Moderne jachtvliegtuigen worden te ingewikkeld Bedrijfsleven moet helpen moeilijkheden op te lossen Wrei in I Giftmenger veroordeeld tot 12 jaar Enorme overstromingen in Noord-Italië Studenten hielden eerste Triëst-demonstratie in Rome Roden eisen verantwoording over 98.742 krijgsgevangenen ABDUSIROOP Nadelig voor gevechtswaarde „Mens en melodie" Doelmatige werkloosheidsbestrijding Mening directeur D.U.W. Vechtpartij voor Russische ambassade De moordzaak in Bilthoven Maastricht was zonder stroom Inbreker maakte 6000.- buit Opnieuw slachtoffers Frans offensief tot staan gekomen SNEL BUITEN ADEM Beroep verworpen door Hoge Raad Voorbeeh zaaide he Lagerhuis g er over pra BOEKENHOi Rajina 6 Woensdag 21 October 1953 De Amerikaanse Sahre is vrijwel het toppunt van technische volmaaktheid, doch de mili taire piloten geven de voorkeur aan lichtgewicht-jagers, die slechts de hoogst noodzake lijke uitrusting bevatten. (Van onze luchtvaartmedewerker) Het is altijd interessant en leerzaam om zich in de histo rie te verdiepen, maar als men zich met de luchtvaart historie gaat bezighouden, staat men eenvoudig perplex over de zeer snelle ontwikkeling van het vliegtuig. De gehele luchtvaarthistorie is namelijk nog maar vijftig jaar oud en wie een vliegtuig uit de begin-periode naast een hedendaagse recordbreker plaatst, ziet zo'n hemels breed verschil, dat het nauwelijks te geloven is dat hier maar vijftig jaren tussen liggen. is b.v. dat het constructiegewicht van het vliegtuig evenredig toe- Nog sterker spreekt wellicht de ontwikkeling van het militaire vliegtuig tot de verbeelding, als men ziet met wat voor een licht en onbetrouwbaar geval de jacht vliegtuigen van vijf en twintig jaar geleden hun tegenstander te lijf moesten gaan en in welke snelle, zwaarbewapende vogels men het tegenwoordig doet. Men zou zo zeggen dat de mo derne straaljager zo ongeveer het toppunt van technische volmaakt heid moet zijn en voor zover men selijkerwijze mogelijk, is hij dat ook wel, maar juist daardoor schijnt hij nu bij de jachtvliegers in discrediet te zijn gekomen: hij is te volmaakt. De vliegers heb ben niet helemaal ongelijk, want als men nagaat wat er zbal in een een modern jachtvliegtuig nodig is om het toestel plus de be stuurder onder alle omstandighe den zo goed mogelijk tegen alle eventualiteiten te beschermen, dan begrijpt men wel dat zo'n vliegtuig een uiterst ingewikkeld mechanisme is geworden. Niet alleen de aanwezigheid van de di verse roeren, kleppen, trimvlak- ken e.d. die allen hun bedienings handles hebben, draagt hiertoe bij, maar zo'n toestel moet op gro te hoogte kunnen opereren, zodat de cockpit als drukcabine moet worden uitgevoerd, terwijl tevens voor verwarming en ventilatie moet worden gezorgd, anders zou de bestuurder bevriezen. Dan zijn er de nodige instrumenten, som migen in duplo, waarschuwings- lichten, standaanwijzers en bedie ningsknoppen, er is een radio installatie, er zijn vuurwapenen, raketten of bommen aan boord en er is tegenwoordig ook een auto matisch vizier, dat het vliegtuig vanzelf op het vijandelijke toestel richt en dus een doeltreffend vuur mogelijk maakt. Voor dat alles zijn dan weer diverse hulp aggregaten nodig plus talrijke lei dingen, buizen en kabels, met een totale lengte van enkele tientallen kilometers. Nu laten wij de schietstoel en verdere reddings uitrusting nog even buiten be schouwing. Opvallende nadelen. Wat die gecompliceerdheid alle maal nog meer met zich mee brengt, behalve het feit dat die éne man aan boord van