St. Mathiasschool werd plechtig ingewijd Pre K Broeder Daniël is uit de leeuwenkuil m: Het bevolkingsonderzoek op tuberculose II Geslaagde filmavond K.A.V. Ballet der Lage Landen Goede resultaten Beschu Buitenl notit AGENDA E. H. Hofstede Pagina 2 Dinsdag 20 October 1953 ALKMAAR Vele genodigden umren gistermiddag bij eengekomen in het handenarbeidlokaal van de nieuwe St. Mathiasschool aan de Coornhertkade om de officiële opening en inwijding van deze school bij te wonen. Het handenarbeidlokaal was voor deze bijzondere gelegen heid ingericht tot een stemmige ontvangruimte, die zich zeer goed voor een dergelijke gelegenheid leende. Het voltallige bestuur der vereniging St. Joseph voor de R.K. Jongensscholen was onder voorzitterschap van de Zeer- eertcaarde Heer Deken J. Th. Jacobs aanwezig. de Heer Deken aangestipte desideratie eigenlijk wat te laat werden ingediend, terwijl men misschien wel wat te veel wen sen, dan mogeliikerwijs konden worden vervuld, had gehad. Hij dankte het gemeentebestuur voor de loyale medewerking onder vonden bij de wel te verwezelij- ken wensen, en sprak zijn waardering uit voor de nooit af latende ijver van de Eerwaarde Broeder Daniël. Zonder twijfel zou deze nieuwe fraaie school een gunstige invloed hebben op de leerlingen, en een stimulans zijn. Onder de genodigden waren de Bisschoppelijk Hoofd Inspecteur voor het Lager Onderwijs, de Weleerwaarde Rector van Hou ten, de Algemeen Overste van de Broeders van Saint Louis de Eerwaarde Broeder Robertus, de wethouder van Onderwijs der femeente Alkmaar, de heer Holsmuller, de inspecteur van het L.O. de heer G. Vernooij, de directeur van Openbare Wer ken Ir. H. Knol, de adjunct directeur de heer C. Kirkenier, de Chef der afdeling Onderwijs de heer C. H. Weil, het bestuur van de R.K. Onderwijzersvereni ging St. Augustinus, de Eer waarde Zusters namens de R.K. Meisjesscholen, afgevaardigden van met hetonderwijs in ver band staande verenigingen, ar chitect en mevr. W. A. Keesom, aannemer Buys, en verdere be langstellenden uit de onderwijs wereld. Namens de commissie van toe zicht op het L.O. sprak de heer Maissan woorden van felicitatie, alsook de heer Th. Dijkstra na mens alle katholieke leerkrach ten in Alkmaar, de heer Keste- loo als afgevaardigde van de afdeling Alkmaar van de N.O.V. Namens de oud-leerlingen felici teerde de heer L. Rietveld het Schoolbestuur en het hoofd der school, aan wie hij tevens een geschenk van de oud-leerlmgen aanbood. Voorts werd het woord gevoerd door de secretaris van het Schoolbestuur, de heer P. J. Hilbrand, terwijl architect Keesom de architectuur van de school, die ook gezien moet wor den als deel van de reeds be staande en in de toekomst nog komende stadsgedeelten die haar omgeven, toelichtte. Een gelukkige Broeder Daniël bracht dank aan allen, die aan de tot standkoming van zijn nieuwe school hadden medegewerkt, waarna de plechtigheid door c>e Zeereerwaarde Heer Deken, on der dankzegging voor alle felici taties en de belangstelling, werd besloten. De leerlingen van de St. Bavo- school begonnen vandaag de eerste dag in hun nieuwe school met een plechtige H. Mis in de St. Laurentiuskerk. waarna er een feestelijke bijeenkomst was in het gymnastieklokaal van hun oude school. Vanmiddag zitten zij voor het eerst in de nieuwe banken in „hun" St. Mathias school. De Zeereerwaarde Heer Deken memoreerde in zijn openings- woord de van voor de oorlog daterende pogingen om te komen tot vervanging van de ongunstige en verouderde St. Bavoschool, die nu eindelijk met de tot stand koming van de nieuwe school waren geslaagd. Een en ander ging echter gepaard met vele moeilijkheden, en hoewel het j y Schoolbestuur dankbaar was, was het nog niet geheel voldaan, i daar er evengoed nog verschil lende desiderata onvervuld wa ren gebleven. Hij hoopte echter, dat hierin in de toekomst zou worden voorzien met