Mentaal ongetraind Disnie verloor van Sparta 3 Utecoverjl Het grote debat in Tweede Kamer Vele verrassingen op eerste competitie-dag Mijnenveger Beemster naar Nederland Ambassadeur nam afscheid van Ned. zakenwereld Tafeltennis in Noordhollands Noorderkwartier Oh, Louis Een anonieme briefschrijver Aannemer Boekei verongelukt V eiligheidsr aad en Triëst Treinbotsing bij Tilburg Goud en deviezen op record-hoogte Selden Chapin naar Panama EDEN OVER TRIEST Huwelijksreis wreed verstoord Aanhoudend vrij zacht Woensdag 21 October 1953 Pagina 3 ERWACHTING d door het K.N. - Bilt, geldig van zond tot Donder- itig weer ivolk't of nevelig i de naoht en och- elijk mist. Weinig regen. Dezelfde of temperaturen. •lijke Stand Geboren: Lou- Mors en N. M. van ;r, z. v. P. Wieden- n Zandwijk. V. R. Zwart en G. ws; H. J. Carlier ïr Heide. ïslaagd Voor het prak- preekvaardigheid in aal van de Neder- iging van leraren e 's Gravenhage is M. G. de Bruin, iolitierapport Vijf jonge n gisteren bij de plitie aangifte ge- stal van kleding en t de gymzaal in de De diefstal gebeur- 1 volleybalwedstrij- lag 19 October, des 19 en 20.30 uur. ïrden: kleding, een met inhoud, een een zilveren ring i®l. naar huis Dezer dagen is :ster C. T. Smeefs landant Zeemacht ioht ontvangen dat T Mr. Ms. W. v.d. slijk de 26e dezer zal aankomen, illen alle bewoners olweg voor de be- ir en voor diens jde thuiskomst de wapperen. JS DEDIT IORN Op de bezochte vergade- ifd. Schermerhorn irbeidersbond „St. rd de aftredende de heer N. Alles, ïene stemmen her- laats van de heer d de heer H. Jonk Tot afgevaardigde lijkiheden ter vie- gouden jubileum erd de heer Alles azien de algemene ver de autobus- tug. 1.1. werd be- arregeling in het om volgend jaar pnieuw een soort- te houden. Voor of verloofd stel aet de contributie opgehaald. Deel- niet aan de tocht crij.gt het gespaar de heer C. Jonk, mededeling van Hingen van de d betreffende een tröle ter voorko rte opgave en on- ceringen. ike Stand Geboren: A. Hink en C. C. z. v. W. Kuiper rnst Willem, z. v. en A. M. Sant: Maria. d. v. J. '.os. Klaas Klok, 23 en Aaltje Wie- Willern Kolk, 29 en Willy Twis- irnelis Groen, 27 ïcras, en Neeltie 24 jaar; Simon ar, te Rotterdam, ig, 27 jaar. rdus W. Kemper, ;n, en Petronella ar. Jieuwertje Bou- htg. van C. Tim- rgadering AARD-NRD. rond onder voór- le heer Molenaar ledenvergadering laats. De voorzit- Idoening uit over s gemeenteraads- rkiezingen. Een 0 werd verleend 1 K.V.P. de heer Domini- r over het land eed dit aan de elden en slaagde Iers op boeiende telling te geven ssproken Jöego- kte 45 starts s, die de Eerste ?club Zondag op tdbouw maakte, van 42, dat zij aakte nog, over- voldoende ter- p Molenaar in st passeren van )t 600 meter te Ren in de lucht ij hij op 600 m ken uit het ge- Vbr. Kemp, die weefvliegen be- n B-brevet. Er met de Grunau 24 met de ESG htige teamwork it zweefvliegen in touw: drie in de handen elf nog demon- iruisloze kunst- veel belang- met lichte zij- baan van West loskoppelhoogte eter. Het zicht met Noorden- n helder, herfstweer nog acht de EZZC vliegdagen. De eerste competitie-Zondag van de afdeling N.H.N.K. is achter de rug en reeds deze eerste dag zijn hier en daar verrassingen uit de bus gekomen. Wie had ooit dur ven denken dat het overgangsklasse-team van Disnie in de wedstrijd tegen het Amsterdamse Sparta 3 een zo grote nederlaag moest incasseren. Het was een donder slag hij heldere hemel, na al de goede voornemens die de afgelopen weken zijn gemaakt en o.i. moet deze de bacle in hoofdzaak worden toegeschreven aan het feit, dat de Hoornaren onvoldoende mentaal getraind zijn. Tempo liet er in de tweede klasse tegen I.V.A. 4 geen gras over groeien