Psychologie in de reclame hoogst bedenkelijk" Nobelprijs letterkunde voor Winston Churchill Gezagvoerder Kooper incasseerde zijn prijs Belgische straaljagers vernield door sabotage Scheuring in de te Purmerend een feit Vrijdag 16 October 1953 Prof. ten Doesschate werpt knuppel in reclamecongres Buitenlandse EEN STILLE STRIJD 0, M Ned. matroos voor Duitse rechter Dr Jagan mag niet in Suriname overnachten TWAALF KIK0EJ0ES OPGEHANGEN De Christchurchrace Onder grote belangstelling Personeel vliegveld mag niet naar huis Communisten staan terecht in Turkije „IR DAMME" WOENSDAG OP SCHIPHOL N.E.S.B. STAAKT ACTIVITEIT IS aar wij vernemen Korreltjes KRE0FLAV0N deugende Taks DEN HAAG, 15 October Prof. Dr. J. W. teil Doesschate, directeur van de Kon. Hoogovens, en Staalfabrieken, wierp gistermiddag een flinke knuppel in het „hoenderhok" van het zestiende Nederlandse Reclamecongres, hoewel hij zijn opmer kingen over de maatschappelijke betekenis van de reclame slechts „schuchter" had genoemd. Hij vond namelijk de psy chologie in de reclame hoogst bedenkelijk. Volgens hem is het meer aan te hevelen zijn omzet te vergroten door middel van hetere kwaliteit en hetere service dan door een propa ganda, die er zuiver op is ingesteld om een greep op de massa te krijgen, psychologische reclame, derhalve. Reclame kan volgens deze in leider onmaatschappelijk zijn, als de reclame de kosten van het pro duct ernstig verhoogt, doch niet temin zo overtuigend is, dat het publiek deze (te dure) artikelen toch koopt. Onmaatschappelijk is de reclame ook, als zij de omzet zo doet stijgen, dat de productie kosten lager worden, doch deze „winst" niet ten goede van de consument komt. Onmaatschappelijk noemde reclame moet inslaan, prof. Ten Doesschate ook de pro paganda voor het kopen op af betaling, omdat het afbetalings systeem volgens hem economisch verkeerd is. Volgens deze inlei der ligt het in de natuur van de mens om eerst te werken, eerst te betalen in werk of geld, voor dat men iets kan verwerven. Hij voncThet fout, dat men reeds een artikel kan krijgen zonder dat er een zekerheid is dat men in de komende tijd inkomsten heeft. Als een compromis wilde hij accepteren het kopen op afbeta ling door iemand met een ver zekerd inkomen, b.v. in de vorm van een lijfrente. ven (in de ruimste zin) onder zocht. Er moesten vragen beant woord worden, zoals: Waarom houden Amerikanen niet van pruimen, waarom geven zij aan het ene kerkhof de voorkeur bo ven het andere, hoe kunnen we de mensen meer laten stemmen, hoe kunnen we ze meer laten houden van een dokter. Het ant woord hierop wetende, komt de I vraag, welke wegen men door Waarom geen pruimen' De toespraak van deze hoog leraar was daarom een knuppel in het hoenderhok, omdat de mo derne reclame veelal op psycho logie is gebaseerd. Het was dan ook geen wonder, dat er direct reacties kwamen, reacties die vnochtend nog duidelijker tot uiting kwamen bij de Amerikaan dr. Ernest Dichter. Want deze reclameman baseert zich speciaal op psychologie. Zijn toespraak hid dan ook tot titel: „De motie ven van de koper". ..Wanneer een fabrikant weet, wat zeep of een auto, sigaretten of tandpasta voor de mens bete kent. kan hij deze wetenschap ge bruiken zowel bij de productie als bij de reclame", aldus de heer Dichter. Deze spreker heeft als directeur van een instituut de koopmotie- mot-** t Cx -V-%- hurchill beschouwt de confe rentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken der Westerse Grote Drie als een dankbare ge legenheid om opnieuw zijn in vloed aan te wenden voor het organiseren van een ontmoeting tossen president Eisenhower, Malenkof en hemzelf. In deze zin heeft hij zich eergisteren uit gesproken. „Het gesprek van mar. tot man" is nog steeds de leuze van de Britse leider. Hij blijft ervan overtuigd, dat een vertrouwelijk onderhoud meer kans op uitkomst biedt dan een groots opgezette conferentie met alle daaraan verbonden diplo matieke en ambtelijke romp slomp. Eén zienswijze die zon der twijfel op zijn ervaring uit de oorlogsjaren steunt, toen Roosevelt. Stalin en hij elkander enkele malen ontmoetten. Het is eigenlijk een verdediging van de stelling, dat de geheime diplo matie nog wel waarde heeft in een periode van democratisering van het buitenlands beleid der staten. In ieder geval zal Malen kof zich op een dergelijke sa menkomst anders moeten gedra gen. wil hij winst uit het spel halen dan zijn onder geschikten plegen te doen in de vergaderzalen van de Verenigde Naties. Met andere woorden ob structie en grove propaganda lenen zich slecht voor een „ge sprek van man tot man". 'hurohill heeft met zijn hard nekkig volhouden bewezen de ontgoocheling van de Bermuda- conferentie overwonnen te heb ben. Maar zijn doorzetten is niet minder een onderdeel van de stille strijd tussen de Verenigde Staten en Engeland om de lei ding in de Westerse politiek. Er ziin heel wat kwesties waar Washington en Londen het strikt genomen bepaald over oneens ziin. En één van deze is de conferentie van de Grote Vier, althans de vraag welke strategie aan het diplomatieke front te voeren. De Amerikaanse politiek is stroever en harder dan voor heen. Een beleid, dat Washington zelf in moeilijkheden heeft ge bracht. Truman en Acheson wa ren voorzichtiger, soepeler, zon der evenwel bepaald vooraf vast gestelde grenzen te overschrij den. Dokters in reclame Volgens dr. Dichter leeft de mens in een periode van geeste lijke conflicten en de gedragin gen van de burgers hebben daar van de sporen, dus hierop kan de reclameman werken. Hij kan van deze omstandigheid gebruik ma ken bij de verkoop van goede ren en diensten, dan wel het propageren van ideeën, van na tionaal, internationaal en per soonlijk belang. Vele voorbeelden Ameri kaanse uiteraard kon de heer Dichter geven. Bij voorbeeld over de antipathie tegen doktoren. Het bleek, dat de mensen er wat op tegen hadden, dat de doktoren hen alleen maar genazen. Vroeger kwam de dokter met een tilbury, nu met een Cadillac, vroeger zat hij lang aan een ziekbed, nu stopt hij de patiënt vol met penicilline en is weer verdwenen. Aan de andere kant werd ook duidelijk, dat het optreden van de doktoren niet goed was. Zij wilden door hun patiënten eigenlijk het liefst als heiligen behandeld worden, maar stuurden, geheel tegen het gebruik van heiligen in. gepeper de rekeningen als echte zakenlie den. Een propaganda-campagne kon alle wanbegrippen wegne men. Dit was echter alleen moge lijk omdat men zich in die wan begrippen verdiept had. Babbeltje rondom koffiepot Even later bleek, dat de Ne derlandse reclamemensen de zaak soms psychologisch niet juist be kijken. Een huisvrouwenforum, dat een genoeglijk babbeltje rondom de koffiepot opzette, kwam tot de conclusie, dat in de reclamecampagne, de intelligentie van de huisvrouw vaak wordt on derschat. De dames menen verder dat de Nederlandse vrouw huiverig staat tegenover