Ment v< Aandacht gevraagd voor Nieuw-Guinea Middenstand moet alle krachten mobiliseren Slechte start van D.A.W, Vele\ eerste AGENDA 5-3 nederlaag tegen Nereus Kunstkring Bergen Vergadering R.K. Vrouwengilde J0S Tafel Oh, Louis Een anc briefsch Pagina 2 Woensdag 21 October 1953 ALKMAAR. De belangstel- stelling voor Nieuw Guinea, een gebied dat 12 maal zo groot is als ons land, is gelukkig groeiende. Bij de overdracht van de sou- vereiniteit van het voormalige Nederlands-Indië aan de Ver. Staten van Indonesië, maakte de Ned. regering voor Nieuw Gui nea een uitzondering, omdat zij zich krachtens art 73 van het Handvest der Ver. Naties nog verantwoordelijk voelde voor het beheer van dit gebied, waarvan de bevolking nog niet tot zelf bestuur in staat is. De economi sche mogelijkheden van dit uit- gesterkte gebied vormen dus niet het 'kernpunt van de Nieuw- Guinea-kwestie, doch de Neder landse verantwoordelijkheid voor een gebied, waar nog geen zelf standige politieke wilskracht mo gelijk is. De Nederlanders, die momen teel in Nieuw Guinea pioniersar beid verrichten, zowel als de Nederlandse regering mogen van ons verlangen, dat wij belang stellen in hun taak de bewoners van Nieuw Guinea in te leiden in de moderne wereld. Zo ont stond ook de Stichting „Het Na tionale Nieuw-Guinea-Comité", dat zich ten doel stelt op zo ruim mogelijke schaal de kennis omtrent Nieuw-Guinea te ver breiden, sociale en culturele steun aan de bewoners van dat land te verlenen en de belangstelling te wekken voor de mogelijkheden, die dit gebiedsdeel biedt. De Stichting begeeft zich daarbij niet op politiek terrein, noch be hartigt zij bepaalde groepsbelan gen; zij wil uitsluitend een na tionaal belang dienen door ons volk ervan te doordringen, dat het belang heeft bij de gang van zaken in Nieuw Guinea, dat het de plicht heeft materiële en cul turele steun te verlenen en dat het het recht heeft te worden voorgelicht over de gemaakte vorderingen en bestaande moge lijkheden. VRAGEN AAN B. EN W. ALKMAAR De heer Koot, lid van de Raad heeft de Gemeenteraad toestem ming verzocht om in de eerste volgende vergadering van de Ge meenteraad, de volgende vragen tot het College van B en W te mogen richten: a. Is het College van Burge meester en Wethouders met vragensteller van oordec:, dat nu de bebouwing ten Oos en van de Vondelschool zo goed ais vol tooid is, de recreatie-gelegenheid voor de bewoners van deze woonwijk urgent is geworden, en dat vooral voor de kinderen van I bedoelde bewoners de aanwezig heid van goede speelgelegenhe- den een noodzakelijkheid is. b. dat deze speelgelegenheden in deze wijk zo goed als ontbre ken, doch dat het geprojecteerde bosiplan met speelweide in de polder Overdie en Achtermeer in de behoefte zou kunnen voorzien. c. Zijn Burgemeester en Wet houders in verband met het bo venstaande, bereid maatregelen te treffen op korte termijn, op dat althans in de behoefte van speelterreinen wordt voorzien. D.I.N.D.U.A. komt met nieuw stuk ALKMAAR De R.K. Toneel vereniging Dindua heeft een gloednieuw stuk in studie geno men, getiteld „De gouden kooi", een prachtig toneelstuk van Hans Nesna. De uitvoering zal plaats vinden op Zondag 15 Nov. des avonds 8 uur in het Gulden Vlies. WOENSDAG 21 OCT. Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: De te rugkeer van Don Camillo, alle leeft. REX: The Quiet man, 14 jaar. VICTORIA: 'n Dorpsschan daaltje, 18 jaar. HARMONIE: „Meneer Hulot met vacantie Voorstellingen om 8 uur. Apotheken: Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen bereik baar apotheek Kruisinga, Koorstraat 59, apotheker G. Kruisinga. .STEDELIJK MUSEUM: Schil derijen, tekeningen en aqua rellen van Alkmaar. Ge opend van 10 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur (Zaterdags alleen van 1012 u.). Zondag 18 October van 25 uur voor stadgenoten tegen verlaagde toegangsprijs. HET GULDEN VLIES: Film avond Volksuniversiteit. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur: Filmavond Christe- liikd Reisvereniging. 