en met liefst 91 moesten "de Nieuwedieipers het onderspit delven. Dito 2 nam het in 3B tegen benjamin Komeet wat al te gemakkelijk op en dit kostte haar twee kostbare pun ten en het is zeker zaak voor Visser c.s. om de zaken van meet af aan grondig aan te pak- ken. Bij de dames in de derde klas se heeft Treffers uit Bovenkar- spel dit jaar serieuze plannen. De kampioene van verleden jaar, het Al'kmaarse D.S.S., ondervond dit terdege en moest met 73 de eer in de Streek laten. Maar dit waren zeker niet alle verras singen! In de eerste klasse moest kans paard nummer één I.V.A. bijna het loodje leggen tegen een aggressief De Merletten. De ge broeders Leering gaven de af- delingskamipioen J. Louis geen schijn van kans en Bezijn moest in de derde set met 2119 zijn meerdere in de marineman er kennen. Disnie 2 won volgens de verwachtingen van Dito, ter wijl D.S.S. en I.V.A. 2 de pun ten broederlijk deelden. I.V.A. 3 deed in de tweede klasse wat van haar verwacht werd. Met 82 bleven de I.V.A.-ers baas over plaatsgenoot H.C.S.C. en met Tempo zijn zij wel sterk favoriet voor de bezetting van de bovenste plaats. D.S.S. 2 hield de punten In de kaasstad door een krappe overwinning op I.V.A. 5. In 3A schoten L.T.T.V. en I.V.A. 8 danig uit hun slof tegen resp. I.V.A. 6 en H.C.S.C. 3. Hier werd de uitslag in beide geval len 100. Het tweede team van De Merletten wilde in prestaties niet onder doen voor het eerste team en stuurde D.S.S. 3 met lege handen naar huis terug. I.V.A. 7—'H.C.S.C. 2 werd 5—5. Het meest opzienbare feit in 3B was ongetwijfeld de grote zege. die het vorig seizoen ge promoveerde Treffers tegen het toch lang niet zwakke D.T.O. uit Venhuizen behaalde. De pres taties die door de Bovenfcarspel- se vereniging over de gehele linie worden gehoekt, getuigen van een sterke vooruitgang van het spelpeil en het kan niet an ders of dit is koren op de molen van voorzitter G. Koster. Disnie 4 kwam tegen het Langedij'ker L.T.T.V. 2 met de hakken over de sloot en Disnie 5 kon het tegen St. Victor in Obdam niet klaren. Vers in ons geheugen ligt nog de goede start van Be Fair uit Breezand in de vorige competitie. Ook nu staken de AMSTERDAM, 20 Oct. In hoger beroep heeft vanmiddag voor het Amsterdams Gerechts hof terecht gestaan de 63-jarige gepensionneerde adjudant-onder- officier H. B. uit Heiloo, die door de Alkmaarse politierechter \ot f100.boete was veroordeeld, omdat hij tegen zijn buurman, de vertegenwoordiger H. G., bij de politie opzettelijk een valse aan klacht had ingediend. Ter zitting bleek, dat de ver standhouding tussen dit tweetal wel wat te wensen overliet. De verdachte had een brief geschre ven aan de politie, waarin hij zijn buurman ervan beschuldigde, dat deze zijn oude moeder van haar vrijheid beroofde. Hij te kende de brief met een onlees bare handtekening en gooide hem in Amsterdam in een postbus. Bovendien schreef hij in mannen uit Breezand voortreffe lijk van wal en I.V.A. 9 werd hier het kind van de reken!>v Schagen moest in Den Helder tegen W.G.W. 2 a'lle zeilen bij zetten om tot de volle winst te komen. Wij zijn benieuwd of de Sohagenaars weer een zo grote rol als verleden jaar in deze competitie zullen spelen. D.S.S. 4 bezorgde L.T.T.V. 4 de schrik van haar leven, door met dub bele cijfers te zegevieren. In 4B zal het voor new-comer Donato een grote desillusie zijn geweest, dat zij in de wedstrijd tegen Treffers 3 niet tot een enkel winstpuntje kon komen. Maar niet getreurd Andijkers: oefening haart kunst. Donato 2 wist met 64 van het derde team te winnen, terwijl Komeet 3 en D.T.O. 2 zich met een gelijk spel verzoenden. Be Quick be wees nu reeds heer en meester te zijn in 4C. O.D.I. 2 werd