de grote reclame-media. In een prijsaanduiding van f4.98 inplaats van f5.trapt een huisvrouw niet. Dat de huisvrouw niet klakkeloos te werk gaat, bleek ook uit de voortdurende vraag naar etiketten e.d., waar uit de samenstelling der aan te schaffen goederen blijkt. Ten slotte werd nog aan dé reclame- bureaux gevraagd, voordat zij campagnes beginnen, het oor te luisteren te leggen bij de huis vrouwen, die bronnen van ideeën zijn. Het congres heeft vandaag een telegram gezonden aan Prins Bernhard, Nederlands voornaam ste public relations officer, waar in het congres zijn bewondering uitspreekt voor hetgeen de Prins heeft gedaan en doet om Neder land een goede naam in het bui tenland te bezorgen. STOCKHOLM, 15 Oct. Pre mier Winston Churchill is van daag de Nobelprijs voor letter kunde 1953 toegewezen voor zijn schitterende historische geschrif ten. De beroemde Britse oorlogslei der is hiermee de eerste figuur die grote geschiedenis heeft gemaakt en de prijs ontvangt voor het schrijven van deze geschiedenis. De prijs van 175.292 kronen werd door Churchill aanvaard, die het een grote eer vond een dergelijke onderscheiding te mo gen ontvangen. Deze beslissing is duidelijk de meest ongebruike lijke die ooit door de academie genomen is. Staatslieden, waaronder pre miers en ministers van buiten landse zaken hebben Nobelprij zen voor de vrede gehad, maar nog nooit is aan een staatsman de prijs voor letterkunde toege kend. Churchill werd gekozen uit 25 candidaten onder wie de Ameri kanen Ernest Hemingway en Carl Sandburg, de Britse romancier Graham Greene, de Italiaan Al berto Marovia en de Fransman Albert Camus. Slechts één historicus ontving deze prijs, de Duitser Theodor Mommsen, 51 jaar geleden op zijn 85ste jaar voor zijn geschie denis van het oude Rome. De toewijzing van de letter kundige prijs is enige weken eer der geschied dit jaar. Gewoonlijk wordt er in November over be- Locht het Churchill gelukken om de Amerikanen tot een an der inzicht te brengen en de politiek van Washington in een nieuwe baan te leiden, dan be tekende het een overwinning voor Engeland. Faalt de Britse staatsman om zijn plan voor een samenkomst van de Grote Vier te verwezenlijken, dan valt de leiding in handen van Foster Dulles. Een dergelijke ontwikke ling zou Churchill misschim doen besluiten zijn taak aan e longere kracht over te drazc A Hamburg, 15 Oct. De 19 jaar oude Nederlandse matroos W. v. d. H., die volgens de politie be kend heeft schuldig te zijn aan de moord op een Duitse dienster, zal zich 27 October hier moeten verantwoorden voor een recht bank voor jeugdige delinquenten. v. d. H. heeft toegegeven Lotte Washausen overgehaald te hebben aan boord van zijn schip te ko men, waar hij haar op 29 Januari wurgde. Hij wierp het ontzielde lichaam in de Elbe, na dit ver zwaard te hebben met een stuk van een lier. Acht weken later toen het lijk opgehaald werd gaf het stuk ijzer de aanwijzing, wel ke leidde tot de arrestatie van v. d. H. PARAMARIBO, 15 Oct. De afgezette premier van Brits- Guyana, dr. Jagan, zal geen ver gunning worden gegeven om in Suriname te overnachten. Hij zal dus waarschijnlijk niet via Pa ramaribo en Amsterdam zijn voorgenomen reis naar Londen kunnen ondernemen. NAIROBI, 15 Oct. Twaalf Kikoejoes zijn vandaag opgehan gen wegens huil aandeel in de massamoord van 26 Maart. De executie's van vandaag zijn de eerste. Er zijn in deze mas samoord 119 doodvonnissen uit gesproken. Op 