Herwonnen Levenskracht" vierde 40-jarig jubileum RADIO LTB wenst geen monopolie te geven aan veeartsen rlandse •s team Landdag St. Adeïbert Het lot uit de UW PUZZLE i i H ockey 38.025 nieuwe donateurs en ruim 72 mille als geschenk programma - Kard. Stepinac Gedupeerd collega in De Beemster zal geholpen ivorden Scheepsberichten ÏV 12 Neem'n AKKERTJE van vandaag tm M Maandag 26 October 1953 Pagina 5 dia g vogels d tsoog c fiedorp b c b c DO T. b wart d rB ^.delbert b b ctor b b [ken b b d Friezen b 3—1 7—1 1—3 3—2 3—2 1—3 5—0 10—0 1—1 7—0 1—0 4—0 1—0 4—6 0—3 1—3 1—2 1—2 6—1 9—0 0—4 2—4 7—1 10—0 3—0 0—3 7—0 0—4 2—0 2—0 1—1 2—2 3—2 1—4 03 1—2 2—4 3—1 3—2 4—0 0—5 e Nederlandse goals. eloftevolle start van Bosselaar gaf eerst- i de tweede minuut voorzet en de Spar rend van de laksheid e verdediging, schoot Een klein half uur de rode achterhoede rdig in en kon Fens, moeilijke positie ver- ;t een scherp schot i Jammer voor de ad hun verdiende te- t in de 31ste minuut helft geproduceerd bijsmaakje, want Ca- aker, kreeg de bal in ii buitenspelpositie Duivels voor Rotter- len langs het lijntje itmoeting bij. Bij het an het NAC-terrem 3 Lemberechts tegen leggen, dat ze „die hadden kunnen „ver- Wen kon van mening welke van de twee Mechelse caféhouder niek en het betere sa- iet het gevolg, dat de 0 ver werden terugge- lat zij slechts opereer - gen speelhelft. In de luut werd door onze m opnieuw een straf- lomen. Deze werd goed 1 het schot van Bouw- ïdde voor de tweede et Zwitserse doel 0—2. ichttiende minuut weTd le roos getroffen. De doelman Schmid, van gezegd kan worden, dat i goede wedstrijd terue werkte wederom de bal weg en de Nederlandse ar Kruize, benutte de o kwam het derde doel- stand. Tot aan de rust zich het spelbeeld niet. Nederlandse ploeg met voorsprong de tweede de -Zwitsers na de her eter partij gaven, zagen een kans om een tegen- aoren. De voorhoede der bezat n.l. geen schut- jovendien gaven de Ne- verdedigers hun geen n kans. n Schmid, die in de lft van de ontmoeting uten had gemaakt, reha- zich na de hervatting schoonhouden van zijn enkele strafcorners, na- harde en goedgerichte ap zijn doel werden af in de 20ste minuut werd vel kansloos gepasseerd, ïtsbinnen Bouwman uit ifcorner een onhoudbaar ;te, waarmee de stand werd gebracht. een -harde kopstoot de ■st op 22 bracht en na creeg dezelfde speler een i Vermeer, waaruit hij prachtig schot van 20 m. Ie bal in de uiterste bo deed belanden (32). hervatting werd na en- uten weer een begin ge let de doelpunten. Wou- de deklat en Wauters rvolgens mooi in (33). Bennin-gsihof vond een recht voor doel en kopte lass van Vermeer hard en Geerts plukte de bal nog ar liet hem vervolgens :ieh in het doel vallen. 4—3 na 12 min. Goed ;n van van Noten (Ber- verd na 18 min. beloond i lage treffer van Wou- 4), maar na 26 min. werd van dichtbij door Kone- 3.V.V.) kansloos geslagen voorzet van Heyster (5-4). 12ste minuut werd er niet scoord. Mede omdat Muh- uitlopende een schot van die men een vrij veld aten, had gestopt, iets te zijn doel zijnde ving hij ïaal de hoge bal van Wou- doch hij liet hem weer in het was 55. Van Ede zeker 30 m. van doel nog tje tussen de spelers, loste d, zuiver schot en bezor-g- erdam met 65 de over- (Van onze verslaggever) UTRECHT De viering van het veertigjarig bestaan van Her wonnen Levenskracht had dui zenden feestgangers naar Utrecht getrokken, waar Zaterdag in de zalen van Tivoli een feest gehou den werd, dat zich door de geest van actieve naastenliefde, harte lijke dankbaarheid en Roomse blijdschap in de goede betekenis van het woord onderscheidde. De Aartsbisschop-Coadjutor van U- trecht, mgr B. J. Alfrink droeg in de ochtend in de St. Augustinus- kerk een pontificale hoogmis op, met assistentie van geestelijke ad viseur, rectoren en oud-rectoren van het beken-de sanatorium der vereniging Berg en Bosch (rector