5475 5750 4975 5975 59" Een ramp treft Zuid-Italië Terug uit Rusland BOTER VOOR BERLIJN Enorme verwoestingen rond Hongaarse kampwachten openden het vuur Dagblad voor Alkmaar en omgeving Aardverschuivingen dreigen Partisanen in de Oostzone slaan opnieuw toe 116 diss SWAGGER Christus Koning! f ROUWJAAR 1908 HERLEEFT Duitse krijgsgevangenen gedood Krijgsgevangenen passeerden de grens bij Oldenzaal Rumoer 0111 Zweeds vliegtuig Engeland bouwt uieuwe tauks „Geen conferentie vóór overdracht'' Van Hen ven Goedhart blijft 23.000 kinderen op vrije vacantie naar het Westen A'dam-Brussel electrisch ISS SWAGGER r double (ace. lodel met mo- els. o.a.Camel, bordeaux, ss -1ISS MANTEL r double (ace. nodel; interes- en zakken, ijs en wijnrood. liss 116 langharige ar- Sportief model noopbare capu- ivoerd m. contra modekleuren, ss 116 1ISS SWAGGER ige arraché. aal model met are capuchon kleur gevoerd, inele knoop- Petrol, grijs, en groen. ii ss 116 vlISS MANTEL double (ace. lijn; interes- ;sels. Camel, oen, grijs en 1iss 116 NOORDHOLLANDS i week, inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Zaterdag 24 October 1953 49e Jaargang - Nummer 12916 EEN PAAR JAAR na de eerste wereldoorlog verscheen de ency cliek „Quas Primas" van Z. H. Paus Pius XI, over het Koning schap van Jezus Christus. Nog leven wij in de ban van de geestelijke na-oorlogse verschijn selen van die latere oorlog en reeds herhaaldelijk heeft de op volger van Pius XI Zijn machtige stem laten klinken om de samen leving weer in het rechte spoor te brengen, waaruit zij door de vreselijke wereldkrijg van 1940 tot 1945 ontwricht was. Morgen is het weer het feest van het Koningschap van Jezus Christus, dat ook voor Paus Pius XII het thema was van zijn eer ste encycliek, weike voltooid werd op 20 October 1939; het was de eerste openbare bekendmaking van de nieuwe Paus, die al op 2 Maart van dat jaar was be noemd. De grote diplomaat-Paus kende als geen ander de kunst en de deugd der voorzichtigheid. Reeds in de tijd, dat Hij op de stoel van Petrus gekozen werd, lag de we reld in sombere verwachting van dreiging en geweld, de Volkeren werden tegen elkander opgehitst, de uitbarsting van een wreed con flict was nog slechts een kwestie van tijd. De Paus verkeerde in een moeilijke positie, elk woord, dat van de zijde van het Vaticaan gesproken werd, liep de kans, door een der elkander bedreigen de partijen te worden uitgebuit, ton goede of ten kwade. Dus duurde het tot einde Octo ber, dat de eerste Omzendbrief van de Paus kon verschijnen en toen was de noodlottige beslissing al gevallen. Blijkbaar was Pius ai enige tijd met de compositie van zijn eerste meesterstuk, dat „Summi Pontificatus" genoemd zou worden, bezig, want wij lezen na de eerste inleidingen deze smartelijke verzuchting: „Op het ogenblik, dat Wij deze regelen schrijven, bereikt ons de ontstel lende tijding, dat de verschrikke lijke oorlogsorkaan, ondanks alle pogingen om hem af te wenden, is losgebroken", en dat was, zo men zich zal herinneren, begin September 1939.... De H. Vader had zich in zijn encycliek, die Hij opzettelijk aan de Bisschoppen van de gehele we reld toezond aan de vooravond van het feest van Christus Ko ningschap, tot taak gesteld, Zijn Pontificaat te stellen in het teken van dat Koningschap. Dat moest allen, „die in God en in Christus geloven", verster king en zuivering geven van „het gemeenschapsgevoel der katho lieke familie, in een graad als zelden werd ondervonden". De Paus wist, wat er te vrezen was, voor de gehele samenleving en voor de gehele Kerk. En als had Hij in een visioen gezien de gebeurtenissen die in de komen de jaren zouden volgen, sprak Hij over „de angsten en beproevin gen" die zich dreigend aandien den, en bezwoer Hij, „allen die behoren tot de kudde des Heren", vast te houden aan de „onver- scheurbare eenheid der Katholie ke Kerk, die zich des te nauwer aaneensluit rond de onwrikbare rots van Petrus en deze omgeeft met des te sterker muren en ver schansingen, naarmate de verme telheid van Christus' vijanden