Westelijke grote mogendheden komen Sovjet-Unie tegemoet Alarm toestand bij drie Italiaanse NAVO-divisies Tito eist politieke verklaring Gespannen sfeer tussen Israël en Arabische Liga isavond Dagblad voor Alkmaar en omgeving Nota te Moskou overhandigd Vliegrampen in de V.S. Mtrs 5 Londense conferentie bepaalt nieuwe koers Korea-conferentie ivordt bespreking. Grote Vijf waarbij Peking-China LOONCONGRES N.Y.V. Meteor in zee gestort Italië tot confereren bereid De kippenbril Anglicanen doen venijnige aanval Anti-Amerikaanse demonstraties Helicopter raakte verloren in Brabantse grondmist De kwestie-Triest van kerkelijke leiders Prof. Romme naar liet ziekenhuis Veiligheidsraad zal vandaag incidenten bespreken 1 j rote 15uj jefeningen gen, die op 19 [ngen onder de ide extra-trein: im MP v 8.53; cht CS v 9.28;. lgen v 10.07; 3oxmeer a 11.25 r.g Ede en Mill ruik maken, en van hun woon- :t desbetreffende :bben. De dienst- hun plaats van l maken van de 3 hun lastgeving eid na 06.59 uur tjs iets duurder altijd veel beter stalen brievenkasten, rale sluiting, de laden i, sluitend in stolspon- rslijtbaar. De laden, al >n geruisloos open en >or Gispen ontworpen st perfecte constructie. )BER: nskerk" f. 2201 aar in de buurt 'zei de vluchtlei- iteschip plaats te rurantrog. Toen al lang binnen- Hij zat daar met ■n gaan gebeuren aar binnenkwam, Daar kwam i hij ernstig, „de Je gaat nu terug an de oorlog nog opdracht gegeven a, ik zie het", zei al los van de vaart. Ik zie die worden...." Ja, en tien minuten die onmetelijke iiaiHiBiaiBiMifc NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs ft,19 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 10 et per mm, minimnm 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimam 4, familieberichten 20 et, resp. SO ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stampei. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf - singel 59, tel. 424S en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. *800 K 2280; Schageat, God. Gracht 88, UI. 45» K 2240. Buiten God it't nergens veilig (Vondel) Maandag 19 October 1953 49e Jaargang - Nummer 12911 LONDEN, 18 Oct. De Amerikaanse, Britse en Franse ambassadeurs te Moskou hebben hedenmorgen de nieu we nota der drie westelijke mogendheden aan de Russi sche regering overhandigd. Uit goede bron wordt ver nomen dat de nota Rusland uitnodigt voor besprekingen der ministers van buitenlandse zaken te Lugano in Zwit serland, te beginnen omstreeks 9 November. Het onder werp der besprekingen zal zijn de Duitse kwestie, de Oostenrijkse kwestie en een aanbod van de westelijke mogendheden van een stelsel van veiligheidsgaranties als onderdeel van een algemene regeling van de vrede met Duitsland. „De Brits-Frans-Amerikaanse besprekingen te Londen zijn Zon dag geëindigd met het nemen van vier belangrijke besluiten, welke de internationale politieke toe stand mogelijk zullen wijzigen", schrijft Reuter's medewerker Stanley Priddle. „Het zijn volgens gewoonlijk betrouwbare conf erentiekringen 1. De uitnodiging aan Italië en Zuid-Slavië voor het houden van vijfmogendhedenbesprekingen over Triest. 2. De „Westerse Grote Drie zullen voorstellen doen voor vijf- mogendhedenbesprekingen tussen de „Grote Vijf" Groot-Brit- tannië, Frankrijk, de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en com munistisch China over Korea en mogelijk over algemene vraag stukken betreffende het Verre Oosten. Dit voorstel zou, indien aanvaard, in de plaats komen van de politieke conferentie van wijder strekking, welke in het Koreaanse bestand wordt voor zien. 3. De Franse en de Amerikaanse regering hebben te kennen ge geven zich niet te zullen ver- UTRECHT, 17 Oct. Vijfdui zend personen hebben het loon- congres van het N.V.V. bijge woond. Tijdens het congres werd met algemene stemmen een reso lutie aangenomen, waarin een aantal verlangens ten aanzien van de loongrenzen, ziekengeld uitkeringen, kinderbijslagen en uitkeringen van de Noodwet- Ouderdomsvoorziening was ver werkt. Voorts werd de beslissing van de regering, een loonronde van 5 pet. af te kondigen, voorbarig genoemd. Men blijft op 6 pet. aandringen. In de resolutie wordt van de regering geëist, dat een nader onderzoek zal worden in gesteld naar de gang van zaken bij het opstellen van het C.B.S.