NOORDHOLLANDS Grote Drie bijeen in Londen Antwoord op nota van Moskou sereed Joego-Slaven uiten opnieuw dreigementen over Triëst „Er is conflict op komst Huiirgeseliillen straks voor de kantonrechter 30 doden bij explosie op U.S.A. vliegdekschip Dagblad voor Alkmaar en omgeving K.N.V.B. wil hoofdklasse Hoe laat landt de Eiftmaster? Oever loos"? 40 man gewond Koningin en Prins in Parijs Bank wint proces tegen fiscus Stakingsgolf in Oost-Dnitsland Mgr Beruaclii gearresteerd? Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Zaterdag 17 October 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12910 HET GROTE DEBAT in de Tweede Kamer, dat a.s. Dinsdag begint, dreigt „oeverloos" te worden. Dat zei de fractieleider van de P.v.d.A. toen deze week in de Tweede Kamer door de voorzitter, dr. Kortenhorst. was medegedeeld. hoe lang de spreektijd zou zijn. En om de oever nog een beetje verder uit het gezicht te brengen, werd op voorstel van dezelfde mr. Bur ger besloten, de grote fracties noc een kwartiertje spreektijd er bii te geven.... Waar gaat het over? In de eerste plaats is er het algemene debat over de Rijksbegroting. In de tweede plaats de gedaeh- tenwisseling over het „grote complex" (van huurverhoging, looncompensatie, belastingverla ging. enz.). Vervolgens wordt meteen in het debat betrokken het wetsontwerp betreffende de werkgelegenheid, terwijl even eens aan de orde is, de nadere discussie over de kinderbiislag- ïegeling. welke gestrand is op het bekende amendement-Lu- Cai>. De moeilijkheid is nog ver groot, doordat de Algemene Beschouwingen over de Rijks begroting ditmaal, spoedshalve, met op de gebruikelijke wiize, schriftelijk zijn voorbereid. Zal de „haastige spoed" hier ook „niet goed" blijken? Maar het was nu eenmaal zo, dat met het debat over het grote complex niet lan ger kón worden gewacht, ter wijl het voor de hand lag. dat daarbij zo ongeveer alles, wat met de financiële toestand van het land te maken had gehad, overhoop zou worden gehaald? Moest dat dan allemaal later, bii de Algemene begrotingsbe- chouwingen. weer gerepeteerd worden? Er moet natuurlijk tegen ge waakt worden, dat men waar lijk hier „door de bomen het bos" niet meer kan zien. Of, om jn de stijl van de heer Burger tc blijven, dat men niet te ver afdrijft van de begane grond.. Zou dat gebeuren, dan bestaat o.a. ook het gevaar, dat niet voldoende aandacht wordt ge schonken aan de betrekkelijk kleinere zaken, die niettemin voor degenen, die het treft, zeer belangrijk kunnen zijn. Wij denken aan de verdere zorg voor de z.g. vergeten groepen. In een nader verslag van het overleg, dat door de Commissie van Voorbereiding voor de wetsontwerpen van het grote complex, met de Regering is gevoerd, lezen wij, dat de rege- 'ingen voor de verhoging van salarissen en pensioenen, over eenkomstig de 5% loonsverho ging. nog wordt uitgewerkt. Er staat in dit stuk ook iets te le zen over de belastingen, n.l. over de al zo vaak besproken en verlangde algehele belasting herziening." De Regering heeft naar deze herziening nog al eens een keer verwezen in haar Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag betreffende al deze ontwerpen. Die algehele herziening lag ook al ver bui ten de gezichtseinder, dacht men. En daar komt me de Regering zo maar even mededelen, dat de belastingwetten, voor deze algehele herziening, inderdaad op de helling zullen komen en dat diverse wetsontwerpen ter zake in de loop van de zitting 19541955 verwacht kunnen worden. Er zal nog wel heel wat spreekwater langs de parle mentaire oevers stromen, voor dat we hier resultaten van zul len zien. maar het begin is er! Verder wordt over de alge mene financiële politiek opge merkt, dat de vraag, of de dek king van het tekort moet ge schieden door leningen of door geldschepping, een vraag is van