toeneemt" Na dan de plichten en rechten van de samenleving en van de Kerk te hebben uiteengezet, schet ste de H. Vader de dwalingen van die tijd, welke zich nü niet min der en in niet zwakkere vormen openbaren en Hij sprak op ver heven wijze, in zijn befaamde ge spierde taal over de eenheid der menselijke familie, het goddelijk en het menselijk recht, de taak van de Staat, de rechten van het gezin en van het geweten. En Hij laakte de „hoogmoedige aanmati ging van degenen, die de beteke nis en de waarde der hoogste ze delijke wetten ontkenden en het volkerenrecht willen losmaken van het goddelijk recht, „om het te grondvesten op de autonome wil der staten", waardoor het wordt onttroond en beroofd van zijn hoogste en sterkste titels". Dan wordt het overgelaten aan „de rampzalige dynamiek van het particulier belang en van het col- ectieve egoïsme, die beide bedoe len, de eigen rechten te doen gel den met miskenning van die der anderen" Deze, en nog andere gedachten uit de wereldzendbrief „Summi Pontificatus" van veertien jaar geleden zijn een merkwaardige stof tot bezinning, temeer dit jaar, nu deze beschouwing, op de voor avond van het feest van Koning Lhristus, geschreven wordt op de dag, die de Dag der Verenigde Naties genoemd wordt. Helaas, wij zijn er nog ver van af, dat wij kunnen zeggen, dat die Dag ook de dag van nieuwe triomfen is van Hem, die toch de Koning der Wereld en der Vol keren ook is, dus de Koning der verenigde naties zou behoren te zijn, en dan ook van de Ver- 0nüfde Naties hoofdletters).... Maar zover zijn wij nog lang niet. Het lijkt wel, of wij er ver der van verwijderd zijn dan na de oorlog, en verder dan ooit. Dit moge allen tot bezinning strekken, die zich zo bijzonder voor het lot der werelfe, van de REGGIO Dl CALABRIA, 23 Oct. Het aantal slacht offers van de overstromingen is niet ver van de honderd verwijderd, aldus heeft de prefect van de Zuid-Italiaanse stad Reggio di Calabria Vrijdag medegedeeld. De mate riële schade is niet te overzien. Het aantal slachtoffers kan nog wel groter zijn, daar nog vele dorpen van de buitenwereld zijn afgesloten In totaal waren Vrijdagavond 49 lijken geborgen. Het aantal slachtoffers is het grootst in de provincie Reggio di Calabria, maar ook in de provincies Catan- zaro en Cosenza zijn slachtoffers te betreuren. In noodonderkomens, verschaft door het Rode Kruis en het Italiaanse leger, zijn 1000 dak lozen ondergebracht. Met hefschroefvliegtuigen wor den geïsoleerde personen van voorraden voorzien. Door de overstromingen kwam niet alleen een groot aantal per sonen om het leven, maar werden bovendien aanplantingen van olijf- palmen, sinaasappel- en citroen bomen verwoest, bruggen wegge spoeld en electrische leidingen en telefoonlijnen afgesneden. Hon derden huizen stortten in. De dorpen Cirella en Croce Va- lanide worden door twee grote aardverschuivingen bedreigd. De inwoners van beide plaatsen ont ruimden Vrijdagavond hun wo ningen. 10 km buiten Reggio werd de grond onder een spoorlijn over een breedte van 100 meter weg geslagen, zodat de rails ergens hoog in de lucht kwamen te hangen. Tien kilometer verder werd 'n stalen spoorbrug van 50 meter door het kolkende water meege sleurd. Op verscheidene andere punten werden de rails eveneens versperd. Bij de 17 doden, die in het dorp Oliveto geborgen zijn, bevindt zich de pastoor, Don Giuseppe Mae- sano. Hij verdromc terwijl hij po gingen deed een kind te redden. In twee kleine gehuchten zijn nog zes doden geteld, waardoor het totale aantal in de streek Reggio op 53 korat. Dit is de ergste ramp, die Zuid- Italië getroffen heeft sinds de aardbevingen vau 1908. Volgens ooggetuigen is dc schade, die op milliarden lire wordt geschat, veel groter, dan die welke twee jaar geleden bij soortgelijke over stromingen werd veroorzaakt. El ders in deze editie is een oogge tuigenverslag opgenomen van de overstromingen in Italië's Zuid punt. BRUCK AN DER LEITHE (Oostenrijk), 23 Oct. Hon gaarse communistische kampbe wakers hebben op 4 October hun geweren leeggeschoten op