K.V.P.: Kerkelijke partij of volkspartij? Nieuw West-Duits kabinet telt 19 ministers Adenauer: veiligheidspact tussen Rusland en E.D.G. Churchill blijft aandringen Opnieuw gewapend verzet in Oost-Duitsland Vreemde vraag van Mr Burger Mr Oud (VVD): langzaam breken met geleide-loonvormingsysteem Verongelukte vlieger opgepikt Last van zenuwen f Vluchtelingenpartij in regering Nederlanders terug uit Rusland Frans-Duitse besprekingen zullen binnenkort beginnen op samenkomst hoogste leiders Verzetsstrijders doden 4 rode politieofficieren Nederlander liet 370.000 dollar na Rampaartse dijk wordt opgehoogd Automarkt en winkelsluitingswet Bruinisse heeft weer leidingwater Woensdag 21 October 1953 Pagina 5 Het debat in de Tweede Kamer was geopend door de fractievoorzitter van de P.v.d.A. Mr Burger. Het oude Europa was het eerste onderwerp in zijn rede. De Juni- gebeurtenissen in Berlijn kenschetste Mr Burger als het „faillissement der dictatuur". Hier is bewezen, zo zei hij, dat het communisme zichzelf verteert, wanneer er maar een levenskrachtige democratie tegenover staat. Hij be toogde dat het actieve verzet tegen het communisme levendig gehouden moet worden. De defensieve versterking van Europa besprekende oefende mr. Burger scherpe critiek uit op de politieke verklaringen, die de Franse maarschalk Juin zich on langs heeft veroorloofd. Hij uitte ziin waardering voor de vragen, die de katholieke afgevaardigde Fens, hierover aan de regering heeft gesteld en waaruit blijkt, dat hii slechts met een duidelijke uitspraak genoegen zou nemen, ,met pappen en nat houden komt men er hier niet." Vervolgens besprak mr. Burger de huurverhoging en de daaruit volgende compenserende maatre gelen. De voorgestelde belasting verlagingen ontmoetten in hem geen tegenstander. „Onze bekwa me Lieftinck zou daartoe ook zijn overgegaan als geen communis tische agressie tot de Koreaanse oorlog had geleid." Mr. Burger ontveinsde zich niet, dat de belastingverlaging enige risico inhoudt, maar met de mi nister van financiën was hij van oordeel, dat dit risico thans mag worden aanvaard. De tegemoet komingen aan de middengroepen juichte mr. Burger toe. Wel waar schuwde hij, dat hulp aan be paalde groepen zijns inziens niet mag leiden tot het accentueren van de verschillende inkomens. Een vergelijking tussen de situa tie van de middengroepen vóór en na de oorlog wees mr. Burger af. omdat de voor-oorlogse werk loosheid een vergelijking naar ziin mening „onredelijk doet zijn." Ten aanzien van het vraagstuk der vrije loonvorming waar schuwde mr. Burger de werkge vers voor het doen opleven van de klassestrijd. De werkgevers jongleren met fatale maatschap pelijke perspectieven, zo zei hij, wanneer zij zouden breken met de huidige gang van zaken bij het overleg over de lonen en zwaardere lasten zouden willen leggen op de schouders van de minder draagkrachtigen. Tenslotte wijdde mr. Burger nog aandacht aan de huidige par lementaire politieke situatie. Als de regering wankel zou staan, zo als wel wordt beweerd, weet dan, verklaarde spreker, dat een poging om haar ten val te bren gen niet van de Partij van de Arbeid zal komen, want wij voe len ons verantwoordelijk voor 't beleid dat de regering voert. In dit verband drong mr. Burger er bij de regering op aan niet al te veel rekening te houden met de conservatieve elementen in de Kamer. De regering had ook wel eens kunnen doen uit komen, zo vond spreker, dat de verlangens van de werknemers ten aanzien van de 6 pet. loons verhoging volkomen gerechtvaar digd waren. „Ik blijf er bij, dat een verho ging van 6 pet. eigenlijk de juiste geweest zou zijn." Over de rol van het C.B.S. „zijn onver wachte nieuwe berekeningen wa ren een slag onder de gordel" was mr. Burger weinig te spre