C. Veeger, Pater van Bael S.V.D., oud-rector Spelbrink en rector Doesburg, adviseur K.A.B. in het aartsbisdom. Het koor zong de Mis „Bonum est confiteri Domino" van Herman Strategier. Tijdens de feestelijke bijeenr komst in de middag, die door de opvoering van diverse tableaux onder leiding van Jan Muller werd omlijst, kon de vicaris>-gene- raal mgr. Huurdeman mededeling doen van de waardering door de H. Vader voor het werk van „Her wonnen Levenskracht", uitge drukt door de verlening van het erekruis „Pro Ecclesia et Ponti- fice" aan de secretaris H. J. Vu- ster. Helaas was deze Ijverige werker in de strijd tegen de volksziekten door ziekte verhin derd aanwezig te zijn, evenals de langjarige leider van het sanato rium Beng en Bosch, prof. dr. W. Bronkhorst. Beiden ontvingen van de ver gadering een in zeer hartelijke woorden gesteld telegram, waarin de dank voor hun vele werk in de strijd tegen de t.b.c. werd ver enigd met wensen voor een spoe dig herstel. Een telegram met ge lukwensen voor Herwonnen Le venskracht zond ook de aartsbis schop van Utrecht, Joh. Kardinaal de Jong. Onder enorme geestdrift van de bijeengekomen propagandisten en leden, kon de voorzitter van H.L., de heer W. J. Essers Jr. me dedelen, dat dank zij de actie van de propagandisten een bedrag van f 72.338,41 als feestgeschenk was bijeengebracht. Dit geld zal wor den bestemd voor de strijd tegen een andere volksziekte, de rheu- matiek. Bovendien konden door de propaganda-actie ter voorbe reiding van het veertigjarig be- staansfeest 3-8.025 nieuwe dona- DINSDAG 27 OCTOBER HILVERSUM, 402 M. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nws.; 7.10 Idem; 7.15 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturg, ka lender: 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. vrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 „Lichtbaken", cau serie: 10.00 V. d. kind.: 10.15 Schoolradio; 10.35 Franse chan sons; 10.55 Gram.; 11.00 V. d. vrouw; 11.30 Schoolradio; 11.50 „Als de ziele luistert", caus.; 12.00 Angelus; 12.03 Metropole ork.; 12.30 Land- en tuinb.meded.; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en kath. nws.; 13.20 Lunchconc.: 14.00 Gevar. progr.; 14.50 Gram.; 15.00 Parijse chan sons; 15.30 „Ben je zestig"; 16.00 V. d. zieken: 16.30 Ziekenlof; 17.00 V. d. jeugd; 17.45 Regeringsuitz. Drs. R. Kool: „Economische sa menwerking Suriname - Neder land"; 18.00 V. d. jeugd; 18.20 Sportpraatje; 18.30 R.V.U.: Prof. Dr. G. L. Smit Sibinga: „Hoofd stukken uit de evolutie van het leven op aarde"; 19.00 Nws.; 19.10 Act; 19.15 Uit het Boek der Boe ken; 19.30 Gram.; 20.25 De ge wone man: 20.30 Omr.orkest en solist. (In de pauze: „Ouders en kinderen", caus.); 21.45 Ken een haan een ei liggen?; 22.00 Blaas- kwintet: 22.45 Avondgebed en li turg. kalender; 23.00 Nws.; 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 AVRO (7.50—8.00 VPRO) 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.30 V. d. vrouw; 9.35 Gram.; 10.50 V. d. kleuters: 11.00 V. d. zieken; 11.30 Pianorecital; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinb.meded.; 12.33 V. h. platte land; 12.40 Hammondorgel en piano; 13.00 Nws.; 13.15 Meded. en gram.; 13.30 Lichte muz.; 14.00 Amerik. Muz.-kaleidoscoop; 14.30 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.15 V. d. vrouw: 15.45 Gram.; 16.30 V. d. jeugd; 17.30 Lichte muz.; 17.50 Reportage of gram.; 18.00 Nws; 18.15 Pianospel; 18.30 Militaire caus.; 18.40 Gra- mofoon; 18.55 Paris vous parle; 19.00 V. d. kind; 19.05 Koorconc.; 19.35 Vioolrecital; 20.00 Nws.; 20.05 Gevar. progr.; 21.15 Lichte muz.; 21.35 Meded.; 21.40 Lichte muz.; 21.50 Dansmuz.; 22.30 Bui- tenl. overz.; 22.45 Gram.; 23.00 Nws.; 23.15 New York calling; 23.2024.00 Gram. DINSDAG 27 OCTOBER 1953 AVRO 20.15—21.30 uur 1. Draaiorgel 2. Programma over de 25-jarige radioloopbaan van Edward Stratz 3. Weerpraatje 4. Actualiteiten 