Wrevel over de doodstraf in Engeland neemt toe 1 Sinidje Verholen en de strijd tegen Mars R,K. Kruiden iers vierde 30-jarig bestaan Arbeider viel van ingezakte steiger Aannemer verantwoordelijk? „Het kan mij ook overkomen99 Voorbeeld Christie-Evans99 zaaide het zaad van de angst Lagerhuis gaat er over praten Prof. v.d. Grinten over de P.B.O. BOEKENHOEKJE Nieuwe brug bijna gereed Middenstanders vergaderden Marktberichten Woensdag 21 October 1953 Pagina 7 Van onze correspondent) LONDEN, 20 October Wanneer het Britse parlement voor het eerst sedert het zomerreces weer bijeen komt, zal een groep volksvertegenwoordigers de zaak-Evans te berde brengen en er met de grootst mogelijke kracht op aandringen, dat een nieuw onderzoek wordt ingesteld. Eén van de voornaamste woordvoerders van de groep, Geoffrey Bingheeft enkele dagen geleden opnieuw een open brief gericht tot de Minister van Binnenlandse Ta ken, Sir David Maxwell Hyfe, waarin hij openlijk de juistheid van de uitslag van het vlak voor Christie's executie in grote haast gehouden onderzoek betwijfelt en de Minister verzoekt alsnog te verklaren, waarom enkele voor de verdediging van Evans bijzonder belangrijke getuigen niet ter beschikking werden gesteld. gaan. Christie zwijgt nu voor goed en al verdwijnen er hier jaarlijks 5000 personen, de minis ter van binnenlandse zaken, de overigens zeer capabele Sir David Maxwell Hyfe, weigerde giste ren nog een nationaal bureau voor vermiste personen op te richten omdat dit de verhouding tussen politie en publiek zou schaden. Hoevelen Christie in de loop der jaren heeft vermoord, is dus door niemand na te gaan. Men voelt zich nu echter van hem verlost, en hoopt dat de zaak maar gauw ver in het grijs ver leden zal terugglijden. Maar hele maal vergeten zal men het braaf en bescheiden uitziende burger mannetje nooit, de geschiedenis van dit nette mannetje met zijn smalle schouders, dat sedert hij in de eerste wereldoorlog een gasvergiftiging opdeed, telkens en telkens meer en meer tekenen van hysterie begon te vertonen, zo zelfs, dat hij 3% jaar sprake loos was en aan hallicunaties leed. „Volkomen abnormaal", ver klaarde zijn verdediger. Maar volgens het Engelse recht hoeft geen motief aangewezen te wor den en moet de verdediging be wijzen dat de beklaagde niet wist wat hij deed, maar op het mo ment van de misdaad niet wist dat dit misdadig was. En dat lukte de bijzonder brillante advi seur mr. Curtis-Bennett net niet, al stelde deze vlijmscherp onder vragende verdediger alles in het werk. Een van de drie psychia ters was het met hem eens, maar de beide anderen gavén hem on gelijk. Het was echter met gere deneer als: „hij lijdt niet aan hysterie maar is een man met een hysterische persoonlijkheid die, onder zekere omstandighe den, zich gedraagt zoals een man die aan hysterie lijdt zich zou ge dragen". En uit zo'n wirwar van woorden moest de uit leken sa mengestelde jury beslissen of deze half-invalide moordenaar aan de galg zou of niet. Zoals bekend was Christie hoofdgetuige tegen zijn huis genoot Evans toen deze terecht stond wegens moord op vrouw en dochtertje, en daarvoor werd opgeknoopt.Kort voor zijn executie riep Evans echter de ge vangenisdirecteur, de geestelijke en hoge speurders van Scotland Yard bij zich om opnieuw zijn onschuld te betuigen en Christie aan te klagen. Christie bekende nu vlak voor zijn eigen executie on hetzelfde schavot de moord op mevrouw Evans. De eerste commissie van onder zoek heeft als haar oordeel te kennen gegeven, dat Christie loog en Evans beide moorden op zijn geweten