Proces voorbereid tegen Kardinaal Wyszynski Lotsy heeft weinig hoop op een FIFA-overwinning Rampgebied heeft 300 vrijwilligers nodig Noopt vijfde Tito tot krachtige taal? Noord-Italië geteisterd door overstromingen Politie arresteert Oost-Berlijnse fantast Beschuldiging van politieke misdadigheid Buitenlandse notities Toch 'n Beria in Spanje Spelers gearriveerd Bejaard echtpaar te voet naar Rome Jonge Nederlanders die twee weken willen werken Naar de maan. Grote voetbalvijf in conferentie Koninklijk Paar weer terug Symbolisch protest zou in de bedoeling hebben gelegen 8 doden in de afgelopen 4 dagen Belgisch elftal voor Rotterdam Vandaag: rede van Adenauer Resolutie in U.N.O. verworpen Verhaal van mishandelingen gelogen Dinsdag 20 October 1953 Pagina 3 WARSCHAU, 19 Oct. Naar het K.N.P. uit Warschau verneemt, treft de Poolse regering voorbereidingen voor een proces tegen kardinaal Wyszynski. Een van de onmiskenbare tekenen hiervan is de verscherpte actie tegen de Primaat in de pers. De spreekbuis van de Regering, het dagblad Trybuna Ludu. heeft bovendien voor de eerste maal de kardinaal ervan beschuldigd politieke activiteit tegen de staat te hebben gepleegd. Het blad verklaart vervolgens, dat „het geval Wyszynski niets te maken heeft met godsdienst of geloof". De feiten bewijzen, aldus Trybuna Ludu, „dat hier slechts de politieke activiteit van de vroe gere Primaat van Polen ter dis cussie staat". De beschuldigingen, die daarop tegen de kardinaal worden inge bracht, logenstraffen echter de bewering, dat het gaat om poli tieke misdadigheid. Het Poolse blad schrijft namelijk, dat kardi naal Wyszynski een voorvechter is geweest van de politieke en so ciale leer van het Vaticaan en van buitenlandse bisschoppen; een leer, die gericht is tegen de Pool se staat en het volk. Dan volgt de serie aantijgingen, die bij elk proces achter het IJzeren Gordijn opgeld doen. De Londense conferentie Het is moeilijk aan de hand van de tekst der Westerse nota vast te stellen, in hoeverre de besprekingen van de ministers van buitenlandse zaken der Wes terse Grote Drie een positief re sultaat hebben opgeleverd. De waarde van dit resultaat wordt immers in hoge mate bepaald door 't antwoord van de Sowjet- Unie. Is de reactie van Moskou gunstig, dan is ook de conferentie van Londen van belang geweest. En omgekeerd. Uit de Russische pers is gebleken, dat de Sowjets van plan zijn in hun vroegere stugge houding te volharden. Trouwens Moskou zal nimmer van 't eenmaal ingenomen stand punt afwijken, eerst de algemene internationale situatie in de be sprekingen te betrekken, om dan pas aandacht te schenken aan de Duitse en Oostenrijkse kwesties. In Londen heeft men precies 't te genovergestelde geopperd. Daar mede staat de conferentie van Lugano vooreerst nog aangeduid onder de rubriek van de „waar schijnlijkheden." Treffend is ver der de categorische tegenspraak van het ministerie van buiten landse zaken in Washington, in houdende. „dat er geen nieuw plan bestaat om een conferentie te beleggen van de Grote Vijf (Het Westen, de Sowjet-Unie en Communistisch China) over de afwikkeling van de Koreaanse kwestie en de overige problemen in het Verre Oosten." Terwijl dit toch positief na afloop van de besprekingen in Londen werd ge zegd. Het is in een bepaald op zicht een tegenvaller, want het was het enige punt, dat nog enige hoop gaf. Ook Churchill zijn hartewens, Eisenhower, Malenkov