conjunctuurpolitiek. Op die vraag zelf gaat de Regering niet in, maar toch kon dit wel eens een der kernvragen van 't debat worden, in verband met het bedrag van 400 millioen op de begroting (de z.g. buitenge wone dienst I) voor de gevolgen van de watersnood. De manipu laties van de Regering zijn uiteraard van groot belang voor de mogelijkheden van verdere belastingverlaging. waarover zulke harde noten zijn gekraakt op het Congres van de Katho lieke Middenstand. Wij hopen, dat het debat ook op dit punt niet uitzichtloos (of wilt u. „oeverloos") zal zijn. Wij moeten, in het kader van de ogenblikkelijke omstandig heden. de realiteit, de vaste srond. in het oog houden, en oliiven op dit punt verwachtin gen koesteren, zolang de Rege- 'mg niet aantoont, dat het be slist niet anders kan! OCTOBER Uit Franse bron is vernomen, dat de drie ministers Vrij dag liet Westelijke antwoord op de jongste Sovjet-nota hebben voltooid, waarin de Sovjet-Unie zou worden uit genodigd tot een bijeenkomst van ministers van buiten landse zaken te Lugano. Volgens inlichtingen uit Ameri kaanse bron werd Adenauers verzoek om alle verwijzing naar mogelijke veiligheidsgaranties tussen Oost en West weg te laten, niet aanvaard. Verrassend was de mededeling, dat.de Ministers ook hebben ge sproken over het Israëlisch-Jor- daanse vraagstuk. In dit verband wordt verno men dat de Franse en Ameri kaanse Ministers van Buitenland se Zaken, Bidault en Foster Dul les, het Britse protest bij de Is raëlische regering tegen 't jong ste incident aan de Israëlisch- Jordaanse grens hebben onder schreven. Een woordvoerder van 't Britse Ministerie van Buitenlandse Za ken heeft medegedeeld dat de 3 Ministers het er over eens waren dat de toestand aan de Israëlisch- Jordaanse grens als „zeer ernstig" moet worden beschouwd. Verwacht wordt dat de Minis ters vandaag zullen beslissen of zij: 1. Het voorste] van Tito voor een Viermogendhedenconferen- tie over Triëst zullen aanvaar den. Washington zou voor en Londen tegen dit voorstel zijn, terwijl Parijs nog geen voorkeur uitgesproken heeft. 2. Italië adviseren eventuele ambities ten aanzien van zóne B op te geven. De driemogendhe- denverklaring 'van 1948 sprak zich uit voor terugkeer van het gehele vrije gebied tot Italië. NAVO-conferentie Eden, Bidault en Dulles kwa men overeen, dat de conferentie van Ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO-landen in December in Parijs gehouden zal worden. Later werd bericht, dat ten aanzien van Triëst zij het eens zouden zijn geworden, dat de Brits-Amerikaanse troepen daar moeten blijven, totdat de gemoe deren in Joegoslavië en Italië bekoeld zijn. Oorspronkelijk was het de bedoeling geweest de Brits-Amerikaanse troepen eind November terug te trekken. Men wenste niet af te wijken vail 't eenmaal genomen besluit om de zóne over te dragen. THEODOR BLANK ONTEVREDEN BONN, 16 Oct. (A.P.) De Westduitse defensiecommissaris Theodor Blank heeft vanavond gedreigd af te treden, indien bondskanselier Adenauer niet spoedig klaarheid geeft over zijn rol in de nieuwe regering. Blank voelt zich gepasseerd bij de onderhandelingen van Ade nauer over de vorming van zijn nieuwe kabinet. Een zeldzaamheid, zelfs in de haven van New York 's werelds grootste havenstad, toont deze indruk wekkende luchtfoto. Zeven van de groot ste passagiersschepen lagen gelijktijdig aan de kaden in de Hud- sonrivier. Het zijn van rechts op de voorgrond naar links de Saturniauit Italië; de „America" en de United Sta tes" van de United States Line; de „Ile de France" van de Franse passagiers- lijn; de Cunarders „Queen Elizabeth" en „Caronia" en de „Gripsholm" van de Zweden-Amerikalijn. De Americaarri veerde in de haven om 13.00 uur, waar door de zeven sche pen naast elkaar kwamen te liggen. Om 15.30 vertrok de Caronia", waarmee de „ketting" van ze ven werd verbroken. R, >zi>n hrttii srtmantl BOSTON. 