In nachten van werden stakers ontzetting afgestraft In hoger beroep voor Amsterdams Gerechtshof Burgemeester Nolet zilveren jubilaris Europees vervoe in Brussel opgericht Verzetshelden werden posthuum onderscheiden STELT SAMEN Burgervader van twee gemeenten Procureur-Generaal eist bevestiging van vonnis Geacht en geëerd in heel het gewest Oost-Berlijnse machinist met zuur overgoten Minister Algera tevreden @tsd@ tafel? Prachtbijis Een nieUWB tafel De fraude bij de Rijksmarinetnerf Scheepsberichten Evenwicht in het Verre Oosten WENS VAN V.S. Kleine eieren in overvloed Zaterdag 17 October 1953 Pagina 11 materiaal uiaar- Uel is gemaakt, ig vormt een ering. an plannen om Uit de leder- kwaliteitsmerk leder" verpllch- st publiek op de lichten. uit en niemand abeth, welke zij b zal met haar i te maken met ntoormeisje op Ze wil immers k een koningin Want koningin >g kort geleden niet veel meer ;r te ontwerpen, getuigt daarbij k ste gehandhaafd avondjurken zui den hals hebben, komen evenwel n naar voren, die zullen hebben op t deze nieuwighe- nog even moeten e korte rok van Londense society iverse dames van ch de laatste we- ,nen. Het gaf niet- Loen dezer dagen •et plotseling Dat was in het rig, waar dé prin- irtoefde als gaste uccleucgh. Tijdens st waren alle da- gere rokken inklijke gaste niet meende namelijk. Is de koningin aan ïgte zou vasthou- verbazing toen de chtig jurkje naar ivoüdig van groe- ïgslülting over de je klokte enigszins If centimeter kor- natuurlljk dat ook zich korter gmgeU die Arfnatid Met. mliefde, koken én chten besteedt hij hij ér zelf defitf er uit. Maar O t- ch toen uitsloven nand dacht tnjdit tjes. Nu kootj hij die als verrfsihg dankbaarl'jid en ju, dat Arrpnd zo hij ze sow bij el- e dag. Df sPeelt dapper zégen. Ja, tie bezoad in één gezellig/ Mot de chten dan een ftflfi/ iS MUM oed'/rme oudjes. or f,i laat hij hét f die soms zo Jals je aan de flIJN NAASTE? St Pieters* an jullie heeft fttet rt van het St piê- n gezien? Midden |e een grote zuil, lisk noemen ze dat. 1 bestaat Uit êen od graniet, fir bó- lé je een kruis. In heb je misschien is heren zingen of neegezongeil het is vindt". Oit öp- vittd je ook Op de in de zuil, die tè- i de kerk staat, it opschrift bete- ohrlstus overwint; j regeert; Chr stus* Christus bescher- vólk tegeh allo BURGEMEESTER NOLET van Warmenhuizen en Haren- karspel is een man, die in Noordholland algemeen geacht en geëerd is. Daar on zal het feit, dat hij op 1 November a.s. vijf en twintig aar burgemeester van zijn twee ge meenten is, in bréde kringen belangstelling wekken. Toen in 1928 de beide gemeenten door het overlijden van burgemeester Burger verweesd waren, hrak er voor deze dorpen een tijd van spannende verwachting aan. Men had een vrrlanglijstje opgemaakt als in de Sint Nicolaastijd, maar de Sint uit Den Haag zorgde voor een verrassing. In het geestige boek van Mr A. F. Kamp, gewijd aan het lurgemeestersambt „Grote Man in Kleine Stad", vertelt de schrijver van een jong vrijgezel, die in een plattelandsgemeente tot burgemeester werd be noemd, geheel tegen de verwachting van de burgerij in en ook van enkele functionarissen, die zelf gehoopt haddenhet baantje te zullen krijgen Zo gaat het meer, en zo ging het in 1928 ook in Warmenhui- zen en Harênkarspel. In dat jaar stapte een vrijgezel van de func tie van gemeentesecretaris van Wijk bij Duurstede Over naar de dubbele functie van burge meester van deze twee platte landsgemeenten. De jonge burgemeester en de bevolking van de beide dorpen moesten even aan elkaar wen nen; het was een hele overgang na de gemoedelijke burgemeester Burger die een zoon van dit land was. Burgemeester Nolet kwam uit de stad. In 1893 was hij in Schiedam geboren, waar zijn vader wijnkoper was. Zijn jeugd bracht hij door in Nijme gen, waar hij zijn studies aan 't Canisius-oollege voltooide. Via 'n