zo'n jager zijn handen vol heeft aan het controleren van al die apparaten Het Octobernummer bevat naast andere lezenswaardige bij dragen een belangrijk uittreksel van Hennie Schouten over de voortreffelijk gecomponeerde, uit nemend geschreven biogra.phie over Hugo Wolf geschreven dooi de Engelse musicoloog Frank Walker en in 1951 verschenen te Londen. Met onvermoeibare ijver en grote scherpzinnigheid heeft Walker materiaal verzameld en tot een levensbeschrijving ver werkt, die uitermate exact is en tevens boeiend. Degenen, die zich voor de grote liederencomponist Wolf bijzonder interesseren en tevens de mens Wolf in zijn on handelbaarheid en uitbarstingen van nerveuze geïrriteerdheid in details willen leren kennen, vin den hierin een boek dat tot de allerbesten behoort. Verder be vat het nummer een artikel over Goethe en Mozart en het beken de binnen- en buitenlands nieuws. neemt, men heeft wel eens ge zegd, dat voor het aanbrengen van een kilo extra uitrusting ver bouwingen nodig zijn, die het totaalgewicht men tien kilo ver hogen. Verder brengt het met zich mee, dat de productie langer duurt en de vliegtuigen kostbaarder wor den. Enige cijfers ter illustratie: een Amerikaans jachtvliegtuig van tien jaar geleden woog 4635 kg, zijn opvolger van dezelfde fabriek, die nu gebruikt wordt, weegt ruim 10.000 kg, tien jaren geleden waren er 48.000 manuren nodig om zo'n toestel te bouwen, nu 1.132.000. Voor het bedrag, waarvoor men twintig jaar gele den 1100 jachtvliegtuigen kon ko pen, krijgt men er nu nog geen 400. Deze cijfers zeggen wel iets en er komt dan nog het argument bij, dat in een oorlog jachtvlieg tuigen doorgaans een vrij korte levensduur hebben, zodat men het vrij overbodig vindt om ze zo ingewikkeld en volmaakt te bouwen. Men kan dan beter vliegtuigen hebben van een een voudiger type. Die mening schijnt nu te worden bevestigd door het feit, dat de Russische Mig jagers, die hun uitrusting tot het meest noodzakelijke hebben beperkt (de Russische toestellen hebben b.v. geen rugpantsering voor de be stuurder) in het luchtgevecht veel wendbaarder bleken te zijn dan de Amerikaanse Sabres en boven dien een grotere stijgsnelheid ble ken te hebben. Een Sabre weegt totaal 7200 kg, terwijl de Mig slechts tot 4950 kg komt, dus bijna 2Va ton minder. Dat desondanks de Uno-vliegers, de baas zijn ge bleven in de Koreaanse lucht kan in hoofdzaak worden toegeschre ven aan, de uitstekende training van de bemanningen, die beter met hun toestellen weten om te gaan dan de vliegers van de Migs. Naar een lichtgewicht jager? De klachten over de gecompli ceerdheid van de moderne jacht vliegtuigen stammen van de vlie gers zelf, die van mening zijn dat zij heel wat van die moderne apparatuur kunnen missen om behoorlijk te kunnen vechten, met name de talrijke leidingen en ka bels van verwarming, luchttoe voer, radio e.d., die zij tezamen „spaghetti" noemen, zijn een doorn in hun oog, terwijl zij met name het nieuwe radarvizier een „onhandig bakbeest" noemen, de betreffende autoriteiten van de geallieerde luchtmachten zijn dientengevolge, aan dit probleem enige aandacht gaan besteden en ook de constructeurs hebben de klachten van de Amerikaanse jachtvliegers vernomen. Het gevolg is, dat er hier en daar al stemmen zijn opgegaan, om lichtgewicht-jagers te gaan bouwen die slechts de hoogst noodzakelijke uitrusting bevatten. Klein van stuk. Hoe stelt men zich nu zo'n licht jagertje voor? In de eerste plaats worden ze klein van stuk, maar zij zullen desondanks alle nood zakelijke