8 uur feestavond Algemene Nederlandse Invalidenbond HOTEL VICTORY: 8 uur St. Adelbert. Dr. J. G. M. Delfigaauw: „Betekenis en positie der middengroepen". DONDERDAG 22 OCT. BIOSCOPEN: Zie boven. Be halve Cinema Americam: Besloten voorstelling voor SChola Publica, Parijs 1900" Aanvang 8 uur. HOTEL VICTORY: 8 uur R.K. Vrouwengilde. Dhr. Kiersch over bloemen en bloemstuk ken. APOTHEEK EN TENTOONSTELLING Zie Woensdag. GULDEN VLIES: Concert Noordhollands Bhilh. Orkest. Dir. Toon Verhey. Solist: Julian Olevsky (viool). WAPEN VAN HEEMSKERK: Feestavond Grafische Bond. Donderdag: Hooig water 5.50 en 18.25 u. Laag water 0.00 en 12.35 u. Ook in Allernaar heeft zich een groepje belangstellenden ge vormd, dat de belangstelling voor Nieuw-Guinea wil active ren; dit comité van voorberei ding heeft op Maandag 26 Octo ber in Hotel Victory een bijeen komst belegd, die voor alle be langstellenden toegankelijk is. Als sprekers zullen optreden de he ren F. H. van de Wetering, voorzitter van de parlementaire missie naar Nieuw Guinea en de kol. b.d. van het K.N.I.L. K. Drost, voorzitter van de Stich ting Nationaal Nieuw-Guinea- Comité. De causerieën zullen worden geïllustreerd door film en lichtbeelden over Nieuw- Guinea. De bijeenkomst wordt gehouden in de Marijkezaal, aan vang acht uur en ingang v. d. Boschstraat. BETAAL NIET TEVEEL ALKMAAR. „Wanneer U niet van plan bent op afbetaling te kopen, doe het dan ook nu niet, doch wanneer u daartoe wèl meent te moeten overgaan: betaal niet teveel!" Met deze goede raad' besluit de brochure, welke het A.F.I. (Alkmaars Financierings Insti tuut) ontstaan door samenwer king tussen winkeliers en de Ge meentelijke Volkscredietbank te Alkmaar, heeft uitgegeven. Dit A.F.I. heeft ten doel bij aanko pen op crediet te bevorderen een vrije keuze van winkelier en zo laag mogelijke credietkos- ten. Er wordt van dit Instituut een druk gebruik gemaakt; het crediet wordt door het A.F.I. zo goedkoop mogelijk verstrekt en werkt zonder winstoogmerk. Aan de hand van voorbeelden wordt een en ander aangetoond. Bij het A.F.I. zijn circa 200 winkeliers en firma's in Alkmaar en ca 20 omliggende gemeenten aangeslo ten. Het is natuurlijk beter eerst te sparen en dan te kopen, doch voor gezinnen in moeilijkheden, die zich genoodzaakt zijn strikt- nodige huishoudelijke artikelen of kleding aan te schaffen, zonder daarvoor direct het geld beschik baar te hebben, biedt het A.F.I. zeker uitkomst. In dergelijke ge vallen hebben er dan ook vele gezinnen reeds van geprofiteerd, omdat zij bij het A.F.I. goedko per terecht konden dan bij ande re credietinstellingen. Hengelconcours ALKMAAR. De Hengel sportvereniging Luctor et Emer- go organiseert a.s. Zondag een hengelconcours voor besturen van hengelsportverenigingen. Vele be sturen komen Zondag 25 October naar Alkmaar, om dit unieke hengelconcours, waarvoor Luctor et Emergo een aantal fraaie prij zen bijeen wist te brengen, mee te maken. Deze sportieve ont moeting zal ongetwijfeld de on derlinge band van vriendschap en sportiviteit versterken. ONEERLIJKE P.T.T.-BEAMBTE ALKMAAR. In Februari j.l. ontdekte de P.T.T.-beambte G. J. W. bij het sorteren van de post een pakje met bankpapier en hij kon mede door zijn finan ciële moeilijkheden de verleiding niet weerstaan om het zich toe te eigenen en mee naar huis te nemen. Daar verborg hij het geld, een bedrag van ongeveer f 700 op de vliering. Verd. zou toen in overspannen toestand zijn ge weest, doch later kreeg hij spijt van zijn daad en gooide het pak je in een brievenbus, zodat het weer op het postkantoor terecht kwam. Een ingesteld onderzoek aan de hand van andere papieren die W. ook in handen had gehad wees met behulp van een speur hond hem als dader aan. De drijfveer, die de man tot een dergelijke handelwijze zou heb ben gedreven, werd tijdens het verhoor niet geheel duidelijk, een over hem uitgebracht rap port bracht ook de invloed van zijn vrouw naar voren, die niet tevreden zou zijn geweest met het salaris dat haar man ver diende, doch volgens andere in lichtingen had W. steeds geld voor zichzelf nodig, en was hij zeer egocentrisch van aard. W\ zelf verklaarde overspannen te zijn geweest daar hij in de schul den zat, doch gebleken was, dat er voor deze schulden een rege ling was getroffen voordat W. het misdrijf pleegde. Het rap port adviseerde opname in een inrichting van het Leger des Heils te Lunteren, waar de man genezen zou kunnen worden van zijn afwijkende geestelijke ge steldheid. De Officier van Justi tie eiste een gevangenisstraf van 9 maanden met aftrek van de 7% maand die W. reeds in voor arrest had doorgebracht, met daarnaast ter beschikking stelling van de regering en toepassing van de bijzondere voorwaarden in het rapport vermeld met een proeftijd van drie jaar. De recht bank zal 3 November a.s. uit spraak doen. Eerste Donderdagavonil- concert N. Ph. O. Op Donderdag 22 October vindt het eerste abonnements concert plaats o.l.v. Toon Ver hey. Solist is de violist Julian Olevsky, die de Symphonie „Espagnole" van Lalo zal uit voeren. Het programma wordt geopend met „Prélude a l'après- midi d'un faune" van Debussv. Na de pauze zal de „Oxford Symphonie" van Haydn ten ge hore worden gebracht. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Andries C. d. v. J. J. van Lee en J. J. Leur; Hermanus P. M. z. v. L. P. J. de Boer en M. G. van Tol; Rudolf z. v. H. van Beers en A. Nieuwland; Gerardus H. z. v. J. H. Huijg en D. A. Hof. Gehuwd: M. Termaat en M. van der Gragt. Overleden: L. Paleari, 35 jaar. ONRECHTMATIGE HUIDENHANDEL ALKMAAR. Verdacht van verduistering van een aantal huiden, die hij ten eigen bate had verkocht, stond N. T. uit Alkmaar, bedrijfsleider bij de huiden- en wolhandel Fa. B. te Alkmaar gisteren terecht voor de Meervoudige Kamer onder presidium van Mr. A. D. van Regteren-Altena. Verdachte, die een vertrou wenspositie bekleedde, maakte hier misbruik van, en verkocht huiden van de firma aan L. J., huidenhandelaar, eveneens te Alkmaar. De laatste stond tege lijkertijd terecht, verdacht van heling. Het op deze manier door T. onrechtmatig verkregen be drag bedxoeg ongeveer 2000. Pas nadat de ondernemer B. was overleden, was T. tot onre gelmatigheden overgegaan. De raadsman van T„ mr. W. C. A. Buers. duidde in zijn plei dooi op interne omstandigheden in het bedrijf, die op de toen nog jonge verd. een ongunstige invloed zouden hebben gehad. Als tweede oorzaak voerde de raadsman de slechte salariëring aan bij de fa B. De raadsman vroeg voor ziin cliënt een voor waardelijke straf; door de Offi cier van Justitie, mr. J. C. V. Meischke, was een onvoorwaar delijke gevangenisstraf geëist van 1 jaar en 6 maanden met aftrek. L. J. kocht de huiden van T„ naar hij zei, zonder te vermoe den dat deze afkomstig waren van diefstal, waar door de rechtbank aan werd getwijfeld. De raadsman mr. H Schuur man zette echter de gang van zaken in de huidenhandel uit een, en volgens hem was het gebruikelijk dat partijen wer den ingeboekt onder „markt" zodat de naam van de verkoper niet werd vermeld. Tevens komt het voor dat werknemers zelf een handeltje in huiden er op na houden, en bij verkoop van deze huiden hun naam niet vermeld willen zien om geen narigheden met hun werkgever te krijgen. J. zou van mening zijn geweest, dat dit hier ook hét geval was. De raadsman achtte het ten laste gelegde pri mair niet bewezen, terwijl hij secundair een veel lagere boete vroeg dan door de Officier was geëist, n.l. een boete van 300. De rechtbank zal 3 November a.s. uitspraak doen Alkmaarse Schaakclub V. V. V. ALKMAAR De winter-com- petitie met dubbele ronden, waar aan wordt deelgenomen door 60 leden, draait nu op volle toeren. De uitslagen waren deze week als volgt: Hoofdklasse: J. de RuiterE. Kaiser 01- D. Appel-W. Kwak afgebr.; C. Wou- tersenA. Tegel 10; P. See- waldA. Beemsterboer afgebr. P. DeugdA. v.d. Tak 01. I klasse: A. VisA. Sohaaps 01; G. BoonJ. Maats i/£ H. DageletJ. var. Brenk~01; A. HaksteenP. v.d. Struijs afg.; G. GroenewoudM. J. C. Bouw man 1'—0; D. Appel sr.J. de Waal 0—1. II klasse: F. Bosch—T. Zanen 10; P. HolzmanP. Groeneberg 10; J. BastiaanseC. Rus 01; F. v.d. Vliet—F.J. Hol V2—%. III klasse: B. VeltmanP. Ge net 10; R. ZaaiJ. van Eke- ren 10; J. SterkerJ. Bakker tz— y,- F. Schullz—J. Moedt 1/2 —1/2- H de VriesJ. de Woif 0—1. IV klasse: P. BlankendaalC. BERGEN De heer J. Bak ker, directeur van het centraal bureau voor de R.K. Middenstand, heeft op de vergadering van de „Hanze" te Bergen, de midden stander op het hart gedrukt alle mogelijke activiteit aan te wen den op geestelijk, sociaal en cul tureel terrein en de gehele per soonlijkheid op de voorgrond te plaatsen om het ene grote doel te verwezenlijken: de midden stand een kop groter te maken. Ook de middenstandsvrouw heeft een grote taak en is in de zaak broodnodig. Niet alleen in het gezin, maar ook op de enkele vierkante meters achter de toon bank. Ook zij moet volledig op gaan in de zaak om samen met haar man deze tot bloei te bren gen. Zij is het ook die moet kopen in eigen stand en bedrijven. Als de middenstander alles in eigen stand zou kopen, zouden millioe- nen guldens ten goede komen aan die bedrijven en zaken die het moeilijk hebben. Deze zaken zou den hiervan een geweldige steun ondervinden en in één ruk ge holpen zijn. Hoe gemakkelijk het ook gaat en hoe leuk het soms koopt in een grootwinkelbedrijf, men beconcurreert zijn eigen be- drijfsgenoten. Men