kantoorbaantje kwam hij bij de gemeente-administratie; hij vo- iontairde in Bemm-el en werd la ter ambtenaar ter secretarie in Wijk bii Duurstede, waar hij na enige tijd promoveerde tot ge meentesecretaris. Zoals de meeste jonge gemeen te-ambtenaren had hij hogere as piraties en zo werd hij in 1928 benoemd tot burgemeester van de twee hem toen nog onbekende gemeenten Harenkarspel en War-, menhuizen, samen nog geen 5500 inwoners. De jongeman van vijf en der tig jaar, vader van twee gemeen ten, trouwde het volgend jaar en de geschiedenis van zijn 25-ja- rige burgemeestersloopbaan is dus tevens de geschiedenis van zijn gezin van tien kinderen, die in dit landelijke dorp hem jeugd beleefden. Maar deze regelen zijn niet gewijd aan een zilveren echtpaar, doch aan een zilveren burgemeester; niet aan de vader van tien kinderen, doch aan de vader van twee gemeenten. Er brak voor Harenkarspel en Warmenhuizen, waarvan de be volking hoofdzakelijk haar be staan vindt in de grove tuin bouw en voor de jonge burge meester een moeilijke tijd aan; de tijd, die in de economische ge schiedenis bekend staat als de tuinderscrisis. Met renteloze en rentedragende credieten moesten de vele tuindersbedrijven in stand gehouden worden. Dit vergde ook van de beide gemeen ten grote financiële offers; dit belemmerde ook de voorspoedige groei en bloei van deze gemeen ten. Maar de credieten bleken ook voor de tuinders hier heil zaam te werken; er zijn prak tisch geen executies geweest en ^e hardwerkende bevolking wist ch op de bedrijven te handha- vVn. Na 1938 is het gaandeweg beter gegaan met de tuinbouw en\kwamen ook de gemeenten er yeer wat boven op. leven in Warmenhuizen en Haréikarspel ging over het al- gemeVi rustig en kalm voort, in deze \fi jaar, als we tenminste die cAsjaren en 'de barre oor log eri^e bezetting niet meër rekeneA Harenkarspel, <je groot ste der Wee gemeenten, groeide van 325(\0t 40OO inwoners; War- menhuizA van 2230 tot 2700. De bura-vader moest zijn lief de en zorg* verdelen over twee gemeentenWaaf zjj waren hem allebei cvefcjef. Hij woonde in het grootste V oudste dorp, War menhuizen, 4 echter de kleinste gemeente is. V Raad telt er ze ven leden, wA^nder vijf Katho lieken en twïvan „Plaatselijk Belang". Dat lLn dit dorp een goede harmom\eerst tussen de verschillende \olkingsgroepen, moge blijken ui\et feitj dat de vijf katholieke ribden ook een wethouderszetel luimden voor de andersdenkend jn de groot ste gemeente, HaVjcarspeh telt de Raad acht g^ drie van Plaatselijk Btg» Hoewel de katholieken hijheide wet houderszetels bezetlï bestaat er toch een goede vooral tussen burg^sjer en gemeenteraad. Zowel in Harenkam ajg ;n Warmenhuizen is de»houding tot de Raad prima: bOt^gggtgj Nolet wordt gewaardeékm zj;n strikte rechtvaardighei Tktreng- principiële houding. 1 mofe soms wat stroef zijn iil co^_ versatie, hij is niettemin »aleg meen gerespecteerd burk^ Grote bewondering went zijn houding tijdens de betg Overeenkomstig zijn prill] e opvatting negeerde burgerkr Nolet de bezetter en diénst- schriften volkomen, doch knellender werden de voorsi ten, die de bezettende mach' burgemeesters voorlegden, bevel, om ingezetenen aan te 1 pel die ook bij burgemeester No let de emmer deed overlopen. Gelijk met een aantal burge meesters dook hij onder. De laffe bezetter wreekte zich op de ge zinnen der ondergedokenen en ar resteerde o.m. mevrouw Nolet, die in de gevangenis aan de Amstel- veenseweg terecht kwam, om vandaar na een zestal weken naar Vught te worden overgebracht. Toen het grote gezin de moeder lijke zorgen niet langer kon ont beren, meldde burgemeester Nolet zich vrijwillig aan bij de gehate bezetter, die zijn vrouw vrijliet, doch haar echtgenoot naar het kamp Amersfoort stuurde. Dat was begin 1944 en vlak voor Kerstmis van dat jaar was het gezin Nolet weer verenigd. Het was inmiddels geëvacueerd