}P*fisdêskg! JN oord-Koreaanse gevangenen weigeren te luisteren ZATERDAG Algehele herziening van belasting aan de orde verse cïgaret W atersnoodschade-ivet wordt soepel toegepast ISoodlottige springvloed eist tientallen doden DE KRONIEK VAN lessenhuis ELLING JG AR" oo: en: Naar communistische commissie die hen wil overhalen Op zoek naar de schatten der Inca's Over een jaar: Huren van bedrijfs panden vrij? Naar ivij vernemen: Rol een van Douwe Egberts Zilver en ook U zegt voortaan: Tweede Kamer „i Ook iii Spanje overstromingen Bns door water meegesleurd verst roiiii n <*en in Turkije deugende Taks Zaterdag 17 October 1953 Pagina 7 iaboureur 10-25 028; Winter- Wijnpeer 3-17 16 Oct. ;rof 4.50—4.80; iriel. 7.80—8.50 bieten A 5-5.60 [I 46—61; 3000 -7.60; 2500 kg 1000 kg groene 1.000 st. bloem- 70; B II 8—9.10 8—11.60; stek gedr.; 45.000 st. :N, 17 Octo- lien 4.705.10; 10; nep 15.40 g aardappelen kg witte kool 4. ;t. Aardap- spinazie 745. eten 1.205.80. kool 23. gele >0, groene kool ooi 3.00—10.70, slabonen 33 95. witlof 27 •57, breekpeen n 1213. bos- vie 610, sla ooi 8.00—19.20. 3, pronkers 31 96, franken- iramen 70. al- 136, bramley ox oranie 66 3538, ellis- 12, glorie van oudreinette 26, 1435, iames than 69, manks aris appel 25, 1037, schel; sign, bloemé lucas 2934, 3638. bonne calabasse 36, ;e 69—74. emil deermaker 12, ol 12, pres lou- iboreur 3435, 35, zwi.indr. champion '1.26. E conversatie- 5NGELS voor n. Inlichtingen bur. v. d. blad. 5taalwaren. Te- linrichting voor ;charen. keu- Ischappen en 't n zagen ïwerstraat 10 lef 4571 October a.s„ S. KUIPER 1522 uur. 1422 uur. i Donderdag aan de zaal. \ANWEZIG lag 19 Oct. in Alkmaar OORMEER 1STEN Wil BRUIKEN Wl) het gehele jaar één prijs één KWALITEIT Xelef. 5681 n 20, Tel. 2130 f75.— f26.50 /oorwaarden ;n muziek- PANMOENJOM, 16 Oct. De Noord-Koreaanse krijgs gevangenen in de neutrale zone in Korea weigerden van daag oor de communisten te verschijnen, die lien tot terugkeer naar hun land willen overhalen. De interviews zouden om 10.00 uur beginnen, doch vijf uur later was er nog niets gebeurd. Een woordvoerder van de In dische bewakingstroepen zei, dat de Indische officieren gister avond een onderhoud met de Noordkoreaanse krijgsgevange nen hadden gehad en dat deze hadden toegezegd te zullen ko men. Vanmorgen vroeg echter be gonnen de Koreanen in hun kamp te demonstreren. Zij hiel den optochten, zongen en schreeuwden anti-communistische leuzen. Vervolgens weigerden zij uit hun kamp te komen. Er zouden vandaag ongeveer 1000 Noord- Koreanen door de communisten voorgelicht" moeten worden. Gisteren zijn 500 anti-commu- n'stische Chinese krijgsgevange n-u bewerkt. 98 procent van deze Chinezen bleven bij hun besluit om niet naar communistisch China terug te keren. De Indische woordvoerder zei, dat de neutrale repatriëringscom missie en de Indische bewakings- tvoepen waarschijnlijk hetzelfde zuhen doen als gisteren ml. krijgsgevangenen een ultima tum stellen. ~e Indische soldaten zijn om 9.30 het kamp binnengegaan, waar de eerste 500 Noordkorea- nen die vandaag naar de commu nistische verklaringen moeten luisteren, zitten. Zij probeerden hen over te halen naar de barak ken te gaan, waar de- commu- r;-'Hsche vertegenwoordigers zijn ondergebracht. De Noordkoreanen wilden echter geen gehoor geven aan dit verzoek. De soldaten deden niet onmid dellijk een poging om de tweede groep van 500 Noordkoreanen te cvevreden, om hun kamp te ver laten en naar het ondervragings centrum te gaan. Ontsnappend