wil dit niet, doch doet het onbewust. De heer Bakker noemde dit een van de grootste fouten waaraan de mid denstand mank gaat. Denk hier eens aan, maande hij, het gaat om ons bestaan. Waar-om gaat het in de mid denstand? Alles gaat om het ge zin. Bij iedere actie die wordt gevoerd gaat het niet om de actie zelf maar om het gezin. Op het middenstandsgezin is alles gebaseerd. Goede degelijke Kath. gezinnen geven een gezonde maatschappij. De kinderbijslag hebben wij voor de kleine zelf- POLITIEVOETBAL Alkmaar Rijkspolitie Gemeentepolitie Helder HEILOO. In de gistermid dag te Heiloo gespeelde wedstrijd is het aan het team van de Rijks politie niet mogen gelukken de beide punten thuis te houden. Hoewel de uitslag, gezien het verloop van de strijd en vooral de zeer goed gespeelde eerste helft van de thuisclub, geflat teerd is. beschikt het team van de Gemeentepolitie Den Helder, dat eveneens uit spelers bestaat afkomstig van de Marechaussee, over uitstekende krachten. Tot aap de rust was het steeds Alkmaar Rijkspolitie dat goed combinerend ten aanval trok. De strijd speelde,zich dan ook voor namelijk af op de speelhelft van de gasten. Door stug verdedigen wist zij het met geluk de Den Helder-verdediging scoren te voorkomen. Schoonbeek had geen geluk toen zijn schot, uit moeilijke positie gelost, ne-t naast de staander van het verlaten doel ging. Steeds hing er een doelpunt in de lucht en het Sohaaps 0-1; J. Dijkma- C. de £wam nog vrij onverwachte t t Back Baart schoot hard naar Jong afgebr.; J. WessemiusJ. Paulisse 10; P. SneekN: Bree- baart 10- P Obdammej. Schaaps 10; H. LanzenMevr. de Jong 01. Uit het politierapport ALKMAAR -Gisteren werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een tweedelig nieuw herencostuum. De eigenaar had het costuum bij zich in een kar tonnen doos en hij kwam per trein uit Amsterdam in Alkmaar aan. Bij het uitstappen liet hij de doos in de trein staan. Toen hij terugkwam om het vergetene op te halen was de doos verdwenen. Gisteren heeft de gemeente politie een 16-jarig meisje aan gehouden, hulp in de huishou ding, die zich schuldig had ge maakt aan diefstal van geld ten bedrage van f35.Na verhoor is zij op vrije voet gesteld. voren, de verdediging van Den Helder weifelde en doordat mid- voor Vonk de bal liet lopen, kon linksbinnen va-n Luit alleen op de keeper afgaan en doelpunten (10). Vrij spoedig hierna kwam, met Alkmaar in de aan val, de rust. De thee had Den Helder blijk baar goed gedaan, want de rollen werden omgekeerd. Den Helder zat feller op de bal en mede omdat onze keeper zijn dag niet had, stond het vrij spoedig 1—3. Hoewel deze achterstand enigs zins deprimerend werkte, kwam Alkmaar er weer beter in en golfde het spel aardig op en neer. Jammer was het. dat rechtsbin nen Termaat de gladde bal niet goed onder controle kreeg, waardoor een fraaie kans ver loren ging. Bij de Den Helder- voorwaartsen gelukte het beter en een paar schoten op het doel brachten de stand op 15 in welke stand geen verandering meer lcwam. ALKMAAR. Na enkele maanden van rust speelde D.A.W. gisteravond te Zaandam de eer ste wedstrijd voor de, centrale wintercompetitie. Het was geen succes. Er lag een zekere mat heid over de ploeg en het nor male spel wilde niet komen; deels was dit ook te wijten aan het meer dan zware spel van de Zaandijkers, waartegen de matig leidende scheidsrechter niet optrad. Dit neemt echter niet weg, dat de nederlaag wel ver diend was. Misschien werd het stugge Combineren veroorzaakt door de opstelling, die door het weer be schikbaar zijn van Boxem ge wijzigd moest worden. Slikker had de plaats onder de lat weer eens ingenomen, niet onverdien stelijk overigens, met als achter trio: Ekkel, v. d. Pol en Boxem, terwijl de voorhoede bestond uit Nierop Groot, v. d. Horst en Blankvoort. Op papier zeker een zeer sterk zevental, doch het debuut viel als gezegd tegen. Deze opstelling zal inmiddels weer verlaten moeten worden, omdat Ekkel voorlopig niet meer voor D.A.W. kan uitkomen we gens militaire dienst. Voor de ploeg zeker een ernstig verlies. De wedstrijd D.A.W. nam spoedig het spel ln handen, maar Nereus was zö gelukkig een van de lat terug- i ten. springende bal in het doel te kunnen plaatsen, waarmee het goedkoop aan de leiding kwam. V. d. Horst wist even later op fraaie wijze gelijk te maken. Na dat D.A.W. het met enkele verre schoten had geprobeerd, had Boos meer succes en zijn kogel was Slikker te machtig (2-1). Jan Nierop Groot wist vlak voor rust de partijen weer op gelijke voet te brengen. Na de hervatting was het Exal- to, die met een mooie doorslag bal Nereus aan de leiding hielp, terwijl dezelfde speler er nog 4-2 van wist te maken. Aan de andere kant hadden enkele felle schoten van Boxem beter lot ver diend: ze waren echter niet zui ver genoeg gericht. Het vijfde Nereus-doelount werd eveneens door Exalto gescoord, doch niet nadat hij v. d. Pol op onregle mentaire wijze had getorpedeerd. V d. Horst maakte er nog 52 van met een prachtige boogbal. Voor de wedstrijd herdacht de heer Boxem, als voorzitter van de kring, het overlijden van de ere-offieial. de heer Vis. De D.A.W.