Economische druk van de NAVO zal zwaar gaan wegen RADIO De wereld-boter-export Financiën en Economie Het lot uit de loterij^ i GENERAAL GRVENTHER IN DEN HAAG Bespreking met ministerraad: zeer belangrijk9 zeer geheim programma Onvergetelijk - Onveranderd 65 Ct. W mmm Scheepsberichten Beurs "«"""AKKERTJE 0 Vrijdag 16 October 1953 Pagina 5 (Van onze parlementaire redactie) „De parate strijdkrachten van de N.A.V.O.-landen zijn op het ogenblik zo sterk, dat de Russische bezettings troepen in Europa niet bij machte zijn hen zonder meer onder de voet te lopen; zouden de Russen echter ver sterkingen uit de Sovjet-Unie aanvoeren, dan zal het schild van onze parate troepen niet krachtig genoeg zijn. Daarom moeten wij thans bijzondere aandacht besteden aan onze reserves en de luchtmacht", aldus verklaarde gistermorgen de N.A.V.O.-opperbevelhebber, generaal Gruenther, op een persconferentie in Den Haag. Generaal Gruenther zeide over de kans van slagen van een Sov jet-Russische aanval: Naar mijn mening zijn de strijdkrachten van de Sovjet-Unie, die zich in het door haar bezette gedeelte van Europa be vinden, waarschijnlijk niet voldoende sterk om met succes een aanval op West-Europa te doen. De Sovjet-Unie zou hiertoe versterkingen uit het land zelf moeten aanvoeren. Indien de Sovjet-Unie dit zou doen, zullen wij worden gewaarschuwd en tijd hebben om voorbereidingen te treffen. Generaal Gruenther liet hier onmiddellijk op volgen, dat on danks de vooruitgang de West- Europese defensie nog niet in staat is een aanval door de Sow- jet-Unie met alle haar ter be schikking staande strijdkrachten af te slaan. Hij zeide, dat de de fensieve strijdmacht van de N.A.V.O.-landen nog op twee be langrijke punten tekort schiet: In de eerste plaats is de luchtmacht die in de moderne oorlog een beslissende taak heeft te ver vullen nog niet op de vereiste sterkte en in de tweede plaats zijn er nog geen voldoende re serves wat de landmacht betreft. Generaal Gruenther, die een tweedaags bezoek aan ons land bracht, zei zeer getroffen te zijn door de opbouw van de NAVO- defensie in de afgelopen drie jaar. „Wij zijn driemaal zo sterk geworden". Hij wees erop, dat de troepen in actieve dienst in ge val van een aanval zullen wor den gebruikt als een schild, waarachter de reserves zullen worden gemobiliseerd. Deze re serves zijn nog onvoldoende. De Nederlandse strijd krachten Generaal Gruenther verklaarde, dat naar zijn indruk de Neder landse strijdkrachten ter zee, te land en_ in de lucht vergeleken met vorig jaar aan doeltreffend heid hebben gewonnen. Hij was vol lof over de geest en de wijze van instructie op de Artillerie- school in Breda, waaraan hij een bezoek van drie uur heeft ge bracht. De opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten zeide, dat deze school een vergelijking met de opleidingen in elk leger ter wereld glansrijk kan door staan. De vliegbasis Gilze Rijen noemde hij een voorbeeld voor iedere luchtmacht. De verrichtin gen van de Nederlandse land strijdkrachten zeide hij zijn sinds October 1951 zeer vooruit gegaan. „Het Nederlandse volk heeft een lange traditie ter zee; ook te land zal het zich deze traditie verwerven". Zijn indruk ken over de Nederlandse strijd krachten samenvattend zeide ge neraal Gruenther zeer verheugd te zijn over de gemaakte vooruit gang: „Maar er is nog veel te doen", voegde hij hier aan toe. Generaal Gruenther zeide voorts: Generaal Eisenhower heeft destijds verklaard, dat de eerste drie jaar van NAVO de