ken. Het prestige van het C.B.S. heeft ernstig geleden. Mr. Burger sloot zijn rede af met een aanval op de K.V.P., een aanval, die, naar hij zich haastte te vertellen, niets van doen had met het komende gesprek over een eenheid tussen de K.V.P., de Katholieke Werkgemeenschap m de P. v.d. A. en de K.N.P.! Hij beschuldigde de K.V.P. er van te streven naar een verab solutering van een bepaalde par tijstructuur. Wat is de K.V.P. nu eigenlijk? vroeg hij een on waardige vraag, want hij kende het antwoord is zij een kerke lijke partij in handen van de kerk of een politieke partij in handen van het volk? De K.V.P.. fractie zal hem ongetwijfeld van antwoord dienen. Mr. Oud aan het woord. Mr. Oud, fractievoorzitter der V.V.D., oud-burgemeester van Rotterdam uitte zijn voldoening over het feit, dat de algemene politieke beschouwingen werden gevoerd zonder voorafgaande schriftelijke voorbereiding. Van de Europese integratie verklaar de hij zich een groot voorstander, al waarschuwde hij, dat men niet moet experimenteren met staat kundige constructies, waarvoor de tijd nog niet rijp is. De Kolen- en Staalgemeen schap besprekende, oefende mr. Oud critiek uit op het feit, dat er in deze Gemeenschap inbreuk dreigt te worden gemaakt op het principe van de vrije concur rentie Op transportgebied, die hij een levensvoorwaarde noemde voor de goede ontwikkeling van het Nederlandse transportwezen. Vooral onze Rijnvaart wordt hier door bedreigd. De voorstellen tot belastingver laging zag mr. Oud als het bewijs, dat de minister van financiën zich wel enige concessies heeft laten „ontwringen," maar dat de socia listische belastingpolitiek in feite gelijk blijft. De stijging van de uitgaven op de gewone dienst vond mr. Oud zeer „verontrustend," want daar door wordt de weg naar verdere belastingverlaging versperd. Ove rigens merkte mr. Oud op, dat hij er helemaal niet zeker van is, dat de minister van financiën „overtuigd" is van de noodzaak van belastingverlaging. De belas tingverlaging zag hij dan ook niet als een daad van de regering ,de regering heeft hier geen lei ding gegeven" maar uitsluitend als het gevolg van de aandrang uit de Kamer. Bijzondere aan dacht vroeg mr. Oud verder voor de z.g. „vergeten groepen," en voor de bezitters van kleine ver mogens. De discussies rond de loons verhoging beschouwde de heer Oud als een aanwijzing, dat er langzamerhand gebroken moet worden „oh, zeker niet opeens" met het systeem van de gelei de-loonvorming. Daardoor zouden wij eindelijk ook eens kunnen komen tot de bezitsvorming, meende hij. De lage inkomens van de middengroepen zag hij als het gevolg van de omstandigheid, dat de Overheid haar ambtena ren-apparaat maar uitbreidt. De Overheid zou beter kunnen beta len als zij minder ambtenaren in dienst zou hebben. Voor het in het verleden gevoerde huurbeleid had mr. Oud weinig bewondering. Hij drong aan op een wettelijke regeling voor de aanpassing van de huren. Gisteren kwam in Rotterdam het 3185 b.r.t. metende m.s. „Sles- vig" met een lading hout aan. Het schip heeft op zee een veronge lukte vlieger opgepikt. De man, die zeer vermoeid was en sliep, kon nog niet verhoord worden. Hij zou waarnemer geweest zijn aan boord van een vliegtuig van de RAF. Het vliegtuig, dat ver der ook bemand was door een piloot, zou van een hoogte van 7000 meter in zee zijn gestort, waarbij de piloot om het leven kwam. De waarnemer heeft zich volgens de kapitein van de boot gered met behulp van een para chute en in een rubberboot heb ben rondgedreven, voordat hij werd gevonden. De geredde waar nemer heeft deze lezing later be vestigd. Na bemiddeling van de Deense consul kon hij weer naar Engeland vertrekken. STEEKPARTIJ IN LUNAPARK ROTTERDAM, 20 Oct. In een lunapark aan de Kruiskade