-dames moesten het gisteravond te Amsterdam op nemen tegen het sterke A.D.Z. 1. De Amsterdamse dames toonden, dat zij inderdaad meer balvaar digheid bezaten, terwijl ze ook zuiver wisten te schieten. Vooral Els v. d. Ploeg bleek een ge vaarlijke speelster. Aan de an dere kant viel het spel van de ionge Alkmaarse ploeg erg mee. Vooral het keepen van mej. D. Dreeuws was prima en menig maal bracht zij de A.D.Z.-voor- hoede tot wanhoop door het stop pen van de gevaarlijkste scho- standigen niet gewild omdat de arbeider ze ook heeft, maar om onze eigen gezinnen. Onze acti viteit in de P.B.O. en de belas tingverlaging: alles om het ge zin. Bij het bepalen van ons standpunt, om de 5% loonsver hoging onder geen voorwaarde te overschrijden, dachten wij aan onze gezinnen. Wij willen alle medewerking geven, maar ér moet een compensatie zijn. Wij zitten met onze kleine bedrijven midden tussen het grootkapitaal. De belastingverlaging is niet vol doende voor de 5% loonsverho ging. Ondanks de tegenwerpin gen van Min. v. d. Kieft moet de vereveningsheffing worden ver laagd. Er zullen in de komende weken dan ook harde woorden vallen tussen middenstand en re gering. Wij zullen niet alles voet stoots accepteren. Vervolgens wees hij op de per soonlijkheid van de zakenman. De persoonlijkheid valt of staat met de wijze van zaken doen. Orde en regelmaat, behoorlijk gekleed gaan, afspraken nako men en goed gerichte reclame voeren, zijn enkele van de voor naamste eisen voor de zakenman. Ook dient de grootste aandacht besteed te worden gan de etala ges die het visitekaartje van de zaak zijn. In het bijzonder wees hij op de reclame in de dagbladen. De ver onderstelling dat dagbladreclame duur zou zijn, bestreed hij fel. Als verschillende zaken in aller lei branches gezamenlijk reclame voeren volgens de voorbeelden die hij stelde, wordt het een cen tenkwestie. De aandacht van het publiek trekken op de persoon en de zaak is van enorm belang. De heer Bakker besloot met de leuze van Dr. Schaepman: Een zaak beginnen; Geloven en be minnen; volharden, kloek van zinnen; verwint het al. Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren: Loes, d. v. A. D. Luteijn en A. van der Weele. Gehuwd: Luis Pablo Kuyten en Maria Cornelia Pappelendam; Giovanni Giobatta de Zorzi en Cornelia Hetty Bijwaard. Overleden: Maria Couwen- hoven, 78 jaar; Maria Gerarda Ruiter, 57 jaar, wed. van J. J. van Bennekom; Johannes Beere- poot, 54 jaar. Muizen en mensen BERGEN Ter opening van het seizoen 19531954 van de Kunstkring Bergen bracht het Rotterdams Toneelgezelschap on der regie van Max Croiset het bekende toneelstuk van de Ame rikaanse auteur John Steinbeck in de Hollandse vertaling van de regisseur. De kunstkring had geen betere opening kunnen kiezen. Dit stuk uit het leven van kerels die werken op de ranch, kerels die hard werken en een hard leven hebben, die al tijd eenzaam zijn, en nergens thuis horen, vermocht de geheel bezette zaal van het begin tot 't EGMOND AAN DEN HOEF Het Katholieke Vrouwengilde, afdeling Egmond aan den Hoef, opende dezer dagen het pro gramma van het seizoen 1953- 1954. De bijeenkomst mocht zich in een zeer goede opkomst ver heugen. hetgeen voor een groot gedeelte wel te danken is aan het aantrekkelijke programma en de belangrijkheid daarvan, alsook aan de betere accommodatie van de vergaderzaal van J. den Hou- dijker. In het openingswoord van de presidente werd het program ma nader bekend gemaakt, te weten: 13 November a.s. een le zing over het leven en sterven van Dr. Pater Titus Brandsma, mede behelzende de inleiding van het proces zijner zaligverklaring. De lezing gaat vergezeld van lichtbeelden. Op 22 December komt Mevr. N. Mol-Sinnige spre ken over „Blijheid in het gezin". 