medewer king van de betrokken autori teiten. Broeder Daniël, het hoofd der school, was dan eindelijk uit de leeuwenkuil, en daar de naam St. Bavoschool een enigszins on gunstige klank had gekregen, had men de nieuwe school een andere naam gegeven. Doch niet alleen hierom. De naam van St. Mathias is nauw met Alkmaar verbonden, want reeds in 1382 was St. Mathias, patroon van een gelukkig lot, patroon van de dubbelkerk die toen naast de St. Laurentiuskerk bestond. Deze ge dachtenis is, hoewel later alleen de St. Laurentiuskerk bleef be staan, nog levendig, want aan de tegenwoordige Grote Kerk komt nog steeds de beeltenis van St. Mathias voor. De verschillende patroonheiligen van de stad heb ben nu allen hun naam aan een school verbonden. De Eerwaarde Deken sprak het vertrouwen uit, dat de leerkrachten zouden wer ken in de geest van St. Mathias in de nieuwe jeugdrijke wijk waar de school werd gebouwd. Hij bracht dank aan het gemeen tebestuur voor de medewerking, alsook aan de architect en de aannemer, en eindigde met God's zegen af te smeken over de school, de leerkrachten en de leerlingen. Hierna verrichtte de Zeereer waarde Heer Deken de plechtige wijding van de kruisbeelden, die in de school zullen hangen, waarna de verschillende lokalen werden ingezegend. De Bisschoppelijk Hoofd In- van Houten, feliciteerde het Schoolbestuur met deze bouw, die eenvoudig doch degelijk was. Hij sprak de hoop uit. dat het onderwijs in deze omgeving zou bijdragen tot de vorming van de jeugd tot echt katholieke man nen, en noemde de geestelijke vorming een van de voornaam ste onderdelen van het onderwijs, dat naar bij hoopte net als de school zelf eenvoudig, doch doel bewust en degelijk zou zijn. De wethouder van Onderwijs, de heer G. J. Holsmuller, sprak namens liet gemeentebestuur felicitaties uit aan Schoolbestuur en het hoofd der school. Hij gaf de verzekering dat het gemeen tebestuur verdere medewerking, indien mogelijk, zeker zou blij ven verlenen. Inspecteur G. Vernooij bracht dank aan het gemeentebestuur voor het zeer vele dat wel tot stand was gekomen, en besprak het verloop van het bouwproces, waarbij de door de Ëereerwaar- iiliüiii iüIHBIl DINSDAG 20 OCTOBER Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: De te rugkeer van Don Camillo, alle leeft. REX: The Quiet man, 14 jaar. VICTORIA: 'n Dorpsschan daaltje. 18 jaar. HARMONIE: Meneer Hulot met vacantie Voorstellingen om 8 uur. Apotheken: Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen bereik baar apotheek Kruis inga, Koorstraat 59, apotheker G. Kruisinga. STEDELIJK MUSEUM: Schil derijen, tekeningen en aqua rellen van Alkmaar. Ge opend van 10 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur (Zaterdags alleen van 1012 u.). Zondag 18 October van 25 uur voor stadgenoten tegen verlaagde toegangsprijs WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur: Vergadering Centra kruideniers. 8 uur cabaretavond N.V. Kof fiehandel K. Tikbalo te Groningen. WOENSDAG 21 OCTOBER Bioscopen: Zie boven. Apotheken en tentoonstelling: Zie boven. HET GULDEN VLIES: Film avond Volksuniversiteit. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur: Filmavond Christe lijke Reisvereniging. 8 uur feestavond Algemene Nederlandse Invalidenbond Waterstanden: Woensdag: hoog water 5.00 en 17.45 uur; laag water 11.50 uur. De nieuwe St. Mathiasschool. Opname van de hoofdingang. ALKMAAR De Groep K.A.V. afd. Alkmaar van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging opende gister avond het winterseizoen met een filmavond. De opkomst had niet groter kuinnen zijn, want de zaal van 't Wapen van Heemskerk was uitverkocht. Mevr. Kingma, de presidente van de Groep opende de avond met de Christelijke groet en heette speciaal de gees telijk adviseur, Rector Adank, die voor het eerst een K.A.V.