weer barstige Duitse krijgsgevangenen die in een Hongaars gevangen kamp demonstreerden, waardoor er 5 gedood en 23 gewond wer den, van wie de meeste ernstig, aldus werd vandaag bekend ge maakt. Dit werd unaniem meegedeeld door een groep van 97 voorma- BONN, 23 October De Ne derlandse ambassade in Bonn heeft vandaag meegedeeld dat de Nederlandse regering bereid is de uit Rusland teruggekeerde krijgs gevangenen in Nederland toe te laten, maar dat geen garantie ge geven kan worden, dat zij na terugkeer niet aan gerechtelijke vervolging blootgesteld zullen worden. Achttien van de Nederlandse krijgsgevangenen die Woensdag zijn teruggekeerd, hebben reeds besloten in West-Duitsland te blij ven. Zij verklaarden bevreesd te zijn voor gerechtelijke vervol ging wegens dienstneming in het Duitse élitecorps gedurende de oorlog. De Nederlandse ambassade heeft OCTOBER Rosenkransmaand Jacobs uit Ede. te kennen gegeven dat niet om uitlevering van deze lieden zal worden verzocht, omdat de meeste van hen de Nederlandse nationali teit reeds verloren hebben. Vijftien van de uit Rusland teruggekeerde Nederlandse ge vangenen zijn hedenavond om 10 minuten over acht per trein te Oldenzaal in Nederland gearri veerd, na een verblijf van enkele dagen in het doorgangskamp Friedland bij Göttingen. De teruggekeerden zijn: A. Boer uit Velsen; J. S. de Groot uit Haarlem; B. Idink uit Venlo; J. W. Ilcken uit Beekbergen; L. Jansen uit Amsterdam; H. Th. Jongman uit Leiden; W. J. Klaas- sen uit Enschede; J. H. Koelman uit Haarlem; L. M. Linthorst uit Twello; P. Mertens uit Den Haag; G. J. Mulder uit Amsterdam; W. A. Popyus uit Hilversum; J. P. Staartjes uit Haarlem; Ch. J. F. Wagner uit Haarlem en C. M. lige Duitse krijgsgevangenen en 45 Oostenrijkers en Volksduit sers, die vrijgelaten werden uit het kamp Tissaloek en vandaag in Bruck an der Leithe aankwa men. Zij zeiden, dat de massamoord plaats vond toen verschillende werkgroepen weigerden naar de barakken in hun kamp terug te keren, de vrijla'iihg eisend van verschillende van hun medege vangenen, die door de kamplei ding gearresteerd waren, toen de groep demonstreerde tegen over matig werken. Zij deelden mee, dht de kampbewoners moesten werken aan een electrische cen trale in de nabijheid en door de Hongaren gedwongen werden per dag 20 kubieke meter grond uit te graven. Ontsnapping. Vijf Oostduitse gevangenen, ge kleed in gestreepte gevangenis kleding, zijn er in geslaagd naar Westduitsland te vluchten en hebben daar om politiek asyl gevraagd. De gevangenen wer den vastgehouden in de gevan genis van Brandenburg op on geveer 15 KM afstand van de zonegrens. Zij vertelden, dat zij er in slaagden de vlucht te nemen, toen zij naar buiten werden ge bracht om te werken. VERKIEZINGEN IN NOORD-IERLAND BELFAST, 23 Oct. De pro- Britse Unionistische conserva tieve) Partij is bij de Donderdag in Noord-Ierland gehouden par lementsverkiezingen wederom als de sterkste partij uit de strijd te voorschijn gekomen. Deze par tij is reeds sinds 1921 aan de macht. De einduitslagen zijn; Unionis ten 35- Nationalisten 8; Eire La bour 1; Onafhankelijke Unionis ten 1; Onafhankelijke Labour 1; Republikeinse Labour 1; Absten- tionisten 1. Niet neergeschoten De Zweedse ambassade te Parijs heeft Vrijdagavond een bericht ingetrokken, volgens hetwelk een Zweeds vliegtuig door Israëlische jachtvliegtuigen boven de grens tussen Israël en Syrië zou zijn neergeschoten. Eerder had de ambassade ver klaard, dat volgens een medede ling van de Zweedse consul in Beiroet 35 personen waren omge komen. In haar tegenspraak werd gezegd, dat deze verklaring be rustte op een verkeerd begrepen telegram uit Stockholm. De ambassade was in de ver onderstelling, dat het hierin door het Zweeds ministerie van buiten, landse zaken aangehaalde bericht afkomstig was van de consul van Beiroet, doch later bleek dat het afkomstig was van een buiten lands persbureau. KERSTPAKKETTEN VOOR OOST-DUITSLAND KEULEN, 23 Oct. Kardinaal Joseph Frings, Aartsbisschop van Keulen heeft vandaag bekend gemaakt, dat de