26 Januari '54 de grote jaarver gadering met jaarverslagen van secretaresse en penningmeeste- resse, waarna de goede film „Ne derlands Fabrikaat", tweede se rie (niet te verwarren met de reeds vertoonde). 23 Februari '54 worden de bloemetjes buiten ge zet in een carnavalsavond, waar omtrent nog nadere bijzonder heden volgen. Op die avond zijn ook de heren hartelijk welkom (overal, overal, waar die mannen zijn is het bal). 2 April '54 spreekt de heer Dominicus uit Alkmaar over „Joegoslavië. Ge zien de belangrijkheid van het onderwerp zal een gecombineerde avond worden gegeven met de leden van de K.A.B. en de Mid denstandsvereniging. In Mei zal de jaarlijkse bedevaart naar Heiloo worden gehouden. Daar in '54 het jubeljaar wordt ge vierd doen allen vanzelfsprekend mee om die bedevaart te maken tot een grootse hulde aan Maria. Na dit overzicht volgde de ver kiezing van 2 bestuursleden, die bij acclamatie werden herkozen. Hierna volgde de lezing over Voeding en gezondheid", gege ven door een lerares van de Voe dingsraad te Den Haag. De zeer vele vragen, die na afloop daar van werden gesteld, gaven blijk, dat de lezing met grote belang stelling was gevolgd. Na de pauze werd nog een film vertoond „Goede voeding". Aanbesteding vijf woningwetwoningen EGMOND-BINNEN Heden werden aanbesteed 5 woningwet woningen, waarvan de uitslag is: Gebr. Apeldoorn Egmond-Binnen f 53.000; Fa. Blankendaal Alk- WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond. RUSTIG WEER Zwaar bewolkt of nevelig weer met in de naoht en och tend plaatselijk mist. Weinig wind. Geen regen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. f 61.250; Fa. Dekker te Alkmaar f 53.800; Fa. Engeringh van Zd.- Scharwoude f 54.950; F. Turkstra te Castricum f 53.706; Th. van der Gu'llik uit Waarland f 54.850; Gebr. Heldoorn uit Beverwijk f 53.706; Fa. de Wit uit Bever wijk f 58:500; G. Krom uit Lim- men f 52.200; J. Obdam Heiloo f 55.890; Fa. Pekelharing Alk maar f 53.000; Gebr. Sohuit van Egmond aan den Hoef f 52.000; L. J. Schuit van Egmond aan de Hoef f 55.000! M. van Steeg te Heiloo f 53.300; Fa. Tervoort te Egmond Binnen f 52.400 en A. Wijker Egmond aan zee f 55.500. Laagste inschrijvers: Gebr. Schuit uit Egmond a.d. Hoef einde te boeien. Twee van deze j LhourteVTh™r Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Lou- rens, z. v. L. Mors en N. M. van Houten; Pieter, z. v. P. Wieden- hoff en C. van Zandwijk. Gehuwd: W. R. Zwart en G. C. M. Hiimans; H. J. Carlier en S. van der Heide. Geslaagd ALKMAAR. Voor het prak tijk-examen spreekvaardigheid in de Engelse taal van de Neder landse vereniging van leraren „Britannia" te 's Gravenhage is geslaagd mej. M. G. de Bruin, alhier. Uit het politierapport ALKMAAR. Vijf jonge dames hebben gisteren bij de Alkmaarse oplitie aangifte ge daan van diefstal van kleding en snuisterijen uit de gymzaal in de Ridderstraat. De diefstal gebeur de tijdens de volleybalwedstrij den op Maandag 19 October, des avonds tussen 19 en 20.30 uur. Ontvreemd werden: kleding, een portemonnaie met inhoud, een polshorloge en een zilveren ring met bloedkoraal. Op weg naar huis CASTRICUM Dezer dagen is door burgemeester C. T. Smeets van de Commandant Zeemacht Nederland bericht ontvangen dat R. Beentjes per Mr. Ms. W. v.d. Zaan vermoedelijk de 26e dezer in Den Helder zal aankomen. Natuurlijk zullen alle bewoners van de Oud Holweg voor de be trokken militair en voor diens ouders als blijde thuiskomst de driekleur doen wapperen. ST DEUS DEDIT SOHERMERHORN Op de gehouden goedbezochte vergade ring van de afd. SChermerhorn van de Landarbeidersbond „St. Deusdedit" werd de aftredende penningmeester, de heer N. Alles, met bijna algemene stemmen her kozen. In de plaats van de heer J. de Boer werd de heer H. Jonk Hz. voorzitter. Tot afgevaardigde maar f 54.000; h"de"Boe" Sneek in.aar de feestelijkheden ter vie- f 53.125; Fa. Braams te Velsen rmS _va2 h.et gouden, jubileum makker Leunie (Ko van Dijk) trachten het altijd eender be staan dat al deze mannen lei den, te ontkomen en spraren voor een eigen boerderijtje. Het Rotterdams Toneelgezel schap wist door uitstekend spel de juiste sfeer te scheppen die dit toneelstuk nodig heeft. De stijlvolle décors van Lucas Wen sing droegen hier zeker toe bij. J. Ks. Filmavond AKERSLOOT. Door de paters Franciscanen werd Zater dagavond in de zaal van de heer Verduin een film over de missie in Pakistan vertoond. Vooraf werd er een causerie gehouden over het moeilijke missiewerk onder de Pakistaanse bevolking. De mooie kleurenfilm werd met grote aandacht