NOORDHOLIANDS Waar is Molotof? Comomeer stroomt over Westen doet beroep op V.N. voor neutrale waarnemers Geheimzinnig verdwij van diplomatiek toneel Aard gas probleem straks uitvoerig behandeld Sovjet-Unie bereid tot Grote Vier-conier U.S.A.en Engeland hebben zich Dagblad voor Alkmaar en omgeving V.S.-rapport Eden over Tito's reactie Debat in West-Duitse Bondsdag Geheime zending of zuivering: Iiode Himmler in arrest? De roofoverval in Rotterdam Staatsgeld voor Soda-pro ject? V.S.-hiilp aan Israël hervat Vijf doden bij verkeersongevallen Apartheidspolitiek gevaar voor vrede De watersnood in Italië De onrust in het Midden-Oosten Zes jaar geëist Nieuwe wending in zaak Berkelse arts Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 R 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Donderdag 29 October 1953 49e Jaargang Nummer 12920 BERLIJN, 28 Oct. (A.P.) De Sovjetminister van Bui tenlandse Zaken Molotof is, naar een Westelijk functio naris vanavond opmerkte, op geheimzinnige wijze afwezig van het diplomatieke toneel te Moskou. Alle internatio nale protocolaangelegenlieden zijn sinds begin October, dat is reeds ongeveer drie weken lang, behandeld door plaatsvervangers van de „oude bolsjewiek" op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Er is op dit ophouden van Mo- lotof's optreden in het openbaar geen toelichting gegeven en Wes terlingen in de Sowjet hoofdstad breken er zich tevergeefs het hootd over, wat er de reden van kan zijn. De diplomatieke missies te Moskou vernemen het in de regel spoedig wanneer een vooraan staande persoonlijkheid van het Kremlin eenvoudig met vacantie is; maar in het geval van Molo tof is dit nog niet vastgesteld. Verbijsterende rapporten naar het Westen De Westelijke functionaris wil de geen gissing wagen ten aan zien van de verblijfplaats van Molotof en van hetgeen hij doet. Maar hij vertelde, dat de diplo matieke kolonie te Moskou op- BERLIJN, 28 Oct (AFP) Volgens de „Neue Zeitung", een te West-Berlij,n onder verant woordelijkheid van het Ameri kaanse bestuur verschijnend dag blad, zouden de voormalige Oostduitse minister voor staats veiligheid, Wilhelm Zaisser, de „Rode Himmler", en het gewezen lid van het centrale comité der (communistische) Oostduitse „So cialistische Eenheidspartij" Ru- dolf Herrnstadt, in de afgelopen week zijn gearresteerd. Beiden zijn na het Oostduitse verzet op 17 Juni j.l. in ongenade gevallen, daar hun houding in die dagen „te slap" werd geacht. Het onderzoek dat de Rotter damse politie heeft ingesteld naar aanleiding van de overval op de 56-jarige schoenmaker A. Soe- terboek in de Resedastraat, doet vermoeden, dat het slachtoffer eerst met een stuk hout is ge slagen, waarna het enkele stevige slagen met de schoenmakersha mer op het achterhoofd heeft ge kregen. De buren vonden hem bloedend op de grond liggen. De man heeft waarschijnlijk een schedelbasisfractuur opgelopen. Van de dader bestaat een vaag signalement. Paus Pius XII spreekt met de blinde mej. Eilen Noone, uit Philadelphia, die behoor de tot een groep pelgrims uit die stad, welke in audiëntie bij de Paus werden ontvan gen. Voor zover men kan na gaan is het de eerste maal, dat Z.H. de Paus tijdens een audiëntie ook een hond in zijn privé-vertrekken heeft ontvangen. Tijdens de audiën tie- De geleidehond is rustig op de grond gaan liggen. De audiëntie werd gehouden in Castel Gandolfo. gewonden is over het mysterie en er zijn verbijsterende rappor ten naar de regeringen van hun landen gezonden. De Westelijke functionaris zei- de dat deze diplomaten hun best doen, niet de overijlde