gas bracht zes meisjes in ziekenhuis AMSTERDAM, 16 Oct. Zes meisjes werkzaam bij een textiel fabriek te Amsterdam zijn gis teren wegens plotselinge klachten over hoofdpijn, maagpijn en nei ging tot braken door de G.G. en GD. paar het Binnengasthuis vervoerd. Men meende aanvan kelijk te doen te hebben met de gevolgen van een slecht function- nerende petroleumkachel, maar de politie is tot een andere con clusie gekomen. Volgens haar is de kraan van een gaskomfoortje, in een ruimte onder die waar de meisjes werken, open blijven staan toen er tijdens reparaties aan de leiding geen gas uit bleek te komen. Na heropening der lei ding is volop gas ontsnapt dat weldra naar de bovenverdieping doordrong. De zes meisje hebben zich na onderzoek en behande ling naar huis kunnen begeven. Jongen door ruit geworpen -GRAVENHAGE, 16 Oct. Gisteravond werd de 33-jarige koopman H. V., die een borreltje had gedronken, in de Vlaming straat lastig gevallen door een paar scholieren van de Am bachtsschool. V. nam dit niet, greep een van de jongens in de kraag en mikte hem door de ruit van het City House. Gezien het feit. dat de ruit een oppervlakte had van 4.20 bij 2.60 meter, was de materiële schade nog al aan zienlijk. V. is meegenomen naar het bureau, evenals zijn plaag geest. Advertentie) Huidgenezing Huidzuiverheid Huidgezondheid LIMA, 16 Oct. Een groep deskundigen, vergezeld van een afdeling van de genie van het Peruviaanse leger, is in de buurt van de plaats Cuzco in Peru op zoek gegaan naar de schat, welke daar door de laatste der Inca- lieersers verborgen zou zijn. Men is begonnen met de toe gang te forceren tot bepaalde spelonken, waar men de schat denkt te kunnen vinden. Volgens de overlevering zou de laatste Inca-koning, Hoeascar, op die plaats stapels goud en edelste nen opgeslagen hebben toen ver dere tegenstand tegen de Span jaarden hem vruchteloos bleek. Hoeascar, zou degenen, die de kostbaarheden naar de grot ver voerd hadden, tezamen met de schat hebben doen opsluiten, op dat het geheim van de bergplaats bewaard zou blijven, en hij zou verder eigenhandig de werklie den, die de grot hadden dicht gemetseld, gedood hebben. Volgens sommige deskundigen zou het hier slechts gaan om de Plaats, waar de Inca-koningen, niet hun dienaren en bezittingen, werden begraven. Voor de grot oevinden zich namelijk stenen Happen, die doen denken aan een jjhaar, waar mummies voor de "Uzetting werden neergelegd om bijwijze van afscheid de laatste Halen van de „zonnegod" op te vangen. De 1000 Noordkoreaanse krijgs gevangenen bleven bij hun wei gering om voor de communisten te verschijnen, waarna de auto riteiten de „uitleg" voor vandaag afgelasten. Het is nog niet duidelijk, of morgen opnieuw een poging zal worden ondernomen, om de Noordkoreanen naar de commu nisten te doen luisteren. De neutrale repatriëringscom missie deelde het besluit om de zittingen op te schorten aan de Geallieerde waarnemers in de neutrale zone mee. Klaarblijkelijk hebben de In dische bewakingstroepen het denkbeeld van geweldpleging voorlopig laten varen. Radio Peiping meldde vandaag dat tien Chinese krijgsgevange nen, die in Panmoendjon voor de communistische vertegenwoordi gers zijn verschenen, besloten hebben naar hun land terug te keren. De radio vermeed echter zorgvuldig er aan toe te voegen, dat 490 Chinezen geweigerd had den om terug te gaan. Zodra de Indische bewakers vanmorgen aftrokken, kwamen de Noordkoreanen hun tenten uit en begonnen triomfantelijk door het kamp te