had. Er zijn echter ver scheidene feiten, die daarmee niet in overeenstemming schijnen en w»er komt de knagende vraag: ..Waren er twee op precies de zelfde manier te werk gaande moordenaars in hetzelfde huis? De Britse parlementsleden ko men voor meer piinlijke vragen t» staan zoals: „Zou de jury Evans schuldig hebben bevonden als zij toen in 1950, had geweten wat wij nu weten? En dan die bekentenis zelf. Volgens enkele parlementsleden zou die nooit door de ongeletterde Evans kun nen zijn gedicteerd en onderte kend binnen de door de politie genoemde tijd. Geheimen mee naar het graf Het is nu alweer enkele weken geleden dat Christie vroeg in de ochtend in de dodencel van de Londense strafgevangenis Penton- ville werd opgehangen, vele ge heimen met zich meenemend naar het graf. Want hoeveel men sen heeft Christie vermoord? „Het zou me niets verwonderen als ik er nog meer vermoord had dan deze zeven", zei hij na afloop van de rechtszaak. In zijn tuintje vond men twee skeletten, maar daarna zijn nog beenderen ge vonden van een tiental ande ren Is het totaal zeventien? Of misschien meer? Het is niet na te Die eerste enquettecómmissie van mr. Scott Henderson zei na een snel, maar niet openbaar ge houden onderzoek dat er geen gerechtelijke dwaling heeft plaats gehad: maar gezien het boven staande valt het niet te verwon deren, dat er in vele kringen twijfel heerst, vooral nu Scott Henderson toegegeven heeft dat hij bij het haastig onderzoek de bekentenissen die Christie voor het boulevardblad de „Sunday Pictorial" schreef niet heeft be studeerd. Dit zou volgens de be trokken groep parlementsleden ook reeds een reden zijn voor het instellen van een nieuw on derzoek, dat echter in de aller eerste plaats tot doel zou moeten hebben om de gehele zaak te ont hullen en daarmee aan alle twij fel een einde te maken. En die twijfel werd nog ver sterkt, terecht of ten onrechte, doordat Christie geen uitstel vifc executie werd verleend tot de zaak Evans geheel en al van de baan was, en bovendien doordat de enquêtecommissie zijn onder zoek in het geheim hield. Op deze gang van zaken is reeds krachtig critiek uitgeoefend. Er waren bovendien geen juristen bij aan wezig die uit naam van Evans hard vechtende familie kruisver horen konden afnemen om te po gen zijn onschuld alsnof te be wijzen, terwijl de politie, die bij een dergelijk geval van mogelijke gerechterlijke dwaling immers zo nauw betrokken is, het onder zoek deed. Velen achtten dit niet juist. Maar die twijfel is het ergste. Een mens, en dus ook de politie, kan zich vergissen. Het zou he laas niet de eerste keer zijn. En de doodstraf kan men niet her zien. Men zou hem kunnen af schaffen zoals in de meeste lan den van Europa al lang geleden werd gedaan zonder dat daarna moord en doodslag veelvuldiger zijn geworden. Maar vele autori teiten in den lande vinden hier nog dat het wel een afschrikwek kende waarde heeft, met hoeveel bewijzen men daarook tegenop kan komen. Maar ja, nauwelijks honderd jaar geleden was de Britse Lord Chief Justice nog vurig voorstander van de dood straf voor winkeldiefstallen ter waarde van een riks. En de hui dige minister van binnenlandse zaken, die de gratieverzoeken en eventuele enquetes behandelt, acht vergissingen uitgesloten. Hoe lang nog De twijfel aan de juistheid van de doodstraf is hier in Engeland na de zaak-Bentley. een jonge man die dit voorjaar werd op gehangen voor een moord die werd begaan door een vriend ter wijl hij zich reeds onder arrest bevond, weer gerezen en nog groter geworden, nu men de mo gelijkheid