17 Oct. (Reuter). Een ontploffing aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip „Ley- te", dat te Boston in dok ligt, heeft Vrijdagmiddag minstens 30 doden en 40 gewonden geëist. Er brak brand uit en drie uur na de ontploffing was men nog bezig met blussen. Tot laat in de avond heeft men naar mogelijke slacht offers gezocht. De gezagvoerder van het 27.000 ton metende schip, kapitein-ter- zee Thomas Ahroom, zei te gelo ven, dat de meeste doden onder de officieren gevallen zijn. Daar naast werden enige matrozen en burgerwerklieden het slachtoffer. De oorzaak van de ontploffing staat nog niet vast. Toen het ge beurde, waren ongeveer 1400 be manningsleden aan boord. De gezagvoerder is van me ning, dat de ontploffing op het dek beneden het hangardek is ontstaan. Het ergst werd een offi- cierenverblijf en het verblijf van de adjudant-onderofficieren ge troffen. De vliegtuigen die bij het schip behoren en de bemanning daarvan bevonden zich aan de wal. Weinig kans voor emigrerende artsen naar Zuid-Afrika GRONINGEN. Op een bijeen komst van de commerciële club te Groningen, heeft de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika Z. Ex. kol. P. I. Hoogenhout ver klaard dat het wel mogelijk is dat artsen, tandartsen en apothekers emigreren naar Zuid-Afrika, maar dat inen niet direct kan practise- ren. De medische raad van de Unie van Zuid-Afrika, eist n.l. dat de artsen, die zich in Zuid-Afrika willen vestigen zich wederom aan de universiteit aldaar laten inschrijven en opnieuw examen doen. Hiermee gaat drie jaar ge moeid en eerst dan kan een arts zich vestigen in Zuid-Afrika. De „Leyte" is in April 1946 in dienst gesteld. Het schip heeft in de Koreaanse wateren dienst ge daan en was, na een reparatie periode van tien maanden, bijna weer gereed om het ruime sop te kiezen. PARIJS. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zijn gisteren met een vliegtuig, dat door de Prins bestuurd werd, voor een weekend-bezoek aan Parijs op het vliegveld Orly aan gekomen. Vandaag zijn de gasten van president Auriol van Frankrijk tijdens een lunch op het kasteel Rambouillet, 30 km ten Zuid- Westen van Parijs. Daarna zullen de Prins en de president gaan jagen in het bos van Marly ie Roi, de beroemde jachtgronden van de koningen van Frankrijk. Zondag zullen de Prins en de president opnieuw op jacht gaan, terwijl Koningin Juliana en me vrouw Auriol een historisch kas teel in het gebied van de Oise ten Noorden van Parijs zullen bezoe ken. Het Zondagsprogramma wordt met een diner op Rambouillet be sloten. Maandagmorgen verlaten de vorstelijke personen Frankrijk weer. inzake vermogénsaamvas- belasting GRONINGEN, 16 Oct. De Raad van Beroep van de Directe Belastin,«en te Groningen heeft heden uitspraak gedaan in de procedure inzake de vermogens- aanwasbelasting waarbij genoemd college de opgelegde aanslag op de N.V. Nieuw Nederlands-Ame rikaanse Hypotheekbank tot een bedrag van f 1.264.786.heeft vernietigd. De Minister van Fi nanciën heeft één maand tijd te gen deze uitspraak beroep in cas- statie in te stellen bij de Hoge Raad. BELGRADO, 16 Oct. (Ass. Press) \Tice-president Milovan Djilas, één van de vier voornaamste medewer kers van maarschalk Tilo. heeft vandaag verklaard, dat Joego-Slavië nooit zal toegeven aan de Italiaanse „impe rialistische" aanspraken op Triëst. Djilas waarschuwde „dat een conflict op komst is". „Wij hebben geleerd, dat elke toegeeflijkheid later met bloed betaald moet worden", zo ver klaarde hij in een rede voor 30.000 mensen in de Servische stad Pozarevatsj, waaraan hij toevoegde: „Het is onze plicht ons land te verdedigen". Het Brits-Amerikaanse besluit om de zóne A aan Italië over te dragen noemde hij een poging van de Westelijke mogendheden