-avond meemaakte, van harte welkom. Na een aardig voorfilmpje sprak een propagandist van Her wonnen Levenskracht over de geschiedenis, de taak en de pers pectieven van deze grote K.A.B.- instelling, die reeds zovele jaren zegenrijk werk mocht verrichten en zich thans ook, zulks in sa menwerking met andere stands organisaties voorstelt een katho liek Rheuma-Centrum te stich ten. Spr. wekte de dames op, om H.L. daadwerkelijk te steunen, niet slechts door geldelijke bij dragen, doch ook door propagan distisch werk. Hierna werd de door de Film dienst van de K.A.B. in roulatie gebrachte Duitse film „Zwei Menschen" vertoond. Het verhaal speelt zich af in het prachtige berglandschap van de Dolomie ten, waar een jonge boeren erf dochter en een zoon van een gra felijk echtpaar elkaar liefde en trouw zweren, nadat zij samen ternauwernood aan de dood ont snapt zijn. De jongeman meent later een andere weg te moeten gaan en gehoor te moeten geven aan de wens van zijn moeder, die hem priester wilde zien worden. Hi.i gaat naar Rome en hoewel de film nog tot het laatste doet ge- j loven, dat hij tot -zijn eerste i liefde terug zal keren, komt hij I als priester terug in het dom, waar zich dan het conflict verder ontwikkeld en eindigt met de dood van de boerendochter, die in de bergen verongelukt. Hoewel deze Duitse film, zoals zovele producten van onze Oos terburen, wat sentimenteel aan deed en sommige scènes ons wat onwaarschijnlijk voorkwamen, kon het spel van de hoofdperso nen ons toch wel boeien. Ook de mooie natuuropnamen in de ber gen en de actuele fragmenten uit films over Rome maakten deze film het aanzien waard. Aan het slot van de avond sprak de adviseur, Rector Adank nog een kort opwekkend woord tot de talrijke dames, om ook in de toekomst, zowel dit seizoen als in de komende jaren in zo grote getale blijk te geven van belangstelling in het werkpro gramma van de K.A.V. W aarschuwing ALKMAAR De politie waar schuwt voor de activiteiten van de uitgeverij Lensen en van Veghel, Loonsebaan 21 te Vught, welke uitgeverij voorgeeft een reisgids en toeristengids „Neder land van A tot Z" uit te geven. Men deelt ons van politiezijde mee, dat de uitgeverij in feite niet bestaat en dat ook nimmer van deze zijde een dergelijke gids zal verschijnen. W inkeldievegge ALKMAAR. „Temeer daar het in dit soort zaken gemakke lijk is goederen weg te nemen, meen ik, dat dit vergrijp ernstig dient te worden gestraft," aldus de Officier van Justitie tijdens de zitting van de Politierechter. De 50-jarige E. v. d. L„ die enige tijd geleden in een zelfbedienings winkel in de Langestraat thee. boter en koffie wegnam, werd hiervoor door de Politierechter veroordeeld tot een geldboete van f 75.of 25 dagen hechtenis bij niet betaling, en daarnaast tot een voorwaardelijke gevangenis straf van 1 maand met een proef tijd van 2 jaar. -r 5 V Vandaag werd de nieuwe St. Mathiasschool gelegen aan de Coornhertkade in ge bruik genomen. De school vervangt de oude St. Bavo school. De foto toont de achterzijde van het gebouw, waar de leslokalen zijn. Komt naar Alkmaar ALKMAAR. De reeds eer der aangekondigde herhaling van de balletopvoering door het „Bal iet der Lage Landen" onder lei ding van Mascha ter Weeine, zal plaatsvinden op Maandag 26 Oc tober a.s. des avonds 8 uur in schouwburg Het Gulden Vlies te Alkmaar. Op deze avond zal een aantal nieuwe balletten worden uitge voerd, te weten: „Pas de trois classique" op muziek van Pergo- lesi, choreografie: Susanna Egri; „Le spectre de la rose", choreo grafie van Jean Louis Vaudoyer naar het gedicht van Theophile Gautier. muziek van Carl Maria von Weber, choreografie van Mi chel Fokine, costuums Maria Berndes. Deze pas-de-deux wordt gedanst door Angela Bayley en Pieter van der Sloot: „De Co- ninckskinderen. oud-Nederlandse ballade, gesproken door Karei Poons, muziek Albert Bocaï, choreografie: Max Dooyes; „De Spaanse Brabander", naar een toneelstuk van Brederode, mu