NOORDHOILANDS Washington ontkent plan overleg van Grote Vijf tot U.S.A. oefenen pressie uit op Israëlische regering Sprak diplomaat zijn mond voorhij? Nederland vooraan in wereld-scheepsbo Twee vastbesloten legers tegenover elkaar Dagblad voor Alkmaar en omgeving Het grote debat Domper op (te vroege) vreugde Ben Goerion spreekt Lugano (nog) op losse schroeven De verlofregeling voor militairen K.L.M.-Liftinaster naar U.S.A. Grote staking bij ARAMCO Nederland heeft discipline Nieuwe wapens vervangen troepen Arabische Liga gereed voor gezamenlijk optreden K.L.M.-toestel gecharterd De situatie 0111 Triëst Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 10 ct per mm, minimum 2,50; in alie edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie; Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'l nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Dinsdag 20 October 1953 49e Jaargang - Nummer 12912 ;n sinds 1800 iiiaiaiaiaiB'ji geen lucht- straks in de len, dan zul- ïaar beneden We moesten kijken, want ademhalen dat hij onze ms reeds be- tei; „Ragilog zeer duide- e het toestel vaart op de d ze al vlak nasker voor, dacht de van hem Vandaag begint in de Tweede Kamer het grote debat. Men heeft het wel „monster-debat" genoemd. Het betreft de Alge mene Beschouwingen over de Rijksbegroting, het bekende com plex van maatregelen en enige „belendende" ontwerpen. Reeds eerder hebben wij er op gewezen, dat door deze samen spanning van politieke debatten voldaan wordt aan de wens, om bij de beoordeling van het „com plex van maatregelen" te be schikken over voldoende gege vens inzake de algemene finan ciële toestand van ons land. Dit werd inderdaad op practi- sche wijze mogelijk door de alge mene begrotingsbeschouwingen ineen te vlechten met het debat over „het complex", dat immers diep ingrijpt in die algemene fi nanciële toestand des lands. Aan die nieuwe begroting én aan het samenstel van sociaal- economische maatregelen zitten vele' aspecten en consequenties. De huurverhoging bijv., die de aanleiding tot en oorzaak van de gehele ingewikkelde compensa- tieproblematiek is geweest. Die huurverhoging heeft een lang durige lijdensgeschiedenis door gemaakt. Bij de behandeling van de Huurwet-1951, die een verho ging van 15 pet. opleverde, be pleitte de K.V.P. krachtig 20 pet., maar daar wilde de meerderheid niet aan. Nu komt er gemiddeld 2213 procent. Een merkwaardige beslissing heeft de Regering genomen, vlak voor het begin van het grote debat. Indien de huur van be paalde arbeiderswoningen te hoog is, zal het Rijk bijspringen. Dit is een nieuwe vorm van huur- toeslag. Wordt deze huurverho ging feitelijk door het Rijk be taald? Oorzaak van deze „rijks subsidie" is de in bepaalde ge vallen hogere rente. Indirect wordt die rente dus uit de schat kist van het Rijk vergoed. Over de compensatie is al veel gesproken en geschreven. De Kamer zal het hare nóg wel in het midden brengen over de hoogte van het percentage der loon-compensatie en over „bij komende" kwesties, als de rol van het Centraal Bureau der Sta tistiek, wegens de omstreden cij fers, en over de loonvorming, stellig een belangrijk, principieel probleem, dat wezenlijk buiten het complex van maatregelen valt, maar wel bij het grote al gemene politieke debat thuis hoort. Want daarbij gaat het im mers niet in de eerste plaats om cijfers en posten, maar om de algemene lijn van het politieke beleid. De „confessionele" frac ties, zo mag men verwachten, zul len het pleit voor een grotere mate van vrijheid in de loonvor ming wel opnemen. Benieuwd zijn we naar dat gene, wat de Regering zal zeg gen over de omvang van de toe komstige militaire uitgaven. Hier bij mag wel in herinnering wor den gebracht, dat men van de zijde van hen, die hogere mili taire uitgaven onvermijdelijk vinden, minder dan voorheen de nadruk hoort leggen op de nood zaak, dat de militaire uitgaven binnen het kader van het finan- cieel-sociaal-economische poten tieel, mogelijk moeten zijn.... Merkwaardig