kroon i.z. de weigering van de gemeenteraad te Alkmaar om een noodzakelijkheidsverklaring af te geven. Het bestuur hoopt in Augustus 1954 in een voorlopig gebouw te kunnen beginnen in het geval het beroep ontvankelijk wordt verklaard en de R.K. Ambachts school op de Rijksbegroting 1954 wordt geplaatst. ALKMAAR In het door de watersnood getroffen gebied ko men de mensen zo langzamer hand weer in hun gerepareerde huizen terug. Zij hebben daarin het allernodigste huisraad, maar het ontbreekt hun heel vaak aan die kleine dingen, die de gezel ligheid van een kamer kunnen verhogen. Het adoptiecomité, dat zich de zorg voor het eiland Tholen heeft aangetrokken, heeft daarom het plan opgevat, om de mensen van dit eiland te helpen aan déze kleine zaken. De samenwerkende vrouwen organisaties in Alkmaar zullen hieraan medewerking verlenen. Zij doen een beroep op de Alk maarse ingezetenen, om voor de 15e November bij een der onder staande adressen iets aardigs, ter opfleuring van de huiskamers van de door de watersnood ge troffen bevolking in te leveren, opdat straks een behoorlijke hoe veelheid kleedjes, schemerlampjes theemutsen en andere snuiste rijen naar het rampgebied kan worden verzonden De adressen waar de goederen kunnen worden ingeleverd, zijn: mevr. Wytema---van der Eist, Emmastraat 1; mevr. Swanen- burg de VeyeMulder, Nassau- plein 5; mevr. FrielinkNales, Rambrandtstraat 17; mevr. Ver meulenKraakman, Lyceum straat 20; mevr. MeyerSieu- wertsen, Corn. Buysstraat 58; mevr. Vosvan Schaik, Juliana van Stolberglaan 12; mevr. Sougé Ruygh, Brouwerstraat 12; mevr. Holzmüller-Teengs, Emmastraat 45; mevr. KingmaZoutman, Pa paverstraat 10. films bedoeld zijn als voorlich- tings- en studiemateriaal, en die door de Federatie aan de plaatse lijke verenigingen tegen bepaalde condities waarvan er één is, die een deskundige inleiding en toelichting, alsmede een deskun dige leiding van eventuele discus sies vereist beschikbaar worden gesteld. Om kennis te nemen van dit moderne en duidelijke instruc tie- en onderwijsmateriaal worden nu in diverse plaatsen in Neder land deze films vertoond, en het ligt in de bedoeling, dat zodoende de films door de verenigingen e.d. zullen worden aangevraagd bij de Federatie, die ook eventueel zorg draagt voor deskundige projectie. (Advertentie) VOOR Corset en B-H NAAR „ESTRELLA" Hoogstraat 7 Alkmaar Straat t/o Stadhuis Tel. 3550 Nieuwe klaverjasclub ALKMAAR. Dezer dagen is alhier opgericht een nieuwe Kla verjasclub onder de naam van T.O.G. Het bestuur van deze uit 18 leden bestaande club, bestaat uit de heren J. Spijker, J. Balder en Wismeijer. Het clublokaal is gevestigd in het koffiehuis „Stad en Land" van de heer Twisk. Het ligt in de bedoeling reeds spoedig een wedstrijd met andere clubs te organiseren, terwijl T.O.G. zich meteen aansloot bij de Alkmaarse Klaverjasbond. GIDSENKERMIS ALKMAAR. De gidsen en kabouters van de St. Laurentius parochie hebben een kermis ge organiseerd in hun jeugdhuis aan de Nieuwstraat. Morgenavond wordt deze kermis geopend, om 8 uur en allen, die in het werk van de jeugd belang stellen, zijn van harte welkom. Ook Zondag zal deze gidsenkermis geopend zijn; er zal van alles te zien en te genieten zijn; de gidsen en ka bouters hebben hun beste beentje voorgezet, om er werkelijk een vrolijke kermis van te maken. Ook al heeft u geen behoefte aan alweer een kermis, u moet toch even gaan kijken; dan helpt u meteen de gidsen en kabouters aan de middelen voor de inrich ting van hun eigen home. U heeft