5. Lichte muziek [teurs -gewonnen 'worden, hetgeen voor de vereniging neerkomt op een honderdduizend gulden jaar lijkse extra-inkomsten. Onder de eregasten bevond zich de minister van Sociale Zaken Suurhoff, die in" een kort woord de strijd der arbeidersbeweging tegen de t.b.c. schetste. Dr. Olierook hield de herden kingsrede, waarbij hij het door Herwonnen Levenskracht ver richte werk schetste als een hoogfeest der naastenliefde. Deze liefde staat voLgens spreker hoog boven de enkele rechtvaardigheid, die no.g steeds een élement van egoisme bevat. Deze naastenlief de stelde volgens de spreker in de afgelopen veertig jaren de me dici van Herwonnen Levenskracht in staat hun wetenschappelijk werk ten bate van de t.b.c.-lijders te verrichten. De prachtige hier bij bereikte resultaten kenschetste spreker met een variant op de be kende spreuk „Natura Artis Ma- gistra (De natuur is de leermees teres der kunst) met de woorden van „Ars Naturae Magistra", d.w.z. het menselijk vern-uft en de kunst der artsen is heden meester over de natuur geworden. Urenlang duurde het voorbijtrek ken der vrienden en gasten van Herwonnen Levenskracht, die het bestuur bij de daaropvolgende re ceptie in de foyer van Tivoli de. hand kwamen drukken. Tot de gasten behoorden de geestelijk adviseur mgr. J. G. van Sohaik en mgr. Geerdink, alsmede mgr. Wie- gerink. Ook de commissaris van d-e Koningin in de provincie U- trecht, de heer Reijnalda, gaf van zijn belan-gstellin-g blijk. Geestelijke spanningen belemmeren herstel FREIBURG, 25 Oct. (K.N.P.) Kardinaal Stepinac is' nog lang niet buiten gevaar, ofschoon zijn gezondheidstoestand sedert de behandeling met radiophos- phor door de Amerikaanse spe cialist, prof. Lawrence, wel ver beterd is. Dit verklaart de Duit se bloedspecialist, prof. dr Lud- wig Heilmeyer, die zich thans te Krasie bevindt voor verdere be handeling. Dr Heilmeyer is ge neesheer-directeur van de kli niek der Kath. Universiteit van Freiburg in Duitsland. Het herstel van Kardinaal Ste pinac wordt naar overtuiging van de specialist ernstig belem merd door de grote spanningen, waaronder hij leeft. De Kardinaal moet dan ook voortdurend onder medisch toezicht blijven. Ook Dr Heilmeyer heeft Kar dinaal Stepinac behandeld met radiophosphor, dat ter beschik king werd gesteld door de Aarts bisschop van Freiburg. (Vervolg van pag. 1) Van de zijde van Adelbert werd gesteld, dat de vooroorlog se verhoudingen een uitgangs punt zijn bij het bespreken van het middengroep-probleem. Men wil daarmede echter geenszins zeggen dat deze verhoudingen ook de juiste waren. Ook de zelfver antwoordelijkheid werd door mr. Baron van Voorst tot Voorst aan de orde gesteld. Hij zag die zelf verantwoordelijkheid in de knel raken door een steeds groter wordend stelsel van collectieve zekerheden, terwijl het de zelf standige steeds moeilijker gaat vallen om die zelfverantwoorde lijkheid te blijven dragen. De heer Middelhuis plaatste daar tegenover, dat men zich in het verleden al te weinig heeft bekommerd om de zelfverant woordelijkheid van de arbeider. Zijn collectieve arbeidscontrac ten en sociale voorzieningen doen hem in feite thans meer vrij zijn dan vroeger. Vrij van vrees en van niet te dragen risico's. Zou men de arbeider deze risico's zelf willen laten dragen, dan zou het (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Er zijn toch wel rustige mensen op de wereld. Een veehouder uit Beemster wiens kostbare veestapel door een onverantwoordelijk aanwonend fruitkweker door spuitmateriaal gedeeltelijk vernietigd werd, zodat een schade van plm. 20.000.is ontstaan, kon zonder uiterlijk misbaar verhalen van de ellende die hem is overkomen nu de veroorzaker in gebreke blijft de schade te vergoeden. Hoewel de aanwezigen de af wezigheid van wetsbepalingen die iets dergelijks kunnen voorkomen ernstig betreurden, werd met al gemene stemmen besloten om de getroffene het gehele machtsap paraat van de L.T.B.