te Rotterdam is gisteravond een vechtpartij ontstaan tussen 'n aan tal Indonesische bedienden van de grote vaart en de 35-jarige kermisexploitant A. Junier. De oorzaak van een en ander is nog niet geheel duidelijk. Het slacht offer werd bij de vechtpartij met een scherp voorwerp in de rug en de arm gestoken. Hij bloedde hevig. In het ziekenhuis Bergweg is hij ter verpleging opgenomen. Er bestaat geen onmiddellijk le vensgevaar. De politie, die meteen ter plaat se was, heeft op aanwijzing van getuigen een aantal Indonesiërs aangehouden en voor onderzoek naar het bureau gebracht. Vier hunner werden in bewaring ge steld. In de loop van de nacht meldde zich een vijfde man. Het onderzoek is nog in volle gang. (Advertentie) Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. BONN. 20 Oct. De West-Duitse Bondskanselier Dr Konrad Adenauer, heeft Dinsdagmorgen zijn nieuwe kabinet aan de president van de Bondsrepubliek, Theo- dor Heuss, voorgesteld. De ministers werden officieel door de president benoemd. Het kabinet bestaat uit 15 ministeries. Er zijn negentien ministers, van wie vier zonder portefeuille. Vluchtelingen naar Oost- en W est-Duitsland BERLIJN, 20 October Volgens het Oost-Duitse blad „Neues Deutschland" zijn iin September ruim 3600 personen, die naar W. Duitsland waren gevlucht, terug gekeerd en 1332 West-Duitsers naar Oost-Duitsland gevlucht. West-Berlijnse zegslieden ver klaren dat dagelijks gemiddeld vijfhonderd Oost-Duitsers naar West-Duitsland kwamen. West-Duitse invoer van groenten en fruit Aanval op concurrentie BONN, 20 October Naar verluidt willen de fruit- en groen- tenproducenten in de bondsrepu bliek opnieuw trachten de bonds dag te bewegen tot het aannemen van een wet tot ordening van de markt in groenten en fruit. Ook in de vorige bondsdag is daarop reeds aangedrongen, doch het is nog niet tot een behandeling van de verzoeken gekomen. De Duitse producenten willen door zulk 'n wet de buitenlandse concurrentie zoveel mogelijk uitschakelen. Grootste veerboot van Europa RIVA TRIGOSO (Italië), 20 October (A.P.) Hier is een 4.850 ton metende veerboot te water gelaten, welke met zijn 121 meter lengte waarschijnlijk tot één van de grootste van Euro pa zal behoren. De boot is be stemd voor de dienst tussen Si cilië en het vasteland. Elf christendemocraten, vier vrije democraten twee afgevaar digden van de Duitse partij en twee van de vluchtelingen partij hebben in het kabinet, dat er als volgt uit ziet zitting Bondskanselier en minister van buitenlandse zaken: Dr Adenauer (Christen Democraat); Vice-kanselier en minister voor Europese economische samenwer king: Franz Bluecher (Vrije De mocraat) Binnenlandse zaken: Gerhard Schroeder (Christen Democraat); Financiën; Fritz Schaeffer (Christen Democraat); Economische zaken: Ludwig Erhard (Christen Democraat); Justitie: Fritz Neumayer (Vrije Democraat) Landbouw: Heinrich Luebke Christen Democraat) Arbeid: Anton Storch (Chris ten Democraat); Vervoer: Hans Christoph See- bohm (Duitse Partij); Vluchtelingen: Theodor Ober- laender (Vluchtelingenpartij Zaken geheel Duitsland betref fende: Jakob Kaiser (Christen Democraat) Huisvesting: Viktor Emmanuel Preusker (Vrije Democraat): Gezins- en jeugdzorg: Franz Josef Wuermeling (Christen De mocraat); Zaken betreffende de bonds raad (Eerste Kamer): Heinrich Hellwege (Duitse Partij); Ministers zonder portefeuille: LAND VAN MAU MAU-LEIDERS GECONFISKEERD NAIROBI, 20 October Sir Evelyn Baring, gouverneur van Kenia, heeft Dinsdag medege deeld, dat al het land van leiders der Mau Mau beweging door de regering zal worden geconfis- keerd. Leiders van de Mau Mau, van wie velen in detineringskampen in het Noorden van het land ge vangen zitten, zullen permanent buiten de gemeenschap worden