natuurlijk gratis entree. Dus tot morgenavond of Zon dag (geopend vanaf na de Hoog mis). K. A. V. ALKMAAR. Het Lof in „Huize Augustinus" zal plaats vin den op Vrijdagavond, 16 Oct., 's avonds half acht; wij verwach ten de dames dus op deze tijd. Zangeressen gevraagd ALKMAAR. - Het Dameskoor tje van de Piusstichting, dat op de grote kerkelijke feesten de meer stemmige gezangen verzorgt kan nog enkele krachten gebruiken. Dames tussen 20 en 30 jaar, die hiervoor voelen kunnen zich op geven bij de dirigente mej. G. Schreurs, Egmonderstraat 13. costuums f 89,00 tot KLEDERMAKERS LAAT 112 Katholiek Thuisfront gedenkt de gestorven militairen Zaterdag 7 November zal in de kathedrale kerk te Roermond een plechtige H. Mis met militair eer betoon worden opgedragen voor de zielerust van de overleden en gesneuvelde militairen. Tal van kerkelijke en civiele autoriteiten zullen deze plechtigheid bijwonen. De organisatie van deze plech tigheid is in handen van Katho liek Thuisfront. Familieleden van de slachtoffers kunnen zich wen den tot het secretariaat van Ka tholiek Thuisfront, Postbus 4, Den Haag, om in het bezit te komen van de toegangskaarten. Voor zo ver er plaats is zullen ook aan andere belangstellenden kaarten kunnen worden uitgereikt. De aanvragen hiervoor eveneens aan postbus 4, Den Haag. Klaverjassen voor een goed doel ALKMAAR. De Alkmaarse Klaverjasclub I.K. „In 't Klein" organiseert evenals vorige jaren een klaverjas-tournooi in 't Wa pen van Heemskerk, Breedstraat te Alkmaar. Het batig saldo is wederom voor alle patiënten van de Lighallen en de Zweedse Pa viljoens. De wedstrijd wordt ge houden op 5 November a.s. Het bestuur hoopt evenals vo rige jaren op de'welwillende me dewerking van de Middenstanders te mogen rekenen. Klaverjassers houdt voor dit goede doel de avond van 5 No vember vrij. Bij onderstaande adressen kunt u zich opgeven: J. Smit, Nieuwesloot 131; Wed. Admiraal, Bierkade 17 (clublo kaal); H. v. d. Sluis, Hoeverkade 11; J. Busch, Kanaaldijk 38. In- leggeld 60 cent per persoon. Uitvoering Cantecleer voor Seliola Publica uitverkocht ALKMAAR. Voor de heden avond onder auspiciën van Schola Publica te geven toneelvoorstel ling door Cantecleer, zijn alle kaarten uitverzoéht. Hetzelfde toneelstuk „Per Lucht post", wordt Maandagavond nog maals in 't Gulden Vlies opge voerd ten bate van de R.K. Blin- denbond St. Odilia; kaarten voor deze avond zijn verkrijgbaar bij de dames De Boer. Stuartstraat 115 en Keus, Emmastraat 47. Uit het politierapport ALKMAAR. Gistermiddag werd door een bezoeker van de Overdekte aangifte gedaan van diefstal van een portemonnaie met f 122.uit zijn pantalon, die hij in een kleerkastje had opge borgen. De politie stelde onmid dellijk een onderzoek in, doch dit onderzoek had geen onmiddellijk resultaat. Later vond de politie de portemonnaie ledig onder de kleerkastjes terug. Het onderzoek wordt voortgezet. Gistermiddag is een zesjarig meisje bij de Bergerbrug aange reden, toen het zonder op het verkeer te letten de weg was overgestoken en tegen een passe rende auto was gelopen. Het kind werd door de bestuurder van de auto met vrij ernstig letsel naar huis gebracht. Een personenauto in de Lan- gestraat, die tegen een vrachtwa gen was opgebotst welke plotse ling voor een wielrijder moest stoppen, werd vrij ernstig be schadigd. ALKMAAR Onder deze titel trad Donderdagavond in het Gul den Vlies het bekende orkest van Malando op. Medewerking werd verleend door Maria Za- ragossa Frans Wanders en het Majoco Trio, zang, de