uitrusting, zoals brand stoftanks, radio, schietstoel en bewapening kunnen bevatten en zij zullen pijl vleugels en intrek bare wielen hebben. Er zullen speciale lichtgewicht-straalmoto ren voor gebouwd moeten wor den. Alle brandstof zal in de romp worden ondergebracht, zodat men de vleugel als één licht en sterk geheel kan bouwen. De toestellen zullen bijzonder snel kunnen stij gen en een bewapening hebben van 2 kanonnen of 4 mitrailleurs. Men zal zeer eenvoudige con structiemethoden toepassen en alle onderdelen zo simpel moge lijk houden. Volgens de bereke ningen kan men dan een vliegtuig bouwen, dat driemaal zo licht is als de tegenwoordige jagers, in vijfmaal zo weinig tijd kon wor den gebouwd en bovendien nog vier a vijfmaal zo goedkoop zijn. Het ziet er dus allemaal wel zeer aantrekkelijk uit. Maar, zo zal men vragen, hoe ver is men er nu mee? Welnu, er wordt al aan diverse ontwerpen in Amerika en Engeland gewerkt en de Fransen hebben er zelfs al één, die vliegt. Dit toestel, de Ba- roudeur, heeft geen onderstel, maar start op een plat wagentje waarop hij over het terrein rijdt, terwijl hij zich loskoppelt als hij gaat stijgen. Landen doet hij op een schaats onder de romp. Het voordeel van een dergelijk vliegtuig is, dat het geen betonnen startbanen nodig heeft, maar op zijn karretje rustig over een grasveld kan rijden. Al weer goedkoper dus. Al met al is er nog wel enkele jaartjes ont- wikkelingstijd nodig voordat de lichtgewicht jagers in massapro ductie gaan en dan is het nog de vraag in hoe weinig tijd zij door het onbemande raketprojectiel achterhaald en vervangen wor den. Want het gaat er toch naar toe, dat te zijner tijd de robot wapens het werk gaan doen en de vliegers op de grond blijven. De directeur van de Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken (D.U.W.) dr. ir. D. R. Mansholt, heeft tijdens de algemene vergade ring van het Koninklijk Nederlandsch Landbouw Comité te Den Haag gesproken over „doelmatige werkloosheidsbestrijding in Nederland en haar betekenis en gevolgen voor de agrarische werkgever". Dr Mansholt zeide, dat er in landbouwkringen bezorgdheid be staat over de „zuigkracht" van de door de D.U.W. gesubsidieerde werken op de arbeidskrachten, die in het landbouwbedrijf op normale wijze emplooi vinden. Volgens spreker moet deze be zorgdheid lang niet altijd in het bijzonder op de D.U.W. betrek king hebben. De D.U.W. heeft pas een taak, indien een arbei der geen werkgelegenheid meer heeft in eigen beroep dan wel hem geen passend ander werk buiten zijn beroep kan worden aangeboden. In de afgelopen jaren is gestreefd naar aanvul lende werkgelegenheid voor hen, die gedurende korte of langere tijd niet in hun eigen beroep kunnen worden geplaatst. In belangrijke mate geschiedt dit door uitvoering van openbare werken waarvan de uitvoering de behoefte aan arbeidskrachten van het bedrijfsleven niet door kruist. Daarnaast kunnen ten behoeve van de landbouw cul tuurtechnische werken worden uitgevoerd, die door de Cultuur- Technische Dienst (C.T.D.) kun nen worden gesubsidieerd. Bij dit werk kunnen (tijdelijk) werkloze landarbeiders worden betrokken. Tussen de categorieën van het normale werk, van de D.U.W. en van de C.T.D. behoort een zeke re „fijnregelin.g" te bestaan. Moeilijkheden Aan dit gehele complex van arbeidsbezetting kleven diverse moeilijkheden, die alleen kunnen worden opgelost in het geheel van de algemene werkgelegen- heidspolitiek en de werkloos heidsbestrijding, die daarmee samen gaat. Het beleid van