van een gerechterlijke dwaling vermoedt. En daarmee is tevens het zaad van de angst ge zaaid. Want als zoiets mogelijk is zou de dood, pralend onder een gerechterlijke pruik, ieder on schuldige onverwacht de pas kun nen afsnijden. Zolang de Britten hun hennepen vensters niet aan stukken snijden kan hen nog dat vreselijke gevoel bekruipen van „het kan mij ook overkomen". Voorlopig zal de toestand ech ter nog wel zo blijven als ze is. Tot ook parlementsleden, die mis schien nu nog bang zijn om in hun kiesdistrict als verweekten te worden nagewezen, inzien en er voor uitkomen, dat, zoals de be roemde Sir Hartley Sawcross nog onlangs zei: „Een mens, een ge meenschap, zichzelf niet respecte ren kan, zolang de staat nog uit zijn naam dit weerzinwekkend en mensonterend bedrijf blijft uitoefenen." Twijfel In de dodencel van Pentonville Prison is een inscriptie in de muur gegrift. Het is nu weer leeg. Maar boven het bed staat een teken aan de muur dat Chris tie niet met rust zal hebben ge laten en dat vele rechtslievende Engelsen nog niet met rust laat: „T. J. Evans, Maart 1950". TIJDSCHRIFTEN-REVUE Een belangrijk onderdeel van de Katholieke pers wordt ge vormd door de tijdschriften. Hun aantal in Nederland is behoor lijk groot. Op twee van hen zou den wij thans de nadrukkelijke aandacht van onze lezers willen vestigen. Daar is eerst „Katholiek Le ven". Dat is de nieuwe naam voor het nu reeds 70 jaargangen tellende tijdschrift dat allerwege verspreid was: „De Volksmissio naris". In haast geen enkel huis gezin ontbrak dit blad en wij herinneren ons uit onze jeugd d'at wii het om zo te zeggen let terlijk verslonden, zoveel aardige verhalen stonden er in! In zijn nieuwe kleed waarderen wij dit tijdschrift niet minder. Het weer spiegelt in zijn verschillende zeer lezenswaardige en aantrekkelijke bijdragen de gevarieerdheid van het hedendaagse katholieke leven. Het is een fris en actueel tijd schrift, rijk aan goede zakelijke informaties, richtinggevend en stuwend van leiding. Er waait een gezonde bries door deze blad zijden. Elke maand zal het op nieuw een graag geziene gast in onze gezinnen zijn. Staat „Katholiek Leven" onder redactie van de paters Redempto risten, het maandblad „De Nieu we Mens" heeft een pater Fran ciscaan als hoofdredacteur. Dit tijdschrift beoogt eveneens de beleving van het Christendom te bevorderen. De betekenis van een blad als dit mag men niet onderschatten. Integendeel, het is mede een uitstekend middel tot verspreiding van de goede chris telijke geest. Geheel voortkomend uit wat er aan oprecht verlangen naar een bewust-beleefd christe lijk leven bij vele naar hoger strevende mensen bestaat, wor den de verschillende artikelen gedragen door een nobel idealis me dat dit tijdschrift een waar devol karakter verleent. „Katholiek Leven" en „De Nieuwe Mens" zijn beide aanbe velenswaardige tijdschriften. Voor het gezinsleven in Katho lieke geest zijn zii van grote be tekenis. Bij Lutjekolhorn KOLHORN. De grote nieu we electrische ophaalbrug over het Waardkanaal te Lutjekolhorn, welke binnenkort de verbinding zal vormen tussen Wieringermeer en Schagen en Alkmaar is prac- tisch klaar. Zelfs de opritten naar de brug, die met elkaar haast driekwart kilometer lang zijn, zijn al van een dikke onderlaag en afgewalste verharding voor zien. Zo te zien ligt niets een inge bruikstelling in de weg. Maar er schijnen enige strubbelingen met de electrische beveiligingsinstal latie en de bediening ontstaan te zijn. In elk geval zijn momenteel nog steeds electromonteurs bezig met het afmonteren van de