NOORDHOILANDS Tweede Kamer begon met begrotingsdebat Motie-ILV.P. voor meer vrijheid in loonvorming DE VRIJE LOONVORMING Ger de Roos had een idee 1 Faillissement Waldorp aangevraagd Dagblad voor Alkmaar en omgeving door de Herstelbank Kamer blijve vrij ten opzichte van verdere militaire uitgaven T egemoetkoming voor Middenstand gevraagd Triëst blijft Italiaans Nederlaag voor Franse regering Witboek over Brits Guyana Parochieprij zen Katli. Thuisfront Prins Bernhard op de Zuidlaardermarkt Breda Oranjestad Dr. Schouten haakte aan bij prof. Romme9s standpunt A.B.C.-oorlog te verbieden Katholiek minister van arbeid r Nederlands elftal tegen België Amerikaanse hulp aan Israël opgeschort Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie; Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Woensdag 21 October 1953 - 49e Jaargang Nummer 12913 (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG, 20 October Onder grote belangstelling is «le Tweede Kamer hedenmiddag begonnen met de al gemene politieke en financiële beschouwingen over de begroting 1954. En met bet debat over het complex van maatregelen als huurverhoging, loonsverhoging en be lastingverlaging, die met ingang van 1 Januari a.s. hun invloed zullen «loen gelden op ieders inkomen, achter «le regeringstafel had nagenoeg het gehele kabinet plaats genomen. De publieke tribunes waren druk bezet, evenals de loges. Na de redevoeringen van mr. Burger (P.v.d.A.) en mr. Oud (V.V.D.) was het woord aan prof. C. P. M. Romme, de fractieleider van de K.V.P., die zich o.a. verontrust toonde over het peil tier Overheids uitgaven en vrijheid vroeg t.o.v. de defensie-uitgaven. De Sovjet-Unie bewijst steeds meer, hoe noodzakelijk de defensie is. Spr. wees op de gebeurtenissen in Polen, waar pas Kardinaal Wyszynski werd gearresteerd. De heer Romme kon nog geen voldoening uitspreken over het experiment der gewijzigde be grotingsbehandeling zoals zijn beide voorgangers hebben ge daan. Hii zou de praktijk willen afwachten. Het is een gedwongen experiment en bovendien een betrekkelijk experiment. Hij merkt op, dat het richtlijnenka binet geworden is tot een pro gramkabinet. Als uitgangspunt voor zijn be schouwingen neemt spreker de passage in de Troonrede inzake verlaging van de inkomsten- en loonbelasting, omdat daarin wordt gezien een symptoom van beleidsken tering. Hem verontrust het peil van de nationale uitgaven. Gewenst is z.i. een stijging van het natio naal inkomen en een relatieve daling van de staatsuitgaven. Spr. verklaart van grote bete kenis te achten een juiste verde ling der uitgaven naar haar ka rakter over de gewone dienst en de buitengewone dienst II. Deze De naam Triest betekent niet alleen politieke tegenstellin gen, waarover zich de staats lieden het hoofd breken, hij houdt ook in: naijver van de Italianen op de Joegoslaven en omgekeerd, een soort gevecht van man tegen man. Deze foto is er het bewijs van. Midden in de nacht waren de Joego slaven de grens over geslopen, en hadden muren en alle be schikbare ruimte aan de open bare weg volgeklad met slag zinnen, waarin Triest een hoofdrol speelde. De Italianen lieten het niet op zich zitten. Ook zij gingen met de verf kwast aan de gang. De foto toont een van de resultaten. De W op het bovenste bord zegt ViVa Trieste, Italia prijkt op het onderste bord. moeten worden. niet dooreen gehaald De heer Romme vraagt met het oog op de defensie-uitgaven dat de Kamer zal worden vrij gelaten met betrekking tot inter nationaal te maken afspraken. Dat de defensie noodzakelijk is bewijst de Sowjet-Unie steeds weer. Laatstelijk door de gebeur tenissen in Polen, waar Kardi naal Wyszynski is gearresteerd. O.m. spreekt hij zijn verheu ging uit over