-vakgroep beschikbaar te stellen. De bedoelde fruitkweker was met dodelijk gif bomen gaan sproeien zonder zijn buurman daarvan te verwittigen. Dienten gevolge stierven er dieren en andere moesten worden afge maakt. Tegen de politie werd gezegd, dat de boer maar had moeten zorgen dat de beesten weg waren. Een volgende keer verwittigde hij de betrokkene wel dat hij binnen enkele uren ging spuiten. Dus moesten alle koeien zonder meer worden weggehaald en naar elders worden gebracht, terwijl zelfs de klemmende ver togen van de overheid om een gematigder optreden op de on- hebbelijkste wijze werden afge wezen. De man heeft zijn verzekering aangesproken, dóch die is niet bereid om meer dan f 10.000 voor dit verlies neer te leggen, en verwijst verdere aansprakelijk heid naar de tuinder.. Doch die weigert een cent te vergoeden, onder het motto dat niemand kan bewijzen dat hij die koeien moed willig heeft gedood. Dit laatste ging de vergadering wat te ver, want op grond van de gewone hinderwet is het iedereen ver boden anderen overlast aan te doen, tenzij daarvoor gemeente lijke toestemming is verkregen. Voorzitter M. P. v. d. Weyden, het Tweede Kamerlid, heeft de vakgroep veehouders waar deze zaak in extenso dienende was, direct geen wet in uitzicht kun nen stellen, maar wel de toe zegging dat hij voorstellen dien aangaande onmiddellijk aanhan ging zou maken. Want het gaat nu eenmaal niet aan dat iemand onder het motto van ziektebe strijding zijn naasten schade mag berokkenen. Zolang die wet niet bestaat gaf hii alle boeren in overweging om een beroep te doen op de hinder wet. Dan kan men wel geen ver volging laten instellen wegens 't moedwillig doden van vee, maar wel van overtreding van die Wet. Het bewijs van het eerste is im mers niet te leveren, maar van het tweede wel. Uiteraard heeft de hinderwet geen vat op vee- sterfte als gevolg van het eten van met gif bespoten hooi, een ROTTERDAM 24 Oct. Al cyone, 23 te Antwerpen, 25 te Rotterdam verw.; Algenib, p. 24 05.30 Vlissingen naar Rotterdam; Alhena, 25 v. Antwerpen te Rot terdam verw.; Arnedijk, 23 te New York; Bantam, 26 Casablan ca verw.; Blommersdijk, p. 24 02.30 Vlissingen n. Antwerpen; Caltex the Hague, 24 te Rotter dam; Groote Kerk 24 v. Port Said n. Livorno; Hera, 23 v. Rotter dam te Amsterdam; Japara Krl. 24 23.00 Hoek v. Holland verw.; Jupiter, 24 v. Rotterdam te Am sterdam; Mariekerk, 24 v. Ant werpen te Amsterdam; Merwede, 24 m v. Fernandina n. Charles ton; Metula, 24 v. Beira n. Lor Marques; Oranjefontein, 23 v. Amsterdam n. Zuid-Afrika via Southampton; Phrontis, 24 v. Dji bouti te Suez; Rijndam, 24 07.00 te Le Havre; Rijnland, 23 v. Am sterdam n. Zuid-Amerika; Slo- terdijk, 23 te Houston; Stad Vlaar- dingen. 23 v. Wabana n. Rotter dam; Tara, vertr. 24 v. Hamburg n. Antwerpen; Tamo vertr. 24 v. Antwerpen n. Hamburg; Tero, vertr. 24 v. Antwerpen n. Rotter dam; Tiba, 21 te Bahia Blanca, vertr. 29 v. Bahia Blanca n. Rot terdam; Willem Ruys, p. 23 22.00 Finisterré n. Port Said. thans ook vrij veel voorkomend euvel. Mond- en klauwzeer De heer Slot uit Westwoud vond de voorstellen aangaande 't vereenvoudigen van de uitgifte van mond. en klauwzeerverkla- ringen t'e sterk. Met de voor gestelde laagst mogelijke kosten kan iedereen het eens zijn, maar het plaatsen van een stempel op de veeschets is eigenlijk waarde loos. Op de schets is te weinig ruimte; een stempel is te gemak kelijk na te maken. Spr. stelde voor om de gezondheidsverkla ringen, welke in navolging van Friesland reeds in 7 provincies gebruikt worden, ook hier in te voeren en tevens te gebruiken voor mond- en klauwzeer en voor abortusvrij. Wat dit laatste be treft, waarschuwde spr. alle Noordhollandse boeren dat de Friezen heel ijverig hun stallen abortusvrij maken door hun beesten te verkopen aan