marcheren, zin gend en met meevoering van vlaggen. Later begonnen zij loopgraven tussen de tenten aan te leggen. De communisten hebben ge vraagd, of er morgen Chinezen ondervraagd kunnen worden. Waarschijnlijk hopen zij minder weerstand van de Chinezen dan van de Noordkoreanen te zullen ondervinden. DE REGERING heeft aan de Commissie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer voor het complex van sociaal-economi sche maatregelen medegedeeld, dat de algehele herziening van de belastingwetgeving zal berusten op de resultaten van de arbeid van de vereenvoudigingscommissie, die vele nieuwe wetsontwerpen opstelt. Verwacht mag worden, dat deze com missie omstreeks de aanstaande jaarwisseling met haar werk zaamheden gereed zal zijn. Indien zich geen onvoorziene moeilijkheden voordoen, kan indiening van de desbetreffende ontwerpen bij de Kamer worden tegemoet gezien in de loop van de zitting 1954-1955. De vraag of tegenover de rela tief hogere huurverhoging in de lagere gemeenteklassen, ook een relatief hogere loonsverhoging zal staan, beantwoordde de Regering ontkennend. Zij deelde mede, dat overal een loonsverhoging van 5 pet. zal worden doorgevoerd. Dif ferentiatie is niet nodig, aangezien is van oordeel, dat de huurpoli- het verschil in loonpeil tussen de tiek voor woningen en bedrijfs- grootste en de kleinste gemeenten panden niet uiteen mag lopen, maximaal slechts ongeveer 10 pet beloopt, welk percentage voor de huren ongeveer 50 pet. bedraagt. Met het oog op dit laatste moeten de huren in de kleine gemeenten relatief meer worden verhoogd, doch in absolute bedragen uit gedrukt is de huurverhoging in de grote gemeenten iets groter dan die in de kleine gemeenten. Met betrekking tot de posten van de Rijksbegroting 1954 inzake de defensie en de watersnood werd gevraagd, of de regering niet vreest, dat de financiëel-economi sche positie van ons land zal wor den ontwriëht, indien een achter stand aan militaire bestedingen van meer dan 500 millioen in een volgend jaar ineens zou woi'den ingehaald. De regering verklaarde deze vrees te delen, doch wees er op, dat het niet in de bedoeling ligt de ontstane achterstand op een dergelijke wijze in te lopen. Het totaalbedrag van 6 milliard aan militaire uitgaven, dat oorspron kelijk in 4 jaar zou worden be- moeten worden verdeeld. Medegedeeld werd, dat de re geling van de commissaris-belas ting spoedig zal worden herzien. Voorts overweegt de regering een speciale compensatie van de huur verhoging voor Indische gepen- sionneerden. Tenslotte wil de regering de huren van bedrijfspanden vrij laten. Met dit laatste voorstel kon de Commissie niet instemmen. Zij vooral i.v.m. de moeilijke positie van de middenstand t.a.v. win kelpanden. Gevraagd werd welke bedra gen aan inkomsten-, resp. ven nootschapsbelasting zouden wor den gederfd, indien een primair dividend van 4 pet. zou worden vrijgesteld van inkomstenbelas ting en een rente van 4 pet. over het nominale kapitaal ten laste van de onkosten zou mogen wor den gebracht. De regering deelde mede, dat naar zeer globale berekening de ze vrijstellingen derving van be lastinginkomsten zouden beteke nen van resp. f 100 min. en f 125 min. Nederlandse uitvoer naar West-Duitsland BONN, 16 Oct. (D.P.A.) De West-Duitse autoriteiten hebben heden een bedrag van 200.000 DM toegewezen voor de invoer steed, zal over een langere periode van kousen uit Nederland wordt hedenmiddag het nieuwe Haagse Stadhuis officieel in ge bruik genomen. Het enorme ge