gehouden. Belgisch ambassadeur bij Z.H. de Paus CASTEL GANDOLFO, 20 Oct. (A.P.) De nieuwe ambassa deur van België bij het Vatikaan, Joseph Berryer, heeft vandaag aan de Paus zijn geloofsbrieven aangeboden. Hij werd in plechtige particu liere audiëntie ontvangen op het zomerverblijf van Z. H. de Paus. Na de audiëntie heeft de am bassadeur het traditionele bezoek gebracht aan het graf van de Heilige Petrus in De Sint Pie- ter's Basiliek. Franz Josef Strauss (Christen Democraat)Robert Tillmanns (Christen Democraat)Walde- mar Kraft (Vluchtelingen Partij) en Hermann Schaefer (Vrije Democraat) Het ministerie van posterijen is nog onbezet maar zal worden toegewezen aan. een Christen- Democraat. 38 Nederlanders zijn uit Rus sische krijgsgevangenschap ont slagen. Zij zullen, na overdracht aan de Nederlandse autoriteiten, met bussen naar West-Duitsland worden vervoerd Men neemt aan, dat zij gister avond laat in het kamp bij Friedland nabij de grens tussen Oost- en West-Duitsiand zouden aankomen. De Nederlanders hebben tijdens de oorlog dienst gedaan in de S.S. Hun namen zullen later bekend gemaakt worden. schillende Europese organisa ties". Adenauer beloofde plechtig dat zijn regering zal samenwer ken met andere landen om be vrijd te worden van de hinder palen die de internationale han del en het verkeer in de weg staan. Hij zette een binnenlandse po litiek uiteen die er op gericht zal zijn de nationale productie op te voeren, de belastingen te verlagen en de regeringsuitgaven belangrijk te verminderen. Adenauer deelde mee, dat ver strekkende sociale hervormingen zullen plaats vinden voor ver hoging van het loon van de ar beiders, de zorg voor talloze we- BONN, 20 Oct. Adenauer heeft vandaag opnieuw een veiligheidspact voorgesteld tussen Rusland en de E.D.G. als eerste stap naar ontwapening over de gehele wereld. In zijn rede na de vorming van zijn nieuwe regering voor de komende vier jaar, verklaarde hij in de Bonds dag (Lagerhuis) dat de Sowjets kunnen aantonen of zij werkelijk vrede willen door dit aanbod aan te nemen. Hij drong aan op snelle rati- schillende Europese ficatie van het plan. voor het Europese leger en zei dat deze defensiegemeenschap niet alleen de agressieve oorlog tussen de deelnemers zou wegnemen maar tevens die tegen een derde party De E.D.G. zou de basis kunnen zijn voor een systeem van ver mindering der bewapening zoals voorgesteld werd door Eisenho wer in ziin rede van 16 April. Zijn aanbod aan Rusland doend, bracht hij in herinnering dat de West-Duitse regering dik wijls de bereidheid te kennen gegeven heeft zich bii een vei ligheidssysteem aan te sluiten. De kanselier verklaarde, dat de West-Duitse kiezers in over weldigende mate bewezen had den achter zijn politiek van in tegratie met de vrije landen van West-Europa te staan en hij be loofde met al zijn krachten de voltooiingvan het plan om 500.000 man Duitse troepen in het Europese leger opgenomen te krijgen, te zullen voortzetten. Hij bood een uit drie punten bestaande buitenlandse politiek aan; 1. herstel van de Duitse onaf hankelijkheid; 2. hereniging van het verdeel de Duitsland; 3. integratie van Duitsland in de Europese gemeenschap en de Unie van vrij Europa. Adenauer maakte bekend dat spoedig besprekingen zullen be ginnen tussen de Franse en Duit se regering. Hij hoopte dat een oplossing gevonden zal worden in de geest van Europese samenwerking over het Saargebied. Als eerste doel van de rege ring noemde hij de hereniging van Duitsland. Hij zei te hopen dat een conferentie van de Grote Vier Duitsland dichter bii dit doel zal brengen. Adenauer voegde hieraan toe, dat zijn regering nooit Russisch en Pools bestur zal erkennen over de grote gebieden die eerst aan Oost-Duitsiand behoord heb ben. „Het