ziek: Julius Röntgen, choreo grafie: Pieter van der Sloot: „Pas de deux" uit „Don Quichotte". muziek Minkus,, choreografie naar Marius Petipa, bewerkt door Pieter van ,der Sloot, en „Polowetzer dansen uit de opera „Prins Igor", muziek: A. Boro- dine, choreografie: Michel Fo kine. Medewerking verleent weder om het gehele gezelschap, be staande uit: eerste solisten: An gela Bayley en Pieter van der Sloot, en voorts Mascha ter Wee- me, Ine Rietstap, Andrine de Clerq, Greetje Donker, Else Schut, Nel ter Weeme, Willy Vroom, Mieke v. d. Water. Karei Poons, Johan Mittertreiner, Al- phorase Pater, Marten Molema, Ben de Roohemont. Aan de vleu gel: Wolfgang Wijdeveld. Belangstellenden worden aan geraden tijdig plaatsen te be stellen, aangezien voor de voor gaande opvoering, die uitver kocht was, velen moesten wor den teleurgesteld. UIT HET POLITIE-REGISTER ALKMAAR Zaterdagmorgen omstreeks kwart voor twaalf reed een jongen op 'n bakfiets van de Eerste Logdwarsstraat rechts af de Nieuwlandersingel' op. Toen hii even op de Nieuwlan dersingel reed, werd hij van achteren aangereden door een bestelwagen, waardoor de bak fiets op het trottoir werd gedrukt en omsloeg. De schade aan de zich in de bakfiers bevindende kruidenierswaren bedroeg f 36. Door de bakfiets werd 'n 5-jarig jongetje, dat op het trottoir liep, aangereden. Deze kreeg een diepe snijwonde aan het achterhoofd, welke in het ziekenhuis moest worden gehecht. Tegen de be stuurder van de auto is proces verbaal opgemaakt. Ook de auto en de bakfiets bekwamen schade. Zaterdag werden, in de Balkha- ven 6 zwanen zwart van de olie heeft zich over hen ontfermd. Zaterdag is bij de honden- dressuurproeven op de Krocht bii het z.g. rijwielstelën een ongeval gebeurd, waarvan de 47-jarige heer Schuts het slachtoffer werd. Hij reed over de Krocht terwijl een Duitse herder de taak had hem aan te vallen. Omdat hij in mul zand reed kwam hij te val len en inplaats dat de hond hem in de mouw beet, beet hij hem in de linkerhand, zodat een diepe wonde ontstond. Deze wonde werd in het centraal ziekenhuis verbonden. Geslaagd ALKMAAR Aan de Rijks universiteit te Leiden slaagde voor het artsexamen de heer C. M. Hoogenboom, alhier. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Maria C. J. d.v. J. M. Zontkuil en M. H. v. d. Kuip; Nelie A, d.v. J. Koole en P. Zegel; M. T. d.v. J. G. de Boer en C. J. Kortekaas. Gehuwd: D. Berten en J. C. van der Brink; R A. Kroes en H. Spek. Overleden: L. J. Rikkers, 71 j„ wadnr. van H. Fager; J. B. El frink, 80 jr., wed. van J. J. Wijs man. ALKMAAR. Wij ontvingen een uitvoerig verslag van de werkzaamheden van het bureau Bevolkingsonderzoek op Long- tuberculose, gehouden in de jaren 1952-'53. Het verslag begint met een waarderend in memoriam, gewijd aan de nagedachtenis van de heer S. Middelhof, die door B. en W. tot leider van het bureau was benoemd en op 27 December 1952 kwam te overlijden. Dat het bevolkingsonderzoek in Alkmaar tot zulk een gunstig re sultaat heeft geleid, is niet in de laatste plaats aap de onvermoeide arbeid van de heer Middelhof te danken. Als zijn opvolger werd benoemd mr J. A. Driessen, amb tenaar ter secretarie. Aan het verslag ontlenen wij voorts de volgende gegevens: 6534 leerlingen van in Alkmaar gevestigde scholen namen aan het onderzoek deel. Van de 38.987 vóór 1949 geboren inwoners der gemeente, kwamen er 32.078 voor onderzoek in aanmerking. Van de overige'6909 waren er 6308 reeds korter dan drie maanden voor de actie doorgelicht, terwijl 601 in woners om andere redenen niet aan het onderzoek konden deel nemen, w.o. bejaarde bedlegeri- gen en zieken. Van de 32.078 daarvoor in aan merking komende personen namen er 2093 geen deel aan het onderzoek, waarvan 706 personen boven de 70 jaar en 1387 perso nen beneden de 70 jaar. Het per centage onderzochte personen be droeg dus 93.5 Van de uitgaven ad