bouwencomplex, een schepping van architect Luthmann, is zeer modern ingericht en heeft een bouwtijd van zes jaar geëist. is de bekende zangeres Jo Vin cent na de uitvoering van de Messiah te Naarden gehuldigd. De uitvoering werd o.a. bijge woond door H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Wilhelmina. Jo Vincent kreeg het erelidmaat schap van de Nederlandse Han- delvereniging aangeboden vertrekken de heren L. Fokkema en J. W. Westerhoff a.s. Zondag naar Yougo-SIavië voor een reis namens de Stichting Nederlandse Exportcombinatie. De heren hou den daar in verschillende plaat sen z.g. Holland Shows en zullen Maarschalk Tito een cadeau aan bieden liep gistermorgen in Kinderdijk het motorschip „Caltex Padang" van stapel. Het schip is gebouwd voor rekening van de Caltex Oceanic Ltd. Het heeft een draag vermogen van ongeveer 3000 ton en werd gedoopt door mevr. W. P. Gay nor. zal Zaterdag 31 October het actiecomité tot verbetering van het kruispunt Rijksweg-Hilver- sumseweg te Laren het petition nement van de bevolking aan de Minister van Waterstaat aanbie den. Een deputatie van enige honderden Larense ingezetenen zal daarvoor per auto naar Den Haag gaan breidt de fabricage van kerami sche producten van Philips zich steeds meer uit. Nu heeft men in het industriepark te Uden $en fabriekshal ingericht van onge veer 800 vierkante meter, waar voorlopig bijna honderd mensen aan het werk gezet kunnen wor den. (Advertentie) Bouwkosten op Nederlandse werven het laagst NEW YORK. 16 Oct. Sena tor John Butler, terug van een studiereis van een maand langs buitenlandse scheepswerven, heeft aan verslaggevers verklaard dat hij de bouwkosten voor sche pen het laagst in Nederland en het hoogst in Italië heeft bevon den. Butler, die voorzitter is van de speciale subcommissie voor seheepsbouwsubsidies van de Se naat, zei dat hij de mooiste seheepsbouwwerkplaats in Rot terdam gezien heeft. Op de vraag van een verslag gever waarom de kosten in Ne derland het laagst zijn, antwoord de Butler, dat dit waarschijnlijk een kwestie van „efficiency" was. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft giste ren z.h.s. het wetsontwerp aan vaard, dat de vergoeding voor de watersnoodschade regelt. Minis ter v. d. Kieft gaf aan het slot nogmaals de verzekering, dat deze wet niet enkel vlot maar ook soepel zal worden uitgevoerd. Alle betrokken ambtenaren zijn in deze geest geïnstrueerd. Er waren nog twee amende menten overgebleven, met be trekking tot de vergoeding voor onherstelbare panden. Volgens het ontwerp zal 1% worden af getrokken voor elk jaar, dat het verwoeste perceel oud is met een maximum van 40%. Een amende ment-Ten Hagen had de bedoe ling om deze bepaling iets gun stiger te maken voor panden, die ingrijpend verbouwd zijn en wel zo, dat indien in die gevallen de aftrek meer dan 20% bedraagt een jaar buiten beschouwing wordt gelaten. Minister Witte trachtte de Kamer er van te over tuigen dat dit amendement in de praktijk van geen betekenis zou zijn. Wel zou het veel onnodig administratief werk geven. Het amendement werd echter des ondanks met 41 tegen tegen 27 stemmen aanvaard. Voor P.v.d.A., Comm., WD. KNP, St. Ger., AR, en de heer v. d. Feltz (C.H.). Een amendement-v. d. Heuvel om de maximum-aftrek tot 20% te beperken werd ingetrokken. BIARRITZ, 16 Oct. 16 Do delijk verschrikte reizigers in een autobus zijn vanmorgen ver dronken tengevolge van het plot seling buiten de oevers treden van een rivier, terwijl de aan grenzende Spaanse