conclusie te trekken, dat Molotof nu in moeilijkheden verkeert, maar zij vragen zich naar verluidt af, of hij misschien afwezig is met een geheime zending, die verband houdt met de vastgelopen pogin gen van de Sowjet Unie om tot een conferentie van de grote mo gendheden te komen. De Westelijke functionaris merkte op, dat het Molotof-myste- rie op de één of andere wijze moet worden ontsluierd tegen 7 November, op welke datum de Sowjet regering officieel de 26ste verjaardag van de Russische re volutie zal vieren. Volgens de traditie moeten de diplomaten dan de minister van buitenlandse zaken ontmoeten aan een groot officiéél diner. Als Molotof dan afwezig is, zullen naar men meent de overige leden van de regering de één of an dere verklaring moeten geven. Over Molotof, die thans 63 jaar is, hebben al eerder zuiverings geruchten gelopen tijdens zijn loopbaan op het Kremlin, maar deze zijn niet bewaarheid. (Van onze parlementaire redacteur) De industriële aspecten van het aardgas-probleem liggen mij na aan het hart. Ik zal deze 'zeker niet verwaarlozen.'Op deze wijze verdedigde minister Zijlstra zich gisteren in de Tweede Kamer te gen de opmerkingen, die bij de algemene beschouwingen over deze aangelegenheid waren ge maakt. De heer Janssen (KVP) had betoogd, dat het beleid van de minister althans de schijn tegen zich had. Het kan zijn, antwoord de de bewindsman van Econo mische Zaken, maar dan toch en kel omdat ik mijn verweer hier in de Kamer wil voeren. Ik kan niet op elk critisch geluid in redevoeringen en in de pers in gaan. Bij de behandeling van de begroting zal er gelegenheid zijn voor een brede gedachtenwisse- ling. De exportpolitiek Over de export liet de minis ter, in tegenstelling tot sommige afgevaardigden, een optimistisch geluid horen. Er is geen terug gang in volume. In volume is de OCTOBER Rosenkransmaand President Eisenhower van de V.S. heeft gisteren verklaard dat de V.S. de hulp aan Israël zullen hervatten nu dit land de werk zaamheden aan het omstreden waterkrachtproject bij de Jor- daan heeft gestaakt. Op een hem gestelde vraag zei de president, dat er geen plan nen bestaan de Amerikaanse strijdkrachten, waar dan ook, te verminderen. Eisenhower ver klaarde eveneens, dat er geen plannen bestaan voor een ont moeting tussen Churchill en hem. export naar de Ver. Staten zelfs in het eerste halfjaar met 30% gestegen. Gevraagd naar het z.g. soda-project, een nieuwe industrie die in Groningen zal moeten ver rijzen, deelde de minister mede, dat de onderhandelingen voort gang vinden. Het staat wel vast, dat de staat hierbij financieel een rol zal moeten spelen. Dat hierbij ook de belangen van een Belgisch concern in het geding zijn, wilde de bewindsman zeker niet ont kennen. Het z.g. transformatie fonds, overschakeling van niet- risicodragend kapitaal naar de risico-dragende sfeer, bleek een minder eenvoudige zaak te zijn dan aanvankelijk werd veronder steld. Maar de minister hoopte nu toch spoedig met een wetsont werp te kunnen komen. V.N. BESCHULDIGEN COMMUNISTEN PANMOENDJON. 28 October (A.F.P). De Verenigde Naties hebben de Noordelijken ervan be schuldigd: dat een eenmotorig vliegtuig van hen op 22 October boven Zuid-Koreaans grondge bied heeft gevlogen. Dc Noorde lijken hebben toegezegd, de zaak te zullen onderzoeken. BIJ KEULEN KEULEN, 28 Oct. Ten ge volge van twee verkeersongeluk ken bij Keulen zijn vijf perso nen om het leven gekomen en vele anderen onder wie twee Beligische soldaten zwaar ge wond. Te Leverkussen verpletterde 'n dieseltrein op een onbewaakte overweg een auto drie inzit tenden werden op