en hemzelf samen te brengen heeft vooreerst schipbreuk geleden. Dulles enBidault zagen hier wei nig heil in. De mogelijkheid dat Churchill alleen een ontmoeting met de Russissche premier op tuow gaat zetten blijft bestaan. Waar Washington en Parijs zich niet tegen verzet hebben. Een andere nederlaag voor Churchill is het afwijzen van een plan om Rusland van Westerse zijde ga ranties te geven. Adenauer heeft een spaak in het wiel gestoken. De West-Duitse bondskanselier vreest in een der gelijk geval de vertraging van de E.D.G. Bonn acht de tijd blijk baar nog niet gekomen voor het geven van garanties, of m.a.w. de kracht van het Westen nog onvoldoende om op grond van de machtsverhouding de toevlucht te nemen tot wederzijdse niet- aanvalsverdragen. Het is een op vallend teken in hoe sterke mate West-Duitsland invloed krijgt op het diplomatieke spel. De conferentie van Londen heeft duidelijk gedemonstreerd, dat 't Westen meer aandacht schenkt en ook meer bevreesd is voor de ontwikkeling in het Midden- Oosten de houding van Israël dan dat het zich zorgen maakt over Triëst. Of is het laatste een gevolg van het feit, dat men met de rug tegen de muur staat en moeilijk aan Tito een concessie kan doen? Misschien in de ver onderstelling, dat de soep niet zo heet gegeten zal worden als op gediend? Na Tito is ook Italië van leer getrokken en heeft Pella zelfs gedreigd met aftreden. In de wetenschap, dat de Grote Drie gevoelig voor een dergelijk ge baar zijn, want indien het werd uitgevoerd zou Italië een links kabinet krijgen. Een luxe wat een lid van de N.A.V.O. zich moeilijk kan permitteren. Koortsachtig wordt er nog steeds naar een oplossing gezocht. En men krijgt de indruk, dat in Washington, Londen en Parijs gewacht wordt tot de Zuidelijke gemoederen enigszins tot bedaren zijn geko men. Alles bij elkaar genomen heeft de conferentie van Londen alleen bereikt, dat de verant woordelijke staatslieden van het Westen elkanders zienswijzen hebben uitgewisseld. In zoverre heeft Bidault wellicht gelijk met zijn uitlating, dat dit vaker dien de te gebeuren dan in het verle den is geschied. Het is en blijft een middel om grote verdeeld heid tegen te gaan. Een verdeeld heid die ook in Londen is gede monstreerd, zij het in een gema tigde vorm. In communiqué's wordt nu eenmaal niet alles ge zegd! 4» Kardinaal Wyszynski zou in strijd met de overeenkomst van April 1950 geprobeerd hebben de Kerk als machtsmiddel tegen de staat te gebruiken en de be weging van patriottische priesters hebben veroordeeld. Over de ver blijfplaats van de kardinaal geeft Trybuna Ludu geen uitsluitsel. Slechts met een enkele zin tracht 't blad 't met ontzetting vernomen bericht, dat de kardinaal naar Moskou zou zijn vervoerd te ont zenuwen. Het blad schrijft, dat „de Kardinaal moest verdwijnen en zich in een klooster heeft te ruggetrokken". Aankomst op 21 Oct. 's-GRAVENHAGE, 19 Oct. Het echtpaar Deuss, dat op 16 Juli voor een grote voetreis naar Rome uit Zeist is vertrokken, hoopt 21 October a.s. in de Ita liaanse hoofdstad aan te komen. Dit betekent, dat de wandelaars dan precies een week op hun reisschema zullen zijn ingelopen. Het ligt in de bedoeling 14 da gen in Rome te verblijven en dan de terugtocht per vliegtuig te aanvaarden. De heer Deuss heeft op deze tocht zijn 70ste verjaar dag gevierd. Kinderverlamming in Frankrijk PARIJS, 19 Oct. In midden Frankrijk zijn gisteren