provincie Guipuzcoa 25 slachtoffers telt. De bus was met 25 passagiers van San Sebastian onderweg naar Cestona, een kleine kust plaats 20 km van San Sebastian. Plotseling trad de Urola rivier buiten haar oevers, waardoor de weg blank en de bus midden in het water kwam te staan. Dit gebeurde gisterenavond, de chauffeur van de bus en de con ducteur trokken er op uit om hulp te vinden. Enige van de reizigers verlieten ook de bus en wisten zich ondanks het snel stijgende water zwemmende in veiligheid te brengen. De anderen wachtten, verlamd van schrik, op hulp. Tegen middernacht werd de bus door het. snel stromende wa ter meegesleurd, terwijl de te hulp geschoten mensen machte loos stonden toe te zien. Behal ve de 16 passagiers zijn twee mensen verdronken die op held haftige manier hadden gepro beerd te helpen. Aan de andere kant van de rivier, eveneens te Cestona, werd een personenauto door het water meegesleept, waarbij de vier inzittenden ver dronken. De andere mensen kwamen om het leven op de weg tussen Pamplona en Enderiaoza. Ten gevolge van de zware regenval deed zich daar een landverschui ving voor, waardoor een auto met drie inzittenden bedolven werd. Het water zakte haast even snel als het was opgekomen, zo dat vanmiddag de toestand weer vrij normaal was. De telefoonverbinding tussen Frankrijk en Spanje is hier ver broken en de berichten over de noodlottige springvloed zijn van reizigers afkomstig, die hier uit Spanje aangekomen zijn. Minstens tien doden ISTANBOEL, 16 Oct (A.P.) Bij overstromingen in twee dor pen in Merzifon, in Noordooste lijk Turkije, zijn gisteren tien mensen verdronken en 45 hui zen vernield. Dit werd vandaag door het semi-oflïciële Anatolische agent schap meegedeeld. Er is ook veel vee verloren ge gaan. Aan de overstromingen was een zware regenval voorafgegaan. Er zijn tenten en voedsel aan gevoerd voor de slachtoffers, al dus het agentschap. (Copyright by Börre Borresen, CopenhogenJ ER IS WEL AANLEIDING, nog eens iets te zeggen over de stand van zaken met betrek king tot de samenwerking (eenheid, eenwor ding, integratie e.d.) in en van Europa, vooral West-Europa. De afgelopen dagen heeft in den Haag, voor het eerst na vijf jaar, weer een groot Europa-congres plaats gehad, waarbij een Euro pese Jeugddag aansloot. Het Congres heette offi ciéél „Tweede Congres van den Haag van het actie comité der Europese Beweging voor de supra nationale Europese beweging". Er is ook een Nederlandse Raad van de Raad van Europa, welke laatste zijn hoofdkwartier in Straatsburg heeft. En er zijn in de bewegingen en activiteiten voor Europese eenwording verschillende nuanceringen en gradaties. Er zijn ook veel meningsverschillen. Daarom zijn de kreten en conclusies en bezadigde of warme betogen, dat „verenigd Europa geen uitstel meer duldt", al even weinig zeggend op de duur, als de schone woorden, die van een enorm aantal kanten bij de opening van dit Europese Congres werden gesproken. Natuurlijk willen wij niet tot de pessimisten behoren, dat doen wij nooit. Europa moet één zijn, of het zal niet zijn,., wij weten het. Maar het is maar zo vervelend, dat zeer velen met dat begrip „eenheid" niet hetzelfde bedoelen en er ook zo ontelbaar vele afwijkende meningen zijn over de w ij z e waarop en de m a te waarin die eenheid moet worden verkre gen Het was intussen hoopvol, dat er zeer grote en zeer gezaghebbende en indrukwekkende belangstelling was in den Haag, toen daar die drie dagen vorige week dat Europa-Congres bijeen