om de positie van de „Zwakke" regering van Italië te versterken en Joegoslavië te verzwakken. Hij nam de jongste Russische verklaring, waarin tegen het Brits-Amerikaanse besluit ge protesteerd werd, op de korrel, waarbij hij zijn gehoor er aan herinnerde, dat Moskou, voordat Joegoslavië in 1948 met de Ko- minform brak, in gebreke was gebleven, de Joegoslavische aan spraken op Triëst te steunen. Hij betoogde, dat Moskou altijd slechts om zijn eigen belangen denkt. „Wij kunnen niet toestaan, dat Italië, onder dekking van de drie mogendheden verklaring, imperia listische stappen doet. Dit zijn slechts de eerste stappen naar 't nieuwe imperialisme", aldus de vice-premier. „Er zal geen toegeeflijkheid van Joegoslavische kant en geen vernedering zijn. Tito heeft ge zegd, wat wij zullen doen". (Tito heeft verklaard, dat het zelfde ogenblik dat Italiaanse troepen de zóne A binnentrekken ook de Joegoslavische troepen daartoe bevel zullen krijgen.) „Daar houden wij ons aan1 schreeuwde Djilas. „Dit is geen dreigement. Dit is een feit. In dien wij ons nu niet verzetten, zal een conflict later onvermij delijk zijn". EUROPA Het grote Congres der Euro pese Beweging, vorige week in Den Haag gehouden, heeft weer eens duidelijk de belangstel ling voor de zaak der Europese eenwording aangewakkerd. Een nadere beschouwing over de verschillende facetten van dit probleem kan o.i. op dit ogen blik wel nut hebben. Er zijn nog vele vragen op dit gebied open en er heerst ook nog al heel wat verwarring en tegen stelling. Daarvan heeft dat Congres in de Residentie mede blijk gegeven. Vooral het Ne derlandse standpunt inzake po litieke en economische integra tie kreeg op dit Congres van vele Europese prominenten, sterke nadruk. Over een en ander kan men meer uitvoe rig lezen in de Kroniek van Zaterdag in dit nummer. BERLIJN, 16 Oct. (A.P.) De communistische bladen maak ten vandaag melding van een golf van proteststakingen onder de Oostduitse bouwvakarbeiders te gen de opvoering van de werk normen tot het peil van voor de ongeregeldheden van 17 Juni. MUNCHEN, 16 Oct. (AP.) Volgens Radio Vrij Europa is de Poolse bisschop Mgr. Lucjan Ber- nacki, coadjutor van Z. Em. Ste fan Kardinaal Wyszinsky, op 28 September door de Poolse gehei me politie gevangen genomen. Het Amerikaanse radiostation deelde mee, dat volgens een oog getuige. wiens naam niet genoemd werd, de bisschop gearresteerd werd terwijl hij huisbezoeken af legde bij Gniezne. De bisschop stond aan het hoofd van het diocees Gniezne. De regering heeft aan de Com missie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer over de belasting maatregelen en de Huurwet doen weten, bereid te zijn de zeer eenvoudige procedure in arbeids zaken, welke geregeld is in de artikelen 125 A e.v. van het Wet boek van Burgerlijke Rechtsvor dering, alsnog van toepassing te verklaren in geval van geschil tussen huurder en verhuurder met betrekking tot het onder houd en de reparaties. Bij nala tigheid van de verhuurder zal de huurder zich dan derhalve met een eenvoudig ongezegeld ver zoekschrift tot de kantonrech ter kunnen wenden. Indien de klacht gegrond wordt bevonden, zal de rechter vervol gens de verhuurder kunnen ver- DE TOESTAND IN BRITS GUYANA GEORGETOWN. 16 Oct. (Reu ter). De proteststakingen op de suikerplantages tegen .de Brit se maatregelen breiden zich nog uit. Volgens de politie was de toestand gedurende de nacht „iets slechter" geworden. De patrouilles op de suikerplantages zijn versterkt, om pogingen tot brandstichting en intimidatie te voorkomen. oordelen het verlangde onder houd te verrichten en de huurder kunnen machtigen zulks zo nodig op kosten van de verhuurder zelf te doen. Eventueel kan voorts de verhuurder een dwangsom worden opgelegd. In geval de huurder met mach tiging van de rechter het on derhoud