moeilijkste zouden zijn. Ik ben van mening, dat dit een vergis sing was. De volgende drie jaren zullen de moeilijkste zijn. In de eerste plaats zal zich voor de bevolking de economische druk meer en meer laten voelen. Over de toekomst sprekende zei de generaal, dat de Westerse wereld zich niet op een dwaal spoor moet laten brengen door de Russische vredesoffensieven. „De Russische intenties zijn niet veranderd en de versterking van de Russische strijdkrachten gaat gestadig door". Nederland zal verdedigd worden De generaal verzekerde, dat Nederland in geval van oorlog verdedigd zal worden. Voor de verdediging van ons grondgebied achtte hij een Duitse bijdrage aan de gezamenlijke defensie van we zenlijk belang. Over de kwestie Triest spre kende verklaarde generaal Gruenther, dat Joego-Slavië en Italië naar zijn vaste overtuiging het belang zullen inzien van het behoud van de vrede aan deze zijde van het ijzeren gordijn. Mocht het echter toch tot een conflict komen, dan zal de NAVO waarvan Italië lid is, waarschijn lijk er op een of andere manier bij worden betrokken. De beslis sing hierover ligt echter niet bij de militairen, maar bij de NAVO- raad, dus op het politieke vlak. De generaal, die op alle vragen openhartig antwoord gaf, wekte wel even een vreemde indruk, toen hij zei niets gehoord te heb ben over de recente uitlatingen van zijn onderbevelhebber de Franse generaal Juin betreffende de protocollen van het E.D.G.- verdrag. Minister Staf redde hem echter uit de verlegenheid door hem er aan te herinneren, dat over deze kwestie in het Nederlandse par lement vragen zijn gesteld „ik zal die kwestie wel afdoen". Generaal Gruenther heeft van ochtend besprekingen gevoerd met de ministerraad. Naar mi nister Staf, die de persconferen tie bijwoonde, zeide, had deze bespreking ruim een half uur lan ger geduurd dan aanvankelijk was verwacht „in verband met de vele belangrijke verklaringen van (Advertentie) American cigarettes generaal Gruenther en de vele vragen, die hem waren gesteld. Wat de generaal daar gezegd heeft, schijnt zo belangrijk ge weest te zijn, dat zijn uiteenzet tingen op bevel van minister president Drees niet door de journalisten beluisterd mochten worden, zoals aanvankelijk was aangekondigd. K.L.M. betuigt medeleven aan de Sabena De directie van de K.L.M. heeft telegrafisch haar diep me deleven betuigd met de Sabena naar aanleiding van de vlieg ramp te Frankfort. Prins Bernhard naar Abessynië Z. K. H. prins Bernhard zal van 13 tot 18 November een of ficieel bezoek brengen aan kei zer Haile Selassie van Abessy nië, aldus wordt uit Addis Abeba gemeld. Veemarkt Delft DELFT, 15 Oct. Aangevoerd 7 runderen, 32 nuchtere kalve ren, 267 varkens, 391 biggen en 1 geit. Prijzen: vare koeien 550 875, nuchtere kalveren 4050; biggen 3043; lopers 5595; runderen per kg slachtgew. 2.40 -2.60; magere varkens per kg levend 1.751.85, handel traag. Voor de rampnacht van 1 Februari stond in Sirjansland een trotse witte molen, die nog in vol bedrijf was. In de rampnacht echter, nadat de molenaar en zijn vrouw, de heer en mevrouw De Graaf- Van Ast hebben geen kinde ren, voor het gestadig wassen de water waren gevlucht, stortte de molen in. Toen de molenaar terugkeerde naar zijn woning, vond hij deze troosteloze puinhoop (links) op de plaats waar eens zijn witte molen (rechts) stond. LONDEN, 15 Oct. (Reuter) In 1952 is de wereldexport van boter met 413.700 ton 30 pet klei ner geweest dan voor de oorlog, waarmede de vermindering van het 