slag gedood. Op de verkeersweg van Keulen naar Neuss botste een kleine Duitse auto tegen een wagen van het Belgische leger. Twee dames in de Duitse auto werden dode lijk gewond. Twee Belgische sol daten zwaar maar niet levens gevaarlijk gekwetst. Het mandje, dat de manne quin Deirdre MacKense moest tonen bij een japon van Frederick Starke, tijdens een modeshow in Londen, in spireerde haar tot dit grapje. Omgekeerd zette zij het op haar zorgvuldig gekapte haar en het rieten hoedje met de grote pluim en de gevlochten kinneband bleek haar goed te staan. Niet minder dan 22 Superconstellations zijn zichtbaar op deze luchtfoto, die werd genomen boven de terreinen van de Lockheedfabrieken in Burbank (Californië). Van dit aantal luchtreuzen is een gedeelte bestemd voor de luchtmacht van de V.S., terwijl een ander deel door de marine is besteld. De vliegtuigen zullen worden gebruikt als transport-passa giersvliegtuigen. De verdeeldheid in Zuid-Af rika NEW YORK, 28 Oct. De commissie van de Ver. Naties, ingesteld ter bestudering van het rassenprobleem in Zuid-Afrika, heeft gisteren gewaarschuwd, dat de apartheidspolitiek van premier Malan de vrede in Afrika en het gehele midden-Oosten in gevaar brengt. De commissie meent, dat de Ver. Naties, krachtens haar hand vest het recht hebben iets aan deze situatie te doen. In het rapport van de commis sie, dat aan de 60 leden van de Ver. Naties is toegezonden, wordt gezegd, dat er wellicht een op lossing gevonden kan worden, indien Zuid Afrika toestaat, dat het vraagstuk ter plaatse wordt bestudeerd. ROME, 28 Oct. (A.P.) De gezwollen Italiaanse rivie ren blijven een voortdurende bedreiging vormen voor het omliggende land en uit het Zuiden komen weer alarmerende berichten binnen over nieuwe overstromin gen in de provincie Calabrië. sloten. Uit tal van andere plaat sen worden in onafgebroken stroom de slachtoffers en gewon den naar Reggio gebracht. Een enorme aardverschuiving heeft plaats gevonden tussen Co- mo en Merate. Het Comomeer stroomt over. Uit Verolli wordt bericht, dat een derde van de rijstoogst in dit rijke gebied vernield is. Het la gere deel van deze provincie staat onder het water van de Sesia. Over communistische wreedheden in Korea Vele duizenden hectaren vruchtbaar bouwland worden door het water van de Po be dreigd en ook de zijrivier de Adige zal zich weldra niet langer door de dijken laten bedwingen. Experts zijn er echter van overtuigd dat in het noorden geen overstromingsramp zal plaats vinden, zoals in het zuiden. In Calabrië zijn weer verschil lende dorpen door een hevige storm geteisterd. De zware regen val vertraagde de hulpactie aan de duizenden daklozen. Tegen de middag echter klaar de de lucht op en verscheen ein delijk de zon om haar stralen uit te gieten over het verwoeste landschap. Het dorp Roghudi, hoog in het Aspromonte gebergte, waar een duizendtal huizen werd vernield door de slagregens «n 55 slacht offers te betreuren zijn, is nog steeds van de buitenwereld afge- LONDEN, 28 Oct. (A.P.) De drie grote Westerse mogendheden zijn besloten er bij de Ver. Naties op aan te dringen enkele honderden neutrale waarnemers voor patrouillewerk naar de onrustige Arabisch-Israëlische grenszone te zenden. Verder overwegen Groot-Brit-een vergeldingsaanval, welke een tannië, Frankrijk en de Verenig de Staten een embargo op de le vering van oorlogsmateriaal aan elk land in het Midden-Oosten, dat door de Veiligheidsraad der Ver. Naties veroordeeld wordt we gens agressie en ernstige schen dingen van de wapenstilstands bepalingen. De Westerse Grote Drie hebben de