werkloosheids bestrijding in de landbouwsector hangt nauw samen met die in andere bedrijfstakken. Daarbij behoort een goede geestesgesteld heid van de individuele werk gever en van de werkgever als groep, vooral ook met het oog op de losse arbeiders. Tot doelmatig werk, aldus dr Mansholt, zal de samenwerking tussen overheid, bedrijfsleven, kerken, sociale en culturele or ganisaties verstevigd en uitge bouwd moeten worden. Slechts op deze manier zal men kunnen komen tot een goede organisatie van de aanvullende werkgele genheid en slechts op deze wijze kan een doelmatige werkloos heidsbestrijding worden verwe zenlijkt. Een zekere strijdigheid van belangen zal altijd wel blij ven bestaan, maar verbeteringen ten aanzien van de tegenwoor dige omstandigheden zullen aan zienlijk kunnen zijn. Inmiddels zijn nieuwe moge lijkheden getoetst, als de toepas sing van de vrije loonregeling, waarvoor de aard der werk zaamheden bepalend is. Als b.v. bij cultuurtechnische werken. Voorts wordt een systeem van bemiddeling en onttrekking van arbeidskrachten op basis van het vrije bedrijf gevolgd, voor zover de behoeften van het bedrijfs leven niet in het gedrang komen. Dit betekent dus overleg tussen arbeidsbureaux en bedrijfsleven over het vaststellen van vrije objecten", waarmee begonnen wordt als werkloosheid ontstaat en keuze-objecten, die eveneens bij werkloosheid beginnen met onttrekking daaraan bij behoef ten aan het bedrijfsleven .Daar naast blijven open objecten be staan, waarbij de oude werkwijze wordt gevolgd. Streven naar beperking Tenslotte is er een streven om de D.U.W.-bemoeienis met de ob jecten zo veel mogelijk te beper ken door, waar mogelijk, regie- werk door aangenomen werkte laten vervangen. Dit laatste is een der belangrijkste voorwaar den voor een goede werkgelegen- heidspolitiek, aldus dr Mansholt. Experimenten hebben bewezen dat bestaande en toekomstige moeilijkheden in samenwerking met het bedrijfsleven kunnen worden opgelost. Deze samen werking heeft betrekking op het vinden van een oplossing voor de loon-inkomsten van vaste, losvaste en losse landarbeiders. Het geven van binding van ar beiders aan bedrijven, die geen subsidie behoeven en het verkrij gen van voldoende voor uitvoe ring gereed zijnde cultuurtech nische werken. Voorts is samen werking van het bedrijfsleven als geheel met de overheid nood zakelijk ten aanzien van uit te voeren aanvullende werkgele genheid in. verband met de be hoeften aan arbeidskrachten in verschillende seizoenen. Tenslotte zeide dr Mansholt, dat veel begrip zal moeten wor den opgebracht voor de psycho logische invloeden op de door werkloosheid bedreigde of ge troffen arbeider. ROME, 20 Oct. Een duizend tal studenten heeft vandaag in Rome gedemonstreerd in verband met de kwestie Triëst. Zij mar cheerden door de straten met meevoering van vlaggen De optocht bewoog zich van het centrum van Rome naar de buitenwijken. Een kleinere groep van onge veer 200 mensen verzamelde zich bij Ihet Colosseum met banieren borden, waarop te lezen stond:en barden en marcheerde door en „Tito gelijk aan Rusland", „Tito, verlaat Triest"" en „Lang leve het Italiaanse leger". De demon stranten riepen „Weg met Tito" en „De Slaven uit Triëst." Het is de eersie demonstratie in Rome, sinds het Engels-Ame rikaanse besluit om de zone-A van het vrije gebied aan Italië over te dragen, werd afgekon digd. De politie hield nauwlettend het oog op de demonstranten. De betoging vormde een belemme ring voor het verkeer tijdens het speruur. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft gisterochtend arrest gewe zen in de zaak tegen de 27- jarige mr fV. K. Franken, repe titor uit Bilthoven. Wegens moord op zijn vader en poging tot moord op zijn broer legde het hof hem 12 jaar gevangenis straf op met aftrek van de pre ventieve hechtenis en met de be paling dat de veroordeelde daar na ter beschikking van de rege ring zal worden gesteld om van harentwege te worden verpleegd. Bovendien was in het arrest opgenomen, dat F. de hem op gelegde 12 jaar zal doorbrengen in een bijzondere strafgevange nis. De uitspraak is conform de eis met uitzondering van de pre ventieve hechtenis, die de pro cureur-generaal veertien dagen geleden bij zijn eis niet in min dering wilde zien gebracht. In eerste instantie was F. door de Utrechtse rechtbank tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Naar men zich zal herinneren deed F. jr. gedurende verschei dene maanden van het vorig jaar enkele malen vergif in het eten van ziin familie. Op 8 Juli 1952 overleed als gevolg daarvan, de vader. De zoon werd eerst in Augustus gearresteerd nadat het Het sesrtrek om de noljfioke eenheid P-v.d. A.-deTewotie De Katholieke werkgemeen schap in de P.v.d.A. deelt mede, dat haar delegatie in het open gesprek over het vraagstuk van de eenheid der Nederlandse Ka tholieken ten aanzien van de po litiek met vertegenwoordigers van de K.V.P. en de K N P. zal bestaan uit heren Joan Willems te Oisterwijk, voorzitter der Ka tholieke werkgemeenschap, Geert Ruygers te Rijswijk en dr. B. S. A. A] te Amersfoort. In de pro cedure-commissie zal de werk gemeenschap vertegenwoordigd worden door de heer Willems. stoffelijk overschot van de vader was opgegraven en er sectie op was toegepast. Het motief voor deze moord is tijdens het proces niet duide lijk geworden. KONING HOESSEIN BIJ Z.H. DE PAUS ROME. Z. H. Paus Pius XII heeft Dinsdag in zijn zomerver blijf te Castel Gandolfo koning Hoessein van Jordanië in parti culiere audiëntie ontvangen. De audiëntie duurde een kwartier. De 17-jarige koning is Dinsdag avond per vliegtuig naar Jordanië vertrokken met het oog op de spanning tussen Israël en zijn land naar aanleiding van de Is raëlische aanval op het Jordaanse dorp Kybia. In de nacht van Maandag op Dinsdag kort na twee u. is Maas tricht, met uitzondering van Wijk, zonder stroom komen te zitten, doordat er brand ontstond in het schakelstation van het gemeente lijk electriciteitsbedrijf in de Bat terijstraat. De oorzaak van deze brand, waardoor aanzienlijke schade werd aangericht, was kortslui ting. Leden van de technische dienst stelden direct alles in het werk om de stroomvoorziening zo spoedig mogelijk te herstellen. Intussen zag men zich in een aantal bedrijven genoodzaakt het werk neer te leggen, terwijl el ders op eigen centralen werd overgeschakeld, zoals b.v. in het ziekenhuis St. Annadal en bij de rijkstelefoon. Bij de rijkstelefoon deed zich omstreeks half vijf weer een storing voor, die echter spoe dig verholpen was. Op straat waren de oude gas lantaarns de enige lichtpunten in de duisternis. Amsterdams Elftal tegen Brussel Het Amsterdams elftal, dat Za terdag 24 October 'in het Ajax- stadion te Amsterdam uitkomt te gen Brussel, is als volgt samen gesteld: Doel: Hagenaars (Volewij- ckers); achter: van der Oordt (Volewijckers) en Mesman (Blauw-Wit); midden: Bouwens (Ajax) Krist (Ajax) en Kuij- pers (Volewijckers); voor: Ol- denihof (Watergraafsm.), Vanhoff (D.W.S.), Michels (Ajax), Feit man (A.F.C.) en van der Wel (Aiax); reserves: Mouw ditas), Boskamp (Ajax). Meijer (D.W.S.) en Tolmeyer (Blauw- Wit). het Corso, de drukste straat van Rome. De politie hield ook hier nauw lettend toezicht, doch kwam niet tussenbeide. Enkele demonstranten begaven zich naar de Joego-tSlavische le gatie in de Parioli-wijk. Zij rie pen: „Weg met Tito" en zwaai den met hun vlaggen en borden. Studenten en politie hebben voor de Russische ambassade ge vochten. De politie maakte van haar gummiknuppels gebruik om de studenten terug te dringen. De sudenten antwoordden met stok ken. Vele van hen liepen ver wondingen op. Duizenden studenten van mid delbare schalen en van de uni versiteit hadden zich samenge trokken rond het gebouw van de Russische ambassade, dat be waakt werd door honderden agenten. De leiders van de demonstra tie werden in leger vracht wagens geduwd, waarop zij door het zin gen van liederen hun demon stratie voortzetten. Voor de Amerikaanse en Britse ambassade hebben ook duizen den studenten gedemonstreerd, maar zij werden door de politie op een afstand gehouden. DEDEMSVAART. Aan het Lichtmiskanaal werd tijdens af wezigheid van de bewoners inge broken. Een bedrag van f 6000. en tal van sieraden werden buit gemaakt. De inbraak geschiedde overdag, terwijl een politiepost van de rijkspolitie op nog geen honderd meter van het bewuste pand, de smid W„ verwijderd is. Binnenkort verklaring over Brits-Egyptische onderhandelingen LONDEN, 20 Oct. Minister van Buitenlandse Zaken Eden heeft in het Lagerhuis meege deeld, dat de besprekingen met Egypte over de bases in de Ka naalzone een vergevorderd sta dium hebben bereikt. Hij hoopte daarover binnen enkele dagen een verklaring te kunnen afleg gen. Normen salarissen gemeentelijke vakleerkrachten De vaststelling van het Kon. besluit, waarbij o.m. de volle dige ontknikking van de wedden van de onderwijzers heeft plaats gehad, heeft de minister van Binnenlandse Zaken aanleiding gegeven de bestaande normen voor de basis) ^wedden van de gemeentelijke vakleerkrachten op dienovereenkomstige wijze te herzien .De minister heeft aan de gemeentebesturen verzocht, te bevorderen, dat de geldende wed- denregeling voor de vakleer krachten voor zoveel nodig, in overeenstemming met de nieuwe normen wordt gebracht. Duitse bezoekers te Rotterdam Dezer dagen brachten 25 ver tegenwoordigers van West-Duitse Reisbureaux, die een studiereis door Nederland maakten, een bezoek aan Rotterdam en dit be helsde een rondrit en een rond vaart, alsmede een bezoek aan Diergaarde Blftdorp. Het diner werd tevens in Rot terdam gebruikt. De avonduren werden besteed met een bezoek aan de nieuwe winkelwijken in het centrum van de stad. Het gezelschap reisde daarna af naar Harwich. Handelsovereenkomst N ederlandHongarij e Gisteren is een handelsover eenkomst tussen Nederland en Hongarije tot stand gekomen met lijsten van goederencontigenten voor de periode 1 October 1953 tot 1 October 1954. Als voornaamste Nederlandse exportproducten kunnen worden genoemd: land- en tuinbouwza- den, lompen, vlaslint, rayonga rens, chemische en pharmaceu- tische producten, electrotechni- sche producten, machines enz. Als voornaamste Hongaarse ex portproducten mogen worden ge noemd diverse land- en tum- bouwzaden, oliehoudende zaden en eetbare oliën, mout, chemi sche en pharmaceutische produc ten, rijwielonderdelen, machines enz. De omvang van het handels verkeer wordt geschat op rond 30 millioen gulden over en weer. De goederencontigenten zullen op de gebruikelijke wijze worden gepubliceerd. LONDEN, 20 Oct. De