is ook, dat van bepaalde zijde (spreekbuis o.a. de „Telegraaf") de hoop en de verwachting wordt uitgesproken, dat er vermindering van staats uitgaven zal komen. Op welk terrein dit zal moeten geschieden, wordt echter als van ouds niet aangegeven! Hoog wordt opgegeveh van de hoogte van dat uitgavenpeil, dat 6.5 milliard gulden bedraagt, maar verzuimd wordt al aan stonds te memoreren, dat daarin (zeker vier jaren lang) alleen al 1% milliard is opgenomen aan militaire uitgaven, om dan ver der van oorlogsschade en waters- noodschade maar niet te spre ken. Wil men de enorme salaris- posten verlagen of de kosten van de sociale wetten verminderen, of bezuinigen op Onderwijs? Wat wil men? Als van zekere zijde gevraagd wordt, „risico's te aanvaarden van een grotere (economische) vrijheid", dan moet gezegd wor den, dat stap voor stap naar die grotere vrijheid wordt toegegaan. Die iijn moet worden doorgetrok ken. Maar, voorzichtig, weloverwo gen en verantwoord. Als wij in een artikel lezen: „dat funda mentele economische wetten, zo als die van vraag en aanbod, door geen regeringsmacht opzij gezet kunnen worden, zonder dat een reeks van schadelijke conse quenties daarvan het gevolg is", dan staat voor ons het sein op onveilig. Want dergelijke uitla tingen verraden een heimwee naar de tijd, dat het befaamde „vrije spel der maatschappelijke krachten" hoogtij vierde. Met alle„schadelijke consequen ties" die daarvan bekend zijn. Méér vrijheid in het sociaal- economische leven, een terug dringen van de Staat, waar mo- feli.jk en gewenst, zou bij het egin van het grote debat ons parool zijn. Maar: met verstand en beleid, zonder verder, of op nieuw, brokken te maken! WASHINGTON, 19 Oct. Het grote nieuws, dat de wereld pers gisteren over de conferentie van Londen bracht, nl. de mededeling, dat de impasse om Korea doorbroken kon tvorden, nu de Grote Drie en piet name ook de U.S.A. zich uccoord hadden verklaard met de deelname van Peking- China aan de Koreaanse conferentie, heeft zowel in de kringen van de Verenigde Naties als op het State Department alhier verbazing gewekt. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft zelfs vierkant verklaard, dat geen nieuw plan voor een conferentie met de communisten te Londen is besproken. Hiermede wordt het bericht uit Londen, dat afkomstig was van een niet met name genoemde diplomaat, ontkend. De vraag is thans, of dit bericht te vroeg van een „geheime lijst" is afgelekt. Intussen blijkt een vroeger aan bod van de Amerikanen, bestemd om een oplossing voor het vast gelopen Korea-overleg te vinden, te Peking in goede aarde gevallen te zijn. Communistisch China en Noord-Korea hebben er in toe gestemd op 26 October afgevaar digden naar Panmoendjon te zenden om de Koreaanse vredes conferentie te bespreken. Peking- China behoudt zich het recht voor a.s. Maandag, de 26ste, te spreken over de samenstelling van de politieke conferentie. De Amerikanen wilden slechts spre ken over tijd en plaats van de vredesconferentie. Met de repatriëring van de krijgsgevangenen in Korea wil het momenteel niet best vlotten. Noordelijke en Chinese gevange nen, die niet willen terugkeren, weigeren nog steeds „voorge licht" te worden door communis tische woordvoerders. Thans wei geren de communisten voort te gaan met deze „voorlichting" te geven, zolang geen geweld wordt gebruikt om de onwillige gevan genen naar de voorlichtingsloka len te brengen. Poolse en Tsje chische vertegenwoordigers zijn vandaag uit de repatriëringscom missie in de neutrale zone weg gelopen, toen tijdens een verga dering van de commissie Zweedse, Zwitserse en Indische leden van de commissie op hun standpunt bleven staan: geen geweld te zullen gebruiken. Reacties op de Westelijke antwoordnota Westelijke waarnemers te Mos kou moeten nog zien, dat de conferentie te Lugano, zoals voorgesteld in de jongste nota Minister Staf heeft in antwoord ou vragen van het Tweede Ka merlid de heer Gortzak verklaard, dat hij er niet over