royaal van de kaart geveegd en kreeg niet eenmaal de gelegen heid om een puntje tegen te sco ren. O.D.I. revancheerde het reserve team door Be Quick 2 met 64 de baas te blijven. D.S.S. 5—L.T.T.V. 3 werd 3—7. In 4D liet E.T.V. uit Edam verstek gaan wegens zaalmoei lijkheden. Het is te hopen dat Roele c.s. spoedig uit deze im passe zullen geraken. De plaat selijke derby Vice VersaPur- merend eindigde in het voordeel van eerstgenoemde, al zijn de cijfers 91 o.i. geflatteerd. Dis nie 6 won thuis met 64 van W.T.T.V. Bij de dames memoreerden wij reeds het uitstekende began van Treffers tegen D.S.S. Dito gaf het versterkte Disnie kranig partij en het dubbelspel moest de da mes uit Hoorn aan de overwin ning helpen. D.S.S. 2 en L.T.T.V. bleken niet veel voor elkander onder te doen, gezien het resul taat 55. De dames van St. Vic tor in 4A deden vriend en vijand versteld staan en dan te weten, dat deze dames voor het eerst in de competitie mee spe len. Schagen naar Obdam ge togen werd met een 91 neder laag naar de Magnus-veste terug verwezen. I.V.A. kwam even eens met een grote zege uit .de bus en hiervan was H.C.S.C. 2 het kind van de rekening. Het lang niet zwakke H.C.S.C. was niet opgewassen tegen L.T.T.V. 2 en de eerste punten zijn binnen, zullen ze in de Langedijk ge dacht hebben. Dito 2 en Tref fers 2, de runners-ups in 4B van verleden jaar, namen ook nu geen halve maatregelen en over speelden resp. O.D.I. 1 en 2 en Disnie 2. De Donato-dames speel den of zii al jaren in de afdeling N.H.N.K. hun kleuren hadden verdedigd. Treffers 3 ging in deze ontmoeting met 82 ten onder. Uitslagen junioren-klasse West- Friesland: Treffers aKomeet a 55, Dito bTreffers b 19, D.T.O. a Dito a 64, D.T.O. bDito a 010, St. Victor aTreffers c 100. St. Victor bTreffers c 9—1. DEN HELDER. Harer Majes- teits nieuwe mijnenveger „Beem ster" zal naar men verwacht, van daag (Woensdag 21 October) onder commando van de luite nant-ter nzee der tweede klasse A. W. Crince le Roy uit Norfolk in de Amerikaanse staat Virginia naar haar thuishaven Den Hel der vertrekken. De „Beemster". die als enige Nederlandse verte genwoordigster deel uitmaakt van een internationaal convooi van schepen van hetzelfde type, wordt hier in de tweede helft van No vember verwacht. Zoals bekend is deze nieuwe aanwinst van de Koninklijke Ma rine eind Juli te New Orleans in Louisiana overeenkomstig het programma voor wederzijdse mi litaire bijstand (M.D.A.P.) als eerste van een serie door de Ne derlandse regering van de Ame rikanen overgenomen. Voordien droeg zij de naam A.M.S. 105. Onlangs ïs, zoals men zich zal her inneren, ook de A.M.S. 106, thans varend onder de naam „Bedum" aan Nederland overgedragen. De „Beemster", aan boord waarvan zich drie officieren en dertig manschappen bevinden, heeft na de overdracht met het oog op het zogenaamde „opwer ken" en voor oefeningen koers fezet naar de Amerikaanse „Fleet 'raining Group" in de Chesepeake Bay, Norfolk. Tijdens de zoge naamde afscheidsinspectSe", die de training afsloot, bleek, dat de Nederlandse bemanning zich grondig op de omgang met haar nieuwe schip had voorbereid. Zij klasseerde zich in het internatio naal gezelschap als een van de Damkampioenschap van Noord-Holland epistel, dat de buurman allerlei bescheiden, die voor de moeder bestemd waren, zelf in ontvangst nam en er over beschikte. Later schreef verdachte nog een brief aan de werkgever van zijn buurman. „Uw vertegenwoor diger misbruikt uw tijd", zo schreef hij. „Hij gaat 's morgens pas om 10 uur weg en komt om 3 uur al weer thuis. De orders doet hij telefonisch af". Tot slot had hij bij de politie een aanklacht tegen zijn vijand ingediend, volgens welke deze