drie Petrel- li's, dans, en Carlo Mell guitaar. De z.g.n. Parodieën en de arti stieke leiding waren in handen van Paul Ostra. Malando, die als componist van rumba's, tango's en andere Spaan se muziekspecimina terecht een grote faam bezit, beschikt even eens over een aantal gedegen mu sici Klank en voordracht van dit ensemble zijn in vergelijking met andere soortgelijke orkesten be paald beschaafd. Vooral van de tango's die zii verzorgden, ging een grote beko ring uit. Ook de manier waarop Malando dikwijls zelf daarbij het accor deon bespeelt getuigt van een goede smaak. Van de medewerkers mag zeker niet vergeten worden de zanger Frans Manders. Zijn stem is voor dit genre zéér geschikt. De guitarist Carlo Mell bracht enkele kleurrijke en artistiek ver antwoorde soli, die jammer ge noeg niet door alle aanwezigen op de juiste waarde, geschat werden. Van de drie Petrelli's, waar wij er slechts twee van zagen, was er maar één op peil. De parodieën van Paul Ostra, die zich als conférencier aardig weet te behelpen, getuigden be paald niet van een goede smaak. Ook eventuele vruchten van z'n artistieke leiding hebben we te vergeefs gezocht. Het orkest van Malando had n betere entourage en een grotere belangstelling verdiend. G. v.d. I REISCLUB H.S.V. Volgend jaar weer een vacantietrip HEILOO Dezer dagen kwam het comité voor de sportuitwis- seling bijeen ter bespreking van de plannen in het komende jaar Besloten werd om in Augustus '54 weer een vierdaagse sport- uitwisseling te maken, met daar aan verbonden een vacantietrip. En Juni '54 zal dan een sport vereniging een drie- of vier daags bezoek aan Heiloo brengen. Een zeer aantrekkelijk pro gramma werd samengesteld en reeds zijn de eerste voorberei dingen getroffen. Het spaar systeem zal op 1 November weer beginnen, op dezelfde wijze als dit jaar gespaard werd. Het ligt in de bedoeling dat de deelne mers aan deze trip zo mogelijk één of meer sportvrienden gast vrijheid verlenen bij hun bezoek aan Heiloo in Juni. Gezien de prettige dagen die men dit jaar heeft meegemaakt, zal de be langstelling uiteraard zeer groot zijn. Deelname is dan ook voor lopig beperkt tot leden van H.S.V. en Rood-geel. Opgave zo spoedig mogelijk bij de secretaris, de heer M. Hou- tenbos, Ewislaan 22. De inschrij ving wordt Zondag 1 November gesloten. Dringt het wel genoeg tot ons door? De Bisschoppen schreven eens: Wij hadden gehoopt, dat de verschrikkelijke beproeving van de oorlog de mensheid zou louteren en zuiveren, en dat de wereld God weer zou eer biedigen. Helaas, het is niet gebeurd. De trots en de hoog moed van de mensen zijn niet gebroken. Met blindheid is het mensdom geslagen, maar door eigen schiild. Wee daarom deze ongeluk kige wereld. Wat zal het einde zijn? God laat niet met zich spot ten. Wij doen daarom een drin gend beroep op U: bidt en smeekt God dat Hij Zijn straf fende hand nog afhoude van de mensheid; bidt, dat een ieder God en Gods wetten weer tot richtsnoer neme. Hoe te bidden. Dat heeft Maria ons geleerd bij Haar verschijningen te Fatima. Neem kennis van hetgeen Zij daar gezegd heeft en bezoekt daarom de Fatima-avond Vrij dag 16 October 8 uur in het N.K.J.B.