gevolgd en gaf een beeld zowel van het moei lijke bekeringswerk als van de sterke opkomst van deze jonge natie. Er bestond voor deze mis sie-avond een grote, verheugens- waardige belangstelling. MISLUKTE FEESTAVOND AKERSLOOT. Een der plaatselijke verenigingen had Zondagavond voor haar feest avond het cabaretgezelschap Lou van Amstel uitgenodigd om het programma te verzorgen. Het ge heel is een grote tegenvaller ge worden voor de organiserende vereniging, daar het optreden van dit gezelschap niet aan de verwachtingen beantwoordde. Het programma vermocht niet de zaal te boeien, omdat zowel het gebodene, als de wijze waar op een en ander gebracht werd, beneden de middelmaat bleef. De muziek van het gezelschap ver goedde nog enigszins de teleur stelling hierover. Besturen van verenigingen mo gen hieruit een lesje trekken en zich vooraf wel degelijk op de hoogte stellen van de prestaties van een gezelschap, dat zij enga geren. Aanrijding W ARMENHUIZEN. Toen Maandagavond de melkrijder C. Visser uit Eenigenburg in de Oostwal nabij de ijsbaan melk bussen stond te laden, reed de motorrijder J. Stoop uit Eenigen burg zonder de auto opgemerkt te hebben er achter op in. Met een flinke smak werd de be stuurder van de motor geslin gerd. Dokter Van Hesteren acht te het noodzakelijk het slacht offer per ziekenauto naar het Sint Elisabeth Ziekenhuis over te brengen. De politie heeft de zaak in onderzoek. R.C.H.-dames wonnen DE RIJP Zondagmorgen wist het eerste dameselftal van RCH in de ihoogsl belangrijke ontmoeting i.v.m. de bezetting van de eerste plaats in de afde ling tegen De Rijp de volle winst te behalen. De gastvrouwen stuurden hun tegenstandsters met een 43 nederlaag naar huis. AGENT DROEG GELDEN NIET AF CASTRICUM. Als agent van verschillende dagbladen, geïllu streerde bladen en een tweetal verzekeringsmaatschappijen had J. S. te Castricum gelden tot een totaalbedrag van ruim ƒ3200.-, die hij onder zijn berusting had, over een tijdperk van 1946 tot 1953. niet afgedragen, doch ze aangewend ten eigen bate. Aan het dagblad „Het Parool" was S b.v. een bedrag van ƒ1132.38 schuldig, te verdelen over acht jaar. Verdachte schreef de moei lijkheden toe aan abonné's, die allemaal op een andere manier betaalden en dikwijls achterstal lige gelden nog moesten betalen. Bovendien had hij voor zijn werkzaamheden een omvangrijk personeel in dienst, waarop niet voldoende controle werd uitge oefend. zodat S. er op het laatst „geen eind meer aan wist". Wel had hii tot nu toe een bedrag van 1000.- terugbetaald. Volgens de officier van justitie waren echter ook de eigen uit gaven van verdachte hoog ge weest, en het mocht dan zijn dat hij een groot gezin had. het was niet nodig geweest. Verdachte I van de Bond werd de heer Alles aangewezen. Gezien de algemene tevredenheid over de autobus tocht van 15 Aug. 1.1. werd be sloten een spaarregeling in het leven te roepen om volgend jaar gemakkelijker opnieuw een soort gelijke todht te houden. Voor ieder echtpaar of verloofd stel zal wekelijks met de contributie f 0.20 worden opgehaald. Deel name vrij. Wie niet aan de tocht zou deelnemen krijgt het gespaar de geld terug. De secretaris, de heer C. Jonk, deed uitvoerig mededeling van diverse aanvullingen van de werkloosheidswet betreffende een verscherpte controle ter voorko ming van onjuiste opgave en on rechtmatige uitkeringen. Burgerlijke Stand LANGEDIJK. Geboren: Adrianus, z. v. A. Hink en C. C. Pancras: Gerrit, z. v. W. Kuioer en M. Butter; Ernst Willem, z. v. V. C. Hageman en A. M. Sant; Alida Theresia Maria, d. v. J. Kruijer en C. Kos. Ondertrouwd: Klaas Klok, 23 jaar, te Winkel, en Aaltje Wie- dijk, 23 jaar; Willem Kolk, 29 jaar, te Alkmaar, en Willy Twis- ker, 22 jaar; Cornells Groen. 27 jaar, te St. Pancras, en Neeltje van der Plas, 24 jaar; Simon van Zwoil, 26 jaar, te Rotterdam, en Maria H. Jong, 27 jaar. Gehuwd: Gerardus W. Kemper, 31 jaar, te Velsen, en Petronella C. Duijves, 23 jaar. Overleden: Dieuwertje Bou- wens, 63 jaar, echtg. van C. Tim merman. K.V.P.