- indexcijfer. De houding van de werkgevers tijdens de jongste loon-onderhandelingen vvordt „ir reëel" genoemd en afgekeurd. Het congres wees een „marge- loonpolitiek" als onuitvoerbaar, ondoelmatig en onrechtvaardig af en drong erop aan, dat een loon politiek wordt gevoerd volgens de door de regering goedgekeur de en onder haar controle inte graal toegepaste richtlijnen. Het tot dusver door het N.V.V.- ver- bondsbestuur gevoerde beleid werd goedgekeurd. zetten tegen een eventueel recht streeks overleg tussen Sir Win ston Churchill en de Sovjet-lei ders, ter bespreking van de inter nationale spanning en het zoeken naar (een) oplossing(en) om deze te verminderen. 4. De Verenigde Staten en Gr. Brittannië hebben Frankrijk me degedeeld niet te kunnen in stemmen met zijn verzoek om waarborgen, dat de Brits-Ame rikaanse strijdkrachten op het Europese vasteland aldaar gedu rende de volle vijftig jaar, waar voor het E.D.G.-verdrag, indien i bekrachtigd, van kracht zal zijn, zullen worden gehandhaafd". Van Amerikaanse zijde wordt vernomen dat de verbondenen 26 dezer te Panmoendjon een voorstel zullen doen voor het houden van de hiervoor genoem de vijfmogendhedenbesprekingen. Het voorstel zal door de Ameri kaanse aan de Chinees-commu nistische vertegenwoordigers wor den gedaan. Aanvaarding er van zou een doorbreken betekenen van de impasse die is ontstaan over de vraag, of aan de politieke confe rentie over Korea slechts zal worden deelgenomen door ver tegenwoordigers van landen met strijdkrachten in Korea èn de Sovjet-Unie het Amerikaanse standpunt of dat ook neutrale staten, zoals India, zullen wor den ingeschakeld, hetgeen door de regering te Peking wordt be pleit. Israël De ministers verklaarden, dat zij met diepe bezorgdheid „ken nis hebben genomen van de jongste incidenten tussen Israël en Jordanië en gezamenlijk ver zocht hebben om een spoedbij- eenkomst van de Veiligheidsraad. De ministers herinnerden aan de driezijdige verklaring van 25 Mei 1950 en verzekerden, dat hun regeringen vastbesloten zijn, on middellijk maatregelen te nemen om elke schending van de gren zen of van de demarcatielijn te voorkomen. Piloot uit Leeuwarden omgekomen TERSCHELLING, 18 Oct. Vanochtend is een Gloster Me teor straaljager van de vliegbasis Leeuwarden tussen Vlieland en Terschelling ter hoogte van de Eierlandse gronden in zee gestort De eerste luitenant-vlieger L. Deibei, kwam hierbij om het le ven. De luitenant Deibei was 28 jaar, gehuwd en in Leeuwarden woonachtig. De reddingboot „Brandaris" van Terschelling is nog ter hulp verlening uitgevaren. Radiogra fisch heeft men van de „Branda ris" bericht ontvangen, dat op de plaats des onheils alleen nog wrakstukken werden gevonden. Prinsessen bezochten ijsrevue AMSTERDAM, 18 Oct. De prinsessen Beatrix, Irene en Mar griet hebben Zondagmiddag in Theater Carré te Amsterdam de „Bouwmeester Revue On Ice" bij gewoond. Onopgemerkt door het publiek hebben de prinsessen kunnen genieten van he| flitsende schouwspel op de ijsvloef. VENLO 17 Oct. Verschil lende kippenhouders zijn er in de laatste tijd toe overge gaan om hun pluimvee van zogenaamde „kippenbrillen" te voorzien. Dit zijn aluminium- plaatjes, die met een alumi- niumspeld onwrikbaar in. de bovensnavel van de dieren worden bevestigd. De kippen worden hierdoor eerst met