f38.275.69 (voorlopige raming) kwam er een bedrag van f 27.000 ongeveer terug aan bijdragen van de deel nemers. De Raad had op de be groting 1952 een bedrag van f41.031 gevoteerd, waarbij als in komsten aan vrijwillige bijdra gen f 19.531 was geraamd; dit bedrag is dus aanmerkelijk mee gevallen. Door het secretariepersoneel werd in overwerk medewerking verleend voor het typen van de 38.000 kaartensets. Met dankbaar heid wordt gewag gemaakt van de medewerking der Alkmaarse bedrijven en scholen. Het na- onderzoek strekte zich uit tot 733 deelnemers, waarvan er nog 174 wegens geconstateerde afwijkin gen naar het consultatiebureau verwezen werden. Wat de medische resultaten be treft, het volgende: van de 174 personen, die naar het consulta tiebureau verwezen werden, zijn er uiteindelijk 15 niet verschenen, waarvan 1 wegens opname in een ziekenhuis. Van de 159 onder zochte personen leden 32 manne lijke en 20 vrouwelijke personen aan min of meer actieve long tuberculose; resp. 29 en 17 aan inactieve longtuberculose. Niet-tuberculose afwijkingen werden gevonden bij 30 mann. en 31 vrouw, personen. Van de patiënten met actieve longtuberculose werden er 18 in een ziekenhuis of sanatorium op genomen, 6 in het dagverblijf van de lighallen, 13 moesten thuis streng kuren en 12 moesten een gedeeltelijke rustkuur houden; 3 konden onder strenge controle weer aan het werk gaan. In 49 gezinnen kregen 49 per sonen huisbezoek van de wijk verpleegster. Van de inactieve gevallen konden er 8 van de con trole worden afgevoerd en bleven er 37 onder geregelde controle; 38 gevallen van actieve tuber culose waren nog nooit eerder op een consultatiebureau geweest. Bij kinderen van 6 jot 14 jaar werden slechts 4 gevallen van actieve longtuberculose gecon stateerd. Geconcludeerd kan worden, dat het geregelde tuberculose-onder- zoek door de schoolarts zeer goede resultaten oplevert, gezien het zeer kleine aantal gevallen op de schoolplichtige leeftijd. (Advertentie) ^\\\\\\\\\\\\v\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\w^ (Advertentie) OPROEP De personen, die op Woensdag en Donderdag 15 en 16 April des namiddags van ongeveer 4 tot 6 uur in de zaak van de Fa. SIDONIUS DE JONG aan de Mient te Alkmaar zijn ge weest voor stoffeerdersartikelen, worden verzocht zich zo spoedig mogelijk in verbinding te stel len met Drs. J. A. A. M. VAN DEN BROEK, Anna Bijnsstraat 23 te Alkmaar. In het bijzonder worden opgeroe pen de beide manspersonen, die op Donderdag 16 April 1953 des namiddags ongeveer 4.30 uur in bovengenoemde zaak kwamen met een aantal roeden of stan gen; de dames, die omstreeks het zelfde tijdstip in bespreking was, o.a. over pluche tafelkleden; de heer en dame die in dezelfde na middag besprekingen voerden over een cocosloper, die in het midden van de zaak uitgerold lag. Eventuele reiskosten zullen wor den vergoed. R.K. VROUWENGILDE Aantrekkelijk jaarprogramma ALKMAAR. Bloemen schen ken vreugde. Bloemen in de tuin zijn des zomers een verrukking voor het oog en voor het hart. Men snijdt ze af en neemt ze mee, om ook 't huis te vervullen met schoonheid en de geur die ze verspreiden. Wie meer dan de huisvrouwen hebben tot taak bin nenshuis de sfeer van schoonheid en geluk te scheppen, waartoe de bloemen van het veld een uiterst geschikt middel zijn? Maar al is het zo, dat de huisgenoten de intentie zullen waarderen, waarmee de moeder haar huis tracht op te vrolijken, het resul taat zal nog beter uitkomen, wanneer het bloemstuk naar zijn opmaak aesthetisch een uitnemen de verzorging heeft gekregen. En daarom zouden wij de leden van de Katholieke Vrouwen Gilde willen aansporen, Donderdag 22 October a.s. des avonds om acht uur in HotelVictory bijeen te komen. De heer Kiersch uit Am sterdam zal dan een demonstratie geven van het artistiek rangschik ken van bloemen ui<t eigen tuin en het maken van allerhande bloemstukjes, die