com munistische onderhandelaars op Korea hebben vandaag geëist dat het geallieerde opperbevel ver antwoording aflegt van 98.742 communistische krijgsgevangenen die volgens hen nog vermist worden, aldus radio Peiping. Door de radio werd de inhoud bekend gemaakt van een nota, die vandaag overhandigd werd aan de geallieerde opperbevel hebber in Panmoendjon. De communisten eisen in hun nota een lijst van alle gevange nen die het geallieerde opper bevel heeft overgedragen aan de neutrale repatriëringscommissie, aldus de radio. MILAAN, 20 Oct. (A.P.) In sommige streken van Noord- Italië heeft het vandaag voor de zesde achtereenvolgende dag ge regend, waardoor de rivieren blijven stijgen en bruggen en ge bouwen weggespoeld worden. Er wordt melding gemaakt van drie nieuwe slachtoffers, waar door het aantal slachtoffers van de stormen gestegen is tot op zijn minst 13. Te Avio stortte een door het water ondermijnde vloer van een school in, waardoor twee stu denten onder het puin bedolven werden. Eén werd gedood en de andere ernstig gewond. Een jonge vrouw is verdron ken tengevolge van de overstro ming van de rivier de Adige, ter wijl in de Po een man verdronk, nadat zijn boot bij Ferrara om geslagen was. De grote weg van Turijn naar Moncenisio is versperd door een geweldige landverschuiving van modder en keien en tal van klei nere wegen zijn onbruikbaar. Te Montevacino bij Trento is een huis ingestort waardoor een uit zeven personen bestaand gezin bedolven werd. Allen zijn met slechts kleine verwondingen in veiligheid gebracht. Naar gemeld wordt, zijn tien tallen personen bij auto-onge lukken veroorzaakt door wegge spoelde wegstukken en de ver blindende regen, gewond. In Indo-China HANOI. 20 Oct. Het Franse offensief in Indo-China, dat ver ledenleden week Donderdag be gon, is tot staan gekomen. In to taal zijn de Uniestrijdkrachten 25 kilometer opgerukt, doch sedert Zondag zijn geen vorderingen meer gemaakt. Mogelijk zal later het offensief worden hervat, doch voor het ogenblik is 'tFranse opperbevel niet van plan door te stoten naar Than Hoa of een ander centrum van de Vietminh. De troepen hebben opdracht ge kregen weerstandsnesten van de opstandelingen in het veroverde gebied op te ruimen, de posities te consolideren en te zoeken naar verborgen wapenopslagplaatsen. Dr. Jagan niet naar Schiphol SCHIPHOL, 20 Oct. Wel is Dr Jagan. de afgezette premier van Brits Guyana, vanavond met het K.L.M.-lijnvliegtuig uit Para maribo op weg naar Nederland geweest, doch reeds boven Ne derlands grondgebied werd het toestel door de verkeerstoren op Schiphol teruggestuurd naar Frankfurt, de laatste landings plaats voor Schiphol, omdat men een landing van het toestel op de Amsterdamse luchthaven in de heersende mist te riskant achtte. De communistische nota, die ondertekend was door maar schalk Kim II Soeng, de opper bevelhebber van de Noord-Ko- reanen en generaal Peng Teh Hoeai. commandant van de Chi nese strijdkrachten, sprak de be schuldiging uit dat de 98.000 ver miste krijgsgevangenen „in Ame rikaanse gevangenschap verke ren". Advertentie Maak Uzelf niet wijs, da» kort ademigheid „Nu eenmaal bij Uw gestel hoort!" Neem het snel werkende, verzachten de middel, dat het taaie en gevaarlijke slijm oplost: AKKERS De voetbalprijsvraag 's-GRAVENHAGE, 20 Oct. De Hoge Raad heeft heden arrest gewezen in de zaak van de voet balprijsvraag, georganiseerd door de dagbladen „De Telegraaf" en „Het Nieuws van de Dag". Hierbij konden zij, die reeds enige tijd abonné waren, een coupon