was. Voorop H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. Vele Nederlandse ministers. En vele buitenlandse ministers, waaronder Europese figuren van formaat, waren er en voerden ook het woord. Het is natuurlijk schoon, om, zoals o.a. de befaamde Belgische socialist Paul Henri Spaak, voorzitter van de Raad van Europa in Straatsburg deed, dit congres een strijdcongres te noemen, een appèl aan de volken van Europa, teneinde „de doelstelling van dit congres te verwezenlijken, nl. het tot stand brengen van de Europese politieke terecht geloven wij, al lang dit voorbehoud bij maakt: dat die politieke eenheid niet bestaanbaar is, althans door Nederland niet gewenst wordt, indien zij niet parallel loopt met de economische eenwording Nederland staat intussen zeker niet in de achterste gelederen, wat de propaganda voor deze aangelegenheid betreft. En zo heeft minister Beyen een plan voor een Europese tol- unie ingediend, dat op een conferentie in Rome behandeld is, in een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen, die de kern van de bestaande Europese integratie vor men. Men noemt dat het kleine Europa, oftewel de zes Schumanlanden, omdat dit de landen zijn, die bij de K.S.G. zijn aangesloten. En die K.S.G. zo weet men, is de Kolen- en Staalgemeenschap. Deze heeft zich intussen ook al verdienstelijk ge maakt voor de politieke integratie, waarvoor een plan was opgemaakt. Verwezenlijking van de wen sen op dit punt is echter niet mogelijk, niet alleen omdat er zoveel meningsverschillen van allerlei aard zijn, maar ook, omdat Nederland bijv. er op staat, dat tegelijk meer-concrete dingen aan de orde komen ten aanzien van de eenwording op economisch gebied. Vandaar die voorstellen van minister Beyen in Rome. Nederland en dat is niet alleen de mening van de regering, maar ook van ons parlement acht een hechte economische belangengemeenschap een onmisbare voorwaarde voor het welslagen van de Defensie- en Politieke Gemeenschap Er zijn, als gezegd, niet alleen van Neder- landse zijde gerechtvaardigde wensen ten aanzien van de Politieke Gemeenschap van Autoriteit". Het is niet van vandaag of gisteren, Europa. Die" zijn er ook van andere zijde. Frankrijk dat daarover gesproken wordt, maar wij weten I met name, dat nogal bezwaar had tegen de voor- wel, dat er nog veel tegenstellingen zijn. Ook on- gestelde Defensie-Gemeenschap (die Nederland als der de aanhangers van de Europese zaak-zelve, eerste goedgekeurd heeft!) ziet ook nogal bezwa- Die politieke eenheid staan wij met Nederland ren in verdergaande economische integratie, ais ook voor, maar wij weten, dat Nederland er, I door Nederland gewenst. En ook heeft Nederland o.m. op zijn beurt bezwaar tegen te vérgaande integratie-in-het-algemeen. Wij willen wel enige voorzichtigheid betrachten, als het er om gaat, nationale souvereiniteit (oppergezag) over te dra gen aan z.g. supra-nationale organen, omdat we goed willen weten, waaraan we toe zijn. Want wat men op dit gebied eenmaal heeft afgestaan, dat krijgt men niet zo gauw meer terug en een land, dat een stuk van zjjn souvereiniteitsrechten afstaat, moet er in berusten natuurlijk, dat er be slissingen worden genomen, waaraan men niets meer veranderen kan. Zo moet men inderdaad in de acties en strevingen der Europa-één-aanhangers de bezadigden onderscheiden van de enthousiasten en van de, weer verder gaande, doorzetters-tot- elke-prijs! Het is niet voor de eerste maal, dat zich hier merkwaardige tegenstellingen openbaren