de leiding van de departementen van Oorlog en Marine. Hij betoogt, dat de Ka mer ten opzichte van de defen sie-uitgaven na 1955 materiële vrijheid niet kan missen. Met de grote lijnen van de be lastingplannen verklaart spreker zich te kunnen verenigen. De huurverhoging is eerder aan de gematigde dan aan de hoge kant. Dat de fracties er mee accoord gaan zal duidelijk zijn als men zich herinnert, dat de heer van Vliet toen destijds 15% huurver hoging werd voorgesteld, een motie heeft ingediend om deze op 20% te brengen. Wanneer spreker's fractie gaar ne haar medewerking verleent aan het program der regering dan is dat niet het gevolg van een gewijzigd inzicht. De pijn doende belastingdruk was een noodzakelijke therapie. Onze eco nomie heeft thans een gestalte gekregen, die het mogelijk maakt een minder knellende belasting op te leggen. Dit moet als een eerste stap worden gezien. Ten aanzien van de loonsver hoging vraagt de heer Romme of ook het rijkspersoneel en de on derwijzers er onder vallen. Hii hoopt dat de regering het voor beeld zal geven en dat de lagere organen zullen volgen. Grote Drie komen niet op besluit terug WASHINGTON, 20 Oct. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, heeft Dinsdag op een persconferentie te Washington medegedeeld, dat er op hei ogenblik voorbereiden de maatregelen voor de evacuatie van Amerikaanse en Britse strijd krachten uit Triëst worden ge nomen. Dulles zeide, dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië er niet aan denken van hun besluit om hun strijdkrachten uit de zone A van Triëst terug te trekken en de zone aan de Italianen over te dragen, terug te komen. Er worden, aldus deelde Dulles mede, voorbereidende onderhan delingen gevoerd met de Ita liaanse en de Zuidslavische rege ring om de mogelijkheid van een vijf-mogendhedenconferentie over Triëst te onderzoeken. 's-GRAVENHAGE, 20 Oct. Namens de directie van de N.V. Nederlandse Instrumentenfabriek Waldorp te 's-Gravenhage heeft de heer J. de Blij, die van einde Augustus 1952 tot enige weken geleden mede-directeur der ven nootschap is geweest, Dinsdag in een persconferentie medegedeeld, dat de Herstelbank haar crediet, dat op heden 463.572 gulden be draagt, heeft opgezegd en het faillissement der maatschappij heeft aangevraagd. De N.V. Waldorp heeft na de faillissementsaanvrage surseance van betaling aangevraagd, doch de directie verheelt zich niet, dat het vrijwel zeker is, dat na af loop hiervan het einde van het bedrijf zal zijn gekomen. De heer de Blij sprak zijn grote verwondering uit over deze stap van de Herstelbank, die naar hij zeide de economische bestaans mogelijkheid van de gezinnen der ongeveer 200 werknemers van Waldorp in gevaar brengt en waarschijnlijk een einde zal ma ken aan het bestaan van een bedrijf. PARIJS, 20 Oct. De Franse Nationale Vergadering heeft zich vandaag met bijna algemene stemmen uitgesproken voor een debat over Indo-China op Vrij dag a.s. Dit betekent een morele ne derlaag van de regering, aange zien premier Laniel verklaard heeft, dat de regering in dit sta dium geen voorstander van een debat is, omdat er spoedig onder handelingen met de republiek Vietnam beginnen. Naar aanleiding van deze me dedelingen verneemt het A.N.P. van de zijde der Herstelbank, dat de vennootschap op 1 September 1953 een saldo verlies had van 2.900.000 gulden. Daar het aan delenkapitaal slechts 1.050.000 gulden bedraagt, betekent dit, dat de vennootschap haar bedrijf fi nanciert met middelen van der den. De bewering als zou de faillissementsaanvrage zijn toe te schrijven aan bezwaren tegen de persoon van de tegenwoordige directeur, de heer Albronda, werd als een onwaarheid gekenschetst. Er bestaan in het geheel