de Noordhollandse boeren, die ze blijkbaar nog steeds willen heb ben. Voor vervoer van vee naar en van de slager kan de M. en K. verklaring op het geleidebiljet worden vermeld. De kosten wilde spreker gesteld zien op f 2,per verklaring, die tussentijds, en kosteloos voor verklaringen die op het spreekuur bij de veearts worden afgehaald. Deze uiteen zetting oogstte zoveel bijval, dat het gehele bestuursvoorstel in die zin gewijzigd, werd aange nomen, en de heer Slot aange wezen werd om contact met de veeartsen op te nemen. Diergeneeskunde Vrijwel alle kringen hebben ernstige bezwaren naar voren ge bracht tegen het wetsontwerp be treffende de diergeneeskunde, dat de niet-academisch gevormde specialisten voortaan wil uitslui ten. Vele practiserende veever loskundigen en castreurs verstaan dit veel beter dan sommige die renartsen het ooit zullen leren. Iedere pas afgestudeerde dieren arts zou volgens die wet veever- loskundige mogen zijn, zelfs al is deze taak hem practisch vreemd. Het vakgroepbestuur van de L.T.B. verklaarde zich dan ook pertinent tegen een monopolie positie voor de veeartsen. Na diepgaande discussie besloot de vergadering verder dat aan per sonen die aan een minimale scho ling voldoen met betrekking tot de veeverloskunde en het castre ren, ook het inspuiten en in voor raad hebben van bestrijdings middelen moet worden toege staan. Uitdrukkelijk werd daarbij vastgesteld dat dergelijke perso nen niet uitsluitend geëxamineerd dienen te worden door veeartsen, want dan slaagt er niemand. De examencommissie moet derhalve samengesteld worden uit ervaren veehouders en veeartsen. Verder sprak de vergadering als zijn mening uit dat bij de tJb.c.-bestrijding het oo-rblikken nog niet kan .worden gemist. Wel werd het bestuur opgedragen on korte termijn een regeling te ont werpen, die met behoud van alle waarborgen, het voor de dieren pijnlijke en ontsierende blikken overbodig maakt. Invoerheffingen op granen Besloten werd om bij een sterke prijsdaling op de wereld- veevoedermarkt mede aan te dringen op invoerheffingen en stabilisering op de binnenlandse markt. De veehouders vrezen n.l. dat door een ongelimiteerde im port van het vermoedelijk tot 14 van de tegenwoordige prijs dalende veevoeder er weldra een ongekend Overschot van zui vel, eieren en vlees zal zijn, het geen ongetwijfeld zal leiden tot afbraak van de huidige markt prijzen van die artikelen. Hierbij moet vooropgesteld worden dat ook de andere Europese landen eenzelfde gedragslijn gaan vol gen, want anders wordt Neder land uitgeschakeld als concurrent. Wel dient het invoeren van monopolieheffingen zo lang mo gelijk uitgesteld te worden, ten einde de loodzware bedrijfslasten enigermate te verlichten. Een uitvoerig debat ontstond over het tenslotte toch goedgekeurde voor stel tot het oprichten van een bond van pulpgebruikers. Vooral de heer Roeleveld gaf het voor stel een goede por, door als oud onderhandelaar met de Ned. Sui- kercentrale de mogelijkheden van die bond nader te preciseren. Ook werd het vakgroepbestuur opge dragen via de Stichting voor de Landbouw overleg te openen voor het verkrijgen van meer uniforme en vooral ook meer redelijke vrachttarieven van de schinpers. Doch ook de voorgestelde pulp- verbruikersbond, die het enige tegenwicht tegen de machtscon centratie van de suikermaat schappijen vormt, kan aan een dergelijk overleg deelnemen. In dit verband werd nog opgemerkt dat er feitelijk een overschot van pulp is. De fabrieken weten echter de prijs op te jagen door de verbruikers tegen eikaar uit te spelen en te speculeren op de schaarste-angst. Op voorstel van de kringen Hoorn en Alkmaar werd besioten dat gestreefd wordt naar afschaffing van de gewichts- korting voor slachtvarkens, al werd erkend, dat toch stellig een soort compensatie op het vuil- gewicht zal blijven optreden. Erkenningseisen De vergadering