elec trische installaties van knipper lichten, bomen en motoren. Pas als alles feilloos functioneert wordt de brug door de Provin ciale Waterstaat overgenomen. Hoewel dit de eerste brug in de gehele wereld is die volgens het inmiddels beroemd geworden „schilden-pijler systeem" werd gebouwd, zal dê brug hoogst waarschijnlijk niet officieel in ge bruik worden genomen. Op een goede morgen, in de zeer nabije toekomst kunnen de weggebrui kers dus ineens gebruik maken van een nieuwe brug, die in elk opzicht een grote verbetering zal blijken te zijn. Op dat eigenste moment zal dus in elk geval een brok ergernis over eens lipgevaar- liik wegdek, een lastige overgang en een verbinding die tijdens ste vige vorst steevast pleegt uit te vallen voorgoed worden afge schreven. De Dinsdag te Hilversum gehou den najaarskringbesturendag van de Ned. Kath. Kruideniersbnnd, welke een feestelijk karakter droeg vanwege het dertig jarig bestaan van de bond, werd be gonnen met een H. Mis uit dank baarheid in de St. Vituskerk en werd daarna voortgezet met een van bloemengeuren doordrongen vergadering in de „Karseboom". Hier hield de rector magnificus van de Tilburgse Hogeschool en oud-staatssecretaris van Economi sche Zaken, prof. mr. W. C. L. v. d. Grinten, een rede over „het maatschappelijk beeld naar waar wij streven", en met name de al gemene en bijzondere aspecten van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie belichtte. Sprekend over de toekomstige ontwikkeling op dit terrein van de detailhandel, achtte spreker het wenselijk, dat er op de eerste plaats gestreefd wordt naar een hoofdbedrijfschap voor de detail handel, dat alle geledingen van de detailhandel, dus zowel de middenstand, het grote winkelbe drijf ende coöperatie zal omvat ten. Bedrijfsorganisaties voor de af zonderlijke takken van detailhan del achtte spreker ondoelmatig. De taak van dit hoofdbedrijfschap zal o.a. moeten zijn. aldus spreker, voorlichting geven aan de rege ring enerzijds en anderzijds aan bedrijfsgenoten en anderen. Daarnaast zal het hoofdbedrijf schap een uitvoerende en ook ver ordenende taak moeten hebben ten aanzien van overheidsmaat regelen, sociale- en andere voor waarden en regelingen. Vervolgens zal het wenselijk zijn, dat voor verschillende bran ches afzonderlijke bedrijfschappen in het leven worden geroepen, waarvan de gebiedsomschrijving uiterste zorg zal vragen. Prof. v. d. Grinten waarschuw de bij de indeling in bedrijfschap pen tegen verstarring en versnip pering. Er- is nog geen reden om te juichen over de verwerkelij king van deze bedrijfsorganisaties, er is nog geen enkel bedrijfschap en er is evenmin een hoofdbedrijf schap voor de detailhandel. Deze toestand meende spreker mede te moeten wijten aan de houding van de middenstandsbon den. Prof. v. d. Grinten sprak in dit verband als zijn overtuiging uit, dat de verwezenlijking van het hoofdbedrijfschap en de be drijfschappen, aan de instelling van een middenstandstoporgaan voor middenstand en kleinbedrijf, zal moeten voorafgaan. Het laatste zal door de eersten gedragen moeten worden. Prof. v. d. Grinten ging tenslot te nog in óp de betekenis van de vakorganisatie in het algemeen eft van de katholieke vakorganisaties in het bijzonder „als grondslag voor de bedrijfslichamen, op het belang van een samengaan van vak- en standsorganisaties", in dit beeld op de noodzakelijkheid van hechte middenstandsorganisaties. In de rolstoel URSEM Jongstleden Zon dag opende „Sint Bavo" het toneel-seizoen met „De man in de rolstoel" en had het genoegen te spelen voor een geheel