Duitse volk zal de Oder- Neisse grens nooit erkennen", zei hij. „Deze kwestie moet niet met geweld maar op vredelievende wijze worden opgelost". Adenauer legde er de nadruk op, dat de voorgestelde Europese gemeenschap bestaande uit zes landen, het zogenaamde Kleine Europa, niet het einddoel is. Alle Europese landen kunnen er zich bij aansluiten, zei hij. Hij voeg de er echter aan toe, dat de Duitsers begrijpen, dat verschil lende landen verhinderd zijn zich er bij aan te sluiten door andere verantwoordelijkheden. Hii zinspeelde hiermee op Enge land en zei: „Ik wens de nadruk te leggen op de positieve houding van Én- geland dat een intensief aandeel heeft in het werk van de ver zen. weduwen en andere slacht offers van de oorlog en de vluch telingen uit het Oosten op te ne men als nuttige leden. Hij drong aan op een groter bouwprogramma in het bijzon der van huizen voor jonggehuw de paren. Voor de versterking van het gezinsleven is een spe ciaal ministerie ingesteld. Na de rede van Adenauer is de Bondsdag tot volgende week op reces gegaan. Dan zal de po litieke verklaring van de kanse lier besproken worden. KARDINAAL SPELLMAN NAAR BRUSSEL BRUSSEL, 20 Oct. Kardi naal Spellman, Aartsbisschop van New-York, zal a.s. Vrijdag 23 October per vliegtuig uit Frank fort in België aankomen. De Kardinaal zal Zaterdag 24 October in Brussel een lezing houden onder auspiciën van de „Grandes Conferences Catholi- ques". De titel van zijn voordracht zal zijn: „Het werkelijke aan schijn van de Ver. Staten van Amerika, dankbaar kind van Europa". De Kardinaal zal zijn intrek nemen bij mgr. Ferdinand Cento, de Pauselijk Nuntius in Brussel. Zondag reist de Kardinaal per trein door naar Parijs. LONDEN, 20 Oct. (A.P.). Premier Churchill heeft vanavond opnieuw zijn plan voor een infor mele conferentie van de hoogste leiders van de grote mogendheden naar voren gebracht. Hij verklaar de, dat zijn regering „niet de ge dachte opgegeven heeft" die door hem voor de eerste maal op 11 Mei ter tafel werd gebracht. Churchill legde deze verklaring af in het Lagerhuis dat vandaag, na zijn zomerrecès, opnieuw bij een kwam. Hij drukte de hoop uit, dat Rus land de uitnodiging van de Weste lijke mogendheden om een confe rentie van ministers van Buiten landse Zaken van de Grote Vier in Lugano op 9 November bij te wonen, zal aannemen. Het voorstel, voor de conferen tie in Lugano, aldus de premier, „houdt geen verandering van ons standpunt in. Ons standpunt blijft dat vriendschappelijke, informele en persoonlijke besprekingen tus sen de leidende figuren en in de landen die hierbij in hoofdzaak betrokken zijn, goed zullen doen en niet gemakkelijk kwaad zou den kunnen aanrichten". Anthony Eden, die voor het eerst in het Lagerhuis verscheen BERLIJN, 20 Oct. (A.P.) Vier communistische politie-officieren zijn door anti-communistische groepen in het door de Sowjets bezette Cottbus doodgeschoten, zo hebben de Oostduitse autoriteiten vandaag bevestigd. Volgens het partijblad van Cottbus hadden politieman nen „bun levens verloren in de strijd tegen de fascisti sche ondergrondse beweging". de politieofficieren bijwonen „om deze te maken tot een machtige demonstratie tegen het fascisme". ,De dood van onze kameraden van de volkspolitie herinnert ons er aan nog meer op onze hoede te zijn en geen zachtmoedigheid of genade te tonen tegenover de vijanden van onze republiek", al dus de proclamatie. De schietpartij te Cottbus is het eerste verzet op leven en dood tegen het Oost-Duitse com munistische bewind sinds de re volte van de arbeiders op 17 Juni. Drie van de officieren werden j.l. Zaterdag, waarschijnlijk in een nederlaag, in deze textiel stad in Brandenburg doodgescho ten. Één „werd enige dagen eer der door dezelfde moordenaars" gedood, aldus