onderschreef de gedachte dat het wenselijk is om voor het agrarisch bedrijf te komen tot erkenningseisen, uiter aard met erkenning ook van oude rechten.. Dit begint te klemmen zodra de voergraanprijs aanzien lijk gaat dalen en ieder burger zich zou kunnen ontpoppen als kippenhouder of varkensmester. Het stelsel van vergunningen voor schrikdraadinstallaties met batterij voeding diende volgens de vergadering met spoed opgeheven te worden, terwijl in de behan deling van de subsidie-aanvragen voor kleine boerenbedrijven meer het sociale element moet worden den erkend. Een bedrijfje van 12 ha, waar ook nog een vaste ar beider of knecht van moet leven, heeft er meer recht op dan een éénmansbedrijf van 11 ha. Desgevraagd werd nog eens uit eengezet, dat de stalcontróle geen middel is om show te kunnen ma ken bij buitenlandse bezoekers, doch wel degelijk een grote hygi ënische waarde heeft. De vak groep zal de oproep van de zui- velconsulent Sehreider tot een actie voor voormelkers volledig ondersteunen. Onze koeien zijn inderdaad waard dat ze goed ge molken worden en melkcursussen zijn daarbij onontbeerlijk. Aan arbeiders die een bedrijfswoning bewonen en inwonende knechts moet de 5% loonsverhoging on verkort worden uitbetaald. Bij het ontbinden van de ver gadering raadde de heer v. d. Weyden de afgevaardigden aan om niet te wanhopen aan de daadkracht van het vakgroepbe stuur. In de na-oorlogse jaren is al zeer veel tot stand gebracht, o.a. afschaffing ondernemersbe- lastig en vereveningsheffing. We komen er, al duurt het soms helaas wat lang. loon zeker driemaal zo hoog moe ten zijn. De zelfstandigheid zag hij in breder verband bedreigd door een onvermijdelijke ontwikkeling. Leidende plaatsen blijven be perkt en onze bevolking groeit. De mechanisatie doet haar werk, ook ten koste van de arbeiders, die nog geen gedurig werk, dat hun lief en vertrouwd was ge worden. aan de machine moeten afstaan. Nieuwe verantwoorde lijkheid Daarnaast zag de heer Middel huis echter een andere verant woordelijkheid bij de arbeiders groeien. Hij bekende ruiterlijk, dat hij vroeger bij tal van loon- acties betrokken was geweest, zonder er zich maar enigszins om te bekommeren of de gewenste verhoging ook mogelijk was. De arbeider kon die verantwoorde lijkheid toen ook nog niet heb ben omdat hij overal buiten werd gehouden. Thans is het anders. Thans vol gen ook de arbeiders de economi sche ontwikkeling, maken ook zij zich zorgen om de betalingsbalans. Vooral deze uitlating van de K.A.B. voorzitter bewees, dat wij met onze sociale verhoudingen in een nieuwe fase zijn gekomen om een woord van de Adelbertvoor- zitter te gebruiken. De fase van samenwerking. Baron van Voorst tot Voorst had reeds in zijn ope ningsrede gesteld, dat in dat ka der de samenwerking van de ka tholieke organisaties primair zou moeten zijn. Dus boven die met gelijkgerich te organisaties van anderen. Hij dacht aan een concreet katholiek actieprogramma en daarnaast aan een meer breed opgesteld pro gramma. De heer Middelhuis ging er vanuit, dat zowel het één als het ander wenselijk is. Maar oud-minister Albregts kwam de wenselijkheid van samenwerking tussen de katholieke organisaties, bij de discussies, nogmaals met vuur als een zaak van eerste orde bepleiten. Die 'samenwerking, zo zei hij, is op zichzelf een getui genis. Het bewijs, dat wij katho lieken een gezamenlijke bijdrage willen en kunnen leveren aan het algemeen welzijn. (Advertentie) KRUISWOORDPUZZLE No. 269 - J s 7 /r f /f gg£ le JJ Ji JS T -V 3i 23 mm*? 