naar Heiloo, omdat de ambtswoning voor de „houzee-burgemeester" was gevorderd. De opheffing van de gasfabriek te Warmenhuizen en de tram- dienst, wat het personenvervoer betreft, mogen in dit herdenkings artikel gesignaleerd worden als tijdsverschijnselen. De beste bur gemeester kan tegen dergelijke gebeurtenissen ageren, het is al tijd tevergeefs; de loop der ge schiedenis kan men niet tegen houden. De belangrijke uitbreiding van de veiling te Warmenhuizen moge voorts geen bijzondere verdienste van de burgemeester zijn, zij is toch een bewijs van de vooruit gaande bloei van zijn gemeente, waar in de loop der jaren met zijn medewerking ook een lagere tuin bouwschool werd geopend. Vermeldenswaard is voorts de belangrijke verbouwing van hét gemeentehuis in 1950, waardoor dit representatieve gebouw een waardige huisvesting kon bieden voor het gemeentebestuur; de hiermee gepaard gaande aanleg van het plein voor het raadhuis was een belangrijke verkeersver- betering. Ook het raadhuis van Harenkarspel werd in 1950 geres taureerd; doordat de secretaris woning beneden de raadszaal vrij kwam, konden de dienstvertrek ken voor de secretarie hierin on dergebracht worden. In deze ge meente heeft burgemeester Nolet thans reeds zijn vierde secretaris; toen hij kwam, was er de heer Dam, die opgevolgd werd door de heer Essing, thans burgemeester van Blokker; deze werd opge volgd door de heer Kalb, thans burgemeester van Oude Niedorp, die op zijn beurt werd opgevolgd door de heer Post. De geschiede- zal moeten leren of ook deze ge meentesecretaris van Harenkar spel het voetspoor van zijn twee laatste voorgangers zal volgen, maar dë jubilerende burgemeester kan trots zijn op zijn beide tot hoger gezag geroepen „pupillen"! Tot de gemeente Harenkarspel behoren de drie dorpen Dirks- horn, Tuitjenhorn en Waarland. De twee laatste zijn nagenoeg ge heel katholiek, Dirkshorn is hoofdzakelijk niet-katholiek, of schoon er in de loop der laatste jaren ca. 17 katholieke gezinnen zich hebben gevestigd. In Tuitjen horn, waar de jongensschool door ca. 95 leerlingen wordt bezocht werd in 1949 een nieuwe meisjes school geopend, die 90 leerlingen telt en onlangs werd er 'n streek school voor v.g.l.o. geopend, die thans ruim 50 leerlingen heeft. Zowel in Waarland als in Tuit jenhorn is er een kleuterschool, met resp. 50 en 90 leerlingen. De jongens- en meisjesschool in Waarland telt 240 leerlingen. Een belangrijke aanwinst voor deze gemeente was het Bejaar dencomplex „St. Josephoord", dat aan 125 Ouden van Dagen huis vesting biedt. Dit gebouw kwam door het particulier initiatief, waarvan burgemeester Nolet een principieel voorstander is, tot stand. Ook op het gebied van de woningbouw geeft hij de voorkeur aan het particulier initiatief bo ven de bouw door de gemeente. Het de beide gemeenten toebe dachte bouwvolume werd volko men benut. Zo werden er in Warmenhuizen sinds de bevrijding ca. 25 wo ningen gebouwd; momenteel zijn er acht woningen in aanbouw voor de woningbouwvereniging „Warmenhuizen". Er is voorts in aanbouw een nieuwe garage voor de brandweer, annex bergplaats voor Gemeentewerken met twee bovenverdiepingen; het plan be staat over te gaan tot aankoop van een nieuwe motor-brandspuit. Het in 1948 vastgestelde uitbrei dingsplan voor Warmenhuizen, begint geleidelijk aan tot verwe zenlijking te komen. Niet altijd was de Raad het met zijn burgemeester eens; hij werk te namelijk niet mee aan de plan nen tot restauratie van de eeuwenoude kerk en toren, die velen graag hersteld zagen. Dé emigratie is aan deze beide tuin dersgemeenten niet ongemerkt voorbijgegaan; circa 70 a 80 in gezetenen emigreerden naar ver schillende hoeken in de wereld. De belangstelling van burge meester Nolet beperkte zich niet tot het werk in zijn twee gemeen ten. Zijn aanleg-van-huis-uit, zijn eruditie en werklust, zochten en