meer dan twintig gevallen van kinderver lamming geregistreerd, waarvan twee met dodelijke afloop. SAN DIEGO, Californië, 19 Oct. De San Diego Daily Union schreef gisteren, dat de Spaanse politie buiten elke redelijke twijfel heeft vastgesteld, dat er in Spanje een man is of geweest is, die beweerd heeft Beria te zijn. De verslaggever van het blad Gene Guson deelde mee, dat vijf personen bij het zien van foto's van Beria verklaard hebben, dat hij de betrokken persoon was. Volgens Guson stelt de Spaanse politie een rapport over de zaak op voor senator Joseph McCarthy. Nieuwe marine- commandant Ned. Antillen 's-GRAVENHAGE, 19 Oct. Met ingang van 31 October 1953 zal kapitein ter zee L. Brouwer, te voren commandant van Hr. Ms. torpedobootjager „Evertsen", com mandeur H. Bos opvolgen als plaatsvervangend chef van de marinestaf. Commandeur Bos zal worden belast met de functie van marine commandant in de Nederlandse Antillen. Dienstweigeraars als vrijwilligers in Rampgebied? De Coördinatie Commissie Hulp werk (C.C.H.), waarbij negen or ganisaties van verschillende rich tingen zijn aangesloten, die de hulpverlening van jongere vrij willigers in het rampgebied orga niseert en coördineert, heeft zich tot de minister van Oorlog ge wend met het verzoek de moge lijkheid te openen voor personen, die om gewetensbezwaren dienst weigeren op basis van vrijwillig heid in het rampgebied te werken. Kort na de ramp hebben dankzij de bemiddeling van hun regerin gen en organisaties principiële dienstweigeraars uit de Verenigde Staten en Engeland als vrijwilli gers in het noodgebied gewerkt. AMSTERDAM, 19 Oct. Op 15 November a.s. moet de Coör dinatie-Commissie Hulpwerk (C. C.H.), die twaalf dagen na de ramp begon met het organiseren en coördineren van de hulpver lening door jeugdige vrijwilligers, kunnen beschikken over driehon derd jongeren, die twee weken hun handen uit de mouwen wil len steken op Schouwen-Duive- land. Kan dat niet, dan betekent dit, dat de twee werkkampen, die van de zeven nog overgebleven zijn (Oosterland en Sirjansland) moeten sluiten en dat ze niet, zoals in de bedoeling ligt. ver plaatst kunnen worden naar Ouwerkerk en Nieuwerkerk. om daar tot ca. 1 Maart 1954 te blij ven bestaan. Als echter dit be roep van de C.C.H. op de Neder landse jongeren boven de 18 jaar niet tevergeefs wordt gedaan, dan zal in de genoemde plaatsen, waar 15 der bevolking om het leven kwam en die nu nog in het water liggen, straks als zij droog gevallen zijn de bevolking de materiële en morele steun krij gen van jongeren, wier eerste taak het zal zijn de slib weg te ruimen. Juist nu de wintermaanden aanbreken staat de terugkerende bevolking een bijna hopeloze taak te wachten. Waar te begin nen in deze eindeloze woestenij. „Zien werken, doet werken", dat is de ervaring van de C.C.H,die als coördinatie-orgaan van negen organisaties ruim acht maanden werkt. Het voorbeeld der jonge ren werkt inspirerend en stimu- Nederlandse film bekroond te Rome Bij het internationale festival van landbouwfilms dat van 3 tot 12 October te Rome werd gehou den is van de Nederlandse inzen ding instructiefilms bekroond de film „Rundertuberculose halt", vervaardigd door Walter Smith. Deze film kreeg een „zilveren aar" toegewezen. De hoogste on derscheidingen, n.l. de grote pre mies, vielen ten deel aan de Franse film „Farrebique" en de Italiaanse film „Het wonder van de zijde". Eind October