Be melkprijs in discussie m |p W ik word f er gewoon verlegen van Smidje Verholen en de strijd tegen f N.A.V.O.-leiders achter voorstel van Churchill Restaurant 't Gulden Vlies É\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\m^ mannel. krachten 100 GRAM O O §- Mager PekelspekJay Cl» Loslaten garantie basisproduct is al te riskant? ALKMAAR PTT Elke dag krijg ik van allerlei nieuwe klanten complimentjes over King's Cross en ik maak die sigaret toch heus niet zelf. Ik verkóóp ze alleen maar graag. En ik hoef dat ook niet te doen. Want achter mij en duizenden winkeliers staan de millioenen trouwe King's Cross-rokers, die iedere dag het bewijs leveren Papina 6 Maandag 26 October 1953 Familieberichten Op het feest van Christus Koning over leed, voorzien van de Genademiddelen der H. Kerk. onze lieve móeder mevrouw, we duwe M. VLUGT-GROOT op de leeftijd van 53 jaar. Kinderen en fam. Ursem, 25 Oct. 1953 gozenkransbidden thuis om 20 uur. Voor de vele blijken van medeleven tijdens de ziekte en het overlijden van mijn lieve vrouw en onze lieve moeder JOH BUTTER-BOOTS ondervonden, betuig ik hiermde onze hartelijke dank. J. Butter Meindert Elly Jossy Alkmaar, Spoorstraat 49 Advertentiën Gevraagd een FLINKE JONGEN 1820 jaar voor pak- huiswerk. N. TIMMER- MAN'S Graan- en Meel- handel en Maalderij N.V. Schermerweg 90, Alkm. Gevraagd in klein gezin zonder kinderen NETTE WERKSTER voor twee ochtenden per week. Mauritskade 27 Alkmaar Gevr. voor spoedige in diensttreding FLINKE JONGEMAN v. expedi tie- en winkelwerk. Ijzerhandel A. Buyten- dijk Zn.. Spoorstraat 5860, Den Helder. Terstond gevraagd R.K. meisje N. IMMING Café „De Sport", Nibbixwoud. Gevraagd in gezin met 2 kinderen zelfstandige hulp in de huishouding voor dag en nacht, geen huiselijk verkeer, gezel lige zit-slaapkamer, c. v. hulp werkster aanwezig. Tel. K 2206-480 of br. o. no. N1682 bur. v. d. blad DANSSCHOOL ONTWERP, AANLEG electr. licht- en kracht- en installaties en UITBREIDING Electro-Techn. Bureau G. L. PALEARI Zn. (Diploma M.T.S.) Spoorstraat 67 Alkmaar - Tel. 3082 Middenstands- woning te koop gevraagd. Moet binnenkort vrij van huur zijn te aanvaarden. Br. onder letter no. 22388, bur. van dit blad. Inschrijving OLD TIME DANCING-CLUB Gezellig - Beschaafd - Attractief Aanv. half November Te kp. St. Bernhard- hond m. st.b., bill. pr. en gr. reiswieg v. b. gev. Ged. Appelhaven 19. Te koop gevr. jonge Duitse HERDERSHOND Br. no 22378, bureau van dit blad. Te koop gevr.: Electr. GEHAKTMOLEN en IJSMACHINE. Br. no 22379, bur. v. d. blad. Financ. instelling heeft geld beschikbaar voor le en 2e hypotheek tot 80%. vodr financie ringen en voor geldle ningen, met en zonder borg. Geheimh. verze kerd. Brieven onder no. N1680, bur. v. d. blad. Kernslager is kwaliteitsslager ONZE DINSDAG- EN WOENSDAG-RECLAME: Wij hebben alleen eerste kwaliteit I Van één onzer verslaggevers HAARLEM De Zaterdagmorgen onder leiding van het Tweede Kamerlid M. P. v. d. Weyden, burgemeester van Zevenhoven en voorzitter van de vakgroep Veehouders van de L.T.B, in de Leeuwerik te Haarlem vergaderde boeren, hebben lang en uitvoerig gediscussieerd over de aspecten van het melkprijsbeleid. Over het denkbeeld van het vakgroepbestuur om naast de gedeeltelijk ont- roomde melk ook volle melk aan de consumenten be schikbaar te stellen was men het betrekkelijk spoedig eens. Maar de Ministeriële opmerking dat het tijd is om het systeem van basisgaranties te vervangen door ga ranties per bedrijfstype veroorzaakte veel, wellicht niet gteheel gerechtvaardigde, critiek. Vooral de zeer heftige critiek van de 'heer de Goede van de Kring Purmerend, tenslotte ein digend in het twijfelachtig stel len van de bedoelingen van het vakgroepsbestuur, deed nietge heel sympathiek aan. Voorzitter v. d. Weyden stelde tenminste aan het einde vast, dat de oppo sant met al ziin woorden niet anders had willen voorstellen dan.reeds in het prae-advies