geen bezwaren tegen de persoon van de heer Albronda, doch wel tegen de feiten, die met hem in ver band staan. Het is namelijk niet bekend, welke afspraken de heer Albronda heeft lopen, en daar de vennootschap aan eventuele af spraken gebonden zou zijn, zijn er geen gegadigden te vinden die bereid zouden zijn de vennoot schap over te nemen. LONDEN, 20 Oct. Engeland heeft vandaag officieel verklaard, dat zijn troepen door de commu nisten geïnspireerde plannen heb ben voorkomen om de kolonie Brits Guyana om te zetten in een totalitaire staat. In een witboek van de regering wordt dr Tsjeddi Jagan, de af gezette premier, er van beschul digd samengezworen te hebben met sommigen van zijn ministers om de zakeneigendommen en de huizen van regeringspersonen en blanken in brand te steken. Brits Guyana produceert bau xiet, grondstof voor aluminium, in zeer grote hoeveelheden. Men meent, dat Engeland en de U.S.A. hebben willen voorkomen, dat het bauxiet in communistische handen zou vallen. Bij alle streven naar compen satie is de regering niet geslaagd ten aanzien van de kleine zelf standigen. De katholieke woordvoerder wees er op, dat de kleine midden stand bepaald onvoldoende wordt tegemoet gekomen. Er zijn drie mogelijkheden: afschrijving voor investeringen ook onder de f 3000, vrijstelling van f 5000 bij de suc cessierechten, maar als compen satiemogelijkheid geniet verre de voorkeur een vrijstelling van de vereveningsheffing tot f 10.000. Prof. Romme verweerde zich in vrij scherpe bewoordingen tegen de opvatting van de regering, dat dit laatste bepaald onmogelijk zou zijn. Het zou tientallen mil- lioenen kosten, maar was ook bij het vooroverleg al niet gebleken, dat de regering ruim cijfert? En ook het argument, dat de gelden voor de nooduitkering ouderdoms voorziening nodig zijn, achtte prof. Romme niet. doorslaggevend. Het is bepaald onbillijk, dat het bedrijfsleven die hele voorziening moet betalen, terwijl er toch ook andere groepen van profiteren. Naar vrijere loonvorming. Prof. Romme (K.V.P.) diende een motie in, waarin de regering wordt uitgënodigd om in overleg met het bedrijfsleven, zo mogelijk met ingang van 1 Januari 1954, maatregelen te treffen, die een vrijere loonvorming mogelijk ma ken. Mr. Burger (P.v.d.A.) had als eerste spreker reeds stelling geno men tegenover een dergelijke mo gelijkheid. Mr. Oud (V.V.D.) acht te ook de tijd voor vrijere loon vorming gekomen. In de motie- Romme wordt zeker geen vrijheid zonder meer gevraagd. De K.V.P. wil een systeem waarin boven een loonvloer tot op zekere hoog te ruimte komt om de werknemer meer te betalen indien de be- drijfsuitkomsten dit veroorloven. (Zie vervolg op pag. 3) voor Middenmeer en Wateren DEN HAAG. 20 Oct. Katho liek Thuisfront heeft de twee parochieprijzen ad duizend gul den verbonden aan de zo buiten gewoon geslaagde soldaatjesactie van deze zomer toegekend aan de parochies Middenmeer en Wateren. Middenmeer heeft een bedrag bijeengebracht van f 982.54, Dit betekent ruim anderhalve gul den per katholiek, kinderen in begrepen. De tweede prijs gaat naar de Zuid-Oosthoek van Friesland, naar de uitgestrekte, maar naar het aantal parochianen kleine parochie van Wateren, die 19 dorpen omvat in Friesland en in Drente. Hier zal het geld ge bruikt worden voor de bouw van een zeer dringend nodige bewaar school. Met deskundige blikken monsterde Z.K.H. Prins Bernhard een jong veulen, dat hem door een paardenkoopman getoond werd. „Hij weet er meer van, dan ik dacht," verklaarde ons een der paardenkooplieden. De Prins temidd en van de boeren op de Zuidlaarder markt. 