in de organisatie van de Raad van Euorpa-zelf. Zoals men weet, heeft deze organisatie o.a. een comité van Ministers en een z.g. Assemblee, ofte wel algemene vergadering. Tussen die twee botert het niet altijd! In die Assemblee zitten, met de boven- bedoelde doorzetters, vooral de enthouias- ten, en zij komen uit de kring der parle mentsleden. Maar de ministers behoren meestal tot de.... „supra-bezadigden", hetgeen dikwijls wel begrijpelijk is, vanwege hun positie en grotere verantwoordelijkheid; zij houden, naar veler me ning, vaak te veel de boot af. Bij de uitwerking, op de pas wéér te Rome gehouden conferentie, van het ontwerp-verdrag voor de Politieke Gemeen schap, zijn ze niet ver gevorderd. Men is „op en kele punten" tot overeenstemming gekomen, maar dat waren maar zéér ondergeschikte punten. Ten aanzien van enige zéér belangrijke zaken is het meningsverschil nog overheersend. Dit gold ook de kwestie van de economische eenwording, maar het is nu toch wel van belang op te merken, dat een van de ergste tegenstrevers op dit punt, Frankrijk, klaarblijkelijk bijdraait. De Fransen willen thans instemmen met uitgebreider economische bevoegd heden voor die Pol. Gemeenschap! Dat zal een stap gewonnen zijn, indien tenminste voor de Fran sen kan gelden, dat zij inderdaad een vuist hebben om een hand te maken, want men weet, dat de regering-Laniel, die nóg aan het bewind is in Frankrijk, weinig stabiel is! De binnenlandse po litieke verhoudingen spelen natuurlijk in alle lan den een rol méé bij het beoordelen van deze zaken en dat geldt in Frankrijk heel sterk Intussen is het met de zaak van het ene Europa al net zo, als met andere zaken; men moet naar een ideaal streven en aan de mannen (èn vrouwen!) van de praktijk over laten, om die idealen concrete vorm te geven. Daarom is het zo goed, dat de jeugd, die dikwijls zo weinig interesse toont voor de politiek, omdat zij niet veel meer voelt voor de oude vormen, in het streven naar een nieuwe politiek in Europa (en in de wereld) een uitlaat vindt voor haar activiteit, die dan toch aan de politiek ten goede komt; want nieuwe vormen zijn nodig en de jeugd kan daarbij niet worden gemist. De interesse van de jeugd is tot uiting gekomen op de Europese Jeugddag, welke aan het slot van het, Haagse Congres gehou den werd, vanwege het Internationale Jeugdsecre- tariaat van de Europese Beweging. Vooral aan het ideaal van de tot standbrenging der Politieke Ge meenschap in Europa hebben zij hun geestdriftige steun toegezegd. Zij, die jongeren dus, willen, blij kens de inhoud van een petitie, dat aan de gezan ten van diverse regeringen in den Haag is aan geboden, zich met moed en inzicht van hun Euro pese verantwoordelijkheid kwijten. (Inderdaad is moed alléén niet voldoende, er moet ook inzicht z)jn!) Zij warmen zich aan het enthousiasme van Spaak, die de personificatie van de Europese gedachte genoemd kan worden. Aarzelingen op de weg naar de Europese eenheid kunnen alleen maar nieuwe kloven tussen de volkeren doen ont staan, lazen wij in deze petitie, en „ook ons land kan er toe bijdragen, dat op dit beslissende mo ment een resolute stap vooruit gedaan wordt op de weg naar een nieuw Europa". Over het resolute standpunt van Nederland kan zeker niet geklaagd wordenAls er soms geaarzeld wordt, dan ge schiedt dat, zeker van onze kant, om verantwoorde motieven. Het is in elk geval géén gebrek aan moed, maar het getuigt vooral van inzicht.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7