gevulde zaal. Na het openingswoord was de spanning in de zaal direct al voelbaar, toen -het doek open schoof en de ogen door een scherpe lichtbundel werden ge richt op het gestorven gelaat van Broos. En deze Broos was dan ook met recht de ziel van het stuk. Was er aanvankelijk enige fantasie voor nodig om deze „geest" te aanvaarden, „Sint Bavo" wist door zijn perfecte spel de toehoorders zo te boeien, dat deze gewaagde fisuur als normaal werd aan-vaard. Het daverend applaus aan -het slot was dan oók ten volle verdiend. „Dit stuk is van een gehalte dat „Sint B-a-vo" er mee op uit kan gaan naar andere plaatsen, evenals de vorige ja-ren," zo zei de zeereerw. heer pastoor Van Haas-ter in zijn slotwoord. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER ALKMAAR. G. D. te L i m m e n, heling, eis vier maanden, uitspraak vier maanden voorwaardelijk met proeftijd van drie jaar, alsmede een boete van 400. subs. 60 dagen hechtenis bij niet betaling. F. M. te Harenkarspel, gereedschappen afkomstig van diefstal als geschenk aangeno men. Eis vier maanden, uit spraak vier maanden voorwaar delijk met proeftijd van drie jaar, alsmede boete van 300 subs. 60 dagen hechtenis bij niet betaling. F. K. te Bergen, auto be stuurd onder de invloed, eis boete van 300.en intrek king rijbewijs Voor de tijd van 4 maanden, uitspraak: vrijge sproken. H. de R. te V e n 1 o, samen met G. B. uit Amsterdam te Heiloo diefstal van 510.eis 1 jaar en 6 mnd gevangenisstraf met aftrek, uitspraak: aange houden voor nader onderzoek G. B. te A m s t e r d a m. sa men met de R. diefstal ge pleegd te Heiloo, eis 1 jaar en 6 mnd met aftrek, eigenlijke dief, en de R. overgehaald om uit te kijken. Uitspraak 1 jaar en 3 mnd gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. BROEK OP LANGEND IJK De Alkmaarse rechtbank heeft gistermiddag anderhalf uur lang les gehad in het bouwen van stei gers en het heeft de heren heel wat hoofdbrekens gekost, vooral eer zij voldoende inzicht hadden om een oordeel te kunnen vellen in de zaak tegen de aannemer P. de G. alhier, die terecht moest staan, omdat een van zijn bouw arbeiders op 30 December van het vorig jaar een ongeluk had gekregen na een val van 'n in gezakt steigeronderdeel tijdens de bouw van de huishoudschool in Broek op Langendijk, tengevolge van het feit, dat enkele korte- lingen waren gebroken. De rechtbank zag zich onder meer voor twee belangrijke vra gen geplaatst: waren de kortelin- gen zwaar genoeg en voldeden zij aan de eisen van de in acht te nemen veiligheidsvoorschrif ten en is de aannemer, die slechts nu en dan op het bouw werk aanwezig is, verantwoorde lijk voor het -ongeluk, dan wel de uitvoerder? Aan de hand van een door de verbalisant vervaardigde tekening en de rapporten, die door drie deskundigen waren opgesteld, werd hierover anderhalf uur zwaar gediscussieerd. De aanne mer zelf stond op het standpunt, dat de kortelingen aan de eisen voldeden en inderdaad zwaar ge noeg waren, en dat de volle ver antwoordelijkheid berustte bij de uitvoerder. De Officier van Justi tie Dr. J. Vellinga meende pre cies -het tegendeel, hetgeen hij grondde op de verklaringen van de drie getuigen-deskundigen, die gezegd had-den, dat de kortelin gen te -dun waren met het oog op de breedte van de steiger, en dat de aannemer het grootste gedeel te van de verantwoordelijkheid draagt, omdat hij het is, die de materialen verschaft waarmee zijn personeel moet werken en hij de man is, die zijn personeel moet controleren, of ook het personeel de veiligheidsvoorschriften in acht neemt. Voor hij