de gezelligheid in huis zo simpelweg kunnen ver hogen. Men kan op die avond bloemstukjes meenemen, die dan zullen worden besproken. Wel licht zal er op deze avond nog menig artistiek talent ontdekt worden. Men vergete het dus niet. Op het jaarprogramma, dat allen ontvangen zullen hebben, is een toegangsbewijs bevestigd. Dat Jaarprogramma is overigens waard, terdege bekeken te wor den en vanzelfsprekend ook ieders interesse daadwerkelijk te ontvangen. Elke maand is er iets bijzonders aan de hand, waar de huisvrouwen beslist niet bij ge mist kunnen worden. Nu reeds vestigen we ook gaarne de aan dacht op Dinsdag 24 November a.s. de districtsdag, die in het Gulden Vlies zal worden gehou den. Voor 1 November moet men zich voor deelname bij het be stuur opgeven. Dat kan ook ge schieden op de avond van de 22ste October. Voor een goed CORSET naar: f i Midden in de Langestraat Alkmaar Mooie resultaten behaald door A.O.G. ALKMAAR. Het heren- eiital neeit de eerste overwin- ™g te pakten. Tegen het zwak ke Wilskr. Turnen uit Amster dam had het voor de rust zeker niet veel moeite. In deze helft was het AOG dat speelde en er lustig op los gooide. Na het veld- verwisselen kwamen de Amster dammers er beter in en lieten de AOG-keper een paar keer lelijk vissen De eerste punten zijn door deze tot 8—3 opgelopèn overwinning door AOG behaald. Het le dames-elftal heeft nu uit 5 wedstrijden 8 punten weten te bemachtigen, wat voor het eerste jaar in de Dioc. Hoofd klasse een mooi resultaat is. De wedstrijd tegen het lang niet zwakke Vido uit Purmerend was niet gemakkelijk. En AOG heeft hard moeten werken om deze ploeg van zich af te houden Mej. Heideman van Vido, die een pri ma wedstrijd speelde, gelukte het ,s,cor? te openen. Maar AOG bleef het antwoord niet schuldig en maakte de stand niet alleen gelijk doch behaalde een kleme voorsprong van 21. Deze sportieve maar zware wedstrijd eindigde in het voordeel van AOG (3—2). Het 2e elftal moest een kleine nederlaag slikken. Het - was ADO 2 uit Heemskerk dat net met 2,1 van de gastvrouwen won. Tijdens deze wedstrijd de den beide .giftallen niet voor el kander onder, maar ADO was gelukkiger en keerde tevreden huiswaarts. En de junioren B hebben een niet onverdienstelijk resultaat behaald door Or. Wit b met 5—3 te kloppen. Deze wedstrijd was een gelijk opgaande strijd. AOG begon de score op te voeren en Or. Wit gaf steeds antwoord tot het 43 stond voor AOG. Men gaf Or. Wit b wederom kans om gelyk te maken, maar wat men niet verwachtte, gebeurde. Uit een prachtig opgebouwde aanval scoorden de Alkmaarsen voor de vijfde maal en legden beslag op de volle buit. Cantecleer speelde voor St. Odilia „ALKMAAR In het Gulden Vlies werd Maandagavond op uitnodiging van de Ned. R.K Blmdenbond „St Odilia", rayon Haarlem, door de toneelvereni ging „Cantecleer" de reprise ge geven van 't stuk „Per Lucht post" waarmee deze vereniging j.l. Vrijdag reeds zo'n enorm suc ces geboekt heeft. Het welkomstwoordje werd ge sproken door mevr, de Boer, lid van de Blindenbond. Na het 1ste bedrijf volgde een kleine propaganda-speech door dhr. Louman. Deze deed in enkele raak ge kozen bewoordingen een beroep op de aanwezigen ten behoeve van zijn financieel-afhankelyke lotgenoten. Spreker noemde dienaangaande enkele waarschuwende cijfers, die meer dan voldoende de nood zaak aanduidden van daadwer kelijke steun. Wij hopen van harte dat „St. Odilia" op deze geslaagde avond velen van de talrijke aanwezigen als lid heeft mogen inschrijven. Na afloop beklom voorzitter Louman nogmaals het podium, nu om zijn welgemeende dank te brengen aan leden en bestuur van de toneelvereniging Cantecleer, die op zo'n voortreffelijke wijze deze avond geheel belangeloos had verzorgd. Dit liet de heer Louman verge zeld gaan van een ware bloemen hulde voor de dames en een rook gordijn voor de heren. Tot zijn grote vreugde