zijn hond en kat met een wind buks had doodgeschoten. Dit bleek niet waar te zijn. Ter zitting van de politierech ter had de officier, die de ver dachte een „reptiel" noemde, 3 weken geëist. De procureur-gene raal achtte dit vanmiddag de juiste straf en eiste ook 3 weken. Als raadsman betoogde mr. J. H. Jonker, dat zijn cliënt inder daad de overtuiging had, dat alles wat hij in de brieven had ge schreven waar was. Mr. Jonker achtte dus de opzettelijke valse aanklacht niet bewezen en vroeg vrijspraak. Het Hof zal in deze zaak op 3 November uitspraak doen. ALKMAAR. Het tournooi om het persoonlijk damkam- pioenscbop hoofdklasse van Noord-Holland verloopt zeer spannend. Uit het Noorderkwar tier nemen hieraan deel de heren Bizot (Zwaag), Singer (Wijde- nes), Veenstra (Breezand) en Tesselaar (Sint Maarten). De heer Bizot (bekend door zijn sterke spel in het tournooi om het wereldkampioenschap) heeft zich na de nederlaag tegen Laros het (IJmuiden) hersteld door twee overwinningen, resp, op de Am sterdammers Ansems en Staihl- berg. Singer komt eveneens uit stekend voor de dag. Met 9 pun ten uit acht partiien bezet hij de zesde plaats. Veenstra en Tesselaar stelden tot nog toe iets teleur, maar we achten beide spelers in staat nog voor verras singen te zorgen. De uitslagen luiden: Zevende ronde: BlomBerk 20 BosDukel 11 VeenstraStahlberg 02 Bosmanv. d. Sluis 20 BizotAnsems 20 TesselaarLaros 02 SingerWillemse 11 Achtste ronde: BosBerk 11 BosmanDukel 02 BizotStahlberg 20 SingerAnsems 20 WillemseLaros 02 v. d. SuisVeenstra 20 De stad is thans: Laros 13 (uit 8), Bizot 12 (uit 8). Ansems 11 (uit 8). Dukel 11 (uit 8), Stahlberg 10 (uit 8), Singer 9 (uit 8), Willemse 9 (uit 8). v. d. Sluis 8 (uit 7), Berk 7 (uit 8). Bosman 5 (uit 8). Blom 4 (uit 7), Bos 4 (uit 8), Veen stra 3 (uit 7) en Tesselaar 2 (uit 7). beste gevechtseenheden. Aan dit afscheid was nog een bezoek aan Charleston in South Carolina voorafgegaan, waar als gast van de „U.S. Naval Minecraft base" aan manoeuvres werd deelgeno men. Hr. Ms. „Beemster" die 138 voet lang is, heeft een houten romp en is verder geconstrueerd met verwerking van in hoofdzaak niet-magnetische metalen. Het schip, dat voorzien is van de nodige mijnenveegapparatuur, is bewapend met 20 millimeter af weergeschut. Het is een nieuw gebouwd schip. Vader van acht jeugdige kinderen LUTJEWINKEL. Dinsdag morgen te ongeveer half tien is de 38-jarige aannemer A. Boekei uit Waarland, die met zes van zijn arbeiders timmer- en mas- tiekreparaties uitvoerde aan het fabrieksdak van C.Z. Lutjewin kel. door nog onbekende oorzaak van de dakrand of de ladder omlaag gestort. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren. Een fabrieksarbeider, die toevallig langs kwam. zag de verongelukte man in de nabiibeid van de ladder, die bij de werkzaam heden wordt gebruikt, liggen. De onverwijld ontboden arts, dokter Roskam van Wankel, was reeds binnen enkele minuten ter plaat se. Ogenschijnlijk had de man geen ernstig letsel bekomen. Ar men. benen e.d. waren niet ge broken, Maar de voortdurend be wusteloze had völgens de arts wel een zeer zware hersenschud ding bekomen. In allerijl werd hij daarop per ziekenauto van de firma Deutekom uit Schagen naar het Sint Elisabeth Zieken huis te Alkmaar vervoerd, al waar hii enkele ogenblikken na aankomst is overleden. Het slachtoffer laat een vrouw en acht jeugdige kinderen ach ter. NEW YORK, 20 Oct. (AP) De Veiligheidsraad der Ver. Na ties heeft vandaag besloten het debat over Triëst tot 2 November uit te stellen ten einde Groot- Brittannië, Frankrijk en de Ver. Staten de tijd te geven door middel van een rechtstreekse di plomatieke actie tot een oplossing te