-vergadering HEERHUGOWAARD-NRD. Maandagavond vond onder voor zitterschap van de heer Molenaar een algemene ledenvergadering van de K.V.P. plaats. De voorzit ter sprak zijn voldoening uit over de afloop van de gemeenteraads- en wethoudersverkiezingen. Een subsidie van f 50 werd verleend aan de Jongeren K.V.P. Daarna sprak de heer Domini cus uit Alkmaar over het land van Tito. Hij deed dit aan de hand van lichtbeelden en slaagde erin zijn toehoorders op boeiende wijze een voorstelling te geven van het veelbesproken Joego slavië. E.Z.Z.C. maakte 45 starts Met de 45 starts, die de Eerste Zaanse Zweefvliegclub Zondag op meende, volgens de officier, dat I de Brabantse Landbouw maakte, U11 1C - ji i i 'h nnnlol ttovi A O ^«4 rri-i hij zelf maar een heel klein beetje schuld had en probeerde de schuld op anderen te schui ven. In het over S. uitgebraohte rapport stond dat hii een gemak zuchtig man was en dat hij een sterke neiging tot gewichtigdoe nerij zou hebben. Het personeel deed het werk en S. trad op als raadsman in moeilijke zaken. Zijn houding was helemaal niet schuldbewust en zelfs de reclas sering zag er geen nut i(n hem te helpen. De mogelijkheden dat de drank een rol zou hebben ge speeld, was evenmin geheel uit gesloten. De raadsman van verdachte was van mening dat hier niet gesproken kon worden van ver duistering in eigenlijke zin. daar verdachte niet de opzet zou heb ben gehad de gelden te verduis teren, maar dat het zover was gekomen door de administratieve chaos. Hii drong aan op een lagere straf dan het jaar gevan genisstraf dat door de officier werd geëist, onder aftrek van het voorarrest. werd het aantal van 42, dat zij met Pinksteren maakte nog, over troffen. Er was voldoende ter- miek welke Joop Molenaar in staat stelde na het passeren van een bolle wolk tot 600 meter te stijgen en 27 minuten in de lucht te blijven, waarbij hij op 600 m hoogte in de wolken uit het ge zicht verdween. Abr. Kemp, die dit seizoen met zweefvliegen be gon, behaalde zijn B-brevet. Er werden 21 starts met de Grunau Baby gemaakt en 24 met de ESG Dank zij het prachtige teamwork was men met het zweefvliegen van 10 tot 17 uur in touw: drie instructeurs hadden de handen vol, doch gaven zelf nog demon straties in hun geruisloze kunst- vluchten. Er was veel belang stelling. Er werd gestart met liohte zij wind op de korte baan van West naar Oost; de loskoppelhoogte bedroeg ca. 300 meter. Het zicht was, zoals meestal met Noorden wind, buitengewoon helder. Als het mooie herfstweer nog De rechtbank zal 3 November éven aanhoudt, wacht de EZZC a.s. uitspraak doen. nog enkele mooie vliegdagen. De eerste compt is achter de rug daar verrassinge ven denken dat in de wedstrijd grote nederlaag slag bij heldere de afgelopen we bacle in hoofdzt dat de Hoornar Tempo liet er i klasse tegen I.V.A over groeien en m moesten de Nieuv onderspit delven. D: in 3B tegen benj wat al te gemakkel kostte 'haar twee 1 ten en het is zek Visser c.s. om de meet af aan grondi ken. Bij de dames m se heeft Treffers spel dit jaar sen. De kampioene vain het Alkmaarse D.S dit terdege en mc de eer in de Stree dit waren zeker m< singen! In de eerste kanspaard nummei bijna het loodje leg aggressief De Merl broeders Leering delingskampioen schijn van kans e in de derde set meerdere in de kennen. Disnie de verwachtingen wijl D.S.S. en I.V ten broederlijk dee deed in de tweed van haar verwaci 82 bleven de I. over plaatsgenoot met Tempo zijn favoriet voor de de bovenste plaats de punten in de een krappe ove I.V.A. 5. In 3A schoten I.V.A. 8 danig uit resp. I.V.A. 6 en werd de uitslag len 10—6. Het tv De Merletten wil niet onder doen team en stuurde lege handen naar I.V.A. 7H.C.S.C Het meest opz 3B was ongetw zege, die het v promoveerde Tr toch lang niet z' Venhuizen beb; taties die door se vereniging linie worden g van een sterke het spelpeil, en ders of dit is kor( van voorzitter G kwam tegen L.T.T.V. 2 met de sloot en Disi tegen St. Victor klaren. Vers in ligt nog de goed< Fair uit Breezam competitie. Ook AMSTERDAM hoger beroep voor het Amste hof terecht gest gepensionneerde officier H. B. uil de Alkmaarse f100.boete omdat hij tegen vertegenwoordiger politie opzettelijk klacht had ingedie Ter zitting standhouding wel wat te w verdachte had ven aan de zijn buurman dat deze zijn haar vrijheid kende de brief bare handtekening in Amsterdam Bovendien schr epistel, dat de bescheiden, die bestemd waren nam en er over Later schreef een brief aan de zfjn buurman. diger misbruikt schreef hij. „Hij pas om 10 uur 3 uur al weer doet hij telefon Tot slot had een aanklacht ingediend, volg' zijn hond en buks had bleek niet wa: Ter zitting ter had de o: dachte een weken geëist, raai achtte juiste straf en Als raadsman H. Jonker, dat daad de overtui wat hij in de schreven waar achtte dus de aanklacht niet vrijspraak. Het Hof zal November uitsprs

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2