recht „kippig", want het voor uitzicht is hun benomen. Dit is ook de bedoeling van de kippenbril. die een uitstekend middel is gebleken tegen de neiging van kippen en hanen om elkaar te bevechten en staart en lellen tot bloedens te verwonden Dergelijke ge wonde kippen zijn sterker vat baar voor ziekten en haar leg- prestaties gaan achteruit. UDINE (Italië), 18 Oct. Drie van Italië's NAVO- divisies die ten noorden van het vrije gebied van Triëst langs de Zuidslavische grens liggen, zijn Zaterdagavond enkele minuten voor middernacht in alarmtoestand ge bracht. Voor de eerste maal in het negen dagen oude geschil tussen beide landen zijn de verloven ingetrok. ken. Patrouilles in jeeps werden uitgezonden om de officieren van huis en de soldaten uit de café's en res taurants te halen. De betrokken divisies zijn de Ariete, die met nieuwe Ameri kaanse Pattontanks uitgerust is, de Mantova en Cremona, die tot de infanterie behoren. Deze drie divisies zijn vermoedelijk de beste van het Italiaanse leger. Legerofficieren te Udine heb ben vernomen, dat het bevel ook geldt voor de Julia Alpenbrigade, die Noordelijker gelegerd is. Een hoofdofficier te Udine heeft ver klaard, dat de alarmtoestand uit gevaardigd is omdat een gedeelte van de divisie „dichter" bij Go- rizia gelegerd zal worden. Gonzia is een grensplaats, die grotendeels op Italiaans gebied gelegen is. De officier verklaarde, dat de maatregel genomen was als tegenwicht voor de versterkin gen die Zuid-Slavië onlangs naar het gebied heeft laten oprukken. Het ministerie van Buitenland se Zaken verklaarde hedenavond, dat Italië bereid is, aan een vijf- mogendheden-conferentie inzake Triëst deel te nemen op voor waarde, dat de Engels-Amerikaans se verklaring van 8 October j.l. eerst wordt ten uitvoer gelegd. Premier Pella van Italië, die Zaterdag voor de Senaat ver klaarde. dat hij zou aftreden als de geallieerden op hun besluit in- In 1954 heiligverklaring van Pius X? DEN HAAG, 17 Oct. Naar het K.N.P. uit gewoonlijk goed in gelichte bron te Rome verneemt, zou de H. Vader voornemens zijn gedurende de grootse viering van het Mariale Jaar in Rome een tiental heiligverklaringen uit te spreken. .Verwacht wordt, dat hieronder in Juni ook de heilig verklaring zal zijn van de Zalige Paus Pius X, zulks vooral op grond van de talrijke verzoek schriften, die uit de Kerk over de gehele wereld naar Rome zijn en worden gezonden. zake Triëst zouden terugkomen, heeft in het parlement onder oor verdovend applaus een vertrou wensvotum gekregen. Maarschalk Tito heeft ver klaard, dat zijn soldaten in geen geval tegen de Britse en Ameri kaanse troepen ten strijde zullen trekken. Intussen bestaat met name in Scandinavië bezorgdheid over de N.A.V.O.-verplichtingen ten opzichte van Italië, wanneer dit land in een conflict met Joe- go-Slavië zou raken. op katholieke kerk De Anglicaanse Kerk heeft een brochure gepubliceerd, waarin een scherpe aanval wordt gedaan op de propaganda van de Ka tholieke Kerk. Er wordt gespro ken van „hoogst verwerpelijke methoden, bijvoorbeeld geeste lijke vreesaanjaging, dubbelzin nigheid, totalitarisme en pogin gen om bekeerlingen te maken onder ernstige zieken en sterven den in de ziekenhuizen". Het boekje is voorzien van een voor woord door de Anglicaanse aarts bisschop van Canterbury, dr Fisher. Van Katholieke zijde is ver klaard, dat in het jaar 1951 in Engeland en Wales 11.330 vol wassenen naar de Katholieke Kerk zijn overgegaan. NEW YORK, 19 Oct. (AP) Een vliegtuig van de Eastern Air lines met 22 passagiers aan boord is vanmorgen bij het opstijgen van het vliegveld Idlewild neer gestort. Het vliegtuig zou naar Porto Rico gaan. Het is nog niet bekend of er slachtoffers zijn. Een V.S. marine-vliegtuig is ter hoogte van IJsland in zee ge stort. Men vreest, dat de 4 inzit