komen. De raad besloot met negen stemmen tegen één tot het uit stel, hoewel de Russische gedele geerde Andrei Wisjinsky een on middellijke bespreking eiste. De Libanon onthield zich van de stemming. UTRECHT, 21 Oct. Door nog onopgehelderde oorzaak is in de afgelopen nacht een goede rentrein uit Den Bosch bij Til burg op de locomotief van een lege kolentrein gereden. De leer ling machinist van de aanrijdende trein kreeg een shock en de ma chinist van de aangereden trein werd zwaar gewond. Beiden zijn in een ziekenhuis te Tilburg op genomen. Van beide treinen ont spoorden een aantal wagens, waarbij de hoofdsporen tussen Tilburg en Den Bosch en tussen Tilburg en Oisterwijk (lijn naar Boxtel) zijn versperd. Hier rijden autobussen ter vervanging van de treinen. Reizigers uit het Noorden en Oos.ten van ons land, bestemd voor Breda, Roosendaal en Zee land en omgekeerd wordt aan geraden over Utrecht te reizen. Hetzelfde geldt voor reizigers uit het Zuiden, die naar bestemmin gen verder dan Dordrecht moe ten reizen. Advertentie Als U iets van mij wilt aannemen dan stapt U ook over op 20 stuks 75 et. Weekstaat l\ed. Bank AMSTERDAM, 20 Oct. Voor het eerst sinds 30 Juni is er vol gens de verkorte balans van de Nederlandse Bank geen verande ring ingetreden in de goudvoor raad. Deze bleef onveranderd op ƒ2.775 millioen. De deviezenreserve werd ech ter met circa f 18 min versterkt, zodat goud en deviezen tezamen een nieuw hoogterecord hebben behaald voor het lopende jaar en op ƒ4.307,8 min zijn beland. Ook het te goed van de handelsbanken vertoond een record. Dit bedraagt thans ƒ400 min, tegen een hoog ste stand van 357 min op 24 Augustus. De bankbiljettencirculatie is slechts met 20 min verminderd. Zij bedraagt thans f 3.096.6 min. BORINGEN IN AALDEN HADDEN GEEN SUCCES AALDEN De proefboringen van de N.A.M. in Aalden hebben niet tot succes geleid. Wel is er olie gevonden, maar deze laag is voorlopig nog niet exploitabel. De N.A.M. laat de pompinstal- latie nu weghalen, maar het is niet onmogelijk dat in de buurt opnieuw proefboringen zullen plaatsvinden. Advertentie (Vervolg van pagina 1) Dit deel van het debat vloeit voort uit de besprekingen over de nieuwe loonronde. Mr. Burger (P.v.d.A.) was er kennelijk op uit om het ongenoegen van deze be sprekingen op de minister van Economische Zaken af te wente len, die verantwoordelijk is voor de gestes van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat de gege vens voor de becijfering leverde. Waarom, zo vroeg hij, liet het C.B.S. de partijen maar „koek happen met niet-officiële cijfers?" Het prestige van het bureau was bepaald niet gestegen. Het kan duidelijk zijn, dat op deze manier de kern van de zaak werd omzeild. Prof. Romme (K.V.P.) was dan ook van mening, dat als men be zwaren wil opperen deze gericht moeten worden tot hen, die de deskundigen in de zaak haalden. Die deskundigen hebben vervol gens op hun wijze een becijfering gemaakt met de gegevens die zij dienstig achtten. Dat de regering deze becijfering volgde was lo gisch. Eenmaal deskundigen te hulp geroepen, kan men deze tus senkomst moeilijk negeren. Hiermede wilde prof. Romme echter niet zeggen, dat het des kundig oordeel ook zeker het juist moet zijn geweest. Andere deskundigen zouden wellicht weer tot een andere uitkomst komen. Maar hier vloeit dan ook voort, aldus de voorzitter van de K.V.P.