stond, m.a.w. dat de vergadering van het goede een beetje te veel •kreeg. Deze vergadering, ook bijge woond door de geestelijk advi seur Rector v. d. Hoogte, alge meen voorzitter Kampschoër, de heer Giessen, voorzitter van de vakgroep Akkerbouwers, de heer Hoek, Prov. Voedselcommissaris voor Noord- en Zuid-Holland, de heer Rempt, directeur van de Gezondheidsdienst voor Vee en vele anderen, werd geopend door de heer M. P v. d. Weyden. Dit openingswoord is reeds in ons blad van Zaterdag opgenomen. Daar kan echter nog aan worden toegevoegd, dat de spreker ook piëteitvolle woorden wijdde aan de nagedachtenis van de hoog eerwaarde Deken Kok van Delft, welke juist Vrijdag was over leden. Als Rector Kok en advi seur van de L.T.B. was hij in de moeilijke crisisjaren de rugge- graat en de stut en steun van de organisatie. Ook heeft rector Kok ontzaglijk veel gedaan voor het R.K. Landbouwonderwijs. Wat rector Kok voor onze L.T.B. is geweest, zal altijd in dankbare herinnering blijven voortleven. Bij acclamatie werd besloten om aan ir Verhoeven, die op 1 Nov. zijn zilveren jubileum als vee teeltconsulent van Zuid-Holland viert, een passend cadeau aan te bieden. Ook feliciteerde spr. de heer v. d. Hoek met zijn benoe ming tot Prov. Voedselcommis saris van Noord-Holland. Bij de bestuursverkiezing in de vacature van de kortelings ten gevolge van een ongeval over leden heer J. J. v. Sdhie, Haar lem, koos de vergadering met overgrote meerderheid van stem men de heer A. J. v. Schie, Haar lem-N.. zoon van de overledene. De heer J. Wesseling uit Zoeter- woude werd herkozen en ge tuigde bij aanneming verbluft te zijn over het overweldigend blijk van vertrouwen. Melkprijsbeleid Het melk- en zuivelbeleid werd op de vergadering aan de orde gesteld als gevolg van diverse voorstellen en aanmerkingen dienaangaande van de afdelin gen. Zo stelde men voor: vroeger bekend maken van de melkprijs, straatverkoop van volle naast ge standaardiseerde melk, intrek king van de toeslag aan de han del en voor de kostprijsbereke ning alle bedrijfskosten te calcu leren die de eigenaar resp. eige naar-gebruiker heeft. Dus niet de pachtsom per ha want die is meestal zoveel te laag, dat vele eigenaars via een achterdeur toch meer moeten ontvangen maar de werkelijke pachtwaarde plus een behoorlijk percentage voor onderhoudskosten en voor moderniserings-investeringen. En tenslotte ook de erkenning van een redelijk ondernemersloon. Tot dusverre wordt als onder nemersloon gerekend een jaar salaris voor een vast landarbei der. Vooral de kringen Amster dam en Alkmaar legden de na druk op dat ondernemersloon. Hierbij werd tijdens de vergade ring opgemerkt, dat vele boeren die hun bedrijf naar de eisen van dit ogenblik willen inrichten f 15 a 20.000 moeten investeren. De kringen Purmerend en Hoorn wensten de 5 loonsverhoging doorberekend te zien in de melk prijs. De heer Sjerps vond het ab surd dat de Nederlandse consu ment nog steeds opgescheept wordt met melk waar 2 vet uitgehaald is. En dat accepteert men in Nederland, het land dat „van melk en honing overvloeit" en welks regeerders zonder op houden roepen om kwaliteitsver betering. Moeten wij het nog langer verdragen dat onze boter tegen dumpingspriizen naar de Oostzóne wordt gestuurd, terwijl ons beste afzetgebied, de Neder landse consument, verwaarloosd wordt? Tenslotte vroeg deze woordvoerder zich af of de prijs per liter volle melk wel zo af grijselijk veel duurder moet worden als de uitgeroomde. De melkboer heeft aan een liter volle melk toch niet meer werk dan aan de ontroomde? De heer v. Wees vreesde dat het plan van de minister om de productenbasis garantie los te laten gevaarlijke toestanden zou scheppen en de heer Schouten uit Blokker betwistte 'het recht aan het L.E.I. om tot een kosten berekening van 0.4 ct lager dan vorig jaar te komen op grond van de ongehoord rijke gras- groei en de intensivering, want dit laatste kost juist erg veel geld. De heer N. Slot, adj.