'boterverbruik en van de boterexport werd voortgezet na het jaar 1950, dat een naoorlogs hoogtepunt was. Uit de cijfers, die werden be kend gemaakt door een econo mische commissie van het Britse gemenebest, welke regelmatig cijfers over de internationale handel publiceert, blijkt, dat Nieuw-Zeeland met 184.050 ton de grootste exporteur was en ge volgd werd door Denemarken, het land met de grootste export in 1950, dat 114.800 ton expor teerde. De commissie verwacht, dat dit jaar het zuivelaanbod, in het bijzonder dat van boter, veel verbeterd zal zijn. Zij zegt, dat de fabrieksproductie in de voor naamste zuivellanden de omvang van 1950 heeft bereikt. Tegen een vermindering van de boterinvoer van continentaal Europa in 1953 wogen de aanko pen van ruim 30.000 ton door de Sowjet-Unie op. Laatstgenoemd land zal waarschijnlijk dit jaar op een na de grootste importeur zijn. Volgens het rapport was de be langrijkste vermindering van de wereldproductie tussen 1938 en 1952 grotendeels het gevolg van het toenemend melkverbruik dóór de grotere productie van kaas en verwerkte melk. In 1951 nam de eierproductie in de Westeuropese landen, welke gewoonlijk de voornaamste eie ren exporterende landen zijn, sterk af, maar in 1952 werd weer het peil van 1950 bij de wereld export bereikt, al was deze ex port dan ook nog ongeveer 15 procent kleiner dan die van 1938. Zowel Denemarken, de grootste eierenexporteur, als Nederland dat de tweede plaats inneemt, hebben hun export, vergeleken met het voorafgaande jaar, ver groot. De kaasexport in 1952 vermin derde ten opzichte van het voor afgaande jaar met 10 procent. Desondanks was de export nog 17 procent groter dan in 1938. De vermindering ten opzichte van 1951 was hoofdzakelijk het ge volg van een kleinere uitvoer door de Verenigde Staten, Canada en Nieuw-Zeeland. De export van Australië en vele andere Euro pese landen nam echter toe. Ver leden jaar heeft Nieuw-Zeeland de meeste kaas uitgevoerd, n.l. 91.400 ton. Daarna kwam Neder land met 76,390 ton. Denemarken nam met 53.000 ton de derde plaats in. Dodelijke val van trap AMSTERDAM, 15 Oct. Van nacht omstreeks half drie is de 80-jarige heer K., wonende in de Buitenbrouwersstraat te Amster dam, op de eerste étage van zijn woning van de trap gevallen. Buren hadden omstreeks die tijd wel een klap gehoord, maar eerst tegen kwart voor zeven van ochtend vond een hunner het ontzielde lichaam van de oude man onder aan de trap liggen. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De politie neemt aan dat hier van een ongeval sprake is. ZATERDAG 17 OCTOBER 1953 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00—24.00 K.R.O. K.R.O.: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kak; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.: 9.00 v. d. Huisvrouw; 9.35 Wa- terst.; 9.40 Gram.; 10.00 v. d. Kleuters; 10.15 Gram. 10.55 ld.: 11.00 v. d. Zieken; 11.45 Kamer koor; 12.00 Angelus; 12.03 Prome- nade-ork. en solist; (12.3012.33 Land- en tuinb.meded.): 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en Kath nws.; 13.20 Parijse liedjes; 13.50 Gram.; 14.00 Boekbespr.: 14.10 Gram.; 14.20 Eng. les: 14.40 Ama- teursprogr.; 15.15 Kron. v. lette ren en kunsten; 15.55 Metropole orkest; 16.20 Gram.; 16.30 De schoonheid v. h. Gregoriaans: 17.00 v. d. Jeugd; 17.50 Sport; 18.00 Lichte muz.: 18.15 Journa listiek weekoverz.: 18.25 Ham mondorgelspel; 18.40 Regerings- uitz.: Zoeklicht op de Westerse Defensie; 19.00 Nws.; 19.10 Gram.; 19.20 Van het Binnenhof; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Lichtbaken; 20.50 Gram. 21.00 Gevar. progr.; 21.50 Act.; 22.00 Wedstrijd in sterke verha len; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nws.; 23.15 Nws. in Es peranto; 23.2224.