26 Maart hebben terroristen ten minste 150 loyale Kikoejoe mannen, vrouwen en kinderen vermoord in de nederzetting Lari. De aanvallers staken het dorp in brand en slachtten degenen die niet verbrand waren af. slist. Hiervoor werd geen reden opgegeven. Dertig boeken Churchill is de auteur van der tig boeken. Het karakter van zijn werken loopt sterk uiteen. Hij heeft romans, biografieën, een autobiografie, reisverhalen en ge schiedkundige werken geschre ven. Zijn belangrijkste werk be staat ongetwijfeld uit zijn in vijf delen verschijnende oorlogsher inneringen. De volgende Nobelprijs voor medicijnen zal 22 October toe gewezen worden. De prijzen voor natuur- en scheikunde zullen op 4 November worden toegewezen. Alle prijzen worden 10 December in Stockholm overhandigd. De datum waarop de Nobelprijs voor de vrede uitgereikt zal wor den is nog niet bekend gemaakt. Advertentie) CHRISTCHURCH, 15 Oct. Met een brede glimlach heeft gezagvoerder Kooper vandaag op het vliegveld Harewood van Christchurch de cheque van tien duizend pond, de prijs die hij en zijn bemanning in de Christ churchrace voor de K.L.M. heb ben gewonnen, aangenomen uit handen van de gouverneur-gene raal van Nieuw-Zeeland, Sir Wil- loughby Norrie. Het gebeurde voor de K.L.M.- „Liftmaster" waar voor alle be manningen van de vliegtuigen die aan de race hebben deelgeno men gereserveerde plaatsen wa ren ingericht en waar duizenden belangstellenden bijeen waren ge komen. En dat ondanks de koude wind en de bewolkte lucht. Stewardess- Rietje Kramer, had er spijt van dat ze bij deze plechtigheid on der „Nederlandse" omstandig heden in haar dunne tropen- uniform was verschenen. Maar ze bofte doordat alle gezagvoer ders van in deprijzen yallénde vliegtuigen een reisdeken (met hun initialen erop) cadeau kre gen. En omdat gezagvoerder Koo per een galant man is, was zijn exemplaar al gauw om rillende Rietje heen gedrapeerd. Aan de winnaar van de snelheidsafdeling, Burton, werden de „Harewood"- beker en een cheque voor tien duizend pond overhandigd. Alle bemanningsleden kregen O BRUSSEL, 15 October. De Belgische recherche stelt thans een onderzoek in naar daden van sabotage, die gepleegd zijn op het vliegveld Florennes (prov. Namen). Het personeel van dit vliegveld, dat speciaal is inge richt voor straaljagers, mag se dert Maandag de basis niet ver laten. De eerste bewijzen van sabo tage werden Zaterdag j.l. vast gesteld. Om omstreeks 13 uur kwam een straaljager, die in de omgeving van het vliegveld cir kelde, plotseling in moeilijkheden te verkeren. Het gelukte de pi loot zijn toestel op het grasland langs de betonbaar» aan de grond te zetten, waar het vliegtuig om sloeg en een der motoren ont plofte. Uit een onderzoek bleek, dat in de motor een metalen voorwerp was geplaatst, waar door de motor in brand was geraakt. Naar vernomen wordt zijn op het vliegveld de laatste maanden vier van deze sabotagedaden ge pleegd. Telkens ontploften de mo toren van straalvliegtuigen die voor vertrek gereed stonden. Eerst thans zou echter zijn ko men vast te staan, dat bij elk dezer toestellen een métalen voorwerp in de luchtaanzuiger van de motor was geplaatst met het gevolg dat de toevoer van zuurstof gedeeltelijk werd ver hinderd en de motor tenslotte ontplofte. Het onderzoek der re cherche zou vooral geschieden onder het personeel van het eer ste en derde escadrille van de basis. Het gerucht doet de ronde dat leden van het technische bur