vonden een breder werkterrein. Nog geen jaar in dit gewest, of hij was voorzitter van de R.K. Landdag Hollands Noorderkwar tier, welke functie hij tien jaar vervulde; ook was hij al spoedig secretaris van de Kring Den Hel der van de K.V.P., waarvan hij na de bevrijding, geruime tyd ook de voorzitter is geweest. Hij werd lid van de Partijraad, welke func tie hij nog vervult, Curator van het R.K. Lyceum te Alkmaar, lid van de Voogdijraad en van de Commissie van Bestuur van de Provinciale Ziekenhuizen, voor zitter van de Algemene R.K. Ambtenarenvereniging (ARKA) Alkmaar en Omstreken, lid van de bestuurcommissie voor de Vleeskeuringsdienst Kring Bar- singerhorn en voorzitter van de Commissie voor de gezamenlijke Vuilnisophaaldienst voor de ge meenten Warmenhuizen, Haren karspel, Oude en Nieuwe Niedorp en Sint Maarten. Van de afdeling Alkmaar en Omstreken van de Sint Adelbertsvereniging was hij geruime tijd vice-voorzitter. Ten slotte is hij nog voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur van Harenkarspel. Op 3, 4 en 5 November zal het zilveren jubileum van burgemees ter Nolet gevierd worden; op 3 November wordt de jubilaris met zijn gezin feestelijk ingehaald. In het feestcomité onder voorzitter schap van de wethouder en loco burgemeester van Warmenhuizen, de heer A. Nannes, hebben zitting behalve de raadsleden vertegen woordigers van de organisaties en de burgerij. Er is ook een Ere- Comité gevormd, waarvan voor zitter is de Z. E. Heer Pastoor Th. A. Nijman en waarin o.m. zitting hebben Ds A. M. Post, Ds H. Vruggink, dokter G. J. van Hes teren, notaris H. G. Westen, en kele oud-pastoors, Mr. A. Lees berg Sr. te Alkmaar en de heer H. N. Smits te Hoorn. In plaats van een buitengewone raadsvergadering in beide ge meenten zal in het Verenigings gebouw te Tuitjenhorn op 4 No vember des middags voor geno digden uit beide gemeenten een officiële receptie worden gehou den, waar de jubilaris zal worden gehuldigd. Zowel in Warmenhui zen als in Dirkshorn, Tuitjenhorn en Waarland zal nog een open receptie worden gehouden voor de plaatselijke bevolking. Nadere bijzonderheden hierover hopen i wij later bekend te maken. BERLIJN, 16 Oct. Een Oost Berlijnse machinist die deel genomen heeft aan de opstand van 17 Juni in Oost Berlijn heeft vandaag verteld van de nachten van ontzetting die hij weken lang in communistische gevangenissen heeft door gebracht. Hij werd afgeranseld met de zweep en zijn lichaam is blijvend geschonden doordat het bewerkt was met bijtende zuren. Fritz Jaedicke (52) heeft van daag zijn geschiedenis verteld in het West Duitse Bundeshaus pre cies een uur nadat zijn vrouw er in geslaagd was over de zone- grens te vluchten. Zijn ervaringen werden ge deeld door vele van zijn mede arbeiders die op 16 Juni optrok ken, minder werk eisten en meer loon. is. Jaedicke werd 19 Juni gear resteerd met tientallen anderen op de Stalin-Allee. Hij werd 9 Juli losgelaten en vluchtte zwak en ziek naar het Westen waar hij de volgende tien weken in een ziekenhuis doorbracht. Gedurende zijn gevangenschap, aldus Jaedicke, heeft de comm. veiligheidspolitie getracht hem te dwingen de leiding van de sta king te verraden. Hij zei, dat hij hun de waarheid meedeelde: dit was een spontane staking, maar men geloofde hem niet. Toen hij vertelde van de ran selpartijen met de zweep en het Vopo's uit Saksen. bijtende zuur dat zij hem over het lichaam gegoten hadden, barstte hij in snikken uit. De be wakers smeten het zuur op zijn armen en lichaam bij verschil lende gelegenheden en van toen af aan had hij voortdurend pijn. Nooit werd enige poging gedaan hem medische verzorging te ge ven. Nadat Jaedicke naar het Wes ten geglipt was werd hij onmid dellijk in een ziekenhuis opgeno men. Doktoren hebben verklaard dat hij anders gestorven zou zijn. Jaedicke werd gevangen ge houden in de politiecellen in