-gebouw aan de Sta tionsweg. DE HUIGENOTEN HEERHUGOW AARD-ZUID Aanstaande Zondag 25 October komen de Huigenoten weer voor het voetlicht. Het seizoen wordt begonnen met een dramatische episode uit het leven van kleine mensen „Geef ons heden....". Dit spel in drie bedrijven is ge schreven door Arie van der Lugt. Hier volgt een korte inhoud: Dirk Brouwer heeft de leeftijd bereikt, waarop de voorzichtige wereld van tegenwoordig alle werkers het vermogen ontzegt nog verder aan het productie proces het hunne bij te dragen, zulks onder een quasi menslie vend: „Je hebt lang genoeg ge ploeterd. Neem je rust". Maar daar is ons kuipertje niet zo gelukkig mee. Ten eerste omdat hij van het werk houdt en dit een levensbehoefte voor hem is geworden en tweedens omdat hij graag nog een paar centen ver dient boven zijn pensioentje. Hij is echter doof. Anders zou hij nachtwaker kunnen worden. Een gehoorapparaat kopen? Hij heeft een enkele gulden daarvoor ge spaard, maar lang niet genoeg. Edoch de kinderen zijn er en die hebben het hart op de rechte plaats. Behalve één. Die gapt 't bijeengebrachte.geld engaat de gevangenis in voor een tweede diefstal eldersdaarmee zijn ouders ook nog in de schande brengend. Een alledaags décor, waarin alledaagse mensen. Maar ook de tweede EmmaziJstraat kent de liefde, het leed en de diepte van het lijden, evengoed en even erg als de kamers, die haar geheimen voor de mense lijke nieuwsgierigheid veilig hou den achter de dikke overgordij nen. De Huigenoten hebben ijverig gestudeerd op dit werk en zullen er zeer zeker een goede vertol king van geven. De opvoering zal geschieden in de grote zaal van de heer F. H. v. d. Heiligen berg te Heerhugowaard-Zuid. De tweede uitvoering heeft plaats Dinsdag 27 October a.s. Na afloop is er een gezellig bal. S.V.W.-nieuws H.H. WAARD ZUID. Wjj heb ben in een vorig bericht mede gedeeld dat S.V.W. 2 a.s. Zondag geen wedstrijd heeft. Dit is echter niet zo. S.V.W. 2 speelt a.s. Zon dag tegen R.K. A.F.C. 3. K.A.B.-NIEUWS HEERHUGOWAARD Ook de K.A.B. afdeling neemt natuur lijk deel aan de Kapelactie. We behoeven geen uiteenzetting te geven hoe men moet handelen. Het wordt de K.A.B.-ers heel ge makkelijk gemaakt. Het enige wat men te doen heeft, is lezen wat bij U wordt thuisbezorgd en dan het geld in het zakje te doen. Wanneer ze later eens in de Kathedraal te Haarlem ko men en ze zien het mooie altaar dat de K.A.B. in het bisdom Haarlem aan de Bisschop schonk, dan kunnen ze altijd zeggen: „Daar heb ik ook aan meege daan". Donderdag 29 October is er algemeene vergadering .U hoort daar meer van. Geslaagd CASTRICUM Bii de examens voor le machinist der koopvaardij slaagde onze plaatsgenoot de heer P. Vlaarkamp machinist bii de K.N.S.M Kath. Vrouwenbeweging CASTRICUM De Kath. Vrou wenbeweging afd. Castricum heeft haar winterprogramma bekend gemaakt Vrijdag 16 Oct. zal om 6.45 uur een H. Mis worden opge dragen om Gods zegen te vragen voor het werk der Kath. Vrou wenbeweging. 's Avonds zal door het toneelgezelschap „De Schijn werpers" uit Amsterdam het stuk „Suuske Perdaems" worden op gevoerd. Vrijdag 20 Nov demonstratie Nederlands fabrikaat. Omstreeks Kerstmis zullen spe ciale Kerstavonden worden geor7 ganiseerd: op 1920 Januari feestavonden. Deze avonden zul len verzorgd worden door het Langediiker Cabaretgezelschap. 17 Februari lichtbeelden en le zing over Joego Slavië door de heer Dominicus. 25 Maart bid- en boetedag. 