-secretaris van de Stichting v. d. Landbouw te Den Haag, had de ondankbare taak om de L.E.I.-berekeningen te verdedigen, maar toch slaagde hij er in de diverse woordvoer ders tevreden te stellen. Hij be toogde o.a. dat de kostenbereke ningen ontleend zijn aan de wer kelijke uitgaven op proefbedrij ven van allerlei aard, ook van eigenaars. De 5 loonronde is er verder in opgenomen, maar niet een eventuele loonstijging ten plattelande als gevolg van een opheffing resp. vermindering van de Massificatie, of van de voorgenomen gelijkstelling tus sen geschoolde en ongeschoolde arbeiders. De daling is veroor zaakt door de lagere veevoeder- prijs. Het denkbeeld van de mi nister om alleen nog maar ga ranties te geven per bedrijfstype is juist. Wanneer het ene product minder rendabel wordt afgezet, kan het andere van hetzelfde be drijf nog wel veel geld opleve ren. Maar voor de veehouder is dat van weinig belang. In zijn geval is het bedrijfstype immers uitsluitend afhankelijk van het basisproduct: de melk. Hij bracht de boeren onder het oog, dat ze eerlijk moeten zijn, want ze heb ben aan de standaardisatie ont zaglijk veel geld verdiend. Hij verwachtte een melkprijsgarantie van 20 ct per liter bij 3V2 vet, doch omzetdaling bij verkoop van volle melk. Heel terecht bracht de heer v. d. Weyden zijn leden onder het oog, dat ze het volste ver trouwen dienden te hebben in de berekeningen van het L.E.I., want dat is een instelling van henzelf. De door de heer Slot genoemde pacht van f118.per ha werd door de heer Roeleveld, een dei- onderhandelaars met de ministers gerectificeerd. Voor Friesland neemt men f155.per ha plus f 21.per ha voor de gebouwen, en in Noord-Holland-Noord resp. f 145.en f 8.per ha. Besluiten Tenslotte werden de volgende besluiten genomen ten aanzien van de melkprijs: dat een garan tieprijs niet kan worden gemist, dat voor consumptiemelk de prijs bepaald wordt op kale kostprijs plus 20 dat het Zuivelfonds gehandhaafd wordt. In de kost prijsberekening dient nog opge nomen te worden een vergoe ding voor de bedrijfsleiding, een vergoeding voor eigenaarslasten en investeringsrente en de wer kelijke kosten van veevoeder. Verder het beschikbaar stellen van volle melk naast ged. ont roomde aan de consumenten; een goede verhouding tussen con sumptie- en industriemelkprijs, waarbij de eerste enige natuur lijke meerwaarde wordt toege kend. PARIJS 25 Oct. (Ass. Pres) Amerikaanse militaire leiders van N.A.V.O. oefenen druk uit op de Ver. Staten en op Frankrijk om de wens van Churchill, bespre kingen op het hoogste niveau met Moskou te houden, te ondersteu nen. Zjj doen dat niet omdat ze geloven, dat deze besprekingen enig succes zouden hebben, maar omdat zij zouden aantonen, dat een snelle oplossing van de ge schillen tussen Oost en West niet mogelijk is. Dit zou tengevolge hebben, dat sommige van de N.A.T.O. gene zen zouden worden van hun nei ging bij de opbouw van hun de fensie te verslappen. „Wij geloven niet, dat een bij eenkomst van de leiders der vier grote mogendheden ook maar enig nut zou hebben," zei een hooggeplaatst Amerikaanse offi cier. „Wij twijfelen er sterk aan, dat het de spanning in de wereld ook maar iets zou doen vermin deren. Maar zolang het denkbeeld van Churchill wordt besproken en gepropageerd, zal Frankrijk traineren met de ratificatie van de E.D.G. „Ook de kwestie Triest moet worden opgelost. Zolang de Italia nen hun hoofd daarvan vol heb ben, kan men niet verwachten, dat ze met E.D.G. zullen voort maken." „Ik ben er geenszins zeker van, dat Malenkov een ontmoeting met Churchill, president Eisenhower en de Franse premier Laniel op prijs zou stellen," zei de officier. „Maar als hij weigerde, zou dat N.A.T.O.