met het werk laat aanvangen, moet de Liberiaans stoomschip op Waterweg vlotgesleept Het 7896 b.r.t. metende s.s. „Stocksun" van de General Sea Navigation Corporation" te Mon rovia' dat op de Nieuwe Water weg ter hoogte van Maassluis was vastgelopen is vandaag vlotge sleept door de sleepboten „Schel de," ,'Waterweg", „Ebro" en „Ar gus" van L. Smit en Co's inter nationale sleepdienst. De sleep boten hebben het schip ook ge assisteerd op zijn vaart naar Rot terdam. aannemer zich overtuigen van de deugdelijkheid van -het materi aal, dat in dit geval overbelast is geweest. Hij had kunnen en moeten we ten, dat de gewraakte kortelin gen voor de constructie van de onderhavige steiger niet aan de veiligheidsvoorschriften voldeden. De Officier meende dan ook, dat een boete van f200,subs. 2 maanden op zijn plaats was. De uitspraak in deze zaak valt op Dinsdag 3 November. WAARLAND. Maandag j.l. had in café Stoop een goed be zochte vergadering van de R.K. Middenstandsvereniging plaats. Bij de ingekomen stukken wer den de brieven van de Midden standsvereniging en die van de KamervanKoophandel naar B. en W. van Harenkarspel inzake een eigen postbestelling te Waar land met de daarop ontvangen antwoorden uitvoerig behandeld. Als afgevaardigden naar de Cen- trale raadsvergadering die op 31 gedraaid 62.500 stuks 2; 250 kg EIERVEILING PURMEREND, 20 Oct. Aan gevoerd: 70.000 eendeieren: grote en kleine 11.0011.30; 55.000 kipeieren, -grote 18.0019.75, kleine 11.00—13.00. WARMENHUIZEN. 21 Oct. 4800 kg uien 5.205.40. grove 4.104.60. drielingen 7.50, nep 16.50. 2800 k-g rode kool 4.00, 51.000 kg witte kool 3.50. succes 4.00. AVENHORN, 20 Oct. Grove schot f8.40; 7000 kg rode kool 3.708.20: 2200 kg gele kool A 78; 1600 kg Chinese kool 3.60 6.30; 4500 kg uien, gewone 4.40 5.20. driel 7—8.40, nep 14—18; 27.000 kg bieten I rond 5.105.60, II 4—4.10; 6500 kg peen, III 5.40— 6.40, IV 5—5.30; 1650 kg slabonen 35—83. MEDEMBLIK. 20 Oct. Aan voer 96.000 stuks 1 811, door- Zondags-winkelsluiting SCHERMERHORN. Nu de politie een scherper controle is gaan uitoefenen op de naleving van de winkelsluitingswet, spe ciaal wat betreft de Zondagsslui ting, is er voor de Schermerhor- ner jeugd een tijd aangebroken van snoeploze Zondagen. Was het tot voor kort volgens de traditie een normaal 's Zondags straat beeld de jeugd rond enkele snoep winkels te zien samenscholen, thans zullen de in de ogen van de jeugd onontbeerlijke lekker nijen op en ander tijdstip moeten worden ingekocht, b.v. des Zater dags. Vpor .de betreffende win keliers kan het één troost zijn, dat omliggende plaatsen inzake de naleving van de winkelsluitings wet reeds lang zijn voorgegaan, zodat ook daar de Zondags win kelbel niet meer klinkt. Gevarieerd Gulden Vlies programma ALKMAAR. De komende dagen biedt het Gulden Vlies een uitermate gevarieerd pro gramma dat de belangstelling wel waard is. Vrijdag a.s. treedt op veler verzoek nogmaal de feno menale helderziende Ariës op in compagnonschap met Indra de bekende hypnotiseur. Zaterdagavond is gewijd aan het Ned. Theaterbureau dat een voor stelling geeft met de populaire L.S.K. Korporaal Joop de Knegt, met vele sterren op Cabaret- en Revuegebied. Maandagavond herhaling van hét optreden van het „Ballet der Lage Landen" o.l.v. Mascha ter Weeme, dat de vorige maal in Alkmaar een uitverkocht huis mocht aantreffen. Dinsdag speelt in serie A (2e voorstelling) De Nederlandse Comedie „Welkom Thuis. Helena" een blijspel van Adré Roussin. In de hoofdrollen de gevierde actri- se Mary Dresselhuys en Hans Kaart. Nov. a.s. te Amsterdam