de Dirksen Strasse en ook op het Magerviehoff van de S.D. De mannen die hem sloegen en met zuur smeten waren in burger maar niet uit Berlijn, al dus Jaedicke. De meesten van hen spraken met een Saksisch accent. Na de opstand van Juni werden vele eenheden van de Oost Ber lijnse politie vervangen door BRUSSEL, 16 Oct. (A.P.) De Europese vervoersconferentie heeft vandaag overeenstemming bereikt over de oprichting van 'n Een Onoirbare praktijken bij de Rijksmarinewerf te Den Helder hebben Vrijdag het onderwerp uitgemaakt van een proces, dat diende voor het Amsterdamse Gerechts hof. In hoger beroep stond terecht de 36-jarig stoker van deze werf S. B. uit Den Helder, die in Augustus j.l. door de Alkmaarse Rechtbank tot 2 jaar is veroordeeld, omdat hij als steekpenningen in 2 1/2 jaar tijds f 3000.- van een kolenhandelaar had aangenomen en bovendien een aantal goederen uit de magazijnen op de werf had sveggenomen. Het proces voor de rechtbank diende eind Juli. De Officier eiste 2y2 jaar tegen de stoker en zes maanden tegen de kolenhandelaar D. B. uit Den Helder. De laatste maakte er gewoonte van slechts 7% ton kolen af te leveren, wan neer 10 ton besteld was. De sto ker tekende dan ontvangstbewij zen voor 10 ton af en de kolen handelaar ontving meer geld dan hem toekwam. Voor zijn mede werking gaf hij de stoker bii iedere aflevering (ongeveer 1 x per 14 dagen) 80.Uiteraard geschiedde het afleveren van ko len alleen tijdens de wintermaan den. De stoker schrok zo zeer, toen in Alkmaar 21/2 jaar tegen hem werd geëist, dat hij een week Duistere krachten en immoreel geweld in de achter ons liggende oorlogsjaren konden niet verhin deren, dat Nederland staande bleef. Dit is te danken aan en kelen van ons, die hun leven offerden om de vrijheid van een volk te handhoven, aldus sprak mr. F. J. Kranenburg gister ochtend in de Ridderzaal, waar hij aan 77 nabestaanden van oor logshelden een posthume Ko ninklijke onderscheiding uit reikte. Onze gevoelens kenmerken zich door weemoed, vervolgde de Staatssecretaris, maar op dit ogenblik moeten gevoelens van trots en respect overheersen. Daden van uitnemendheid van enkele der oorlogshelden worden nu door Hare Majesteit erkend. Het is mij een voorrecht als in strument te dienen om deze er kenning aan U over te brengen. it metaal moge zjjn het merk- zen, die werk voor de weermaBeken van hen, die als nobele moesten verrichten was de dri3?ens?n a's sterke Nederlan ders leefden. Nadat mr. Kranenburg deze woorden gesproken had, ging hij over tot het uitreiken van de onderscheidingen, bestaande uit bronzen leeuwen, bronzen krui zen en kruizen van verd., 77 x achtereen klonk de eenvoudige formule, die de uitreiking bege leidde. Om twaalf uur klonk zacht het Wilhelmus door de Rid derzaal, gespeeld door een hoorn bezetting van de K.M.K., waarna de plechtigheid geëindigd was. Onder de aanwezigen, die de uitreiking bijwoonden, bevonden zich lt.-generaal D. C. Buurman van Vreeden, territoriaal bevel hebber, lt.-generaal A. Baretta, chef luchtmachtstaf en vertegen woordiger van de Chefs van Sta ven, vice-admiraal B. D. C. J. Baron van Asbeck, de chef van het militaire Huis van Hare Ma jesteit, vice-admiraal N. J. Rost van Tonningen, lt.-generaal L. B. D. Jonkheer W. Roël, en de voorzitter van het kapittel der Nederlandse orde, generaal-maj. H. Koot. later, begin Augustus, dus nog voor de uitspraak van de recht bank, geheel open kaart met de Justitie ging spelen. „Ik ben maar een kleine man in het geheel," zo betoogde hij.