29 April jaarvergadering met attrac ties. De Waagklok uit Alkmaar won de prijs CASTRICUM Bij het klaver- jastournooi alhier wist de vereni ging „De Waagklok" uit Alkmaar met 44400 punten beslag te leg gen op de uitgeloofde wisselbeker. KUNSTKRING BERGEN BERGEN. Dinsdag 20 Octo ber opent de Kunstkring Bergen zijn toneelseizoen met de opvoe ring van het toneelstuk „Muizen en Mensen" van de Amerikaanse schrijver John Ernst Steinbeck die o.m. bekendheid verwierf met zijn boek „De Druiven der Gram schap", dat in 1939 verscheen. Dit toneelstuk werd geschreven naar zijn novelle „Of Mice and Man", die ook verfilmd werd. Het han delt over de losse werkkrachten op het platteland, die van ranch tot ranch trekken en dromen van de tijd, dat zij zelf een boerderij tje zullen hebben. De abonné's van de Kunstkring kunnen Zater dagmiddag tussen 4 en 5 uur in De Rustende Jager hun diploma's afhalen. Geslaagd URSEM. Voor het Midden examen-A van de Nederlandse Vereniging van Leraren in de Engelse taal „Britannia" te 's-Gra- venhage is geslaagd de heer Pie- ter Koppes alhier. KM DELFTS Varia kinder- en wamJetwageo Een droom van een wagen met drie mogelijkheden 1. Kinderwagen 2. Wandelwagen 3. Reiswieg ALKMAAR; Luttik Oudorp 80 (Zaadmarkt) Tel. 2975 DEN HELDER: Koningstraat 51 W eersverwachting Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Rustig weer. Zwaar bewolkt met versprei de opklaringen en plaatselijk mist. Overwegend droog weer. Weinig wind. Over 't algemeen weinig verande ring in temperatuur. Interessante filmvertoning WAARLAND Zondag 18 October a.s., des avonds om kwart voor acht zal in het jeugd- huis een zeldzaam mooie en tevens boeiende film worden vertoond, n.l. „Waar de woes tijnen bloeien gaan". Hier gaat het over de woestijnen van Pa kistan, waar de Franciscaanse Minderbroeders werken aan de uitbreiding van het Rijk Gods in dit grote land. Pakistan is een jonge natie, gesticht langs de benedenloop van de Indes. Oost en West ontmoeten elkaar in Karachi, de hoofdstad; deze mo derne, steeds groeiende metro pool bezit een zee- en een lucht haven, knooppunten van de voor naamste wereldroutes. In deze prachtige kleurenfilm in twee delen zien wij een reis van Am sterdam naar Karachi, straat beelden uit de hoofdstad, het leven van rijk en arm. Naast oude Moskeeën in de schilder achtige wijken van provincie steden zijn kerken, scholen en ziekenhuizen gebouwd. De steilste spoorweg ter wereld voert ons van Karachi naar Quetta, de hoogstgelegen stad van dit land. De trein raast door uitgestrekte woestijnen en klimt in het rots-- gebergte omhoog naar de uitlo pers van de Himalaya. Het is in één woord 'n prachtige film. Wij kunnen ieder aanbevelen deze film te gaan zien; bovendien steunt men het werk der missio narissen. Burgerlijke Stand PURMEREND Geboren: Anna M., dv A. W. Bartels en G. M. Runderkamp; Gerardus J., zv W. J. Steur en J. Koning, te Edam; Dirk G. A., zv J. van Tuijl en D. Zwijns te Beemster; Hannie, dv J. Oudes en T. Schou ten; Alex C., zv W. Kooijman en M. Zijp te Beemster; Marianne, dv F. C. Reijers en C. van Heusden. Getrouwd: C. E. Groothulzen en A. A. Bakker. Overleden: A. van der Meer, oud 66 jaar, echtgenoot van M. Hop; C. Cino, oud 83 jaar, we duwe van J. van Haarst; J. Fa- ber, cvud 87 jaar, weduwe van J. de Boer. Geen audiëntie Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 20 en Woensdag 21 October a.s. geen audiëntie verlenen. Liftmaster had lichte motorstoring BRISBANE, 16 Oct. De Dr. Ir. Damme is om 3 uur vannacht Nederlandse tijd, dat is 12 uur 's middags plaatselijke tijd, in Brisbane geland. Bij de landing liep de Liftmaster een lichte mo torstoring op. Het ligt in de be doeling vanavond om acht uur Ne derlandse tijd (morgenochtend 5 uur plaatselijke tijd) de reis voort te zetten. ALKMAAR Ge merkt het, wanneer ge 's morgens vroeg het- zn met uw actetas, waarin boter hammen voor tussen-de-middag, hetzij met uw broodzakje met bo terhammen