de communistische „Lausitzer Rundschau". Over het lot van de verant woordelijke leden van de onder grondse wordt niets gezegd. De politieofficieren, die Zater dag gedood werden in een gevecht met „fascistische terreurbenden" waren lt. kol. Herbert Hoffman, 1 lt. Martin Lehmann en sgt. Heinz Sunkel. De vierde officier was 1 lt. Grummini. Volgens het communistische blad was de schietpartij „een schakel in de keten van systema tische sabotage activiteit van agenten, spionnen en moorde naars van de Brits-Amerikaanse geheime dienst en hun Duitse agenten". „Wij weten dat het bevel voor deze moorden in Washington en Bonn gegeven werd", zo betoogde de „Lautsitzer Rundschau". In een openbare proclamatie heeft de leiding van de commu nistische partij in het district Cottbus geëist, dat „kameraden en inwoners" de begrafenis van EERSTE SNEEUW IN APPENIJNEN Wolven komen uit hun schuilhoeken SPOLETO, 20 Oct. (A.P.) Maandag is in de hoge Apenijn- nen in Italië de eerste sneeuw van het jaar gevallen en korte tijd later begonnen de wolven hun jaarlijkse aanvallen op de schapen, die op de weilanden in de dalen graasden. Volgens de boeren zijn reeds 19 schapen het slaochtoffer van deze aanvallen geworden. De wolven komen ieder jaar na het vallen van de eerste sneeuw naar beneden om op de schapen jacht te maken. Ter verfraaing van Singapore SINGAPORE, 20 Oct. De gemeenteraad van Singapore heeft zijn pogingen gestaakt om een nakomeling te vinden van de Ne derlander K. W. B. van Kleef, die vele jaren als koopman te Singa pore heeft gewoond en aan de gemeenteraad een bedrag van 370.000 dollar heeft nagelaten „voor de verfraaiing van de stad". De commissie voor de vaste goederen en de brandweer, die begonnen is met het geld van van Kleef een modern aquarium in de stad te bouwen, achtte het pas send, dit door een nakomeling van de Nederlander te laten ope nen, maar zij zag van haar voor nemen af, na vernomen te heb ben dat van Kleef vrijgezel was, toen hij op 18 Juni 1930 te Haar lem overleed. Van Kleef had te kennen gege ven, dat hij het geld aan Singa pore naliet, omdat hij daar een prettig leven had gehad. Nederlands schip in Zweden aan de grond STOCKHOLM, 20 Oct. Het 250 ton metende m.s. „Schok land" uit Zwolle is vandaag op het in de buurt van Stockholm gelegen Malar-meer aan de grond gelopen. Het schip was met graan onderweg van de aan genoemd meer gelegen stad Arboga naar Rotterdam. Tengevolge van de stranding werd het gehele scheep vaartverkeer op de Arboga-rivier, de verbinding tussen het Malar- meer en de Oostzee, gestremd. De Rampaartsedijk tussen de nog geïnundeerde vier bannen van Duiveland polder en de droog gevallen polder Oosterland zal worden opgehoogd tot 3.20 meter plus N.A.P. Op deze dijk komt dan nog een bekisting van 80 cm, zodat de hoogte vier me ter plus N.A.P. wordt. Met het plaatsen van de bekisting is men reeds begonnen. VAANDRIG „VAN KöPENÏCK" 's-GRAVENHAGE, 20 Oct. De advocaat-fiscaal bij het hoog militair gerechtshof heeft heden morgen bevestiging van het von nis van de Krijgsraad te Velde Oost gevraagd tegen de soldaat van de Vrijwillige Nationale Re serve J. D. P. de G. uit Arnhem, die wegens het opzettelijk dra gen van rangonderscheidingsteke nen van vaandrig in eerste aanleg was veroordeeld tot f 75 boete, subs. 25 dagen hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Arrest van Hoge Raad De Hoge Raad heeft arrest ge wezen in een zaak van S. van V. autohandelaar te Nieuw Loos- drecht, die in cassatie is gekomen van een schriftelijk vonnis van de Economische Politierechter bij de rechtbank te Utrecht, waarbij hij van rechtsvervolging werd ontslagen voor de hem ten laste gelegde overtreding der winkel sluitingswet wegens het houden van een automarkt