1 Jf 2b 37 36 J7 tfO 4* DIRECTEUR VAN N.V. GEARRESTEERD De Zutphense politie heeft een tweede arrestatie verricht in de zaak tegen de boekhouder N., werkzaam bij een Zutphense N.V., die er van verdacht wordt zich een bedrag van ongeveer 30.000 te hebben toegeëigend. Thans is ook een onderzoek gaan de naar handelingen van de di recteur van dit bedrijf J. V. V. is in het politiebureau op gesloten. Horizontaal: 1 heilig boek 5 meppen 9 oppervl. maat 10 drank 11 hoofddeksel 13 haag 15 goud (fr.) 16 platte steen 19 pers. vnw. 20 gewicht 21 bijwoord 22 wreed heerser 23 rijdier 26 voorzetsel 27 gewichtje 29 de somma van 30 reptiel 31 watep m Friesland 32 elasticiteit 34 schrijfbehoefte 35 lofzang 39 takje 40 pl. in Nederland 41 begrip Verticaal: 1 matrasvulling 2 knaagdier 3 slede 4 kleurling 5 stoomschip 6 lidwoord (fr.) 7 uitroep 8 telwoord 12 bar 14 echtgenoot 16 reinigingsmiddel 17 voegwoord (fr.) 18 inhoudsmaat 23 kleinood 24 groet 25 de dato 26 voorzetsel 27 bijwoord 28 soort 33 drinkgerei 34 overheidsbedrijf 36 dat is 37 maandstand 39 windrichting Oplossing Kruiswoordpuzzle No. 268 Horizontaal: 2. Is; 4. sa; 7. ets; 9. els; 10. eb; 12. ronde; 14. ea; 15. toko; 17. eren: 19- Antwerpen; 22. Palem- bang; 27. rake; 28. neon; 30. ap; 31. lenig; 34 ma; 35. lis: 36. nek; 38. te; 39. la. Verticaal: 1 reet; 2. le; 3. strot; 4. sleep; 5. as; 6 span; 8. so; 9. ed; 11. boa; 13. nee: 14. een: 16. knaak; 18. reine; 20. wee; 21. rob; 22. pap; 23 lelie; 24. men; 25. angel; 26. gom; 27. raar; 29. naar; 32. es; 33.in; 35. lt: 37. ka. Veemarkt Utrecht UTRECHT, 24 Oct. Op de veemarkt te Utrecht werden aangevoerd in totaal 3906 stuks. 961 runderen waaronder 618 t.b.c.-vrij; 290 graskalveren; 236 nuchtere kalveren; 1145 scha pen; 385 zeugen; 350 varkens; 468 biggen; 71 geiten. De prijzen varieerden voor: stieren van 300500; kalfvaar- zen 700900; pinken 300—400; melkkoeien 725975: kalfkoeien 750985; vare koeien 420725; graskalveren 190325; nuchtere kalveren 3053; schapen 75 105; lammeren 7085; zeugen 230—350; biggen 3042; varkens 6585; bokken en geiten 1035. De handel was voor rundvee matig, schapen stug, varkens re delijk. biggen redelijk, nuchtere kalveren kalm. TXjze (Copyright by Börre Börrejen, Copenhagen) Een detective-verhaal uit het Engels vertaald 27. Toen hoorde hij iemand weg rennen. Hij kwam voorzichtig overeind, maar toen er niets ge beurde, sprong hij op, wierp de buitendeur open en snelde de straat op. Niemand meer te zien. Jim zag het hopeloze van een achtervolging in, want de schut ter had de keuze gehad tussen een hele rits zijstraten. Peinzend keerde Jim terug. Hij deed het licht uit en ging opzij van het raam zitten. Het kon zijn, dat de kerel misschien nog eens terugkwam. Hij had zich geen seconde te vroeg op de vloer geworpen. Juist toen hij naar buiten had gekeken, stond daar een gestalte voor het raam, die een revolver precies op zijn hoofd had gericht. Een seconde later en Phil Burke had de derde moord in het lot van de loterij gehad. Jim moest onwillekeurig grinni ken. om de ironie van het geval. Hij keek op zijn horloge. Half twee. Zou hij Hoofdcommissaris Wrokkel opbellen of Phil Burke? Waarom eigenlijk? Hij kon beter zelf op speurtocht uitgaan. Het was morgen nog tijd genoeg om het hun te vertellen. Hij trok zijn jas aan, nam uit de lade van zijn bureau een revolver en stak die in zijn zak. Voor hij de deur uitging, dacht hij een ogenblik na. Ja, kwam hij tot de conclusie, ik moet eens zien, of onze notaris alreeds naar bed is. Lewis woonde ongeveer een kwartiertje van hem vandaan. Er passeerde juist een taxi. Jim stapte erin en liet zich naar de straat brengen, waar de notaris woonde. Op de hoek stapte hij uit en betaalde. Hij wilde te voet terugkeren. Hij liep eerst aan de overkant van de straat het huis van Lewis voorbij. Alles was donker. Voor de deur stond de auto van de notaris. Jim stak snel over en legde zijn hand op de radiateur. Nog flink warm. Hoogstens een kwartier geleden nog gebruikt. Hij belde aan. Wachtte een mi nuut. Geen geluid in huis te horen. Hij belde nogmaals en hield zijn vinger een paar tellen op de knop. Na enige ogenblikken hoorde hij een gestommel op de trap. Het licht in de gang ging aan: De stem van Percy, de jongste bediende klonk door het kijk raampje: Wie is daar? Jim maakte zich bekend en vroeg of de notaris nog te spre ken was. Nu nog?, klonk het verwon derd. De notaris ligt al een paar uur op bed. Moet U hem persé hebben? Als het kon, graag! De zaak is dringend. Jim hoorde nu de stem van Lewis boven aan de trap: Wat is er aan de hand, Percy? De heer Penner van de Me gafoon zou U nog graag even spreken. Laat hem dan binnen en breng hem naar de wachtkamer. Ik zal me even kleden. De deur werd nu geopend en Percy in pyama en met verwarde haren liet Jim binnen en ging hem voor naar de wachtkamer. De notaris zal direct komen. Hij hield Jim aan de praat, tot dat de notaris verscheen, die in derhaast een paar kledingstukken had aangetrokken. Ga maar weer naar bed, Percy. Kijk even of Magda wak ker geworden is en stel haar ge rust. Ze maakt zich zo gauw zenuwachtig. Toen keerde hij zich tot Jim: Een pastoor en een notaris moeten ieder ogenblik klaar staan voor hun klanten. Waarmee kan ik je van dienst zijn, Penner? Wil je je testament maken nu je plotseling rijk bent geworden? Jim had hem scherp geobser veerd. Geen spoor van zenuw achtigheid. Juist het tikje ver wondering voor zo'n laat bezoek en een gezonde humor om een ongewone situatie te beheersen. Jim zou volkomen van Lewis' onschuld overtuigd zijn geweest, als er niet buiten die warme radiateur was. Het had niet veel gescheeld, antwoordde hij, of ik was zonder testament gestorven. Even een beleefd ophalen van de wenkbrauwen en de doodge wone vraag: Hoezo? Nog geen tien minuten ge leden werd er door het raam van mijn kamer op mij geschoten! De reactie van notaris Lewis was precies zoals men kon ver wachten van iemand, aan wie men zo iets mededeelt. Asjemenou! Waarom; Heb je de politie al gewaarschuwd? Of weet je al wie het gedaan heeft? Jim vertelde wat hem was over komen. Lewis luisterde met be langstelling. Toen kwam de on vermijdelijke vraag: En wat kan ik nu voor je doen? Wat voor hulp verwacht je van mij? Jim had zijn antwoord al klaar. Ik ben eigenlijk zo maar even komen aanlopen, omdat mijn speurtocht naar de dader mij door deze straat leidde. Ik zag jouw auto voor de deur staan en voelde aan de radiateur dat de wagen nog geen kwartier geleden gebruikt was. Ik dacht, dat je misschien op weg naar huis iets bijzonders had opgemerkt, een vluchtende gestalte of zo iets. Maar je jongste bediende vertelde me, dat je alreeds een paar uur naar bed was. Jim zei dit alles haast onverschillig, maar in deze zinnen lag onherroepelijk een uit daging: verklaar me, hoe het komt, dat de wagen nog geen kwartier geleden gebruikt is, ter wijl je bediende verklaart dat je al een paar uur op bed ligt. Nótaris Lewis glimlachte. Inderdaad lag ik al een paar uur op bed. Maar Percy heeft vanmiddag de wagen mogen ge bruiken om zijn ouders op te zoeken. Die is dus waarschijnlijk pas thuisgekomen. Jim knikte. Zijn gedachten werkten bliksemsnel. Hij wist zeker, dat Lewis niet had kunnen voorzien, dat hij zijn hand op de radiateur zou leggen. Als hij nu Percy nog even kon spreken, zou blijken of Lewis zo juist een ver- hajal had verzonnen of de waar heid had gesproken. Daarom vroeg hij: Is het mogelijk, dat ik Percy nog éven kan spreken? Misschien heeft hij dan iets gezien, waardoor ik op het goede spoor kom. Maar natuurlijk, antwoordde Lewis. Hij nam de huistelefoon op en verzocht Percy, om nog even hier té komen. Dat viel Jim eigenlijk tegen. Uit het feit, dat Lewis eenvoudig door de huistelefoon Percy ont bood, kon hij concluderen, dat de notaris dus de waarheid had ge sproken, daar hij anders Percy persoonlijk was gaan halen en hem dus van te voren in had kunnen lichten. Of hadden ze misschien al lang van te voren afgesproken, wat ze in dit gev»il zouden, vertellen? WQrdt vervolgd

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5