Veiligheidsraad dringend ver zocht tussenbeide te komen na MOSKOU, 29 Oct. Volgens het Franse persbureau A.F.P. menen waarnemers in Moskou, (lat de Sovjet-Unie het Weste lijk voorstel voor een vier-mogendhedenconferentie zal aan vaarden. Zij geloven, dat Rusland tegen het einde van deze week zal ant woorden op de jongste nota van de Westelijke Grote Drie, waar in de uitnodiging was vervat. Vol gens hen zal de uitnodiging wor den aanvaard, omdat de Sowjet- Unie opnieuw haar bereidheid om alle hangende kwesties op inter nationaal niveau vreedzaam te regelen, wil bewijzen. Deze Westelijke nota werd op 18 October verzonden, als laatste van een serie, na de conferentie van de minister van Buitenlandse Zaken van de Westelijke „Grote Drie" te Londen. Als plaats voor een conferentie stelden de Weste lijken toen voor Lugano en als aanvangsdatum 9 November. TINWINNING IN ZEE SINGAPORE. Een Londen- se onderneming is van plan tin- lagen op de bodem van de In dische Oceaan voor de kust van Thailand in exploitatie te bren gen. Israëlische strijdkracht veertien dagen geleden op het Jordaanse dorpje Kibya uitvoerde. De Vei ligheidsraad komt morgen op nieuw bijeen ter bespreking van de situatie in het licht van het rapport van generaal Vagn Ben- nike, de Deense stafchef van de wapenstilstandscommissie der Ver. Naties in Palestina. De V.N. hebben een groep waar nemers in Palestina, die uit 24 Amerikaanse, Franse en Belgische officieren bestaat. Deze waarne mers kunnen dikwijls geen vol doende onderzoek naar de vele grensincidenten instellen. Voordat de wapenstilstand ge sloten werd bevonden zich rond om Israël 500 waarnemers. Volgens zegslieden overwegen de geallieerden enkele honderden of ficieren te betrekken uit landen, die in het geschil een neutrale positie innemen. ANTWOORD OP NEDERLANDSE NOTA over de Rijnvaart ontvangen BONN, 28 Oct. Het antwoord der West-Duitse regering op de voor enkele maanden door de Ne derlandse regering aan Bonn ge zonden nota inzake de Rijnvaart is hedenmiddag aan de Neder landse zaakgelastigde in Bonn, de heer C. Vreede, overhandigd. De inhoud van de antwoordnota is nog niet gepubliceerd. tegen Nederlandse matroos in Hamburg HAMBURG, 28 October Te gen de 19-jarige Amsterdamse zeeman Willem van der H„ die momenteel voor de Hamburgse kinderrechter terecht staat we gens moord op een buffet juffrouw, is vandaag door de officier van justitie zes jaar ge vangenisstraf geëist. 'Gisteren heeft Van der H. bekend, dat hij de vrouw gewurgd had en daarna over boord had geworpen, omdat zij weigerde zijn schip te ver laten. Een medisch expert heeft verklaard dat de Nederlandse zeeman physiek volgroeid is, maar dat zijn mentale status die van een 16-jarige is. WASHINGTON, 28 Oct. (Reu ter) Het Amerikaanse leger zegt in een verslag over „com munistische wreedheden", dat zich vermoedelijk 6.113 Amerika nen bevinden onder „de velen, die in Korea gemarteld en ver moord zijn". Het leger heeft ook fotogra fisch bewijsmateriaal vrijgegeven foto's van verminkte soldaten en lijken van mensen die levend zijn verbrand. Het rapport, dat is opgesteld door de afdeling oorlogsmisdaden van het leger in Korea, beslaat de periode van het begin van de oorlog tot 30 Juni j.l. DEN HAAG De openbare behandeling van de zaak tegen de Berkelse arts O. zal o. de zit ting van de Haagse Rechtbank op 9 November, geen doorgang' vinden. Deze nieuwe wending in de zaak is het gevolg van het feit, dat de raadslieden, de heren mr. M. H. Huygens en mr. P. van 't Hoff Stolk, nieuwe documenten ter tafel hebben gebracht, op grond waarvan de rechtbank in