besprekingen tussen Japan en Indonesië TOKIO, 19 Oet. (Reuter) De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, de heer Okazaki, heeft voor de commissie van bui tenlandse zaken van het Japanse parlement verslag uitgebracht over zijn bezoek aan Zuid-Oost- Aziatische landen. De minister deelde mede, dat de besprekin gen met Indonesië over de Ja panse herstelbetalingen eind deze maand, wanneer een Indonesische missie in Tokio zal komen, zullen worden gehouden. lerend op de terugkerende be volking. Enkele honderden vrijwilligers uit Nederland. Engeland, Duits land (Oost en West), België, Frankrijk, Denemarken, Noor wegen, Zweden, Engeland, Zwit serland. Spanje, Italië, Hongarije, Joego-Slavië, Turkije, Israël, Li banon, de Verenigde Staten, Ca nada, Zuid-Afrika, India en Pa kistan. hebben de afgelopen maanden, op basis van „naasten liefde". practisoh hulpwerk ver richt, dat niet binnen een rede lijke termijn in loonarbeid kan worden gedaan. De vrijwilligers werken in groepen van 10 tot 15 personen, krijgen f2.50 zakgeld en zijn verzekerd tegen ongevallen. De werkzaamheden worden groten deels gefinancierd door giften en subsidies uit binnen- en buiten land. Van de gemeente Amster dam werd o.a. een subsidie ont vangen voor het kamp op Drei- schor. Emigrantenhuwelijken in Australië Volgens het in Canberra ver schijnende dagblad „The Good Neighbour" (de goede buur) zijn er in het tijdvak van 1947 tot 1952 meer dan 50.000 Euro pese emigranten in Australië in het huwelijk getreden, namelijk 32.000 mannen en 18.000 meisjes. Van de niet-Engelse mannelijke emigranten zijn de volgende groepen getrouwd met Austra lische meisjes: 68 pet. van de Fransen, 54 pet. van de Hollan ders, 53 pet. van de Duitsers, 43 pet van de Italianen en 23 pet. van de Polen. Van de vrouwelij ke emigranten waren de Fran- caises het meest in tel op de Australische huwelijksmarkt 44 pet. van hen is met Australiërs getrouwd. Bij de Nederlandse meisjes bedroeg dit percentage 10 pet. 5000 reizigers reeds „geboekt" DELFT, 19 Oct. In een bij eenkomst van de vereniging voor technische physica te Delft heeft dr. J. J. Raimond Jr. uit Den Haag gesproken over het onder werp „Ruimtevaart". Daarin zei hij dat velen door de idee de aar de per voertuig te verlaten wor den gefascineerd. Vandaar het feit dat reeds zesduizend vrijwilligers zijn „geboekt" voor de eerste reis naar de maan DE FRANSE OPMARS IN INDO-CHINA HANOI, 19 Oct. Het Franse opperbevel heeft vanavond mee gedeeld, dat de Frans-Vietnamese troepen, welke tegen de oorlogs basis Than Hoa oprukken, twee Vietminh tegenaanvallen hadden afgeslagen, waarbij 172 rebellen het leven verloren. Het kost de blonde Claramae Turner heel wat tijd, zich te ver anderen in een heks, voor haar rol in de opera „Hans en Griet je", die in New York wordt uitgebracht De foto's tonen de ver andering, die de zan geres aan zichzelf aan brengt. Boven links ziet U hoe zij er in het gewone leven uitziet. Rechts onder toont de heks, gereed om „op" te gaan met haar puntige neus en kin. De foto's daartussen tonen de verschillende stadia van de make up. Claramae gebruikt donkere schmink om de diepe „rimpels" op haar voorhoofd aan te brengen om de mond hoeken te laten „han gen". LONDEN, 19 Oct. Vijf con tinentale voetbalexperts zullen morgen in conferentie gaan over de beste opstelling van het Euro pese elftal, dat Woensdag te Wem bley tegen Engeland zal