inzenden, waarop van twaalf voetbalwedstrijden moest worden ingevuld welke club zou winnen of wel, dat de wedstrijd in een gelijk spel zou eindigen. De kantonrechter te Amster dam gaf een vrijspraak van ten laste gelegde overtreding der Loterijwet. De Rechtbank aldaar sprak echter een veroordeling uit. Zij verwierp het verweer, dat men hier met een „besloten -kring" te doen zou hebben. De Hoge Raad heeft het beroep in cassatie verworpen, overwegen de dat een zo talrijke groep van personen, waarvan een ieder slechts deel uitmaakt uit hoofde van zijn hoedanigheid van abonné van eenzelfde dagblad, niet kan worden beschouwd als een be sloten kring. (Van LONDEN, 20 Octob voor het eerst sedei zal een groep volks berde brengen en e\ aandringendat ee Eén van de voorna Geoffrey Binghee open brief gericht kenSir David Ma juistheid van de executie in grote ha de Minister verzoek voor de verdedigit getuigen niet ter bet Zoals bekend was hoofdgetuige tegen z genoot Evans toen dez stond wegens moord c en dochtertje, en daarv opgeknoopt.Kort t executie riep Evans echl vangenisdirecteur, de i en hoge speurders van Yard bij zich om opnn onschuld te betuigen ei aan te klagen. Christie nu vlak voor ziin eiger op hetzelfde schavot de mevrouw Evans. De eerste commissie v zoek heeft als haar o< kennen gegeven, dat Ch en Evans beide moorde geweten had. Er zijn ei scheidene feiten, die daa in overeenstemming scl w>er komt de knagend „Waren er twee op pr< zelfde manier te werk moordenaars in hetzelf De Britse parlements men voor meer piinlijl t= staan zoals: „Zou Evans schuldig hebben als zij toen in 1950, hac wat wij nu weten? En bekentenis zelf. Volgei parlementsleden zou door de ongeletterde E nen zijn gedicteerd er kend binnen de door genoemde tijd. Geheimen het graf Het is nu alweer enk geleden dat Christie vi ochtend in de dodence Londense strafgevangeni ville werd opgehangen heimen met zich m naar het graf. Want hoe sen heeft Christie „Het zou me niets ver als ik er nog meer vern dan deze zeven", zei hij van de rechtszaak. In zi vond men twee skeletl daarna zijn nog beend vonden van een tient ren Is het totaal zeven misschien meer? Het is TIJDSCHRIFTEN Een belangrijk onde de Katholieke pers vormd door de tijdschr aantal in Nederland i lijk groot. Op twee var dén wij thans de na aandacht van onze le vestigen. Daar is eerst „Ka1 ven". Dat is de nie voor het nu reeds 70 tellende tijdschrift da verspreid was: „De 1 naris". In haast geen gezin ontbrak dit bl herinneren ons uit dat wii het om zo te terlij k verslonden. zo\ verhalen stonden er nieuwe kleed waarden tijdschrift niet minder spiegelt in ziin verschil lezenswaardige en aanl bijdragen de gevarieer hét hedendaagse katholi Het is een fris en ac schrift, rijk aan goede informaties, riehtinggc stuwend van leiding, een gezonde bries door zijden. Elke maand nieuw een graag gezie onze gezinnen zijn. Staat „Katholiek Lev redactie van de paters risten, het maandblad we Mens" heeft een p ciscaan als hoofdreda tijdschrift beoogt eve béleving van het te bevorderen. De bete een blad als dit mag onderschatten. Integênd mede een uitstekend verspreiding van de telijke geest. Geheel voi uit wat er aan oprecht naar een bewust-beleei lijk leven bij vele strevende mensen bes den de verschillende gedragen door een not me dat dit tijdschrift devol karakter verleent „Katholiek Leven" Nieuwe Mens" zijn bei velenswaardige tijdschi Voor het gezinsleven lieke geest zijn zii van tekenis.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 6