raadkamer de rechter-commissa- ris opdracht heeft gegeven, tot een nader onderzoek. Het request van de raadslieden is gistermorgen uitvoerig bepleit, waarna genoemde beslissing werd genomen. Het is te verwachten, dat de zaak nu niet eerder dan eind December opnieuw op de rol zal worden geplaatst. De Berkelse arts O., werd op 27 September 1952 gearresteerd op grond van het feit, dat hij ervan werd verdacht zijn vrouw met vergif om het leven te heb ben gebracht. Na een langdurige instructie werd de zaak door de officier aangebracht voor de zit ting van 28 Mei 1953. De raads lieden dienden echter een be zwaarschrift in, dat na in drie instanties te zijn behandeld tot gevolg had, dat de verdachte op een onderdeel van de tenlasteleg ging buiten vervolging werd ge steld. Hierna werd de zaak op nieuw aangebracht voor de zit ting van 9 November. LONDEN, 28 Oct. (Reuter) Het Britse Lagerhuis heeft Woensdagavond de regerings- politiek ten aanzien van Triëst met een meerderheid van 28 stemmen goedgekeurd. Na een volledig debat eiste de oppositie een stemming, uit protest tegen het regeringsbeleid. Er werden 296 stemmen voor en 268 tegen BONN, 28 Oct. Felle tegen stand is tijdens de debatten in de West-Duitse Bondsdag tot uiting gekomen tegen de plannen om het Saargebied een Europese sta tus te geven. De oppositie kwam niet alleen van socialistische, maar ook van liberale zijde. Uit alles bleek, dat de oude menings verschillen tussen de socialisten en de regering gebleven zijn. Uit alles blijkt, dat dr. Ade nauer voor het oiide plan van de Europeanisering van het Saar gebied slechts kan rekenen op zijn eigen fractie. Het enige waar de liberalen voor zijn te vinden is de rechtmatige Franse econo mische belangen in de Saar te erkennen. Voor alles werd er op aan gedrongen, dat Adenauer elke mogelijkheid zou aangrijpen om de Europese eenheid een stuk verder op gang te helpen. Tegen over deze inzichten bleef de so cialist Ollenhauer volhouden, dat de Europese verdragen geen ba sis bieden voor een oplossing van het probleem Duitsland. Het spreekt vanzelf, dat alle partijen de eenheid van Duitsland voor stonden. Liberalen en socialisten kantten zich sterk tegen het plan van Adenauer om een ministerie voor gezinszaken op te richten. Zij hekelden de „confessionele inslag" van de regeringspolitiek. Het debat werd ondanks de te genstellingen in een rustige sfeer gehouden. de regering uitgebracht. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden, heeft toegegeven, dat Engeland en de V.S. zich misrekend hebben ten aanzien van president Tito's reactie op het besluit om de zone A van Triëst aan Italië over te dragen. In het debat over de kwestie- Triëst voegde hij echter aan deeze woorden toe: dat „dergelijke be dreigingen" niet gerechtvaardigd kunnen worden. Hij doelde hier bij op Tito's dreiging om troepen de zone binnen te sturen, zodra Italiaanse troepen dit zouden doen. Verklaring 1948. een dode letter. Eden gaf eveneens voor de eerste maal openlijk te kennen, dat de Brits-Frans-Amerikaanse verklaring van 1948, waarin de drie landen zich uitspraken voor het teruggeven van beide zones van Triëst aan Italië een dode letter is. Ook de instelling van een vrij gebied, zoals neergelegd in het Italiaanse vredesverdrag, ts in de practijk niet mogelijk, aldus Eden. Hij herhaalde, dat Engeland niet voornemens is terug te ko men van het besluit om zijn troepen, tezamen met de Ameri kaanse, uit de zone A terug te trekken, maar de uitvoering er van zou ingewikkeld zijn' en daarom tijd vergen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1