denkt, de oorspronkelijke geldende verlof regeling voor militairen te hand- ij av en. De minister is van me ning, dat de noodzaak gebiedt, dat tijdens het weekeinde vol doende troepen paraat zijn. Hij is trouwens van mening, dat de nieuwe verlofregeling in zoverre gunstiger is dan de oude, dat aan hen. die met bewegingsvrijheid kunnen vertrekken, steeds de ge legenheid wordt gegeven, eerst in de avond van de volgende Maan dag terug te keren. der Westelijke Grote Drie, spoe dig zal beginnen. Zij verwachten een reeks van nota-wisselingen, voor het zover is. Hier heerst de mening, dat de Russen een con ferentie der „Grote Vijf" met inbegrip van Peking-China wensen, die de algemene inter nationale toestand en de spannin gen in de wereld aanvat. Het Westen echter wil eerst de Duitse en Oostenrijkse vraag stukken behandeld zien. In Parijs is men echter van mening, dat „Lugano" practisch voor de deur staat. De leider van de West- Duitse socialisten, Ollenhauer, sloot zich bij de Franse over tuiging aan en toonde zich zeer ingenomen met de toon en de „De trots van Kooper" CALCUTTA, 19 Oct. H. A. Kooper, dhef-'bestuurder van de Nederlandse Liftmaster, die ver leden week de eerste prijs in de handicap-afdeling van de Ohrist- churehrace heeft gewonnen, heeft vandaag te Calcutta de prestaties van de machine ten zeerste' geroemd. Hij zei, dat het toestel de ge hele route „als een vogel" gevlo gen had. Verder heeft het een nieuw record gevestigd op het traject West-EuropaIndonesië. De afstand Londen-Djakarta werd afgelegd in 30 y, uur tegen nor maliter in 2i/ dag van Amster dam naar de Indonesische hoofd stad. De Liftmaster zal naar de Ver- Staten gevlogen worden, waar hij in een aantal steden tentoonge steld zal worden. NEW YORK, 19 Oct. De Ara- bisch-Amerikaanse Oliemaat schappij heeft vandaag meege deeld, dat ongeveer 13.000 van de 25.000 inlandse arbeiders in Saoe- die Arabië sedert Zaterdagmorgen in staking zijn uit protest tegen twee arrestaties van verschillende arbeiders, die trachtten de arbei ders te organiseren. Een woordvoerder voor de ARAMCO heeft meegedeeld geen berichten ontvangen te hebben over gewelddadigheden of schade of anderszins meer dan „kleine wanordelijkheden". Ongeveer 12.000 arbeiders zijn aan het werk gebleven en er is geen vermindering in de petro- leumproductie opgetreden. inhoud van de Westelijke nota. Oost-Duitse radiostations en persbureaux hebben waar schijnlijk geïnspireerd door de Russische machthebbers be weerd, dat de Westelijke nota „geen enkel concreet antwoord bevat op de laatste Sovjet-voor stellen". En deze formulering zou kunnen wijzen op moeilijkheden in de naaste toekomst. SLANG IN DE BUS SALERNO, 19 Oct. Een gif slang, die tijdens een rit door de bergen bij Salerno in een volle autobus onder een van de banken te voorschijn kroop, heeft een pa niek veroorzaakt, waardoor drie personen zwaar gewond werden. Twee sprongen pardoes uit de ramen voordat de bus stilstond. Een derde werd onder de voet ge lopen toen de passagiers hals over kop uit de bus vluchtten. De slang werd met een para- pluie gedood. Het bleek een adder te zijn. BRUSSEL 19 Oct. Op een lunch van de Belgische Ver eniging voor economische poli tiek heeft de Belgische minis ter van financiën, Janssen, een uiteenzetting gegeven over de financiële positie van België. De minister behandelde hierbij terzijde eveneens het econo mische herstel van Nederland. Dit, zo merkte hij op, is ge deeltelijk een gevolg van de omstandigheid, dat de particu liere groeperingen aldaar zich veel meer dan in België be wust zijn van het algemene belang en ook een grotere dis cipline aan de dag leggen. WASHINGTON, 19 Oct. De Amerikaanse minister van Lands verdediging Wilson heeft Maan dag te Washington verklaard dat de ontwikkeling van nieuwe wa pens het op de lange duur moge lijk zal maken de sterkte der Amerikaanse strijdkrachten in Europa te verminderen. Dit is de reuzen-salamander, die binnenkort 50 jaar in Artis te Amsterdam woont. Het