communistische Oostduitse regering het sturen gebouwd. De Vrolijk gekleurde kolibrie van de Bristol Dierentuin in Engeland is een echt „flessen- kmd". Hij weigert iets anders te eten dan vloeibare honing en gecondenseerde melk, die hij met zijn lange spitse snavel pikt uit de speciaal voor hem vervaardigde flesjes. LEYLAND (Noord-Engeland) 23 October De Brits? minister van bevoorrading, Duncan San dys, heeft Vrijdag bekendgemaakt dat in Engeland een nieuw en verbeterd type van de Britse 50- tons Centurion vechtwagen wordt van kerstpakketten aan behoef tige katholieken in de Russische zone heeft toegestaan. De kardinaal deelde mee, dat geld ingezameld zal worden als mede voedsel en geneesmiddelen en dat deze 11 Nov. naar de Rus sische zone verzonden zullen worden. Voorts was er een „ondersteu- nings vechtwagen" in aanbouw. Deze nog zwaardere tank stond nog op de geheime lijst. De mi nister zei, dat Britse fabrieken werkten aan enkele „zeer revo- lutionnaire ontwikkelingen", doch hij mocht hierover geen bijzon derheden vermelden. Italië en Zone A WASHINGTON, 23 October, De Italiaanse ambassadeur Al berto Tarchiani heeft vandaag meegedeeld, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, hem persoon lijk verzekerd heeft, dat Amerika en Engeland „niet terug zullen komen" op hun beslissing om zone A van Triëst aan Italië over te dragen. Tarchiani zei dat Italië reeds geantwoord heeft op de uitnodi ging om een vijfmogendheden- conferentie inzake Triëst bij te wonen, maar alleen op voor waarde dat zone A aan Italië ge geven zou worden. Hij verduidelijkte dat Italië de conferentie niet zal bijwonen voordat de Italiaanse autoriteiten het bestuur over de zone overge nomen hebben en de Italiaanse troepen er binnengetrokken zijn. Mandaat verlengd NEW YORK, 23 October De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft Vrijdag met 47 tegen 5 stemmen bij 3 onthoudingen besloten het man daat van de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen, de Neder lander. Van Heuven Goedhart, met vijf jaar te verlengen. De heer Van Heuven Goedhart zal een toegevoegd Hoge Commissaris moeten benoemen, die echter van een andere nationaliteit moet zijn. Alleen de staten van het Sowjet- blok stemden tegen. Voorts werd een resolutie aan genomen, waarin wordt bepaald, dat de Hoge Commissaris zich in het bijzonder dient bezig te hou den met vluchtelingen, die in kampen wonen en dringend hulp behoeven. BERLIJN, 23 Oct. Een millioen pond boter zal te beginnen morgen uitgedeeld worden „als gift van het Amerikaanse volk" aan behoeftige Oost- en West-Berlij- ners, aldus is vandaag door het internationaal reddings comité bekend gemaakt. Leo Cherne, voorzitter van het comité, heeft ook plannen bekend gemaakt om 3000 zieke kinderen van vluchtelingen en 20.000 zieke West-Berlijnse kinderen voor een vrije vacantie naar West-Duits land te zenden. Het project voor de boter en de vacantie werden' voorgesteld door wijlen Ernst Reuter. De boter zal uitgedeeld worden aan 184.000 behoeftige West-Ber- lijners plus 290.000 werkloze West Berlijners en Oost-Duitse vluchte lingen die in de Westelijke sec tor wonen. Vrijgezellen eri echt paren ontvangen een pond, echt paren met kinderen twee pond. Het vacantieprogramma zal met Kerstmis of in begin 1954 begin nen. Het zal zich vermoedelijk uitstrekken over 9 tot 12 maan- samenleving, en voor de grote en kleine vraagstukken van Europa en de U.N.O. interesseren. Zij kunnen niet beter doen dan te overwegen, wat Pius XII veertien jaar geleden in zijn grootse we reldzendbrief ook schreef: dat al is het waar, dat de kwalen van de mensheid ook voortkomen uit verkeerde verhoudingen op maat schappelijk en economisch gebied, het niet minder waar is „dat de eigenlijke wortels van het kwaad dieper liggen". Zij raken, zo zegt de Paus, de godsdienstige overtuigingen en de zedelijke opvattingen, die bedor ven zijn met de geleidelijke ver wijdering der volken van de een heid in leer en geloof, in zedelijk leven en zedelijk denken, die eens door de onvermoeide