voor het „schaften", hetzij met alleen maar het och tendblad in uw hand naar buiten stapt. Ge merkt het misschien al op de stoep voor uw deur. en an ders toch zeker ergens in de straat waar ge doorheen komt. Overal liggen nu de gele, roest bruine en rode bladeren Wanneer uw eerste wandeling op de nieu we dag U toevallig door een park of een plantsoen voert, dan gaan uw voeten door een laag dorre blaren, en wanneer ge op de fiets naar de trein, de bus of recht streeks naar uw werk gaat, dan ritselen de bladeren achter U op. Maar ge weet ook, dat. al zui len die bladeren nog wel geruime tijd blijven liggen, de bomen, die nog voor het merendeel met een groene of bruingele bladerdos te pronken staan, over heus niet zo een erg lange tiid volkomen kaal zullen zijn. Ge weet dat de winter met ras se schreden nadert. Ge kunt dat overal constateren, het best in de etalage van uw kolenhandelaar. October heeft het tot nu toe best gedaan, misschien was het wel eens een paar dagen koud, het is aldoor stil geweest. De Bilt noemde dat „rustig herfstweer". Dat er nog geen dag storm ge weest is in deze maand is wel de voornaamste oorzaak, dat de na tuur om ons heen zo mooi is ge bleven. en nog steeds iets van de uitbundigheid van de zomer in zich opgesloten houdt, ook al scheppen de nevels en het ge zeefde zonlicht gen onmiskenbare sfeer van afscheid en treurigheid. Maar op het ogenblik is het bui ten nog mooi, nu nog en nu vooral valt er buiten veel ie genieten. Ge kunt dat al constateren, wanneer ge uw weg over de stadswallen neemt. Ge ziet dat ook ongetwij feld, wanneer ge de Hout intrekt, het mooiste en grootste park van onze stad. En ge kunt dat ook op merken in het niet zo ver van de stad gelegen Heiloërbos Overal straalt de natuur in een ingetogen, enigszins droeve .stille schoon heid, met alle kleuren die de herfst met zich brengt. Nog. even, en dan is ook dat voorbij, en resten ons nog de kou de. wat de natuur betreft vreug deloze wintermaanden. Als er een flinke storm opsteekt, dan is het gebeurd, dan zal al die schoonheid meteen verdwenen zijn. Maak eens een paar uurtjes vrij. en trek eens naar buiten. Benut-uw vrije Zaterdagmiddag of uw Zondag, als het voor die tijd tenminste nog niet is gaan waaien, om een wandeling te maken. Ge kunt het nu nog doen, maar ge moet er vlug bii zijn. Marktberichten NOORDSCHARWOUDE, 16 Oct. 2500 kg aardapp. eerstelingen 8.00, bonken 10.80, kriel 3.20; 3200 kg uien 5.20—6.10, grote 3.90—4.20, driel. 9.00—10.00, nep 9.00—18.00; 1500 kg kroten A 5.10; 4200 kg peen B 5.00, C 5.00; 2200 kg an dijvie 6.006.20; 1600 kg slabo- nen IA 62.00, I 48.00—60.00, II 32.00—47.00, afwijkend 26.00 33.00; 5000 kg gele kool B 3.00; 106.000 kg witte kool 3.50; 9400 kg succes 4.00; 1400 st. bloemkool B 8.00—9.00. Doorgedr.: 88.000 kg witte kool, 40.000 kg succes, 3500 kg gele kool, 4000 kg peen, 1400 st. bloemkool. WARMENHUIZEN, 16 Oct. 46.000 kg uien 3.904.80; grove 3.904.90: driel. 7.20; nep 15.60; 50 kg slabonen 23; 300 st. bloem kool 8. Tot onze diepe droef heid geven wij ken nis dat na een smar telijk lijden, voorzien van de H.H. Sacra menten der Sterven den is overleden, onze lieve echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader, de heer JOHANNES BEEREPOOT echtgenoot van Cecilia Roosje in de ouderdom van 54 jaar. Uit aller naam, C. Beerepoot-Roosje en kinderen. Bergen (N.H.), 15 October 1953. Loudelsweg 115. De gezongen Requiem Mis op Maandag 19 Oct. te 9.30 uur in de parochiekerk te Bergen, daarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof aldaar. AMSTERDAM, 151 gin van dit jaar de landen lange tijd hi sanne werd gegrepe damse rechtbank te beleggingsadviseur i zoals de officier vai employé op de bele Bank. Tot 1950 had deze eerzaam leven geleid, later verzocht de Ams Bank de eer aan he de De K. oun ziin o nemen, aangezien hii ee saldo had laten oplopen bedrag van enkele tiend guldens. In 1952 kwair straat te staan en sindsd hij zoals hij zelf t geen cent meer eerlijk Op 1 October van het v belde hil de 59-jarige, 1 welgestelde, veehouder Boer in Leeuwarderadee deelde hem mede, dat h boedel van de N.V. Rei Co te Zutphen effecten bedrag van f 102.000.- i kon kopen en ze met ee winst weer van de h< doen. Hii kende deze vi reeds geruime tijd en 1 enkele maanden tevoren dat hij zijn betrekking bank had opgezegd, a hii een veel hetere pos krijgen als vertegenw van de Engelse filmmaa Arthur Rank. „Deze De Boer uit Fri< een goed zakenman," zei cier later in ziin rei „geen mens, die zich g lijk Iaat oplichten." Maar niettemin had verdachte een ton ter b steld. Hii kreeg er nie terug. Het verhaal van o ten was uit de duim gez Een ander slachtoffer oplichterspraktijken was sterdamse makelaar Jar wer. die 10.000.- aan dachte gaf om een auto t< Ook aan deze makelaar K verteld, dat hij verteg diger van Arthur Rank in land was geworden. Hii makelaar tevens een pa deze maatschappij aan, voorts, dat de Britten h auto hadden gezonden, de uitlading in Rotterdan beschadigd was en dat h gend een wagen nodig i makelaar kreeg als voi zekerheid het national: wijs, het garantiebewijs aankoopnota. Toen de grond verdai heet ohder de voeten wei hii de wijk naar het buk Ook daar kreeg men al zwaar tegen hem: hii lei grote voet in hotels en ve dan met de noorderzon, taalde rekeningen achter de Dr. S. P. Tammenoms 1 psychiater te Amsterdam thans een rapport over ve uitgebracht: vertel groot gemak allerlei ve doch heeft, geen gestoorde ls niet tot oplichti xomen wegens directe ge .maandenlang, ook i niet nodig was. een sehiir opgebouwd. volledi rekenbaar. Behandeling in d< Tweede Kamer (Avondzitting Woens (Avondzitting van Woensi Ook in de agrarische bleken er nog verschillende sen te zijn. De grond wore overheieiswege weer in c gebracht, maar dit wil nie gen, dat de grond dan ook de zelfde waarde zal hebbe voorgestelde regeling geeft voor slechts vergoeding voc waardeverschil boven de 25 heer C. v. d. Heuvel A.R.) yjt onbillijk. De heer de I (V.V.D.) wilde al boven df vergoeding geven. Ir. Meel (K.V.P.) maakte zich zorg over de bedrijfsverlieze de agrariërs zullen lijden. 1 zij hierin niet tegemoet w gekomen, aldus deze afgi digde, dreigt verarming vo hele streek. Tegen de aftre tou op elke vergoeding wer verschillende kanten bezwa; maakt. Ir. van Meel achtt technisch wel zeer wel mc om de aftrek eenmaal voc geheel van vergoedingen te plaats vinden. Door de ve sprekers, die Woensdag aa woord kwamen, werd ook dacht besteed aan de rechts van deze regeling. De heer lij,ü?ieende' dat de regerinj geheel van schuld viel vr Ei u\De niedwste dijken ben het wel gehouden. sPr- zegt vertrouwen te hi •in het woord der regering een z° ruim mogelijke goeding der schade nastreef de diensten die het eiae; deeriBtt -f?n te doen vindt Bii ierzLfters en de formal 'èo" ,b®Iastjngen is dat j ei?. het zal ook wel he e„,el,2iln h;j degenen, die VoereE^ lnge" hebben ui laapro de regering moet varf h ambt?naren doordr: Weiter lnzlchten' aIdus de

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2