-landen, die bezig zijn te verslappen, wakker schudden en hen er toe te bewegen voort te maken met de opbouw van hun defensie. En dat is het wer kelijke middel om elke Sowjet- aanval af te schrikken." Dit is de heer Minderhout, de nieuwe CHEF-KOK van die zich voorstelt de gasten culinair te verwennen S*0"W»0^*0M j Voor div. Feest-diners hebben wij J 'u keur van menu's ter beschikking w*MafMMmmMwmr0*Mrg0mr*0n RIJKSTELEGRAAFKANTOOR AMSTERDAM vraagt voor opleiding tot radiotelegrafist Leeftijd 16-25 jaar. Vereiste: Diploma M.U.L.O.-A of B. (geen schooldiploma) of H.B.S.-3 j. cursus. Gegadigden moeten bij voorkeur woonachtig zijn in Am sterdam of nabijgelegen plaatsen. Sollicitaties aan de Directeur van het Rijkstelegraafkan toor, N.Z. Voorburgwal 182, Amsterdam-C. 999 Want als vakman weet ik, dat er eigenlijk geen betere Virginia bestaat. Dat kan ik nu eenmaal niet onder stoelen of banken steken! De betere permanent f6.- compl, voor dames met zwak haar of gevoelig hoofd: SPECIALE BEHANDELING joh. Kalksma Alkmaar Hoogstr. 6, bij de Nieuwesloot. Telefoon 4453 J\ DOELTREFFERS VEE! VOORDEEL EN GEWIN brengt U de Pfaff naaimachine. Het mooiste borduur werk kunt U spe lenderwijs met een Pfaff maken. Bezoekt onze zaak of stuurt ons bericht en wij komen U be zoeken, Prima vak manschap. Ongeken de service. Sedert 1903. Te kp. keurig gedragen swagger, mt. 44 m. cein tuur f 35'.K. Kossen, Laat 47, Alkmaar. ALKMAAR: Luttik Oudorp 80 (Zaadmarkt) Tel. 2975 DEN HELDER: Koningstraat 51 V ADVERTEERT IN DIT BLAD Te kp gevraagd meis- jesfiets van 78 jr. Br. met prijsopg. no. 22387 NHD. BROCADES-STHEEMAN 8. PHARMACIA - Geneesmiddelen sinds 1800 109 Verbaasd keek de hoge piet naar het vredige toneeltje voor hem en hij vroeg met zachte stem: „Wat doen jullie daar?" „Ah.... daar hebben we de baas ook", zei de kampcommandant vrolijk. „Kom erbij zitten, kameraad en doe maar net of je thuis bent. Zeg, help die Amerikanski eens met schaken, want daar kan ie werkelijk geen klap van, al is ie verder een beste jongen" „Wat zeg je me nou?", riep de hoge piet uit.,, Is dat een Amerikanski? Wat moet die hier?" „Vraag hem dat zelf maar, jij kent Engels", zei de kampcommandant. Dat vond de hoge piet uit Moskou het eerste verstandige woord, dat gesproken werd. Nu zou hij tenminste te weten kunnen komen, wat de geheimzinnige bedoelingen waren van die stekelharige Amerikaan, die daar doodgemoedereerd een partijtje zat te schaken met een hoog geplaatste Russische officier. Hij richtte zich nu in het Engels tot Smidje Verholen en vroeg: „Mijnheer, wie bent u? Wat komt u hier doen? Bent u een oorlogsophitser en koestert u soms snode plannen om ons vredelievende vaderland in een vernietigende oorlog te storten?" Smidje Verholen kende gelukkig genoeg Engels om de man te kunnen antwoorden. „Mijn naam is Smidje Verholen", zei hij, „ik ben, geen Ameri kaan en ik ben ook geen oorlogsophitser. Ik ben een inwoner van dat kleine polderlandje aan de Noordzee en ik ben ge komen om jullie de vrede te brengen. Luister maar eens De smid greep met zijn hand onder de doek en haalde voor zichtig een vogeltje uit de kooi. Teder .hield hij het diertje tussen zijn handen vast. Het vogeltje vond het kennelijk een prettig plaatsje daar in die warme handen van Smidje Ver holen en het begon dan ook te zingen, dat het een lieve lust was. Een waterval van sprookjesachtige klanken daalde neer op de hoge piet. Deze luisterde even aandachtig, begon toen verrast te lachen en zei: „Wat is dat mooi. Ja...., daar zou een mens werkelijk bij vergeten, dat er nog zoiets als een oor logsgevaar bestond. Het is werkelijk fantastisch. Maar. mijnheer Smid van der Holen, wat eh...., wat wilt u hier nu eigenlijk mee?" „Ik wil dit gezang aan iedereen laten horen", antwoordde Smidje Verholen. „Dan zal het voor goed uit zijn met de oorlóg". De hoge piet keek de smid even slim aan, knipoogde toen en zei: „Gannef, haha, die is goed, ik heb je door hoor, met mij maak je de kachel niet aan, dat is natuurlijk een krijgslist van je".

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 6