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 V.A.R.A.: 10.00 V.P.R.O.: 10.20 V.A.- R.A.; 19.30 V.P.R.O.; 20.00— 24.00 V.A.R.A. V.A.R.A. 7.00 Nws.; 7.10 Gram.: "15 Gym.; 7.33 Gram.: 8.00 Nws.: 8.18 Gram.; 8.55 v. d. Vrouw; 9.08 Gym.; 9.10 Gram.; V.P.R.O.: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus.: 10.05 Morgenwijding; V.A.R.A.: 10.20 v. d. arb. in de continube drijven; 11.30 Cello en piano: 12.00 Gram.; 12.30 Land- en tuin- bouwmeded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 V.A.R.A.-Varia: 13.20 Politiekapel; 13.45 Sportpraatje: 14.00 Gram.; 14.25 Koorzang: 14.45 Amateursprogr.; 15.15 „Eerst den ken, dan doen", caus.: 15.30 Dans- muz.; 16.00 Voordr.: 16.15 Kamer- ork.; 17.00 Gram.; 17.30 Buiten gewoon looncongres: 18.00 Nws. en comm.; 18.20 Orgelsp.; 18.35 Swingmuz.; 19.00 Artistieke Staal kaart; V.P.R.O.: 19.30 „Passepar tout", caus.; 19.40 „De heidense wereld, waarin het Christendom ontstond", caus.: 19.55 „Deze week", caus.: V.A.R.A.: 20.00 Ge- var. progr.; 22.00 Socialistisch comm.; 22.15 Weense muz.: 22.40 „Onder de pannen", hoorsp.; 23.00 Nws.; 23.1524.00 Gram. Passagiersschepen Indrapoera 14 Ojeddah p. n. Aden; Alkena p. 14 St. Vincent n. Antwerpen; Bloemfontein 14 te Kaarstad; Oranjefontein 15 van Hamburg n. Antwerpen; Water man 14 te Balboa; Jagersfontein 14 240 m. NO St. Helena n. Te- neriffe; Joh. v. Oldenbarnevelt 14 130 m. NW Perim n. Aden; Maasdam 14 v. Rotterdam te New York; Rijndam 14 570 m. W Landsend n. Southampton; Veen- dam v. Rotterdam te New York; Zuiderkruis 14 v. Halifax te Am sterdam; Oranjestad 15 v. Ma deira n. Plymouth; Boskoop 14 v. Hamburg n. Antwerpen. Tankers: Mitra 15 te Berre; Ovula 15 te Aruba; Wleldrecht p. 15 ten Z Malta n. Rotterdam; Caltex Lei den 15 te Rotterdam; Caltex Delft p. 14 Gibraltar n. Rotterdam; Cal tex the Hague 14 v. Sidon Rotter dam; Esso Amsterdam 19 Hoek van Holland verw.; Macoma 14 v. Adelaide n. Port Pirie; Macuba 14 te Bahrein; Murena 14 v. Sin gapore n. Madras; Sunetta 15 v. Miri te Yokohama; Loosdrecht 15 te Port Sudan. Vrachtschepen: Hector 14 te Piraeus; Almkerk 15 v. Genua n. Port Said; Benne- Marseille n. Duinkerken; Breda 14 v. Fayal n. Trinidad; Marken 13 v. Tj. Priok n. Suez; Melis- kerk 14 v. Hongkong n. Keelung; Pr. Fred. Hendrik 14 v. Rotterdam n. Montreal; Stad Leiden 14 v. Hirohita n. Vancouver; Winters wijk p. 14 Scillys n. Londen. Bij Beeren wordt weer met winst gewerkt In de vergadering van aandeel houders der N.V. Tricotagefabrie- ken voorheen Frans Beeren en Zonen is uitvoerig gediscussieerd over de uitgebrachte jaarstukken 1952. Als een der eerste bezwaren werd van aandeelhouderszijde be toogd dat de accountantsverkla ring was afgegeven onder voor behoud van de goederenwaarde ring en de verlies en winstreke ning. Het verslag, waarin een verlies is becijferd van bijna f 2 mil- lioen, werd een „koude douche" genoemd en enkele aandeelhou ders drongen aan op de benoe ming van een commissie uit de vergadering om samen met het bestuur opnieuw de jaarcijfers na te gaan en een verslag samen te stellen. Van bestuurszijde werd o.m. op gemerkt, dat de accountant, die lid is van de Vereniging van Aca demisch gevormde accountants, pas onlangs is benoemd. Hij was per ulto December 1952 dus niet aanwezig om de voorraden kwan titatief te controleren. Daarom kon hij deze post, die een be langrijk onderdeel van het actief uitmaakt, niet certificeren. Hier uit volgde tevens dat voor de verlies- en winstrekening een voorbehoud moest worden ge maakt. Hij heeft echter geadvi seerd de voorraden aanzienlijk lager te waarderen. Nu 9 maan den verstreken zijn is gebleken dat deze waardering f 3.390.967 per ultimo 1952) juist was. Voor een commissie uit aan deelhouders voelde het bestuur niet veel.