tenden om het leven zijn geko men. In een later bericht wordt mel ding geaakt van drie doden, een vermiste en twaalf gewonden. Het reddingswerk wordt door de mist belemerd. in Saoedi-Arabië BAHNRKIN, 18 Oct. —.In de provincie Al Hassa van Saoedi- Arabië is de staat van beleg afgekondigd na een aanval op Amerikaanse legervoertuigen» door een menigte demonstranten. Alle Amerikaanse employé's van, de Arabisch-Amerikaanse Olie-Maatsch. (ARAMCO) moe ten in hun kamp blijven, wegens een staking en onrust onder de Arabische arbeiders. Vijf weken geleden hebben deze arbeiders dezelfde arbeidsvoorwaarden als 't Amerikaanse personeel geëist. De ARAMCO heeft ruim 25.000 man personeel in dienst, van wie ongeveer 15.000 Saoedi-Arabiërs zijn. De productie van ruwe olie var- de ARAMCO was in 1952 de grootste ter wereld. De olievelden behoren tot de rijkste ter wereld. Koning Ibn Saoed krijgt jaarlijks als vergoeding ongeveer twee honderd millioen dollar. (Van onze correspondent.) NISPEN. De tijd van het „huisje-boompje-beest je-vlie- gen", zoals Viruly, Sillevis en vele van hun oudere collega's nog hebben beleefd, mag dan voorgoed voorbijschijnen, de Sabena-helicopter van de lijn dienst RotterdamBrussel kan zekere bakens op de grond blijkbaar niet ontberen. Zaterdag kwam hij name lijk door een dichte mist om laag gezakt voor een nood landing in de Paardendreef bij Nispen. „Ik kon de spoor lijn niet meer zien, zo dik was de grondmist" zei de vlie ger. die bang was te zullen afdwalen en daarom een vei lige landing dicht bij de grens prefereerde Toen enige tijd later het zicht wat beter werd zette hij ongestoord de reis voort. Het leek overigens wel of de Sabena Zaterdag haar dag niet had. In de namiddag moest een andere helicopter, die op terugreis naar Brussel was, een noodlanding maken tussen Essen en Nieuwmoer. „Motorstoring" rapporteerde de piloot aan de ijlings toe geschoten veldwachter, die de nieuwsgierigen een beetje op afstand hield. De piloot kon de machine zelf herstellen, maar voor hij zijn, reis ver volgde, bracht hij de veld wachter even thuisDe „Garde" onderging daarmee zijn luchtdoop. Hij werd zon der fout in zijn eigen tuintje neergezet BELGRADO, 17 October. De plaatselijke comité's der Com munistische Partij in de Joegoslavische provincies Croatië, Slovenië en Bosnië zijn bezig met de opstelling van lijsten, waarop de namen voorkomen van vooraanstaande katholieke priesters en leken, die onmiddellijk gearresteerd en naar concentratiekampen zullen worden afgevoerd, indien de kwestie-Triëst zou uitlopen op een oorlog tussen Joego-Slavië en Italië. Aldus luiden berichten uit be trouwbare bronnen te Belgrado. Volgens dezelfde bronnen heeft de regering-Tito van de kerke lijke leiders, onder wie kardinaal Stepinac, geëist, dat zij verkla ringen ten gunste van het Joego slavische standpunt inzake Triëst zullen afleggen. Kardinaal Stepi nac heeft bereids geweigerd. Tot dusver heeft Tito één adhaesie- betuiging ontvangen en wel van de staatsbeweging voor priesters. In de buurt van Travnik, ge legen in het berggebied van Bos nië, zou een concentratiekamp in aanbouw zijn om „in toekomstige behoeften" te voorzien. Binnen de Joegoslavische Com munistische Partij heersen echter grote moeilijkheden als gevolg van liet besluit der geallieerden het bestuur van zóne A van Triëst aan Italië over te dragen. De meest links georiënteerde en pro-Russische communisten in Joego-Slavië hebben sterk aan invloed gewonnen. Hun leiders zouden er bij Tito op aandringen zich weer naar Moskou te wen den met het oog op het „verraad" van het Westen tegenover Joego- Slavië. Prof. Romme wordt binnenkort in een ziekenhuis opgenomen voor een voetoperatie. De voor zitter van de K.V.P.