-„Mijn chef, de heer L. S„ inkoper van de brandstof fen en controleur bij de werf, heeft al voor ik in dienst kwam onder één hoedje gespeeld met de kolenhandelaar en duizenden gul dens voor zijn medewerking ge kregen." Bovendien vertelde de stoker nog, dat er veel meer goederen (ook door hem zelf) waren ver duisterd' dan op de zitting was gebleken. Zijn bekentenis had geen in vloed op de lopende zaak. Een week later deed de rechtbank uitspraak, veroordeelde hem tot 2 jaar en de kolenhandelaar tot 6 maanden plus 6 maanden voor waardelijk. De stoker tekende tegen zijn vonnis hoger beroep aan. Wel vloeide uit zijn openhartig heid een nieuw onderzoek voort. Het eerste en voor de stoker on- pleizierige gevolg was. dat tegen hem zelf een tweede proces aan hangig werd gemaakt wegens diefstal uit de magazijnen van mi litaire broeken, tijken en bed- overtrekken. Een tweede gevolg was, dat ook tegen de kolenhan delaar een tweede instructie werd geopend alsmede tegen verdach- te's chef. de heer L. S. De laatste wordt art. 363 (corruptie) ten las te gelegd. De vorige week stond de stoker voor de tweede maal voor de Alk maarse Rechtbank en de Officier eiste nog eens 8 maanden tegen hem. Verdachte had intussen de hem bij het eerste proces toege voegde verdediger bedankt en voor het tweede proces als geko zen raadsman Mr H. Jonker uit Den Helder in de arm genomen. Deze advocaat betoogde voor de rechtbank, dat men met een oor deel over de stoker beter kon wachten totdat het onderzoek te gen de chef van verdachte en de .kolenhandelaar beëindigd is. Im mers, zo zeide hij, eerst dan kan de Rechtbank zich precies een oordeel vormen over de omstan digheden, waaronder de verdach te tot ziin onoirbare praktijken is gekomen. De Rechtbank achtte dit standpunt juist en hield de zaak voor onbepaalde tijd aan. Eis bevestiging Vij dagochtend diende voor het Amsterdamse Gerechtshof het appèl in de eerste zaak tegen de stoker, die volhield, dat hij bii lange na de hoofdschuldige niet was en dat hem een naar verhou ding onevenredige hoge straf was opgelegd vergeleken bij die. wel ke de kolenhandelaar heeft gehad. De Procureur-generaal, Mr J. F. Hoeffelman, achtte de straf van 2 jaar echter juist en eiste bevesti ging. De raadsman, Mr H. Jonker, verzocht het Hof met klem ge zien ook de beslissing van de Alk maarse Rechtbank in de tweede zaak het proces aan te houden, totdat het onderzoek op de Ma rinewerf naar de andere verdach ten gereed is gekomen, doch de president, Mr W. A. Vos, inter rumpeerde hem met de opmer king: „Het is bekend, dat er bij de werf gestolen wordt, maar dat neemt niet weg. dat deze ver dachte als de raven gestolen heeft en daarvoor straf verdiend. Al ziin er dan andere schuldigen, dat dóet aan de schuld van verdachte niets af." Het Hof begaf zich in de raad kamer. De President deelde na de hervatting van de zitting mee, dat het Hof geen termen aan wezig achtte de zaak aan te hou den. Daarop vervolgde Mr Jonker ziin pleidooi. 'Hii betoogde, dat volgens een verklaring van een commandeur op de wen de laatste lVz a 2 jaar geen bewaking op de magazijnen aanwezig was geweest en. zin speelde er op, dat het thans inge stelde onderzoek wel eens ge ruchtmakende feiten, ook ten aan zien van thans nog bruten schot gebleven ambtenaren op de werf, zou kunnen opleveren. Het Hof zal in deze zaak tegen de stoker op 30 October a.s. uit spraak doen. Veemarkt Leiden LEIDEN, 16 Oct. Aanvoer; stieren 20, melkkoeien 60, vette koeien 240, vare en andere koei en 303, graskalveren 70, vette kalveren 25, nuchteree kalveren 60, geiten 21, vette schapen 600 weideschapen 350, lammeren 714, varkens 22, schrammen 272, big- gen 514. Notering: stieren, fok 250—550; stieren, slacht 8101040; stieren schoon 210—240; melkkoeien 800 1060; vette koeien 8201020; vette koeien schoon 190265; vare koeien 550—700; vaarzen 580—815; pinken 360—460; gras kalveren 200340; vette kalve ren levend gewicht 190225; nuchtere kalveren slacht 4560; nuchtere kalveren levend 120 140; vette schapen 80100; weideschapen 85105; vette lam meren 70—90; drachtige zeugen 220340; schrammen 5590: biggen 3040; geiten 1540. Overzicht: de handel was voor stieren en vette koeien vrij goed, voor