12 millioen extra omzet van de middenstand Naar uit het jaarverslag van de V.V.V. te Breda blijkt, hebben de Breda-Oranjestadfeesten in 1952 voor de Bredase midden stand een extra omzet van twaalf millioen gulden opgeleverd. Voor een belangrijk deel is deze extra omzet te danken aan de vele congressen in dat jaar in Breda gehouden. 's-GRAVENHAGE. Vrije loonvorming, dat was de kern van het hetoog van de fractieleider der A.R., gisteren tijdens de avondzitting van de Tweede Kanier. De heer Schouten volgde in zijn betoog dezelfde gedachtengang als prof. Romme, al liet hij zich over «Hens motie niet uit. De verantwoorde lijkheid voor de loonvorming diende z.i. niet bij de overheid, maar bij het georganiseerde bedrijfsleven te liggen. stand tegemoet te komen, zou hij gaarne het bedrag, dat vrij gesteld is voor commissarissen- belasting verhogen van f 100 tot f 1000. De heer Hofstra (P.v.d.A.) maakte evenmin als zijn fractie voorzitter, het debat scherp. Al leen wat de middenstand betreft, kon hij in het koor van dr. Schouten en prof. Romme niet meezingen. Hij meende, dat de grens voor verlagingen dit jaar is bereikt. Over de stijgende overheids uitgaven sprak dr. Schouten zijn bezorgdheid uit. Dr. Lucas (K.V.P.) was het hierin geheel met de vorige spreker eens. Voor de wets ontwerpen inzake belastingverla ging had hij alle waardering; spr. vroeg slechts een soepele toepas sing van de aftrek voor stude rende kinderen. Uit waardering voor de in de belastingontwerpen aangebrachte verbeteringen kon digde hij aan, dat hij zijn amen dement op de z.g. coördinatiewet- ten zou intrekken. Om de midden- Wens van H. Vader: VATICAANSTAD, 20 Oct. Z.H. de Paus heeft er vandaag op aangedrongen, dat de landen zullen overwegen de „A.B.C.- oorlog" atoombommen en de biologische en chemische oorlog voering te zullen verbieden. De Paus legde het vraagstuk in de vorm van een vraag voor aan de ongeveer 400 afgevaar digden uit een twintigtal landen naar een internationaal congres van officieren van gezondheid, die hij gisteren in audiëntie ont- i ving. in kabinet-Eisenhower WASHINGTON, 20 Oct. De nieuwbenoemde minister van ar beid in Amerika, James M. Mit chell, is naar het K.N.P. ver neemt evenals zijn voorganger, P. Durkin, katholiek. Hij is de enige katholiek in het kabinet van Eisenhower. Mitchell, op 12 Nov. 1900 te Elisabeth (North Jersey) geboren, was o.a. tijdens de twee de wereldoorlog afdelingsdirecteur van het ministerie van Oorlog; later bekleedde hij vooraanstaan de functies in het groothandels leven. Mitchell is de vijftiende katholiek in de geschiedenis van de Verenigde Staten, die tot mi nister werd benoemd. (Van onze verslaggever) In de nieuwe woonwijk in het noordelijk deel van de „radio- stad" Hilversum, waar vroeger de heidevelden zich kilometers ver uitstrekten (waarin Ger de Roos als kind zich met zijn vriendjes kostelijk wist te vermaken), is thans een zeer merkwaardige straat te vinden. Er is geen takje heide meer te plukken, maar de muzikale talenten bloeien er we lig, want in de gehele wereld zal men tevergeefs zoeken naar een straat, waarin zoveel beroeps musici wonen als in de Jacob van Campenlaan te Hilversum. Tientallen musici van de N.R.U., zowel strijkers als blazers, heb ben hier hun domicilie, tezamen met vele vocalisten, omroepers, geluidstechnici en andere om roepmedewerkers. Het is niet verwonderlijk, dat Ger de Roos de onbedwingbare lust in zich voelde opkomen, om eens een volledig Jacob van Cam- penlaan-orkest voor de microfoon te brengen en Zondag 25 October a.s. van 22.05 tot 22.40 zal men als gevolg van dit idee in het K.R.O.-programma een concert van populaire werken van dit orkest kunnen beluisteren. Dit concert begint dan met een spe ciaal voor deze gelegenheid ge schreven „Jacob van Campen- laan-mars". Er is vanzelfsprekend voor deze uitzending serieus gerepeteerd, met als gevolg dat het in de *00*0000*000*000*000*0/001 Muzikaalste laan ter wereld om K.R.O.