* dan zou het verslag op nieuw worden uitgesteld en men is al veel te laat. Bovendien ligt een voorstel ter tafel drie nieuwe commissarissen te benoemen, waarmede dit college op vijf le den zal komen. Deze nieuwe commissarissen kunnen geacht worden de nieuwe aandeelhou ders te vertegenwoordigen. De vergadering duurt voort. Op de voordracht stonden prof. dr. ir. H. J. C. II. Gelissen, prof. dr. A. H. M. Albregts en dr. A. M. Lucas, die allen tot commissa ris werden gekozen. De heer W. J. L. Beeren werd tot directeur benoemd. Het ligt in de bedoeling zo spoedig mogelijk een tweede directeur te benoemen. Ook zijn de jaarstukken goed gekeurd en wel met 1627 stem men vóór, 217 tegen en 1 blanco. Hierbij is echter uitdrukkelijk bepaald, dat de agioreserve en de onverdeelde winst van 1951, die beide gebruikt worden bij de wegwerking van het verlies ad f 1.998.889, niet aan tantièmisten zullen toevallen, zodra er winst wordt behaald. Het bestuur ver klaarde voorts, dat het accoun tantsrapport over 1953 geen voor behoud zal bevatten. Op het ogenblik wordt met winst gewerkt na een ongunstig eerste halfjaar. Aan het einde van de vergade ring werd verklaard, dat thans een streep onder het verleden is gezet. Men kan met een volko men schone lei beginnen. De af zet is zeer bevredigend. Er moet zelfs nieuw personeel worden aangetrokken. De productie is hoger dan tijdens de Korea-haus- se, al is het aantal werkkrachten niet zo hoog als toen. „Beeren" kan volkomen mee op de binnen landse markt, en de export is zeer groot, zelfs groter dan die aan aandeelhouders". tikelen, is opgericht de N.V.tot 323 betaald, hetgeen ruim 6 Landbouwbureau M. Wiersum te Groningen. Het maatschappelijk kapitaal bedraag f 500.000.ver deeld in 500 aandelen van f 1000, waarvan zijn geplaatst 275 stuks. Volstorting geschiedt door in breng van het bedrijf van de ge lijknamige commanditaire ven nootschap. Directeur is de heer T. Boersma, commissaris de heer A. H. Werners. De statutenwijziging der Curaeaosche Handelmij. Naar aanleiding van opmerkin gen over het voorstel statutenwij ziging der Curagaosche Handel- Maatschappij N.V. deelt de direc tie mede, dat het geenszins in de bedoeling van commissarissen en directie heeft gelegen, daarmede de positie van aandeelhouders te verzwakken. Om echter alle twij fel weg te nemen heeft, voordat het voorstel statutenwijziging in de 9 October j.l. te Willemstad (Curagao) gehouden jaarvergade ring in behandeling kwam, de voorzitter namens commissaris sen en directie voorgesteld, de laatste alinea van artikel 15 sub 3 der statuten te veranderen van: „het restant ter beschikking van de algemene vergadering van aandeelhouders" in: „het restant van de andere tricotagefabrieken in Nederland tezamen, aldus het bestuur. Enige tijd geleden is men begonnen met de vervaardi ging van yersey bovenkleding, waarvoor zeer grote vraag be staat. Het ligt in de bedoeling nog meer nieuwe afdelingen op te richten. Het bestuur zegt de aandeelhouders toe te