dier is ongeveer één meter lang. WASHINGTON, 19 Oct. De Verenigde Staten hebben Israël doen weten, dat zij geen financiële hulp meer aan Israël zullen verstrekken, totdat de Israëlische regering haar pogingen om water aan de Jordaan langs de Israëlisch- Syrische grens te onttrekken, heeft gestaakt, aldus werd Maandag door ambtenaren te Washington medegedeeld. Volgens deze ambtenaren be schouwt het Amerikaanse depar tement van buitenlandse zaken het Israëlische Jordaan-plan als een schending van de Israëlisch- Arabische wapenstilstand. In de Veiligheidsraad De Amerikaanse gedelegeerde Henry Cabot Lodge heeft van daag de bureaucratie van de V.N. doorsneden en een eenparige uit- LONDEN, 21 Oct. Lloyd's Register heeft vandaag bekend gemaakt, dat in het derde kwar taal van dit jaar 46.003 ton min der aan scheepsruimte in aan bouw was dan in het voorgaande kwartaal. De cijfers voor com munistisch China, Polen en Rus land waren niet beschikbaar. Het leeuwenaandeel van de koopvaardijschepen was in aan bouw op de Britse Eilanden. 36.56 Procent van het totaal ad 1.013 schepen met 5.991.429 bruto re gister ton. Daarop volgenden West-Duitsland met 10.87 pet en de Ver. Staten met 9.43 pet. De percentages voor de andere landen waren: Nederland 7.34, Frankrijk 6.39, Italië 6.06, Zweden 5.54, Japan 3.92, landen van het Britse Ge menebest 2.95. Noorwegen 2.78, België 2.62, Denemarken 2.23, Spanje 2.19, Finland 0.59 en Por tugal 0.28. Aan tankschepen was m totaal 3.389.115 ton in aanbouw, 298 schepen. Hiervan stonden in Groot Brittannië niet minder dan PARADE OP FORMOSA Geuniformde militai ren van het Chinese Nationalistische leger, paraderen doorTaipeh op Formosa, ter gele genheid van China's Nationale Vlaggendag. De militairen maken deel uit van het leger, opgebouwd door Ge neraal Tsjiang Kai- Sjek, die hoopt eens weer met behulp van zijn troepen het vasteland van China, waar hij eens de re gering in handen had, binnen te dringen en te heroveren op de Communisten. 104 schepen op stapel. Daarop volgden Duitsland (29), Italië (26), Ver. Staten (24), Zweden f20), Nederland (20), Frankrijk (17), Noorwegen (16), Japan (14), Spanje (8), België (7), Denemar ken (6), Finland (5) en Canada (2). Volgens Lloyd's zijn in een aantal landen schepen voor Rus land in aanbouw. Bovenaan komt Finland met 27 schepen en daar op volgt Nederland met 10. Ver der komen dan België met 3, Denemarken met 1 en Zweden met 1. door Saoedi-Arubië De K.L.M. Constellation PH- TFG „Friesland" is Donderdag jl. op korte termijn gecharterd door de regering van Saoedi Arabte voor het uitvoeren van enige dringende vluchten naar Dahran, Jeddah en Taif. Het toestel was van Karachi onderweg naar Amsterdam, toen het in Dahran werd gecharterd. De passagiers zijn zonder noe menswaardige vertraging met een ander toestel van de Indiëlijn doorgereisd. Reuter meldt uit Beiroet naar aanleiding van de chartervluch ten die door de „Friesland" zijn uitgevoerd, dat de Saoedi-Ara- bisch ambassade te Cairo tegen spraak heeft geleverd op geruch ten dat koning Ibn Saoed ernstig ziek zou zijn. Volgens Arabische persberichten zouden twee Franse dokters in het weekeinde per ko ninklijk Saoedi-Arabisch vlieg tuig van Beiroet naar Taif ge bracht zijn. De nieuwe gouverneur van Noord-Suinatra DJAKARTA, 19 Oct (P.I. Ane- ta). De nieuwe gouverneur van Noord-Sumatra, mr. Amin Nasu- tion, heeft ten aanzien van Atjeh verklaard, dat hij naast een gewa pend optreden, ander contact met de opstandelingen noodzakelijk acht, om te weten te komen, wat hun eigenlijke doel is. nodiging, zoals nog nooit voor gekomen, van de Veiligheidsraad door die raad doen aamiemen. Daarin wordt generaal Vagn Bennike verzocht per vliegtuig naar New York te komen ten einde verslag uit te brengen over de gespannen Palestijnse toestand. Bennike is de leider van de commissie van de V.N. die toe zicht houdt op de wapenstilstand in het gebied waar Israëlische troepen een Jordaans dorp zou den hebben overvallen, waardoor 