spelen. Het zal een moeizame conferentie worden. „Elk van ons heeft zijn eigen ideeën en de tactiek zal ook be sproken moeten worden", zo ver klaarde Karei Lotsy, de voorzit ter van de FIFA keuze commissie, vandaag in Londen. De andere leden van de com missie zijn dr. A. Munos Calero (Spanje), die morgenmiddag in Londen aankomt en K. Gassman van Zwitserland. De Fransman Gaston Barreau en de Oosten rijker Walter Nausch zijn techni sche adviseurs. De „grote vijf" zullen met hun overleg beginnen, nadat zij de 17 in Amsterdam aangewezen spelers op een training hebben gadegesla gen. De spelers kwamen vandaag uit verschillende delen van Euro pa aan. Lotsy wees er op, dat indivi dueel de spelers van het FIFA- elftal zeer goed zouden zijn, maar „zij zijn practisch vreemden voor elkaar en ik ben bang, dat er niet de minste kans op een overwin ning bestaat. Zij spelen veel ver- H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard zijn gistermiddag om even na half twee op het vliegveld Soesterberg aangeko men, terug van hun reis uit Frankrijk. Hierna werd per auto naar paleis Soestdijk gereden. ROUWDIENSTEN SABENA-RAMP FRANKFORT, 19 Oct. Van daag werd een massale rouwdienst gehouden in de St. Pauluskerk voor de 44 slachtoffers die omge komen zijn bij de ramp die de Sabena trof. Er werden Protestantse, Katho lieke en Joodse diensten gehou den voor de 12 Amerikanen, tien Belgen, tien Britten, vier Oosten rijkers, drie Venezolanen, twee zweden, twee Duitsers en één Ne derlander. schillende voetbalstijlen en daar om denk ik dat Engeland te sterk zal blijken". Het grootste probleem voor Lotsy en de andere leden van de commissie is een manier te vin den om Stanley Matthews, de 38- jaar oude tovenaar op de rechter vleugel, die na een afwezigheid van twee jaar zijn rentree in het Engelse elftal maakt, onschadelijk te maken. Met zijn clubgenoot, de uiterst snelle Stan Mortensen, vormt hij een zeer gevaarlijke vleugel. Ernst Ocwirk, de 26-jaar oude aanvallende Oostenrijkse spil, is waarschijnlijk de man, die het meeste kans tegen Matthews maakt. Indien de keuze-commissie ook die mening is toegedaan, dan zal zij hem moeten laten verhui zen naar de linkshalfplaats en dan zou waarschijnlijk Posipal als stop- perspil opgesteld worden. Drie van de Engelse spelers halfspeler en aanvoerder Billy Wright, stopperspil Derek Ufton en de doelverdediger Gil Merrick hebben in de competitiewed strijden van Zaterdag lichte ver wondingen opgelopen. Verwacht wordt evenwel, dat zij opgeknapt zullen zijn voor de grote wedstrijd, welke waarschijn lijk 100.000 mensen zal trekken. De wedstrijd is een onderdeel van de feestelijkheden ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van de Engelse voetbalbond. ROME, 19 Oct. Westelijke diplomaten houden ernstig reke ning met de mogelijkheid, dat maarschalk Tito tegen het Westen over Triëst krachtige taal laat horen, in verband met pressie van een Russisch gezinde vijfde colonne binnen Joegoslavië. Dit werd vandaag uit betrouw bare bron vernomen. Twee verschillende zegslieden zeiden, dat pro-Russische kringen een rol hebben gespeeld bij de demonstraties te Belgrado, waar bij Amerikaanse en Britse gebou wen werden aangevallen en waar bij een functionaris van de Ame rikaanse voorlichtingsdienst afge ranseld werd. De bedoeling van deze demon straties zou geweest zijn maar schalk Tito in verlegenheid te brengen. Voordat op 8 