kon de heer Lou man nog mededelen dat St. Odilia er weer 32 nieuwe leden had bijgekregen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond DEZELFDE TEMPERATUREN Zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte motregen en plaatselijk mist. Maar later, voornamelijk in het Noordoos ten van het land ook opklarin gen. Overwegend zwakke wind. Aanvankelijk Noord oostelijk, later ruimend naar Zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. Demonstratie veereiniger ALKMAAR. Gisteravond werd door de Fa. de Wild een demonstratie-avond gegeven 'voor belangstellenden, met een electrische vee-reiniger. Daar het goed reinigen van vee voor veehouders van het grootste belang is, werd door de N.V. Holland Electro een elec trische vee-reiniger ontwikkeld, waarmee zeer goede resultaten werden geboekt. Om het appa raat ook onder de veehouders in onze omgeving bekendheid te geven, was een vertegenwoordi ger van Holland Electro aanwe zig om de werking en het grote nut toe te lichten, terwijl later op de avond op de boerderij van de heer Hoedjes aan de Bérger- weg het apparaat in de praktijk werd getoond. Duidelijk bleek, dat met be hulp van dit apparaat de dieren huid zeer goed wordt gereinigd, en dat alle stof en vuil aan de huid worden onttrokken, hetgeen vanzelfsprekend aan de gezond heid van de dieren ten goede komt. Christus Koning Hulde De Stille Omgang verzoekt ons opname van het volgende: Evenals voorgaande jaren, gaan wij Alkmaarders op Zondag 25 October a.s. het feest van onze Koning Christus Hem onze hulde brengen. In afwijking van andere jaren gaan wij dit jaar niet in optocht naar het Beeld, maar wij vertrouwen dat allen zoveel mogelijk om drie uur op de'Sin gel voor de St. Josephkerk aan wezig zullen zijn. Wij gaan dan een openlijke Hulde brengen aan Christus Ko ning, die. in zoveel andere landen niet meer erkend mag worden, reden te meer voor ons om Hem door deze Hulde Eerherstel te brengen. Dus allen zonder uitzondering Zondagmiddag present. Een klap van f 50. ALKMAAR De koopman D. S. was op 19 September door ze kere A.C.G. in de Houttil afge tuigd, waarom deze gistermiddag zich te verantwoorden had voor de Politierechter. Beide mannen hadden elkander ontmoet in een café en bij die gelegenheid ver weet G. de ander, dat hij gevan genisstraf had moeten ondergaan op grond van een vals getuigenis van S. in een strafzaak, die uit de bezettingstijd dateerde. S. koos de verstandigste partij en verliet het café. Maar even later kwamen de beide mannen elkaar in de Houttil tegen en van die gelegenheid maakte G. gebruik S. zonder enige verdere inleiding een stomp tegen het linkeroog te geven. Hij werd door de Politie rechter veroordeeld tot 'n boete van f 50,su'bs. 15 dagen, con form de eis van de Officier van Justitie. W.V. „ALCMARIA VICTRIX ALKMAAR. Zondag heeft de w.v. Alcmaria Victrix een revanchewedstrijd gehouden van de jaarlijkse clubkampioenschap pen lange afstand. Mede door het schitterende herfstweer was er grote belangstelling van de zijde der renners. Er is dan ook in de A en B-klas fel om gestreden. Maar opnieuw bleek Jn. Otte bros de snelste voor K. de Groot en M. Edelebosch. In de B-klas werd Zandbergen de winaar voor G. Veenstra en Jb. Bellis. In de C-klas gaat het gewoon te getrouw niet zo hard. Maar ook hier toonde H. Snip zich weer de beste man voor Bram- mer en Klanken; Daarnaast is het sprintkam pioenschap gehouden. En ook dit kampioenschap brengt altijd de nodige verrassingen met zich mee. In de A-klas legde B. v. d. Kamer, ondanks zijn militaire dienst, beslag op de titel. Jn. Ot- tebros werd tweede en K. de Groot derde. A. Roele was over tuigend de beste man in de B- klas met Veenstra en Prins op de tweede en derde plaats. In de C-klas toonde H. Blom zich de meerdere voor G. Kesselaar en J. Kalis. Hier volgen de uitslagen: A- klas: 1. Jn. Ottebros; 2. K. de