-fraetie, dat wij nu op kor te termijn naar 'n ander systeem moeten. Iedereen heeft er schoon genoeg van, na deze loonronde van de decimalen. Prof. Romme had hiervoor een principiële en een practische reden. In een an der systeem wordt de overheid ontheven van een verantwoorde lijkheid, die zij, onder de gewij zigde omstandigheden, niet meer in die vorm behoeft te dragen. Het practisch voordeel van een vrijer systeem is, dat het de ar beider beter de gelegenheid biedt om, naar verhouding van de be- drijfsuitkomsten, in de stijgende welvaart te delen. Binnen het nieuwe systeem moet de passende bestaansmoge lijkheid van de arbeider verze kerd blijven door een loonvloer. Het college van Rijksbemidde laars houdt in eerste aanleg nog een taak, maar deze bevoegdhe den moeten voor een deel gelei delijk worden overgeheveld naar de S.E.R. vooral met betrekking tot de coördinatie. De overheid zal er ook in de nieuwe vorm voor kunnen blijven waken, dat de doeleinden van de regerings- politiek niet door de loonvorming worden doorkruist. Prof. Romme zou het wenselijker hebben ge acht bij dit nieuwe systeem de bedrijfschappen te kunnen in schakelen, maar deze zijn er nog niet. Wachten is echter ook niet meer verantwoord. Prof. Romme vreesde in tegenstelling tot mr. Burger (P. v.d. A) geen fatale consequenties in het soci aal-economisch vlak. Het geor ganiseerde bedrijfsleven heeft ge toond voldoende verantwoorde lijkheid te bezitten. Ook de ambtenaren. In het kader van de loonronde werden de regering ook andere vragen voorgelegd. Prof. Romme (K.V.P.) wenste de verzekering, dat ook het overheidspersoneel de 5 loonsverhoging zal krij gen. Als de regering het bedrijfs leven oproept om ook de salaris sen, die niet onder de CAO val len, te verhogen, dient zij toch zeker zelf het goede voorbeeld te geven. De regering meent voorts dat het met die salarissen, ook onverplicht, wel in orde zal komen. Waarop steunt die ver wachting? vroeg prof. Romme. Hij wilde weten of deze groepen inderdaad in het verleden niet achter zijn gebleven. Inmiddels heeft de Stichting van de Arbeid een advies uitge bracht omtrent de verhoging van sociale uitkeringen en kinderbij slag. Mr. Burger (P. v.d. A.), prof. Romme (K.V.P.) en de heer Tilanus (C.H.) wensten de verze kering, dat de regering dit advies zal opvolgen. De beide laatste sprekers achtten ook een verho ging van de Indische pensioenen nodig. Prof. Romme was uiter aard bijzonder verheugd, dat nu eindelijk een eind kan worden gemaakt aan de onevenredige achteruitgang van de grote gezin nen, al is de overeenstemming dan wel laat gekomen. GESLOTEN RETRAITE voor jonge echtparen te Bergen BERGEN. Van 14 tot 17 November e.k. wordt voor de eerste maal in het retraite huis „Sint Petrus Canisius" te Bergen een retraite gehouden voor jonge echtparen. De bedoeling van zulk een retraite is: een gezamenlijke oriëntering van man en vrouw op God in nauw verband met hun levensopdracht als echt genoten en ouders of toekom stige ouders. Het huwelijk is een on verdeelde levensgemeenschap van twee personen. Het mag derhalve als een voor het huwelijksgeluk uiterst belang rijke zaak beschouwd worden dat jonggehuwde paren hun taak èn als schepselen en kin deren God èn als echtgenoten en opvoeders van het nage slacht gelijkgestemd we ten te aanvaarden en te vol brengen. Dit wil een retraite voor echtparen helpen bevor deren. Zij, die aan deze retraite wil len deelnemen, gelieven zich vóór 1 November aan de directie op te geven. De vergoeding bedraagt 15.