na sluitings tijd der winkels. Deze markt zou gehouden worden des avonds om acht uur op het Veemarktplein te Utrecht. De requisant werd wel geacht zich schuldig te hebben gemaakt aan een strafbaar feit, maar van rechtsvervolging ont slagen omdat er geen schuld aan. wezig werd geacht. Van V. had voor de Hoge Raad aangevoerd, dat het te koop aan bieden van een automobiel geen overtreding vormt van art. 8 der winkelsluitingswet, omdat auto mobielen geen waren" zijn in de zin van voornoemd wettelijk voorschrift. De Hoge Raad heeft uitgemaakt dat voor een dergelij ke beperkte opvatting van het be grip „waren" geen grond bestaat. Het beroep werd verworpen. sedert zijn afwezigheid van zes maanden door ziekte, drukte eveneens de hoop uit dat de Rus sen de uitnodiging voor Lugano zullen aannemen. Hij zei: „Als zij dit doen dan twijfel ik er niet aan of het zal mogelijk zijn vor deringen te maken naar een oplos sing voor de Duitse en Oosten rijkse kwesties, hetgeen dan zal bijdragen tot een belangrijke ver mindering van de spanning in de wereld". i Taak van Olievos ten einde BRUINISSE, 20 October - Hejt motortankschip „Olievos" heeft vanaf medio Februari een dage lijkse dienst onderhouden tussen de waterleiding Rotterdam en Bruinisse. om deze gemeente van drinkwater te voorzien. Voor 1 Februari betrok Bruinisse het van de waterleiding Schouwen- Duiveland uit de duinen van Haamstede. Thans loopt te Bruinisse al weer op geregelde tijden water uit de kraan. De gemeente Oos terland zal worden voorzien uit op Zijpe (bij Bruinisse) te plaat sen grote tanks. Het water wordt geleverd door de Waterleiding Mij West-Brabant (Ossendrecht) via de onlangs door de te Zijpe gelegde plastic leiding. De „Olie- vos" heeft zijn taak volbracht. PLASTIC CAROSSERIE VOOR AUTO'S LONDEN, 20 Oct. (A.P.) De Singer Autofabrieken hebben vandaag de eerste Britse auto met een geheel uit plastics ver vaardigd carosserie getoond, welke, volgens de fabrikanten, een snelheid van 145 km/u zal halen. De twee-deurs open auto voor vier personen wordt uitsluitend voor de export gemaakt. De gehele carrosserie bestaat uit slechts vijf persstukken van .glas fibre, dat, naar gewicht berekend, sterker dan staal is. „SPIONNAGE" VOOR RIAS Gevoelig gestraft BERLIJN, 20 October Frau Ursula Schuska, de echtgenote van een Oost-Duitse arbeider, is tot twee en een half jaar ge vangenisstraf veroordeeld, omdat zij het Amerikaanse radiostation RIAS zou hebben irigelicht over de toestand in de fabrieken in haar woonplaats in Thüringen. Dit werd vandaag door de com munistische autoriteiten in Ber lijn meegedeeld; haar man zal, beschuldigd van hetzelfde feit, afzonderlijk worden berecht. LEGPENNINGEN VOOR CHRISTCHURCH- WINNAARS 's-GRAVENHAGE, 20 Oct. Als morgen om 15.00 uur de K.L.M. Liftmastex PH-TGA „Dr. Ir. M. H. Daimme" op Schiphol arriveert, terug van ziin triomf tocht naar Christohurch, zal tij dens de huldiging op Schiphol de bemanning onder meer worden toegesproken door ir. P. J. J. M. Cuypers, vice-voorzitter der Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. Het hoofdbestuur der K.N.V. V.L. heeft, toen de uitslag van de handicap-race bekend werd, besloten elk der bemanningsle den de legpenning der vereniging als huldeblijk voor deze bijzon dere prestatie toe te kennen: de vliegers, radiotelegrafisten, boordwerktuigkundigen en navi gator in zilver, het cabineperso neel (stewards en stewardessen) in brons. De heer Cuypers zal deze penningen Woensdagmiddag uitreiken. Op elke penning komt behalve de naam en funotie van het bemanningslid, de volgende inscriptie voor: „Christchurch- race 810 October 1953, als hul de van luchtvaartgezind Neder land. verenigd in de K.N.V.V.L,".

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5