melkkoeien, vare koeien, vaarzen en pinken levendig. Voor vette kalveren zeer traag. Voor schapen en lammeren willig. Voor zeugen, schrammen, biggen en geiten matig. TBC-vrij afde ling 21 stuks. permanent Europees Vervoersor- gaan, dat echter niet op supra nationale leest zal zijn geschoeid maar op die van internationale samenwerking. Het statuut van dit nieuwe or gaan zal door de Ministers van Verkeer der zestien aan de con ferentie deelnemende landen ge tekend worden. Om het karakter van het Ver- voersorgaan duidelijk tot uiting te brengen zal het de naam „Per manente Conferentie van Euro pese Ministers van Verkeer" dragen. Het zal een lichaam zijn dat wel coördinerend, maar niet wetgevend kan optreden. De Permanente Conferentie zal een vast secretariaat krijgen, waarvoor de krachten door de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking beschik baar zullen worden gesteld. Dit secretariaat zal te Parijs geves tigd zijn. Maar dit wil niet zeg gen dat de Permanente Confe rentie zelf ook steeds te Parijs bijeen zal komen: Het is integen deel de bedoeling dat deze bij eenkomsten om beurten in de hoofdsteden der verschillende aangesloten landen zullen wor den gehouden. De Nederlandse Minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, die onze delegatie op de vervoersconferentie leidt, ver klaarde vanavond tegenover het ANP dat hij tevreden was over de bereikte resultaten. Het sta tuut, dat nu gereed is gekomen, kon geheel zijn goedkeuring weg dragen. Het verheugde hem voor al, dat het Nederlandse stand punt was aanvaard ten aanzien van de kwestie der samenwer king tussen de permanente con ferentie van Ministers van Ver keer en de O.E.E.S. Passagiersschepen: Boschfontein, 12 v. Dares Sa laam tè Lindi; Veendam, 15 v. New York n. Rotterdam; Oranje stad, 15 150 m. N.O. Madeira n. Dover; Waterman, 15 v. Christobal n. Willemstad; Boskoop, 15 v. Hamburg te Antwerpen; Indra- poera, 15 200 m. N.W. Perim n. Aden; Joh. v. Oldenbarnevelt, 15 v. Aden n. Fremantle; Rijndam, 15 150 m. W. Landsend n. South ampton; Willemstad, 16 te La Guaira verw. Tankers: Macoma, 16 v. Port Pirie n. Curagao; Esso Rotterdam, i3 te Houston; Tamo, 16 te Rotterdam verw.; Cleodora, 15 v. Rio de Ja neiro n. Riogrande; Ena, 16 v. Suez te Alexandrië; Aidja, 15 te Pladju; Agatha, 15 v. Pladju 16 te Tj. Priok verw.; Aldegonda, 15 v. Bangkok n. Pladju; Caltex Delft, p. 15 Lissabon n. Rotterdam; Cal tex Nederland, p. 15 Oran n. Si- don; Caltex Pernis, p. 15 Gibral tar n. Rotterdam; Caltex Utrecht, p. 15 Gibraltar n. Sidon; Etrema, 15 v. Pladju n. Tj. Priok; Marisa, 15 v. Singapore te Miri; Mirza, 15 v. Pulu Bukom n. Miri; Pa- pendrecht, p. 15 Gibraltar n. Augusta; Rafaela, 15 v. Tjilatjap n. Pladju; Armilla, 15 v. Pladju n. Singapore; Hilversum, p. 15 Fi- nisterre n. Port Said. Vrachtschepen Amor, 16 v. Patras te Amster dam; Gordias, 15 v. Megara n. Gibraltar; Hersilia, 16 v. Caibarien n. Antwerpen; Loenerkerk, 16 te Madras; Orestes. 15 v. Sta Martha n. Christobal; Schie, 15 v. Mar- sin n. Mutzuma; Titus, 15 v. Am sterdam n. Middell. Zee 16 te Rot terdam; Alioth, 15 v. Santos n. Rio de Janeiro; Alphard, 15 te Riogrande; Amstelveen, 13 te Bal- timore; Leopoldskerk, 16 in Suez- kan. n. Suez; Lindekerk, 16 v. Ummsaid n. Bahrein; Pr. Fred. Willem. 