streven naar een zo uitvoerig mogelijke verslaggeving. Een toegezegde balans per 30 Juni 1953 had men echter nog niet samen kunnen stellen, daar het verslag over 1952 voorrang had. Tot nu toe heeft de tijd ontbroken een tus sentijdse balans te publiceren. Landbouwbureau M. Wiersum wordt N.V. Met het doel het veredelen van landbouwgewassen, het telen en verhandelen van originele zaaiza den, het fabriceren van en de handel in chemisohe en biologi sche producten, de handel in landbouwmachines en andere ar- Dit amendement is overeen komstig de bedoeling van de oor spronkelijke tekst, doch strakker geformuleerd, opdat geen uit drukkelijk besluit van aandeel houders nodig zal zijn om de restantwinst aan aandeelhouders uit te keren. Het aldus geamen deerde voorstel statutenwijziging werd met algemene stemmen aan genomen. De vraag van een aandeelhou der, of de nieuwe statuten impli ceren, dat de tantièmes voor com missarissen en directie bekort worden ten gunste van aandeel houders, heeft de voorzitter be vestigend beantwoord. Olie in reactie na willige opening AMSTERDAM, 15 October. „Brandwillig", zo kwalificeerde men begin beurs aandelen Kon. Olie. die de hausse-stemming van gisteren onverminderd voortzet ten. Reeds in de eerste tape werd punten hoger is dan gisteren. Na middenbeurstijd volgde echter 'n reactie en het hoofdfonds liep geleidelijk achteruit tot 318%. Maandagmorgen, toen de ver vroegde aflossing der obligaties bekend werd, werd 305 betaald, zodat zelfs de beurs zich verwon dert over deze frappante ontwik keling, ook al kon de prijs van 323 niet gehandhaafd blijven. Het buitenland schijnt een vrij be hoorlijke belangstelling aan de dag te leggen, hetgeen men weer combineert met de introductie in New York, waarover nog dit jaar of begin volgend jaar nader nieuws is te verwachten. De obli gaties trokken 1 punt aan tot cir ca 116. In de oliehoek ging het nu en dan druk toe hetgeen de andere afdelingen enigszins stimuleerde, niet zozeer wat de activiteit, maar wel wat het koerspeil 'betreft. In tussen is de omzet gisteren ge stegen tot f 2.3 millioen voor de aandelen, een behoorlijk cijfer. Zowel de industrie, scheepvaart als de Indonesische sector gaven opnieuw bescheiden verbeterin gen te zien, doch nergens kwa men uitschieters voor. Obligaties Simplex, die vandaag voor het eerst verhandeld zijn, werden On middellijk een punt hoger gead viseerd. De emissiekoers was lOO'/t. De ontwikkeling op de staats- föndsenmarkt is de laatste dagen vrij interessant. Het is niet on waarschijnlijk, dat de vaste stem ming verband houdt met de ver vroegde aflossing der obligaties Kon. Olie. De institutionele beleg gers zoeken n.l. ander beleggings materiaal en speciaal de conver sielening 1947, die het meest cou rant is. schijnt gevraagd te zijn. Gisteren werd de 99 gepasseerd, vanmiddag schommelde de note ring rond 99 1/8. Men moet wel ver teruggaan om een dergelijke koers te vinden. De Amerikaanse afdeling blijft verwaarloosd. (Advertentie) „Zenuwen" „Nare dagen"? Moe en mat? Een detective-verhaal uit het Engels vertaald Hiertoe heb ik, zoals jullie we-komt een misdaad". Jullie heb- ten, een heel corps vrijwilligers opgericht, die niets anders doen dan vreemde voorvallen aan mij te rapporteren. Een van mijn be kwaamste medewerksters is wel de caissière van Wirths Waren huis. Warenhuizen schijnen wel bij uitstek het trefpunt van de onderwereld te zijn, waar zij met elkaar hun plannen kunnen be kom 14 te ^Chimbote; ^lommers- Spreken. Het