zelf verricht, zal hij desgewenst de daaraan verbon den kosten met de door hem te betalen huurpenningen kunnen compenseren. Omgekeerd kan ook de verhuurder tegenover de huurder van deze eenvoudige procedure gebruik maken, indien deze laatste t.a.v. zijn onder houdsverplichtingen nalatig is. De vraag of het wel redelijk is, dat er voortaan geen mogelijk heid meer zal bestaan, om bij inwoning een enigszins verhoog de huurprijs te berekenen, wordt door de regering bevestigend be antwoord. Tegenover een ver mindering van de huurprijs staat haars inziens immers een verkleining van de gebruikte woonruimte. Amsterdammers in Bremen gearresteerd BREMEN, 16 OCT. (A.P.) De Duitse politie heeft vandaag te Bremen twee jonge Neder landers gearresteerd, die door de politie gezocht werden in ver band met een recente diefstal van 5.045 gulden te Amsterdam. De 17-jarige R. van Arnhem en M. Klaassen, beiden Amsterdam mers, verdwenen beiden op 10 October nadat van Arnhem het geld verduisterd had, dat hij van de bankrekening van zijn pa troon had moeten opnemen, al dus de politie. Op Klaassens motorfiets reden beiden naar Duitsland. Zij onder braken de reis in Oldenburg en namen vervolgens onder valse namen hun intrek in een hotel te Bremen. DUITSE OORLOGSMISDADIGERS BONN, 16 Oct. (A.P.) Een commissie bestaande uit drie Britse en twee Duitse functiona rissen zal de volgende week be ginnen met de herziening van de gevallen van 80 Duitse oorlogs misdadigers, die nog steeds door de Britten gevangen gehouden worden. Wanneer daartoe'reden bestaat zal de commissie voor de betrok kenen bij de Britse hoge commis saris, sir Frederick Hoyer Millar, clementie verzoeken. (Eigen berichtgeving) Naar wij vernemen zal het be stuur van de Kon. Nederl. Voet balbond heden, Zaterdagavond 17 October, op het bondsbureau te Den Haag bijeenkomen om de mogelijkheid te bespreken van de invoering van een hoofdklasse. Dat bij een eventuele invoering van dit voornemen het plan- Burgwal, onlangs op de bonds vergadering aangenomen, geen betekenis meer zal hebben en dat de gehele voetbalmaatschappij een volkomen nieuwe structuur zal krijgen, daarvan zijn de bondsbestuurders wel degelijk doordrongen. De wens naar een hoofdklasse en daarmede een ge hoopte spelpeilverbetering is bij vele clubs aanwezig, ofschoon vooral van de lagere clubs tegen een dergelijke revolutionnaire maatregel grote tegenstand kan worden verwacht. Het bonds- bestuur heeft echter het recht de competitie naar zi.in eigen inzich- ten in te delen. Besluit men tot een hoofdklasse dan kan deze reeds het volgende seizoen wer kelijkheid worden. Prijsvraag voor het verlamde kind AMSTERDAM, 16 Oct Woensdagmiddag a.s. om 15 uur schematijd wordt de KLM Lift- master „Dr. ir. M. H. Damme", winnaar van de Christchurch handicaprace, uit Nieuw-Zeeland op Schiphol terug verwacht. Op welk tijdstip, dus tot in secon den precies, zullen de wielen van het toestel de landingsbaan ra ken? Dit is de opgave, die de Ne derlandse Stichting voor het ge brekkige kind in een prijsvraag aan het publiek voorlegt. Men wordt uitgenodigd het veronder stelde tijdstip der landing (dus b.v. 15 uur 39 min. en 30 sec.) op een briefkaart te vermelden, die naast de verschuldigde porto nog met f 0.25 tot ten hoogste f 1.00 moet worden bijgefran- keerd. De briefkaarten moeten uiterlijk 20 October door de Pos terijen zijn afgestempeld. Zij moeten gezonden wordev aan 't volgende adres: „Nederland vliegt voor het verlamde kind". Postbus 968, Amsterdam. Als het juiste tijdstip van lan ding wordt aangenomen de tijd, vermeld in het logboek van ge zagvoerder Kooper De eerste prijswinnaar zal een bankstel krijgen. De prijzen zui len ten overstaan van een no taris op Donderdag 29 October a.s. worden toegekend.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1