wordt gehouden, werden de heren J. A. Bakker en J. A. Bos aangewezen. Besloten werd in de a.s. winter een speciale bijeenkomst te orga niseren waarbij de heer J. Domi- nicus te Alkmaar een spreekbeurt met lichtbeelden voor Joego slavië zal houden, waarbij de da mes der. leden, alsmede de bestu ren van overige plaatselijke standsorganisaties zullen worden uitgenodigd. Bij de bespreking over een eventueel te houden St. Nicolaas-actie bleek dat voor het welslagen van zo'n actie te kort deelnemers waren, dit kwam doordat enkele zakenlieden daar aan niet mochten deelnemen, ter wijl anderen van mening waren dat de huidige loterijwet belem merend werkt om werkelijke at- tractitieve acties op touw te zet ten. Hierna hield een der leden een spreekbeurt over de wijzi ging van gemeentegrenzen en sa menvoeging van gemeenten. Spr. die zei dat door het wetsontwerp uitbreiding der gemeente Utrecht dit vraagstuk bij velen weer in de belangstelling is komen staan, ging na hoe door de z.g. Commis sie van Veen een rapport is uit gebracht, waarbij voorgesteld wordt het grootste aantal Noord- Hollandse gemeenten te doen verdwijnen. Dat er enkele zeer kleine gemeenten samengevoegd worden, kon zeer wenselijk zijn, doch zo'n radicale oplossing als door de Com. van Veen wordt voorgesteld is toch wel wat te ingrijpend. Spr. die geen voor stander is, dat Harenkarspel, Warmenhuizen en een groot deel van St. Maarten tot ëen gemeente genaamd „Nrd.-Geesterambacht" worden samengevoegd, kon ook geen bewondering he-bben voor deze nieuwe naam. Spr. zei dat er een streven is om oude benamin gen in ere te herstellen, daarom zou hij de voorkeur geven aan de naam Harenkarspel, anders zou deze naam, die aan geen plaats of dorp verbonden is ge heel verdwijnen. Ook zeide spr. nog, dat er een andere commissie in het leven is geroepen, waar van burgemeester Kalb te Oude Niedorp secretaris is en die bin nenkort ook een rapport over deze kwestie zal uitgeven. Aan het slot van zijn betoog zei spr., dat ais ooit tot samenvoegen van gemeenten zal worden overge gaan, dit zeker nog wel jaren zal duren. Opgemerkt werd, dat op het raadsbesluit om de win kels tot 19 uur open te houden, nog geen definitieve beslissing is gevallen. Vast pandoer BURGERBRUG. Tegen Jo hannes P. B„ die op een kwade dag onder invloed zijn rijwiel be reed, eiste de Officier van Justi tie te Alkmaar de geijkte straf van f 100.of dertig dagen bij niet betaling. De politierechter veroordeelde B. bij verstek con form. slabonen 2656; 24.320 kg ronde bieten A 5.20—5.40, B 4; 3560 kg breekpeen B 55.20, C 55.20; 2400 kg uien midd. 4.404.50, driel. 7—7.30, neb 15.50—17.20; 1650 kg Chinese kool 2.603.20; 4340 kg groene kool 4.407.40: 19.700 kg witte kool 3.503.60. N.-S-CHARWOUDE, 21 Oct. 1000 kg aardappelen bl. eigen heimers 12.10. bonken 11.30— 12.00. 16.000 kg uien 4.00—6.10, grote 3.303.90. drielingen 8.00 9.00. 3700 kg kroten a 5.00. b 4.00. 4000 kg peen b 5.00, c 5.00, 4700 kg andijvie 6.00, 1300 kg slabonen 1 61.006-6.00, 2 43.00— 61.00. afw. 25.00—39.00, 85.000 kg witte kool 3.50, 89.000 kg succes 4.00. Doorgedraaid: 45.000 kg witte kool, 22.000 kg succes, 4000 kg peen. 2000 kg -kroten. 3000 k.g andijvie. LANGEDIJK, 21 Oct. 5200 kg roed kool 6,608,50; 4300 k.g gele kool B 3; A 4—8.30; 14.500 k-g groene kool A 6,107,50; B 4,40—5,10; 25.000 k,g witte kool 3.503,60; 53.000 kg succes 4; 2900 kg bloemkool Bl 813,10; 3500 kg uien 5,606,40; 2500 kg andijvie 6—6,30; 7000 kg bieten 5,105,30; 550 kg peen 55,70; doorgedraaid 3500 kg bieten; 47.000 kg succes; 1000 kg witte kool; 1250 stuks bloemkool B2. Veemarkt Purmerend PURMEREND. 