is een voortdurend gaan van een enorme mensenmenigte, waartussen zij niet opvallen. Het is haar de laatste week op gevallen, dat twee nieuwe sei zoenhulpen zich weinig bekom meren om hun werk, doch een opvallende belangstelling aan de dag leggen voor de inrichting van het grote gebouw. Iedere 28e van de maand bevat de kluis van het warenhuis een enorm bedrag aan contanten, de lonen van het personeel. Het is nu de twintig ste. I'k ben van plan om met be hulp van de directie een val op te zetten. Wrokkel knikte goedkeurend. Jim was enthousiast. Mag ik je die nacht verge zellen? Een prachtige copy zit daarin. „Scotland Yard voor dijk p. 14 Vlissingen n. Londen; Delfland 14 v. Bahia n. Las Pal- mas; Meerkerk 15 v. Teneriffe n. Kaapstad; Ittersum 14 te Avon- mouth; Eemland 14 v. Amsterdam n. Zuid Amerika; Ridderkerk 15 te Genua; Salland 15 te Rio de Janeiro; Trompenberg 14 v. Am sterdam n. Hamburg; Amerskerk 14 v. Rotterdam n. Hamburg; Ab- bedijk 14 v. New York n. Rotter dam; Albireo 14 v. Bahia n. Vit- toria; Duivendijk 14 v. Frisco n. Victoria; Gouwe 18 te Hamburg verw.; Limburg 10 v. Los Angeles n. Panamakanaal; Schie 14 te Mersin; Stad Maastricht vertr. 17 v. Gent n. Valencia; Stda Maas sluis vertr. 17 v. Immingham n. Kirkeness; Hoogkerk 14 te Suez; Lutterkerk 15 v. Hamburg te Rot terdam verw.; Muiderkerk 14 v. ben wel een beetje lofprijzing nodig na al de critiek dat jullie er nog steeds niet in geslaagd bent, om die dubbele moord op te lossen. Wrokkel haalde de schouders op en zij koel: Wij hebben ons nooit aan critiek gestoord en zijn ontoegan kelijk voor complimenten. We doen onze plicht. Maar dat neemt niet weg, dat je wat mij betreft, gerust aan die expeditie deel kan nemen. Maar vertel ons eerst eens, wat jij de laatste tijd ont dekt heb. Jim wierp een blik op Perkins. Deze knikte toestem mend. In samenwerking' met de heer Perkins, begon Jim, heb ik het grootste deel van mijn tijd besteed aan onderzoekingen om trent het verleden en heden van de heer Lewis. Maar het is of we op een ondoordringbare muur stuiten. Twee jaar geleden is hij rechtstreeks van New York naar Londen gekomen. Zijn handelin gen hier in Londen .zijn een open boek. Hij heeft een verlopen no tariaat gekocht en heeft werkelijk een paar klanten, die zeer tevre den over hem zijn. Van enige onregelmatigheid geen spoor. Zijn ker, anders zou het misschien particulier leven is zonder smet. Trouwens wij allen kennen hem reeds twee jaar als stamgast van Astoria. Door een bijzondere re latie, die ik niet verder mag noe men, want het is eigenlijk tegen de wet, kan ik zijn inkomende en uitgaande correspondentie voor het grootste deel controleren. Niets'bijzonders. Er komen nooit twijfelachtige bezoekers bij hem. Hij gaat nooit naar twijfelachtige plaatsen, tenminste voor zover wij dit kunnen controleren. Zijn jong ste bediende is een pientere knaap die in zijn vrije tijd boekhouden studeert. Zijn leermeesters zijn uitstekend over hem tevreden. Zijn huishoudster is een in eer en deugd vergrijsde maagd, die uit een respectabele familie stamt. Tot zover is dus alles prima in orde. Maar nu komen er enige min of meer zonderlinge bijkom stigheden. Tot nog toe heb ik geen enkel familielid van hem kunnen ont dekken. Zeer tactvolle naspeurin gen hieromtrent bij de huishoud ster constateerden, dat er nooit 'n familielid op bezoek kwam. Dit lijkt mij enigszins zonderling. Het is natuurlijk verklaarbaar mis schien uit het feit, dat hij uit Amerika komt. Maar door de re laties