-fractie zal daarna een drietal weken rust moeten houden. Prof. Romme neemt nog wel deel aan het grote Tweede Ka merdebat (algemene begrotingen en complex van maatregelen) dat a.s. Dinsdag begint. Ook zal hij Zondag 8 November nog het woord voeren op het K.V.P.- congres te Utrecht. Bij de onthulling van het No- lensmonument wilde prof. Rom me tijdens de kranslegging geen stoel gebruiken, waarna bleek, dat hij teveel van de ontstoken voet had gevergd. De voet is toen in het gips gezet om verdere complicaties te voorkomen. NEW YORK, 17 October. Op dringend verzoek van de drie grote mogendheden van het Westen zal de Veiligheidsraad der Verenigde Naties Maandagmorgen bijeenkomen in een poging een einde te maken aan het bloedvergieten langs de Israëlisch-Jorda- nische grens. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben dit verzoek Zaterdagavond laat ingediend. Het Jordaanse kabinet heeft vandaag besloten, de Arabische ONTPLOFFING AAN BOORD VAN AMERIKAANS VLIEGDEKSCHIP Minstens twee en der tig personen werden gedood en veertig ge wond tengevolge van een geweldige ontplof fing, welke plaats vond aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip „Leyte" dat in een droogdok in de haven van Bos ton ligt. Deze radio grafisch overgebrach te foto toont hoe ge wonden van het 27.000 ton metende schip worden weggedragen. staten te verzoeken geregelde militaire troepen naar Jordanië te sturen om te helpen nieuwe aanvallen van Israël op Jordaanse grensdorpen af te slaan. Reeds was aan Irak een dergelijk ver zoek gericht. Dit verzoek werd gedaan, na dat het aantal doden in het dorp Kibya, waar Israëlische troepen Woensdagavond een aanval heb ben gedaan, vanmorgen tot 70 was gestegen. De aanval op het Jordaanse grensdorp is door de gemengde wapenstilstandscommissie van de UNO veroordeeld en hij is het onderwerp geweest van een in scherpe bewoordingen gesteld protest van de Britse regering bij Israël. De Israëlische regering heeft geen officiële toelichting gege ven, maar Israëlische bladen'heb ben te kennen gegeven, dat de aanval een vergeldingsmaatregel Van spoorbrug in Spaarne gevallen en verdronken HAARLEM, 17 Oct. De 58- jarige voorman van de Nederland se Spoorwegen, A. Kramer, wo nende in de A. L. Dyserinckstraat te Haarlem, is vanmorgen van de spoorbrug over het Spaarne ge vallen en verdronken. Hij was be zig met het vastdraaien van moe ren in de rails op de spoorbrug. Vermoedelijk is de moersleutel losgeschoten, waardoor de man 't. evenwicht verloor en tussen de sporen door in het water viel. was wegens een Jordaanse aan val op een Israëlisch grensdorp, die eerder in deze week heeft plaats gevonden en waarbij drie Israëli's het leven hebben ver loren. Ook Israël De regering van Israël heeft Zondag besloten zich tot de Vei ligheidsraad van de UNO te wen den met het verzoek, maatrege len te nemen „tegen schendingen van de wapenstilstandsovereen komsten door de Arabische sta ten en in het bijzonder tegen de reeksen overvallen en moorden, door Jordaniërs gepleegd langs de demarcatielijn". OCTOBER Rozenkransmaand SCHIPPER OVERÉOORD GESLAGEN? ROOSTEREN, 18 Oct. Van morgen is de kapitein van de sleepboot „Jaane", T. Vermeulen, vermoedelijk over boord geslagen en verdronken tussen de sluis- Roosteren en de brug Illickhoven. De vermissing van de kapitein kwam pas aan het licht toen de sleepboot, waarachter zich vier vaartuigen bevonden, tegen de wal liep. Invoer bi jna door uitvoer gedekt 's-GRAVENHAGE, 17 Oct. Volgens de door het Centraal Bu reau voor de Statistiek verstrekte voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in Septem ber 1953 f 783 millioen (vorige maand f 724 millioen), terwijl voor een waarde van f 768 mil lioen (vorige maand f 620 mil lioen) werd uitgevoerd. Het dek kingspercentage bedroeg 98 (vo rige maand 86). tl

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1