Oct. het Brits- Amerikaanse besluit de zone A van Triëst aan Italië over te dra gen bekendgemaakt werd, zouden Tito en zijn voornaamste mede werkers te verstaan hebben ge geven, dat Joegoslavië zich na een symbolisch protest bij het besluit zou neerleggen. Westelijke diplomaten, in het bijzonder de Britse, waren dan MILAAN, 19 Oct. Bij Brescia zijn vandaag tengevolge van over stromingen twee personen om het leven gekomen. Verscheidene bruggen en wegen werden ver nield. De hevige regens in Noord- Italië hebben gedurende de afge lopen vier dagen acht doden ge- eist. De rivier de Po stijgt drie cm per uur. Bij Ferrara is het water peil reeds 1.67 m boven normaal. De rivier de Adda trad bij Lodi buiten haar oevers, waardoor vele gezinnen zich genoodzaakt zagen de wijk te nemen. Een grote graanelevator werd door het kol kende water meegesleept. De rivier de Frascata vernielde een 15 meter lange brug van de hoofdverkeersweg MilaanBres cia. In de provincie Brescia wer den tengevolge van overstromin gen van kleinere rivieren nog meer bruggen vernield. Een aantal verkeerswegen werd versperd door aardverschuivingen. De overstromingen in Noord- Italië duren nu reeds vijf dagen en hebben tot nu toe 10 doden geëist. Verscheidene bruggen en wegen zijn door het wildstromen- de rivierwater weggespoeld, ter wijl duizenden h.a. goede bouw grond onder water staan. Tot de vier slachtoffers van vandaag behoort een 18-jarige student die gedood werd toen de door het water ondermijnde vloer van een klaslokaal bij Trento in stortte. Een andere student werd ernstig gewond. Bij Revereto is een man ver dronken, doordat een brug over de rivier de Arsa instortte. Een andere man werd gedood door een omvallende boom en een der de verdween in een door de slag regen gevormd meer. ook ten zeerste verrast door de heftige reactie van Tito na de bekendmaking. Diplomaten van meer dan één land schrijven deze wijziging toe aan de invloed van een grote Russisch gezinde vijfde colonne. Door het opvoeren van de natio nale hartstochten hebben deze pro-Russische kringen weten te bereiken, dat Tito of ernstig aan populariteit zal inboeten door zijn „nederlaag" over Triëst of zich tegenover het Westen moet plaat sen door zich tegen de verdeling van Triëst te verzetten. Deze kringen zouden Tito voor de keus gesteld kunnen, hebben: „Breek met het Westen en kom of in het Russische kamp terug of wordt een neutraal land, dat vriendelijk tegenover Moskou staat". BRUSSEL. Voor de wedstrijc tegen Nederland op Zondag 25 Oct. a.s. in het Feijenoord stadion te Rotterdam is het Belgische elf tal als volgt samengesteld: doel: Gernaey (A.S. Oostende); achter: Diricx (Un. St. Gilloise) en van Brandt (Lierse S.K.); midden: Mees (Antwerp F.C.), Carré (F.C. Luik) en Maertens (Antwerp F.C.); voor: Lemberechts (F.C. Meche- len), Anoul (F.C. Luik), Henri Coppens (Beerschot), Piedfort (Lyra) en Guy Thys (Standard Cl.). Reserves: Paelinck (Lyra), Dries (Berchem Sport), van Kerckho- ven (Daring Brussel) en Mermans (Anderlecht). Bij een vergelijking met de ploeg, die 8 Oct. met 20 van Zweden won, blijkt dat de achter hoede en de middenlinie ongewij zigd zijn gebleven. In de voor hoede zijn alleen AnouPen Cop pens gehandhaafd. Tegen Zweden zag de aanvalslijn er als volgt uit: Van Gestel (Lyra), Anoul (F.C Luik). Soppens (Beerschot), Bol len (Waterschei) en Givard (Standard Cl.). Op het spel van van Gestel, Bollen