-microfoon Jacob van Campenlaan op deze repetitie-uren ongewoon rustig was. Normaal is, dat er in deze straat de gehele dag door overal muzikale klanken van studerende musici uit de woningen naar bui ten klinken. Er wonen orkest leden van het Radio Philharmo- nisch Orkest, Omroeporkest, Ka merorkest, Metropoolorkest, de Zaaiers, Sky masters, Orkest Zon der Naam enz. Het orkest dat hier nu uit samen is gesteld, bestaat uit 17 violèn, 5 altviolen. 3 celli, 3 fluiten, 2 bassen, 4 trompetten, 2 trombones, 2 saxaphoons, 3 fa gotten, 4 hoorns, 2 hobo's en 1 xylofoon. De huisnummers der uitvoeren den liggen tussen 5b en 236. Als dirigent treedt op huisnummer 48 en de zang wordt verzorgd door huisnummers 41 en 145. De verbindende tekst werd geschre ven door huisnummer 42. Om roepers zijn huisnummers 22, 32 en 62, terwijl de technische ver zorging in handen ligt van huis nummers 141 en 156. Bij het concert zal publiek aanwezig zijn, dat gerecruteerd wordt uit de niet medewerkende huisnummers. Ook bij de opname voor de uitzending zal het dus erg rustig in de Jacob van Campenlaan zijn Om de nieuwsgierigheid van eventueel geïnteresseerden te be vredigen, kunnen we wel ver klappen, dat het orkest onder leiding zal staan van Erwin San- dor. De zang wordt verzorgd door Lucie Waringa en Jan Vroons, de omroepers zijn Bert Raders- ma, Pieter van Niehoff en Fons Disch. De tekst voor de uitzen ding is van Flip v. d. Schali. Productie Ger de Roos (voor deze gelegenheid domicilie kiezende no. 127 in de Jacob v. Campen laan, ten huize van Fred Rozen- daal). DEN KAAG, 20 OM. Voor de wedstrijd NederlandBelgië, wel ke Zondag 25 October in het Feijenoordstadion te Rotterdam zal worden gespeeld, is het Ne derlands elftal als volgt samen gesteld: doel: Steiger (P.S.V.); achter: Odenthal (Haarlem) en Tebak Eindhoven) midden: Klaassens (V.V.V.), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (R.C.H.); voor: Overbeeke (Dosko), van Beurden (B.V.V.), van Melis (Eindhoven), Bennaars (Dosko) en Gruyzen (Sittardia). Reserves: van de Wint (V.S.V.), va- der Hoek (Feijenoord), Bley- enberg (Rigtersbleek), Schouten (Excelsior) en Schmidt (Eindho ven). WASHINGTON, 20 Oct. (A.P.). De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles heeft vandaag' bekend ge maakt, dat Amerika een hulp programma van 60 millioen dol lar voor Israël heeft opgeschort, omdat het gelooft dat de Israëli sche regering een bepaling van de V.N. trotseert. Dulles verklaarde, dat de rege- ring-Eisenhower besloten heeft alle toewijzingen voor hulp aan Israël uit te stellen totdat het zich houdt aan een voorschrift van de V.N., dat Israël moet op houden het water van de Jor- daan langs de Syrische grens af te leiden. Tijdens een persconferentie verklaarde Dulles, dat Amerika vindt dat Israël een beslissing moet respecteren waarin bevolen wordt dit werk stop te zetten. Dit bevel werd gegeven door generaal Vagn Bennike, chef van de wapenstilstandscommissie, die de supervisie in dit gebied over het nakomen van bet bestand heeft. Amerika gaat voort kleinere bedragen^ voor technische hulp aan Israël toe te wijzen, aldus Dulles, maar er heeft geen toe wijzing plaats gevonden van de grotere bedragen, toegewezen door het Congres voor het ge hele Midden-Oosten. De toewijzingen aan Arabische regeringen uit de fondsen voor hulp aan het buitenland gaan door. Hij stipte aan, dat Amerika een deel van dit geld gebruikt heeft voor noodhulp aan Iran enkele maanden geleden. OCTOBER Rozen krans maand \00m00tm00000m000Kmir0m000mmmm00i

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1