gerlijke personeel bij deze sabo tage betrokken zijn. een medaille en er werden rede voeringen gehouden door de voor zitter van het luchtracecomité, Hume Christie, de Nieuw-Zee- landse minister van defensie, T. L. Mc Donald, de burgemeester van Christchurch, Mc Farlane, en de leider van de oppositie in het parlement, Walter Nash. Aan Wing commander Cuming, die met twee leden van de Australische luchtmacht, in een „Canberra B20" straalbommen- werper als laatste in de snel heidsafdeling van de wedstrijd was aangekomen, werd een z.g. „Greenstone" overhandigd. Dit is een steensoort die alleen in Nw.- Zeeland wordt aangetroffen. Er worden wel mascottes van ge maakt, die zeer kostbaar zijn. Na de prijsuitreiking hebben enige tientallen Harvards, Beech- crafts en Devons van de Nieuw- Zeelandse luchtmacht een demon stratievlucht gemaakt. Na afloop van de prijsuitrei king en de demonstratievlucht van toestellen van de Nieuw- Zeelandse luchtmacht is in Christchurch een diner gehouden waaraan circa vierhonderd vijf tig mannen aanzaten. De stewardess Rietje Kramer van de K.L.M., die zich het laat ste traject dat de „Liftmaster" naar Christchurch aflegde aan boord van dit toestel bevond, was voor dit diner niet uitgenodigd. Zij begaf zich evenwel in avond kleding naar de plaats waar deze eetpartij voor en door mannen werd gehouden, in de hoop, en misschien ook wel in de verwach ting, dat men haar gezelschap niet zou schuwen. Maar haar werd de toegang tot dit luilek kerland toch geweigerd, zodat haar niets anders overbleef dan op haar schreden terug te keren. Een der leden van de bemanning van de „Liftmaster", de heer Kie- pe, zorgde ervoor dat deze be kende K.L.M.-stewardess, multi- millionnaire wat het aantal door de lucht afgelegde kilometers be treft, per taxi naar haar hotel kon terugkeren. Mej. Kramer is het enige vrou welijke bemanningslid dat aan boord van de „Liftmaster" in Christchurch aankwam. De Vi- ckers „Viscount" had geen ste wardess aan boord en de militai re toestellen uit de snelheidsafde- ling van de wedstrijd uiteraard ook geen. Tragisch Na de demonstratievlucht zijn twee de Havilland „Devon"-vlieg-, tuigen van de Nieuw-Zeelandse luchtmacht met elkaar in bot sing gekomen toen zij op weg wa ren naar hun basis te Wigram op enige kilometers afstand van Ha rewood. Zeven personen, naar men aanneemt alle leden van het personeel van de luchtmacht, zijn om het leven gekomen. ISTANBOEL, 15 Oct. Op het 1 urkse legerhoofdkwartier is vandaag het proces begonnen te gen '167 communisten, mannen en vrouwen, die er van beschul digd worden een complot te heb ben gesmeed tot omverwerping van de regering. Vele van de beklaagden heb ben reeds geruime tijd gevan gen gezeten sommigen 2 jaar. Alle beklaagden op drie na, waren bij de opening van het pro ces tegenwoordig. De drie afwe zigen liggen, naar verluidt, in 't ziekenhuis. Het Hof bestaat uit drie offi cieren. Een vierde officier, luite nant-kolonel Halil Oleer, treedt op als aanklager. Het proces werd voor onbe paalde tijd verdaagd, nadat en kele beklaagden bezwaren had den ingebracht tegen de partij digheid van de militaire rech ters. Een afzonderlijk Hof zal de be zwaren bestuderen. PURMEREND, 15 Oct. Reeds meer dan negentig leden van de plaatselijke afdeling van de P.v.d.A. te Purmerend, die uit ruim 200 leden bestaat, hebben voor hun lidmaatschap bedankt. Onder hen zijn velen met jaren lange activiteit in de socialistische beweging. Enige weken geleden leek het er nog op, dat de kloof tussen beide groepen in de plaatselijke afdeling te overbruggen was. Het was namelijk zo, dat reeds enige jaren tegen het wethouderschap van mevrouw G. E. Steert-Brou- wer (P.v.d.A.) oppositie bestond. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat mevr. Steert bij de jongste wethoudersverkiezing niet als zodanig werd herkozen. In haar plaats werd benoemd de heer C. Beukenkamp (P.v.d.A.), die een van de voormannen van de oppositie mocht worden ge noemd. Om de kloof te overbrug gen werd door burgemeester W. Thomassen van Zaandam, gewes telijk bestuurder van de P.v.d.A., voorgesteld een motie aan te ne men. waarin een termijn van zes maanden werd genoemd om weer tot elkaar te komen. Gedurende deze periode zou een partijlid, niet behorend tot de afdeling Purmerend, als voorzitter fun geren. Deze motie werd met 76 tegen 70 stemmen aangenomen. Het gevolg was, dat twee moties resp. van het afdelingsbestuur, waarin het vertrouwen in de raadsleden C. Beukenkamp en S. de Vries werd opgezegd, niet in behandeling werd genomen, even min als de motie van de opposi tie. die erop gericht was de he ren te redden. Na het aannemen van de motie-Thomassen heeft de voorzitter van de afd. Purmerend, de heer S. Uitslager, onmiddellijk bedankt. Na hem hebben nog ruim 90 leden eveneens hun lid maatschap opgezegd. 's-GRAVENHAGE, 15 Oct. Het tijdstip van aankomst van de Liftmaster „Ir. Damme" op Schip hol is definitief vastgesteld op Woensdagmiddag a.s. om drie uur. Het toestel zal met enige feestelijkheid worden ontvangen. Slechts voorlopig? AMSTERDAM, 15 Oct. Op een te Amsterdam gehouden lan delijke ledenvergadering van de Nederlandse afdeling der Natio- naal-Europese Sociale Beweging (N.E.S.B.) is met algemene stem men als besluit aangenomen, dat nu de Amsterdamse rechtbank deze partij als een verboden ver eniging heeft aangemerkt de beweging in Nederland voorlopig haar activiteit zal staken. Alle lidmaatschappen van Ne derlanders of in Nederland wo nende personen zullen tijdelijk worden opgeheven. De afdeling Vlaanderen van de N.E.S.B. zal haar werkzaamheden normaal voortzetten. Over de vraag of de partij in Nederland volledig zal worden ontbonden werd nog niet beslist. Eerst nadat het vonnis tegen de beide leiders, Paul van Tienen en mr. J. A. Wolthuis, die door de rechtbank ieder tot 2 maanden met aftrek zijn ver oordeeld, in kracht van gewijsde zal zijn gegaan, zal de partij deze kwestie onder de ogen zien. bestond de Nederlandse vereni ging van postzegelhandelaren gisteren vijf en twintig jaar. Dit jubileum zal op Zaterdag 24 Oc tober a.s. worden gevierd in het Kurhaus te Scheveningen. wordt op Zaterdag 24 October a.s. te Amersfoort de Nederlandse beiaardschool officieel geopend, terwijl dan tevens het gerestau reerde en aangevulde carillon van de O.L. Vrouwetoren in ge bruik wordt genomen vierde Sam Swaap, de oud-con certmeester van het Residentie orkest, gisteren zijn vijf en zes tigste verjaardag. Sam Swaap is hoofdleraar geweest aan het Haags conservatorium is bij een landbouwer te Herkin- gen op het eiland Flakkee onder de varkens de zo gevreesde vlek ziekte geconstateerd. Deze ziekte komt in de zomer meermalen voor, maar in deze tijd van het jaar slechts zelden zullen Zaterdagmiddag op de ere begraafplaats te Bloemendaal vier herdenkingsplaten worden onthuld. De minister-president Dr. W. Drees zal onder andere het