66 mensen om het leven kwamen. De resolutie van Lodge maakte een einde aan de twist over de procedure, die 3'/a uur duurde en de raad zelfs niet de gelegenheid bood de kwestie formeel op de agenda te plaatsen. De Arabische Liga De politieke commissie van de Arabische Liga komt Woensdag te Amman, de hoofdstad van Jordanië, in buitengewone ver gadering bijeen om te beraad slagen over een gezamenlijk op treden teneinde „voor eens en voor al een einde te maken aan de herhaalde en flagrante aan- valsdaden van Israël", zo wordt te Cairo bekend gemaakt. Irak heeft Jordanië militaire en financiële hulp aangeboden, zo is Maandagavond te Bagdad bekend' gemaakt in een rege ringsverklaring. Syrië versterkt zijn verdedi ging aan de grens van Israël. De grenswachten hebben de be voegdheid gekregen „elke Israë lische aanval" af te slaan zonder op orders van het hoofdkwartier te wachten. „Jordanië schuldig LONDEN, 19 Oct. De Israëli sche premier, Ben Goerion, heeft Maandagavond in een toespraak over radio-Israël verklaard, dat „Israël nooit zal toestaan, dat het leven van zijn burgers onbe schermd is, en gewapende plun deraars het land dag aan dag kunnen binnendringen om te moorden en sabotage te plegen, zonder door hun regering daarin gehinderd, of daarvoor gestraft te worden." Hij ontkende, dat Israëlische troepen betrokken waren bij aan vallen over de grens en zei, dat grensnederzettingen in Israël, die grotendeels door Joodse vluchte lingen uit Arabische landen en overlevenden uit Nazi-concencra- tiekampen werden gevormd, reeds jarenlang het mikpunt van deze moorddadige invallen zijn, maar zij beheersten zich. „Vol komen gerechtvaardigd deden zij een beroep op hun regering om hen te verdedigen. De regering van Israël antwoordde door hun wapens te geven en hen te oefe nen zich te verdedigen. De ge wapende benden van Jordanië bleven voortgaan met hun mis dadige aanvallen, totdat het ge- duld van enige van deze grens- nederzettingen was uitgeput. Na dat een moeder en haar twee kinderen in hun slaap werden ge dood in het dorpje Jahoed, vielen zij vorige week het dorp Ki'bya aan de andere zijde van de grens aan, een der belangrijkste centra van de moordlustige benden. Indien bij de vergeldingsoverval op Kibya onschuldig bloed werd vergoten, dan rust hiervoor de gehele verantwoordelijkheid bij de Jordaanse regering, die jaren lang het vermoorden en plunde ren van inwoners van Israël heeft geduld, en daardoor aangemoe digd. LONDEN, 19 Oct. Italië ver sterkt zijn leger langs de Joego slavische grens, aldus heeft Radio Belgrado vandaag verklaard. Vol gens een bericht uit Ljubljana dat eveneens door radio Belgrado uitgezonden werd „zijn versterkt patrouilleren en verkenningen waargenomen". „Vijftien Italiaanse tanks wer den volgens de berichten van Go- rizia naar het Noorden gezonden in de richting van het Sloveense dorp Stevarjan en 15 andere in de richting van het grensdorp Standrez", aldus de radio. Italiaanse reactie. In Italiaanse kringen te Lon den is men „voldaan" over de stand van zaken inzake Triëst, na de Brits-Frans-Amerikaanse be sprekingen. Doch uit Rome wordt gemeld, dat de behoedzame uit spraak der drie Westerse minis ters over dit vraagstuk in poli tieke kringen aldaar gevoelens van bange twijfel heeft doen ont staan. Van officiële zijde wilde men, in afwachting van nadere gegevens, nog geen commentaar geven. Doch van andere welinge lichte zijde wordt er op gewezen dat er in de Londense bekend making in het geheel niet wordt gerept over de Brits-Amerikaanse belofte, dat beide landen hun beslissing, om de zóne „A" van Triëst aan Italië over te dragen, zullen handhaven. Zuidslavische reactie Radio Belgrado verklaarde dat de „onduidelijke en diplomatieke wijze van uitdrukken", waarin de Londense bekendmaking was gesteld, geen antwoord heeft ge geven op de vraag, of Zuid-Sla- yië voldaan kan zijn over het resultaat der Brits-Frans-Ameri kaanse besprekingen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1