Groot; 2. M. Edelebosch; 4. J. Bloedjes; B-klas: 1. K. Zandber- ten; 2. G. Veenstra; J. Bellis. C- las: 1. H. Snip; 2. H. Brammre; 3. N. Klanker. Sprintkampioen schap: A-klas: 1. B. v. d- Kamer; 2. J. Ottebros; 3. K. de Groot; B-klas: 1. A. Roele; 2. G. Veen stra; 3. C. Prins: C-klas: 1. H. Blom; 2. G. Kesselaar; 3. J. Kalis. Geslaagd ALKMAAR Op de onlangs gehouden examens, georganiseerd door het Centraal Bureau voor Stenografie „Groote" en machine- schrijven te Amsterdam, slaag den de volgende candidaten: Machineschrijven: de dames Anneke Nederhoed te Bergen; G. Dirkmaat te Alkmaar; D. Hoene- veld te Bergen; H. Kossen, Alk maar; R. Buissmk, Alkmaar; F. Vroegop, St. Pancras; J. C. Kle verlaan, Alkmaar; A. IJkelenstam Winkel; N. Kuyper, Alkmaar; W. van Dijk, Heerhugowaard; M de Wolf, Alkmaar; L. Lammers, Limmen; T. Pronk, Warmenhui- zen: I. Veeninga, Alkmaar; A. Jonker, Schermerhorn; S. Mooy, Alkmaar; de heren T. de Waart, Petten; R. Pos, Alkmaar. Stenografie Ned. 130 lettergr.: de dames J. Kort, W. Vrasdonk, T. de Boer, M. Rotte, A. Mulder. V. Bijvoet, allen te Alkmaar; K. Jol, W. Winkel, J. Mulder te Bergen; I. Strooper te Tuitjen- horn: T. Zevenhuizen te War- menhuizen. Stenografie Engels 100 lettergr. J. Uhlrich, Alkmaar. Stenografie Duits 100 lettergr. G. Mey, Alkmaar. Deze candidaten genoten hun opleiding bij Instituut Burdorf te Alkmaar. WARSCHAU, 19 0 treft de Poolse r< kardinaal Wyszynsl de verscherpte actii de Regering, het d eerste maal de kar de staat te hebben Het blad verklat dat „het geval Wys maken heeft met geloof". De feiten Trybuna Ludu, „d de politieke activite gere Primaat van cussie staat". De beschuldiging tegen de kardinaal bracht, logenstraffe bewering, dat het tieke misdadigheid blad schrijft namel naai Wyszynski ee is geweest van de ciale leer van h« van buitenlandse leer, die gericht is se staat en het de serie aantijging! proces achter het opgeld doen. De Londense Het is moeilijk de tekst der vast te stellen, besprekingen van van buitenlandse terse Grote Drie sultaat hebben waarde van dit immers in hoge door 't antwoord Unie. Is de react gunstig, dan is oo' van Londen van En omgekeerd, pers is gebleken van plan zijn stugge houding Trouwens Mosko van 't eenmaal punt afwijken, e internationale si' sprekingen te be pas aandacht te Duitse en Ooste In Londen heeft genovergestelde mede staat de Lugano vooreerst onder de rubriek schijnlijlcheden." der de categorise van het ministei landse zaken in houdende, „dat plan bestaat om te beleggen van (Het Westen, de Communistisch afwikkeling v: kwestie en de in het Verre Oo: toch positief nt besprekingen in zegd. Het is in zicht een tegenv was het enige pur hoop gaf. Ook Churchill Eisenhower, hemzelf samen vooreerst schipt Dulles enBidault nig heil in. De Churchill alleen met de Russissc- tuow gaat zetten Waar Washington niet tegen verzet andere nederlaag is het afwijzen Rusland van ranties te geven Adenauer heeft wiel gestoken, bondskanselier gelijk geval de E.D.G. Bonn a baar nog niet geven van gara de kracht van onvoldoende om de machtsverhoudii te nemen tot aanvalsverdragen vallend teken in West-Duitsland het diplomatieke De conferentie duidelijk 't Westen meer en ook meer ontwikkeling Oosten de dan dat het over Triëst. Of gevolg van het de rug tegen moeilijk aan kan doen? Missch onderstelling, dat heet gegeten gediend? Na Tip leer getrokken zelfs gedreigd de wetenschap, gevoelig voor baar zijn, want uitgevoerd zou kabinet krijgen lid van de N. kan permittere wordt er nog oplossing gezoch de indruk, Londen en Pa tot de Zuil enigszins tot men. Alles b heeft de conferei alleen bereikt woordelijke Westen elka: hebben uitgev heeft Bidault zijn uitlating, de te gebeuren den is geschied een middel heid tegen te heid die ook monsjfeerd, z tigde vorm. wordt nu eenmaal zegd!

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2