- per persoon. AMSTERDAG, 20 October. De ambassadeur der Ver. Staten in Nederland de heer Selden Chapin heeft heden in zijn functie van beschermheer van de Ameri can Businessmen's Club tijdens een lunch in het Amstel Hotel officieel afscheid genomen van de Nederlandse zakenwereld en van de Amerikanen in Nederland. De heer Chapin is, zoals gemeld, benoemd tot ambassadeur in Pa nama. In een tafelrede herinnerde de ambassadeur er aan, dat hij deze week vier jaar geleden in Ne derland aankwam als opvolger van vele Amerikaanse afgezan ten, die hier sinds 1792 zijn ge accrediteerd. De aankomst in Rotterdam aan boord van de „Veendam" bood een volkomen verschillend beeld van de nijvere levendige en herboren haven stad, die wij thans aanschouwen. „De afgelopen vier jaar heb ik veel geleerd en met het Neder landse volk en zijn regering heb ik gedeeld het gevoelen van eco nomisch herstel, van sociale ont wikkeling en vooral van vertrou wen in ons zelf en in de toekomst. Vooral ben ik getroffen geweest door de sterke principiële pun ten van overeenkomst tussen het Nederlandse en het Amerikaanse volk, waarvan beider samenle ving is gegrondvest op morele en godsdienstige begrippen." De ambassadeur vertelde, hoe hij met veel plezier, vooral te water, door Nederland heeft ge reisd. Zowel op die uitstapjes als bij zijn veelvuldige contacten met regeringspersonen, zakenlie den e.a. heeft hij het Nederlandse karakter leren kennen en de Ne derlandse idealen leren waarde ren. „Omdat wij zo vurig in de zelfde beginselen geloven, kon den grote vorderingen worden gemaakt bij het behandelen van gemenschappelijke vraagstukken." De ambassadeur bracht in her innering de bijzondere gebeurte nissen, die zich in deze vier jaren in Nederland hebben afgespeeld en zeide er trots op te gaan een bescheiden rol te hebben mogen spelen in het gemeenschappelijk streven van de Amerikaanse en de Nederlandse regeringen. Met waardering gewaagde hij van de economische vooruitgang, de stijging der productie, de uitbrei ding van de buitenlandse handel en de vestiging van nieuwe indus trieën hier te lande, waarvan sommige van Amerikaanse oor sprong zijn. Doch van geheel deze ontwikkeling achtte hij het meest bemoedigend „de bijdrage van dit kleine maar wilskrachtige land tot het bereiken van ons gemeenl schappelijk doel bij het weerstaan der bedreiging van agressie. En wel door het opbouwen van een materiële en morele macht als bolwerk tegen de kwade krach ten, die de gemeenschap der vrije volkeren belagen." Nederland neemt een eervolle plaats in te midden der krachten, die gegroe peerd zijn ter verdediging van het het Westen. Dit ging niet zonder opoffering maar heeft de levens standaard toch niet nadelig be- invloed. Nederlandse staatslie den hébben bovendien op ver standige wijze geijverd voor de politieke integratie van West- Europa. CENTRALE RAADSVERGADERING in het Bisdom Haarlem Op Dinsdag 3 November a.s. belegt da Dioc. Kath. Midden standsbond in het Bisdom Haarlem zijn jaarlijkse Centra le Raadsvergadering in Hotel Krasnapolsky te Amsterdam. De bijeenkomst, die om 10 uur v.m. wordt voorafgegaan door een H. Mis in de St. Nicolaas- kerk aan de Pr. Hendrikkade, vangt aan om 11 uur. De wel zeer belangrijke agen da geeft o.m. ter behandeling aan diverse voorstellen van de afdelingen met prae-adviezen van het Hoofdbestuur. Als spreker zal optreden de heer Wouter Perquin, Perschef van de N.R.K.M., over „De huurverhoging en de belasting verlaging." ZIEKTE- EN WERK- LOOSHEIDSUITKERING Ook arbeiders, die een uitke ring ingevolge de Werkloosheids wet zouden ontvangen hebben, indien zij juist niet ziek waren geworden op de dag waarop die uitkering zou aanvangen, zullen de voordelen van de Ziektewet voortaan kunnen genieten. Om dit te bereiken is een wijziging van diverse sociale verzekerings wetten nodig. Zonder de wijziging, die thans aan de Tweede Kamer is voor gesteld, zou een arbeider, die ontslagen is, doch die ziek wordt op het moment, dat hij nog niet in aanmerking komt voor een uitkering van de Werkloosheids wet, niet als arbeider in de zin der Ziektewet kunnen worden beschouwd, waarvan het gevolg zou kunnen zijn, dat hij nog uit kering krachtens de Ziektewet zou kunnen ontvangen. De elfde wetswijziging stelt voor dit te wijzigen. Middelen tot een oplossing? LONDEN, 20 Oct. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden heeft vandaag ver klaard. dat de verdeling van het vrije gebied van Triëst langs de huidige zonale grenzen „de enige practisch mogelijke oplossing schijnt te zijn" om de spanning tussen Italië en Joegoslavië te verminderen. Eden deelde het huis mee dat Engeland troepenverplaatsingen hetzij door Italië hetzij door Joe goslavië ten sterkste afkeurt „daar dit alleen de spanning kan doen toenemen en de openbare mening opjagen". Hij voegde er aan toe: „Indien alle betrokkenen zich willen her inneren hoe nodig eenheid is tus sen landen die goede buren zou den moeten zijn, geloof ik dat wij middelen kunnen vinden om bei de partijen te doen instemmen met een oplossing." Auto stortte in sluis te Den Oever DEN OEVER. Een Hollandse Amerikaan, die met zijn jeugdige Amerikaanse vrouw op huwe lijksreis was door Nederland, is, zoals wij reeds in een deel der edities meldden, Maandagavond te half acht met zijn nagelnieuwe Volkswagen door de openge draaide sluisbrug gereden en in de vele meters diepe sluiskolk gevallen. Wonder boven wonder behiel den beiden hun tegenwoordig heid van geest en slaagden er in zich uit de diep onder water verdwenen Volkswagen te be vrijden en weer op het droge te komen. Hier werden zii weldra door omwonenden van droge kle ren voorzien. Dinsdagmorgen om zes uur is de zwaar gehavende Volkswagen door de kraanwagen van garage Boontjes uit Schagen gelicht. Dit karwei eiste echter zeer omvangrijke voorbereidin gen. Zo werd de hulp van een duiker van de Rijkswaterstaat ingeroepen om de bergdngskabe'ls op de juiste wijze aan het wagen tje te bevestigen. Dat werk trok aan de zeer drukke snelverkeers- weg uiteraard het nodige bekijks. De Amerikaan heeft verklaard dat hij het rode stoplicht, ten teken dat de brug geopend was. voor het achterlicht van een stilstaande auto had aangezien. Dies was hij er full-speed langs gezwenkt met voormeld nood lottig gevolg. DE BILT, 21 October. Het K.N.M.I. deelt mede: Nog steeds wordt het weer in een groot deel van Europa be heerst door hogedrukgebieden. Het belangrijkste hogedrukcen- trum ligt boven West-Rusland en neemt langzaam iets in be tekenis af. Wel is de depressie- activiteit op de oceaan wat toe genomen, maar over het alge meen voltrekken de wijzigingen in de algemene circulatie zioh maar langzaam. Er komt daarom nog niet zo heel veel verandering in het bestaande weertype. Er zal morgen over het algemeen iets meer wind zijn en de mistkansen nemen in verband daarmee iets af. Het betrekkelijk zachte herfst weer zal zich ook morgen nog kunnen handhaven doordat de lucht, die morgen over ons land wordt gevoerd, ongeveer dezelfde temperaturen heeft als de lucht, die zich vandaag boven Neder land bevond. De gemiddelde tem peratuur te De Bilt was de afge lopen acht dagen ongeveer twee en een halve graad boven nor maal. Konijnenziekte nu ook in Engeland LONDEN, 20 Oct. De myxo matosis is thans ook naar Enge land overgeslagen. Van regeringswege werd mee gedeeld, dat de ziekte geconsta teerd is op 80 H.A. grond bij Edenbridge in Kent. Het gebied zal omheind worden en alle ko nijnen, die binnen de omheining worden aangetroffen, gedood. Wilde konijnen zijn in Enge land een plaag voor de boeren, doch tevens een voornaam voed sel. Candidatentornooi ZURICH. De uitslagen van de 28ste ronde van het candi- datentournooi te Zürich luiden: Szabo-Stahlberg '/s'/s Petrosian-Kotov '/i*/s Taimanov-Smyslov V»

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3