van de heer Perkins kwa men wij tot een zonderling feit. D^ burgerlijke stand van New York kent geen enkele Lewis, die twee jaar geleden daar is vertrokken en beantwoordt aan de personalia van onze notaris Lewis. We moeten dus wel de conclusie trekken, dat onze ge achte notaris, die zich zo inte resseerde voor de persoon van Jim Walker, helemaal niet zo heet, als hij zich noemt. En dat is natuurlijk hoogst verdacht. Het is jammer, dat we geen vinger afdrukken hebben van Jim Wal- interessant zijn om die te verge lijken met die van onze notaris. Joe Perkins kuchte even en merkte toen op: „Wie beweert, dat er geen vin gerafdrukken van Jim Walker be staan?" Een bominslag had niet zo'n ef fect kunnen hebben. Wrokkel, die juist zijn sigaar naar zijn mond wilde brengen, liet die halverwege zweven. Phil en Jim waren opgespron gen en keken Perkins met ver dwaasde ogen aan. Jim liet een knetterende vloek en schreeuwde: „Maar man, daar kom je nu pas mee aan?" Phil had Perkins strak aange keken. maar wist zich te beheer sen. Hij ging weer zitten. Perkins kuchte nogmaals en zei: „De compagnon van Walker, waarvan ik u reeds verteld heb, was in zijn goede tijd, ik bedoel, toen hij nog niet aan allerlei on deugden verslaafd raakte, een uitgeslapen rakker. Boeven ver trouwen elkaar nooit. Om nu een wapen in de hand te hebben in geval Walker hem zou bedriegen had hij ervoor gezorgd een dui delijke afdruk van alle vingers en duim van Walkers rechterhand in zijn bezit te krijgen, toen deze een keer stomdronken was. Wal ker heeft dit nooit geweten, om dat zijn compagnon er nooit ge bruik van hoefde te maken, daar Walker hem steeds zijn aandeel uitbetaalde. Op zijn sterfbed evenwel heeft hij het stuk papier met de afdrukken aan de politie gegeven. Ik vind nu de tiid aan gebroken om dat stuk papier per luchtpost naar mij te laten over sturen. Over vier dagen kan ik het hebben. Als de heren het er mee eens. zijn, wil ik echter een kleine val opzetten. Vanavond aan onze stamtafel wil ik zo ter loops het gezelschap vertellen, dat ik over een dag of wat de vingerafdrukken van Walker per luchtpost toegestuurd krijg. Het zou mij niets verwonderen als ik in de nacht na de toezending 'be zoek kreeg van iemand, die er natuurlijk helemaal geen prijs op stelt, dat die vingerafdrukken vergeleken worden met de zijne. Hij zal trachten die te stelen. Wat denkt u van dit plan, hoofd commissaris?" Wrokkel had ondertussen zijn brein op volle werking gezet. „Ik ben het geheel met Per kins eens. Ik zou zelfs nog een beetje verder willen gaan. We moeten een kleine comedie op voeren, waarbij ik de hulp van de heer Penner nodig heb." Jim had zich van zijn verbijste ring hersteld en antwoordde vol vuur: „Dat mag wel aan de balk, dat onze hoofdcommissaris uit eigen beweging de hulp van de pers in roept". Wrokkel glimlachte- toegeeflijk. „Ik stel voor, dat vanavond nog in de Megafoon een sensationeel stukje komt, waarin mededeling wordt gedaan, dat de vingeraf drukken van de beruchte Jim Walker gevonden zijn. Je kunt het ware verhaal van de heer Perkins desnoods overnemen. Je kunt er bij schrijven, dat eindelijk na vier jaar onderzoek het nog maar een kwestie van dagen is om de misdadiger te ontmaske ren met behulp van deze vinger afdrukken". Hoofdinspecteur Burke keek zijn oom verbaasd aan. Dit lag helemaal niet in de lijn van zijn oom. Wrokkel zag de verbazing van zijn neef en glimlachte eens. (wordt vervolgd) •c l

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5