20 Oct. 5000 kippeneieren 1819; 1144 stuks runderen 490 vette koeien 2-2,60 per kg. kalm; 420 gelde koeien 575750. stug; 185 melkkoeien 6501025, stil; 20 pinken 3.90 525, kalm; 15 stieren' 550—1250, stug; 14 graskalveren 190325, kalm: 14 vette kalveren 145-325, kalm; 202 nucht. kalv. v.d. sl. 40110, stugger; fokkerij 60-115, stug; 176 vette varkens voor de slacht 1,721,94. stug; vette zeu gen 1,701,88, stuk; 800 biggen 36/5840/85, stug; 9 fokzeugen 230-350, stug; 2326 schapen vette 75110, kalm; fokkerij 80115, goed; lammeren 57,5090. vlug; 62 bokken en geiten 1540 stug: 34 paarden 530850. stug; Totaal 4767 aantal dieren. 6000 oude kippen en hanen (witte en rode) 1,65—1,80); 400 blauw 1,80—1,95; 400 jonge eenden 11.75: 800 ko nijnen 25,25 Hoewel er gistermorgen veel reageérders waren, was de markt goed ge vuld en viel de handel met tegen. De geldemarkt had een flink aan bod, maar de handel was traag. Bij de verse melkkoeien was het stil, evenals bij de pinken en f raskalveren. Ook de nuchtere alveren en de fokkers gingen niet vlot van de hand. Op de wolveémarkt was het beter. Lammetjes en fokschapen waren veel gevraagd, alleen met de vette schapen ging de handel stroef. De handel in bokken, en geiten was traag. Het aanbod van vette varkens te groot, evenals dat van de vette zeugen. De big gen- en paardenmarkt waren matig, maar met de pluimvee ging het best. iiiaiHitaiajaiaiais a a 105. Toen smidje Verholen was uitgestapt, kreeg hij nog een doek van de wijze Grurantrog om over de vogelkooi te wer pen. „De vogelen des vredes zijn ai. net als alle andere vogel tjes", zei Grurantrog. „Ze zijn doodstil in het donker, maar eenmaal in het licht, beginnen ze te kwinkeleren van he-b-ik- jou-daar. Als je gezang wilt horen, trek dan de doek van de kooi en je zult eens wat beleven. En dan nog dit, beste kerel. Als je de vogeltjes eenmaal voor het gestel-de doel hebt ge bruikt, laat ze dan los in de bossen. Dan gaan ze nes-telen en er komen vanzelf wel eitjes„Mooi zo", lachte de smid, „en als er eenmaal eitjes zijn, dan komen de nieuwe vogelen des vredes vanzelf. Ik hoop maar, dat ze zich snel vermenigvuldigen en dat ze in zulke grote massa's over onze goedé aarde zullen vliegen, dat iedereen hun wonderlijke vredeszang wel moet horen, of hij wil of niet" „Dan is nu de tijd gekomen om voor de tweede maal afscheid te ne-men, Verholen", zei Grurantrog ernstig. „Het ga je goed, kerel. Mijn allerbeste wensen voor jou en voor de hele mensheid hier op aardeToen werd de deur van de vliegende pion gesloten, en onhoorbaar schoot het vliegtuig omhoog, te rug naar die mooie en vredige planeet, die zo^ merkwaardig de naam van de oorlogsdaemon droeg.Peinzend over alles wat er gebeurd was, keek de smid het vreemde ruimteschip na. Doch plotseling schrok hij op van ruwe stern-men en van een gekraak van 'takken. Een tweetal grimmig uitziende sol daten sprong uit het struikgewas te voorschijn Dreigend richtten zij hun vuurwapens op de smid en zij riepen; „Handski omhogek envlugwatoff" Zuchtend voldeed de smid aan het ruwe bevel. Nu hij was weer op aarde, hoor, dat begon alweer goed „Spionsk amerikanski", gromden de sol daten. „Orlo-gsop-hi-tsrograd. R otter ommelsk" Smidje Verho len verstond wel niet veel van al dat Russisch, maar hij be greep wel dat ze hem voor een Amerikaanse spion en een oorlogsophitser hielden. nBIBIBIBIBIBIBIBIBIBIBIBIfllBIBIBIBIBIHIBIBIBIIIIBIBIBIfllBIBIBIBIBIBIBIBIBIBIBIBIBIBIBIBIBiaiBIBUgll^

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7