en Givard, die thans ver- Vangen zijn, was in de Belgische pers veel critiek uitgeoefend. Vooral GivaTd had tegen de Zwe den teleurgesteld. BONN Heden (Dinsdag) zal bondskanselier Adenauer een be langrijke politieke rede van 40 minuten houden en zijn nieuwe kabinet bekend maken. Volgens leiders van de partij van Adenauer (dhr. dem.) zal de kanselier een nieuwe coalitie uit vier partijen bekend maken. Het nieuwe kabinet zal uitge breid worden tot 18 of 19 leden vergeleken bij 14 in het laatste. De belangrijkste mannen na Adenauer zullen zijn de minister van Economische Zaken Ludwig Ehrlhard en de minister van Fi nanciën Fritz Schaeffer. De kwestie Marokko NEW YORK, 19 Oct. De poli tieke commissie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft Maandag dedoor dertien staten-leden van de z.g. Aziatisch- Arabische groep, ingediende reso lutie inzake Marokko, waarin werd voorgesteld dat Frankrijk dit gebied binnen vijf jaar volle dige onafhankelijkheid zou ver lenen, verworpen. Constellation stortte neer: EEN DODE NEW YORK, 19 Oct. Van een Constellation van de Eastern Air lines die vanmorgen bij het op stijgen van het vliegveld Idlewild met 27 personen aan boord neer stortte, is één inzittende om het leven gekomen. Volgens de politie zijn 13 van de 22 passagiers ge wond. De bemanning bestaande uit vijf koppen is ongedeerd. Er zouden vier vermisten zijn. LIKEURFABRIEK UITGEBRAND ROTTERDAM, 19 Oct. Een uitslaande brand heeft vanavond aan de Kralingseweg te Rotter dam een houten fabriekscomplex waarin de likeuren-, advocaat-, limonade- en vruchtenwijnenfa- briek van de N.V. van den Heuvel en Co's wijnhandel is gevestigd, in de as gelegd. BERLIJN, 19 Oct. Een Oost- Berlijnse machinist, die beweerd heeft bruut mishandeld te zijn door communistische bewakers, omdat hij deelgenomen had aan de opstand van 17 Juni, is van daag in West-Berlün gearresteerd omdat hij zijn gehele verhaal ver zonnen zou hebben. Het West-Duitse ministerie voor zaken geheel Duitsland be treffend, dat de man kenmerkte als een politieke vluchteling en hem afgelopen Vrijdag een pers conferentie deed houden, maakt de arrestatie bekend. Het betreft hier Fritz Jaedicke, 52, die beweerd had dat hij met de bullepees door Oost-Duitse ge- vangenisbewakers was mishan deld en dat zij bijtend zuur op zijn armen en lichaam hadden geworpen. ^De autoriteiten van de Sovjet- zóne hebben deze beschuldigin gen ten stelligste ontkend on middellijk toen zij bekend ge maakt werden en publiceerde een affidavit van een dokter. waarin verklaard wordt dat Jae dicke een huidziekte heeft gehad die de lidtekens veroorzaakt heeft. Hij zou nooit gearresteerd zijn of ondervraagd over de opstand van 17 Juni. De ongewoon snelle reactie van het Oosten deed een contra reactie ontstaan in het Westen. Opdracht werd gegeven tot een onderzoek. Dit vond vanmiddag plaats. Later op de dag werd meegedeeld, dat het verhoor van Jaedicke voldoende resultaten voor de arrestatie had opgele verd. Het ministerie voor zaken geheel Duitsland betreffend heeft geweigerd commentaar te leve ren. Bao Dai wil binnen Franse Unie blijven PARIJS, 19 Oct. Het staats hoofd van Vietnam, Bao Dai, heeft Maandag te Parijs verklaard dat hij er voorstander van is, dat zijn land lid blijft van de Franse Unie, indien deze laatste een deel genootschap is van gelijke, souve- reine staten.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3