woord voeren Naast zich neer Minister v. d. Kieft laat zich niet kisten door de oppositie in de Eerste Kamer, die met een motie kwam, om inzake de toepas sing van de (pas gewijzigde) wet op de Materiele Oorlogs schade nog weer eens met een nadere wetswijziging te ko men. De oppositie had geen vertrouwen in de hantering van de uitvoeringsbeschik king, maar meende, dat de zaak in de wet moest vast staan. De oppositie bestond uit V.V.D., A.R. en K.V.P. De Christelijk-Historischen ble ven de minister trouw. Het ivas blvkbaar geen halszaak, want de minister verklaarde de motie, die met 28-11 aange nomen werd. niet te zullen uitvoeren! Daarna werd de aanhangige wetswijziging (die bepaalt, dat behalve voor be- drijfsuitrustingen, ook voor bedrijfspanden vergoeding zal ivorden geneven), z.h.st. aan genomen. Het min of meer spannende debat liep dus met een sisser af. Maar de verhou dingen zijn weer even duide lijker afgetekend (Advertentie) voorkomt en geneest Geen snoepje, maar"f helpt 20 tabletten 75 Niet begrepen Vermeulen, de bekende man van het N.V.V., heeft de houding van de K.A.B. inzake de wens naar meer vrije loonvorming niet begrepen of wil die niet begrijpen. Hij heeft altijd al gezegd, dat het N.V.V. zich met hand en tand tegen vrije loonvorming" zal verzetten. Maar het gaat helemaal niet om „vrije loonvorming". Wel om méér vrijheid in de loon vorming. Dat heeft Middelhuis nog eens duidelijk gezegd op het looncongres van de K.A.B. dat deze week gehouden is. En het is o.i. volkomen juist, dat Middelhuis de oplossing wil zoeken langs de weg van de inschakeling van de Soc. Ec. Raad. Dat is inderdaad het aangewezen lichaam voor deze aangelegenheid, zolang het met de verdere ontwikkeling van de P.B.O. nog niet in kan nen en kruiken is. In die S.E.R. zitten immers de drie betrokkenen, Overheid, werk gevers en werknemers. Daar moeten, zolang het nog niet anders kan, de beslissingen ivorden genomen. De Regering als zodanig moet zo spoedig mogelijk van de beslommerin gen met de lonen af! Staken? Als men de beslissing inzake de lonen niet meer afhankelijk wil stellen van een onpartijdige derde (de regering) dan dient men te beseffen, dat het laat ste woord altijd is: staking. Dit heeft de heer Vermeulen van het N.V.V. ook pas gezegd. Maar uit het voorgaande blijkt al, dat het niet juist is. Er is nog een andere weg, die het midden houdt tussen de algehele vrijheid van voor oorlog, en de gebonden loo vorming van nu. Staking be hoeft daarbij niet aan de orde te komen. Uit de stemmen, die intussen ook uit K.A.B.- kringen naar voren waren ge komen, bleek, dat men het woord staking ook daar nog niet uit het woordenboek heeft geschrapt. De K.A.B.-leider heeft zich daartegen op het Congres sterk verzet. Op het ogenblik zou staken trouwens een dwangmiddel zijn tegen de regering en Middelhuis noemde dit terecht „ondemo cratisch". Middelhuis heeft de zaken overigens duidelijk en scherp gesteld. Hij betreurt de „gang van zaken" bij de loonkwestie van de laatste we ken, maar heeft onomwonden te kennen gegeven, dat het uiteindelijk resultaat tot grote tevredenheid stemt, vooral nu later in de Stichting van de Arbeid overeenstem ming is bereikt over tal van andere maatregelen inzake loonverbetering en compensa ties. En het congres was het met de K.A.B.-leiding eens, niet met de heethoofden, die al te snel met het woord „sta ken" schermden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7