13 v. Montreal te Toron to; Stad Amsterdam; 15 v. Mon treal n. Emden; Stad Breda, 11 v. Bellingham n. Yokohama; Stad GEEN „AANNEMEN OBER" MEER 's-GRAVENHAGE, 16 Oct. Een glasbewerkingsbedrijf te Goes heeft een apparaatje ont worpen, waarmee restaurant bezoekers zonder moeite of ge rucht de aandacht van de ober kunnen trekken indien zij iets wensen te bestellen of willen afrekenen. Het apparaatje be staat uit een electrisch lampje met het woord „bediening". Op elk tafeltje wordt zo'n lampje geplaatst. De bezoeker die iets van de kellner verlangt, laat door een druk op een knopje het lampje branden. Het vrij sterke lichtje alarmeert de kellner, die na de bestelling te hebben genoteerd het lamp je weer dooft. De eigenaar van een hotel te Goes heeft deze vinding reeds in practijk ge bracht en is er enthousiast over. Binnenkort gaat de Goe- se firma het apparaatje op groter schaal vervaardigen. WASHINGTON, 16 Oct. (Reuter) Volgens president Eisenhower geloven de V.S. dat alles in het werk moet worden gesteld om in het belang van de wereldvrede evenwicht te scheppen In het na bije Oosten. In een Vrijdag door het Witte Huis uitgegeven verklaring zegt Eisenhower, dat hij Eric John ston naar het nabije Oosten zendt als zijn persoonlijke vertegen woordiger, met de rang van am bassadeur, om met Israël en de Arabische Staten watervoorzie ning en andere ontwikkelingen te bestuderen met het oog op verbetering van de algemene toe stand in dat deel van de wereld. „De man in de rolstoel" URSEM Thans, vlak voor de uitvoeringen van de „De Man in de Rolstoel" vraagt de R.K. To neelvereniging „St. Bavo" Uw aandacht. Er wordt gespeeld op Zondag 18, Donderdag 22, en Zon dag 25 October a.s. met die ver stande dat de uitvoering op Don derdag alleen toegankelijk is voor gehuwden. Deze avond :s speciaal georganiseerd voor de donateurs, die vanwege de ramp Ihun uitvoering moesten missen. Alle vergelijkingen gaan mank, maar zoals het geweten van Don Camillo -hoorbaar is in de film, zo is het geweten van de man in de rolstoel aanwezig op het to- neeL Een prachtig gegeven, wat is verwerkt in een van begin tot ih-et eind boeiend toneelstuk. Wij hopen dat U allen van deze avond -zult genieten. Schiedam, 15 nm. v. Vlaardingen n. Palermo; Waterland, 14 te Montevideo; Winterswijk, 16 te Londen; Albireo, 16 v. Bahai te Victoria verw.; Alderamin, 15 v. Bahrein n. Bombay; Arendsdijk, 15 v. Bahai n. New York; Fries land, 15 v. Boston n. New York; Loppersum, 15 te Mantanzas; Lut- terkerk, 15 v. Perz. Golf te Rot terdam; Nigerstroom, p. 15 Fini- sterre n. Amsterdam; Prins Joh. Willem Friso, 15 Anticosti n. Em den; Prins Philips Willem, 16 te Chicago verw.; Prins Willem, 15 v. Rotterdam 15 te Antwerpen; Prins Willem van Oranje, 16 te Antwerpen: Sumatra, 15 v. Mar seille n. Barcelona; Agamennon, 15 v. Amsterdam n. West-Indtë: Almdijk, 14 Galveston n. Rotter dam via Antwerpen; Amstel- stroom, 15 v. Amsterdam n. Ri- verplate; Andijk, 16 te Antwer pen; Annenkerk, 16 te Genua verw.; Borneo p. 15 Tj. Priok lt re Makassar verw.; Eos, 15 v. Al giers n. Oran; Groote Kerk, 15 v Mombasa n. Aden; Hoogkerk, 15 v. Port Said n. Genua; Larenberg, p. 15 Gibraltar n. Savona; Melis- kerk, 16 v. Honkong te Manilla. IJssel, 16 te Palermo. 's-GRAVENHAGE, 16 Oct. Het aan-tal jonge hennen is dit najaar aanmerkelijk groter dan in voorgaande iaren. Dit komt, omdat het broeden der kuikens in 1953 niet langer aan beperkende bepalingen onder hevig was. In 1952 mochten 10 millioen eieren worden uitgebroed. Daar door werd aan de eierproductie tevens een grens gesteld. Dit najaar vindt men op de Neder landse bedrijven echter onge veer 15 millioen jonge hennen, die nu aan de leg ziin of er spoedig toe kpmen. Het gevolg van dit grote aan tal jonge dieren is, dat op het ogenblik zeer veel kleine eieren (maten 4, 5 en 6) in de handel komen. Deze kleine maten ziin aanzienlijk goedkoper, dan de maten 1, 2 en 3. Desondanks is de vraag naar kleine eieren, naar mening van de handel, te leurstellend. Men hoopt, dat de lage prijzen de kooplust alsnog zullen aanwakkeren. Indien men bedenkt, dat klei ne eieren vrijwel niet worden uitgevoerd en dat de productie van deze eieren op het ogenblik ongeveer een kwart uitmaakt van de ongeveer 60 millioen die per week door de kippenstapel worden gelegd, dan kan men nagaan, hoe groot het aanbod van eieren van ionge hennen is. ïa£

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 11