en heilzame arbeid der Kerk was verwezenlijkt. Is de arbeid voor het werk van de wereldvrede ook een kwestie van opvoeding en van heropvoe ding, dan moge op de dag, dat de wereld op haar wijze, maar niet in de eerste plaats in het teken van het Koningschap van Chris tus, de Dag der Verenigde Naties viert, tenslotte dit woord op de feestdag van morgen overwogen worden: „De heropvoeding der mensheid moet bovenal geestelijk en godsdienstig zijn, wil zij enig succes bereiken. Daarom moet zij uitgaan van Christus als van haar onmisbaar beginsel, tot standko- men door de rechtvaardigheid en bekroond worden door de liefde". Het eerste atoomkanon, dat in de afgelopen maand in Europa uit de V.S. is aangekomen, is te Mainz aan de pers getoond. Het is een 280 mm kaliber kanon, waarvan naar men zegt de uitwerking van de granaten dezelfde is als die, van de eerste atoombom, zoals die, welke werd gegooid op Hirosjima. Militairen ,die speciaal zijn opgeleid voor de bediening van het kanon, draaien het enorme gevaarte. (Telefoto) den. Het comité zal de Ameri kaanse luchtmacht verzoeken de kinderen van Oost-Duitse vluch telingen per vliegtuig naar West- Duitsland over te brengen, waar zij 4 tot 6 weken zullen door brengen bij particulieren of in vacantiekolonies. EEN NIEUW MIDDEN GROEPEN-RAPPORT Deze week gaven wij een beschouwing uit het nieuwe rapport over de Middengroe pen, door dr. Delfgaauw en de heer Massizzo voor de Katho lieke Bond van Administratief. Verkopend en Verzekerings- personeel uitgebracht. Het be treft hier de sociale positie van Kaderpersoneel in het be drijfsleven. Het rapport be perkt zich niet tot de salaris sen, maar betreedt ook een nieuw terrein, n.I. onderzoe kingen naar het sociale milieu, de opleiding en het onderwijs der betrokkenen, hun kinde ren en hun echtgenoten. Dat heeft aardige en merkwaardige resultaten opgeleverd, die voor de beoordeling van de ver schillende kanten van het pro bleem der Middengroepen van belang zijn. Men leest er een en ander over in de Kroniek van Zaterdag in dit nummer. BRUSSEL, 23 Oct. (Telef.) De Belgische regering heeft aan de beheerraad der Belgische Spoorwegen een accoord voor gelegd, dat tussen Nederland en België werd afgesloten en krach tens hetwelk directe electrische treinen zullen worden ingelegd tussen Brussel en Amsterdam. Aangezien de Nederlandse Spoorwegen een voltage gebrui ken van 1500 en de Belgische een van 3000 volt, is overeengeko men, dat electrische treinen zul len worden gebouwd, die op beide stroomsterkten kunnen werken. Er zullen twaalf treinen van elk twee wagens worden ge bouwd. Dit werk zal geschieden in België, terwijl Nederland de mechanica zal verzorgen. Voor België komen de kosten daar door op een derde en voor Ne derland op twee-derde, hetgeen overeenstemt met de lengte van het traject op het grondgebied van de twee landen. De Prins naar Beljrfë 's-GRAVENHAGE, 23 Oct. Z.K.H. Prins Bernhard is voor een bezoek van drie dagen naar België vertrokken om in de Ar dennen een jachtpartij mede te maken. BERLIJN, 23 Oct. Desperate partisanengroepen hebben in de afgelopen twee weken negen Oostduitse politiemannen en een communistische partijfunctiona ris gedood, aldus berichten die vanavond West-Berlijn binnen kwamen. Door vuurpelotons werden vijf verzetsstrijders geëxecuteerd, al dus deze berichten. In het gebied van Kottbus is de staat van beleg afgekondigd, nabij de Poolse en Tsjechische grens. Het „volksleger" gewapend met machinegeweren controleert alle hoofdwegen en doet in ste den en dorpen overal huiszoe kingen. In de afgelopen veertig uur werden twee politie officieren en twee patrouillerende agenten door de ondergrondse neerge schoten. aldus de Neue Zeitung, het 'blad van de Amerikaanse Ho ge Commissie. De krant drukte tevens een bericht af, door rei zigers hier gebracht, dat de com munistische politie vijf partisanen neergeschoten heeft. Zij die ondergrondse strijders onderdak verlenen stellen zich bloot aan de doodstraf. i

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1